Milieuprogramma 1993 uuaterschap uualcheren IN BEROEP Oranjeplaat en vliegtuiglawaai Hetteruggeven van in cultuur gebrachte grond aan de natuur is nog volop in discussie. Hier en daar hebben de eerste 'over drachten' echter reeds plaatsgevonden of wordt er hard aan ge werkt. Zoals in Oranjezon. Een kans COM M ISSI US Romeinen en konijnen Toenemend herstel Niet in natura Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Bekendmaking Aanvraag Leynse te Middelburg Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Bekendmaking Aanvraag Wielemaker BV De oever als natuurgebied Woensdag 11 november 1992 ABDIJ Elk jaar maakt de provincie een milieuprogramma. Dat is een overzicht van wat er in het betref fende jaar gaat gebeuren op mi lieugebied en wat het gaat kosten. Het programma is de praktische uitwerking van milieube leidsplan "Kerend Tij". Het voeren van een milieubeleid is een kostbare en soms ook lang durige zaak. Vaak moeten situa ties die in de loop van tientallen jaren zijn gegroeid worden omge bogen naar milieu-vriendelijk den ken en doen. Dat is niet alleen een kwestie van regeltjes op papier zetten, maar het is ook de kunst om mensen, groepen mensen, bedrijven en in stellingen ervan te overtuigen dat het in de toekomst anders moet. Dat anders moeten kan nogal in grijpend en duur zijn. Produktieprocessen moeten wor den veranderd, bodems moeten worden schoongemaakt en som mige activiteiten kunnen zo anti milieu zijn dat ze moeten worden gestopt. Na een politieke discussie over de beschikbare gelden is het pro gramma '93 nu definitief door Ge deputeerde Staten vastgesteld. Het blijkt dat de uitvoering van Ke rend Tij volgend jaar f 6 miljoen kost. Van het rijk krijgt de provin cie ongeveer 2,7 miljoen om de kosten te dekken en de provincie betaalt uit eigen zak 3,3 miljoen. Volgens het programma is in mei volgend jaar het Provinciaal Af- valstoffenplan nr. 3 (PAP-III ge noemd) te verwachten. Dit plan moet voor de hele provin cie gaan regelen hoe het afval wordt ingezameld en wat er mee wordt gedaan. Werd tot nu toe alles op één hoop gegooid, 't is de bedoeling dat af val wordt gesplitst in wat op nieuw te gebruiken valt, wat kan worden gecomposteerd, wat ver brand wordt en wat nog kan wor den gestort. Ook het voorkomen van afval (preventie) wordt hierbij be trokken. Om dit allemaal te beheersen, moeten de "afvalstromen" in beeld worden gebracht: waar komt welk afval vandaan, waar zou het naartoe moeten, om wel ke hoeveelheden gaat het enz. Vanzelfsprekend zijn hier allerlei "partijen" bij betrokken: ge meenten, afvalophalers, stort plaatsbeheerders, composteerders en afvalver branders. Dit geheel in beeld te brengen, te plannen en van voorschriften te voorzien is PAP-III, met als doel: een schoner milieu voor nu en de toekomst. Er moet ook een voorlich tingsplan komen om heel Zeeland te laten weten hoe in de toekomst de vuilophaal wordt geregeld. Aangekondigd wordt verder een proef met het gescheiden inza melen van afval uit de kantoor-, winkel- en dienstensector. Activi teiten zijn voorzien op het gebied van preventie van afvalstoffen bij de gemeenten en het midden- en kleinbedrijf. De bouwmaterialen worden onder de loep genomen vanaf nieuwbouw t/m sloop. Preventie en hergebruik van stof fen in de agro-industrie staan op het programma, evenals de uit breiding/verbetering van de zgn. milieustraat op campings. Samen met het particulier initia tief wil de provincie volgend jaar iets gaan doen tegen het "kabel- branden", het verbranden van stukken geïsoleerd koperdraad, met de bedoeling alleen het ko per overte houden. Dat levert for se en niet bepaald milieu vriendelijke rookwolken op. De bedoeling is dat de kabels op een speciale manier worden geshredderd (in stukjes worden geknipt) en van het plastic om hulsel worden ontdaan zonder dat de vlam erin gaat. Er komt een aktie "tankslag" (sa men met Hulst) om olietanks te saneren binnen het grondwater beschermingsgebied Sint Jan steen. Allerlei rijks- en provinciale voor schriften en maatregelen worden verwacht om de bescherming van de bodem beter te regelen. Voorlichting, subsidieverlening en stimuleren van proeven gericht op vermindering van bestrij dingsmiddelen in de landbouw worden aangekondigd. Voorafgaand aan definitieve beslissingen komt er een in spraakprocedure over capaciteit, plaats en manier van opslag van baggerspecie. Dit alles is slechts een greep uit de veelheid van acties en initia tieven op milieugebied. Wie er meer van wil weten kan het milieuprogramma gratis krij gen bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Ab- dij(plein) 9, Middelburg, tel. (01180)31400. h DE FAAM - DE VLISSINGER 13 IEUWS De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt op 17 november zitting om 11.20 uur. Een inwoner van Sas van Gent heeft bij de pro vincie een beroepschrift inge diend tegen een beslissing van de gemeente Sas van Gent over al gemene bijstand. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Tachtig jaar terug in de tijd In het waterwingebied Oranje zon, op de kop van Walcheren, wordt een gedeelte van de wa terwinning beëindigd ten gunste van de natuur. Oostelijk van het pompstation wordt het winka- naal uit 1920 gedempt. Hierdoor zal de grondwaterhuishouding in het gebied zich herstellen en het peil van het grondwater omhoog gaan. Berekend is dat de in het begin van deze eeuw van zee afgesloten valleien vochtig tot nat zullen worden. Hierdoor kan zich de aan het grondwater gebonden plan tengroei van zgn. natte duinvallei en ontwikkelen. Om dit te bereiken is het wel nodig de oor spronkelijke situatie te herstellen door het kappen van het struweel en het verwijderen van de in de af gelopen tientallen jaren gevorm de humuslaag tot het schone (zee)zand. Inmiddels is begonnen met de uitvoering van dit karwei. Op 7 oktober begon er zich een verandering te voltrekken in Oranjezon. Zware machines dempten het waterwinkanaal en verwijderden struiken en de on dergrond tot het zand weer zicht baar werd. Sinds de intrede van de waterwin ning, zo'n tachtig jaar geleden is er nogal wat veranderd in het duingebied. De toenmalige karak teristieke duinbegroeiing ver dween, en er kwam een andere flora en fauna. De oorspronkelijke soorten - be horend tot de levensgemeen schap van de natte duinvalleien - verdwenen. Dat is geen typisch Zeeuws verschijnsel, ook elders zijn dergelijke stukken natuur tot het verleden gaan behoren omdat drinkwaterbedrijven het goede duinwater zijn gaan oppompen en distribueren. Vroeger verkeerde ongeveer een derde deel van de duinen onder invloed van het grondwater. Dat leverde een gro te rijkdom op aan allerlei planten en dieren, die alleen op deze plaat sen konden leven. In Oranjezon doet zich een kans voor deze bijzondere natuurlijke rijkdom terug te brengen. Toege geven: er verdwijnt iets, maar er komt iets anders voor in de plaats. En uiteraard kan een dergelijke re denering niet consequent worden toegepast op alle hedendaagse landschappen. De commissie verpleeghuizen en gezondheidszorg voor ouderen van de Ravoz vergadert op woensdag 18 november, 10.15 uur, in het Magnoliagebouw te Goes. De agenda is nu nog niet bekend. De afdeling voortgezet onderwijs en volwasseneneducatie, van de provinciale onderwijsraad, komt 18 november om 14.00 uur bijeen. Agendapunten zijn o.a. de basis vorming (verzoeken tot fusie en nevenvestiging), het beleidspro gramma 1993-1997 van de Zeeuwse Stichting Gehandicap tenbeleid, het project leesbevor dering, en de overeenkomst platform onderwijs-arbeid. De vergadering wordt gehouden in het provinciehuis, Sint terstraat 42, Middelburg. Pie- Op vrijdag 20 november, 9.30 uur, vergadert de statencommis sie ruimtelijke ordening in het pro vinciehuis te Middelburg. De agenda was bij het schrijven van deze rubriek nog niet bekend. Om 14.00 uur op 20 november is er een vergadering van de staten commissie voor milieu. Onder werpen zijn o.a.: milieusubsidies en evaluatie waterkwaliteitsbe heer 1986-1991. Plaats: directie milieu en wa terstaat, Groene Woud 1 te Mid delburg. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg. an Tot en met 21 december a.s. ligt bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland (Abdijplein 9, Middelburg) de ontwerp- streekplanafwijking "Verblijfsre- creatie Oranjeplaat en vliegtuigla waai" ter inzage. Tot de genoemde datum kan men tegen deze wijziging bezwaar aantekenen bij Gedeputeerde Staten (postbus 6001, 4330LA Middelburg). Het ontwerp is ook telefonisch verkrijgbaar (01180) 31400; 't ligt eveneens ter inzage op de ge meentesecretarie van Arnemui- den en bij de openbare biblio theken in Zeeland. Konijnen, bijvoorbeeld, zijn door de Romeinen, zo'n tweeduizend jaar geleden, bij ons geïntrodu ceerd. Nu zijn ze niet meer weg te denken uit de duinen en worden ze erkend als vaste bewoners. De vraag hoe ver je terug moet gaan in de tijd om een natuurlijke situatie tegen te komen, is moei lijk te beantwoorden. Nederland, en zeker Zeeland, is een gebied dat in de loop van de eeuwen nog al wat veranderingen heeft on dergaan. Het terugbrengen van veel gebie den in de oorspronkelijke staat, betekent in veel gevallen terugga ve aan het vrije spel van wind en water. En dat brengt natuurlijk on overkomelijke gevaren met zich mee voor de veiligheid van mens endier. De komende jaren zal er in Neder land, dus ook in Zeeland, in toene mende mate sprake zijn van het herstellen van natuurgebieden. Er zijn al plannen voor, die in onder andere het (Nationale en Zeeuw se) natuurbeleidsplan zijn ver woord, maar bijvoorbeeld ook in Kerend tij, het Zeeuws milieube leidsplan. Daarin is sprake van een gebiedenbeleid. Gebieden als de Kop van Schouwen en de Zwaakse Kreekrest dienen (voor een deel) weer in een natuurlijke staat te worden teruggebracht. Op zijn minst moet de verontreini ging worden opgeheven. Maar soms zijn er ook nieuwe mo gelijkheden voor het 'scheppen' van natuur. Dat gebeurt bijvoor beeld door een slufter, een duin kreek met een open verbinding met de zee, aan te leggen bij het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde- monding. De herinrichting van Oranjezon wordt door het Rijk en de Delta nutsbedrijven betaald in het kader van een regionaal proefproject In tegraal Waterbeheer. De kosten bedragen f 200.000,—. Als alles volgens de planning verloopt, is het werk aanstaande december klaar. IH 7.^ï v'; - lÉfi Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Metaalhandel Tonny Leynse BV te Middelburg heeft bi) hen op 6 oktober 1992 een aanvraag om vergunning in gevolge de Afvalstoffenwet ingediend ten behoeve van het oprichten en in werking hebben van een inrichting, be stemd voor het bewaren, overladen, bewerken, verwer ken of vernietigen van schroot en autowrakken, opslag en distributie van diverse materialen, zoals hout-, plaatmate riaal, voedingsmiddelen, herculesprodukten, platen, pij pen, buizen en balken. De opslag en bewerking van on derdelen van grote ijzerwerken. De inrichting is gelegen op percelen aan de Kleverkerkseweg 63 en 65 te Middelburg, kadastraal be kend gemeente Middelburg, sectie M, nrs. 205, 174, trafo 204, 173. Deze aanvraag is ingediend ter vervanging van een reeds eerder ingediende aanvraag van 9 december 1988. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 12 november 1992 tot en met 11 december 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 241); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9- 12 en van 14-16 uur. Na 11 december 1992 tot het einde van de termijn waar binnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergun ning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift i ndienen te gen de aanvraag en wel tot en met 11 december 1992. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens met bekend te maken. Indien daar om verzocht wordt, kunnen tot en met 4 de cember 1992 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gele genheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31773). Het Groene Woud 1postbus 165, 4330 AD Middelburg. 4 Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne het volgende bekend. Transport- en containerbedrijf Wielemaker BV heeft bi) hen op 2 oktober 1992 een aanvraag om vergunning in gevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het oprich ten, inwerking hebben en uitbreiden van een inrichting bestemd tot transportbedrijf, het doen van reparatie- werk en onderhoud aan wagen- en containerpark, het opslaan van lege containers, het bewaren en overslaan van containers met afvalstoffen, het bewaren en over slaan van de afval- en grondstoffen (glas, papier, blik, bouw- en sloopafval, asbesthoudend afval, ziekenhuisaf- val). De inrichting is gelegen op het perceel Braamweg 10a te Koudekerke, kadastraal bekend gemeente Valkenisse, sectie K, nrs. 1749 en 1781. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 12 november 1992 tot en met 14 december 1992 op de volgende plaatsen en tij den: in het gemeentehuis van Valkenisse, op werkdagen van 9-12 en van 13.30-16.00 uur en voorts - na telefonische afspraak - op dinsdagavond van 19-22 uur (telefoon 01185-1555, tst. 217, dhr. W, Beilo); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 14 december 1992 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de ver gunning, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen te gen de aanvraag en wel tot en met 14 december 1992. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke ge gevens met bekend te maken. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingediend tijdens de openbare zitting in het gemeentehuis van Valkenisse op 2 december 1992, aanvang 10.00 uur. Hierbij wordt gelegenheid geboden over de aanvraag van gedachten te wisselen. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg Open Huis - In het kader van Vlissingen Mozaiekstad staat het Kerkcentrum De Schaapskooi bij het winkelcentrum Papegaai enburg, zondag 15 november open voor ontmoetingen, gesprekken en ontspanning. Ver der is het mogelijk om brieven te schrijven aan politieke gevange nen, van wie via Amnesty Inter national de namen zijn verkregen. Aanvang 14.30 uur. Wieldop - In de periode van 24 t/m 30 oktober zijn de volgende gevonden voorwerpen aangege ven bij de gemeentepolitie Mid delburg: div. bankpassen; bril, goudkleurig (look-over); bril, bruin (look-over); duimstok, wit; heren horloge, goudkl. met bruine band; div. sleutels; paraplu, zwart; para plu, rood; paraplu, blauw; goudkl. broche (ovaal en opengewerkt); pl. tasje (Zeeman) inh. kinderon dergoed portemonnee; pl. tas je inh. uien en Indische produk- ten; wieldop. Dieren: hond (terriër) bruine/bei ge; hond (bouvier) zwart; kater (cypers) Eur. korthaar; poes (pers); grijze schildpad; poes, wit/grijs. Poortershove - Jongeren vanaf 14 jaar kunnen voortaan vaker te recht in het jongerengebouw Poortershove in Middelburg-Zuid. Dat is te danken aan de komst van nieuwe vrijwillige mede werkers. Brak water De oever van een waterloop kalft af als er geen maatregelen geno men worden. Door wind, golfslag en druk van landbouwmachines kan de oever verzakken, waar door de waterloop gestremd wordt. Vandaar dat al sinds jaar en dag oevers worden be- schoeid. Maar bij een verant woorde keuze van het soort beschoeiing komt heel wat kijken. Obstakel Op Walcheren zijn oevers die be- schoeid zijn met schotten of paaltjes een vertrouwd gezicht. Dit systeem voldoet uitstekend aan de eis verzakking van het ta lud te voorkomen. Maar het heeft ook nadelen. Zo is het hout met een chemisch middel behandeld om de duurzaamheid ervan te vergroten. Die stof (creosoot) vervuilt het oppervlaktewater en de waterbodem. Daar komt nog bij dat deze beschoeiing vooral bij een laag - waterpeil een onneem baar obstakel vormt voor (jonge) dieren die in en vooral uit het wa ter willen. De rijksoverheid stimuleert (via o.a. het Natuurbeleidsplan en de derde Nota Waterhuishouding) het streven naar stevige oevers, waar zoveel mogelijk ruimte is voor gevarieerde flora en fauna, en geeft daarvoor subsidie. Aller lei landelijke richtlijnen beschrij ven milieuvriendelijke oevers, maar daarbij wordt uitgegaan van de doorsnee landelijke situatie: zoet water. Het oppervlaktewater van Walcheren is echter brak. Het waterschap Walcheren is momenteel bezig te onderzoeken wat de beste mogelijkheid is voor de Walcherse situatie, waarbij het kostenaspect uiteraard niet ver geten wordt. Bekeken zal worden hoe diverse materialen zich hou den onder invloed van zout, maar vooral welke planten geschikt zijn als oeverbescherming. Zeebies en riet Een goede optie die nu intensief wordt bestudeerd en die waar schijnlijk aan één kant van de Oranjepolderse Watergang uitge probeerd zal worden, is de zoge naamde 'plasdras-berm'. Zo'n oever is minder steil dan gebrui kelijk, heeft een tijdelijke be schoeiing van onbehandeld vurehout en is begroeid met zee- bies en riet. Na een poosje (van daar eerst nog een lichte beschoeiing) houdt de begroeiing de grond vast en wordt de oever door de natuur in stand ge houden. Doel van het proefproject is voor al na te gaan in hoeverre riet en zeebies gedijen en de grond vast houden. Wanneer het lukt, is er door de Commissaris der Konin gin, drs. W.T. van Gelder. Samenwerking met gemeenten Tussen het waterschap en de acht Walcherse gemeenten is be gonnen met overleg inzake mo gelijke samenwerking op het terrein van belastingheffing. Zo wordt o.a. gesproken over de mo gelijkheid dat de gemeenten aan het waterschap gegevens ver strekken die nodig zijn voor de belastingheffing over gebouwde eigendommen, wanneer die in de toekomst geheven gaat worden op basis van de waarde in het economisch verkeer, d.w.z. de zelfde maatstaf die de gemeen ten hanteren voor de onroerend goed belasting. de kans op een fraai begroeide oever die zowel leefruimte biedt aan vissen, insekten en vogels, als ook bestand is tegen wind, golfslag en druk van landbouw machines. Zo'n waterkant - dat is het grote pluspunt - heeft grote waarde voor planten en dieren, dus ook voor de mens! Het waterschap Walcheren heeft daarom onlangs subsidie aange vraagd voor een proef met zo'n plasdrasberm. Uiteraard zal daar bij terdege rekening worden ge houden met de belangen van de nabijgelegen landbouwgronden. Stankbestrijding Op de rioolwaterzuiveringsinstal latie te Ritthem is een installatie opgeleverd, die er voor zorgt dat de stankoverlast zo goed als ver dwijnt. Diezelfde installatie gaat op langere termijn ook gebruikt worden om fosfaat te verwijde ren uit het gezuiverde water dat in de Westerschelde wordt ge loosd. Deze stankbestrijding- sinstallatie wordt 12 november a.s. officieel in gebruik gesteld VOORLICHTINGSRUBRIEK VAN DE ZEEUWSE WATERSCHAPPEN Schematische voorstelling van een mogelijke plasdrasberm. Af hankelijk van de beschikbare financiën en de ruimte ter plekke kan de berm breder en/of het talud flauwer gemaakt worden. Een stevige oever met begroeiing die de waterloop niet stremt: functioneel, mooi en natuurvriendelijk. 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Wal cheren. Voor meer informa tie kunt u terecht bij het Waterschap aan de Groen markt 10 in Middelburg. Tel. 01180-15751

de Faam | 1992 | | pagina 13