UIT HET ZAKENHART ALHAMBRA NSSSS Dansavo; O Hülya Moda als grap begonnen De Smulpaap levert pizza's aan huis HOE ZO, ANDERS? Geslaagde Open Dag Chemie bij Chrompak Kruiswoordraadsel Sport u in De Parel O Vlissingse familie wint wintersportreis met actie Arbeidsvoorziening kiest voor nauwe samenwerking met branches Parel CINEMA Quite schrijft nieuw boek over Willem Ruys Habee Intersport ook in alpineski's ARTEMIS Jeannette Poorter, Intocht Sint in Middelburg Micaaec Walcheren Toiletreinigers MILIEUWINKEL MIC 1912 1992 Vlissingen 01184-18810 VOORAL GERICHT OP MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Woensdag 11 november 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 21 'Willem Ruys; verhalen van de 214, het vlaggeschip van de Lloyd' is het tweede boek van Piet Quite. Vrijdag 13 november wordt het eerste exemplaar over handigd aan de Vlissingse burge meester J.C.Th.van der Doef. Al eerder verscheen van de hand van Quite het boek 'Barsten in de Fles', waarin hij de bouw van het passagiersschip Willem Ruys be schrijft. In 1947 verliet deze oceaanreus voorgoed de Vlis singse haven. Quite kwam door zijn werkzaamheden enkele keren aan boord van het schip, dat in 1965 onder Italiaanse vlag ging varen en de Naam Achille Lauro kreeg. In zijn tweede boek pro beert de Vlissingse schrijver het schip en zijn geboorteplaats de Scheldestad de plaats in de we reldscheepvaart te geven die het volgens hem toekomt. Het boek belicht onder meer de overwegin gen die tot de bouw leiden, be schrijft de overgang van zeilvaart naar stoomvaart en besteedt aandacht aan vlootvergelijkingen van verschillende rederijen, het Vlissingen rond de Tweede We reldoorlog en de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Het verhaal is doorspekt met de per soonlijke ervaringen van de auteur. Zaterdagmiddag 14 no vember signeert Quite de nieuwste uitgave bij de Vlissing se boekhandel Bikker. Habee Intersport in Middelburg verhuurt en onderhoudt vanaf dit seizoen ook alpineski-materiaal. Volgens Henk Boers van de zaak aan de Nieuwe Burg wordt de vraag naar goede verhuurski's met het jaar groter. De stap naar uitgebreid win tersportmateriaal kon worden ge nomen dankzij de komst van bedrijfsleider Eric Huisson, die beschikt over de deskundigheid om ski's op de juiste manier af te stellen. Ook kan hij de win tersporter deskundig advies geven. St.lMicolaasmiddag - De Bachten-Poorte uit Oost-Souburg heeft een sinterklaasmiddag in het vooruitzicht dinsdag 24 no vember in Rehoboth. Het duo Kattebel werkt mee en er is een rad van avontuur met prijzen. Bingo-dansant - Voor de oude ren van Bachten Reede in Vlissin gen is er donderdag 26 novem ber een bingo-dansant. De deu ren gaan open om 19 uur. Oostenbrugge in haar modezaak. Bent u een liefhebber van stijldansen? Zaterdag 14 november organiseren we weer een gezellige dansavond in het theater van De Parel. Hélemaal gratis, én met live-nuiziek van de swingende 4-mans formatie "Passé Partout". Vanaf 20.30 uur bent u van harte welkom. ,DE PAREL, Om 00.30 klinken de laatste tonen. Babeiweg 2,1357 bt Domburg, De volgende dansavond is op 12 december telefoon 011X8-3230 a.s. eveneens met "Passé Partout". DE PAREL IS RTNESS' BOWLING- EN SQUASH- BANEN.SAUNA. KUURCE ER. CAFE'S EN RESTAURANTS IN DOMBURG Wie Hülya Moda aan de Schel- destraat in Vlissingen binnen loopt, denkt in eerste instantie dat de modezaak is bedoeld voor Turkse vrouwen. Hoewel het grootste deel van de collectie in derdaad geïmporteerd wordt uit Turkije, richten de eigenaren Gea en Murat van Oostenbrugge zich op een veel breder publiek. De collectie bestaat onder andere uit jurken en blouses, uitgevoerd in felle kleuren zoals kobaltblauw en cylaamroze. Er is veel gebruik gemaakt van kanten stoffen, wat een aantal modellen geschikt maakt als feestkleding. Behalve dameskleding verkoopt Hülya Moda ook baby- en kinderkle ding. Tot vorig jaar werkte Gea op een bank en was Murat werkzaam als kok. Toen een vriend hen at tendeerde op een leegstaand winkelpand in Cadzand en uit een grap vroeg of dat niet iets voor hen was, gingen ze toch een kijkje nemen. Toen na gesprekken op de bank bleek dat een eigen zaak toch wel mogelijk zou zijn, werd de grap steeds serieuzer. Gea had altijd al veel interesse in kleding gehad en voelde er wel wat voor om een modezaak te beginnen. Toen ze in kontakt kwamen met een Turkse impor teur, besloten ze hun collectie daar vandaan te halen. Veel Turk se vrienden en kennissen uit Zee land hadden aangegeven dat zij voor hun kleding naar Bergen op Zoom of Rotterdam moesten en dat een dergelijke zaak hier in de buurt dus een goed idee zou zijn. Uiteindelijk openden Gea en Mu rat begin dit jaar hun eerste zaak in Cadzand. De eerste zomer heeft de winkel goed gedraaid en Eigenaar Huseyin Uldas in het snackbargedeelte Jaren geleden kwam ik er achter dat er iets en misschien wel heel veel niet klopte in deze samenleving. Waarom kon ik nou niet, net als mijn partner, heel vanzelfsprekend mijn loopbaan uitstippelen en aan mijn carrière gaan werken. Waarom was ik nou altijd bezig een optimaal klimaat te creëren, waarin eerst hij en dan ik goed konden gedijen. Waarom moest ik eerst zor gen voor een goede sfeer, voordat ik kon gaan werken. Vrien dinnen bleken met hetzelfde te kampen. Ze functioneerden slecht wanneer er iets mis was in de relatie of wanneer ze het gevoel hadden niet gesteund te worden. Die steun die wij el kaar gaven was vreselijk belangrijk voor onze verdere ontwik- keling. De groei die we in de relatie met andere vrouwen ervaren bleek voldoende te zijn om andere dingen in ons leven te gaan ondernemen. We gingen studeren, buitenshuis wer ken, we maakten plannen en konden weer dromen. Vriendin schap lijkt onontbeerlijk. Hoe komt dat eigenlijk, vroeg ik me af. Misschien is een stukje psychoanalytische theorie hier op haar plaats. De ontwikkeling van verreweg de meeste meisjes loopt heel anders dan die van jongetjes. Meisjes blijven zich identificeren met hun moeder en daardoor ontwikkelen zij een veel groter vermogen tot verbondenheid, empathie, emotione le intimiteit en emotionele flexibiliteit dan de meeste jongens. En dat vermogen tot ervaren, begrijpen van en reageren op de innerlijke staat van de ander, is een zeer ingewikkeld proces en berust op een hoog nivo van psychologische ontwikkeling en leervermogen. Door het oefenen met haar moeder zal de doch ter een steeds verfijnder beeld van zichzelf en haar omgeving krijgen. Haar 'zelfbeeld' of identiteit ontwikkelt zij in die relatie. Zij heeft dan ook relaties nodig om haar identiteit te behouden en groei te ervaren. Jongetjes leren echter al heel vroeg dat zij zich van de moeder moeten scheiden. Zij ontwikkelen hun zelfbeeld door zich af te scheiden van de ander. Dat is voor vrouwen vaak een bittere teleurstelling, zij voelen zich niet be grepen en niet gesteund. Een nog grotere teleurstelling volgt wanneer duidelijk wordt, dat de maatschappij deze afgeschei denheid, dit individualisme van mannen een hogere waarde ring toekent dan de kwaliteiten van vrouwen. We zijn er ook zelf in gaan geloven. Wanneer vrouwen zich begrepen voelen, gehoord en gezien door andere vrouwen ontstaat er groei. Groei die voor vrouwen net zo belangrijk is als ademhalen. Vrouwenhulpverlening gaat uit van de kracht van vrouwen. De kwaliteiten van een vrouw worden herbenoemd en herwaar deerd. De hulpverlening wordt altijd door een vrouw gedaan en dat geeft een veilig gevoel. De hulpverleenster wordt geacht zicht te hebben op haar eigen opvoeding tot vrouw en op de machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen in de samenleving. Vrouwenhulpverlening begeleidt vrouwen mid dels herkenning, erkenning en steun. Natuurlijk kan het ook heel fijn zijn om een aantal lotgenotes te zoeken, tenslotte kun je altijd nog besluiten om professionele hulp te zoeken. direkteur 'Artemis', tel: 01180 - 35033. Met de vestiging van De Smul paap aan de Hobeinstraat in Vlis singen heeft de stad er in één keer een nieuwe snackbar én een nieuwe pizzeria bij. Liefhebbers van pizza's, die geen zin of tijd hebben om zelf te koken, kunnen bovendien hun maaltijd thuis la ten bezorgen. Wanneer één van de aanwezigen liever een frietje speciaal wil eten, kan dat ook meegeleverd worden. In dat laatste geval moet de af stand wel een beetje redelijk zijn, vindt Huseyin Uldes, eigenaar van De Smulpaap. „We bezorgen in principe op heel Walcheren. Wanneer friet echter te lang inge pakt zit, wordt het een taaie boel en gaat de smaak verloren. Dat wil ik mijn klanten niet leveren, dus dan zeg ik ook dat we daar niet aan beginnen". Uldes, van oorsprong Turk, woont al achttien jaar in Zeeland. Toen hij twee jaar geleden werk loos werd als gevolg van een re organisatie, bleek het niet eenvoudig om ander werk te vin den. Aan diploma's wordt steeds vaker meer waarde gehecht dan aan ervaring. Uldes nam toen zelf het heft in handen en besloot zijn ervaring in de horeca te gebrui ken voor zijn eigen zaak. Drie maanden geleden opende hij zijn snackbar annex pizzeria. Hoewel er aan dat soort zaken in Vlissin gen geen gebrek is, is Uldes er van overtuigd dat hij iets bijzon ders te bieden heeft. In de eerste plaats verkoopt hij voornamelijk zelfgemaakte gerechten. De friet, de sausen, het deeg voor de piz za's, alles wordt bereid in eigen keuken, van verse ingrediënten. Ten tweede blijkt zijn bezorgser- vice erg aan te slaan. Al in de eerste maanden heeft hij een vaste klantenkring opgebouwd. ,,We leveren veel aan bedrijven en instellingen. Bijvoorbeeld als mensen moeten vergaderen of overwerken. Daar is blijkbaar be hoefte aan, want het loopt goed". Wie de maaltijd juist buiten de deur wil nuttigen, kan ook bij De Smulpaap terecht. Uldes: „Gezin nen met kinderen die ook wel eens uit eten willen, kunnen hier goed terecht. We hebben met opzet een ruime indeling gemaakt". al snel bleek dat de winkel niet alleen Turkse klanten trekt. „In een badplaats als Cadzand krijg je te maken met allerlei mensen", vertelt Gea. „De reakties op onze collectie zijn tot nu toe heel posi tief, veel mensen zijn verrast". Omdat er 's winters niets te doen is in Cadzand werd een tweede zaak in Vlissingen geopehd. Ook de eerste reakties hier zijn veel belovend. „Van veel mensen ho ren we dat ze de kleding erg mooi vinden en dat ze nu eens iets echt bijzonders kunnen kopen, met name nu de feestdagen in aantocht zijn". Ook verwachten Gea en Murat nu meer Turkse mensen in de zaak, omdat Vlis singen toch beter bereikbaar is dan Cadzand. Zaterdag 14 november zetten de Sint en zijn Pieten voet aan wal in Middelburg. Onder begeleiding van de muziekve reniging Luctor et Emergo meert de boot om 13.30 uur aan bij De Punt aan de Rou- aansekaai. Op zijn schimmel rijdt de goedheiligman ge volgd door zijn Zwarte Pieten via de Dwarskaai, Dam, Damplein, Korte Delft, Lange Delft naar de Markt. Daar wordt hij welkom geheten door de Middelburgse burge meester C.Rutten. Daarna wordt een kort toneelstuk gespeeld met Sint Nicolaas als middelpunt. Om 14.30 uur trekt de Sint met zijn hel pers en het orkest te voet door het centrum. Bij foto winnaars najaarsactie Het Vlissingse winkelcentrum Scheldeplein hield eind september een najaarsactie, waarmee een wintersportreis voor twee personen te winnen was. Dinsdag 3 november reikte de bedrijfsleider van de win keliersvereniging Jaap Leunis de hoofdprijs uit aan de familie W. Hoekstra uit Vlissingen. De deelnemers moesten in twaalf dagen tien stempels van verschillende winkels op het Scheldeplein verzamelen. Dertig andere klanten die in de prijzen vielen kregen een waardebon van f 25,-. Een gemengd publiek, bestaande uit familie van medewerkers, toe leveranciers, studenten, en men sen die "gewoon eens wilden weten wat Chrompack doet", bezocht zaterdag 31 oktober de Open Dag Chemie bij Chrompack International bv te Middelburg. Diapresentaties en een uitgebrei de rondleiding langs laboratoria, produktieafdelingen en maga zijn/expeditie gaven de bezoekers een duidelijk beeld van het hoge technologische niveau en het in ternationale karakter van het be drijf. Tevens kon men zich bij een Koersbal - Koersbal is een spel voor ouderen dat op veel plaat sen in Walcheren wordt gespeeld. Twee paren spelen met vier zwarte en vier bruine ballen - met een zwaartepunt dat niet in het midden ligt, waardoor de bal een kromme koers maakt - op een vilten mat. De bedoeling is zo dicht mogelijk bij een wit balletje te gooien. Bij voldoende belang stelling wordt in Koudekerke ook een groep opgestart. Maandag 16 november kunnen geïnteres seerden in de Klimop aan de Kerkstraat kennis maken met dit spel. Aanvang 14 uur. stand van de Hogeschool Zee land laten informeren over studie- en beroepsmogelijkheden. Uit de enquête die onder de be zoekers gehouden is bleek, dat men na afloop een beter begrip had van de chemische analyse technieken zoals die gebruikt worden in de industrie en het mi lieuonderzoek. Een van de en thousiaste opmerkingen was: "De rondleiding gaf inzicht in een veelzijdig produktieproces en de toepassing van de produkten". De meeste bezoekers gaven te kennen ook de volgende Open Dag Chemie (in 1994) te willen bezoeken, waaruit geconclu deerd kan worden dat deze Open Dag een succes was. Brandwonden - De Stichting Welzijn Ouderen nodigt dinsdag 17 november de heer J.Spaeter van de Nederlandse Brandwon den Stichting uit om voorlichting te geven over behandeling en voorkoming van brandwonden. Aan de hand van een video en dia's gaat hij in Ons Huis in Me- liskerke in op verschillende facet ten van de brandwondenzorg. Aanvang 14 uur. Vraag: Welk middel kan ik het best gebruiken om mijn toilet schoon te maken? Antwoord: Er zijn veel midde len op de markt om je wc mee te reinigen: wc- verfrissers, chloor (bleekwa- ter), wc-eend en wc-blokjes. Per jaar worden alleen in Ne derland voor het schoonhou den van het toilet meer dan 32 miljoen liter chloorhou- dende middelen en zo'n 20 miljoen wc-blokjes gebruikt. Een aantal wc-reinigers is erg schadelijk voor het milieu en bovendien volkomen overbodig. Veel mensen gebruiken ster ke middelen, zoals chloor, omdat zij denken dat alleen op die wijze besmettingen voorkomen kunnen worden. Meestal is dat niet nodig. Re gelmatig reinigen met gewo ne vloeibare zeep is voldoende om de voedings bodem voor bacteriën te ver wijderen. Dat zou met bleekwater kunnen, maar is dan al na een paar uur uit gewerkt. Chloor is erg slecht voor het milieu, omdat het zich mak kelijk bindt aan andere stof fen. Deze verbindingen zijn slecht afbreekbaar en heel schadelijk. Chloorgas kan zelfs levensgevaarlijk zijn. Een goed alternatief is dus groene (vloeibare) zeep of de wc-reiniger van Ecover of Meta, zoals die in reformzaak of natuurvoedingswinkel en enkele drogisten te koop is. Deze bevatten wasactieve stoffen op plantaardige basis, die goed af te breken zijn. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? 1 - 60 - 36 - 18 - 68 - 47 - 52- 29 - 12- 65- 40 - 30 - 16 HORIZONTAAL: 1 Grieks vers; 8 deel v.e. schoorsteen; 9 fijn weef sel; 10 dwaas; 12 vreemd; 13 tegenvaller; 15 boom; 17 vis; 18 ver lichting; 19 aangehaald werk; 21 stutpaal; 23 spil; 24 deel v.e. ge weer; 26 meisjesnaam; 28 bos; 29 buurt, wijk; 30 uitbouw; 32 insekt; 34 snelle loop; 36 tijdmaat; 38 evenveel; 39 streng; 40 zangstuk; 41 ontkenning; 43 meisjesnaam; 45 waterdiepte; 46 autopech; 49 pl. in Gelderland; 52 voltooid; 54 smalle dam; 55 kleur; 56 Verenigde Naties; 57 afgunst; 59 Public Relations; 61 stil zijn; 62 ton; 63 gevan genis; 65 opbrengst; 68 bergplaats; 69 kleine haven; 71 zoogdier; 72 Eng. bier; 73 klantenkring. VERTIKAAL: 1 grondsop; 2 Europese kampioenschappen; 3 kunst; 4 tijding; 5 ik; 6 voegwoord; 7 snel; 8 steeg; 11 deel v.e. fiets; 12 plant; 13 kasteel; 14 twee; 16 nihil; 17 witte wortel; 18 loterij; 20 waakdienst; 22 toneelspeler; 24 Frans lidwoord; 25 beroep; 26 lid v.d. Eerste Kamer; 27 zangnoot; 29 handvat; 31 wijde; 33 lofdicht; 35 lof; 37 huisdier; 42 vogel, 44 drijvende; 47 Amsterdams Peil; 48 Romeins keizer; 50 windrichting; 51 de dato; 53 Europeaan; 56 ambacht; 58 zeil; 60 kijken; 62 overgave; 64 kledingstuk; 66 vr. munt; 67 sport- term; 68 overvloed; 70 menglicht; 72 lengtemaat. Oplossing Puzzel week 45 VERTIKAAL: 1 kam: 2 ader; 3 adrem; 4 rek; 5 Dr.; 6 karbies; 8 Ra; 9 oor, 10 HORIZONTAAL: 1 kaarde; 7 proper; prins; 11 eten; 12 ram; 14 hol; 15 keu 13 adder; 14 hak; 16 aorta. 17 merk; 18 18 kil; 19 arm; 22 tin; 23 gal; 25 cas- Korea: 20 riem; 21 re; 22 Tilburg. 24 save; 27 uil; 29 Rijn; 30 strijker; 32 NN; 26 muil; 28 mars. 31 as; 33 in; 34 storm; 34 lager; 35 steek; 37 talud 39 les; 36 lij; 37 TT; 38 stal; 40 kaste; 42 alt; 40 kil, 41 eer; 43 aba; 49 sec; 51 naar; 44 sol; 45 big; 46 een; 47 blij; 48 geweten; 52 pul; 55 ark; 57 nol; 59 arts; 50 leger, 52 pauk. 53 v.m.; 54 e.a.; apart; 60 ent; 61 dam; 62 komma; 63 56 rek; 57 nu; 58 de; 59 acre; 61 dolk, 63 orde; 65 ion; 66 vel; 68 Saba, 69 kas; 70 op, 64 knieval. 67 os; 69 krap. 71 totem; pet; 72 sar; 73 lat; 75 Se; 77 si. 72 smal; 74 adres; 76 nel; 77 samba; 78 setter; 79 oiraat. Winwoord: PATERNALISME Elke week en dat acht weken lang kunt u vrijkaartjes winnen voor twee personen voor de cinema Alhambra. Cinema Alhambra stelt iedere week 10 vrijkaartjes ter beschikking vanwege zijn tachtigjarig bestaan. U kunt de oplossing voor maandag 12.00 uur toesturen naar redactie De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. De prijswinnaars krijgen de prijs thuis toegestuurd. De prijswinnaars van de puzzel van 4 november zijn: Liebeth de Nooijer, Oost-Souburg, S.J. de Jonge-Kornelis, Vlissingen, F.C.G. Mijnsbergen, Vlissingen, Z. Koene, Oostkapelle, A.P. van Gils, Vlissingen, De oplossing was: PATERNALISME In haar beleid voor de komende jaren zet Arbeidsvoorziening Zee land de lijn uit naar nauwe sa menwerking met de brancheor ganisaties. De gezamenlijke aan pak van de problemen die zich voordoen in de personeelsvoor ziening zal volgens arbeidsvoor ziening vertaald moeten worden in duidelijke samenwerkings- afspraken en financiële betrok kenheid van de branches. Vol gens het beleidsplan streeft arbeidsvoorziening hierbij een duidelijke regiefunctie na. De arbeidsbureaus en het cen trum vakopleiding zullen meer dan voorheen vanuit een vraag gerichte marktbenadering gaan opereren. De beleidsintenties richten zich vooral op het Midden- en Klein bedrijf, waar zich de grootste problemen voordoen bij het ver vullen van vacatures. Daarbinnen zijn als speerpuntsectoren aange merkt de landbouw, detailhandel, metaal, bouw, horeca en recrea tie, gezondheidszorg en het transportwezen. De bemiddelingsorganisatie zal zich inzetten voor alle werkzoe kenden, ongeacht het feit of zij al dan niet werkloos zijn. Langdurig werklozen wordt, evenals herin tredende vrouwen, een sluitende persoonlijke dienstverlening ge boden, waarbij wederzijdse af spraken zullen gelden. Wie geen behoefte toont aan betaald werk, behoort niet langer tot de cliën ten van Arbeidsvoorziening. Eveneens passend in deze be leidsvisie is een activerend beleid ter voorkoming van langdurige werkloosheid. Dit zal vorm krij gen in samenwerking met be drijfsverenigingen en sociale diensten. Scholing van werkzoekenden zal direct gericht zijn op de uitoefe ning van een beroep waar de markt op dat moment behoefte aan heeft en is niet bij voorbaat gericht op het behalen van een diploma of certificaat. Naast de eigen opleidingscapaci teit van Arbeidsvoorziening zal voor resterende programma's ge bruik worden gemaakt van ande re scholingsmogelijkheden. Met ingang van het beleidsplan 1993 zal dit lopen via een aanbeste dingsprocedure. De keuze vindt plaats op basis van prijs, kwaliteit en levertijd. DE, PAREL, Ba helweg 2, 4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Squash cursus 5 Lessen van 30 minuten met 2 personen incl. maandabonnement. Nu voor maar 90,-. Privéles 20,- voor een half uur. Eén les met 2 personen 12,50 per peroon Fitness cursus Doe mee aan het "Sport-fit-circuitvoor dames én heren, 10 lessen voor 65,- per persoon. Eén les ook mogelijk <1 10,-. Bel voor aanmelding of informatie 01188-3092. Ski-fitness cursus Voor allen die zich d.m.v. fitness-oefeningen licha melijk willen voorbereiden op do ski-vakantie. Iedere woensdag van 19.00-20.00 uur. 10 Lessen voor 65,- per persoon. Eén les ook mogelijk <i 10,-. DE PAREL IS EEN H' ieem.u* ■ARAO'JS MET flINESS. SAUNA BO /L NG £'J SQUASHBANEN, KUURCENTRUM. THEATER. CAFE S EN RESTAUBA'fS IN O0

de Faam | 1992 | | pagina 21