Nachthemden en droomprijzen in actie voor gehandicapten ^FM |105.3 MOTORRIJLES? Duizend oud-studenten op reünie 1 RADIO ATLANTIS s s Het ritme van Walcheren Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! Domburg heeft nu lang genoeg in de hoek gezeten waar de klappen vallen. Dat valt duidelijk af te leiden uit de opstelling van het ministerie van economische zaken om deze badgemeente een flinke zak met geld te geven om het aangezicht flink bij te plamuren. Op verschillende plaatsen in de kern zullen binnen een termijn van anderhalf jaar plannen worden gereali seerd, die de toeristenkern een 'face-lift' moeten be zorgen en het verblijf van de vele gasten aangenamer moeten maken. Ook de eigen bevolking zal dik meeprofiteren van de verbeteringen. 'Kuurtuin' PZC WEEKBLADEN 8 Uitvoering HTS VIERT NEGENDE LUSTRUM Angst 1 Loterij 5 5 Noodgebouwen Parachutisten Iets moois ft- 92e JAARGANG NUMMER 41 motorrijles praktijkboek rijbewijs a Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om' 7 OKTOBER 1992 Domburg wordt na 'face-lift' nog aantrekkelijker voor toerist Het rijk heeft fors in de buidel ge tast om allerlei verbeteringen, waartoe de gemeente anders pas veel later of helemaal niet aan toe zou komen, mogelijk te maken. Hoezeer aan Domburg een warm hart wordt toegedragen moge blijken uit het feit, dat de Dom- burgse plannen samen met acht voorstellen van elders uit het land zijn gehonoreerd. In hoeveelheid aangereikt geld komt Domburg van die negen gehonoreerde plannen zelfs op de tweede plaats. Burgemeester Hietkamp is niet weinig in zijn nopjes met deze opsteker. „Klaarblijkelijk vond men onze plannen bijzonder inte ressant", stelt hij met voldoening vast. De te maken kosten worden overigens niet voor de volle hon derd procent door de financiële hulp van de rijksoverheid gedekt. De gemeente zal een kwart zelf moeten bijleggen. De plannen die voor een belang- Badstraat Domburg straks f/aneergebied? I®© UfeglÖSÏ Oplage: 24.590. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, jxistbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman. 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51. 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Mj Q; 1 rijk deel op herinrichting van stra ten en gebieden zijn gericht, zijn voor het belangrijkste deel ge groepeerd rond de plek waar Zeelands eerste vijf sterren Badhotel-nieuwe stijl wordt op getrokken. Zo is daar het als Ne- haienniagebied omschreven terrein tussen de kust en de Bad hotel bouwplaats. Het betreft hier een in de loop van de tijd wat verwaarloosd terrein zonder dui delijke structuur. „Geprobeerd wordt daar iets moois van te ma ken, dat de toeristisch- recreatieve sector kan ondersteu nen", licht de burgemeester na der toe. Er bestaan gedachten aan deze omgeving een invulling te geven die past bij het gezondheidstoe- risme. Dan kan -wat uniek is voor Nederland- de vorm krijgen van een 'kuurtuin', een parkachtige entourage, waar bijvoorbeeld zeenevel wordt gespoten. Nage gaan wordt of de aanleg van een gezondheidstuin ook qua exploi tatie een haalbare kaart is. De verwachting is verder dat het hele voorterrein van het Badhotel openbaar gebied wordt. Door dit gebied worden wandel- en fietspaden verbeterd of doorge trokken. Tot de op korte termijn aan te pakken projecten behoort ook het opknappen van het openluchttheater en wel in die zin dat de geluidsoverlast kan worden beperkt. Verkeerstechni sche overwegingen hebben ge leid tot het plan de bestaande toegang tot het openluchttheater te verleggen naar de Zuidstraat. De Badstraat moet ook nodig 'op de schop'. Deze route naar het strand, die aan de ene kant wordt begrensd door een verkankerde muur, heeft aan die zijde een zo danig smal stoepje dat strandbe- zoekers op weg naar de waterkant in ganzepas achter el kaar moeten lopen of gedeeltelijk de rijbaan als voetpad moeten gebruiken. „Daar zou meer een flaneergebied van moeten wor den gemaakt", meent burge meester Hietkamp. Aan de andere kant moet rekening ge houden worden met de verkeers- doorstroming. Herinrichtingsmaatregelen zijn er ook nodig voor de entree van het dorp via de Domburgseweg. Het fietspad houdt nu op bij het Bad hotel. Dat pad moet worden doorgetrokken. Verder wordt de te asfalteren rijbaan versmald en komen er verkeersdrempels om het hard rijden terug te dringen. Per project zullen de meest be trokkenen gelegenheid krijgen om suggesties te doen die bij de realisering van de plannen van nut kunnen zijn. „Maar dat wil nog niet zeggen dat we alle sug gesties kunnen concretiseren", zo merkt de eerste burger op. Omdat de rijksoverheid heeft be paald dat de werken binnen een afgebakende termijn moeten zijn gerealiseerd, zal een aantal plan nen tegelijkertijd in ontwikkeling komen. Vermoedelijk zal de Dom burgseweg als eerste project worden aangepakt. Er wordt bij de uitvoering van de werken zo veel mogelijk rekening gehouden met de seizoenbedrijvigheid. Niettemin vraagt de burgemees ter nu al begrip voor mogelijke Entree badplaats krijgt bij Domburgseweg ander aanzien. overlast. „Maar ja: als je wat wilt moet je wat". De burgemeester noemt de aan pak van de stroom projecten 'een hele uitdaging, in meerderlei op zicht". Hij hoopt dat de werken zullen bijdragen tot een verho ging van het al-jaren nagestreef de kwaliteitsniveau van het toeristisch verblijfsklimaat in Domburg. De Vlissingse HTS viert deze week haar 45-jarig bestaan. Iedere vijf jaar, als er weer een mijlpaal bereikt is, is er een reden om weer een groot lustrumfeest in elkaar te draaien. Maanden van voor bereiding gaan eraan vooraf. Toch is het dit keer an- Het is een naam met een legendarische klank. Wie praat over Klapwijk ziet onmiddellijk weer het zwaar gebrilde hoofd van die statige man voor zich die zoveel bekendheid verwierf tij dens de landelijke tv-actie 'Open het dorp', met Mies Bouw man als hevig bewogen presentatrice. Want al die 'lieve, lieve mensen' brachten toen toch maar een enorm bedrag bijeen om het initiatief van revalidatie-arts A. Klapwijk tot inrichting van een aangepast dorp voor gehandicapten inhoud en vorm te kunnen geven. De opzet van het Nationaal Cen trum Sportvorming 'Het Zilveren Schor' bij Arnemuiden is een nieuw initiatief van die bekende revalidatie-arts. In zijn werk in de revalidatiegeneeskunde werd Klapwijk ermee geconfronteerd dat mensen met een handicap of een chronische aandoening niet aan sport doen. Onzekerheid en onbekendheid zorgen voor hoge drempels", aldus dokter Klap wijk, „terwijl de ervaringen en de uitkomsten van onderzoeken alle maal in dezelfde richting wijzen. En dat is dat sportief bewegen je goed doet. Voor mensen met een handicap kan sportief bewegen zelfs nog zoveel meer be tekenen". De angst om met een handicap of chronische ziekte aan sport te doen, is begrijpelijk, maar meestal ongegrond. „Met een goede advisering en begeleiding wordt voorkomen dat onverant woorde risico's worden geno men", meent de revalidatie-arts. Maar voorlichting en adviezen van artsen zijn vaak niet voldoen de om sportbeoefening een vaste plaats te geven in het leven van gehandicapten en chronisch zie ken. Telkens weer blijkt dat zelf proberen en zelf ervaren de aller beste manier is. Sportstimulering voor gehandi capten en chronisch zieken staat centraal op de lokatie van het 'Zilveren Schor', zo genoemd omdat dit aanvankelijk voor de jeugd bestemde vormingscen trum, een door koningin Juliana en prins Bernhard bij hun zilveren bruiloft aangeboden koninklijk geschenk, is gebouwd op een door de vorming van het Veerse Meer definitief droog gevallen schor. In dit op Arnemuids grondgebied gesitueerde centrum zullen men sen met een handicap of chroni sche ziekte in de praktijk kunnen kennismaken met uiteenlopende zaal-, veld- en watersporten. Op basis van de ervaringen, die zij tij dens meerdaagse sportarrange- menten opdoen, kunnen zij zelf de sport van hun keuze bepalen. Bij het centrum is tevens infor matie beschikbaar over de moge- lijkheden om de gekozen sport in de eigen woonplaats of regio te beoefenen, zodat een brug wordt geslagen naar de sportbeoefe ning in de eigen omgeving. Nog voor de zomer van 1993 start 'Het Zilveren Schor' met de ar rangementen. Om de verblijfs- en slaapaccom- modatie van het centrum te kun nen verbeteren en toegankelijk te maken voor mensen met een handicap, wordt in de laatste maanden van dit jaar de Eerste Zeeuwse Nachthemden Loterij' georganiseerd. Parallel aan de lo terij zullen nachthemden worden verkocht met een opdruk die ver wijst naar de verbetering van de slaapaccommodatie. En ook de in het kader van de loterij uitgeloot - S CO 0 Co de prijzen verwijzen naar de slaapaccommodatie: droombed- den en videorecorders die ook geschikt zijn voor het opnemen en afspelen van nachtfilms. Nachthemden en loten zullen tot de jaarwisseling overal in Zeeland kunnen worden besteld bij de vvv-kantoren en bij speciale ver koopteams. ders dan voorgaande jubilea. De traditionele optocht door de Scheldestad is van het program ma geschrapt doordat er te wei nig animo voor was. Tijden veranderen, een stelling die de HTS in de loop der tijden kenmerkt. Vijf jaar geleden paradeerde de stoet, uitgedost in klassieke kle dij, nog wel door de binnenstad. Stoet is een 'groot woord. „De opkomst was zo minimaal dat we ons gewoon voelden staan op het stadhuisplein", herinnert Erik de Vries zich. De Vries is leraar Engels en al bijna 30 jaar aan de school verbonden en heeft de veranderingen meegemaakt. Vijfenveertig jaar geleden begon de HTS met een afdeling werk tuigbouwkunde als onderafdeling van de Zeevaartschool. Daarna vestigde de groep van 22 stu denten zich in een noodgebouw in de Hobeinstraat. Twintig jaar lang werd in verschillende nood gebouwen lesgegeven tot in 1968 het pand aan de Edisonweg werd betrokken. De Vries ziet vooral in het contact met de stu denten een belangrijk verschil met vroeger. De afstand is groter geworden. Was er jaren geleden nog een corps, een studenten- soos en zelfs een eigen cabaret, vandaag de dag ligt het vereni gingsleven op zijn gat. De oor zaak daarvoor is dat de student van nu individueler is en dat de studietijd beperkt is. Vanaf mei heeft een feestcom missie van vijf studenten alle zei len bijgezet om het lustrumfeest tijdig in kannen en kruiken te heb ben. De afgelopen paar weken zijn hectisch geweest. Nog op het laatste moment is een team van oud-studenten gestrikt om de openingsact te verzorgen. Vier parachutisten worden met een Zeeuwse vlag tussen zich in bo ven het Badstrand gedropt. Daar mee is de spits afgebeten en volgt een week vol activiteiten, waaronder een sloepenrace in het Kanaal door Walcheren en een zeskamp de donderdag. De reünie voor oud-studenten valt op zatredag 10 oktober. De op komst is hoog. Al bijna 1000 oud-HTSers hebben zich aange meld. In totaal zijn er - inclusief de HALO, de laboratoriumschool die er sinds het vorige lustrum bij is gevoegd - in vijfenveertig jaar 3100 studenten afgestudeerd. Dit jaar staan er 750 studenten ingeschreven. Zij zijn de kandida ten voor de volgende reünie.

de Faam | 1992 | | pagina 1