Twee sportverenigingen hand in hand Ook voor recreanten „Zelfs Papendal is hopeloos ouderwets vergeleken bij deze nieuwe turnhal", vertelt Koos Hamels, trai ner van de Middelburgse Turn Vereniging (MTV '69), glunderend aan de vooravond van de officiële opening. Jongensathletiek Tafeltennis Kader Buren Iedere trainer droomt ervan. Een sportaccommodatie die beantwoordt aan de laatste eisen van de tijd. Een sporthal waarin de nieuwste snufjes al bij de bouw worden gereali seerd en het zowel voor de beoefenaars van die sport als voor publiek en trainers goed toeven is. MTV '69 en 't Zand kregen gezamenlijk zo'n hal. Voor de trainers van die vereni gingen, Koos Hamels en Peter Boon, reden om met her nieuwd enthousiasme met hun pupillen aan de slag te gaan. Tien jaar geleden zette een kleine werkgroep van de Middelburgse tafeltennisvereniging 't Zand de eerste schreden op weg naar wat uiteindelijk zou uitmon den in het nieuwe sportcomplex aan de Breeweg. Voorzitter Jan van de Voorde van de tafeltennisclub maakte de rit vanaf het begin tot eind mee. Terugkij kend op de verschillende fases van het proces, zegt hij, wogen de voorbereidingsperiode, de onderhan delingen met alle overheidsinstanties, voor hem het zwaarst. Subsidies Regiofunctie Woensdag 11 november 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 23 Middelburg is een sportaccommodatie rijker. Bij het sportcomplex Voorborch hebben de turnvereniging MTV '69 en tafeltennisvereniging 't Zand samen op ei gen initiatief een hal gebouwd. In dat complex moeten talenten nog beter kunnen rijpen en ligt een mogelijke bakermat voor nog meer en nog betere topsport in Mid delburg en omgeving. Hoewel de toppers als nummer één staan genoteerd, blijft er voldoende ruimte voor recreatie. Jong en oud kan er puur voor het plezier of om lekker in conditie te blijven terecht. Er zijn allerlei groepen die nog wat re creanten kunnen gebruiken. Janny Vermeule van MTV nodigt mensen uit om eens een kijkje te komen nemen. Vandaag (woensdag 11 november) opent minister H. d'Ancona de nieuwe sportaccommodatie van de turnvereniging MTV '69 en tafeltennisvereniging 't Zand. Bij die gelegenheid kunnen genodigden kennis maken met de Middelburg se aanwinst die door vrij willigers van beide verenigingen op professio nele manier in elkaar is ge zet. Maar ook het publiek kan een kijkje komen ne men. Zaterdag 14 novem ber houden beide sportverenigingen open huis tussen 10 en 15 uur. In beide zalen worden de monstraties verzorgd. Nieuwe sporthal luilekkerland voor trainers Peter Boon van 't Zand en Koos Hamels van MTV '69: een goede buur is beter dan. Overal wordt er her en der door vrijwilligers nog druk ge timmerd en geverfd. Maar te gelijk is de trainingszaal al volop in gebruik. Ranke meis jes oefenen op de evenwichts- balk en bij de koprol wordt dankbaar gebruik gemaakt van de valkuil. „Deze verdiepte ruimte werd al tijdens de bouw gerealiseerd. De valkuil, die opgevuld werd met zacht foammateriaal dient om be paalde oefeningen aan te le ren, waarbij er geen angst voor het vallen hoeft te zijn. Vroeger werkten wij met vanggordels, maar die beperk ten de bewegingen heel sterk. Dit is een fantastische oplos sing die je zelfs op Papendal nog niet zo aantreft. Boven dien kregen wij een verende vloer voor de vrije oefeningen en de modernste toestellen ter beschikking", vertelt Hamels voldaan. A/ie de turnhal nu binnenkomt zal yeelal meisjes bezig zien. Het ze- /enhonderd leden tellende MTV neeft zich met het damesturnen n de hoogste regionen landelijk een belangrijke plaats verworven. Bondstrainer en hoofdtrainer van de selectiegroepen Hamels: „Met de jongens hebben wij nooit zo aan de weg getimmerd. Er was ook weinig animo. De accommo datie, over de hele stad Middel burg verspreid, deed het verenigingsleven geen goed. Met de damesselectie trainden wij in de Schakel aan de Bachtenstee- ne, de recreatiegroepen zaten overal elders. Nu wij over een hy permoderne eigen trainingshal beschikken, hoeft er niet meer naar Papendal gereisd te worden. Dat scheelt veel tijd. Met het aantrekken van een nieuwe trai ner, de Russische Schvarthenko, moet het jongensturnen weer een nieuwe impuls krijgen. De zaal heeft ook meer ruimte om al le toestellen te bergen. Daarbij zal de eigen kantine het clubleven zeker nieuw leven inblazen. Voor landelijke wedstrijden is onze tri bune echter te klein. Onze ac commodatie is primair bedoeld als trainingshal. Voor de opleiding is die echter ook goed te gebrui ken bij trainingsstages", stelt Ha mels, die al zijn vrije tijd („behalve de nachten, dan ben ik bij mijn vrouw") in zijn sport steekt. Buurman Tafeltennis Vereniging 't Zand heeft een iets kleinere ruimte in de sporthal ter beschik king gekregen. Maar vergeleken met het wijkgebouwtje in de Stromenwijk, waar de tafels re gelmatig aan de kant moesten voor andere wijkactiviteiten, is dit een waar tafeltennisparadijs. Op trainingsdagen vinden acht tafels gemakkelijk een plek. Bij wedstrijden zijn dat er zes. Er is een ruime tribune voor het pu bliek, kleedkamers, een instruk- tielokaal, een bestuurskamer en een kantine. Deze laatste ruimte is door loodvrij, geluidsdicht glas afgescheiden van de speelzaal. „Ook weer een snufje waar wij uitermate blij mee zijn", vertelt Peter Boon, hoofdtrainer van 't Zand en docent op de trainers cursus. Naast zijn baan in de bur germaatschappij vervult hij ook nog een parttime functie bij de Tafeltennisbond. „Onze club telt 130 leden vanaf zeven jaar en de doelstelling is dat iedereen op zijn niveau zo goed mogelijk moet kunnen spelen. In de oude ac commodatie was dat allang niet meer zo. Bij wedstrijden hadden wij zelfs dispensatie van de bond nodig omdat de ruimte niet aan de norm voldeed. Nu beschikt de vereniging over een speciale hou ten vloer, die enkelvriendelijk is en een luchtverversingssysteem, dat de ballen niet in turbulentie brengt. Dat schijnt uniek te zijn", vermeldt Boon niet zonder trots. In de toekomst zal de Zeeuwse tafeltennisport, als het aan de trainers ligt, flink in de lift komen. Boon: „De ruimte is nu optimaal en daarnaast volgen vier mensen momenteel de trainersopleiding in het eigen gebouw. De sfeer is al goed binnen onze 130 leden tellende vereniging, dus met zo'n zaal en een nieuw trainingskader zullen wij onze doelstelling, goed tafeltennis voor iedereen, nu ze ker kunnen realiseren. Bij de wedstrijdsport spelen de dames al in de eerste divisie, de één na hoogste klasse, en de meisjes zit ten bij de kampioensgroep van Nederland. Ook zijn er jongens geselecteerd voor drie landelijke jongensteams. Het gaat dus al een heel goede richting op. Het zou leuk zijn hier ook trainings kampen te kunnen houden en toernooien, eventueel in samen werking met de camping hier naast. Ook mikken wij op topwedstrijden in Middelburg. Heel misschien is het begin de cember mogelijk zo'n topont moeting Nederland - China hier in huis te krijgen. Dat betekent de top van Nederland tegen de we reldtop. En dan spreek je over na men als Bettine Vriesekoop en Mirjam Homan. Zou dat niet prachtig zijn"? Bij buren wordt nog weieens aan burenruzie gedacht. Hoe is het om met twee zo verschillende sportverenigingen in één gebouw te huizen? Hamels: „Wij zitten er natuurlijk nog maar net, maar er is een erg goed overleg. Zo wordt het bij het tafeltennissen wat storend gevonden als in onze zaal muziek aanstaat voor de jazzgymnastiek. Daar gaan wij een oplossing voor vinden. Dat moet lukken". Boon ziet de tussendeur tussen de twee zalen van de clubs als een groot voordeel: „Bij grotere eve nementen kunnen wij eventueel gebruik maken van de accommo datie van MTV. Dat is ideaal". De plannen voor het bouwen van een nieuwe accommdatie wer den geboren in 1982. Het jaar waarin Van de Voorde van trainer bestuurslid werd. Om te peilen hoe de leden over het toenmalige clubhuis 't Zand dachten werd een enquête uitgeschreven, „ledereen was het er over eens dat we uit ons jasje waren ge groeid en dat het clubhuis aan de speeltuin uitgebreid moest wor den", blikt Van de Voorde terug. Er werden spijkers met koppen geslagen en verschillende plan nen kwamen in de loop van ze ven jaar op tafel. In eerste instantie hield de vereniging lan ge tijd vast aan het standpunt dat er op dezelfde plek een aan bouw moest komen. „Drie jaar liepen we met dit idee in ons hoofd, tot we uiteindelijk moesten toegeven dat het finan cieel niet haalbaar was en we in 1985 dat plan hebben laten va ren". Het alternatief was een ei gen accommodatie voor de vereniging op een vrijstaande locatie. In dezelfde periode dat 't Zand haar plannen gestalte aan het ge ven was, kwamen binnen de Middelburgse Turnvereniging ook stemmen los over de bouw van een eigen turnhal. De wegen van het toeval kruisten elkaar. De pro jectleider die zich ging ontfermen over de bouw van de tafeltennis- zaal bleek een dochter te hebben op de turnvereniging. De twee Middelburgse sportclubs gingen rond de tafel zitten en kwamen tot een overeenkomst. Twee sportverenigingen onder één dak. Van de Voorde: „MTV raakte daardoor in een stroomversnel ling, voor ons betekende dat dat de rem erop werd gezet". Vanaf het moment dat de samen werking was beklonken liepen de twee verenigingen hand in hand. MTV en 't Zand informeerden respectievelijk bij de turn- en ta feltennisbond over de mogelijk heid om een regionaal steunpunt in Middelburg te vestigen, waar de top uit de omgeving wordt ge traind. Zo'n regionaal steunpunt krijgt het stempel b- accommodatie en komt in aan merking voor een bijdrage uit de subsidiepot van het ministerie. De bonden zagen wel heil in het voorstel, het ministerie daarente gen wilde pas meedoen als eerst bij de Provincie werd aangeklopt voor subsidie. De subsidieaanvraag bij de Pro vincie bleek aardig wat voeten in de aarde te hebben. „Er werd aan getwijfeld of het gebouw wel een regionale functie kon vervullen", weet Van de Voorde. Politiek werd de zaak hoog gespeeld en uiteindelijk gaf het rijk haar fiat, terwijl bij de Provincie de ver schillende partijen nog geen over eenstemming hadden bereikt. Het verlossende woord werd gesproken op de Statenvergade ring in december 1991. Ter plekke knalde een fles champagne open, die in koffiebekertjes werd geschonken om op de goede af loop te toosten. Met het toekennen van de subsi dies was voor Van de Voorde het zwaarste gedeelte achter de rug. Een periode waarin het 'voorbe reidingsclubje' soms drie keer per week vergaderde. Van de Voorde geeft toe: „Er waren momenten dat ik dacht waar zijn we aan be gonnen, maar toen we eenmaal konden gaan bouwen was dat gevoel over". Nog in dezelfde week van de uitspraak werd met het werk begonnen. De wegen van de twee sportverenigingen scheidden zich op het moment dat het casco werd opgeleverd. Elk werkte met haar eigen men sen aan haar zaal. Veertig vrijwil ligers van de tafeltennisvereniging, die in totaal 120 leden telt, droegen hun steentje bij. Verdeeld in ploegjes sloegen zij aan het timmeren, schilderen, witten en deden an dere klusjes die gedaan moesten worden. Volgens Van de Voorde heeft de gezamenlijke inspanning de band tussen de leden ver sterkt. Alles wat een regionaal sport complex vereist is in de hal aan wezig. Een rechtstreekse ontvangst voor Omroep Zeeland, een lichtinstallatie die geschikt is voor televisie-opnames zonder belichtingsapparatuur, een tribu ne en een instructielocaal voor het geven van cursussen. De trai nerscursus, waaraan trainers uit heel Zeeland deelnemen, is in middels een paar weken bezig. Volgens de voorzitter is daarmee een eerste bewijs geleverd van de regiofunctie die de hal vervult. „En", voegt hij er aan toe, „de overheid heeft het belang van de accommodatie aangetoond, doordat de minister zelf het com plex komt openen". Woensdag 11 november verricht de minister van WVC, Hedy d'Ancona, de of ficiële handeling. Pas dan wordt de naam van het nieuwe sport centrum onthuld. Met de oefeninterland tussen de Nederlandse top van het da- mestafeltennis en de Chinese da mes donderdag 3 december wordt de zaal ingewijd op spor tief gebied. De oefeninterland is een voorbereiding op de Open Franse Kampioenschappen. Van de Voorde wil in de toekomst speciale aandacht gaan schen ken aan het tafeltennis voor minder-validen. Bij de inrichting van het sportcomplex is daar re kening mee gehouden. v FOTO'S AN DA VAN RIET

de Faam | 1992 | | pagina 23