Grensverkeer Statenvergadering Nieuw: Sologids contactgids voor 1993, reis- en alleenstaanden ujaterschap uualcheren Hoorzittingen Bekendmaking njfg' Grensovergangen Ouderenzorg Zeeland 1993-1996 Nieuwjaarsreceptie Provinciale staten vergaderen vrijdag 18 december. Zoals ge bruikelijk is de vergadering openbaar Wegwerk Recreatie Sluiting gebouwen Tarieven veerdienst DIJKGESCHOT: DE PRIJS VAN VEILIGHEID EN DROGE VOETEN BEGROTING 1993 ALGEMENE VERGADERING 18 DECEMBER A.S. Bekendmaking Provincie Zeeland Verkeersbesluit voor de weg Serooskerke - Oostkapelle (S16) Provincie Zeeland Vergunning Traas Woensdag 9 december 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER IEUWS Verkeersonderzoek Negentienduizend motorvoertuigen verlaten dagelijks Zeeuwsch- Vlaanderen. Een kwart neemt de veerboot en driekwart gaat de grens met België over. Van de 14.500 voertuigen die België inrijden gaan duizend voertuigen via een van de tunnels bij Antwerpen weer naar Nederland, hoefijzerverkeer in de vaktaal. Het verkeer dat Zeeuwsch- Vlaanderen verlaat met de be stemming Nederland is duidelijk in de minderheid. Van dit verkeer kiest tweederde de route via de veren, eenderde pakt de route via Antwerpen. Dit blijkt uit een on derzoek van de provincie Zeeland in samenwerking met Rijkswa terstaat. Volgens de onderzoekers zijn de ze gegevens geen aanleiding de verkeersprognoses voor de WOV bij te stellen. De uitkomsten be vestigen eerdere aannames over de omvang van het hoefijzer- verkeer. Van de ruim duizend auto's die over Antwerpen rijden gaat het merendeel (730) door de Kenne- dytunnel, honderdentwintig au tomobilisten kiezen voor de Waaslandtunnel en tweehonderd gebruiken de Liefkenshoek- tunnel. De onderzoekers noemen de Liefkenshoektunnel dan ook een betrekkelijk kleine concurrent voor de veren over de Wester- schelde. De Zoomweg en nog te verwach ten verbeteringen van de aanslui tende wegen van de Liefkens hoektunnel kunnen wijzigingen met zich brengen van de ver- voersaantallen door de Liefkens hoektunnel. Vandaar dat dit on derzoek een zogenaamde nul meting is voor het effect van deze tunnel op het verkeer dat de Westerschelde kruist. Kapellebrug en Sint Anna ter Muiden zijn de belangrijkste grensovergangen met elk rond de 3.500 auto's per dag. De grensovergangen Sas van Gent (westelijke kanaaloever), Tractaatweg (oostelijke kanaal oever), Eede en Clinge krijgen per dag elk duizend tot tweeduizend auto's te verwerken. Bij Retranchement, Ijzendijke, Zuiddorpe en Koewacht passeren dagelijks ongeveer vijfhonderd voertuigen de grens. De aantallen maken duidelijk dat het grensver keer tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en België redelijk ver deeld is over de 65 kilometer lan ge landsgrens. Volgens de onderzoekers duidt dit op een warrig patroon van de her komsten en de bestemmingen van het verkeer. Dit zou weer sa- Half december houdt de provin cie drie hoorzittingen over de no ta Ouderenzorg Zeeland 1993 t/m 1996. Degenen die schrifte lijke bezwaren tegen de nota hebben ingediend zijn zo in de ge legenheid hun visie mondeling toe te lichten. De termijn voor het schriftelijk indienen van bezwa ren is 8 december afgesloten. De hoorzittingen zijn: maandag 14 december, aanvang 15.00 uur, in Kruiningen in Ons Dorpshuis, Berghoekstraat 3; dinsdag 15 december, aanvang 15.00 uur, in Middelburg, Concert- en gehoorzaal, Sin gelstraat 13; woensdag 16 december, aanvang 16.00 uur, in Terneuzen, Opstan- dingskerk, Bellamystraat 74. Een ringleiding voor gehoor gestoorden is aanwezig. De gedeputeerde voor ouderen zorg, de heer A.J. Dijkwel, is bij al le hoorzittingen. De bijeenkom sten staan onder voorzitterschap van achtereenvolgens gedepu teerde ing. J.l. Hennekeij, com missaris der koningin drs. W.T. van Gelder en gedeputeerde D.J.P. Bruinooge. m De traditionele nieuwjaarsrecep tie van het provinciaal bestuur is zaterdag 9 januari. Vanaf 16.00 uur tot 18.00 uur is een ieder die dag welkom in de hal van de statenzaal, Abdij 10 in Mid delburg. h menhangen met de geografische spreiding van de bewoners over het hele gebied. Het onderzoek is gehouden om meer inzicht te krijgen in het ver keersbeeld van Zeeuwsch- Vlaanderen. De cijfers worden ge bruikt voor de ontwikkeling van een verkeers- en vervoersmodel voor Zeeland en zijn van belang voor het vervoersaanbod op de veren en, in de toekomst, mogelijk voor de WOV. mm De openbare vergadering van provinciale staten, vrijdag 18 de cember, begint om 10.00 uur. De vergadering begint met het be handelen van een aantal brieven die inwoners van Zeeland ge schreven hebben aan dit hoogste provinciale bestuursorgaan. Veel van deze brieven gaan over de voorgenomen sluiting van en kele bejaardentehuizen. Gedepu teerde staten stellen voor deze brieven te beantwoorden tijdens de discussie die de staten nog gaan voeren over de nota oude renzorg. Het verkeersveiliger maken van het kruispunt Molenverkorting in Zeeuwsch-Vlaanderen gaat f 1,8 min. kosten. Het dagelijks provinciebestuur stelt de staten voor dit bedrag vrij te maken uit de middelen die beschikbaar zijn voorde provinciale wegen. Het kruispunt Molenverkorting is een blackspot. Dat wil zeggen dat er veel ongelukken gebeuren. De meeste ongelukken op dit kruispunt komen vanuit de rich ting Sas van Gent. De belangrijk ste oorzaak zou het beperkte zicht zijn. Behalve een re constructie van het kruispunt komt er een zogeheten verkeers regelinstallatie. Dergelijke ver keerslichten ziet men als een probaat middel om voorrangsfou- ten tegen te gaan. Voor het verbeteren van het fietspad langs de weg Middelburg - Koudekerke heeft gs vooralsnog een bedrag nodig van f 450.000,-. Deze verbetering is een onderdeel van een groter plan: aanleg parallelweg, nieuwe hoofdrijbaan, verbreding van de berm en aanbrengen laan-en struikbeplanting. Voor dit plan is Recreatie in discussie uiteindelijk een bedrag nodig van f 3 min.. Dat is exclusief de kosten van een mini-rotonde, fietstunnel en syphon die ten laste komen van de S14. Gs vragen de staten in te stem men met hun advies aan de minis ter over de spreiding van onderwijsvoorzieningen. Het col lege zegt onder meer voorstander te zijn van twee Regionale Oplei dingscentra voor beroepsonder wijs. Het ministerie vindt dat één opleidingscentrum voor de hele provincie genoeg is. De Gemeenschappelijke Ge zondheidsdienst Zeeland (GGD) kan, wat gs betreft, rekenen op een subsidie van ruim 66 duizend gulden. Als de staten accoord gaan kan met dit geld een begin gemaakt worden met voorlich- men voor personeel en aktiviteiten van de stichting. ting aan kinderen over kindermis handeling. De gemeente Terneuzen weet na de besluitvorming in de statenver gadering of zij een subsidie krijgt van driehonderdduizend gulden voor de nieuwbouw van een mul tifunctioneel zorgcentrum. In het rijks bouwbesluit van 1 ok tober is geregeld dat nieuwe, niet voor bewoning bestemde, gebou wen toegankelijk moeten zijn voor gehandicapten. Vandaar dat gs voorstellen de provinciale sub sidiemogelijkheden te wijzigen en toe te spitsen op aanpassing van bestaande situaties. De Zeeuwse Sportraad, voorheen onderdeel van de voormalige Stichting Zeeland in Middelburg, gaat een zelfstandige stichting worden als de staten accoord gaan. Het Zilveren Schor in Arne- muiden is het nieuwe onderko- Nu het dagelijks provincie bestuur de inspraakreacties op het beleidsplan voor recreatie en toerisme heeft beantwoord, is het aan de staten om een defini tief oordeel te geven over de nota "Recreatie en toerisme in even wicht". Onderdeel van het plan is, behal ve uitvoering van de plannen die al in de pijplijn zitten, geen verdere uitbreiding aan de kust. Kwali teitsverbetering zoekt men vooral in verbetering van de bestaande voorzieningen en verbreding van het imago van Zeeland. Verlen ging van het seizoen blijft een hoofdlijn in het beleid. Samen werking tussen ondernemers wordt gestimuleerd. Voor de komende twee jaar denkt het college 1,7 min. nodig te heb ben om organisaties en bedrijven te stimuleren en behulpzaam te zijn bij de uitvoering van een aan tal plannen. Gs vragen de staten in te stemmen met dit bedrag en het geld beschikbaar te stellen. Omdat het beleid wijzigt ten op zichte van de voorgaande jaren is het ook nodig de criteria voor subsidieverstrekking uit het toeristisch-recreatief ontwikke lingsfonds (TROF) te wijzigen. Zeggen de staten "ja" tegen de hoofdlijnen van de nota dan is de wijziging van de TROF het vol gendeagendapunt. Een subsidieaanvraag voor een tentoonstelling in het Vleeshal programma van 1987 alsnog vaststellen op 25 duizend gulden, is het voorstel van gs. Het college had eerder een toezegging ge daan van maximaal dit bedrag en vond bij de afrekening dat acht tienduizend gulden voldoende was. De organisator van de ten toonstelling ging daar niet mee acooord. De Raad van State tenslotte vond dat het dagelijks provinciebestuur niet bevoegd was zonder instemming van de staten een dergelijk besluit te nemen. In de organisatiekosten van de nationale herdenking van de wa tersnoodramp wil gs veertigdui zend gulden bijdragen. De statenleden wordt gevraagd in De gebouwen van de provinciale diensten en directies zijn geslo ten van donderdagmiddag 24de- cember, 17.00 uur tot maandag ochtend 4 januari. Behalve tijdens de feestdagen hebben de ambtenaren van de provincie, uitgezonderd de mede werkers van de veerdiensten, ook vrij op de doordeweeksedagen tussen kerst en nieuwjaar. h Met ingang van 5 januari gaan de tarieven voor de veerdiensten over de Westerschelde met 2,5% omhoog. De verhoging is een gevolg van een eerder besluit van provinciale staten, de tarie ven ingaande 1992 jaarlijks te corrigeren als gevolg van inflatie. De verhoging van de enkele reizen is afgerond op een kwartje, die van de waardekaarten op een stuiver. Publicatie van de tarie venlijst gebeurt in de volgende Abdijnieuws. te stemmen met het onderne mingsplan van de Deltan en met de daarmee samenhangende ver mogenspositie en afschrij- vingspolitiek van het nutsbedrijf. De herinrichting van het Abdij plein in Middelburg nadert zijn voltooiing. Voor de verplaatsing van de entree van het provincie huis naar het Abdijplein is nog een krediet nodig van f 245 duizend. Als laatste komen een zestal be grotingswijzigingen aan de orde. De vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Het waterschap is in staat zijn taken uit te voeren door belastin gen te heffen van de belangheb benden. Volgend jaar zal het gemiddelde Walcherse gezin on geveer f 250,— (alleenstaanden f 85,— betalen aan het water schap voor diensten als zuive ring van het rioolwater en zorg voor de kwaliteit van het oper- vlaktewater. Dat is iets meer dan acht dubbeltjes per dag. Het overgrote deel van dat geld komt via het waterschap direct ten goede aan het milieu. Eigenaren van land en/of gebouwen beta len ook belasting aan het water schap. Over deze belasting, die op Walcheren van oudsher dijk- geschot heet, gaat dit artikel. VOORLICHTINGSRUBRIEK VAN DE ZEEUWSE WATERSCHAPPEN Het dijkgeschot is voor 1993 be rekend op f 150,— per ha. Dit bedrag is ook bij gebouwd on roerend goed het uitgangspunt; het wordt bepaald aan de hand van de belastbare opbrengst van het gebouw. Voor eigenaren van land geldt: wie veel land heeft, betaalt ook meer. Datzelfde prin cipe geldt voor de eigenaren van gebouwde eigendommen: wie een duurder huis heeft, betaalt ook meer. De eigenaar betaalt dan wel een aardige som aan belasting, maar wat krijgt hij er eigenlijk voor? Dat zet het waterschap graag even op een rijtje. Met dat geld wordt het waterschap in staat gesteld er voor te zorgen: dat de 19 km. zeedijk en de 89 km. binnendijk biijvend in staat zijn het water te keren. Zo zal ook in 1993 verder ge gaan worden met het vervan gen van de glooiing van de zeedijk bij Ritthem; dat de natuurlijke zeewering, ofwel de 21 km. duin met in begrip van de strand- en paal hoofden, intact blijft, ondanks zandverplaatsingen door zee en storm. Binnen kort zal bijvoorbeeld het Nol- lehoofd bij Vlissingen weer hersteld worden; Van het dijkgeschot bekostigt het waterschap o.a. het onder houd van de zeewering aan de kust van Walcheren (foto: Jaap Wolterbeek). Een uitgekiend systeem zorgt voor een betrouwbaar peilbe heer. Stuwen nemen in dat systeem een belangrijke plaats in: te veel water stroomt over de stuw naar een van de zes gema len en wordt afgevoerd. dat de Walcherse waterlopen (2064 km.) overtollig water af kunnen blijven voeren; dat het juiste waterpeil, dat op Walcheren nogal varieert, gehandhaafd blijft. Hiervoor gebruikt het waterschap o.a. zes gemalen (zoals 'Boreel' in Middelburg) en 55 stuwen; dat het wegschap Walcheren zijn taken in het kader van wegbeheer kan uitvoeren. Het waterschap neemt een kwart van deze kosten voor zijn rekening. Ten opzichte van vorig jaar is het dijkgeschot met acht gulden gestegen. Hiervan is ongeveer drie gulden te verklaren uit kostenstijgingen als gevolg van inflatie en uit de normale salaris verhogingen van het personeel. De overige vijf gulden betreft een eenmalige kostenstijging als gevolg van een maatregel die tot doel heeft de uit investeringen voortvloeiende kapitaallasten te beteugelen; dit bedrag verdient zich dus later weer terug. Dit alles - en uiteraard nog veel meer - is te lezen in de Begroting 1993 die het algemeen bestuur tijdens zijn vergadering van 6 nov. jl. heeft goedgekeurd. Aan kapitaal-investeringen, die pas later hun doorwerking vinden in de belastingtarieven, worden in 1993 projecten voorzien tot een totaalbedrag van ca. f 2.700.000,—. Daarvan heeft ruim één miljoen betrekking op de instandhouding van de zee wering, ongeveer acht ton op automatisering en ongeveer vijf ton op waterbeheer. Op 18 dec. a.s. om 10.00 uur wordt in het Polderhuis te Mid delburg de vierde algemeen bestuursvergadering van 1993 gehouden. Het is een openbare vergadering; iedereen is welkom. Op de agenda staan ondermeer het vaststellen van Classificatie- besluit 1992 en Geschotsveror- dening 1993, voorstel tot wijziging van de Heffingsveror dening en het vaststellen van de kaart onderhoudsverplichtingen van sloten binnen de bebouwde kom. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Waterschap Walcheren aan de Groen markt 10 in Middelburg, tel: 01180 - 15751. Directie Milieu en Waterstaat Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat een verkeersbesluit is vastgesteld voor de provinciale weg Serooskerke - Oostkapelle (SI6), in de gemeente Veere. Het besluit omvat: opheffing van de maximumsnelheid van 70 km/u voor een binnen de bebouwde kom van Serooskerke(W) gele gen weggedeelte, voor het verkeer in beide richtingen. Het volledige verkeersbesluit ligt ter inzage bij de directie Milieu en Waterstaat te Middelburg, Het Groene Woud 1, kamer 214 (de directie is in de periode van 25 december 1992 tot en met 3 januari 1993 gesloten). Binnen 30 dagen na heden kan iedere belanghebbende tegen dit besluit beroep instellen bij de Kroon. Het be roepschrift moet worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Voor de behandeling van een be roep is als regel 150,- aan griffierecht verschuldigd. Middelburg, 8 december 1992. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Origami - Voor mensen die graag creatief met papier bezig willen zijn is er vanaf half januari in Souburg en in Domburg een cursus Japanse vouwkunst. De lessen Origami worden gegeven door Hannie van de Sluis. Tel. 01196-12703. Kleding maken - Vrouwen die het 'niet zo breed hebben' kun nen binnenkort in het buurthuis Het Woltershuis een cursus kle- dingmaken volgen. Vrijdag 8 ja nuari is er om 10 uur een infor matie-bijeenkomst. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Traas Werktuigbouw en Konstruktie Vlissingen BV te Nieuwdorp heeft op 8 mei 1992 bij hen een aanvraag ingediend om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergun ning (zgn. revisievergunning) ingevolge de Hinderwet. De inrichting voor constructiewerk en metaalbewerking is gelegen aan de Frankrijkweg 11 te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nr. 688 en ge meente Borsele, sectie A, nrs. 841 en 843. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 10 december 1992 tot en met 11 januari 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond te lefonisch afspreken: 01184-87204); in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, maandag tot en met donderdag van 9-12 en van 14-16 uur, op donderdag van 18.30-21.00 uur en op vrij dag van 9-12 uur en voorts op vrijdag van 17-20 uur in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1 te Heinkenszand; bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur (de directie Milieu en Waterstaat is gesloten van 25 december tot en met 3 januari 1993). Beroep Vanaf 10 december 1992 tot en met 11 januari 1993 kan tegen voornoemde vergun ning beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkom stig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 12 januari 1993 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, éen verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg "Wat doe jij met de Kerst?", is zo vlak voor de feestdagen een veel gestelde vraag aan al leenstaanden. Er is een nieuwe uitgave die al leenstaanden en alleengaanden het hele komende jaar van nut kan zijn: de Sologids 1993. In de gids zijn behalve Kerstactivitei ten, zo'n vijf tot zeshonderd reis- en contactmogelijkheden opge nomen voor solo's met en zonder kinderen. De organisaties, ver spreid over heel Nederland, bie den geregeld reizen of ontmoetingsbijeenkomsten voor soloreizigers of alleenstaanden die contacten zoeken. Veel alleenstaanden en éénou- ders zoeken heel gericht organi saties voor zaken waarvoor zij in hun eigen omgeving niemand kunnen vinden. Voor de gezellig heid, voor ondersteuning, voor vakantie in binnen- en buitenland of voor reisgenoten. De reis- en contactmogelijkheden voor so lo's zijn vanaf half december han dig gebundeld in een nieuwe uitgave: de Sologids 1993. Naast adressen en omschrijvingen zijn ook tips, ervaringsverhalen en ar tikelen opgenomen. Het aanbod van de contactmo gelijkheden is zeer divers en va rieert van dansavonden of contactbemiddeling tot culturele uitstapjes en belangenbeharti ging. Eén ding hebben zij echter gemeen: het zijn géén huwelijks bureaus. De in de gids opgenomen reismo gelijkheden zijn speciale reisbu reaus voor alleenstaanden, maar ROS- ft CONTACTMOGE IAKHE DEN VOOB SOEO S MET EN ZONOEB KINDEREN ook algemene touroperators waar voornamelijk soloreizigers intekenen. Overigens: één op de vijf Nederlanders is alleenstaand. Jaarlijks gaan zo'n 1 miljoen Ne derlanders alleen op vakantie, de helft hiervan is alleenstaand. Van de drie miljoen alleenstaanden woont 1,85 miljoen zelfstandig en bijna 350.000 met kind(eren). Dat is één op de drie huis houdens. De Sologids 1993 is een uitgave van het Platform van Organisa ties voor Alleenstaanden (PLOA) en het Info-Centrum Alleenstaanden-Activiteiten (ICAA), het landelijk samenwer kingsverband van de alleenstaan- denorganisaties in Nederland. De Sologids 1993 is te bestellen bij het PLOA, Walpoort 14, 5211 DK Den Bosch, telefoon: 073 - 134357. Of door overmaking van f 17,70 op giro 5430319 t.n.v. PLOA, Den Bosch o.v.v. titel. I I

de Faam | 1992 | | pagina 9