n. llitiiviitiiliiriiii^lèviiéiiSilhiiylE, GEMEENTE MIDDELBURG Voorzichtig met vuurwerk Vuurwerkproject Halt-buro Uitnodiging Open Tafel Open haarden en houtkachels: vervuilers Horecasluiting jaarwisseling Vergunning Bouwaanvragen Registratie Ophokken duiven Kantoren gesloten Ophalen huisvuil Bestuur en medewerkers van de gemeente Middelburg wensen alle inwoners van Middelburg een vredig en goed Kerstfeest toe. Week 52 U V V Tafeltje kU Dekje W -jï* Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg nodigen inwoners, bedrijven en relaties in Middelburg en omgeving graag uit voor de traditionele Open Tafel (nieuwjaarsreceptie) op maandag 4 januari 1993 in de Burgerzaal van het stadhuis (ingang via het bordes aan de Markt). De Open Tafel is een gelegenheid voor het gemeentebestuur en inwoners, verte genwoordigers van verenigingen en instellingen, bedrijven en organisaties om in een informele sfeer en met een gezamenlijke eenvoudige maaltijd het nieuwe jaar te openen. De bijeenkomst op maandag 4 januari 1993 begint om 17.30 uur en sluit om 19.30 uur. Het stadhuis is geopend vanaf 17.00 uur. Zoals ieder jaar wordt een kleine bijdrage in de kosten van de maaltijd gevraagd van vijf gulden per per soon. Dit bedrag kan worden voldaan bij binnenkomst in het stadhuis. Als u het gemeentebestuur en uw stadsgenoten persoonlijk de beste wensen voor een goed nieuwjaar wil geven, dan is de Open Tafel daarvoor dé gele genheid! Ontheffing Toegang Dinsdag 22 december 1992 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. In ons land mag vuurwerk alleen maar worden verkocht in de laat ste paar dagen voor de jaarwisse ling. En het mag alleen maar worden afgestoken op Oudejaars avond en in de nacht van Oud op Nieuw. In die paar uren gebeuren er nog elk jaar zoveel ongelukken met vuurwerk, dat we maar blij moeten zijn dat we niet het hele jaar onze gang kunnen gaan. Tij dens de afgelopen jaarwisseling en de uren daarna moesten weer hon derden mensen na een ernstig on geval met vuurwerk in een zieken huis en door een huisarts worden behandeld. De meest voorkomen de verwondingen waren verbran dingen, oogletsels en open won den. Het is dus bepaald niet overbodig om nog eens te wijzen op de risi co's van vuurwerk. En hoe we die risico's zo klein mogelijk kunnen houden. Wat kunnen we eraan doen? Als we ons aan de volgende punten houden, blijven de risico's van vuurwerk redelijk binnen de per ken: Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit waar een Neder- Alle gemeentelijke kantoren zijn gesloten op Eerste Kerstdag vrijdag 25 december. Op donderdag 24 december sluiten de gemeentelijke kantoren om 15.30 Op donderdag 24 december en op donderdag 31 december wordt be halve in de donderdagwij ken ook het huisvuil opgehaald in de wijken waar dat normaal op vrijdag ge beurt. Het kan zijn dal de reinigingsdienst bp een eerder tijdstip dan gebruike lijk langs komt. jn ieder geval geldt zoals altijd: de 'huisvuilzakken pas op de ophaal dag buiten zetten om te voorkomen 'dat hel huisvuil gaat "zwerven", [bijvoorbeeld doordat katten de zakken openscheuren. Foto: J. Wolterbeek "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en die genen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 28 december 1992 tot en met 3 januari 1993 maandag hutspot dinsdag gehaktbal, jachtsaus, bloem kool, aardappelen woensdag rundergoulash, sperziebonen, aardappelen donderdag gegrilde kippepoot, gemeng de groente, aardappelpuree vrijdag gepaneerde schol, gemengde groente, aardappelsla zaterdag nasi met kipsate zondag wat de pot schaft landse gebruiksaanwijzing bij zit. Dc winkelier met een vergunning kun je herkennen aan een biljet met de tekst: 'Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Verboden'. Koop geen pakket Kindervuur werk voor de kleintjes. Koud vuur bestaat niet, vuurwerk voor kinde ren evenmin. Lees de gebruiksaanwijzing van tevoren. Op het moment dat je vuurwerk mag afsteken is het don ker en dan is de instructie niet te lezen. Steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel toege staan is. Tijdens de jaarwisseling en in de eerste uren van het nieuwe jaar. Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een brandende sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan de lont er gens in het midden aansteken en dat verkort de tijd tot de explosie. Steek geen vuurwerk aan dat een beschadigde of gebroken lont heeft. Vaak zijn dat aanstaande weigeraars, of leveren ze andere ontstekingsproblemen. Steek weigeraars nooit opnieuw aan. De kans dat er geen tijd is om op een veilige afstand te komen, is veel te groot. Steek elk vuurwerk apart aan. Vuurwerk bundelen is levensge vaarlijk. Steek vuurwerk nooit in dc hand af. Zet vuurpijlen voor het afsteken in een fles. Die fles moet ingegraven zijn en in de grond, zo dat hij niet kan omvallen als de vuurpijl omhoog gaat. Is de grond te hard of bevroren, dan kan de fles gedeeltelijk met zand worden gevuld. Denk aan dc huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knal len dan de onze. Houd ze binnen en zelfs daar hebben ze het al moeilijk genoeg. Ruim na het afsteken zo veel mogelijk op straat de rommel op. Daarmee voorkom je, dat er de volgende dag allerlei 'weigeraars' worden verzameld en opnieuw af gestoken. Gelukkig Nieuwjaar! Wie dit alles in de praktijk toepast, kan optimistisch de jaarwisseling en het nieuwe jaar tegemoet zien: de kans dat vuurwerk roet in het eten gooit, is klein. Maar nog maals: voorzichtigheid blijft het parool. Foto: J. Wolterbeek GsPsi i V* De feestelijke periode rondom dc kerstdagen en de jaarwisseling staat weer voor de deur. Deze pe riode is voor veel mensen een pe riode van ergernis. Vooral het veel te vroeg afsteken van vuurwerk, zodat al vanaf begin december op de meest onverwachte momenten geknal te horen is, veroorzaakt overlast. Oudere mensen durven nauwelijks de straat meer op, huis dieren en kinderen worden de stui pen op het lijf gejaagd. Bovendien veroorzaakt gevaarlijk vuurwerk- gebruik, zoals het met rotjes naar voorbijgangers gooien, elk jaar weer slachtoffers. Daarom hebben Justitie, Politie en het Halt Buro Walcheren besloten om ook dit jaar een vuurwerkpro ject op te starten. Een vuurwerkproject met een "lik op stuk" karakter. Dit betekent dat, zodra jongeren op een vervelende en onverant woorde wijze en buiten de toe gestane tijden vuurwerk afsteken zij in de periode van 1 november 1992 tot 1 februari 1993 aangehou den kunnen worden. Bij de aanhouding krijgt de jonge re een keuze opgelegd. Deze keuze bestaat uit het betalen van een boete of het accepteren van een al ternatieve afdoening via HALT. Zodra de jongere voor een alterna tieve afdoening kiest gaal het Halt Buro met deze jongeren aan de slag. Sommige jongeren gaan via de Reinigingsdienst binnen enkele gemeenten aan het werk. Anderen werken mee aan het vouwen en verspreiden van een vuurwerk krant. Naast dit werkmoment is er ook een leermoment. Dit leermo ment is het bekijken van een vide ofilm en het beantwoorden van een aantal vragen. Eén op dc vijf huishoudens stookt regelmatig een open haard of alles- brander. Ongeveer de helft van de allesbranders doet dienst als hoofd- vehvarming. Helaas brengt het gebruik van al lesbranders en open haarden naast gezelligheid ook schade aan ge zondheid en milieu, met name in de directe omgeving. Vooral de naaste buren ondervinden vaak overlast. Dit blijkt o.a. uit de klachten die de gemeente en mi lieuorganisaties elk stookseizoen weer bereiken. In Middelburg ko men deze klachten uit alle wijken. Aanpakken bij de bron, niet- of zo min mogelijk en alléén bij geschikt weer stoken, helpt uiteraard het meest. Met een verbetering van het stookgedrag kunnen de gevolgen van stoken al wat verminderd wor den. Daarom volgt er een aantal stook-tips. Welke klachten? Rook, roetdeeltjes en stank wor den als erg hinderlijk ervaren. Ze beperken de gedupeerden in hun vrijheid. Ventileren, de was buiten laten drogen of buiten zitten kan daardoor niet. Gezondheidsklachten kunnen uit eenlopen van hoofdpijn en misse lijkheid tot irritatie van ogen, keel en slijmvliezen, benauwdheid en kortademigheid. Ook gezonde mensen kunnen dit ondervinden. Volledige verbranding noodzaak Alléén bij volledige verbranding, te herkennen aan blauwe vlammen en witte rook, komen er nagenoeg geen extra-schadelijke verbran dingsproducten vrij in de lucht. Er schort echter nog veel aan de kachels. Uit een onderzoek uit 1984 blijkt dat in Nederland de meeste kachels zulke slechte ver brandingseigenschappen hebben, dat volledige verbranding daarin niet plaatsvindt. Circa de helft van de kachels is van plaatstaal. Dit materiaal geeft de warmte zo snel af dat de voor volledige verbran ding noodzakelijke temperatuur niet gehaald wordt. In de minder algemene tegel kachel is volledige verbranding veel beter mogelijk dan in de veel algemenere stalen kachel. Bij veel kachels (ca. 25%) is bovendien de zuurstoftoevoer slecht regelbaar. Resultaat: onvol ledige verbranding. Bovendien bleek 90% van de kachels een te grote capaciteit te hebben. Het wordt dan al snel te heet in huis. Het daardoor noodzakelijke smo ren/temperen beperking zuur stoftoevoer) leidt ook tot onvolle dige verbranding. Stookgedrag en aard verbrandings materiaal kan beter Bijna drie kwart van de kachelbe- zitters stookt slecht, namelijk met een beperkte luchttoevoer, waar door de verbranding alleen daar door al onvolledig is. Meer onno dige luchtverontreiniging is daar van het gevolg. Ook wordt er nog véél te weinig re kening gehouden met het weer. Er zijn geregeld weerssituaties (wind stil weer; inversies), waarbij de rook niet wordt afgevoerd en in de omgeving blijft hangen. De vervui lende stoffen concentreren zich dan daar. Dit treedt bijvoorbeeld op bij mist, na een heldere nacht of bij sneeuw. Stoken leidt dan on vermijdelijk tot hinder. Het stoken van nat hout is onver antwoord. Om het water uit nat hout te verdrijven is veel warmte nodig. De verbrandingstempera- tuur in de kachel wordt daardoor te laag voor volledige verbranding. Tips allesbranders/open haarden: - Stook niet bij windstil en mistig weer, wintersmog, inver sies. Dan concentreren de ver vuilende stoffen zich: dat is ongezond en hinderlijk voor uw omgeving. - Zorg voor voldoende toevoer van verse buitenlucht; ventileer bovendien voortdurend en vol doende. - Zorg voor een heet beginvuur (krant, aanmaakhout) om de schoorsteen op te warmen. Zorg voor een geschikt rookka naal en laat dit jaarlijks vegen. Houd rekening met de volgen de stookaanwijzingen: voor open haard of hout kachel: Stook uitsluitend grote (polsdikke) blokken droog, ongeverfd, niet gebeitst hout zonder impregneer middelen en lijm. Het hout moet minimaal een jaar ge droogd hebben. Gebruik van nat hout leidt tot onvol ledige verbranding. Hel enige goede alternatief: van hout gemaakte briket ten. Gebruik géén briketten van ander materiaal. voor "allesbrander": Stook de brandstof waar voor uw kachel optimaal geschikt is, uitsluitend: - ofwel hout; - ofwel kolen, bij voorkeur antraciet. Stook nooit huishoudelijk af val. Koop zeker geen kachel met een te grote capaciteit of slech te verbrandingseigenschappen en slechte regelbaarheid. Tijdens de jaarwisseling 1992/1993 zal evenals tijdens de jaarwisseling 1991/1992 sprake zijn van een be perkte openstelling van de horeca bedrijven. Als regel geldt dat in de nacht van 31 december op 1 januari 1993 alle horecabedrijven gesloten zullen zijn tussen 20.00 uur 's avonds en 08.00 uur 's morgens. Horecabe drijven kunnen individueel voor beperkte openstelling ontheffing aanvragen. Dc bedrijven met ontheffing mo gen open zijn vanaf 0.15 uur op 1 januari 1993. Bezoekers mogen worden toegelaten tot uiterlijk 01.30 uur. Daarna gaat de deur van het horecabedrijf dicht, behalve natuurlijk voor het naar buiten la ten van bezoekers. Éénmaal buiten het horecabedrijf is terugkeer of bezoek aan een andere horeca- inrichting niet meer mogelijk. Er geldt voor bedrijven met onthef fing geen vast sluitingsuur. De restaurants mogen geopend blij ven. Voorts kunnen zogeheten door de burgemeester aangemerkte sociale cafés (buurtcafé) mits daarvoor ontheffing is verleend vanaf 20.00 uur geopend zijn. Bezoekers kunnen alleen worden toegelaten op vertoon van een be- drijfs- en persoonsgebonden toe gangskaart met uitzondering van .V-v de restaurants. Maximaal wordt 1 kaart per persoon verkocht. De Horeca Aktiviteiten Middelburg (HAM) coördineert de verkoop. De kaartcontrole vindt door een verplichte portier aan de ingang plaats. De horeca-ondcrnemer blijft ver antwoordelijk voor wie zich in het bedrijf bevindt. De houder van het toegangsbewijs dient dit op ver zoek van dc politie bij controle in het horecabedrijf te kunnen tonen. De gemeente hoopt met deze rege ling te bereiken dat de jaarwisse ling in alle rust kan verlopen in combinatie met de openstelling van een aantal horecabedrijven. Van 24 december 1992 tot en met 8 januari 1993 ligt op de sec tie Juridische Zaken van de dienst Stadsontwikkeling de aanvraag om een vergunning op grond van de Monumentenwet 1988 ter inzage voor het monumentenpand Noordsingel 158. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middel burg. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn binnen gekomen: a. voor het verbouwen van de garage op het perceel Schotelweg 3; b. voor het bouwen van een bedrijfsruimte op het perceel Ar- nesteinweg 31. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij op 8 december 1992 hebben vastgesteld het reglement per soonsregistratie identiteitskaarten. Het reglement treedt per 1 ja nuari 1993 in werking. Het reglement ligt voor een ieder ter inzage bij de sectie voorlich ting en bij de sectie burgerzaken van de dienst Middelen. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat het verboden is in de periode van zaterdag 2 januari 1993 tot en met zaterdag 16 januari 1993 één of meer duiven te doen uitvlie gen of enige handeling te verrichten, waardoor één of meer dui ven kunnen uitvliegen. Het verbod geldt niet op de zondagen 3 en 10 januari 1993.

de Faam | 1992 | | pagina 5