Plattelandsromantiek in het huiskamerinterieur In de winter toch een zomergevoel in huis ktcKT IV T cktevC' MAAND Kamerschermen: mooi en mobiel Staande schrijven Orde op zaken Lichtval ONGEDWONGEN, VLOEIENDE UJNEN UIT DE JAREN VIJFTIG Minimale vormen troef Afzonderen Woensdag 7 oktober 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 Kantoormeubelen voor in huis li steeds meer huishoudens wordt een personal computer aange schaft. Met de aanschaf is ook meteen het opberg 'probleem' om de heek komen kijken. Want, waar zet je hem het beste neer? Niet te veel ir het zicht, maar ook weer niet te goed opgeborgen. De keuze valt neestal op een onopvallend opbergmeubel waar de computer goed irpast en waaraan je gemakkelijk kunt werken. Het hoeft niet te zake- lik te zijn, maar zeker als de computer voor werkdoeleinden gebruikt wordt, is het handig om naast voldoende werkruimte, ook voldoende bergruimte te hebben. De meeste meubelzaken hebben naast de 'woon'meubelen een afdeling 'zakelijk' wonen. Daar vindt u prakti sche tafels, bureaus en (verrijdbare) kastjes. het is interessant te bedenken ebt ons woord 'kantoor' is afge leid van een gotisch schrijfkastje ;it omstreeks 1550 dat 'kantoer' of 'kontoir' werd genoemd. Aan zo'n vrij hoog en tamelijk smal schrijfkastje werd tot ver in de negentiende eeuw staande ge schreven. De meubelgeschiede nis herhaalt zich en we zien nu dan ook dat designers weer te ruggrijpen naar dit oude voor beeld. Het neemt vrij weinig plaats in, maar het biedt voldoen de (opberg) ruimte voor een fax of telefoon. De meubelindustrie maakt op het gebied van kan toormeubelen, voor elk wat wils. Voor jonge en prijsbewuste con sumenten worden heel flexibel toepasbare, eigentijds vormgege ven en makkelijk zelf te monteren werkmeubelen gemaakt. Ook de wat oudere 'jongere' kan een rui me keuze maken uit diverse opberg-, zit- en werkmeubelen in een enorme schakering van vor men, kwaliteiten en materialen. Kantoormeubelen in een huiselijke omgeving. De werkplek in huis dient er ver zorgd en opgeruimd uit te zien. Het is dan ook belangrijk ervoor te zorgen dat er voldoende berg ruimte is. Bijvoorbeeld in de vorm van verrijdbare ladenblokken of leuke kastjes. Zo kun je alle pape rassen en bureau-accessoires netjes opbergen. Van de meube len die nodig zijn voor thuiswer ken, is het bureau het belangrijkst. Er zijn talloze soor ten bureaus. Van eenvoudige kunststof modellen, tot antieke secretaires. Let bij gebruik van ty pemachine of computer op de hoogte van het werkblad. Als u rechtop zit, dienen de onderar men in een hoek van 90 graden op het toetsenbord terecht te ko men. Is de tafel te hoog, zorg er dan voor dat de stoel hoger gezet kan worden en maak eventueel gebruik van een voetensteun als u uw voeten niet plat op de grond kunt zetten. Bureaustoelen zijn er in diverse soorten en maten. Een goede bureaustoel heeft een mechaniekje om de hoogte, de stand van de rug en bij voorkeur ook de (korte) armleuningen te kunnen verstellen. De zithoogte moet kunnen variëren tussen de veertig en drieënvijftig centimeter en de zitting dient iets naar voren te kunnen hellen. Dat voorkomt Jnzakken van rug en schouders. 'Een goede bureaustoel heeft meestal wieltjes. In dat geval is de keuze van vloerbedekking be langrijk. Bij de woninginrichter is duidelijk te zien welke vloerbe dekking 'rolstoel bestendig' is. Dit wordt aangegeven door het zogenaamde PIT (Produkt Infor matie Tapijten) systeem in de vorm van een afbeelding van een rolstoel aan de onderzijde van het tapijt. Laagpolig tapijt in projekt- kwaliteit is ook uitermate ge schikt voor het intensieve gebruik op de werkplek. De lichtval op het werk is belang rijk. Als het bureau bij het raam geplaatst wordt, zorg er dan voor dat als u rechtshandig bent u het licht van links op uw werk krijgt en bent u linkshandig, dat het licht van rechts op uw werk schijnt. Hetzelfde geldt voor bu reaulampen. Bureaulampen die nen een brede straal licht te geven en mogen niet te zwak of te sterk zijn. Informeer bij uw wo ninginrichter welke lamp u het beste kunt gebruiken. Met de komst van de halogeenlamp zijn de mogelijkheden eindeloos ge worden. Aandacht op deze plek voor het thema 'Country Side' in het huis kamerinterieur. Robuuste vor men, grove materialen, gietijzeren en houten accessoires, ambach telijke produkten en verbleekte kleuren weerspiegelen de charme van het eenvoudige platte landsleven. De Europese traditie - Frans "grenen, Engelse Chester field - wordt vermengd met etni sche invloeden uit Afrika, India of Mexico. Grof geweven katoenen kleden in Santa Fé stijl liggen er gebroederlijk naast boerenbont, patchwork en Madrasruit. Ook de florale dessins tieren welig. Een echte mini-trend is de opkomst van de dessin-mix die zich uit in omkeerbare dessins, co-ordinates of streep/bloem en ruit/bloem motieven. Ook op het moderne interieur mist de ecologische bewustwor ding haar uitwerking niet. De koele stijl die 'Essential' was ge doopt, verschuift volgens Simo- ne Sanders langzaam van high-tech naar low-tech. Of sim peler gezegd: van architectoni sche strakheid naar serene rust. En daarmee kun je alle kanten op. Naar de Japanse leegte, de Scan dinavische eenvoud; maar ook naar de Shaker-invloeden binnen het thema 'Country Side' of de primitieve Afrikaanse volkskunst. Alles draait hier om ambacht en vakmanschap. Geraffineerde contrasten in materiaal en vorm - niet zozeer in kleur - zijn type rend. Texturen, reliëfs, simpele bindingen en grove oppervlakken met hier en daar wat glans bepa len de sfeer. Een stoel met rieten zitting staat naast een ongelakt houten kastje in ongekunstelde vormen; op de vloer ligt een ruige bouclé of sisal tapijt; voor de stoffen grijpen we naar gebleekte katoen, ruwe canvas of linnen. In uni of een heel bescheiden streepje. Ecru is de basiskleur, spaarzaam aangevuld met inge togen pastels. Keramiek en een naïef karpet zorgen voor een de coratief accent. i Zonnig interieur. Een woonkamer kan er totaal anders uitzien na gebruikmaking van zo merse stoffen binnen het interieur. Een basisinrichting wordt vrolijk en zonnig door over de stoelen frisse kleurige hoezen te deponeren, dra perieën te gebruiken of door het 'gewone' gordijn te vervangen door een zomergordijn. Lichte kussens op de bank of de bank in het geheel voorzien van een ander stofje die je er na de zomer weer af kunt ha len, geeft ook al een heel nieuw tintje aan uw interieur. Wat dus nodig is voor een totale metamorfose van uw woonkamer? Enkele meters stof, uw fantasie en een zomergevoel. De zomer roept onmiddellijk as- combinatie met andere kleuren. sociaties op met zon, warmte, strand en zee, lome middagen in uitbundig bloeiende tuinen, maar ook met tropische eilanden of het zand van de woestijn. Door com binaties van de juiste kleuren en dessins kunnen al deze beelden worden opgeroepen. Vrolijke kleuren, variërend van zachtgeel via oranje naar oker- en terratin- ten hebben de zon al in zich. Strepen, samengevoegd met na turel en ecru brengen het strand dichterbij. En wie kiest voor een weelderig bloem-dessin of een picknick-ruit komt terecht in een engelse countrysfeer. Ook exoti sche of provencaalse motieven uit zuidelijke oorden geven aan het interieur een zomers accent. Kleurencombinaties Kleuren komen pas tot leven in Door verschillende stoffen naast elkaar te gebruiken kunnen ver rassende resultaten ontstaan. Een effen stof met een ruw op pervlak in combinatie met een glanzende stof, verschillende mo tieven in één kleurstelling naast elkaar, een 'patchwork' van zo merstoffen. Kortom, laat uw creativiteit eens de vrije loop. Het vrijblijvende, wisselbare karakter van losse hoezen maakt experi menteren gemakkelijk. Een bank of fauteuil zijn geschikt voor los se meubelhoezen, maar ook eet- kamerstoelen, poefs, bijzettafels en sofa's kunnen onder handen worden genomen. Zomerse stof fen kunnen ook als baan, strak gespannen langs de wand, of met plooien gedrapeerd, zonnige accenten aan het interieur geven. Verrassend ingepakt Naast op maat gemaakte hoezen door een interieurspecialist of door uzelf, kunt u gebruik maken van ruimvallende grote kleden, grand foulards, en losse banen stof. Hiermee kan een stoel, een poef of zelfs een tafel worden 'in gepakt'. Voor het losse hoezen- werk worden vooral lichte, soepele stoffen, bijvoorbeeld ka toen met linnen, katoen met sa tijn en chintz en ottoman gebruikt, maar ook zwaardere stoffen als dobby- en meu- Kies voor een makkelijk wasbare stof die zich goed 'houdt' en die past bij uw levensstijl. Wees niet zuinig met de meters, de stof moet rondom ruim vallen en moet kunnen meebewegen in het gebruik. Als finishing touch kunnen naar hartelust afwerkingen zoals strik ken, volants en sierbanen worden toegepast. Door met stof aan het werk te gaan, zult u al combine rend zomerse effecten bereiken, met als resultaat een stralend zonnig interieur. NATIONALE Woon Het moment voor 'n nieuwe trend Hoewel de huizen tegenwoordig voldoende privacy bieden en centrale verwarming en dubbele beglazing de tocht in het huis voorgoed heb ben uitgebannen, kunnen kamerschermen toch niet worden be schouwd als overbodige luxe. Sterker nog, kamerschermen en paneelwanden mogen zich in een toenemende belangstelling verheu gen. Ondanks of misschien wel dankzij het feit dat er sprake is van een meer dan tweeduizend jaar oude traditie. Het zijn overigens niet alleen de kostbare antieke gelakte kamerschermen, of de door beken de kunstenaars beschilderde exemplaren, die de aandacht opeisen. Ook voor de eenvoudige beurs zijn er verschillende mogelijkheden. De hedendaagse technieken en meer (schuivende) Japanse shoji- produktiemiddelen zorgen voor panelen, voorzien van wit door- i De charme van het eenvoudige plattelandsleven. een ruime mate van variatiemo gelijkheden. Zo worden er met behulp van het transparante Lexan ook fraai bedrukte vlakgor- dijnen gemaakt, die, het woord zegt het al, als vlakke-, en even tueel verschuifbare paneelwand gebruikt kunnen worden. Bijvoor beeld om een ruimte af te schei den, maar ook om voor de vensters te hangen. Door het toe passen van een speciale druk techniek ontstaat dan bij invallend zonlicht een prachtig lichtfilterend effect. Het kamerscherm kan een heel eigen functie vervullen in bijvoor beeld de open keuken. Niet ieder een ruimt elk moment het gebruikte serviesgoed op. Eén of schijnend rijstpapier, onttrekken de rommel in de keuken aan het oog. Ook in de badkamer kan een kamerscherm een goede dienst bewijzen. Er zijn kamerschermen waar ruimte is gecreëerd om handdoeken of badjassen aan op te hangen. De televisie kan in veel gezinnen ook een bron van irritatie zijn. Een kamerscherm of paneelwand ontleent in ieder ge val het zicht op dat hinderlijke 'blauwe oog' voor diegenen die nu eens niet naar sport willen kijken. Het grote voordeel van een ka merscherm is dat het als het niet wordt gebruikt, heel gemakkelijk opgeborgen kan worden omdat de panelen, eenmaal in elkaar ge klapt, heel weinig ruimte inne men. Hier is dus met recht sprak van een mobiel meubel.

de Faam | 1992 | | pagina 7