UIT HET ZAKENHART Veel inzendingen voor teken- en dichtwedstrijd Telematica, nieuwe studie bij MTS UNIEK KERSTCIRCUS VOOR ONZE LEZERS BEREIKBAAR Romana de Ridder won kleurwedstrijd Eerste Kerstmarkt in Middelburg Office Data BEGIN OF EINDE Kruiswoordraadsel Milieuzorg op kantoor Smullen en e Parel Modelbouwers leven op in Zeelandhallen KERSTMANNEN ZWAAIEN SINTERKLAAS UIT bv: keyboard calculator f 19,95 - Diskettelabels f 13,95 printerstandaard f 14,95 - mousepad f 12,50 ARTEMIS Jeannette Poorter, MILIEUTIP MICMEC Walcheren REIS VAN DE MAAND Woensdag 9 december 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 De laatste opdracht voor Sinter klaas van de Vlissingse winke liers was het overhandigen van de prijzen van de teken- en dicht wedstrijd die de Evenementen commissie had uitgeschreven voor de basisscholen. De prijsuit reiking vond zaterdag 5 decem ber plaats in de Lange Zelke. Kinderen van de Franciscus- school, Ichtusschool, Sint Jozef school en Oranjeschool hadden in totaal ruim tweehondervijftig tekeningen en vijftig gedichten ingestuurd. De inzendingen zijn beoordeeld door een jury be staande uit Jurjen Bastiaansen, Ronny Jansen en Martin van de Have, die alle drie studeren aan de HTS in Vlissingen. De mooiste tekeningen werden volgens hen gemaakt door: Phar- lat Soekhai, Linda Rijkhoek, Dave Huiszoon, Lonneke Ludolphy, Ce line Castel, Steven Zwaan, Jenny Burgers, Chantal Smids, Judith de Looff, Jean-Paul de Lange, Sa- brina van Damme en Naomi Brouwer. Niels Kwakkelaar, Joris Florie en Ursula Kensmil kwamen als de beste dichters uit de bus. Sinterklaas verraste alle winnaars een cadeau, waarin een spel of handenarbeidmateriaal zat. Nadat Sinterklaas zijn laatste kar weitje geklaard had stond hem een verrassing te wachten. In middels waren er tot grote hilari teit van het winkelend publiek twee Kerstmannen verschenen die, zoals ze vertelden, de taak van Sinterklaas voor de rest van de feestmaand over zouden ne men. Omdat dit een unieke ge beurtenis in Vlissingen was, mochten de prijswinnaars dit keer met Sinterklaas, zijn Pieten én met de Kerstmannen op de fo to. Sinterklaas wenste zijn colle ga's veel succes de komende weken waarna de Kerstmannen vertrokken om hun eerste ronde door de Vlissingse binnenstad te maken. Zaterdag 19 en zondag 20 de cember wordt er in de Lange Zel ke in Vlissingen een Kerstmarkt gehouden. De winkels zijn die zondag geopend van 13 tot 17 uur. FOTO AN DA VAN RIET De beste tekenaars en dichters met Sinterklaas, Pieten en de pas gearriveerde Kerstmannen. De Zeeuwse hoofdstad krijgt zijn eerste Kerstmarkt. Op 12 decem ber van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags zullen op de COLOR COPYI Domburgs Schuitvlot 19 Middelburg, 01180-39435, fax 01180-39434 Leuke en handige computer supplies voor thuis en op kantoor. en nog veel meer! prijzen excl. BTW. markt allerlei artikelen te koop zijn om de kerstsfeer thuis te ver hogen. Vijftig kramen, in hoefij- zervorm opgesteld, bieden de bezoekers van de binnenstad on dermeer kaarsen, kerst cd's, no ten, feestkleding, sieraden en kerstbomen te koop aan. Om 10.30 uur zal de Kerstman in een Oldtimer arriveren en verder de hele dag aanwezig zijn om groot en klein met kerstvernape- ringen te verrassen. Vanaf 11 uur treedt op een overdekt podium de Zeeuwse Muziekschool op met een Saxofoonensemble, dat onder leiding staat van de heer Beverini. Daarna is het de beurt aan de Slagwerkgroep van de zelfde muziekschool. Deze wordt geleid door de heer Antonisse. Wie 's middags de kersmarkt be zoekt vindt het podium vanaf 12.30 bezet door de Kerstman, die daar de kinderen de gelegen heid biedt hem een handje te ge- Ze is erg veranderd na haar depressie, vindt hij. Van het lieve meisje waar hij mee trouwde is niets meer over. Tijdens zijn wandelingen met de hond denkt hij weieens stiekem: "Was ze maar weer depressief". Iets hardop zeggen heeft hij afgeleerd. Ze zit er immers altijd bovenop en slaat hem met woorden om de oren die hij niet begrijpt en waarvan hij soms de betekenis op moet zoeken. Rolsocialisatie, feminisering van de armoede, seksespecifiek onderwijs. Als een gewonde hond zit hij stee vast elke avond met een wijntje voor de buis als zij naar bene den komt. Even steevast ontsteekt zij elke avond de lampen en de kaarsen, schudt wat kussens en ruimt het speelgoed op. "Wil je wat drinken"? vraagt hij. "Nee. Ik kan er niet goed te gen en ik heb een belangrijke afspraak morgen", antwoordt zij. Steeds hetzelfde antwoord, denkt hij. Steeds dezelfde vraagt, denkt zij. Toch is hij blij dat ze er weer zit, zo dicht bij. Het liefst van alles zou hij, met haar in een leuk jurkje, hand in hand elke avond naar het voetballen kijken. Bij die gedachte alleen komt hij in de juiste stemming. Toch is zij blij dat hij er weer zit, zo vertrouwd en eender. De uitdrukking, U bent niets veranderd in al die jaren meneer van Dijk', paste wel. Toch is het juist dat, wat zij zo jammer vindt. Het liefst van al zou ze willen dat hij haar over haar rug zou strelen. Haar zou vragen naar haar dag en naar haar antwoord zou luisteren. Bij die gedachte alleen al komt ze in de juiste stemming. Ik zou wel graag eens weer wil len vrijen, zegt ze. Ik heb behoefte aan je aanraking maar ik wil het eens op een andere manier. Ik vind het zo moeilijk om er over te praten omdat ik weet hoe jij erover denkt. Maar ik wil gewoon niet de rest van mijn leven... ze slikt de laatste woor den in. Hij maakt zich traag los van de beeldbuis en denkt: weer dat gezeur. Hij verheft zijn stem en zegt dat hij gewoon nooit zo'n goede minnaar is geweest. En hij zou wel eens wil len weten of er hier in de straat echtparen waren die nou zo veel beter vrijden dan zij. Als je maar eens naar me luisterde, zegt ze. Dan hoef je voor mij niet de beste minnaar op de we reld te zijn. Laten we het toch eens proberen. De stemming is verziekt. Hij laat de hond uit en mokt over zijn gecompliceerde relatie. Even later vertrekt hij naar de logeerkamer. Aan alles komt een einde, denkt hij en slaapt onrustig in. Alles kan een begin zijn, denkt zij en valt in slaap. direkteur 'Artemis', tel: 01180 - 35033. ven. En misschien stopt hij daar ook nog iets in. Van 14 tot 15 uur is het Leger des Heils aan de beurt met kerstzang en muziek, gevolgd door het Evangelisatie team Zeeland. Om 17 uur wordt de Kerstmarkt gesloten. De hore caondernemers rondom de Markt hebben voor dorstige kelen en hongerige magen speciale lekker nijen als apfelstrudel, gluehwein en koffie met Jan in de zak, voor een speciale prijs. De organisatie van deze eerste Middelburgse Kerstmarkt is in handen van de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel, afdeling Midden- en Noord Zee land, en van de Middelburgse Ce remoniemeesters. Modelbouwers kunnen in het eerste weekeind van februari hun hart ophalen. Op zaterdag de zesde en zondag de zevende wordt in de Zeelandhallen op 10.000 m2 vloeroppervlakte een internationale modelbouwmani festatie gehouden. Eén hal staat voor een groot deel in het teken van de luchtvaart. Helicopters en andere vliegtuigen worden er getoond. Ook zijn er radiografisch bestuurde boten. De andere hal wordt bevolkt door Nederlanders, Belgen en Duitsers die circa vijfhonderd modellen van vrachtwagens, modeltreinen en vliegtuigen tonen. Pu bliekstrekker zal daarbij ongetwij feld een Mercedes modeltruck (1:16) zijn, die tijdens een de monstratie zijn grote broertje vooruit trekt. Psychosynthese - Josse Sen- den en Mieke Schokkenbroek spreken woensdag 16 december in het Ankh Centrum, Wester- zicht 418 in Vlissingen over psy chosynthese, een transpersoon lijke psychologie die laat zien dat de mens door zijn problemen heen, verbinding kan maken met zijn lichtkant. De lezing, die gege ven wordt met enkele oefeningen begint om 20 uur. Spoorwegen - De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen geeft vrijdag 11 december om 19.45 een dialezing in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. De heer Broos belicht de ontwikke ling van de Belgische Spoorwe gen in de laatste decennia. i Blik in het splinternieuwe leslokaal. De MTS in Vlissingen heeft er een ultra modern practicumlokaal bij. Daarin wordt de nieuwe be roepsgerichte studie telematica onderwezen. Vrijdag 11 decem ber wordt het lokaal officieel ge opend. Dat gebeurt rond dezelf de tijd in zeventien andere Neder landse MTO-scholen. Ook het publiek kan een kijkje komen ne men. Tussen 15.30 en 20 uur staan de deuren open. De Vlis singse MTS is een onderdeel van het Zeeland College. Volgens het onderwijs-instituut heeft het bedrijfsleven grote be hoefte aan vakmensen met ken nis van de telematica, een samenvoeging van de vakken te lecommunicatie en informatica. Bij de bedrijven kunnen tussen de vier- tot zesduizend mensen per jaar worden geplaatst. De telematica-opleidingen leverden totnutoe per jaar vijfhonderd technici af. Er is twee jaar ge werkt aan de opleiding die beant woordt aan de vraag. Niet alleen het middelbaar beroepsonder wijs, ook het bedrijfsleven heeft meegewerkt aan de totstandko ming van een degelijke studie. Te lematica komt aan de orde als telefoonverbindingen en informa tica met elkaar in contact komen. Computernetwerken, telefax, sa tellietverbindingen en de geld automaat zijn voorbeelden. Hoe zorg je voor een mi lieuvriendelijk kantoor? Kantoren vormen natuurlijk niet de meest vervuilende be drijfstak. Toch valt er voor het milieu heel wat te verdienen, alleen al omdat er zoveel kan toren zijn en er zoveel men sen werken. Het milieu-kritisch bekijken van het beleid voor inkoop- en afval van kantoorartikelen is een mooi startpunt om het hele kantoorgebeuren onder de milieu-loep te nemen. Dan kun je tot een milieuzorg systeem komen. Bij zo'n systeem worden ook betrok ken: inrichting, schoonma ken, energiegebruik, woon-werkverkeer. Over milieuzorgsystemen op kantoor is al heel wat nage dacht. Die kennis kan benut worden. Er zijn b.v. brochures verschenen van het ministe rie van VROM (020-3353535), het FNV (020-6823131) en Natuur Milieu Overijssel (038-217166). We kunnen u vanuit de mi lieuwinkel een checklist met vragen toesturen, die u op ideeën kan brengen om mi lieuzorg op uw kantoor daad werkelijk aan te pakken: bel 01180-33419. Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers de naam van een vis. 30-45-9-69-63-39-43-52 HORIZONTAAL: 1 beroep; 8 familielid; 12 kledingstuk Oosterse priesters; 13 landpunt; 14 eerstkomende; 16 zuivelprodukt; 17 kist van latwerk; 18 lengtemaat; 19 voorm. Ned. eiland; 21 nummer; 22 zwart paard; 23 stop; 24 herbergier; 26 vogel; 27 graafwerktuig; 29 deel v.e. gevel; 30 reeks; 32 vlug; 34 insekt; 36 dierengeluid; 38 spoedig; 39 den lezer heil; 41 vochtig; 42 neteldier; 44 voorzetsel; 45 houding; 47 hoewel; 49 deel v.h. oog; 51 telwoord; 53 schippers boom; 56 dun mens; 58 vr. taal; 60 gezichtsorgaan; 61 maand; 63 boomloot; 64 gang; 66 onmeetbaar getal; 67 Europeaan; 68 muziek noot; 69 plechtige gebeurtenis; 70 hengselmand; 72 muzieknoot; 73 gedroogd gras; 74 richtmiddel; 76 vierendeel; 77 hardvochtig. VERTIKAAL: 1 zwemvogel; 2 sportevenement; 3 kledingstuk; 4 hert; 5 open plaats; 6 lokspijs; 7 paardeslee; 8 vis; 9 knaagdier; 10 voorzet sel; 11 speelgoed; 13 omroepvereniging; 15 nauwsluitend; ^slaap plaats; 18 hedendaags; 20 inlandse kraai; 22 onderscheidingsteken; 23 rand; 25 mestvork; 26 chem. symbool; 28 naschrift; 30 fixeer middel 31 voedingsstof; 33 drank; 35 bladplant; 37 bloeiwijze; 40 zeemeermin; 43 kleur; 46 waterplant; 48 verwachting; 50 weinig levendig; 52 voegwoord; 54 buis v.e. vuurwapen; 55 landbouwwerk tuig; 57 toevalligheid; 59 waterscheiding; 61 soort gomhars; 62 to renomgang; 65 vr. dier; 66 wijnsoort; 69 droog; 70 sleepnet; 71 verbeten; 73 uitroep; 74 vogel; 75 soort onderwijs. Zondag brunchen van 12.00 tot 14.00 uur in De Parel. Heerlijk uitgebreid brunchen met het hele gezin. De prijs: f 32,50 per persoon. Wilt u uw brunch combineren meteen partijtje bowlen dan betaalt u slechts f 35,00 p.p.. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Bent u een liefhebber van stijldansen? Zaterdag 12 december organiseren we weer een gezellige dansavond in het theater van De Parel. Hélemaal gratis, én met live-muziek van de swingende viermansformatie "Passé Partout". Vanaf 20.30 uur bent u van harte welkom. Om 00.30 uur klinken de laatste tonen. Oplossing Puzzel week 49 HORIZONTAAL: 1 kaas: 4 straf: 7 pats; 10 mout; 11 roet; 12 alom; 14 Aruba; 17 Rome; 19 aar; 20 CAO; 21 Amp.; 23 lei; 24 nu: 25 Portugees; 28 L.K.; 29 warm; 31 tin; 32 tolk; 35 kopie; 37 Osaka; 40 sla; 41 re; 42 eg; 43 til; 44 Noors; 47 store; 49 stom; 50 alt; 52 gors; 54 K.O.; 55 mismoedig; 58 ha; 60 rek; 62 sub; 63 nee; 64 bar; 65 epos; 67 marge; 69 page; 70 Peru; 71 nier; 72 krijn; 73 kolos; 74 kind. VERTIKAAL: 1 kraam; 2 Amor; 3 som; 4 staar: 5 reu; 6 frame; 7 per; 8 atol; 9 sjeik; 13 lauw; 15 Rotte; 16 bagno; 18 melk; 20 compromis; 22 pedagogie; 25 pro; 26 ui; 27 sok; 30 akant: 33 later: 34 esp; 36 Ier; 38 set; 39 elf; 45 oom; 46 samba; 47 steng; 48 rog; 49 soep; 51 L.O.;53shag; 54 kreek; 56 sumak; 57 Deens; 59 arend; 61 kopij; 64 Bari; 66 sen; 68 rol; 69 pek. WInwoorden: OP HETE KOLEN STAAN Uw weekblad zorgt dit jaar voor een uitstekende invulling van tweede kerstdag. U kunt name lijk voordelig naar Ahoys Kerst circus, inmiddels uitgegroeid tot een wereldvermaarde at tractie. Artiesten van wereld klasse treden er op. En nu al kan worden gezegd dat jong en oud er zich geen minuut zullen ver velen. En: u ziet er iets unieks. Ahoy is namelijk de enige plaats waar een circus met een derge lijke programma is te zien. Het programma zit vol smaak makers. Toch willen we er een aantal uitlichten. Uit Duitsland bijvoorbeeld komt een act met achttien paarden en uit Zweden een olifantact die z'n weerga niet kent. Zwitserland is verte genwoordigd met een spectacu laire leeuwenact. Onder de titel wereldtop kunnen ook de Neder landers Marco en Philip Peters worden gerekend die ijzingwek kende capriolen uithalen in het rad des doods. Verder is er een befaamde Russische trapeze-act en de Hongaarse parterre acro- baties staat al evenzeer op het verlanglijstje van menig circusdi recteur die zijn circus hogerop wil hebben. En een circus is ui teraard geen circus zonder clowns. Ook hier heeft Ahoy weer het bovenste beste naar Rotterdam gehaald in de perso nen van Alexandrov en Sokolev uit Rusland en uit Spanje de clownsfamilie Rivelinno. Reisdatum: Zaterdag 26 december 1992 (2e Kerstdag) Prijzen voor lezers van de Faam/Vlissinger/Bevelander: f 65,— p.p. incl. entree Kerstcircus f 55,— p.p. kinderen t/m 11 jaar Het opstapschema voor de reis is: Elke week en dat acht weken lang kunt u vrijkaartjes winnen voor twee personen voor de cinema Alhambra. Cinema Alhambra stelt iedere week 10 vrijkaartjes ter beschikking vanwege zijn tachtigjarig bestaan. U kunt de oplossing voor maandag 12.00 uur toesturen naar redactie De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. De prijswinnaars krijgen de prijs thuis toegestuurd. De prijswinnaars van de puzzel van 2 december zijn: C. Tulp, Vlissingen, M. Lokker, Oost-Souburg, H.L. Suurbeek-van Vliet, Oost-Souburg, F. Duijs, Vlissingen, C.A. Nieuwkerk, Bergen op Zoom. De oplossing was: OP HETE KOLEN STAAN EEN LAATSTE KANS om een bioscoopkaartje te winnen! Domburg - Bushalte Tramzicht 08.30 Biggekerke - Kerkplein 08.45 Koudekerke - Dorpsplein 08.55 Vlissingen - Stadhuisplein 09.00 Vlissingen - NS Station 09.05 Souburg - Bushalte Brug 09.10 Middelburg - NS Station 09.20 Nieuwland - De Rode Leeuw 09.25 Lewedorp - Pompstation v.d.Dries 09.35 Goes - NS Station 09.45 Kloetinge - Pompstation 09.50 Kapelle - Caisson 09.55 Kruiningen - Zeeuwsche Paerel 10.00 Krabbendijke - De Koophandel 10.10 Boek snel bij Reisburo Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4, telefoon 01180-39839) of Goes (Opril Grote Markt 2, telefoon 01100-20280). De reisburo's zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 09.30 - 17.30 uur, op zaterdag van 10.00 16.00 uur en op de koopavond van 19.00 - 21.00 uur. Deze reis wordt onder voorbehoud van voldoende deelname uit gevoerd. Romana de Ridder (midden) met de andere prijswinnaars Marco de Visser (rechts) en Manon Mulder. FOTO AN DA VAN RIET Voor Romana de Ridder hoeft de muziek niet meer harder of zachter. Voortaan bepaalt ze zelf de geluidssterkte op haar walkman die ze af gelopen zaterdag kreeg overhandigd van zwarte piet. Romana had namelijk meegedaan aan een kleurwedstrijd van Coffee Club aan de Walstraat in Vlissingen. De walkman was de hoofdprijs. In de Coffee Club werden nog meer kinderen getracteerd op een prijs. Manon Mulder en Marco de Visser kregen een radiocaps. Die was ook bestemd voor Katherina Hendrix die helaas niet aanwezig was. Alexander en Elisa Thalen en Yora den Engelsman kregen een troosprijs. Coffee Club hield de kleurwedstrijd in samenwerking met Nutricia.

de Faam | 1992 | | pagina 13