'Ook een dode boom heeft een functie' Manifestatie rond integratiegedachte in veelkleurig geworden Vlissingen Westkapelle 'Dorpen op laatste in Walcheren' °lr tWzAÏEK^AD FM .3 Primafoori Op bezoek bij Hans van der Togt RADIO ATLANTIS Ziekenhuis Walcheren Tuinen Witte Wijk bekroond Het ritme van Walcheren WALCHERSE BOSSEN IN GOEDE STAAT Het gaat slecht met de Nederlandse bossen. In één jaar is het aantal zieke bomen bijna verdub beld. Ook op Walcheren staan de bossen er slech ter bij dan vorig jaar. Toch is er geen reden om het hoofd in de schoot te leggen, oordeelt Bram Vader, boswachter bij Staatsbosbeheer. Een in spectieronde door de Walcherse bossen, die slechts een klein aantal hectaren beslaan, leert dat ze vooral te kampen hebben met typische kustomstandigheden. Vader legt tijdens het rondje de vinger op de zere plekken. Kappen Essen Zoute kwel PZC WEEKBLADEN Evenwicht Kinderinspraak toegelicht Veere probeert met een mammoetkerst kaart in het Guiness Book of Records te komen. De ANWB contro leert gratis de snel heidsmeters van auto's. Vlissings barber- shopkoor bereidt zich voor op wereld kampioenschappen in Canada. Ide poliklinieken, de röntgenafdeling en het laboratorium 3 92e JAARGANG NUMMER 45 4 NOVEMBER 1992 De achteruitgang van de bossen is het resultaat van een aantal factoren, waaronder de vier dro ge zomers van de afgelopen ja ren, insekten- en schimmelziektes en de luchtver ontreiniging. Volgens Vader heeft vooral de iepenziekte het afgelo pen jaar hard toegeslagen op Walcheren. De iepenziekte is een schimmelziekte die verspreid wordt door vogels en insekten. Ook in het Veerse bos hebben de bomen hieronder te leiden. Vader toont een zieke iep met zwarte uitstulpende plekken op de stam, alsof er een schot hagel op is ge lost. „De schimmel nestelt zich in de houtvaten, waardoor sapstroom wordt afgesneden en de blaadjes verkleuren en afster ven", legt Vader uit en wijst naar de kalende kruin van de boom. „Zo gaat de boom er na verloop van tijd uit zien. Wanneer je een twijgje afbreekt, zie je een bruine verkleuring van de houtvaten die duidt op ziekte". Als de iepenziekte ontdekt wordt, wordt de aangetaste boom meestal direct gekapt. Vroeger was het de Plantenziek- tenkundige Dienst die de zieke exemplaren opspoorde, maar nog niet zolang geleden heeft het rijk haar handen teruggetrokken en moet Staatbosbeheer zelf de ge zondheid van de bomen testen. Een kale plek in de Mantelinge bij Oostkapelle, waar alleen nog wat boomstronken boven het gras uitsteken, toont de gevolgen van de ziekte. In een ander gedeelte van het bos zijn de resten van de stammen overwoekerd door struikgewassen. Vader is er een voorstander van om de natuur op deze manier zijn gang te laten gaan. „Voor de afwisseling is het best goed om een ander soort vegetatie te hebben", vindt hij. „Vaak komen op de plaats waar de iepen omgehakt zijn na ver loop van tijd weer jonge boom pjes uit de grond, maar het ge beurt wel dat we er zelf boomp jes terugplanten. Meestal beuken omdat dat een sterke soort is". Over de rol die luchtverontreini ging speelt bij de Walcherse bos sen is weinig te zeggen. Wel is het volgens Vader zo, dat de zure regen in een kleibodem - door het hoge kalkgehalte ervan - minder kwaad kan. „Dat is misschien de reden dat het Veerse bos er zo goed bijstaat", veronderstelt hij. Behalve hier en daar een zieke iep en een enkele es met essenbast- woekerziekte is het bos gezond, volgens hem. Naar de oorzaak van de essenziekte, die te her kennen is aan de zwarte plekken op de bast - ook wel kankerge zwellen genoemd - tast de we tenschap nog in het duister. De bossen die aan de kust liggen hebben het zwaarder te verdu ren. Daar komt de zeewind om de hoek kijken. „De bomen die dicht bij het water groeien zullen nooit hoog worden", meent Va der. Ze worden als het ware op natuurlijke wijze door de wind gesnoeid. De teistering van de zoute zeewind is er bovendien de oorzaak van dat de bomen min der vitaal zijn, waardoor ze snel ler ziektes oplopen. De gevolgen van zout water zijn duidelijk zichtbaar bij de duinen in Vlissingen. Ter hoogte van Westduin getuigt een verzame ling levenloze stammen van zout water in de bodem. Door het ver zwaren van de duinen is de grondwaterstroom veranderd en ontstond zoute kwel, waardoor de bomen zijn afgestorven. Vader rukt een stuk bast van de boom. Een regen van pissebedden stort naar beneden. Voor Vader is dat het bewijs dat de dode boom toch nog een functie in de natuur heeft. „Veel insekten, bijvoor beeld kevers, leggen hun eitjes achter de bast van een dode boom en dat betekent voedsel voor de vogels", zegt hij, terwijl hij het stuk schors wegwerpt. „Wanneer een specht met zijn snavel tegen deze schors tikt ko men de insekten tevoorschijn". Vader vindt het daarom onnodig om bomen te kappen, tenzij het noodzakelijk is. Een oplossing tegen de zoutwa- terstroom is nog niet voor han den. Waarschijnlijk zullen de bomen allemaal afsterven en zal een andere vegetatie er voor in de plaats komen", vermoedt Va der. De dorre takken van de wil gen en iepen breken af en blijven op de grond liggen. Alleen wan neer een boom over het wandel pad valt of dreigt te vallen wordt hij opgeruimd. Dan is zijn rol in de natuur gespeeld en verdwiint hij op de houtstapel. Chrysantenoptocht In de Souburgse Witte Wijk werd woensdag 28 oktober de Chrysan tenoptocht gelopen. Kinderen met bloemen liepen in optocht door de wijk. Tevens werd de mooiste tuin uit de buurt bekroond met een prijs. De Basco en de Woning Stichting Walcheren stelden, met in het achterhoofd de sociale vernieuwing, ieder drie waardebonnen be schikbaar voor de best onderhouden tuin. De familie Torbarina, wo nend in de Oosterscheldestraat sleepte de hoofdprijs, een bloemenwaardebon van f 75,- in de wacht. De Reis van de maand november brengt de lezers van De Faam, De Vlissinger en De Bevelander op woensdag 18 november bij een opname van Het Rad van Fortuin dat Hans van der Togt op werkdagen presenteert voor RTL4. Als voorafje hebben de bladen voor de meereizi- gers een bezoekje aan een marsepeinfabriekje in petto. De Reis van de Maand is een samenwerkingsverband tussen Carlier - met vestigingen in Middelburg en Goes - en de huis-aan-huis-bladen De Faam, De Vlissinger en De Bevelander. Elders in deze krant meer informatie. „De multi-culturele samenleving kan verrijkend zijn als je elkaar beter leert kennen en naar elkaar wilt luisteren". Met dit gegeven als vertrekpunt heeft een werk groep in Vlissingen het initiatief genomen tot een anders dan an dere aanpak van de jaarlijks door de stichting Kerken en Multicul turele samenleving georganiseer de migrantenweek. De manifestatie heeft de bedoeling nader stil te staan bij de vraag hoe mensen van hier samenleven met mensen van elders. Ligt het accent bij manifestaties overal in den lande al gauw op een presentatie van culturen van over de grens in de vorm van eet festijnen en dansuitingen, in Vlis singen is duidelijk gekozen voor een opzet, waarbij het nu eens de Nederlandse organisaties en in stellingen zijn, die de migranten- week helpen inkleuren. Stuwende krachten achter de Vlissingse presentatie van 14 en met 21 november, zijn voor de themaweek onder het motto 'Vlissingen mozaïkstad' vooral Franca Pisanu van het anti discriminatiebureau Zeeland en de Vlissingse wijkpredikant ds. A.V. de Nooij. De laatste is niet al leen voorzitter vap de Vlissingse Raad van Kerken, maar ook voor zitter van de initiatiefgroep 'Nederlanders-Medelanders'. Bin- Franca Pisanu en A.V. de Nooij. nen dit verband ontstond het plan om een week lang in Vlissin gen allerlei activiviteiten te laten plaats vinden, die er op gericht zijn nader inhoud te kunnen ge ven aan de integratiegedachte. Franca Pisanu voelde zich met een zeer aangesproken door het idee. Als coördinator van het anti discriminatiebureau zag zij er een goede aanleiding in om vanuit een positieve invalshoek aan discriminatie-preventie te kunnen doen. Verbreden van de gedachte dat, hoe verschillend mensen of groe pen ook mogen zijn, je als stad- of buurtgenoten samen voor de opgave staat van integratie in een multiculturele samenleving, het is een wens die niet alleen is voorbehouden aan Vlissingen. Ook op een aantal andere plaat- D© 3Ms\sa Oplage: 24.590 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Westkapelle in 1945, een bunker is in gebruik a/s noodwoning. De serie tentoonstellingen Dor pen op Walcheren sluit af met Westkapelle. Deze badplaats staat nu centraal op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bi bliotheek tot en met zaterdag 12 december. De serie is een initia tief van het Zeeuws Documenta tiecentrum. Westkapelle is het achtste dorp dat wordt door gelicht. De tentoonstelling bestaat vooral uit foto's en prentbriefkaarten. Veel afdrukken op de tien pane len zijn van de amateurfotografe N. Flipse-Roelse. Ze fotografeer de onder meer in de Tweede We reldoorlog Duitse troepen die door Westkapelle marcheerden. Het waren voor die tijd 'verboden foto's'. En dat het om een illegale activiteit ging is volgens de sa menstellers van de expositie van de foto's af te lezen. Ook de her stelwerkzaamheden van de dijk heeft deze vrouw uitvoerig gefo tografeerd. Verder wordt de boomplantdag van 1948 getoond waarop koningin Wllhelmina en de Zeeuwse commissaris van de koningin De Casembroot staan afgebeeld. sen in dit gewest is voor veel 'oorspronkelijke Nederlanders' het samenleven met mensen die een andere culturele achtergrond hebben dagelijkse realiteit. Maar de noodzaak van het vin den van een goed evenwicht on der de bevolking is in Vlissingen wel in sterkere mate aanwezig. Vlissingen telt van alle Zeeuwse gemeenten veruit de meeste al lochtonen onder de inwoners. Grote bedrijven als de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' en Pe- chiney haalden destijds arbeiders uit zogeheten wervingslanden als Spanje, Joegoslavië, Turkije, Tu nesië en Marokko, waarmee Ne derland een overeenkomst had gesloten omdat er in dit land een tekort was aan arbeidskrachten. In de Vlissingse kern Souburg vestigden zich mensen afkomstig uit de Molukken toen de overheid gespreid in Nederland een woon plek voor hen zocht. Zo zouden ook later Surinamers en Antillia- nen naar Vlissingen komen. De laatste tijd wordt Vlissingen in toenemende mate een plek waar vluchtelingen een tijdelijke of blij vende woonplaats vinden. De meest recente bevolkingscij fers maken gewag van enkele duizenden ingeschreven allochto nen in Vlissingen. Er is sprake van in de twintig veschillende na tionaliteiten. De Marokkaanse ge meenschap is met 533 personen het grootst. Zo kan het niet anders dan dat het gezicht van Vlissingen ster ker dan elders in de provincie ver anderde met de wijzigingen die zich gaandeweg voordeden in de bevolkingssamenstelling. Andere culturen, andere gewoonten en andere godsdiensten deden hun intrede. Dat daarbij problemen kunnen ontstaan is niet vreemd. De problemen komen echter voor een belangrijk deel voort uit on wetendheid ten opzichte van el kaar. Een manifestatie als 'Vlissingen Mozaïkstad' is be doeld bij te dragen tot een breder begrip voor eikaars doen en laten. Blijft het invullen van de Migran- tenweekprogramma's over het al gemeen beperkt tot door de kerken georganiseerde activitei ten, in Vlissingen is heel duidelijk gekozen voor een vertaling van het thema 'zo kan het ook: sa men!' naar de maatschappij toe. Scholen, club- en buurthuizen, winkeliers, de politiek, de biblio theek, vanuit allerlei hoeken en disciplines wordt aan de Vlissing se manifestatie een brede basis gegeven. Zo doen middelbare scholieren mee aan een opstelwedstrijd en werken leerlingen van basisscho len aan collages. In de bibliotheek brengt een toneelgroep sprookjes uit verschillende culturen ten to nele. In de sporthal Baskenburg vindt eep intercultureel zaalvoet- baltournooi plaats, er wordt bui tenlands en Nederlands gekookt, er staat een Molukse dag te ge beuren en ook voorziet het pro gramma in de organisatie van een multi-culturele feestavond. Het is slechts een kleine greep. Belangrijke onderdelen van de migrantenweek zijn op zaterdag 14 november een exotische markt aan de Lange Zelke en op woensdag 18 november vraagt een politiek debat over het in Vlissingen gevoerde minderhe denbeleid de aandacht. Ds. De Nooij voelt zich vooral aan gesproken door programmapun ten als de gelegenheid tot bezichtiging van de Molukse kerk aan de Burgemeester Stemer- dinglaan in Oost-Souburg op maandag 16 november om 20 uur en de mogelijkheid tot een bezoek aan de moskee aan de Bouwen Ewoutstraat op vrijdag 20 november tussen 14-16 uur. „Je fietst daar meer langs dan dat je er kennis van neemt", zegt de predikant. „Nu is er gelegen heid om eens over de hekken heen te kijken". En Franca zegt: „We proberen een week lang vooral de nadruk te leggen op de vele positieve punten van een veelkleurige sa menleving. Je kunt nu wel weer gaan roepen van ach en wee en dat er soms flinke spanningen zijn, maar een multiculturele sa menleving kan aan de andere kant toch een grote verrijking zijn". Het Zeeuws servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk houdt donderdag 12 novem ber een introductiebijeen komst over een cursus kinderinspraak. Dat gebeurt in Hotel Arneville in Middelburg, aanvang 19.30 uur. Begin vol gend jaar worden vervolgbij- eenkomsten gehouden. De ontwikkelingspsychologe Jo sé Rijnen verzorgt de studie bijeenkomsten. Het belang van kinderin spraak boekt sinds de in 1979 geformuleerde Rechten van het Kind enorme vooruitgang. Dat kinderen kunnen meeden ken en meebeslissen wordt als een verbetering gezien van de kwaliteit van de besluitvor ming. De cursus die 12 no vember wordt geïntroduceerd is dan ook niet alleen voor mensen die overtuigd moeten worden van het belang van kinderinspraak, maar is vooral bedoeld voor wie er mee wil werken. Het programma begint die donderdag niettemin met een hoofdstuk over het waarom en vervolgt met methodieken. Een simulatiespel wordt ge speeld om nog meer duidelijk heid te krijgen. AfCnVJTEITKN- FOTO AN DA VAN RIET Hogeschool Rotterdam Omstreken In verband met de officiële opening van het Ziekenhuis Walcheren zullen op donderdag 5 november a.s. vanaf 13.00 uur gesloten zijn. Ook het bezoekuur 's middags komt te vervallen. In plaats daarvan zal het avondbezoek worden uitgebreid van 19.00 tot 21.00 uur. Korrespondentie-adres: Postbus 3200. 4380 DD Vlissingen. IHWIIWi Boston® 200. Handzaam vorm gegeven draadloze telefoon. Maximaal bereik binnenshuis 50 meter en buitenshuis 150 meter. Geheugen voor 12 telefoonnum mers een ingebouwde antenne. In wit. NU 'RIMAFOON IS O.A. GEVESTIGD IN MIDDELBURG. I DE WINKEL VAN PTT TELECOM

de Faam | 1992 | | pagina 1