Met een frisse duik het nieuwe jaar in MOTORRIJLES? Hij greep in de kassa en ging er vandoor MARKT »»'2S=Ï~" RADIO ATLANTIS J.P.A. Rossël tandprotheticus 'De overburen hadden het over de scanner gehoord' UITVERGROTINGEN 25,- Het ritme ven Walcheren 3ïêr ft-?- Robbe Berking Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! ...het was zo'n tenger ventje, een snotneus gewoon... ...de tweede keer zette hij de loop van het pistool tegen de slaap van het winkelmeisje... ...de nachtmerries waren ver schrikkelijk... GOES ZATERDAG 28 NOV. 9^0-17.00 uur BOERDERIJ OUD LANDHUIS Valkenisse pakt hondepoep aan Walcheren TE KOOP GEVRAAGD ..ik kon m'n verhaal bij een heleboel mensen kwijt, maar als je het voor de achtste keer op je werk zit te vertellen, hoor je jezelf praten... PZC WEEKBLADEN ...op zo'n moment voel je je het ergste slachtoffer van Middelburg... Verkeersslachtoffers FOTO VERSCHOORE Tekorten NIEUWE KUNSTGEBITTEN Met de Faam naar Henny Huisman's Surprise Show SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 motorrijles erakti|kboek rijbewijs a Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om1 92e JAARGANG NUMMER 48 25 NOVEMBER 1992 Al bijna tien jaar runden Jos en Anneke Sandee een kleine buurtsuper, ergens op Walcheren. In al die jaren vonden er weinig noemenswaar dige incidenten plaats. Goed, er werd wel eens wat gestolen, en be trapte dieven reageerden wel eens agressief, maar verder viel het eigenlijk allemaal wel mee. Tot het voorjaar van 1991. Toen werd de zaak in een week tijd tot twee keer toe door dezelfde gewapend overvaller beroofd. Wat gebeurt er met je op zo'n moment, en vooral, hoe verwerk je dat? Anneke Sandee vertelt er meer over. "De eerste keer waren alleen het winkelmeisje en ik in de zaak," vertelt Anneke. "M'n man was achterin het magazijn, en ik werd aan de telefoon geroepen, toen hoorde ik opeens een gil van het winkelmeisje. Ik liep naar voren en daar stond die knul. Met een pistool. Een luchtdrukpistool bleek achteraf, maar toen dach ten we dat het een jachtgeweer met een korte loop was. Toen ik eraan kwam richtte hij het pistool meteen op mij. "Mond dicht, kassa open en geld," was het enige wat hij zei. Hij deed een greep in de kassa en rende er vandoor." De tweede overval vond drie da gen later plaats. "We hadden de dader net die ochtend uit de poli tiefoto's gelicht, en omdat hij vol gens de politie nog steeds in de buurt was, hielden ze onze win kel in de gaten. Achteraf zei de recherche ook, we snappen niet dat het kon gebeuren. Maar het is hem toch gelukt. Dit keer zette hij de loop van het pistool tegen de slaap van het winkelmeisje. Voor de rest verliep het hetzelfde als de keer daarvoor. Hij pakte het geld en vluchtte Dat gebeur de om drie uur 's middags. Om kwart voor vijf belde de politie dat ze hem te pakken hadden." De buit bedroeg de eerste keer zo'n duizend gulden. De tweede keer had Anneke het kassageld bewust kort gehouden, zodat de dief er met 'slechts' driehonderd vijftig gulden vandoor kon gaan. Anneke: "Maar het gaat niet om het geld. Op zo'n moment denk je daar niet eens aan. Het enige wat ik kon denken was: het is voorbij. Als hij de trekker over haalt is het gebeurd. Ik heb vier kinderen ik zag m'n hele gezin aan me voorbij flitsen. Ze hebben het wel eens over met één been in het graf staan. Zo voelde het precies." Toch bleef een gedeelte van haar geest kalm, waardoor ze de overvaller goed kon opnemen. "Ondanks alles dacht ik toch, als ik dit overleef zal ik je moeten kunnen beschrijven aan de poli tie." Het winkelmeisje en Anneke zelf reageerden achteraf allebei an ders. "Zij begon te gillen en kreeg een zenuwinzinking. Ikzelf was heel stil, ik zei geen woord. Ik voelde me verdoofd. Was op dat moment niet meer bang. Het was net of ik een klap op m'n hoofd had gekregen, ik was hele maal leeg." De weken erna leefde ze op slaap- en kalmeringsmidde len. "De nachtmerries waren ver schrikkelijk. Gillend wakker worden en roepen, daar komt ie, hij schiet me dood. De eerste da gen waren ontzettend moeilijk. Je moet toch die winkel weer in." De reacies van de vaste klanten waren hartverwarmend. "Onze zaak is een buurtwinkel, dus we kennen de klanten goed. De eer ste dagen hadden we een kamer vol bloemen en we kregen ont zettend veel post en telefoontjes. Daar hebben we heel veel steun aan gehad." Daar tegenover stonden de sensatiezoekers en de 'helden'. "Er kwamen ook reacties zo van, je had hem toch wel met een fles op z'n hoofd kunnen slaan, of had je geen mes bij je. Alsof je iets kunt doen als ze een pistool op je borst rich ten." Eén 'dappere' klant zei zelfs: "Als ik in de winkel was geweest, was dit nooit gebeurd." Anneke: "Als je er zo over denkt heb ik liever niet meer dat je in de winkel komt, heb ik toen gezegd. Ik heb een gezin. Het risico van de held uithangen is veel te groot." Een andere veelgehoorde reactie was: "'t Was zeker een zwarte." Anneke: "Nee, dat was het niet. Er komen hier negers die je zo met je portemonnee op stap zou kunnen sturen. Natuurlijk stelen negers ook. Net zoveel als blan ken." Weken later werd ze nog over de overvallen aangesproken. "Toen kon ik er niet meer tegen en heb ik gevraagd of ze er alsje blieft niet meer over wilden be ginnen. Zoiets verwerk je niet in een paar dagen. Dat duurt maan den en maanden." Nu heeft ze geleerd er mee te le ven. Min of meer. "M'n man en ik klapten allebei dicht. We kon den er niet met elkaar over pra ten. Daarbij moest ik ook het winkelmeisje opvangen. In feite kreeg ik dus een dubbele klap te verwerken." Dat ze er ondanks dat toch overheen kwam, heeft ze aan de stichting Slachtoffer hulp te danken, vindt ze. De re cherche maakte haar meteen na de eerste overval attent op het bestaan van deze stichting. "De huisarts zei toen ook, je moet er over praten, maar dat wilde ik he lemaal niet. Maar je hebt je gezin, je zaak, je moet verder. Dat kun je alleen maar door te praten, te huilen, kwaad te worden. Toen ik me dat realiseerde, ben ik gestopt met pillen te slikken. Trees, de vrijwilligster van Slacht offerhulp, heeft het hele verhaal er langzaam uitgetrokken." Trees maakte Anneke ook duide lijk dat ze het recht had om kwaad te zijn en wraakgevoelens te hebben. "Na de overvallen heb ik tegen een rechercheur gezegd: "Geef me je revolver maar. Als ie dan nog een keer komt kan ie het in ieder geval niet meer na vertel len. Later dacht ik, laat ze hem maar opknopen. Natuurlijk is dat ook geen oplossing. Maar alleen door zo kwaad te worden kun je er mee om leren gaan en accep teren dat hij ooit weer vrij komt." De dader, een eenentwintigjarige drugsverslaafde die een hele reeks overvallen op z'n kerfstok heeft, werd tot veertien maanden veroordeeld. Anneke ging samen met Trees naar de rechtzaak. "Ik durfde niet alleen. Je moet daar toch aanhoren hoe zo'n knul zichzelf schoon staat te praten. Zelf moet je je mond houden." Eenmaal in de rechtzaal bleek de dader niet erg indrukwekkend. "Het was zo'n tenger ventje. Een snotneus gewoon." Hij had geen idee wat ie z'n slachtoffers had aangedaan. Hij werd er door an deren onder bedreiging tot ge dwongen, en daarmee was voor hem de kous af. "Je bent een ke rel zonder ruggegraat, was het commentaar van de rechter," zegt Anneke. "En dat was ook zo. Hij was al vanaf z'n zestiende verslaafd. Ik heb geen medelijden met hem, al kan ik me ergens wel voorstellen dat hij zo ver was ge zonken. Als je zo onder invloed bent, ben je tot alles in staat." Hoewel het ergste leed geleden is, zal het nooit meer hetzelfde als vroeger zijn, weet Anneke. "Het heeft bijna een jaar geduurd voordat ik weer winkeldieven aan durfde te houden. Daarbij komt dat de dieven steeds agressiever worden. Ik ben nog steeds wel eens bang. Banger dan voorheen. Ik weet nu wat het is, wat je moet doorstaan als zoiets ge beurt." En wat de overvaller be treft, die komt binnenkort vrij. "Hij schijnt inmiddels afgekickt te zijn. Ik hoop dat hij op het goe de pad blijft. We wonen in dezelf de plaats, ik weet dat we elkaar A tegen kunnen komen. Daar zie ik wel erg tegenop, ja." EELANDHM-LéN INFO LUN 01640 35916 Bewoners van de bebouwde kom in Koudekerke en Zoute- lande zijn gewaarschuwd. De gemeente gaat de hondepoep aanpakken. Het is niet alleen een vies gezicht, zo staat in een brief aan de bewoners, maar het is ook „zeer schade lijk voor de gezondheid". Er zijn voorzieningen getroffen en om de kwaal echt aan te pakken is aan de hondebezit- ters gevraagd om optimaal mee te werken. De geregistreerde hondebe- zitters hebben grijperzakjes gekregen waarmee ze de hondepoep kunnen opruimen. Er staan speciale bakken waarin die zakjes kunnen worden achtergelaten. Zoute- lande heeft nog wat meer luxe in de vorm van een hon detoilet. Die is gemaakt aan de Molenweg. De honden kunnen op die gemarkeerde plaats hun behoefte doen op houtsnippers die regelmatig worden verwijderd en ver verst. „Samen kunnen we dit probleem oplossen", schrijft de gemeente aan de be woners. met veel grond. Zéér rustig gelegen, verbouwing geen bezwaar. Tussen nu en 2 jaar op te leveren in gebied: Middelburg, Grijpskerke, Meliskerke. Aagtekerke, Domburg, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Vee re. Inlichtingen: Fam. Horst-de Kroes, s 01751-14176 December 1991, acht uur 's avonds. De Middelburgse Nel Daane, wiens nachtdienst over enkele uren weer zal beginnen, ligt boven te slapen, als ze plotseling wakker schrikt: iemand schijnt met een lamp je in haar gezicht. "Wie bent u, wat is er?," mompelt ze slaperig. Het enige antwoord is gestommel op de trap. Even denkt ze nog aan de katten, en aan de buurman, die een sleutel heeft, maar eenmaal bene den dringt het meteen tot haar door. "Ik zag het open raam en de rommel op de vloer en dacht, gefeliciteerd juf, jij bent de gelukkige." Een inbraak, dus. Schade: nog geen drieduizend gulden, die keurig wordt betaald door de verzekering. "Maar de immateriële schade, de schrik, en alle tijd die het kost om alles te regelen, die kun je nergens verhalen," zegt ze nu. Nel Daane is een alleenwonende vrouw van middelbare leeftijd met een verantwoordelijke baan. Het type dat wel tegen een stootje lijkt te kunnen. En dat kan ze ook, ze kan er achteraf gezien zelfs om lachen. "Staat er eens een keer een vent naast m'n bed, heb ik er nog geen plezier van ook," zegt ze sarcastisch. "En die video, ach, ik had hem toch nog maar drie weken en ik kon hem toch niet bedienen." Maar achter dat cynische ondertoontje schuilt een verhaal van angst, van verdriet, en vooral, een ver haal van onmacht. Het begon al met het waarschuwen van de politie. "Het duurde zo lang voor dat ze de telefoon aannamen en pas een half uur later stonden ze op de stoep. De overburen wisten het toen inmiddels ook al. Die hadden het, met naam, toenaam en adres over de scanner ge hoord..." De politie zag de inbraak als een routinegeval. "Ze waren best aardig, maar voor hen was het gewoon de duizendste video en het duizendste tasje, dus die von den het allemaal wel meevallen. Het viel ook wel mee, maar op zo'n moment voel je je natuurlijk toch het ergste slachtoffer van Middelburg en dan komt die rou tinematige houding als pure on wil over. Ik bedoel, de voordeursleutel was ook verdwe nen, en als zo'n agent dan zo be gint van ach, mevrouwtje, mijn ervaring zegt dat ze toch niet te rugkomen, als je geluk hebt ben je morgenochtend om negen uur de eerste bij de woningbouwve reniging voor een nieuw slot, dan ED@ Oplage: 24.590. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oosl-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524, Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. voel je je zo machteloos... Ik moest tenslotte die nacht wel weer gaan werken en mijn erva ring zegt mij ook wel eens iets wat achteraf niet blijkt te klop pen." Ook haar rijbewijs, paspoort, autsleutels en copie deel III van het kentekenbewijs waren ver dwenen. "En dat had ik nog wel speciaal apart bewaard." Autorij den zat er dus ook niet meer in. "Om te beginnen moesten de sloten veranderd worden, maar zonder papieren durfde ik natuur lijk niet meer te rijden. Ik naar Veendam gebeld, maar een nieuw nummerbord kon uiteraard niet direct geregeld worden, maar misschien kon ik wel bij de politie terecht voor een tijdelijk bewijs. De politie vond echter dat ik nog maar even moest wach ten, want hun ervaring zei dat dat soort papieren meestal wel weer opdoken. Een bewijsje wilden ze in eerste instantie ook niet geven. Hun ervaring zei dat dat soort dingen meestal toch niet zo streng gecontroleerd werden. Kijk, dat soort dingen, die onwil, dat van het kastje naar de muur gestuurd worden. Daar gaat zo ontzettend veel tijd inzitten, en daar wordt je ook zo ontzettend kwaad van." Daarnaast had de politie onge vraagd Nels gegevens aan Slachtofferhulp doorgegeven. "Eerst die scanner, toen dat weer, ze hadden het toch wel eerst even kunnen vragen." Des ondanks heeft ze veel aan Slach tofferhulp gehad, geeft ze toe. "Vooral in praktische zin, ze heb- ben me later bij al het verdere ge regel een hoop tijd en moeite bespaard." Het praten met een vrijwilliger van de stichting hielp ook. "Ik kon m'n verhaal natuur lijk wel bij een heleboel mensen kwijt, maar als je het op je werk voor de achtste keer zit te vertel len, hoor je jezelf wel praten. Bo vendien weet bijna iedereen het beter: zij zouden wel even met een honkbalknuppel achter die vent aan gegaan zijn, en: waarom heb je je tas niet mee naar boven genomen? Maar wie verwacht er nou op dat tijdstip een inbreker? Bij Slachtofferhulp komen ze niet met dat soort onzin aanzetten, die luisteren alleen maar en ge ven tenminste zinnige antwoor den." Nu, bijna een jaar later, zit de schrik er nog steeds een beetje in. "Op het moment zelf heb je het niet zo door. Volgens de re chercheurs had die inbreker nooit verwacht dat ik daar zou liggen en is ie zich waarschijnlijk het apelazerus geschrokken toen ik vroeg wie hij was. Kijk, die tas en die video overleef ik wel. Maar het idee dat er iemand bij je bin nen is geweest, dat je niet meer vrij bent in je eigen huis... Het is echt niet zo dat ik nu met een ha mer naast m'n bed slaap, maar als ik nu in de avond ga slapen, hoeft er maar een auto voorbij te rijden of ik schrik al met hartklop pingen wakker. Ze zeggen dat het slijt, en dat zal het ook wel, maar toch. Ik heb nu overal rollui ken en ik sluit altijd alles goed af. Wie nu binnen wil komen zal daar erg veel moeite voor moeten doen. Kortom, alles kan dicht, al les is verder afgehandeld, nou moet het maar klaar zijn, ik wil er niet meer aan denken. Als ik con tinu moet denken, oe, daar loopt iemand achter, hij zal toch niet binnen proberen tekomen, dan kan ik niet meer alleen leven." Echt mooie of dure spullen schaft ze niet meer aan. "Ik heb de goedkoopste video gekocht die ik kon vinden. Ik heb wel zo iets van, mooie spullen, die komen ze toch weghalen. Ik koop liever na maak. Van het geld wat ik daar mee overhou kan ik beter mooie reizen maken." De Stichting Slachtofferhulp Zee land wijdde vorig jaar voor een derde deel haar werk aan prooien van vermogensdelicten. Een kwart van de behandelde slacht offers had te maken gehad met geweldzaken en achttien procent worstelde met de nasleep van een verkeersongeval of - misdrijf. Dertien procent van de slachtof fers die hulp kregen van het na zorgbureau waren het mikpunt geweest van een zedendelict. Dat meldt de instelling in het jaarverslag over 1991. De instelling verdubbelde haar werk in vergelijking met 1990 tot meer dan duizend. Iets meer dan drieduizend getroffenen kregen een telefoontje van de stichting met de vraag of ze een helpende hand kon bieden. Een klein aantal (5,7 procent) slachtoffers nam zelf het initiatief. Jaren was een slachtoffer van een misdrijf letterlijk kind van de rekening. Justitie besteedde wel veel aandacht aan de crimineel, om hem uiteindelijk weer op het rechte pad te krijgen, maar voor het slachtoffer was nergens een plekje, hooguit de psychiater. Met de komst van het bureau kwam daar verandering in. Dank zij allerlei campagnes in de media kreeg het bureau meer naamsbe kendheid. Groot is het aantal verkeers- Tegen inlevering van deze bon: 3 uitvergrotingen op Kodak Royal Paper, keuze uit formaat 13x18, 20x28 of 28x35 cm voor maar 25 piek? Juist! Goes, Grote Markt 7 Middelburg, Lange Geere 28 I Mil ill Iturn M liMBWfi'IM'lllf'fiaMiaMW—HM slachtoffers dat hulp kreeg. Hoe wel allerlei instanties preventieve maatregelen nemen - zo meldt het jaarverslag - is het aantal ver keersongevallen toegenomen. De stichting bood hulp aan betrok kenen, getuigen, familieleden en relaties van gewonden of overle den slachtoffers. Opvallend is overigens het aantal vrijwilligers dat meewerkt bij de Stichting Slachtofferhulp Zee land. Die doen - aldus het jaar verslag - zeer nuttig werk. Als het om verkeersslachtoffers of aan verwanten ging, bleken de vrij willigers vaak kennis te missen. Vooral omdat er veel juridische en financiële aspecten om de hoek kwamen kijken. Daarom kregen de vrijwilligers vorig jaar een studiedag voorgeschoteld die de stichting samen met de ANWB op touw had gezet. Financieel zit de stichting niet zo stevig in elkaar. Voor 1992 wordt een tekort van f 32.000,- ver wacht. Daar moet nu verande ring in komen. Vorige week werd namelijk de Stichting Steunfonds Financiering Slachtofferhulp op gericht. Die stichting houdt zich bezig met fondswerving om de exploitatietekorten te kunnen dekken en het werk op langere termijn zeker te stellen. Met een boekwerkje waarin het werk van de slachtofferhulp uitgebreid aan de orde komt, moet Zeeland- breed aandacht worden ge vraagd voor de Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Ook bij He overheden is gevraagd om de subsidie te verhogen. Vlissingen heeft al gehoor gegeven en ver dubbelde de subsidie naar een kwartje per inwoner. Ook bij ver zekeringen en banken werd aan geklopt voor een extraatje. Slachtoffers worden dus gehol pen en leren 'er mee leven'. Bettie Hollestelle maakte twee inter views met slachtoffers. Zo maar een greep, op deze pagina. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Om het jaar 1993 in te luiden waagt een groep duikers zich zo als ieder jaar aan een snorkel- tocht in het zilte nat van de Oosterschelde. Voor de vijftiende keer probeert het Duikteam Zee land onverschrokken duikers uit de verre en nabije omgeving te strikken voor dit hachelijke eve nement. De nieuwjaars-snorkéltocht krijgt volgens het Duikteam Zeeland steeds meer bekendheid binnen duikend Europa. De deelnemers moeten zich naast een duikpak en snorkeluitrusting zo ludiek, opvallend of eigenaardig mogelijk uitdossen. In voorgaande jaren meldden zich een scala van tot de fantasie sprekende wezens aan. De orgineelste creaties wor den ook dit jaar beloond. Het par- cour dat de duikers afleggen hangt af van de weersomstandig heden. Bij storm en forse bran ding zullen de zwemmers dichter bij de wal blijven. Toeschouwers kunnen het gebeuren hoog en droog vanaf de Vlissingse boule vard gade slaan. Na afloop van de tocht, die om 14 uur start wordt er Glühwein gedronken.

de Faam | 1992 | | pagina 1