lllllivirife AtfiiUbièviiélmlIiiilklt. I GEMEENTE MIDDELBURG Bouwvergunning niet altijd meer nodig r*? Stadsvernieuwing Voorbereidings- besluit Ontvangst Vogelstraat Collecten Spoorweg Avond nieuwe inwoners Commissies Week 41 Tafeltje Dekje uw Vergunningvrije bouwwerken Meldingplichtige bouwwerken Vergunningvrije bouwwerken Vérgunningplichtige bouwwerken Meldingsplichtige bouwwerken Best even wennen... Woensdag 7 oktober 1992 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Hebt u bouw- of verbouwplannen? Dan breken er betere tijden voor u aan. Vanaf 1 oktober heeft 11 namelijk niet voor elk bouwplan meer een bouwvergunning nodig. Dat scheelt een hoop rompslomp. Soms hoeft u uw bouwplan alleen nog bij de gemeente te melden. Voor bouwen bij, in of aan een monumentaal pand moet u echter altijd een vergunning aanvragen. Bouwen en verbouwen wordt dus allemaal wat eenvoudiger. Dat komt door de nieuwe Woningwet. Deze wet kent drie soorten bouw werken: vergunningvrije bouwwerken meldingsplichtige bouw werken Op vrijdag 9 oktober zat de Til burg Eerenbeemt Kring om 11.00 uur in de Burgerzaal van het stad huis door het gemeentebestuur van de Gemeente Middelburg worden ontvangen. Het gezel schap wordt welkom geheten door de heer mr. C.G.J. Rutten, burgemeester van Middelburg. De Tilburg Eerenbeemt Kring is een gezelschap van academici (so ciologen, historici e.a.) die bij de Tilburgse hoogleraar prof. dr. H.EJ.M. Eerenbeemt zijn gepro moveerd. De kring komt een- of tweemaal per jaar bijeen en dit jaar vindt de bijeenkomst in Mid delburg plaats. Op oktober is men begonnen met de verbetering van de verhar ding in de Vogelstraat /Kerksteeg. Er wordt in fasen gewerkt: tot 16 oktober de Kerksteeg tot aan de Vogelstraat, van 19 oktober tot en met 13 november het gedeelte Oude Koudekerkseweg nr. 26/30 tot Vogelstraat nr. 26, van 16 no vember tot I januari 1993 van Vo gelstraat 26 tot en met Oude Koudekerkseweg 33. Tijdens de werkzaamheden zijn de genoemde weggedeelten af gesloten voor verkeer. Tijdens de gehele duur van het werk wordt hel éénrichtingsverkeer op geheven. vérgunningplichtige bouw werken. Ook wordt vanaf die datum het Bouwbesluit van kracht. In het hele land gelden dan dezelfde bouwkundige eisen waaraan bouwplannen minimaal moeten voldoen. Het Bouwbesluit ver vangt de bouwkundige voor schriften in de gemeentelijke Door burgemeester en wethou ders is aan de volgende instellin gen toestemming verleend om in de komende week een huis-aan- huis-collecte te houden: Dierenbescherming van 5 tot en met 10 oktober; Unesco Centrum Nederland van 19 tot en met 24 oktober. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verza meld worden in verzegelde collec te bussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, die nen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs. Op dinsdag 20 oktober kunnen nieuwe inwoners, die zich in een be paalde periode van het afgelopen jaar in Middelburg hebben ge vestigd, kennis maken met de "bestuurders" van Middelburg, met het stadhuis van waaruit Middelburg wordt bestuurd en met andere nieuwe inwoners tijdens de zogenaamde "avond nieuwe inwoners". De ontvangst, waarvoor de nieuwe inwoners een uitnodiging krij gen, vangt aan om 19.30 uur. Om 20.00 uur begint het officiële ge deelte. Tijdens de bijeenkomst zat burgemeester mr. C.G.J. Rutten een wel komstwoord uitspreken. Voorts is er de gelegenheid kennis te ma ken met de teclen van de gemeenteraad en de directeuren van de diverse gemeentelijke diensten. Tijdens hel hiernavolgende informele deel van de avond is er gele genheid om met de bestuurders en de aanwezige raadsleden te pra ten. Er wordt een film vertoond en er zijn rondleidsters aanwezig, die de gasten graag hel gotische gedeelte van het stadhuis laten zien. k 4 "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 12 tot en met 18 oktober 1992 maandag rundergehakt, andijvie, gestampte aardappelen dinsdag stamppot boerenkool woensdag plakken rundvlees, spinazie, aardappelen conderdag varkensvlees, savoyekool, aardappelen rijdag nlokjes vis, citroensaus, ge mengde groente, aardappelen zaterdag bami goreng zondag wat de pot schaft bouwverordening. Deze voor schriften willen per gemeente nogal eens verschillen. Maar met de komst van het Bouwbesluit is dat verleden tijd. Voor vergunningvrije bouwwer ken hoeft u straks dus geen bouw vergunning meer aan te vragen. Het gaat daarbij om kleine bouw sels zoals bijvoorbeeld een schut ting, een pergola, een dakraam, een dierenverblijf, een schommel of zonnewijzer in de tuin, een an tenne van maximaal 5 meter hoog. Ook voor 'niet-ingrijpende' ver bouwingen, zoals het aanbrengen van een open keuken, is niet lan ger een bouwvergunning nodig. Tenminste, als u niets verandert aan de draagconstructie, u uw huis niet groter maakt of u uw huis niet verbouwt tot bijvoor beeld een petil-restaurant. Als u twijfelt of uw bouwplan wel vergunningvrij is, doe dan na vraag bij uw gemeente. Daar geeft men u graag tekst en uitleg, en zo voorkomt u problemen achteraf. Zorg er in ieder geval voor dat uw bouwplan voldoet aan de eisen van het Bouwbesluit, vooral als het gaat om de sterkte van de constructie. Blaast bijvoorbeeld de eerste de beste windvlaag uw bouwwerk omver, dan zit u goed fout. De gemeente kan u in dat ge val dwingen het werk af te breken of zodanig aan te passen dat het geen gevaar meer oplevert. En dat Wegens onderhoudswerkzaamhe den door de Nederlandse Spoor wegen zal de spoorwegovergang aan de Nieuwlandseweg gesloten zijn in de nacht van 17 op 18 okto ber van 23.00 tot 9.00 uur In de nachten van I op 2 novem ber en van 2 op 3 november is de spoorwegovergang aan de Schroe- weg gesloten van 23.00 tot 7.00 uur. js» gaat pijn doen in de porte monnee... Ook voor meldingplichtige bouw werken hoeft u straks geen bouw vergunning meer aan te vragen. Zoals de naam al aangeeft: deze (ver)bouwplannen moet u wel melden bij de gemeente, waar u ook woont in Nederland. Het gaat hierbij om wat grotere bouwsels dan vergunningvrije bouwwerken. Bijvoorbeeld een garage of een schuur met een in houd van hoogstens 50 m\ een aan- of uitbouw aan de zij- of achtergevel van de woning van ook maximaal 50 m' inhoud, een dakkapel, een schotelantenne met een doorsnee van maximaal 2 me ter, een zonwering of rolluik aan de gevel langs de openbare weg. Dergelijke bouwplannen moet u, voorzien van enige gegevens en te keningen, schriftelijk melden bij Burgemeester en Wethouders (B&W) van uw gemeente. Zij be- In de komende periode vergade ren de commissies op de volgende dagen: Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 8 oktober om 16.00 u uur portefeuille welh. Douwes) en 19.30 uur (portefeuil le weth. Smitskamp). Secretaris is de heer J.J. Schroe- vers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 12 oktober om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Mar cus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 13 oktober om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw E.C. Walra ve, telefoon 75466. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 13 oktober om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 29 oktober om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlich ting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. Vergunningvrij wil zeggen dat er geen bouwvergunning is vereist. De volgende werken zijn vergunningvrij. - het bouwen naar aanleiding van een aanschrijving van bur gemeester en wethouders; - werkzaamheden behorend bij normaal onderhoud; - het bouwen van bouwwerken op zij- of achtererf mits: niet hoger dan 1 m'; oppervlakte kleiner dan 2 nv; erf minder dan 50% bebouwd blijft (bijvoorbeeld(kip- penjhok); - het bouwen van een overkapping met open constructie op erf mits: niet hoger dan 2,7 m'; oppervlakte kleiner dan 20 nv; erf minder dan 50% bebouwd blijft (bijvoorbeeld carport); - het aanbrengen van veranderingen van niet-ingrijpende aard mits: constructie niet wordt aangetast; oppervlakte kleiner is dan 20 nv; bestaand gebruik gehandhaafd blijft; - het plaatsen van tuinmeubilair niet hoger dan 2 m'; - het plaatsen van antennes niet hoger dan 5 m'; - het aanbrengen van erf- of terreinafscheidingen mits; achter de voorgevelrooilijn niet hoger dan 2 m voor de voorgevelrooilijn niet hoger dan 1 m kijken of uw bouwplan inderdaad voorkomt op de lijst van melding plichtige bouwwerken, of uw bouwplan niet in strijd is met het bestaande of in voorbereiding zijnde bestemmingsplan en of het voldoet aan redelijke eisen van welstand. B&W moeten u binnen één maand na ontvangst van uw melding per brief laten weten of uw bouwplan aan de voorwaarden voldoet. Ge beurt dit niet of niet tijdig, dan mag u gaan (ver)bouwen. U hebt in dat geval namelijk een fictieve toestemming gekregen. U weet dus binnen één maand waar u met uw bouwplan aan toe bent, of u mag gaan bouwen ja of nee. Alleen als B&W voor uw bouwplan een besluit moeten ne men over vrijstelling van het bestemmingsplan, duurt het wat langer. Maar u weet dan in elk ge val binnen vier maanden hoe de vlag erbij hangt en dus of u uw voorgenomen bouwerij ter hand kunt (laten) nemen. Geven B&W u hel groene licht, dan moet u binnen drie maanden met bouwen beginnen. Doet u dat niet, dan loopt u het risico dal u de procedure van melding op nieuw moet doorlopen. Het is dus niet zo dat u na verkregen toe stemming geheel zelf kunt uil ma ken wanneer u met bouwen begint. Zo zijn de regels van het spel... Het is ook warm aan te bevelen uw bouwplan even met uw buren door te praten. Liefst zo vroeg mogelijk. Het kan namelijk zijn dat uw nieuw te bouwen garage net hun uitzicht op de buurtvijver dreigt te ontnemen. Uw buren pikken dit niet. Binnen een maand na de verleende toestem ming tot bouwen kunnen zij een Arob-berocp instellen en vragen om schorsing van de toestem ming. Dat kan heel vervelend uit pakken, vooral als u al met bouwen was begonnen... Daarom is het verstandig te wach ten met bouwen totdat de maand is vérstreken dat men beroep tegen de bouwtoestemming kan aante kenen. Uw risico's blijven zo tot een minimum beperkt. Als u gaat bouwen, houdt u dan wel aan wal u bij B&W heeft ge meld. Klopt de zaak niet, dan kunnen B&W u dwingen uw in middels gereed gekomen bouw werk alsnog aan te passen. Ook bouwen in strijd met de bouw kundige voorschriften van het Bouwbesluit is niet verstandig. B&W kunnen dan eveneens ingrij pen, met vaak onplezierige gevol gen voor uw portemonnee. Blijft over de categorie vérgun ningplichtige bouwwerken. Dat De volgende werken zijn aangewezen als meldingsplichtige bouw werken. 1. een gebouw op een zij- of achterf van een woning of een ander gebouw, ten dienste van een groter genot van het gebruik van die woning of dat andere gebouw, met dien verstande dat: 1. de bruto-inhoud niet meer is dan 50 m'; 2. de breedte niet meer is dan 3 m; 3. de hoogte, gemeten vanaf het aansluitend terrein, niet meer is dan 2,7 m; 4. de afstand tot de voorgevelrooilijn ten minste 3 m is, en 5. de toevoeging van het gebouw niet tot gevolg mag hebben dat het oorspronkelijk bij de woning of het andere gebouw aansluitende terrein dan wel het bij de woonwagen aanslui tende deel van de standplaats vooi meer dan 50% is bebouwd; b. een aan- of uitbouw aan een zij- of achtergevel van een woning of een ander gebouw, met dien verstande dat: 1. de bruto-inhoud niet meer is dan 50 mi; 2. de breedte niet meer is dan 3 m; 3. de hoogte, gemeten vanaf het aansluitend terrein, niet meer is dan 2,7 m; 4. de afstand tot de voorgevelrooilijn ten minste 3 m is, en 5. de oppervlakte die ingevolge het geldende bestemmingsplan voor bebouwing in aanmerking komt, met niet meer dan 15% wordt overschreden; c. een dakkapel, voor zover gelegen op het achtcrdakvlak, met dien verstande dat: 1. de breedte niet meer dan Vi van de breedte van het dakvlak beslaat; 2. de bovenzijde ten minste 0,5 m onder de noklijn is gelegen, en 3. de onderzijde in het dakvlak is geplaatst; d. een gebouw ten behoeve van een openbare nutsvoorziening, het openbaar vervoer of het wegverkeer, met dien verstande dat; 1. de bruto-inhoud niet meer is dan 50 mJ; 2. de breedte niet meer is dan 3 m, en 3. de hoogte, gemeten vanaf het aansluitend terrein, niet meer is dan 2,7 m; e. een bouwwerk, geen gebouw zijnde, ten behoeve van het ont vangen van lelecommunieatiesigrialen met een grotere doorsne de dan 1 m, voor zover gelegen op het achtererf van een woning of een ander gebouw, met dien verstande dat; 1. de doorsnede niet groter is dan 2 m, en 2. de hoogte, gemeten vanaf het aansluitende terrein, niet meer is dan 3 m; f. een bouwwerk, geen gebouw zijnde, voor wegaanduiding en verkeersgeleiding ten dienste van het weg-, spoorweg-, water- of luchtverkeer, voor zover dat bouwwerk niet een bouwwerk is als bedoeld in artikel 43, eerste lid, onderdeel f. van de Woningwet; g. liet aanbrengen van zonwering of een rolluik aan een woning of een ander gebouw. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben besloten de gemeenteraad voor te stellen het verdeelbesluit van het stadsver nieuwingsfonds voor het jaar 1993 vast te stellen. Voor stadsvernieuwingsaktiviteiten van natuurlijke of rechtsperso nen wordt voorgesteld een bedrag van f 1.580.000, te bestem men voor: restauratie woningverbetering stimuleren wonen in de binnenstad sociaal cultureel werk steun aan woningcorporaties onderhoud monumentale gebouwen f 940.000, f 400.000, 135.000, f 5.000, f 20.000, f 80.000, Het raadsvoorstel ligt met ingang van 7 oktober 1992 gedurende 14 dagen ter inzage bij de sectie Juridische Zaken van de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. Binnen de gestelde ter mijn kunnen natuurlijke en rechtspersonen, die in de gemeente een belang hebben, alsmede ingezetenen daarover schriftelijk op merkingen maken bij het college van burgemeester en wethou ders van Middelburg, Postbus 61, 4330 AB Middelburg. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 21 september 1992 een voorberei- dingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft vastgesteld voor: a. het perceel aan de Torenweg, gelegen tussen de percelen To- renweg 4 en 4a, zoals dat is aangegeven op tekening S187-67 d.d. april 1992; b. het perceel Bosschaartsweg 1, zoals dat is aangegeven op te kening S187-70, d.d. 12 augustus 1992; c. het perceel Molendijk 64, zoals dat is aangegeven op tekening S187-71, d.d. 12 augustus 1992. Het besluit treedt in werking op 7 oktober 1992 en ligt met de bij behorende pre-adviezen en tekeningen voor een ieder bij de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21, ter inzage. zijn alle bouw- en verbouwplan nen die niet vergunningvrij of meldingplichtig zijn, maar dat voelde u ongetwijfeld al aankomen. Zulke vérgunningplichtige plan nen zijn vaak van behoorlijke om vang en/of ingrijpend. Dat betekent dat u er schriftelijke toe stemming voor nodig hebt van B&W. De aanvraag voor uw bouwver gunning moet voldoen aan de re gels van de gemeentelijke bouwverordening. B&W moeten u in principe binnen drie maanden laten weten of u mag gaan (ver)bouwen ja of nee. Er zijn en kele uitzonderingen voor deze ter mijn. Die hangen onder andere samen met de milieuwetgeving en met de Wet op de Ruimtelijke Or dening. Maar over het algemeen mag u wanneer zonder bericht de termijn is verstreken, aannemen dat de bouwvergunning is ver leend. U hebt dan een fictieve bouwvergunning, waarmee u ove rigens wel mag aan bouwen. Houd er rekening mee dat ande ren, bijvoorbeeld uw buren, be zwaar kunnen maken tegen de normaal of fictief verleende bouwvergunning. Dat kan via een Arob-procedure maar ook via de gewone rechter. Ook hier geldt: praat uw bouwplannen vantevo- ren even met uw buren door. Het is best even wennen aan de nieuwe regels. Zo op het eerste ge zicht lijken ze er niet eenvoudiger op geworden. Maar dat is schijn. Wel móet u bij uw (vcr)bouwplan- nen goed blijven opletten, want lier en der steekt nog wel een lastig addertje onder liet gras. Raadpleeg bij twijfel altijd uw ge meentel, sectie Bouwen en Wo nen, Vlissingsestraat 21, telefoon 75200. Ook kan bet zinnig zijn advies te vragen aan een architect of een andere deskundige in bouwvoor schriften. U bent daar uiteraard vrij in. Wilt u alles nog eens rustig door lezen, dan kunt u een brochure ophalen bij sectie Voorlichting, Stadhuisstraat 2 of de Dienst Stadsontwikkeling, Vlissing sestraat 21. foto's: J. Wolierbeek

de Faam | 1992 | | pagina 5