AANBIEDINGEN Jubileum met zeven voorpremières FM 1105 3/ MOTORRIJLES? DE RUITER RADIO ATLANTIS ZEELAND MOET NOG WENNEN AAN ARTEMIS EN JEANNETTE POORTER P.de Klerk parketvloeren Cinekid in Middelburg Art-shop PASTEL DEMONSTRATIE 49.50 Het ritme van Walcheren 3±(>s A -C 15% zilverkoers prijsdaling OELBV35> 47/ D Tijdelijk 15% korting Ze noemde haar bureau Artemis, de Griek se godin van de jacht en de maan. Deze godin zet vrouwen aan om zich 'compleet' te voelen. Dat is ook waartoe Jeannette Poorter vrouwen wil aanzetten die zich melden bij haar 'buro voor vrouwenhulpver lening'. Ze vestigde zich kortgeleden in Middelburg nadat ze stage had gelopen in het leven van de aangepaste vrouw. Uitein delijk volgde ze toch het stemmetje in haar dat haar aanzette tot een zelfbewust leven; als vrouw. Met een doordachte theoreti sche bijscholing op de sociale academie en een beroepsopleiding tot astrologe kan ze zich nu zelfstandig vrouwenhulpverleenster noemen, gevestigd in Middelburg. Een echtgenoot en een jong kind passen daar in. En in het gekochte opknapherenhuis aan de Herengracht hanteert ze zelf hamer, zaag en verfkwast. Ook dat kan er bij. „Ik kan niet stilzitten". Opleiding Depressie PZC WEEKBLADEN Ziektekosten omlaag ZEVENDE HERFSTWEEK MET VEEL VERTIER VOOR JEUGD De Nieuwe Burg-winkeliers staan klaar om aanstaan de zaterdag hun zevende editie van de Herfstweek in te luiden. Met dit jaarlijkse evenement willen de on dernemers het unieke van hun straat onderstrepen; er is namelijk geen enkele filiaal van een grootwinkel bedrijf achter de pui van een (Burg)gebouw ge vestigd. Voor een winkelstraat precies in het centrum een unicum, oordelen de twintig deelne mers aan de herfstweek. Sporen zoeken tijdens jeugd- museumdagen Tijdens de woonmaand nog diverse leuke seispleinö middelburg 01180-26721 Met Den Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! ALHAMBRA VIERT TACHTIGJARIG BESTAAN Hoewel het geen jubileum is waar iedereen van ach terover slaat maakt Cinema Alhambra in Vlissingen van zijn tachtigjarig bestaan toch weer een feest. Met een Avant Premiere Festival tussen vrijdag 23 en donderdag 29 oktober is het Vlissingse bioscoop complex de concurrentie een stapje voor. Alle films die de komende dagen worden gedraaid moeten in Nederland nog in première gaan. Vanwege dit zestiende lustrum staat er voor vrijdag 13 november een horrornight op de agenda en woensdag 18 no vember vertoont het Vlissingse bioscoopcomplex een kritische documentaire over de Australische Aborgines. Geheelonthouders OPEN INFORMATIEAVOND OVER DE VRIJMETSELARIJ op een complete bestekcassette, vanaf 41 delen in zuiver zilver SER1 KWALITEIT GARANTIE JE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 92e JAARGANG NUMMER 43 motorrijles prakti|kboek ri]bewi|S a Vrouwenhulpverlening en de verkleinwoordjes Zeeuwsch-Vlaanderen. Wat ik wil is dat hier een groot Zeeuws cen trum komt voor vrouwenhulpver lening. Ik denk dat mijn werk over een jaar of drie betaald gaat wor den door de ziekenfondsen. Ik denk dat iedereen er dan van doordrongen is dat wij met ons werk de ziektekosten omlaag kunnen brengen". Jeanette Poorter kreeg al vroeg de rol van 'echtgenote aangeme ten. Al op achttienjarige leeftijd trouwde ze nadat ze zonder di ploma van een school au pair had gewerkt in Italië. Ze kwam in het zakenleven terecht en verkocht boeken op de markt. Na tien jaar brak ze haar huwelijk. „Na de echtscheiding ging ik op zoek naar mezelf". Ze hertrouwde en verhuisde met haar partner naar Zeeland. Thuis zitten wachten was niks voor haar. „Ik volgde een vierjari ge beroepsopleiding tot astrologe in Amsterdam, ik vond het name lijk moeilijk om uitsluitend de vrouw van een psychiater te zijn. Halverwege mijn studie belandde ik in een depressie". Ze was ver strikt - zo blijkt uit haar woorden - tussen de rol die ze meende te moeten spelen en haar drang naar onafhankelijkheid. „Die de pressie duurde twee jaar. Gelou terd en voor een deel bevrijd ging ik naar de sociale academie De Horst en volgde daar een oplei ding maatschappelijk werk, ge richt op vrouwenhulpverlening". De nu bijna veertigjarige Jeannet te Poorter liep stage bij het Fiom en specialiseerde zich daar onder meer in het groepswerk met sexueel misbruikte vrouwen en meiden en moeders van sexueel misbruikte kinderen. Daar voelde ze zich als een vis in het water. Ze had de indruk 'haar stek' ge vonden te hebben. „Ik volgde nog een groot aantal cusussen om me verder te verdiepen in het werken met vrouwen. Ondertus sen kreeg ik een zoontje en ver bouwde mijn huis", zegt ze met het accent op 'mijn'. In april van dit jaar slaagde ze cum laude voor de academie. Haar scriptie over 'moeders van sexueel misbruikte kinderen' wordt op De Horst in boekvorm uitgegeven. „Zeeland heeft vrou wenhulpverlening hard nodig. Deze provincie heeft een achter stand in vergelijking met de rest van Nederland. Allerlei Zeeuwse instanties die zich met vrouwen problemen bezig houden hante ren wachtlijsten en de bekendheid met vrouwenhulp verlening is minimaal". Met die wetenschap in het achterhoofd begonnen de plannen voor een eigen bureau in mei van dit jaar vaste vormen aan te nemen. „Eerst het voorwerk doen, en dan allerlei deskundige vrouwen hulpverleensters er bij roepen....", luidt haar credo. Vanaf november schrijft Jeannet te Poorter regelmatig in dit blad over vrouwen(problemen). „Vrouwenhulpverlening is in Zeeland een achtergebleven gebied" constateert ze in een eerste gesprek. Mensen kij ken nog een beetje vreemd als ze er mee geconfronteerd worden. Dat zo'n bureau zelfstandig opereert, als een bedrijf, roept al helemaal vraagtekens op. Want: wie moet dat betalen? Het ziekenfonds dus, blijkt ver volgens. Poorter: „Er zijn twee keer meer vrouwen die medicij nen gebruiken dan mannen. En dan laat ik de pil buiten beschou wing. De meeste ziektes bij vrou wen worden veroorzaakt door depressies. Dus schrijft de huis arts valium voor; dat is het meest voor de hand liggende medicijn om de depressie weg te drukken. Wij als vrouwenhulpverleners pakken de problemen bij de wor- Oplage: 24.590 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat. 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017. 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC. Markt 51. 17.00 uur. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. tel aan, bij de problemen waar mee vrouwen anno nu hebben te maken. Vroeger stapte je huilend bij de buurvrouw binnen. Als ik m'n buurvrouw over typische vrouwenzaken wil spreken moet ik een afspraak maken. Dat werkt dus niet. Je kunt m'n bu reau vergelijken met de buur vrouw waar je van vrouw tot vrouw de problemen bespreekt". „Ik vergelijk die problemen altijd met een boodschappentas. Als je je boodschappen er te lang in laat liggen verrotten ze. Terug naar de vrouwen: als je de rottig heid niet bij de wortel oplost, lig gen ze voordat je het weet in een psychiatrisch ziekenhuis". De echtgenote van de psychiater doet dan ook haar best om Arte- mis aan te bieden bij instanties als het consultatiebureau voor al cohol en drugs en ziekenhuizen. Ze legt uit: „De mentaliteit moet veranderd worden. Ziektes heb ben te maken met de rol van de vrouw in de maatschappij. Neem de sexualiteit. Vrouwelijke geslachtsdelen worden altijd met verkleinwoorden aangeduid. Mannelijke geslachtsdelen moe ten altijd stoer en groot worden benoemd". Haar werkterrein is voorlopig be perkt tot Walcheren en Burg-winkeliers in startblokken Het feest begint zaterdag om om 10 uur. Kinderen kunnen dan een ballon ophalen en die oplaten. De drie ballonnen die het verst ko men krijgen een geldprijs. De dag wordt verder gevuld met mode shows van de zaken in de Nieu we Burg. Na het weekeind en de gedeeltelijke vrije maandag voor de winkeliers, krijgt de jeugd ook dinsdag van alles te zien. Er is een poppenkast met kindershow en de jeugd mag gratis mee in de paardetram. Verder is er een klimwand, een replica van een rotswand met alles er op en er aan. Ook woensdag is er volop vertier voor de jeugd. De woensdag is namelijk uitgeroepen tot play1 back-dag. Twee professionele presentatoren praten de optre dens aan elkaar. Er zijn twintig deelnemers. Traditioneel komen donderdag de oude ambachten aan bod. Maar liefst acht oude ambachten worden gede monstreerd door Walchenaren. Houtsnijden, een koperslager. een houtdraaier, een tingieter, kantklossen, twee schilders en een demonstratie babbelaars ma ken zijn de disciplines die aan ge toond worden. Vrijdag ratelen de snelle bekjes van standwerkers op de Nieuwe Burg. Zes standwerkers van ni veau hebben ingeschreven voor een wedstrijd. Ze worden beoor deeld cjoor Cees Jespers en J. van Houte. Ook traditioneel is de boekenmarkt op zaterdag die luisterrijk wordt bijgestaan door een damesorkestje. Overigens is er nog de hele week een prijs vraag. In de etalages van de win kels staan foto's met afbeeldingen van Zeeuwse kle derdrachten. Het publiek moet via een formulier de herkomst van die dracht raden. Onder de goede inzenders worden prijzen verloot. Voor meer informatie: zie onze speciale pagina's over de Herfst week in Middelburg. Jeannette Poorter. FOTO ANDA VAN RIET De herfstvakantie betekent voor het Zeeuws Biologisch museum jeugdmuseumda- gen. Dit keer draait het om dierensporen uit de natuur. Dinsdag 27 en donderdag 29 oktober kunnen kinderen van 6 tot 13 jaar alles hierover te weten komen. Het thema 'Speuren naar spo ren' sluit aan bij de gelijknami ge tentoonstelling dit op dit moment in het museum loopt. Tijdens de jeugdmu- seumdagen gaan de kinderen 'als echte natuurdetectives speuren door het bos en op het strand', vertelt educatief medewerkster Martha Wedts de Swart. Daarnaast wordt er een film gedraaid, geknutseld, is er het Rad van Natuur en laat de technische recherche zien hoe vingerafdrukken zichtbaar worden gemaakt. Er ligt een Kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om! 21 OKTOBER 1992 Voor wintersporters wordt veel achtergrondin formatie op een speciale pagina gegeven. In Koude- kerke kan de liefhebber al vast een voorproefje nemen. Produkten nader toege licht in de rubriek Produkt Informatie. Goed gekapt? Ook Zeeu wen deden mee aan de verkiezing best gekapte van de provincie. Winnaars mogen straks proberen lan delijke eer te halen. Het aantal aanvragen voor vergoeding van pro ceskosten bij het proces kostenfonds is in 1991 gestegen. Het Middelburgs Theater brengt vanaf zaterdag 'De Maltese Falcon' naar het filmscript van John Huston. De Middelburgse bioscopen staan van zaterdag 24 okto ber tot en met zondag 1 no vember in het teken van de kinderfilm. Onder het motto Cinekid worden in die royale week dagelijks films gedraaid. Er draaien onder meer Little Nemo (USA,Japan), Het zak mes (Nederland), Busters We reld (Denemarken), Heksen in de voorstad (Tsjechoslowa- kije), Grampire (Nieuw Zee land) en Teddy Uppo (Fin land). Data en aanvangstijden staan in onze filmladder op de Uitpagina. organiseert op 23 okt. een grote Marianne Colijn is van 14.00-17.30 en van 19.00-21.00 uur in onze zaak aanwezig om het pasteltekenen te demonstreren. Aanbieding: SCHMINCKE PASTELS 1 houten kist, inhoud naar keuze: landschap, portret, algemeen 15 pastels van 61.50 voor Paul Krugerstraat 61 Vlissingen Tel. 01184-12733 De films die vanaf vrijdag tot en met volgende week donderdag in prèmiere gaan zijn: Sister Act vrijdag - met Whoopi Goldberg), League of their own (zaterdag - met Madonna), Stay Tuned zon dag - met onder anderen John Ritter en Pam Dawber), Single White Female (maandag - met Bridget Fonda en Jennifer Jason Leigh), Death Becomes Her (dins- dag - met Meryl Streep en Bruce Willis), Memoirs of an Invisible Man (woensdag - met Chevy Chase, Daryl Hannah en Sam Neill) en Midnight Sting (donder dag - met James Wood). Alle films beginnen dagelijks om 19 en 21.30 uur. De premièrs van deze films zijn in november en december van dit jaar gepland. Maar ook aan de jeugd is ge dacht. Woensdagmiddag 28 ok tober (aanvang 14 uur) is er - wat Scène uit De Maltese Falcon. genoemd zou kunnen worden - een aangeklede matineevoorstel ling. Behalve de film Little Nemo krijgen de bezoekertjes een ca deautje van de jarige Alhambra en er treedt een goochelaar op. Alhambra heeft in zijn bestaan veel tijdstanden moeten trotse ren. Het begon in een vertimmerd gebouw dat voor 1912 de huis vesting was van de Nationaal Christelijke Geheelonthouders Vereeniging. Volgens de Vlissing- sche Courant uit die tijd moet Al hambra een aanwinst zijn voor het Vlissingse uitgaansleven. Het programma van de bioscoop wordt voornamelijk bepaald door de naderende Eerste Wereldoor log. De bezoekers krijgen de bal kanoorlog aanschouwelijk voorgesteld. In 1928 komen de eerste spre kende films. Alhambra blijft ver nieuwen. In 1936 komt er een nieuwe eigenaar die er nog een theater bijneemt, het Luxor aan het Bellamypark. Alhambra blijft echter de balangrijkste bioscoop en krijgt de betere films, in Luxor staat het 'volksvermaak' voorop. In de Tweede Wereldoorlog krijgt Alhambra er nog een functie bij, op zondag worden er kerk diensten gehouden. De jaren zestig worden zwart ge schreven in de bioscoopgeschie denis. Het openbare sociale leven holt achteruit onder invloed van de televisie. Ondanks dat zet Al hambra door. En terecht, zo blijkt nu, want de bioscoop is ruim een jaar geleden weer verbouwd. „Het draait als nooit tevoren", stelt de huidige eigenaar Ad Westraete tevreden vast. Meer informatie in deze krant. Donderdagavond 22 oktober a.s. in Hotel Britannia te Vlissingen, aanvang 20 uur. Vrij entree, belang stellenden, ook met partner van harte welkom. Sprekers: J.C. Lagendijk over de Geschiedenis van de Vrijmetselarij in Zeeland en W.F.K.J.F. over Waarden van de Vrijmetselarij door de eeuwen heen. Aan een forum kunnen vragen worden gesteld. LOGE LASTRE DE L'ORIENT - VLISSINGEN 200 JAAR

de Faam | 1992 | | pagina 1