UIT HET ZAKENHART Eindejaarsaktie Vlissingen blijft een succesformule TOP 10 Uit de rode kool geboren Van zwakzinnigeninrichting tot congreshotel FM 105.3 LAATSTE TREKKING MET SUPERPRIJZEN Wintersmog Indoormotorcross gesponsord Dinsdag 29 december werden de prijzen uitgereikt van de zesde en tevens laatste ronde van de Einde jaarsaktie 1992 in Vlissingen. Wie het laatst lacht, lacht het best, luidde de slogan. Want in de prijzen- pot zaten deze keer tien koopcheques met een tota le waarde van vijf en een half duizend gulden. Voor Anita de Rooij uit Yerseke eindigde 1992 goed. Zij ontving uit handen van PZC-directeur W.F. de Pagter de hoofdprijs van koopcheques ter waarde van dui zend gulden. Van overal Fototoestel BUITENPLAATS IPENOORD ARTEMIS Het erotische als krachtbron.(2) Jeannette Poorter, Cultureel café RADIO ATLANTIS m m s GEINIG JOCH GOEDE KANS DAT 'T EEN STEVIGE KEREL WORDT MILIEUTIP MiCMEC Walcheren Foto Verschoore demonstreert foto cd KRUISWOORDPUZZEL LOO/SE NEEMT AFSCHEID VAN GROENTEHAL Uniforme gemeentelijke identiteitskaart Woensdag 6 januari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 De wekelijkse prijsuitreikin gen van deze actie werden steeds op een andere lokatie gehouden, welke wel iets met Vlissingen te maken moest hebben. De Evenementen commissie Winkelcentrum Vlissingen koos het PZC- gebouw in Vlissingen voor de feestelijke slothappening, waar de winnaars ook nog een film te zien kregen over het PZC-bedrijf. Notaris A.J. Sauer in Vlissingen was inge huurd om wekelijks de prijzen te trekken. Nadat iedereen in de filmzaal van het PZC-gebouw van koffie en gebak was voorzien verwelkom de mede-organisator Frans Ley- dekkers van de Evenementencommissie de win naars. Hij vertelde dat hun kaar ten getrokken waren uit een stapel van ongeveer achttiendui zend spaarkaarten. „Bij elke tien gulden kreeg je een zegel en er zitten tien zegels op een kaart. Dat betekent dat het winkelend publiek in de binnenstad van Vlis singen in de afgelopen zes weken minimaal 1,8 miljoen gulden heeft uitgegeven. Dat is niet niks", rekende Leydekkers voor. Het precieze aantal ingeleverde kaarten is nog niet bekend. Wel is gebleken dat Vlissingen ook in deze periode volop bezoekers van buiten de provincie trekt. Er waren inzendingen van mensen her en der uit het land, maar ook uit België en Duitsland. De Evenementencommissie is te vreden over het verloop van de derde Eindejaarsaktie. Het aantal ingezonden kaarten neemt ieder jaar toe evenals het aantal deel nemende winkeliers. Bij de weke lijkse trekking worden de kaarten steeds opnieuw getrokken uit al le kaarten die tot dan toe binnen zijn. Wie dus de eerste week zijn of haar kaart inlevert, heeft zes weken lang een kans om één of zelfs meerdere prijzen te winnen. Volgens Leydekkers is het deze formule die de actie tot zo'n groot succes maakt. „De bedoe ling van de evenementencom missie is Vlissingen als winkelstad te promoten. Gezien het succes is de kans groot dat er een Eindejaarsaktie 1993 en misschien ook wel 1994 komt. Misschien dat het daarna tijd wordt voor een andere vorm, we moeten origineel blijven. Winke liersverenigingen in andere plaat sen zien natuurlijk ook dat deze formule zo succesvol is en ko men in de toekomst wellicht ook met iets dergelijks". Wat winnares Anita de Rooij be treft herhalen ze de aktie nog eens. Ik doe heus wel mee. Anita en haar man Jan brengen regel matig een bezoekje aan Vlissin gen. De boulevard maar vooral de viskotters in de haven hebben de belangstelling van Jan, die zelf mosselkweker is in Yerseke. Bei den vinden het winkelen een stuk aantrekkelijker geworden, sinds de uitbreiding. Anita is al een poosje op zoek naar een nieuw fototoestel. „Ik denk dat ik een deel van de bonnen daarvoor gebruik", glundert ze. Notaris A.J. Sauer met de stapel ingezonden kaarten. FOTO ANDA VAN RIET Langs de weg van Serooskerke naar Oostkapelle ligt aan de rech terkant de buitenplaats Ipenoord. Een vier en half hectare groot ge bied met daarop het congresho tel Green White. In maart wordt het hotel officieel geopend, hoe wel de deuren al sinds half de cember openstaan voor gasten. In januari zijn er vijf brunches voor de bewoners van Oostka pelle en andere geïnteresseerden die de verbouwde villa willen be zichtigen. De buitenplaats Ipenoord werd in 1840 gesticht en was tot 1940 privé-bezit. „Tijdens de Tweede Wanneer je het 'erotische', die liefdevolle creatieve krachtbron hebt gevonden in jezelf, dan stijg je uit boven de door onze maatschappij aangemoedigde middelmatigheid. Dan stijg je uit boven het - doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg -. Kortom, je wilt het nooit meer met minder doen. Je kunt je ge voel dan bewust inzetten en gebruiken om alles om je heen te kleuren met je energie. Misschien ken je wel zo'n vrouw in je omgeving. Zo iemand die je enthousiast kan maken, die vrede en geloof heeft in haar zelf. Iemand die zegt wat ze moet zeg gen, omdat ze naar haar kern luistert. Misschien vind je haar ook een beetje gek en ben je er soms bang voor. Dat is heel normaal. Stoppen met aanpassen lijkt heel bedreigend. Minder bedreigend lijkt het om gewoon onbewust te blijven leven. Toegeven aan de angst voor het op volle kracht voelen en wer ken betekent eigenlijk gewoon' je eigen leven niet in handen willen nemen'. Vorige week belde een vrouw mij op en zei dat ze niet in haar kracht zat en het gevoel had, ergens in de loop van haar leven iets kwijtgeraakt te zijn. Ze maakte in twee zin nen duidelijk waar ik twee rubrieken voor nodig schijn te heb ben. 'In der beschrankung zeigt sich der Meister'. Ze voelde zich totaal afgesneden van haar 'krachtbron'. De belster vertel de me dat ze vanwege de status van haar partner, altijd op het uiterlijke gewaardeerd werd. Nu de kinderen de deur uit waren voelde ze zich helemaal geïsoleerd van haar kern. Ter kompen- satie van het verlies had ze een speciaal koopgedrag ontwik keld. Dat is trouwens iets wat je veel ziet gebeuren; afgesneden van de innerlijke bron, ontwikkelen mensen een bepaald koop- of eetgedrag. Het innerlijke wordt dus omgezet in het uiterlijke. Miljarden gaan er dan ook om in de make-up-, kleding- en medicijnenindustrie. Ook wordt er veel creatieve energie gestoken in het alles willen controleren. Sommige vre zen hun erotische kern zo, dat ze bang zijn voor hun dromen en verlangens. De dagen worden van uur tot uur gepland en er is geen speld tussen te krijgen. Wanneer je jezelf toestaat je gevoel serieus te nemen, kun je haar bewust inzetten, dat is trouwens ook weer heel iets anders dan je gevoel, je laten overkomen. Het verschil is weer heel duidelijk te voelen. In het ene geval voel je je leeggezogen en misbruikt en in het andere geval voel je je krachtig en verbonden. Je diepste gevoelens er kennen betekent ook dat je minder bereid bent je bij machte loosheid neer te leggen. Je wilt het met anderen delen. En samen de kracht van eikaars gevoelens delen is ook weer iets heel anders dan eikaars gevoelens gebruiken. Een krachtig 'ja' tegen jezelf maakt dat je je heel vanzelfsprekend niet meer neerlegt bij gevoelens van berusting, wanhoop, jezelf wegcijfe ren, depressie en zelfontkenning. Ik ben heel benieuwd hoe het u vergaat bij het lezen van deze aflevering. Mij laat het in elk geval niet meer los. Heeft u al een goed voornemen ge maakt? Misschien stoppen met aanpassen? In het ene geval wens ik u veel kracht en in het andere veel plezier! direkteur 'Artemis', tel.: 01180 - 35033. Wereldoorlog werd het gebruikt als school", weet de huidige eigenaar J. van de Velde. Al sinds het begin van de eeuw is de villa eigendom van zijn familie. Nadat bij de overstroming in 1944 Oost- kapellaren die in het nat zaten hun toevlucht zochten in het ho ger gelegen Ipenoord werd het in 1953 omgebouwd tot verzor gingstehuis voor gehandicapten. Die functie hield het tot zes jaar geleden. In 1989 besloot de Wagenaar Van de Velde zijn intrek te nemen in het naast de villa gelegen Koetshuis, na het eerst een gron dige opknapbeurt te hebben ge geven. Hij wilde niet op afstand zitten maar dicht bij het vuur, zo dat hij de mogelijkheden voor een goed ingericht congreshotel uit kon pluizen. De keuze om er een hotel van te maken voor zakelijke bijeenkomsten is ontstaan door dat Van de Velde in zijn beroep als consulent voor het adviesbu reau Haskoning regelmatig con gressen en cursussen moet bijwonen. „Er is vraag naar ac commodaties waar bedrijven trai ningen en cursussen kunnen geven of bijvoorbeeld een pro- dukt kunnen presenteren". Voor het landgoed is een be heersplan opgesteld. Regelmatig wordt er geïnventariseerd wat er i Eigenaar J. Van de Velde voor het congreshotel Green White. Het ritme van Walcheren Could It Be Magic? Take That Mrs. Robinson Lemonheads The Miami Hit Mi* Gloria Estefan Hold Back The Night KWS We are Raving Slfp Stream Someday Lisa Stansfield Phorever People Shamen SL2 SL2 Out of Space Prodigy Deeper And Deeper Madonna aan vogels en planten leeft. Wan delpaden lopen langs de tuin, de vijver, het bos, de druivenkas en de moestuin, waar de gasten eventueel in kunnen werken. Door zijn achtergrond in de mi lieuwereld gaat Van de Velde zo milieuvriendelijk mogelijk te werk en vraagt zo nu en dan raad bij relaties of hij 'het wel goed doet'. De eigenaar is terughoudend op het toeristisch gebied. „Wat ik wel interessant vind is het educa tief toerisme. Gasten die 's mor gens cursussen volgen in het hotel en 's middags naar het strand gaan. Ik moet daar nog contact over opnemen met de Stichting Educatief Toerisme Zeeland". Van de Velde zegt dat hij continu aan het experimente ren is. Zo loopt hij rond met het idee voor een cultureel café. „Er lopen in Zeeland genoeg talent volle amateurs rond die hier op kunnen treden. Met een muziekje tussendoor en iemand die het aan elkaar praat kan dat wel wat worden. Maar dat moet ik nog uitwerken". Het interieur van het hotel is de gelijk en goed, maar niet zeer luxe. „Dat ambiëren we ook niet. We willen wel kwalitatief goed zijn, maar we zijn geen vijfsterren hotel", stelt de eigenaar. De ne gen kamers in de villa zijn ruim en ingericht in zachte pastelkleuren. Omdat hij een doelgroep van twintig mensen op het oog heeft, werden er naast het hotel nog UNICEF geell ondei meer voorlichting over hoi belang van een gevarieerd voedselpatroon en de bijvoeding van ondervoede kinderen Daarnaast leveren we zaden en gereedschappen voor eigen groentetuinen. Door deze programma's lilden steeds minder kinderen aan ondervoeding Zodat we kunnen spreken van verbotorde levens kansen in de honderdachtentwintig gebieden waar UNICEF werkt En dot willen we graag zo houden Steun UNICEF Bel 070 - 3339300 UNICEF geeft ze toekomst. GIRO 121 DEN HAAG Wat is wintersmog en wat kunnen we er tegen doen. Smog is een samentrekking van de Engelse woorden smoke (rook) en fog (mist). De term 'smog' is ontstaan in Londen. Smog wordt veroor zaakt door sterke luchtver ontreiniging. Tijdens een smogperiode overlijden er 200% meer mensen dan normaal. Over zomersmog hebben we het al eens gehad, maar wat is wintersmog? Wintersmog treedt op bij strenge vorst, zwakke wind en een sneeuwdek. Dan is er koude lucht aan de grond met daar boven een warme luchtde- ken. Er is dan weinig beweging, alle verontreini ging blijft daardoor hangen. Het gaat om zwaveldioxyde, stikstofdioxyde en koolmo- noxyde (uit uitlaatgassen van auto's). Het leidt tot irritatie van de luchtwegen maar ook maag en ingewanden kunnen van streek raken. Mensen met een slecht konditie of met hart- of longziekten lo pen meer risico dan gezonde mensen. Veel van die verontreiniging komt via het buitenland. Door allerlei milieu-maatregelen neemt wintersmog gelukkig af. Wat kunnen we er zelf aan doen: niet autorijden vermijd grote lichamelijke inspanning blijf binnen en stook bij dat weertype b.v. niet de open haard want de rook bijft hangen; niet leuk voor uw buren en uzelf. De overige prijzen zijn gewonnen door: M.A. Boekhout uit Vlissingen, W.H. Schuuring uit Vlissingen, R. Besuijen uit Biggekerke, M. Grisel uit Oost-Souburg, J.P. van Beveren uit Vlissingen, J.A. Casteleijn uit Vlis singen, W.J. Meulmeester uit Vlis singen, J.C. Verton uit Oost-Souburg en P.B.A. van Leth uit Kloetinge. 1 29 21 7 20 34 17 28 42 41 5 15 25 49 22 PZC-direkteur W.F. de Pagter overhandigt de hoofdprijs. FOTO ANDA VAN RIET drie huizen bijgebouwd. In januari zijn er vijf brunches waarbij om wonenden en bedrijven het hotel kunnen bezichtigen kennis kun nen maken met de bedrijfsleider. De wijze waarop foto's via de te levisie zijn te bekijken wordt mo menteel gedemonstreerd bij Foto Verschoore in Middelburg (naast het ANWB-kantoor). Bij deze me thode worden de negatieven overgezet op een cd-schijf en via een speciaal op de televisie aan gesloten apparaat verschijnen de foto's op het scherm. Om teevee te kijken naar de ei gen foto's zijn - behalve het af- speelapparaat - geen extra investeringen nodig. Negatieven uit elke camera kunnen worden overgezet op het schijfje, dat ove rigens honderd negatieven kan opnemen. Niet elk negatief hoeft op deze Kodak Phote CD, de con sument kan zelf de keuze maken. En om het terugzoeken te verge makkelijken worden de geco- pieerde foto's in het klein op het cd-hoesje afgedrukt. Het systeem kost op dit moment bijna duizend gulden. Er kunnen ook gewone audio cd's op wor den afgespeeld. Per opgenomen foto betaalt de klant f 1,50, bij een minimum afname van twin tig stuks. De cd hoeft niet in een keer vol. Verschoore is momen teel de enige fotozaak die dit systeem in huis heeft. Welk woord komt er in het balkje? HORIZONTAAL; 1 speelplaats; 6 radikaal; 12 smal stuk hout; 13 om lijsting; 14 sint; 16 binnenste; 18 zuivelprodukt; 19 zangnoot; 20 korte tijdsduur; 22 niet een persoon; 24 glansloos; 25 deel van het oog; 27 gids te water; 28 omslag; 29 vat; 31 ontkenning; 32 vogel; 33 zang stuk; 35 rekenkundig teken; 36 dikwijls; 37 fraai; 39 vogel; 41 opgooi; 44 besluit;46 rechercheur;48 carbolzuur; 50 stap; 51 ontvangkamer; 53 toespraak; 54 vlechtwerk; 55 kledingstuk; 57 riv. in Utrecht; 58 voorz.; 59 wapen; 60 levenslucht; 62 zangnoot; 63 levenloos; 64 be zieldheid; 66 soort plant; 67 edelsteen. VERTIKAAL: 1 telw.; 2 nummer; 3 scheepsvtoer; 4 lichaamsdeel; 5 maand; 7 vr. taal; 8 handeling; 9 gewicht; 10 en dergelijke; 11 opvlie gend; 15 tijdperk; 17 gasvormig element; 18 aanlegplaats; 19 rust bank; 21 hoofdstad van Peru; 23onverschrokkenheid; 24steekvlieg; 26 tennisterm; 28 oorlogsvaartuig; 30 bekoorlijk; 32 diepe gaping; 34 vaartuig; 35 vaatwerk; 38 manier; 39 telw.; 40 hoofdkaas; 42 afge sneden schijf; 43 vormend bestanddeel; 45 lekkernij; 46 slank; 47 pikante vloeistof; 49 riv. in Duitsland; 51 bezoldiging; 52 dichterbij; 55 werktuig; 56 muziekteken; 59 omhulsel; 61 Engels eiland; 63 lidw.; 65 voorz. Jaap Looise voor de laatse keer achter de toonbank. Voor de laatste keer stond hij vo rige week achter de toonbank van de Groentehal in Middelburg. Na 36 jaar hield Jaap Looise dinsdag 29 december het groen tebedrijf voor gezien en gaat hij van zijn vrijheid genieten. Zelf wilde hij zijn laatste dag door brengen zoals alle andere, maar zijn vaste klantenkring liet hem niet zomaar gaan en hield een af scheidsreceptie in de groente zaak aan de Spanjaardstraat. „Eigenlijk hou ik er niet zo van om in het middelpunt van de be langstelling te staan", zegt Looise bescheiden. „Zelf was ik daarom ook niet van plan iets aan mijn vertrek te doen, maar ik vind het natuurlijk wel leuk de klanten er aandacht aan besteden". Het is een uur voor de receptie en hij is nog druk bezig met het opruimen en versjouwen van kisten. Hij vindt het niet erg er na 36 jaar de brui aan te geven. „Ik heb mijn hele leven lang hard gewerkt. Ik wil het nu wel eens wat rustiger aan doen. Vergeet niet dat ik al die jaren zeker 60 tot 70 uur per week aan de slag was. Naast het werk in de groentezaak zat ik op zaterdag en zondag de admi nistratie bij te werken", verklaart hij zijn betrekkelijk vroege pen sioen. „Vakantie had ik misschien twee weken in het jaar. Pas de laatste tijd is daar wat verande ring in gekomen". Looise reed op zijn elfde al mee op de kar van de groenteman, die met paard en wagen langs de deuren ging. Op zijn veertiende verdiende hij er zijn geld. „Waar schijnlijk ben ik uit de rode kool gekomen", grapt hij. „Toen ik klein was riep ik al dat ik groente boer wilde worden". In 1956 ver- VInr. Ralph Overweel, Jaap Moerland en Henk van de Graaf. De organisatie van de Indoormo torcross in de Zeelandhallen heeft een sponsor gevonden in het bedrijf Moerland Oesters. Nog net voor het eind van het jaar ondertekende Jaap Moerland het contract. Zaterdag 9 januari worden de crosswedstrijden verreden. Moerland zal de komende jaren als hoofdsponsor van de motor cross in de Zeelandhallen optre den. Daarnaast gaat de stichting Motorsport Zeeland samenwer ken met de organisatoren van de paardenindoor. De Weelruiters, voor het gebruik van de facilitei ten in de hal. Volgens de organi satie van de Indoormotorcross is dat een unieke situatie in de sportwereld. „Dat twee verschil lende sporten elkaar op deze ma nier vinden is bijzonder". Aan de Indoormotorcross, zater dag 9 januari, doen verschillende Nederlandse en Belgische kampi oenen mee. Ongeveer 120 deel nemers, verdeeld over twee categorieën, strijden om de Moerland Oester Trofee. Als bij programma is er de 80cc-rit. Uit veiligheidsoverwegingen kan het publiek de motorrijders alleen vanaf te tribune volgen. De trai ningen beginnen om 12 uur. Het startschot van de eerste wed strijd wordt om 15 uur gegeven. •ruilde hij de groentekar voor de zaak aan de Spanjaardstraat, waarin destijds de opa van zijn compagnon - tot vorige week - Bart Leynse zat. „De winkel heeft veel vaste klanten", vertelt Looi se. „Bewoners uit de buurt, maar ook mensen die vroeger in de binnenstad van Middelburg woonden en naar het platteland zijn verhuisd. Veel van hen ko men nog hier hun groenten ha len. Ze kopen dan voor een hele week in. Sommigen kwamen hier al voor dat ik er werkte. En da mes die ik als kind een appeltje gaf zijn hier nu ook vaste klant". Looise denkt dat hij hen het meest zal missen. „Ik geloof niet dat ik na zoveel jaar nog naar een sinaasappel zal verlangen, maar de mensen... die vergeet je niet". De opvolger van Jaap Looise is Wim de Roo, die inmiddels al weer enkele jaren in de zaak staat. „Maar", zegt deze, „je mag nog wel eens een keer invallen. In februari bijvoorbeeld, als ik naar Curacao ga". Vanaf 1 januari 1993 wordt er in Nederland een uniforme gemeen telijke identiteitskaart uitgege ven. Uit een enquête bleek dat tweederde van de gemeenten al een eigen legitimatiebewijs uit gaf, maar dat deze erg van elkaar verschilden. Burgers die geen reisdocument of rijbewijs hebben kunnen zo'n pas aanvragen. Op verzoek van de gemeenten wordt al een aantal jaren gewerkt aan de ontwikkeling van een lan delijk uniform, gemeentelijk iden titeitsbewijs. De belangrijkste eis die aan het document gesteld wordt is dat hij fraudebestendig is. Omdat de pas uniform is, zo wel wat uiterlijk betreft als de re gels die er aan verbonden zijn, is er een standaard-verordening op gesteld. Daarin staat onder meer dat de pas alleen uitgegeven wordt aan diegenen die een Ne derlandse Nationaliteit bezitten. Dat gebeurt binnen twee weken nadat de aanvraag is ingediend. Daarnaast staat in de verorde ning dat de aanvrager die al een identiteitskaart heeft, alleen een nieuwe kan krijgen als hij de an dere inlevert of als die vermist is.

de Faam | 1993 | | pagina 12