Het Spaanse graf REUMA DESnilE PIJN. Schoolvakanties 93/94 Ml. Filmmaker Adriaan van Ditvoorst in memoriam de Faam - de Vlissinger UW WEEKBLAD HELP DEZE TROPISCHE VOGEL... MURRE-MOENS Bekendmaking Provincie Zeeland Bekendmaking Provincie Zeeland Help de tropische vogels: Giro 75775 IN HEHOEP In het Zeeuwse provinciehuis zal een discussie worden gehou den over Europa en het verdrag van Maastricht, ledereen kan de bijeenkomst gratis bijwonen. Het forum Het verdrag Plaats en tijd Indiase muziek in Kloveniersdoelen EEN RUIMTE-REVOLUTIE! DE KASTSYSTEMEN VAN MURRE-MOENS DE SCHITTERENDSTE INTERIEUR-OPLOSSINGEN ZIET U BIJ MURRE-MOENS Vergunning Melse Maljaars te Aagtekerke Ontwerp-vergunning Traas te Nieuwdorp OF BEWAAR ZIJN FOTO! Lange Vorststraat 37 Goes 01100-30940 Woensdag 28 oktober 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER 13 I EUWS Mevrouw Lugtigheit van de Werkplaats tot herstel van antiek textiel heeft zojuist het tapijt overgedragen aan Zee/ands com missaris der koningin Van Gelder Sinds.enkele weken is het wandtapijt De slag om Bergen op Zoom terug in Zeeland en wel in het Zeeuws Museum in Middelburg. Het tapijt is, samen met vijf andere, in opdracht van de Staten van Zeeland gemaakt. Van 1593 tot het voorjaar van 1595 in De slag om Bergen op Zoom geweven in het atelier van Francois Spierincx in Delft. Ver beeld wordt de overwinning van de Zeeuwse vloot op die van de Spanjaarden op 29januari 1574. In de bovenrand van het tapijt is een vers ingeweven in het Latijn; de vertaling luidt: "Aanschouwt van 't Spaanse volk het memorable graf/waar de snel le Scheld in zee zijn wateren stort/ waar de Zeeuwse roem tot ster renhemel reikt,/ daar is hersteld de Vrijheid, Godsdienst en het Vaderland." Het tapijt, dat 3,91 meter hoog en 7,42 meter breed is, is gerestau reerd in de Werkplaats tot herstel van antiek textiel in Haarlem. Eerst is het gewassen, waarna de herstelwerkzaamheden zijn uit gevoerd. Alles bij elkaar is aan de restauratie 121.000 uur besteed. De kosten bedroegen 3 miljoen gulden. De Werkplaats heeft nog een Zeeuws tapijt onder handen: De slag bij Fort Rammekens. Rond de eeuwwisseling moet het klaar zijn en kan het eveneens zijn plaats in het Zeeuws Museum innemen. Binnenkort, begin november, gaat bovendien De slag bij Fort den Haak voor een grote onder houdsbeurt naar de Werkplaats in Haarlem. De slag wordt uitge beeld op twee wandtapijten. Als die onderhoudsbeurt achter de rug is, wordt volgend jaar in het Zeeuws Museum een speciale tentoonstelling gewijd aan de wandtapijten. De expositie wordt 1 april - in de strijd tegen de Span jaarden een historische datum - geopend en duurt tot 6 sep tember. Wie eerdaags in het Zeeuws Mu seum gaat kijken, kan toch kennis nemen van diverse onderdelen uit de strijd tussen de Spaanse over heersers en de Zeeuwen. Op het ogenblik zijn in het museum te be zichtigen de tapijten die ver slag doen van De slag bij Lillo, bij Zierikzee en, zoals gemeld, bij Bergen op Zoom. De collectie wordt gecompleteerd met een schoorsteentapijt met het portret van Willem van Oranje en de wa pens van de stemhebbende ste den. De openingstijden van het Zeeuws Museum aan het Abdij plein in Middelburg zijn zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 2 november, 19.00 uur, hoort de Arob-commissie uit gedeputeerde staten de be zwaarden tegen de provinciale besluiten die de planologische in passing van de Westerschelde oeververbinding (WOV) mogelijk moeten maken. Provinciale staten hebben maart vorig jaar besloten dat het tracé voor de WOV moet komen ten westen van Ellewoutsdijk en ten westen van Terneuzen. Vooral in Zuid-Beveland stuit dat op weer stand. Hetgemeentebestuurvan Borsele wil daarom niet meewer ken aan de inpassing van de WOV in een bestemmingsplan en het wordt daarin gesteund door or ganisaties en particulieren in het gebied. In de hoorzitting gaat het om het voorbereidingsbesluit voor het deel van het tracé dat op Borsels grondgebied ligt en om het aan wijzingsbesluit, waarin de ge meenteraad van Borsele aanwijzigingen wordt gegeven tot het maken van een bestem mingsplan waarin de WOV past. Behalve het college van burge meester en wethouders en de ge meenteraad van Borsele hebben diverse particulieren en belangen groeperingen uit de Zak van Zuid- Beveland, zoals verscheidende dorpsraden en de stuurgroep WOV3-nie, Arob-bezwaar aange tekend tegen de beslissingen van gedeputeerde staten. De Arob-commissie adviseert ge deputeerde staten bij de herover weging van de beslissingen. Alle bezwaarden worden gehoord in een openbare zitting van de hoorcommissie in de filmzaal van de provincie, Kloostergang, Abdij 9, Middelburg. Wiezichmeldtaan het adres Sint Pieterstraat 42, wordt door provinciale medewer kers verwezen. Dinsdag 3 november, 10.00 uur, wordt een Vlissinger gehoord in de tweede kamer uit gedeputeer de staten. Hij is het niet eens met de beslissing van zijn gemeente bestuur op een aanvraag voor al gemene bijstand. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Europa-discussie in provinciehuis Een paar weken geleden is het vakantierooster voor 1992-1993 in Ab- dijnieuws gepubliceerd. Op verzoek van scholen, bedrijven en ouders die hun vakantie alvast willen plannen, volgt nu het rooster voor 1993-1994. Het Europa van de toekomst. Wie heeft het er niet over? Zo'n ecu, wat is die waard; gaat'ie echt onze gulden vervangen, zo dat je met hetzelfde geld op een Middelburgs terrasje en in Rome kunt betalen? Dan steek je wel een voordeeltje in je zak, want je hoeft geen lires meer te wisselen! Sceptici zullen zeggen: eerst zien, dan geloven. Anderen gelo ven er heilig in: het jaar tweedui zend (dat is nog maar acht jaar van ons weg) zal ons een Europe se munt brengen. Als er straks geen grenzen meer zijn, kun je dan zomaar door rijden? Dat is wel de bedoeling en dat maakt vooral het transport over de weg een stuk eenvoudiger. Ho, ho, zullen velen zeggen, heel mooi zo'n Europese munt, maar wat gaat er dan met onze harde gulden gebeuren? En als die bin nengrenzen wegvallen, houden we dan nog wel een eigen land, een eigen regering en een eigen koningin? Al dit soort vragen kunt u voorleg gen aan een forum dat in het pro vinciehuis achter de tafel plaats zal nemen. Het forum bestaat uit: W.T. van Gelder, Commissaris der Koningin in Zeeland, voorzitter; Mevr. Y van Rooy, staatssecreta ris voor buitenlandse handel; L. van der Waal, lid Europees parle ment voor GPV/RPF/SGP; H. van der Maas, voorzitter ZLM; A. Boe- kestijn, Rijksuniversiteit Utrecht, leder forumlid geeft vanuit zijn ei gen achtergrond zijn mening over Straks met ecu's betalen op het terras? het verder samengaan binnen Europa in het algemeen en over het verdrag van Maastricht in het bijzonder. De forumdiscussie wordt georga niseerd door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Overal in het land worden dergelijke bijeen komstengehouden. De aanleiding is het Verdrag van Maastricht en de "Europa-wijde" discussie die hierover op gang is gekomen. Denktu maaraandere ferenda in Denemarken en Frank rijk, de verschillende gedachten over het nut van een centrale In dat schooljaar wordt begon nen met een gelijkmatige verde ling van de vakanties over de hele periode. Na ongeveer acht we ken les volgt steeds een vakantie. Dit houdt in dat een meivakantie rond koninginnedag en 5 mei in de plaats komt van de tot nu toe gebruikelijke vakanties rond pa sen en pinksteren. Het systeem, waarbij drie regio's in Nederland om beurten een vroege of late zomervakantie heb ben, blijft overeind. Dat geldt ook voor de herfst- en voorjaarsva kantie. Zij schuiven mee. Europese bank, het gemeen schappelijk buitenlands en veilig heidsbeleid, de Brusselse bureaucratie en het verlies aan souvereiniteit. Elk forumlid zal kort zijn persoon lijke visie op Europa geven. Ver volgens krijgt de zaal de kans de discussie aan te zwengelen, het zij naar aanleiding van de inleidin gen, hetzij om persoonlijke opvattingen naar voren te brem gen. De bijeenkomst is dinsdag 3 no vember, aanvang 20.00 uur (zaal open vanaf 19.30 uur). Plaats: informatiecentrum pro vincie Zeeland/filmzaal, Ab- dij(plein) 9, Middelburg. De zaal is voorzien van een ringleiding. Telefonische informatie kan wor den verkregen in het informatie centrum (tekst)telefoon 01180 - 31400. Er zullen informatiestands zijn van de Europese beweging in Ne derland en van de voorlichtings bureaus van de Europese commissie en het Europese par lement. Voorafgaand zal - ook op 3 no vember - op de Middelburgse Markt van 14.00 tot 17.00 een EG-informatiestand te bezoeken zijn. Nogmaals: iedereen is van harte welkom. De herfstvakantie is van 25 tot en met 29 oktober 1993. De kerst vakantie is van 27 december tot en met 7 januari (basisonderwijs en speciaal onderwijs) en van 27 tot en met 31 december (voort gezet onderwijs). De voorjaars vakantie duurt van 28 februari tot en met 4 maart. De vrije dagen rond pasen zijn beperkt tot goede vrijdag en tweede paasdag: 1 en 4 april. Koninginnedag valt in 1994 op een zaterdag. De meivakantie isvan 5totenmet 13 mei. Tweede pinksterdag valt op 23 mei en de zomervakantie in 1994 is van 4 juli tot en met 13 augustus (basis onderwijs en speciaal onderwijs) en van 4 juli tot en met 20 augus tus (voortgezet onderwijs). Wie het hele rooster er nog eens op wil naslaan, kan het opvragen bij de provincie, bureau economi sche zaken en onderwijs, telefoon 01180-31359/31431. H 't-v-i' - Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Naar aanleiding van een landelijk retrospectief over Adriaan van Ditvoorst worden van zondag 1 tot woensdag 4 november in het Schuttershof in Middelburg enke le films van en over deze Neder landse filmmaker gedraaid. Zondag 1 en woensdag 4 no vember wordt de documentaire vertoond De Domeinen Dit voorst, gemaakt door acteur Thorn Hoffman, over het leven en werk van Ditvoorst. Hoffman speelde de hoofdrol in de laatste film die Ditvoorst produceerde 'De Witte Waan', die woensdag 3 november te zien is. Maandag 2 november worden de debuutfilm van de regisseur 'Ik kom wat later naar Madra' ver toond, gevolgd door 'De Blinde Fotograaf uit 1974. In de films van Ditvoorst staan personen die leven aan de zelfkant van het le ven centraal. De filmmaker pleeg de in 1987 zelfmoord. darmsnaren met daaronder 38 resonantie-snaren, die zorgen voor de karakteristieke echo achtige klank van het instrument. De tonen worden voortgebracht door het glijden van de vingers langs de drie hoofdsnaren. Oor spronkelijk werd de sarangi ge bruikt als begeleiding bij volksmuziek. Kahn introduceerde enkele nieuwe technieken voor de speelwijze van het snaar instrument en geeft sinds 1954 concerten over heel de wereld. Hij vormt een trio samen met zijn zoon en kleinzoon, die de sitar en de tabla hanteren. Ustad Munir Kahn is een voor vechter van het behoud en de verrijking van de Indiase muziek. Op uitnodiging van de Stichting Nieuwe Muziek geeft deze muzi kant die de eretitel 'Doyen' draagt, zaterdag 7 november een concert in de Middelburgse Klo veniersdoelen. Kahn is beroemd om zijn beheer sing van de sarangi, een snaar instrument dat met een strijkstok wordt bespeeld. Het telt drie Last van ruimtegebrek in huis of kantoor? n de nieuwe showroom van Murre-Moens vindt u allerlei schitterende oplossingen. De moderne kastsystemen betekenen ontel bare mogelijk heden voor ruimtewinst. Iedere vierkante centimeter van de ruimte wordt optimaal benut. En, wat niet standaard leverbaar is, maken we zelf. AFWERK SYSTEMEN ARNESTEINWEG 23 - MIDDELBURG TELEFOON 01 180-37005. FAX 01 180-13478 Openingstijden: ma. t/m vr. 9.00-17.00 en zo. 9.00-13.00 uur. REUMA BESTRIJDING MÓÉT DOORGAAN Stau-nlaan 128, 2582 GW Den Haag. Bankrek.nr.: 70.70.70.848. Giro:324. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. De firma Melse Maljaars te Aagtekerke heeft bij hen op 1 juli 1992 een aanvraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend. Het verzoek betreft de aanleg van een rijbaan en erfverhardmg, bestaande uit maximaal 450 mp puin van gemetselde ste nen muren en fijne betonpum, vrij van verontreinigingen. Het werk is gelegen aan de Prelaatweg 60 te Aagtekerke, kadastraal bekend gemeente Mariekerke, sectie H, nr. 676. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 29 oktober 1992 tot en met 30 november 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Mariekerke, Dorpsstraat 3 te Meliskerke, op werkdagen van 8.30-12.00 uur en iedere woensdagavond van 17-20 uur (voor inzage op woensdag avond telefonisch afspreken: 01186-2010 tst. 14); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 29 oktober 1992 tot en met 30 november 1992 kan tegen voornoemde vergun ning beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs met in staat is geweest overeenkom stig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 1 december 1992 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud 1, postbus 165. 4330 AD Middelburg Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Traas Werktuigbouw en Konstruktie Vlissingen BV te Nieuwdorp heeft op 8 mei 1992 bij hen een aanvraag ingediend om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergun ning (zgn. revisievergunning) ingevolge de Hinderwet. De inrichting voor constructiewerk en metaalbewerking is gelegen aan de Frankrijkweg 11 te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nr. 688 en ge meente Borsele, sectie A, nrs. 841 en 843. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en ove rige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 29 oktober 1992 tot en met 11 no vember, 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond te lefonisch afspreken: 01184-87204); in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, maandag tot en met donderdag van 9-12 en van 14-16 uur, op donderdag van 18.30-21.00 uur en op vrij dag van 9-12 uur en voorts op vrijdag van 17-20 uur in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1 te Heinkenszand; bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 11 november 1992, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs met in staat te zijn ge weest, kunnen tot en met 11 november 1992 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, gemotiveerde schrif telijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden inge - diend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Het Groene Woud 1postbus 165, 4330 AD Middelburg WANT STRAKS IS DEZE PRACHTIGE VOGELSOORT UITGESTORVEN. Door de massale import van SVO/ tropische vogels dreigen veel vogelsoorten uit te sterven. Tussen de vangst in de tropen en de aankomst in de huiskamer sterft maar liefst 80%. Steun de aktie 'Stop de import van tropische vogels'. Help met een gift op giro 75775 t.n.v. Vogelbescherming Nederland, Zeist o.v.v. 'stop import'. Damesmode, lingerie en badmode

de Faam | 1992 | | pagina 13