KLARENBEEK CTS VOOR VBO EN IVBO Klarenbeek CTS n -vo-flt- 14 Vier Leerroutes KLARENBEEK Christelijke Technische School biedt Voorbereidend Beroeps Onderwijs - een goede basis voor een breed scala van vervolgopleidingen. Waarom techniek? Omdat bedrijfsleven en particulieren in hoge mate afhankelijk zijn van techniek. Met een gedegen technische opleiding heb je dus een goede kans om een baan te vinden. Technische vakbekwaamheid is geen mode-artikel, integendeel. De maatschappij zal altijd behoefte hebben aan technisch geschoolde mensen. Basisvorming Op KLARENBEEK CTS volgt elke leerling eerst een basisopleiding van vijftien vakken: nederlands, engels, duits frans, wiskunde, natuur-en scheikunde, biologie, verzorging, geschiedenis en staatsinrichting, aardrijkskunde, economie, techniek, informatiekunde, lichamelijke opvoeding, beeldende vorming en muziek. De eerste twee jaar van de oplei ding ligt de nadruk op deze vak ken. Hoe meer basisvakken de leerling met goed gevolg weet af te sluiten, hoe meer tijd hij of zij kan besteden aan beroepsgerichte lessen. In het derde en vierde leerjaar ligt de nadruk op de beroepsgerichte vakken. Indien de leerling voor enkele basisvak ken nog niet het vereiste niveau behaalde in de eerste twee leerja ren, kan hij of zij zich in die vak ken in het derde en vierde jaar verder bekwamen. In sommige gevallen kan een leerling ook vrijstelling krijgen voor één of meer vakken. Gedurende de hele opleiding zul len de leerlingen onderricht krij gen in bet vak godsdienst. Voorbereidend Beroeps Onderwijs Zoals de term Voorbereidend Beroeps Onderwijs al aangeeft, biedt KLARENBEEK CTS een voorbereidende opleiding aan. Wij willen de leerlingen voorbe reiden op een vervolgstudie in het vakgebied dat ze kiezen. Op KLARENBEEK leggen de leerlin gen de basis voor hun latere vak manschap. De vier verschillende leerroutes die wij bieden lopen uiteen van praktisch tot meer theoretisch. Aan de band van deze leerroutes en de vakkenpakketten die ze kiezen, kunnen de leerlingen zelf bepalen bij welke vervolgoplei ding en bij welk type werk ze uiteindelijk willen uitkomen. Omdat techniek een terrein is waarin zich snelle en veelvuldige ontwikklingen voordoen, is KLA RENBEEK CTS erop toegerust deze ontwikkelingen op de voet te volgen. Dat betekent dat wij onze inventaris voortdurend ver nieuwen en de praktijklokalen aanpassen wanneer dat nodig is. Onze docenten volgen de veran deringen uiteraard op de voet en laten zich regelmatig bijscholen. Bij zowel de theorie- als de praktijklessen maken de leerlin gen gebruik van computers. Individueel Voorbereidend Beroeps Onderwijs Speciaal voor leerlingen met leer problemen heeft KLARENBEEK CTS een individueel onderwijs programma. Het belangrijkste kenmerk van deze onderwijsvorm is dat er in kleine groepen wordt gewerkt, waardoor elke leerling veel persoonlijke aandacht krijgt. Toelating tot het Individueel Voorbereidend Beroeps Onder wijs geschiedt overigens alleen op grond van een psychologisch rapport. De leerling die deze onderwijsvorm wil volgen, heeft de keuze uit twee vakrichtingen: bouwtechniek en mechanische techniek. Na het behalen van het einddiploma kan de leerling zich verder bekwamen in het gekozen vakgebied via een combinatie van werken en leren, in een bedrijf en op een streekschool. Stage Om de leerlingen de kans te bie den een goede indruk te krijgen van het gekozen vakgebied, gaan ze in de loop van de opleiding op stage. Tijdens de stage kan de leerling de kennis die hij of zij in de lessen heeft opgedaan, toe passen in de praktijk. Extra Leerjaar Na het behalen van het diploma kan de leerling nog een extra jaar volgen. In dit vijfde jaar kan hij of zij een extra vakrichting volgen, of een diploma behalen op een hoger niveau. Bovendien bestaat de mogelijkheid een erkend lasdi- ploma te behalen. Vier niveaus Wij bieden onderwijs aan op vier verschillende niveaus: A - beperkt programma B - normaal programma C - verzwaard programma D - extra verzwaard programma Leerlingen die het beperkte pro gramma volgen, krijgen theorie op een eenvoudig niveau. Zij besteden veel tijd aan beroepsgerichte vakken. De beide verzwaarde program ma's zijn voor VBO en MAVO gelijk.Het gekozen niveau is bepalend voor de mogelijkheden voor vervolgstudies. Afhankelijk van de gevolgde leer route, kan de leerling vrijstelling krijgen voor één of meer vakken in het vervolgonderwijs. Leerling- en Studiebegeleiding De leerling kan op KLARENBEEK CTS rekenen op intensieve bege leiding, zowel binnen als buiten de lessen. Vanuit onze protestants christelijke visie pro beren wij de leerlingen te helpen om hun plaats te bepalen in de samenleving. Wij gaan hierbij uit van eerbied voor God, medemens en natuur. Dat het welzijn van onze stu denten onze voortdurende aan- Vakrichtingen De leerling van KLARENBEEK CTS kan kiezen uit vier vakrichtingen: Bouwtechniek Hierbij besteden we aandacht aan alle facetten van de bouwwereld. Ons werkterrein beslaat het hele gebied van funde ring tot afwerking, en alles daar tussenin. Deze richting is een goede basis voor tal van beroepen, van timmerman tot architect. Electrotechniek Voor toekomstige electroinonteurs, zowel als toe komstige computerdeskundigen. De leerling wordt ingewijd in de wereld van sterkstroom, zwakstroom en electronica en leert alles over het aanleggen van verlichting en reparaties van electrische apparaten. Installatietechniek De leerling leert werken met materialen als koper, zink, lood en aluminium. Het werkterrein beslaat onder andere dakbedekking, waterafvoer, verwarming en koeling. Via deze vak richting kun je bijvoorbeeld loodgieter worden, installateur van keu kens en badkamers of CV-monteur. Mechanischetechniek De leerling werkt met verschillende meta len en kunststoffen. De technieken variëren van lassen en draaien tot montage van machineonderdelen en van staalconstructies. Computer gestuurde machines maken deel uit van ons instrumentarium. LEERROUTE I Leerroute 1 is een technisch-the- oretische opleiding. De theo rievakken hebben het niveau van het extra verzwaarde programma. Leerlingen die leerroute 1 hebben doorlopen, kunnen doorstromen naar alle vormen van het Middelbaar Beroeps Onderwijs. LEERROUTE III Leerroute 3 is een praktische opleiding met het niveau van het normale programma. Deze leer route bereidt de leerling voor op een verdere studie in het leerlin gen- stelsel of hel Kort Middel baar Beroeps Onderwijs. dacht heeft, mag blijken uit de volgende opsomming van vormen van begeleiding: elke klas beschikt over een klasseleraar, die de belangen behartigt van de leerlingen in zijn of haar klas per leerjaar is een coördinator benoemd, ter begeleiding van de aktiviteiten van het betreffende leerjaar elke leerling kan een beroep doen op de schoodekaan, voor voorlichting over en begelei ding van de vak- en beroeps keuze het personeel zorgt dat de pauzes zo aangenaam mogelijk verlopen Wij besteden uiteraard indien nodig ook aandacht aan huiswerkbegeleiding, bijwerking van achterstanden, voorkoming van verzuim, leerstoornissen als woord- en cijferblindheid, visue le of auditieve handicaps en eventuele andere sociale of emotionele problemen. Mocht onze deskundigheid te kort schieten, dan zullen we (in overleg met de oudersof verzor gers) buitenschoolse deskundigen inschakelen. Keuzebegeleiding Wij realiseren ons maar al te goed hoe moeilijk het is, om op jonge leeftijd het vak te kiezen dat je wilt uitoefenen. Om tot een ver antwoorde keuze te komen moet je een goede indruk krijgen van de mogelijkheden. Wij zien het dan ook als onze taak de leerlin gen kennis te laten maken met verschillende vakrichtingen. Tijdens de eerste twee jaar heb ben de leerlingen op KLAREN BEEK CTS volop de gelegenheid alles uit te proberen. Omdat wij beschikken over een uitgebreid 50% 1-gezakten 40% 2 - extra vakrichting/programma 3 - middelbaar beroepsonderwijs 4 - leerlingstelsel in aansluiting op gekozen vakrichting 5 - leerlingstelsel buiten 10% gekozen vakrichting 6 - militaire dienst 7 - werkloos of onbekend 30% 20% LEERROUTE II Leerroute 2 is een praklisch-theo- retische opleiding. De theorievak ken hebben het niveau van het verzwaarde programma. Na het bepalen van het diploma kunnen de leerlingen verder studeren op bijvoorbeeld de MTS of het MDGO. LEERROUTE IV Leerroute 4 is een praktische opleiding op het niveau van het beperkte of het normale program ma. Na afloop kan de leerling zich verder bekwamen in hetvak- gebied via het leerlingstelsel. instrumentarium, kunnen de leer lingen van het begin af aan praktijkervaring opdoen in alle vakrichtingen. Hierbij staat de school hen terzijde met advies en begeleiding. Kiezen is op KLARENBEEK geen sprong in het duister. Kosten Het onderwijs aan KLARENBEEK CTS komt gedeeltelijk voor reke ning van de ouders of verzorgers. Wij houden de kosten echter zo laag mogelijk. Ten eerste door de leerlingen de mogelijkheid te bie den tweedehands schoolboeken te kopen voor ongeveer de helft van de nieuwprijs; ten tweede door de lage eigen bijdrage en tenslotte doordat leerlingen bij ons een gereedschapsset kunnen kopen voor ongeveer zestig pro cent van de winkelwaarde. Toelating Toelating tot het eerste leerjaar is mogelijk na voltooiing van groep acht van de basisschool. Voor de andere leerjaren geldt dat toe lating afhankelijk is van de gevolgde vooropleiding. Voor toe lating tot het Individueel Voorbereidend Beroeps Onder wijs kunnen, afhankelijk van des kundig advies, andere voorwaar den gelden. De toelating wordt geregeld door een toelatingscom missie. Inlichtingen Over KLARENBEEK CTS is natuurlijk veel meer te vertellen dan we in deze krant konden doen. Wilt u meer weten, neemt u dan contact met ons op. Wij zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur te bereiken op telefoonnummer 01180 - 25 282. Onderstaande grafiek toont waar onze leerlingen de afgelopen 10 jaar zoal zijn terechtgekomen.

de Faam | 1993 | | pagina 46