aan de voet van de Lange Jan Saniluxe voor een badkamer van top tot teen DE MICRA HEEFT GOUD! Zapata: Mexicaanse pleisterplaats Auto's kijken of winkelen in Amsterdam KRUISWOORDPUZZEL AUTOBEDRIJF GOEDHART Middelburg, 01 'lio-36248 ARTEMIS HET KRABBENMAIMDEFFEKT Milieu- en natuurclubs MILIEUTIP MET UW KRANT EN CARLIER NAAR DE AUTORAI REIS VAN DE MAAND Woensdag 20 januari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 31 In het hart van de Middelburgse binnenstad, aan de voet van de Lange Jan, kunnen liefhebbers van de tortilla en de margui- ritta sinds vorige week hun hart ophalen. Daar openden Fia de Pree en Riny Steenbakkers aan de Koorkerkstraat een Mexi caans Restaurant. Een pleisterplaats voor reizigers en passan ten noemen zij hun exotische eetgelegenheid, die de naam Zapata kreeg. Voor een drankje, de lunch en het avondeten kunnen gasten er terecht vanaf 's ochtends elf uur. „Zapata was een Mexicaanse vrijheidsstrijder, die het opnam tegen de armoede van de boeren. Wij kozen die naam echter niet om politieke redenen, maar ge woon omdat hij zo lekker klinkt", zegt Fia de Pree aan de voor avond van de opening. Samen met Riny Steenbakkers en kok Frans van Westenbrugge is zij vast van plan van Zapata een cu- Zapata: Mexicaanse pleisterplaats aan de voet van de Lange Jan Wie zijn badkamer wil vernieu wen, kan binnenkort in Middel burg terecht bij Saniluxe in de Segeersstraat. Voor alles wat daaraan te pas komt: kranen, badmeubilair, tegels en verlich ting kan de klant in dezelfde win kel zijn keuze doen. Bovendien zorgt de montageafdeling voor het installeren van het geheel. Het is niet meer nodig om een aparte tegelzetter of schilder in te huren. De hele vernieuwing wordt door Saniluxe uitgevoerd. In de showroom en aan de hand van foldermateriaal kan in princi pe elke badkamer op maat wor den ingericht. 23 Januari gaat de zaak voor het publiek open. „Van standaard tot superexclu sief", zo noemt Sander Janse zijn Sander Janse en Jan Jacobse van Saniluxe proberen een badkuip uit. assortiment in badkamerinrich tingen. Hij vertegenwoordigt Sa niluxe Advies en helpt de klant in de winkel om een keuze te ma ken uit de vele mogelijkheden die er zijn. Is dat gelukt, dan zorgt Jan Jacobse van Saniluxe Mon tage dat het werk thuis wordt uitgevoerd. „Ik denk dat wij een gat in de markt opvullen en zeker uniek zijn voor Middelburg. Met z'n twee'en verzorgen wij het he le pakket van de badkamerver nieuwing. Daardoor kan het efficiënt en snel worden uitge voerd en hoeft de klant niet te wachten op dan weer de schilder en daarna de tegelzetter. Alles blijft in één hand", stelt Janse die jarenlang bij een grossier in sani tair werkzaam was. Zijn collega. Jan Jacobse, die de montageaf deling bemant, heeft al vijftien jaar ervaring in het installatiewerk op dit gebied. Saniluxe heeft een showroomaf deling waar vijf badkameropstel lingen te zien zijn. Daar is ook een badkamer speciaal voor inva liden bij. Ook op dit specifieke terrein zeggen de eigenaren alles in huis te hebben. linaire pleisterplaats te maken. „De locatie hier is al uniek. Uit elk raam heb je uitzicht op de Lange Jan. Oorspronkelijk bestond dit pakhuis uit twee panden. Daar door zijn er overal leuke hoekjes en ongelijke verdiepingen te vin den. Zowel voor de inrichting als bij het samenstellen van de me nukaart hebben wij in boeken gesnuffeld en bij andere Mexi caanse restaurants om advies gevraagd. Alles is zo authentiek mogelijk gehouden. Vooral in Antwerpen zijn wij enorm gehol pen en hebben wij heel wat afge- proefd", vertelt De Pree, die daarvoor in de Middelburgse Her berg werkte. Op de menukaart staan verschil lende kleine Mexicaanse lunch- hapjes en soepen. Voor de avondmaaltijd valt het oog op de vele exotische visgerechten en het bijzondere Mole poblano de Guajolote, kalkoen met hete cho coladesaus. Er zijn ook vegetari sche gerechten te bestellen. Zapata kreeg naast de entree waar men zijn poncho en som brero kan ophangen, een cafége deelte met een bar. Boven is er in twee verschillende ruimtes plaats voor zestig gasten aan de zelfge maakte grenen tafels. De bedoe ling is dat de kamers onder het zolderdak mettertijd gaan dienen voor besloten feestjes en verga deringen. „Maar eerst gaan we kijken hoe dit loopt, want naast de toeristen hopen wij een vaste klantenkring uit de omgeving op te bouwen. Daar heb je het meeste aan", oordeelt De Pree. Zapata, Koorkerkstraat 1 in Middel burg, telefoon 01180-40768 is da gelijks, behalve maandags, geopend vanaf elf uur. Het was me het weekje wel. N.a.v. de vervolgrubriek "Het ero tische als krachtbron", kreeg ik vier telefoontjes van mannen en twee brieven van vrouwen. Het mag u vreemd voorkomen, en mij trouwens ook want, de mannen waren het roerend met me eens en filosofeerden door over het onderwerp. De vrou wen echter schreven dat ik me niet met hun zijden ondergoed moest bemoeien. Ze moesten toch zeker zelf weten wat ze aantrokken. Hier gebeurde iets waar ik door werd overvallen. Ik moest er over nadenken. Want wat was er nou precies aan de hand? Verguisd door vrouwen en gesteund door mannen? Twijfels gingen hand in hand met een enigzins sombere stem ming. Waar doe ik het nou allemaal voor, riep ik vertwijfeld. Zo als dat echter vaker gaat in het leven, bracht een schijnbare toevalligheid de volgende dag uitkomst. Terwijl ik een stapel boeken uit de woonkamer in de kast terug wilde zetten, viel mijn oog op een oud boek van Anja Meulenbelt. "De schillen van de ui". Ah, natuurlijk! Opeens herinnerde ik mij, dat met haar enkele jaren geleden precies hetzelfde was gebeurd. Tij dens een lezing vertelde ze over het inmiddels beroemd gewor den "Krabbenmandeffekt". Misschien kent u dat mechanisme in de praktijk wel. Je stopt allerlei krabben in een mand en gaat zitten kijken. Ze voelen zich heerlijk bij elkaar en krioelen dat het een lieve lust is. Totdat er één zich losworstelt uit de liefde volle armen van de anderen en naar boven klimt. Als ze haar scharen over de rand heeft en net denkt 'nou ben ik er', wordt ze resoluut die mand weer ingetrokken. "Blijf hier jij, het is hier toch hartstikke gezellig". En als je lang genoeg blijft kijken, kan zich dit mechanisme wel tientallen keren herhalen. Anja Meu lenbelt vertelde dat dit mechanisme haar bijna had doen besluiten om er, jaren geleden, helemaal mee op te houden. Het praten over de plannen die ze had en het voorbereiden daarvan, had ze met haar vriendinnen heel goed gekund. Ze voelde zich zelfs door hen gestimuleerd. "Natuurlijk, moet jij dat doen", zeiden ze. Ze deed het, ze klom uit die mand en ogenblikkelijk vroegen de anderen of ze wel helemaal goed bij d'r hoofd was. Waar ze het vandaan haalde zeg, om uit die ge zellige mand te stappen. Nee, praten was één, maar dóen was toch heel wat anders. Het overkwam Anja meerdere keren in haar leven. Toen ze besloot lesbisch te worden en toen ze besloot weer hetero te worden. De ervaringen die ze beschreef en van een theoretische achtergrond voorzag, werden haar door de vrouwen niet in dank afgenomen. Ze werd gedurende lange tijd verguisd en verweten. Het krabbenmandeffekt is een verschijnsel van onderdrukking, van onderdrukte groepen. Ook mannen, en wel zwarte, migranten en homomannen zullen er last van hebben. Ik ben ook wel benieuwd naar hun ervarin gen. Het heeft in ieder geval ook iets te maken met de angst om voor het voetlicht te treden, de zaken te benoemen. We solidariseren immers vaak makkelijker op onze zwakte dan op onze kracht! Jeannette Poorter, direkteur 'Artemis', tel.: OU80 - 35033. PSP 328 5 1 26 9 56 37 25 28 42 55 17 62 44 59 54 Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 boom; 6 beslissend; 12 kern; 14 bloem; 15 per procuratie; 17 chocoladereepje; 20 met name; 21 kwaadwillige ac tie; 23 op geen enkele plaats; 24 oogholte; 25 riv. in Duitsland; 27 weids; 28 las; 29 metaal; 31 schaakterm; 32 hemelse gave; 33 niet-deskundige; 35 onduidelijk; 36 hoofdstad van Irak; 37 stoep; 39 familielied; 41 ongaarne; 43 voetpunt; 45 slaapplaats; 47 kleur; 49 vlek; 50 godin; 52 Europeaan; 53 Europeaan; 54 iedere keer; 56 telwoord; 57 gelukkig nieuwjaar; 58 jokkebrok; 60 zangnoot; 61 in druk; 62 de edelen; 64 puntdicht; 65 sabelkwast. VERTIKAAL: 1 vrucht; 2 N.-Holland; 3 kuip; 4 stad in Algerije; 5 roofdier; 7 voorzijde; 8 gevederte; 9 gezichtsorgaan; 10 boom; 11 dag van de week; 13 wettelijk; 16 vr. munt; 18 uitstapje; 19 dans huis; 20 hemellichaam; 22 ijsgors; 24 buideldier; 26 wijfjesree; 28 pl. in 't Gooi; 30 scheepseigenaar; 32 zotskolf; 34 afval; 35 meertje; 38 onderscheidingsteken; 40 gevangenis; 42 schaaldiertje; 44 slot woord; 45 Europeaan; 46 Europeaan; 48 deel van een vaartuig; 50 stad in Spaans Noord-Afrika; 51 deel van een viool; 54 kleverige stof; 55 rijtuigje; 58 plomp; 59 schuw dier; 61 zangnoot; 63 mil. rang. Oplossing Puzzel week 2 HORIZONTAAL: 1 Zwitser; 6 praktijk; 11 proloog; 12 rij; 13 vink; 14 smal; 15 ei; 17 o.a.; 19 p.a.; 21 varen; 24 fee; 26 teelt; 29 Oran; 30 samba; 32 gnoe; 33 lap; 34 al; 35 t.w.; 37 alt; 38 exces; 39 vlieg; 40 fez; 42 hm; 44 A.P.; 45 Ede; 48 rein; 50 paars; 53 drie; 54 Aruba; 56 sla; 57 klier; 58 mv; 60 K.O.; 61 TT; 62 soep; 64 rups; 65 ja; 67 etaleur; 69 ervaren; 70 krasser. VERTIKAAL: 1 zorgvol; 2 ik; 3 spion; 4 erna; 5 rok; 6 pos; 7 romp; 8 agaat; 9 TV; 10 kwintet; 16 trapezium; 18 gems; 20 menagerie; 22 ara; 23 en; 24 fa; 25 eb; 27 eg; 28 tol; 30 slemp; 31 atlas; 34 ach; 36 wip; 40 fractie; 41 eer; 43 halm; 46 die; 47 eerbaar; 49 NB; 51 as; 52 Ra; 53 dl.; 55 Amoer; 57 kopra; 59 vete; 60 kuur; 63 pan; 64 rek; 66 bv; 68 ijs. Winwoord: AANVANGSSALARIS Het is pas januari maar de se ring in mijn tuin staat al in knop. Nog even en het is weer voorjaar, dan willen we allemaal weer naar buiten. Wanneer u nou eens lekker aktief wilt worden, sluit u dan aan bij een van de vele natuur- en milieuclubs op Walcheren. Daar kunt u in de buitenlucht uw energie kwijt op een manier die ook nog goed is voor het milieu en de natuur. MICMEC Walcheren Als jongere kun je op zater dagmiddag de natuur in, met mensen waar je spelender wijs een heleboel van leert. Je kunt meedoen aan land- schapsonderhoud, b.v. bo men snoeien, maar vogels kijken en inventariseren kan ook. Of helpt u liever mee zie ke of gewonde vogels en egels in leven te houden? Ex cursies in natuurgebieden of cursussen volgen is een mo gelijkheid of misschien wilt u wel aktief worden in de Stichting Duinbehoud of de E.N.F.B. MICMEC WALCHEREN heeft een folder gemaakt met in formatie over alle natuur en milieuorganisaties op Wal cheren. In volgende milieu- tips vertellen we wat meer over die verschillende organi saties. Haal die gratis folder op in de milieuwinkel, Reigerstraat 2 in Middelburg en sluit u aan bij een van die clubs. Ook daar wordt het milieu beter van. De milieuwinkel is ge vestigd aan de Reiger straat 2 in Middelburg. Tel.nr. 01180-33419. De openingstijden zijn don derdag van 10 tot 17 uur, dinsdag t/m vrijdag van 13.30 tot 17 uur en zater dag van 11 tot 15 uur. De exclusieve "Lezersreis van de Maand" gaat in februari naar de wereldberoemde Personen-AutoRAI in Amster dam. U heeft daarbij de keuze uit twee reisdata. Amsterdam 4-14 FEBRUAR11993 "raK Deze autotentoonstelling be hoeft eigenlijk geen nadere toelichting want de grote auto fabrikanten presenteren hier hun nieuwste modellen. Ook nieuwe versies of speciale uit voeringen van reeds bestaande modellen worden hier tentoon gesteld. De aankleding van de stands, de opengewerkte auto modellen en de uitgebreide aandacht voor auto-accessoi res maken een dagje AutoRAI tot een belevenis. Speciaal voor haar lezers orga niseert uw krant die in het nummer van 3 februari uitge breid aandacht aan de AutoRAI besteedt - deze speciale lezers- voordeelreis. Mocht u echt niet in auto's geïnteresseerd zijn, dan kunt u toch van de goedkope bus dienst profiteren. De touringcar brengt hen die de tentoonstel ling niet willen bezoeken na melijk direkt door naar het centrum van de stad om bij voorbeeld te winkelen of de wassen beelden van Madame Tussaud te bezoeken. Om u al le vrijheid te geven dient u dan op eigen gelegenheid (bv tram lijn 4) weer naar de RAI te ko men omdat de bus daar om 17.00 precies weer vertrekt. De heen- en terugreis maken we zonder tussenstops om u zoveel mogelijk tijd voor de RAI of de stad te geven. 1993. Reisdatum: Zaterdag 6 februari en woensdag 10 februari Prijzen voor lezers van de Faam/Vlissinger/Bevelander: f 42,50 p.p. incl. entree AutoRAI f 32,50 p.p. zonder entree Het opstapschema voor deze reis is: Domburg - Bushalte Tramzicht 07.00 Biggekerke - Kerkplein 07.15 Koudekerke Dorpsplein 07.25 Vlissingen Stadhuisplein 07.30 Vlissingen NS Station 07.35 Souburg - Bushalte Brug 07.40 Middelburg - NS Station 07.50 Nieuwland - De Rode Leeuw 07.55 Lewedorp - Pompstation v.d. Dries 08.05 Goes - NS Station 08.15 Kloetinge - Pompstation 08.25 Kapeile - Caisson 08.30 Kruiningen - ZeeuwschePaerel 08.35 Krabbendijke - De Koophandel 08.40 Boek snel bij Reisburo Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4 tele foon 01180-39839) of Goes (Opril Grote Markt 2, telefoon 01100 20280). De reisburo's zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 09.30-17.30, op zaterdag van 10.00-16.00 en op de koopavond van 19.00-21.00 uur. Deze reis wordt onder voorbehoud van voldoende deelname uit gevoerd. mnzn Eigenlijk kon 't niet uitblijven. N.i de zilveren medaille die de Nissan Primera verdiende bij de verkiezing Auto van het Jaar 1992, waren alle ogen gericht op de nieuwe Micra. En terecht: de jongste Nissan stak met kop en schouders boven de andere introducties uit en werd de trotse drager van de titel Auto van het Jaar 1993.1 Iet feit dat we 'm - zon der de buitenmaten toe te laten nemen - royaler, soepeler. zuiniger, veiliger èri vriendelijker voor 't milieu maakten, gaf daarbij de doorslag. En ook de Nissan Continu Varia bele Transmissie, voortbordurend op de grote droom van dr. Hub van Doorne, sprak de jury bijzonder aan. En wat u ongeiwiileld aan zal spreken is de aanvangsprijs van deze limousine in meeneemformaat: al v.a. //£nzz NISSAN MICRA AUTO VAN HET JAAR 1993

de Faam | 1993 | | pagina 31