tïöMiiVm w De kunst van het rationaliseren Verzamelen Milieu Lezingen Ontspanning Sociaal Cursus Natuur Verenigingen PSYCHOfcONSULT DE ZOETE L/EFDE (SLOT) Woensdag 6 januari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Hoogaars - De Stichting Mu seumhaven Zierikzee heeft de houten Hoogaars 'Vrouw Alize' gekocht. Deze voormalige garna- lenvisser werd rond 1878 in Ar- nemuiden gebouwd in opdracht van Joost van Belzen met origi neel spriettuig. De Slavenkas in Zierikzee, een in 1735 opgericht fonds dat oorspronkelijk bedoeld was om Zierikzeese zeelui die ge vangen waren genomen door ka pers los te kopen, heeft de stichting een renteloze lening verstrekt voor de aankoop. Biografie - In het kader van het thema biografie geeft Frédéric Bastet dinsdag 19 januari in Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een lezing over Louis Cou perus. Na de pauze gaat de hoogleraar klassieke archeologie in op de problematiek rond het schrijven van biografieën. Kinderen - 'Beelden van kinde ren in de loop der eeuwen' is de titel van de lezingen die dr. B.R.Hamel de dinsdag 12 en 26 januari geeft in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De eer ste avond worden de opvattingen van Philippe Ariès besproken aan de hand van afbeeldingen van kinderen uit de 15e tot en met de 17e eeuw. De tweede avond wordt geschetst hoe in de 18e tot en met de 20e eeuw het beeld van het kind was. Aanvang 2Q uur. Spoor en tram - De heer van Poll laat vrijdag 8 januari op de maandelijkse bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen dia's zien van een stoomhappening in San Jose (Californië), waarbij 's werelds grootste stoomlocomotief te zien is. ledereen is welkom bij de dia lezing die om 19.45 uur begint in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg^ Geneesmiddel - Belangstellen den kunnen maandag 11 januari in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelbrug luisteren naar een lezing van het Rozen kruisers Genootschapover over het universele geneesmiddel. Vol gens hen is de mensheid funda menteel ziek omdat zij losgemaakt is van het Goddelijke. Door middel van het universele geneesmiddel kan de ziel weder geboren worden en de weg terug afleggen. De lezing begint om 20 uur. Buitenplaatsen - Martin van den Broeke van de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis spreekt vrijdag 8 januari over de buitenplaatsen op Walcheren. De NJGB is een vereniging van jon geren van 12 tot 25 jaar die zich met geschiedenis bezig houden. De lezing begint om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Concert - De Souburgse fanfare Vlijt en Volharding geeft zaterdag 9 januari een nieuwjaarsconcert in het buurthuis De Zwaan aan de Vlissingsestraat in Oost- Souburg. Gasten zijn het Politie- mannenkoor Zeeland en het Sou- burgs Koper Quintet. Aanvang 19 uur. Alleenstaanden - Zaterdag 9 ja nuari is er in het wijkcentrum De Spinne in Goes een dans- en ont moetingsavond voor alleenstaan den (tot ongeveer 45 jaar). De vriendenkring KAPASI, die de avond organiseert, opent haar deuren om 21.30 uur. Nieuwjaarsbal - Vrijdag 8 ja nuari is er in het Open Hof in Vlis- singen een nieuwjaarsbal van de Activiteitencommissie. Het Duo Anton Boer verzorgt de dansmu ziek. De kaartverkoop is van 4 tot 7 januari. Het bal begint om 20 uur. Gehandicapten - In haar oproep voor vrijwilligers schetst de Stichting Werken drie vakan tiemogelijkheden voor lichamelijk en zintuiglijk gehandicapten. In de eerste plaats is er het vakan tiebemiddelingsbureau dat on derhandelt tussem de gehandicapte vakantieganger en de vrijwilliger. Voor oudere ge handicapten zijn er groepsreizen naar Ermelo en Lemele. De gasten worden verzorgd door vrijwilligers. Ook staan zij gezin nen bij met een gehandicapt fa milielid die een bungalow huren via de Stichting. Vrijwilligers en gehandicapten kunnen informa tie verkrijgen en zich opgeven bij tel. nr. 070-3649920. Vakantiehuis - In Renesse zal een tweede vakantiehuis voor jeugdige kankerpatiënten worden gebouwd. In mei 1991 werd in deze plaats het vakantiehuis Thu- redriht, een intiatief van de Li- onsclub Thuredriht in Dortrecht, geopend. Gezinnen met kinderen die kanker of een andere kwaad aardige aandoening hebben kun nen er een week tot rust komen. Het aantal aanvragen bleek ech ter zo groot dat de Lionsclub een fonds heeft opgericht voor een tweede vakantieverblijf. verpakkingen - De bus van de Tetra Pak Scholen Tour trekt in ja nuari door de provincie Zeeland. Verschillende scholen worden bezocht. De leerlingen leren aan de hand van drie computerspel letjes verstandig om te gaan met verpakkingsmateriaal. Zij maken spelenderwijs kennis met ver schillende verpakkingen, ver vangbare stoffen en het kringloopproces. Volksuniversiteit - In januari 1993 vangt de Zeeuwse Volksu niversiteit weer aan met enkele cursussen. Woensdag 13 januari om 20 uur is er een kennisma kingsbijeenkomst van de work shop Notuleren. Daarnaast wor den er lessen Moderne Schilder kunst gegeven, waarin verschillende stromingen uit de geschiedenis aan bod komen. De eerste les is dinsdag 12 januari om 13.30 uur. Tenslotte zijn er voor Hatha Yoga zowel op maan dagavond en dinsdagavond nog plaatsen vrij. Alle cursussen wor den gegeven in het universiteits gebouw aan de Spanjaardstraat 51 in Middelburg. Filosofie - Geïnteresseerden kunnen donderdag 14 januari tij dens een 'open avond' kennis maken met de lesstof van de School voor Filosofie in Middel- harnis. Een folder over de school is aan te vragen op tel.nr. 01862-1566. Pottenbakken - De nieuwe pot tenbakkerij Kienhuis Keramiek in Veere gaat in 1993 cursussen ge ven voor beginners een gevorder den. De avondgroep begint dinsdag 12 januari. Wie liever overdag pottenbakt kan vrijdag morgen 15 januari om 9.15 uur terecht aan de Warmoesstraat 6 in Veere. Tel.nr. 01181-1706. Milieusparend - Welke schoon maakmiddelen zijn het minst mi lieubelastend? Waarom is vlees beter voor het milieu? Op dit soort vragen wordt in de cursus Milieusparend Huishouden van de stichting MICMEC Walcheren een antwoord gegeven. Tijdens zes avonden in het Milieu- Educatie-Centrum De Kloek in Vlissingen wordt stilgestaan bij de oorzaken van milieuproble men. De eerste les is donderdag 21 januari. Ecologisch - De cursus ecolo gisch groentetelen leert de deel nemers hoe zij gezonde groenten kunnen kweken zonder bestrij dingsmiddelen te gebruiken. Naast wat theoretische achter grond wordt vooral de praktische kant belicht. De lessen worden gegeven op de eerste donderdag van de maanden maart tot en met juli in het Milieu-Educatie- Centrum De Kloek in Vlissingen. Meer informatie is te krijgen bij de Milieuwinkel. Vrouwenlijfgroep - Je leren ontspannen en je lichaam beter leren kennen zijn de basisingre diënten van de vrouwenlijfgroep die maandag 25 januari in Goes begint. Oefeningen uit de bio- energetica worden gebruikt de deelneemsters bewust te laten worden van de spanningen in hun lichaam en deze los te laten. Maandag 18 januari is er vanaf 9 uur een informatie-ochtend in de Balletstudio 'Free', Oude Vis- markt 1 in Goes. Open dag - Ontspanningsmas sage, creatief spel, rebirthing, meditatie en neuro linguistisch programmeren zijn enkele de monstraties die op de open dag van het Meditatiecentrum Drie Wegen zondag 10 januari te zien zijn. Vanaf 10 tot 17.30 uur kun nen geïnteresseerden kennisma ken met deze cursussen die in de komende periode worden gege ven. Zaterdag 9 januari is er van af 10.15 uur een workshop meditatie. Yoga - In een serie van acht avonden moeten deelnemers van de cursus 'yoga in theorie en praktijk' een programma van li chamelijke oefeningen, meditatie en yogafilosofie afwerken. Het gaat vooral om inzichten voor de dagelijkse praktijk. De eerste les is dinsdag 19 januari in Middel burg. Informatie tel.nr. 01180 - 39642. Striptekenen - Strip- en car toontekenen is de nieuwe teken cursus van Teleac die zondag 24 januari begint. Voornamelijk hu moristische strips worden behan deld. In acht televisielessen voor zowel beginnende als gevorderde tekenaars worden verschillende strips en onderwerpen onder de loep genomen. Vrouw en Werk - Half februari start in Vlissingen weer een cur sus Vrouw en Werk. De work shop is bedoeld om vrouwen die kortere of langere tijd geen baan hebben gehad te wijzen op de mogelijkheden van werk of scho ling. De herintredende vrouwen maken aan de hand van informa tie over arbeidsbureaus, sollicite ren, scholingsmogelijkheden en beroepskeuze een stappenplan, waarin staat omschreven langs welke weg het beoogde doel het best gerealiseerd kan worden. ZIE VERDER IN DIT BLAD Vogels en vissen - Van 8 tot en met 17 januari zijn er in de Vlees hal van het stadhuis in Middel burg vogels en vissen te zien tijdens de VIVOKA "93 show. Verschillende Zeeuwse verenigin gen nemen er aan deel. Overleven - Rie Mulder spreekt woensdag 13 januari tijdens de samenkomst van het Women's Aglow Fellowship over 'leven en overleven'. De bijeenkomst begint om 9.45 uur in Hotel Terminus in Goes. Vrouwen - Vrouwen en vrou wengroepen kunnen zondag 10 januari van 16 tot 19 uur tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst in 't Pand Kerksteeg 5 in Middelburg kennis maken met de vrouwen vereniging LAVA. Er zijn optre dens met muziek en zang en er is gelegenheid om te dansen. Ofschoon we de neiging heb ben om over liefdesproblemen uiterst gecompliceerde theo rieën op te bouwen, hebben ze vaak een heel eenvoudige structuur. In veel gevallen ko men ze neer op de volgende in- Drs. Henk C.M. Hermans teracties: Partner A reageert destructief op het gedrag van partner B. Dit is voor partner B aanleiding, om eveneens destructief te reageren naar A. De destructieve reactie van partner B is voor A weeraanlei- ding voor een nieuwe destruc tieve reactie, en dit kan nog urenlang doorgaan. Laten we dit aöstracte verhaal eens toelichten met een alle daags voorbeeld. Partner A komt thuis van een zware werkdag en struikelt bij het binnenkomen over het speel goed van zoontje C. In zijn schrik wendt hij zich tot part ner B met de opmerking: "Had je die rommel nu niet kunnen opruimen! Het is hier ook altijd een bende in huis! Moet ik dat soms ook nog doen?" Partner B raakt geïrriteerd bij dit ver wijt, en reageert met: "Ja zeg, dacht je soms dat ik de hele dag niks gedaan heb? Ik heb de hele dag al opgeruimd. Jij kunt thuis ook wel eens de handen uit de mouw steken, het is toch ook jouw kind. Of niet soms?" Partner A merkt dat zijn bloeddruk begint te stijgen en zegt: "Dacht je soms dat ik voor mijn plezier naar mijn werk ging? Zullen we eens rui len? Ik zou best wel een tijdje thuis willen blijven hoor...". U begrijpt, dat partner A en B op deze wijze een aardig bodem pje leggen voor een onplezieri ge, stressvolle avond. Als dit soort aanvaringen dagelijkse terugkeren, kan het huwelijk gemakkelijk uitgroeien tot een broednest voor neuroses. In sommige gevallen zijn de partners zich helemaal niet be wust van het effect dat hun ei gen gedrag heeft op hun relatie. Ze zijn er verbaasd over dat ze relatieproblemen heb ben, maar doen er onbewust alles aan om deze in stand te houden. Het ontbreekt hun dan vooral aan inzicht in het effect van hun eigen handelen. Vaak helpt het al, als ze daarop ge wezen worden: "Logisch dat je een rothuwelijk hebt; moet je eens kijken hoe jij met je vrouw/man omgaat! Wat zou je zelf kunnen doen om je rela tie te verbeteren?". In andere gevallen zijn beide partners zich wel terdege bewust van hun eigen destructieve gedrag, maar blijven er gewoon mee doorgaan. Ze maken het de an der, maar ook zichzelf ver draaid moeilijk. Wat ooit door liefde verbonden werd, kan uit sluitend door haat in stand ge houden worden. De vraag dringt zich op, hoe mensen het zichzelf en de ander doelbe wust zo moeilijk kunnen ma ken. Waarom moeilijk, als het ook een stuk gemakkelijker kan? Een belangrijke verklaring moeten we zoeken in ons ver mogen om te rationaliseren. Immers we zijn in staat om destructief gedrag goed te pra ten, door er "legitieme" rede nen voor te geven. Als we goed over deze redenen door denken, weten we dat ze geen hout snijden. Maar oppervlak kig gezien lijken ze redelijk. Ra tionalisaties waarmee we destructief gedrag binnen rela ties acceptabel maken, zijn bij voorbeeld: "Ik kan dit niet over mijn kant laten gaan" Hij/zij maakt het ernaar". "Omdat hij/zij zus, moet ik wel zo". Ra tionalisaties zijn vernuftige strategieën, om doelbewust onredelijk te kunnen doen. We kunnen onze irrationele neigin gen botvieren en kunnen over onszelf als redelijk blijven den ken. Een soort compromis dus, verstandig lijken, maar onver standig doen. Het past in het rijtje van de "gezonde roker", en de "eerlijke dief". Rationali saties hebben een ego- versterkende functie. We blij ven onszelf trouw, zelfs tegen beter weten in. Dat kan in een relatie ten koste gaan van de trouw aan de partner. Verbeter daarom uw relatie door gere geld te doen aan zelfonder zoek. Bevindt u zich weer in een echtelijke ruzie, stel uzelf dan de volgende vraag: Ge draag ik me rationeel, of zit ik vooral te rationaliseren? Mededelingen voor deze rubriek melden voor vrij dag 17 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Zo. 10.00 uur: geen opga ve ontvangen en 19.00 uur: geen opgave ont vangen. ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds. M. Gou- driaan en 15.00 uur: ds. M. Goudriaan. Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 uur: geen opgave ontvangen en 14.30 uur: geen opgave ont vangen. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", West- dijkstraat 5-7. Do. 20.00 uur, Zo. 10.00 uur. DOMBURG Hervormde Kerk Markt 8, Zo. 10.00 uur: ds. M. v.d. Poll en 19.00 uur: voorganger onbekend. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. Elke 1e, 3e en 5e zaterdagavond om 19.15 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10.00 uur: ds W.P. Jansen, H.A. en 14.30 uur: ds. W.P. Jansen, H.A., gez. dienst in Veere. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25, Zo. 9.00 uur: ds. St. Spanjer. GRUPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10.00 uur: ds. B. Ridder en 14.30 uur: ds. R.G. v.d. Zwan, gez. dienst in Herv. Kerk. Hervormde Gemeente. Zo. 10.00 uur: ds. C. de Boon en 14.30 uur: ds. R.G. v.d. Zwan, gez. dienst. HÖÓGELANDE Christengemeenschap, Kapel van St. Maarten. Za. 10.30 uur: geen dienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: ds. J. Lukasse. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: ds. E.V.E. Wijnands, H.A. en 17.00 uur: ds. E.V.E. Wijnands, H.A. Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 10.00 uur: ds. C.F.H. van Tuyll. MELISKERKE Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10.00 uur: ds. R.G. v.d Zwan, kindernevendienst beide groepen en 14.30 uur: ds. A.W. Riepma. Hervormde Gemeente. Torenstraat 8. Zo. 10.00 uur: geen opgave ontvangen. MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op do. 20.00 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Gemeente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10.00 uur: ds. L. Fabriek. Centrum Middelburg. Zo. 9.30 uur: geen opgave ontvangen en 14.00 uur: geen opgave ontvangen 18.30 uur: geen opgave ontvangen. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10.00 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. 9.30 uur: geen opgave ont vangen en 16.30 uur: geen opgave ontvangen. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11.00 uur: ds. Van Duin. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30 en 14.00 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Getuigeniskerk, Adr. Lauwerijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: voorganger niet bekend en 17.00 uur: ds. P. Paulus. Hofp/einkerk, Hofpleinkerk. Zo. 10.00 uur: dhr. A. Jorritsma en 14.30 uur: ds. W.A. v.d. Berg. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: ds. P. Paulus. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaande ren 75, Zo. 9.30 uur: geen opgave ontvangen en 16.30 uur: geen opgave ontvangen. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Evangelisatie- dienst 'Zondag half twaalf', De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. bijbelstudie, Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente. Nieu we Kerk, Groenmarkt, Zo. 10.00 uur: ds. C. Bra- kema, bevest. ambtsdragers. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 10.00 uur: prof. dr. C. Vonk. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat, Zo. 9.30 uur: ds. S.K.G. ScLeuder. Engelse Kerk, Simpel- huisstraat, Zo. 19.00 uur: ds. K. Hendrikse. Tho maskapel, Zo. 9.30 uur: ds. B.J.W. Schelhaas, bevest. ambtsdragers. Oostkerk, Oostkerkhof, Zo. 10.00 uur: dhr. J. Murre. Wijkgemeente Ge- re f.Bond, (in de Ontmoetingskerk) Zo. 11.00 uur en 17.00 uur: ds. L. Wüllschleger. Kerkgenoot schap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62, Za 11.00 uur: ds. D.J. Ponte. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10.00 uur en 19.00 uur: It. en mevr. R. Pippel. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10.00 uur: dhr. Chr. Kleij. Ne derlands Gereformeerde Kerk, Gebouw Engelse Kerk, Simpelhuisstraat 10. Zo. 9.30 uur: geen op gave ontvangen. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Re monstranten. Koorkerk. Zo. 10.00 uur: prof. dr. C. Vonk. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 2, Zo. 10.00 uur, elke 2e en 4e za. 19.00 uur. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 11.30 uur. Waalse Kerk (Eg/ise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. 10.45 uur: geen dienst. Evangeliegemeente "de Wijngaard". LTS, Klaren- beek. Zo. 9.30 uur: dhr. D. Louws. NIEUWLAND Hervormde Gemeente. Zo. 14.30 uur: ds. H. van Oostende, afscheidsdienst. oostkapelle Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10.00 uur: ds. C.L. Kraan, S.o.W.-dienst en 17.00 uur: ds. A.C. den Hollander, S.o.W.-dienst. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10.00 uur: ds. C.L. Kraan, S.o.W.-dienst in Geref. Kerk. en 17.00 uur: ds. A.C. den Hollander, S.o.W.- dienst in Geref. Kerk. Gereformeerde Gemeente Oostkapelle. Saron- kerk. Zo. 10.00 uur en 15.00 uur: geen opgave ontvangers ritthem Hervormde Gemeente. Zo. 10.00 uur: ds. H. v. Oostende, afscheidsdienst. serooskerke Gereformeerde Kerk. Ds. v.d. Wouwstraat 4, Zo. 10.00 uur: drs. N.J. Dekker en 17.00 uur: ds. A. Spaans, S.o.W.-dienst. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10.00 uur: geen opgave ontvan gen en 17.00 uur: ds. A. Spaans, S.o.W.-dienst in Geref. Kerk. st.laurens Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10.30 uur: ds. St. Spanjer. Ge reformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10.00 uur: ds. D. Westerneng, H.A. en 17.00 uur: ds. D. Westerneng, H.A. en Dankzegging. oost-souburg Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazer). Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Ge meente. Kanaalstraatkerk, Zo. 9.30 uur: ds. L.A. Woltering, H.A. Oranjepleinkerk, Zo. 9.30 uur: ds. R.E.R. v. Buiren en 19.00 uur: ds. R.E.R. v. Buiren, H.A. Bejaardentehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, Zo. 19.00 uur: dhr. P.A. Trimpe. Rooms- Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, elke 1e en 3e za. 9 uur. Martinus- kerk, Kerklaan 19, Zo. 10 uur. veere Gereformeerde kerk. Zo. 10.00 uur: ds. Obbink, H.A. en 14.30 uur: ds. W.P. Jansen, H.A. en gez. dienst met Gapinge. Hervormde Kerk. Zo. 11.00 uur: ds. J. Lukasse. vlissingen Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion, 19.30 uur: Evening Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gerefor meerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 uur: leesdienst en 15.00 uur: ds. D. Dunsbergen. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: geen opgave ontvangen. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lan- noystraat 2, Zo. 9.30 uur: ds. H. Mostert en 16.30 uur: ds. H. Mostert. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Walstraat 23. Zo. 10.00 en 17.00 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17.00 uur, wo. 20.00 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, Zo. 10.00 uur: ds. A. Bosma. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 9.30 uur: ds. H.J. v. Duinen. Johanneskerk, Bo- nedijkestraat 165, Zo. 9.30 uur: ds. J.W. Glashou wer. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 uur: ds. C.A. Schoorel. De Schaapskooi, Pa pegaaienburg, Zo. 9.30 uur: ds. A.V. de Nooy, H.A. Ter Reede, Zo. 19.00 uur: ds. A. Spaans- Molenaar. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Remonstranten. Open Hof.Alexander Gogel weg 57, Zo. 9.30 uur: ds. C.A. Schoorel. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Bad huisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, Za. 9.30 uur: ds. D.J. Ponte. Gereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 uur en 16.00 uur: leesdienst. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10.00 uur en 17.00 uur: kapt. C. Bijl. Pinkstergemeente. Open Hof, Alexander Gogel weg 57. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, wo. 19.30 uur. Protestantse Ziekenhuispastoraat Ziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10.00 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 11.15 uur. Ter Reede, Koude kerkseweg 81, Za. 17.00 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), Za. 19 uur, Zo. 9.30 uur. Streekziekenhuis, Koudekerkseweg 88, Zo. 11.15 uur. Der Boede, elke 2e, 4e en 5e za. 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrou wenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, wo. 20 uur. Evangelie Gemeente "De Blinkende Morgenster". Dr.Stavermanstraat 61. Zo. diensten om 10 en 17 uur. Der Boede. Zo. 10.30 uur: dhr. J. v. Leerdam. vrouwenpolder Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: kand. v. Eyck, gez. dienstin Herv. kerk. westkapelle Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans en 19.00 uur: ds. H.W.J. Faassen, zangdienst. zoutelande Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. P. Boekesteijn. Rooms-Katholieke kerk. Bosweg. Onbekend. Do. 7 januari t/m wo. 13 januari Huisartsen Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: J.K. Domini- cus, Dam 30, tel. 39933. zondag tot 24.00 uur: A.P. Bruynzeel, Herengracht 68, tel. 39933. Visi tes aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel. 12233. zondag tot 24.00 uur: W. v. Ouwerkerk, Gerbrandylaan 6, tel. 65498. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St Joosland, Arnemuiden, Middelburg-Zuid( praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): zaterdag: J.C. Ponten, Oude Rijksweg 6, Nieuw/and, tel. 01182-1340. zondag: A.G. Bouwmeester, Stationsplein 1, Arnemuiden, tel. 01182-1308. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: vrijdag, zater dag en zondag: G.C.M. Rullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Aagtekerke, Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke:zaterdag en zondag tot 24.00 uur: PK. Noor/ander, Middel burgsestraat 94, Koudekerke, tel. 001185-1231. West- en Midden-Walcheren: vrijdag, zaterdag en zondag: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Bigge- kerke, tel. 01185-2190. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: J.M.D. Rombouts, Langevie- !e 47, Middelburg, tel. 01180-12882. Apotheken Middelburg: van vrijdag tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Ringe ling, Lange Delft 133, tel. 12538. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvol gend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30-34, tel. 12066. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: van vrijdag tot maandag: H. Hament, tel. 01184-79678. Middelburg: van vrijdag tot maandag: K. Boot, tel. 01180-39865. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: A.J. Diender en L.J.J. Schofaerts, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. 01184-10910. (dag en nacht). Spreekuren zonder afspraak: za. en zo. 11.00 - 12.00 uur en 17.00 - 18.00 uur. Dierenarts kleine huisdieren: R. Roskam, Velder- weg 1, Meliskerke, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren. K. Noordstraat 61, Mid delburg, tel. 01180-37077. Spreekuur: Za. van 10 tot 11 uur, verder gehele weekend bereikbaar. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdie ren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom- burgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend tel. 01180-28288. Algemeen krisis opvangcentrum "Court Ox- hooft", Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding be reikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Anti Discriminatie Buro Zeeland. Brouwe- naarstraat 4, 4382 LK Vlissingen, tel. 01184-86427. Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, tel. 01180-28800. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Middelburg, Molstraat 13, iedere werkdag bereik baar van 9.30 tot 11.30 uur, tel. 01180-12004. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Vlissingen, Vredehoflaan 42, ma. t/m vr. van 9.00 tot 11.00 uur, tel. 01184-10795. Christelijke Kindertelefoon, ma., wo. en vr. van 16 tot 20 uur, tel. 01102-44286. Christelijke Telefonische Hulpdienst voor Zeeland. Dagelijks van 10 tot 24 uur, weekends van 20 tot 24 uur, tel. 01180-36251. GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland): Middelburg, Koepoortstraat 6; Vlissingen, Rozengracht 6; Infectieziekten- bestrijding: tel. 01180-34085; Geslachtziekten- bestrijding: Koepoortstraat 6, iedere werkdag van 9 tot 10 uur. tel. 01180-34085; Informatielijn: tel. 01180-35616; Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384; Tu berculosebestrijding, afspraak maken via: tel. 01184-18395. Huurdersvereniging Middelburg (HVM), voor be langenbehartiging van huurders en woningzoe kenden. Spreekuur elke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur, p.a. Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84252, alleen tijdens spreekuur. Kin der en jeugdtelefoon Zeeland, elke dag bereik baar van 14.00 tot 20.00 uur, ook in het weekend en de vakantie, tel. 01180-38080. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij cri sissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel. 01180-12000. NVSH-Midden Zeeland: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma. - vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. Patiëntenplatform Zeeland: Magnolia 26, kamer 1.13/1.14, Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes, tel. 01100-49389. Centraal adres voor vragen en klachten op het gebied van de gezondheidszorg en informatie over alle patiëntenorganisaties, on dersteuning patiëntenorganisaties, belangenbe hartiging patiënten/consumenten in de gezondheidszorg. Stichting Bejaarden- (en gehandicapten) Alarm Zeeland. Domburgseweg 49, 4357 NG Dom burg. tel. 01188-3404. Centraal adres voor inlich tingen over nieuwe aansluitingen. Kantooruren: di. wo. do. en vr. van 9 tot 10.30 uur. Stichting "blijf van m'n lijf Zeeland": Postbus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel. 01184-14645. Stichting La Leche League. Voor hulp en informa tie bij borstvoeding en verhuur elektrisch kolfap- paraat, tel. 01189-1691 en 01180-16812. Stichting Homecare Zeeland. Kraamzorg voor ge heel Zeeland, dag en nacht bereikbaar, tel. 01100-32924, wanneer u op de telefoonbeant- woorder enkel uw tel.nr. inspreekt roept u auto matisch de verantwoordelijke per semafoon op. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Wal cheren; Gezinsverzorging Algemeen Maat schappelijk Werk, Middelburg e.o. Breestraat 15, bereikbaar van 8.30 tot 17 uur, tel. 01180-84000, Vlissingen e.o. Brouwenaarstraat 4, bereikbaar an 8.30 tot 17 uur, tel. 01184-86400; Spreekuren AMW, Arnemuiden Gemeentehuis ma. van 9.30 tot 10.30 uur tel 01182-1553, Serooskerke Het Wijkgebouw, iede re 1e, 3e, 4e do. v.d. maand van 9 tot 10 uur tel. 01189-1226. Bureau Sociaal Raadslieden Walcheren. Spreek uur Middelburg, Breestraat 15, ma. en wo. van 14 tot 16 uur en di. en do. van 9 tot 12 uur, ook tele fonisch 01180-84000, spreekuur Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, ma., di., do. en vr. van 9 tot 12.30 uur, di. van 13.30 tot 15.30 uur, ook telefo nisch 01184-86400. Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Hulp en bege leiding voor slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen, tel. 01180-36108. Stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar, tel. 01180-15551. Stichting VSK (Vereniging tegen seksuele kinder mishandeling binnen het gezin). Telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren: 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur, Dagelijks Telefonisch spreekuur: van 8.30 - 9.00 uur. Tel. 01180-13362. Telehulp (Alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten in Vlissingen), uitgevoerd door Stichting Huisvesting en Verzorging voor Oude ren Vlissingen en Kruisvereniging Walcheren. In formatie en inlichtingen over aansluiting bij: Stichting H.V.O.V., Koudekerkseweg 81, 4382 EJ Vlissingen, tel. 01184-17820 op ma t/m vr van 8.30 tot 17 uur. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulpdienst: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachten bemiddeling gezondheidszorg, Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. VBOK (Vereniging ter bescherming van het onge boren kind). tel.nr. 01180-38132 en 01180-38169. W.A.O. Belangengroep. Spreekuur elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur, p.a. Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84256. De Gezondheidswijzer. Voor informatie en docu mentatie over gezondheid en ziekte. Bezoekadres ma. t/m vr. tijdens kantooruren: Magnolia 2, Goes. Telefonisch iedere werkdag bereikbaar op tel. nr. 01100-49434 49435. Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Ar nemuiden, Nieuw en St. Joosland): bereikbaar heid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-11877. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost-Souburg, Ritthem, Platteland van Walche ren): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-11877. Kruiswerk Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. Mag nolia 55, Postbus 79, 4460 AB Goes, tel. 01100-49200. Tijdens kantooruren zijn de vol gende diensten bereikbaar: gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding, ent-administratie, specialistische zorgverlening, jeugdgezondheids zorg, voedingsvoorlichting tel. spreekuur iedere dinsdag van 10.00-11.00 uur tel. 01100-49218, meer bewegen voor ouderen. Kraamcentrum rondom de Oosterschelde en Walcheren. Magnolia 65, Goes. Voor directe kraamhulp tel. 01100-49222. Aanmelden kraam zorg via centraal inschrijfbureau tél. 01100-49249. Openingstijden centraal inschrijf bureau maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland. Secre tariaat Postbus 79 4460 AB Goes, tel. 01100-49200. Stichting aanvullende thuiszorg Zeeland. Secre tariaat Postbus 79, 4460 AB Goes, tel. coördina tor 01100-49204 (dag en nacht). Hartezorg voor- en nazorg bij hartziekten Midden- Zeeland, Secr. Noordweg 317, Middelburg, tel. 01180-12502. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), Brakstraat 30, Middelburg, tel. 01180-37320. Bereikbaar op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. Gokspreekuur iedere donderdag van 16.30-18.30 uur. Bereikbaarheid buiten kantooruren tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 9.00-22.00 uur via de alarmcentrale 01184-14444. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Badhuisstraat 25-29, Vlissingen, tel. 01184-13240. Spreekuur op maandag- en vrijda gochtend van 9.00-12.30 uur. Gehandicapten Adviesburo Zeeland. Herengracht 52, tel. 01180-23592. Advisering/begeleiding ge handicapten voor voorzieningen (woon- en leef- voorzieningen) en hulpmiddelen. Bereikbaar 9.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur.

de Faam | 1993 | | pagina 10