llfiiluK GEMEENTE MIDDELBURG Bouwplannen Vergunning Bouwaanvragen Hinderwet Convenant Speelautomaten Middelburg begroet 40.000-ste inwoner Regeling Tegemoetkoming Studiekosten gewijzigd Middelburgs verleden te kijk in vitrines Bestem mingsplannen Plannen Zanddorp ter inzage Commissies Markt Riolering Dauwendaele Week 50 Tafeltje ju*. Dekje 31 december 1992: Sluitingsdatum aanmelden Tegemoetkoming Studiekosten 1992/1993 Vereenvoudiging Overcompensatie Huidige regeling Woensdag 9 december 1992 DE FAAM 1 w Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de UW. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 14 december tot en met 20 december 1992 maandag stamppot boerenkool dinsdag boerenschotel, geb. aard appelen, rundvlees, worst, spinazie woensdag gebr. rundvlees, groentesaus, bloemkool, aardappelen donderdag visfilet, mosterdsaus, gesn. spinazie, aardappelen vrijdag blokjes kip, roomsaus, worte len, broccoli, aardappelen zaterdag bami goreng, kip sateh zondag wat de pot schaft Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van: a. het bestemmingsplan Nieuwland Kom, 1e herziening, voor de bouw van een speeltuingebouwtje op het perceel Van Akenstraat; b. het bestemmingsplan Erasmuswijk voor de bouw van 12 halfvrijstaande woningen aan de Oude Vlissingseweg. De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 11 december 1992 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage bij de sec tie Juridische Zaken van de Dienst Stadsontwikkeling, Vlis- singsestraat 21. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering, zijn bezwaren schriftelijk en gemotiveerd ken baar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 61, 4330 AB Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 50, lid 6, van de Woningwet vergunning te verlenen voor het verbou wen van het snookerpool en carambolecentrum op het perceel Walensingel 63. Het bouwplan ligt met ingang van vrijdag 11 december 1992 gedurende 14 dagen voor aen ieder ter inzage bij de sectie Ju ridische Zaken van de Dienst Stadsontwikkeling, Vlissing- sestraat 21. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering, zijn bezwaren schriftelijk en gemotiveerd ken baar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 61, 4330 AB Middelburg. Voorbereidingsbesluit De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de ge meenteraad in zijn vergadering van 23 november 1992 een voorbereidingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft vastgesteld voor: a. het perceel aan de Buitenruststraat, zoals dat is aangegeven op tekening S 207-31 d.d. 14 augustus 1991; b. het perceel aan de Kousteensedijk, zoals dat is aangegeven op tekening S 138-118 d.d. 2 november 1992; c. het perceel aan de Van Akenstraat, zoals dat is aangegeven op tekening S 148-27 d.d. juli 1992. Het besluit treedt in werking op 9 december 1992 en ligt met de bijbehorende pre-adviezen en tekeningen voor een ieder bij de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21, ter inzage. Monumentenvergunning/Bouwplan Artikel 50, lid 6, Wo ningwet Van 11 december 1992 tot en met 24 december 1992 ligt op de sectie Juridische Zaken van de dienst Stadsontwikkeling de aanvragen om een vergunning op grond van de Monumenten wet 1988 ter inzage voor het monumentenpand Pottenmarkt 4. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 50, lid 6, van de Woningwet vergunning te verlenen voor hetzelfde pand. Gedurende bovengenoemde periode kan een ieder die bezwaar heeft tegen de uitvoering zijn bezwaren schriftelijk en gemoti veerd kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 61, 4330 AB Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn bin nengekomen: a. het veranderen van een kantoor op het Abdijplein; b. het bouwen van woningen aan de Amnestylaan; c. het vergroten van de woning op het perceel Stationsstraat 14; d. het vergroten van de woning op het perceel Ter Hoogestraat 38/40; e. het veranderen van een winkel op het perceel Markt 31. Een vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan: de heer M.A. Geuze voor een hoveniersbedrijf op het adres Prooy- enseweg (ongenummerd) te Middelburg. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroeps-) pro cedure kunt u terecht bij de afdeling Milieuzaken van de Dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21, telefoon 01180 75241. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 9 december 1992 staat de officiële kennisgeving. compensatie in het lesgeld verrekend met de studiefinancie ring. Dit zal via een wijziging van de Wel op de studiefinanciering worden doorgevoerd. Via de brochure Tegemoetkoming Studiekosten 1993/1994 zal de ver anderende regeling breder worden verspreid. De brochure zal medio maart naar de scholen en de Steunpunten Studiefinanciering worden gezonden. Ouders die voor het studiejaar 1992/1993 nog geen Tegemoetko ming Studiekosten hebben aange vraagd, kunnen dit nog doen tot uiterlijk 31 december 1992. Slechts in een aantal uitzonderlijke gevallen worden aanvragen na 31 december 1992 nog in behandeling genomen. Namelijk: - bij onjuiste informatie van de school over de aanvraagproce dure; bij late plaatsing op school; - bij onverwachte en blijvende achteruitgang van het bruto- i n komen. Voor meer informatie hierover kunnen de ouders contact opne men met het Steunpunt Studiefi nanciering, tel: 06 - 3212157. Het convenant wordt ondertekend door burgemeester mr. C.G.J. Rut ten, de Vereniging Automatenhan del Nederland (Speelautomaten Branche-organisatie), de Horeca Nederland (afdeling Walcheren) en de Vereniging Horeca Aktiviteiten Middelburg. In dit convenant worden afspraken vastgelegd om door een gezamen lijke inspanning van alle betrokken partijen overmatig gokgedrag te voorkomen en te bestrijden. Zo mogen in de zogenaamde "nat te horeca" (café's, restaurants) ten hoogste twee speelautomaten wor den opgesteld, naar keuze kansspel- of behendigheidsauto- maten. In de "droge horeca" (kof fieshops, cafetaria) mag ten hoogste één kansspelautomaat staan en één behendigheidsau tomaat. In sporthallen, sportkantines en buurthuizen mogen hooguit twee behendigheidsautomaten worden geplaatst. Op kansspelautomaten mogen al leen personen van 18 jaar en ouder spelen en dan niet langer dan één uur achtereen. Daarnaast bevat het convenant on der meer afspraken over het toe zicht op het spelen, contacten tussen betrokkenen en hulpverle ning en een financiële bijdrage van de exploitanten aan de gemeente lijke inspanning tot preventie van gokverslaving en hulpverlening aan gokverslaafden. Het conve nant geldt voor een periode van twee jaar en treedt in werking op 1 februari 1993. foto: E EnZel In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 10 december om 19.30 uur. Secretaris is de heer .IJ. Schroevers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 14 december om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Marcus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 15 december om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw E.C. Wal rave, telefoon 75466. Commissie stadsbeheer, dinsdag 15 december om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 17 december om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn van af vier dagen vóór de vergadering in te zien bij sectie Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 21 december om 14.00 uur. De Markt is op zaterdag 12 decem ber vanwege de te houden kerst markt niet beschikbaar voor parkeren. De plannen voor het opknappen van het Zanddorp zijn verder uitgewerkt. De plannen voorzien in het opknappen van de bestrating en het trottoir, het "fietsvriendelijker" maken van de ingang vanaf de Langevielesingel, het aanbrengen van een aantal verkeersremmers, het rooien van bomen en het planten van jonge bomen. Ook zal op een aantal plaatsen opstelruimte voor mini-containers gemaakt worden. Het plan ligt vanaf heden tot 23 december 1992 ter inzage bij de sectie In terne en juridische zaken van de dienst Stadsbeheer, Vlissingsestraat 21. De dienst is geopend op werkdagen van 08.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur. Op 1 december is in het stadhuis de 40.000-ste inwoner van Middelburg door het college van burgemeester en wethouders ontvangen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst werd het pas gehuwde echtpaar Van der Ploeg, bei den afkomstig uit Zuid-Beveland, door de burgemeester van Middelburg, de heer mr. C.G.J. Ruiten toe gesproken. Ter gelegenheid van deze voor Middelburg gedenkwaardige dag bood de heer Rutten het echtpaar tevens enige attenties aan. Op donderdag 10 december wordt om 15.00 uur in de Burgemeester- en Wethouderskamer van het stad huis te Middelburg een convenant getekend betreffende het speelau- tomatenbeleid in de Gemeente Middelburg. Deze folder met test van uw ei gen speelgedrag is bij de sectie Voorlichting verkrijgbaar. De Dienst Stadsbeheer laat momenteel een gedeelte van het gemeentelijk hoofdriool reinigen door de fa. VDM). Dit onderhoudswerk is regelmatig nodig t.b.v. een goede afvoer van het rioolwater. Het riool wordt gereinigd door er een raketvormige "jet" in te brengen, die zichzelf voortstuwt door water onder hoge druk tegen de wanden aan te spuiten. Onder bepaalde omstandigheden kan er in het riool een overdruk ontstaan, die vooraf niet te voorspellen is, en derhalve moeilijk te voorkomen. Sluit tijdens de werkzaamheden uw toiletpot af met het deksel, of als dat er niet is met een houten plaatje, en zet er een gewicht op, bv een emmer water. Mocht er nu rioolwater opgestuwd worden, dan komt hel niet ver der dan uw toiletpot. Vervelend natuurlijk, maar niet echt schadelijk. In Dauwendaele wordt de riolering vanaf 2 december tot ca. 29 januari 1993 gereinigd. Wilt u er s.v.p. voor zorgen dat uw toilet pol, alleen tijdens de werkzaamheden in uw straat, afgedekt is. Wij verontschuldigen ons voor eventuele overlast en hopen u met deze in formatie van dienst te zijn. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de Dienst Stadsbeheer, afd. Civiele Techniek (tel: 75334). De reiskostenvergoeding is afhan kelijk van de reisafstand. Ten slotte is de leeftijd van het kind van be lang voor de hoogte van de tege moetkoming. Vanaf augustus 1993 komt een te gemoetkoming op een andere ma nier tot stand. Na de vereenvoudiging zullen er nog slechts drie inkomenscategorieën zijn. Ook wordt de telkinderensystema- tiek afgeschaft: de tegemoetko ming in de studiekosten zal niet meer (zoals nu het geval is) toene men naarmate er meer kinderen in een gezin zijn, maar per individue le studerende worden berekend. Immers, de studiekosten zijn per kind constant en lopen niet op met het aantal kinderen. Verder zal er één bedrag voor de tegemoetkoming in de reiskosten, één bedrag voor de tegemoetko ming in de meerkosten voor het wonen op kamers en één bedrag voor het les- en collegegeld worden uitgekeerd. Tenslotte zal niet meer de leeftijd van het kind, maar de schoolsoort bepalend zijn voor de hoogte van de tegemoetkoming voor boeken en leermiddelen. Een studerende die collegegeld moet betalen en in de loop van een studiejaar 18 jaar wordt, krijgt nog slechts een tegemoetkoming in het collegegeld tot en met het kwartaal waarin hij of zij 18 wordt. Daarnaast wordt ook de te gemoetkoming in de directe studie kosten beperkt tot en met het kwartaal waarin de studerende 18 jaar wordt. In tegenstelling tot de tegemoetko ming in het collegegeld wordt de tegemoetkoming in het lesgeld wel voor een heel jaar toegekend. Dit omdat het lesgeld in zijn geheel aan het begin van het studiejaar moet worden betaald. Wordt de studerende gedurende een studie jaar 18 jaar, dan wordt de over- De regeling Tegemoetkoming Stu diekosten voor ouders van leerlin geen Gemeente-archief) werd het archief van de Evangelisch Luther se Gemeente Middelburg overge bracht naar de nieuwe gemeentelijke bewaarplaats. Over de geschiedenis van de Lutherse Gemeente kunt u lezen in de bo vengenoemde bundel, die verkrijg baar is bij de boekhandel. De gelijknamige tentoonstelling in het Zeeuws Museum is nog te bezichti gen tot 8 februari 1993. En vanaf de maand december wordt in de vitrines van het Gemeente-archief een aantal stukken uit het archief van de Evangelisch Lutherse Ge meente Middelburg tentoon gesteld. Wanneer u door het pand Stadhuisstraat 2 loopt hebt u vast wel eens een blik geworpen in de vitrines van het Gemeente-archief. Die vitrines staan sinds februari van dit jaar opgesteld in de gang die leidt naar de studie zaal van het archief. In de vitrines worden archiefstukken, oude boeken, prenten, foto's, plattegronden, ansichten, kortom alles wat met de ge schiedenis van Middelburg, Sint Laurens en Brigdamme en Nieuw- en Sint Joosland te maken heeft, tentoongesteld. Vanaf december kunt u stukken bekijken die te maken hebben met de feestdagen, zoals bijvoorbeeld kerst- en nieuwjaarswensen uit ver schillende perioden. Tevens wordt er aandacht besteed aan de Evan gelisch Lutherse Gemeente te Mid delburg. Zoals u wellicht al weet viert de Lutherse Gemeente dit jaar het 250-jarig bestaan van de nieuwe Lutherse kerk aan de Zuid singel. Ter gelegenheid van deze herdenking is een tentoonstelling ingericht in het Zeeuws Museum. Bij die tentoonstelling verscheen de bundel "Luthers Zeeland" waarin artikelen zijn opgenomen over de geschiedenis van de Lu therse kerk in Zeeland. Achterin deze bundel is de catalogus van de tentoonstelling opgenomen. In de vitrines van het Gemeente-archief besteden we aandacht aan het ar chief van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Middelburg. Het oudste stuk dateert uit 1592 en het jongste uit 1965. Het totale archief beslaat ruim 8 meter. In 1941 werden de archiefbeschei den van de Lutherse Gemeente geïnventariseerd door de toenmali ge stadsarchivaris Dr. W.S. Unger. Van de hand van de heer J.C. de Hooge verscneen in 19/1 "Spre kende-folianten", een lijvig boek werk over de geschiedenis van de Lutherse gemeente, waarin hij voornamelijk "de archiefstukken aan het woord laat". Reeds in 1620 werd door ouderling J. van Driel een inventaris van de toen aanwezige boeken en archief bescheiden opgemaakt. Hij vond "dat het noodigh was dat men al len de bescheeden, die de kerek conserveerde, soude bij notisie stellen, opdat deselve van nu voor- tacn sullen van den cenen ouder- linck overgelevert woerden aan den aencomenden ouderlinck". In 1732 besloot de kerkeraad, "om 't verslingeren der inkoomende brie ven aan ons consistorie voor te koomen", deze over te schrijven in een speciaal daarvoor bestemd brievenboek. Bij de inventarisatie in 1941 bleek echter dat het met "verslingeren" van de brieven wel was meegevallen, maar dat het brievenboek verdwenen was! Enkele waardevolle archiefbeschei den zijn tijdens branden in de be waarplaats in 1658 en 1673 verloren gegaan. Behoudens deze verliezen kon Unger in 1941 een re delijk compleet archief inventari seren. In 1972 werd het archief in bewaring gegeven aan het Rijksar chief in Zeeland. Na de heroprichting van het Gemeente-archief Middelburg op 10 oktober 1977 (vanaf 1944 was er gen jonger dan 18 jaar zal met ingang van liet studiejaar 1993/1994 sterk vereenvoudigd worden. Dit is aangekondigd in de Staatscourant van 29 april jongstleden. Via de regeling Tegemoetkoming Studiekosten kunnen ouders een tegemoetkoming krijgen voor boe ken en leermiddelen, reiskosten, meerkosten voor het wonen op ka mers, en voor het les- of college geld van hun kinderen. Of en hoeveel tegemoetkoming wordt uitgekeerd hangt af van het inko men van de ouders. Op dit moment kent de regeling nog dertien verschillende inko menscategorieën. Bovendien lelt ook het aantal kinderen mee; het bedrag aan Tegemoetkoming Stu diekosten neemt toe naarmate er meer kinderen in het gezin zijn (de zogenoemde telkindcrcnsyste- matiek). De nieuwe Lutherse kerk aan c!e Zuidsingel te Middelburg. Detail van een gravure uit: Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlan den, behelzende een beschrijving van Zeeland (Amsterdam 1751)

de Faam | 1992 | | pagina 5