20-30-40% Arsenaalcomplex verwacht 250.000 bezoekers T Echte sfeer- brenger. MOTORRIJLES? RADIO ATLANTIS de Ruiter intiatuin P.de Klerk parkeMoeren Het ritme ven Walcheren THEATER AL MET PINKSTEREN KLAAR Wintersurprice: ALTIJD MOOIE VLOEREN VOOR BILLIJKE PRIJZEN 15 middelburg 01180-26721 Wij helpen u graag! Volop keus bij: Boekhandel "PAK EENS UIT MET EEN BOEK" STERRENWACHT /S MIDDELBURGSE GEMEENTE BEU PZC WEEKBLADEN Titanic Het theater van het Arsenaalcomplex, het voormalige gebouw van de Pinksterge meente, gaat eind mei (pinksteren) open. De rest moet kant en klaar aan het publiek kunnen worden getoond vanaf de opening van het Straatfestival in Vlissingen eind ju li/begin augustus. Het theater krijgt geen aparte naam. Een groep Vlissingers wilde de naam van cabaretier Jean-Louis Pisuisse aan het theater verbinden. Meer dan een borstbeeld bij de theateringang van deze in Vlissingen geboren cabaretier zit er niet in. Met een eigen naam zou het er te veel op lijken dat het theater los zou staan van het Arsenaalcomplex. De exploita tiemaatschappij Arsenaal bv wil wel een financiële bijdrage leveren om een borstbeeld te laten maken. 'We moeten een andere richting op gaan kijken' Wereldberoemde boten motorrijles praktijkboek rijbewijs a Er ligi een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dal uw lessen slap voor slap ondersteun!. Vraag er uw rijschool om' Met Oen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! 92e JAARGANG NUMMER 51 16 DECEMBER 1992 SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 de schoonheid van een goed ontwerp The image you like for an amazing low price öufcjfft Pottenmarkt 13. Middelburg 01180-40773 Een verharde baan voor Vliegveld Midden-Zeeland mag dan een economische 'must' zijn, niet iedereen denkt positief mee. De eindejaarsactie in Vlis- singen is stiekem een graadmeter voor de toena me van het bezoekersaan tal. „Het gaat steeds beter", concludeert VVV- directeur Jan Jacobs. De Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg werkt weer aan haar jaarlijk se uitvoering. 'In de ban van de ring' nu vertaald naar het podium met alles er op en er aan. In de rubriek Produkt In formatie aandacht voor arti kelen die ondernemers speciaal onder de aandacht brengen van het publiek. Rubrieken: voorlichting van gemeente en provincie, Artemis voor vrouwen. Kin derboeken met het oog op de komende feestdagen, psychoconsult en auto informatie. Het zeemansleven kan worden meegemaakt. Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-12733 Geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 9.00-17.00 uur Vrijdagavond koopavond Bij ons óók pincode- betalingsmogelijkheid VTT'fi Iv®e2KK Zo ziet het er straks uit. Tekening van de Carrousel waarin vermaak voorop staat. Wij wensen onze luisteraars prettige feestdagen en een muziekvol Verschijningsdag: dinsdag 22 december Advertenties vrijdag 18 december 12.00 uur Redactie vrijdag 18 december 14.00 uur Verschijningsdag: dinsdag 29 december Advertenties en redactie: donderdag 24 december 17.00 uur 3D© IMstsa Oplage: 24.590. Verder zijn er vooroorlogse speel automaten en een grote reeks ju keboxen uit de periode van 1930 tot 1960. „Uiteraard kan het publiek er ook spelen", beloofde Loontjes Er zijn echte kermisspelen met prijzen en in een aparte ruimte staan 35 zogenaamde gokautomaten, die Loontjes zelf liever kansspelauto maten noemt. „Voor veel mensen is het puur plezier om er op te spelen. Een klein percentage raakt er verslaafd aan", merkte Loontjes op. Hij plaatst er ook En gelse snookerbiljarts en Ameri kaanse poolbiljarts. Het Loontjes-paviljoen krijgt de naam Carrousel. Ad Weststrate, exploitant van het horecagedeelte. een waterbak van 25 meter, voorzien van een waterorgel. De vlootschouw vertegenwoordigt boten uit de hele wereld. De Rus sische componist Marlin Belen- kov heeft opdracht gekregen om voor de schouw passende mu ziek samen te stellen. Een verdie ping lager komt de oudheidkamer van de Schelde Groep. De expo sitie bevat rond de tweeduizend interessante voorwerpen. Ze zijn in deze oudheidkamer onderge bracht. De Schelde heeft de col lectie overgedragen aan de gemeente Vlissingen zodat ze nu in het Arsenaalcomplex voor iedereen te bezichtigen zijn. hem is uiterst natuurgetrouw nagebouwd en bevat precies 1486 lampjes. De balzaal, histo risch geluidsmateriaal, foto en vi deo geven een beeld van de geschiedenis van dit legendari sche passagiersschip. Vervolgens kan de bezoeker aan den lijve ondervinden hoe het is om aan boord van een schip te leven. Per tien minuten kunnen 37 mensen aan dat avontuur meedoen. Met een speciaal ont worpen hydraulisch systeem wordt de werkelijkheid benaderd. Loontjes Automaten heeft naast het Arsenaal een paviljoen waar in plaats is voor - zoals Alexander Loontjes het uitdrukte - „ouder wets vermaak". Nostalgische kermisattributen, een paar denspan in de nok van het ge bouw, een bewegende miniatuurkermis van de Vlissin- ger Jilleba. Voor de jongste be zoeker komt een groot aantal speelgoedbeesten tot leven in een mechanisch poppenspel. Behalve een borstbeeld van Pi- suisse komt er een beeld van Paddeltje, de scheepsjongen van Michiel de Ruiter. „Paddeltje wordt de drager van het project", legt Van der Weide uit. „Hij staat ook op de poster, staand in een mastladder op een schip". Pad deltje zwaait op die poster met zijn muts. „Het legendarische kinderboek 'Paddeltje, de scheepsjongen van Michiel de Ruiter' dat door honderden is ge lezen zal door Uitgeverij Kluitman worden voorzien van een verwij zing naar Vlissingen". De Middel burgse kunstenares Greetje Kuizenga vervaardigt het beeld, dat een plaats krijgt op het bin nenplein van het Arsenaal complex. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat. 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Fax nr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, lel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, lel 01184-84000, De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Haaien in het Arsenaal. Verderop kan het publiek de le vende haaien van ongeveer 1,25 meter lengte bewonderen. Deze vissen zijn ondergebracht in een oceaantank. Ook zijn er roggen in een basin. Deze beesten mogen aangeraakt worden. „Op zich een hele belevenis. Ik heb het in En geland uitgeprobeerd", doceerde Van der Weide. Opzienbarend noemde hij ook de op schaal ge bouwde Titanic, de passagiers boot die ooit met man en muis verging. Deze replica van de Ne derlandse modelbouwer Bethle- Het natje en droogje in het theater (Café Concerto) en het horecagedeelte in het complex zijn gegund aan Ad Weststrate, eigenaar van on der meer het bioscoopcom plex Alhambra in Vlissingen. De verbouwing tot maritiem centrum, theater en amuse mentshal kost ongeveer der tig miljoen gulden. kenen. Met dia's gaf hij de bezoekers aan de voorlichtings bijeenkomst een voorproefje op wat er straks staat te gebeuren. Het Arsenaalcomplex wordt vooral een Maritiem Attractie Centrum met daaromheen toe ters en bellen zoals een amuse mentshal waarin ook een museum voor onder meer oude kermisstukken en jukeboxen is ingeruimd. De Volkssterrenwacht in Middel burg is de handelwijze van de ge meente Middelburg meer dan zat. Enkele maanden geleden werden de bestuursleden voor de zoveelste keer teleurgesteld toen het plan werd afgeblazen om het Koetshuis aan het Park Tooren- vliedt toe te wijzen aan de astro nomen. Hoewel de zaak al zo goed als rond was - volgens voorzitter Jan Verbeem - werd op het laatste moment besloten dat hun finaciële positie niet toerei kend was. De sterrenwacht is het beu en steekt haar voelhorens nu ook op andere plaatsen in Wal cheren uit. De cursus sterrenkun de wordt voorlopig gegeven in de Kapel van Hoogelande. is zijn devies. „We hebben huis- aan-huis folders over onze cursus verspreid in Middelburg. Op die manier proberen we wat bekend heid te kweken bij het publiek. De cursus wordt gegeven in de Kapel van Hoogelande. Op zich een goede donkere plek, maar het kan geen vast onderkomen worden". Verder heeft de sterren wacht voor de maand februari van het volgende jaar een Zeeuwse Nacht op het program ma staan. Dat zijn drie bijeen komsten in het Zeeuws Museum, de Kapel van Hoogelande en het Topshuis waarbij lezingen wor den gegeven over bepaalde kan ten van de sterrenkunde. „Met de Zeeuwse Nacht willen we de astronomie populariseren", zegt Verbeem. „We hopen dat we zo uiteindelijk iemand tegen het lijf lopen die met een oplossing komt". Verbeem denkt dat de sterrenwacht uiteindelijk wel uit Middelburg zal verdwijnen. „Dat zou zonde zijn", zegt hij, „want wij zijn de enigste in de provin cie". Commercieel of toeristisch willen de bestuursleden van de Sterrenwacht niet worden. Als hobbyisten willen zij de sterren aan de hemel blijven bestuderen. „En niet vanuit een nieuwbouw- pand, waarbij de bezoekers on middellijk entree moeten betalen. „Dat zien we niet zitten". Onder tussen blijft de sterrenwacht haar voelhorens uitsteken in de hoop tegen de juiste persoon of locatie aan te lopen. Onder meer dat nieuws hadden de voormannen van het Arse naalcomplex vorige week vrijdag avond in petto voor de ruim 250 genodigden voor wie uit de doe ken werd gedaan wat Vlissingen straks vanuit het Arsenaal en bij gebouwen de wereld heeft te bieden. Er wordt rekening gehou den met zo'n 250.000 bezoekers per jaar. Rapporten spreken daar entegen van bijna een dubbel aantal mensen. „De toren alleen al heeft in pakweg twee maan den deze zomer rond de vijftig duizend bezoekers gehad", had Bram van der Weide van de Ex ploitatiemaatschappij laten uitre- Het Maritiem Attractie Centrum wordt bereikt via een roltrap van 25 meter. „En dat is de grootste van Zeeland", pronkte Van der Weide. Een aanwezige wist dat de onderneming die de trap kwam bouwen een stellage had laten neerzetten van zo'n vijftig duizend gulden. „Alleen voor de bouw. Daarna wordt die stellage weer afgebroken", sprak hij eer biedig. Op de bovenste etage worden de boten op schaal geëx poseerd van Ivan Trtanj uit Duits land. Volgens Van der Weide zijn de boten wereldberoemd. „Vlis singen mag er trots op zijn dat deze boten hier voor drie jaar ko men te staan. Ook in Anmerika en Japan is er belangstelling voor. Japan heeft er veel geld voor geboden". In het Maritiem Centrum wordt ook permanent een vlootschouw opgevoerd met modelboten in De tweestrijd tussen de Middel burgse Sterrenwacht en de ge meente duurt al enkele jaren. De huidige locatie aan de Heeren gracht was een goede plek om sterren te kijken tot de gemeente er in 1987, zonder medeweten van de sterrenwacht, er een ver zorgingstehuis neerzette en de omringende bomen kapte. In de loop der tijd kregen de bestuursleden verschillende plek ken toegewezen, waaronder de Seismolen. Maar ook die vlieger ging uiteindelijk niet op omdat de verbouwing enkele tonnen zou gaan kosten. Voorlopig zit de sterrenwacht nog steeds aan de Heerengracht. „Als het zieken- huis gesloopt wordt komt de tuin hier achter waarschijnlijk weer vrij, maar voor ons zijn de om standigheden verknalt. De bo men die er stonden krijgen we niet terug", concludeert Jan Ver beem. i De gemeenteleden in Middelburg zijn volgens penningmeester Wil lem Dekker niet meer te porren om zich hard te maken voor nieu we huisvesting van de sterren wacht. „We moeten nu een andere richting op gaan kijken", Dit kerststukje, in diverse kleuren, is echt iets om iemand mee te verwennen. Vooruit..., dan verwennen wij u een beetje met de prijs: van 13.95 voor Vrijdag 18 december 14.30 uur Life Oscar Harris brengt zijn nieuwste kerstsongs HET GROENE WARENHUIS K0UDEKERKE Galgewee 5, tel. 01185-1623 VERVROEGDE AFSLUITING weekbladen 1 Aan onze LEZERS EN ADVERTEERDERS In verband met de komende Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zijn de SLUITINGSTIJDEN voor redactie en advertenties van DE FAAM EN DE VLISSINGER VERVROEGD!

de Faam | 1992 | | pagina 1