Foto's Middelburgse horeca sluit buitenseizoen Nieuwe badminton vereniging Delta '92 van de grond Kruiswoordraadsel M Sfeer sterkste punt Studio Kim Nieuw Vlissings Aerobic Centre Winnaars in braderie-actie Eurostyle Micmec Walcheren Onderwijsdag in Zeeland s MILIEU TIP ABIM-AMRO markt ypor ondernemers Drie uitzendgroepen verenigd in Tënce Danny Blind schiet juwelierszaak open MILIEUWINKEL MIC Haast Studio V: kapperszaak in krankzinnige kapsels? 8 Woensdag 7 oktober 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 Vraag: Is fotograferen milieu belastend? Antwoord: Fotografie is de meest beoefende hobby in Nederland. Door de omvang en de aard van de fotografie is ze sterk milieu-belastend. Vooral bij het ontwikkelen van foto's worden agressieve che mische produkten gebruikt, zoals zware metalen en zuren. De overheid eist, dat alle che micaliën apart gehouden wor den en centraal ingezameld. Voor particulieren betekent dit, dat zij deze stoffen moe ten inleveren bij fotozaken of chemocar, danwel depot klein-chemisch afval de ge meente. De fotobranche moet deze stoffen afgeven aan een parti culiere inzamelaar met ver gunning. In de meeste gevallen komt het afval dan bij Afval Verbranding Rijnmond terecht. Daar kunnen dan weer schadelijke gassen, o.a. dioxine door in de lucht komen. Er is echter een betere oplos sing. Veel fotovaklaboratoria en de zg. Green Foto Shops (nog niet op Walcheren) ge bruiken herbruikbare hoog waardige kleurontwikkelaar en bleekfixeer. De meeste fo tozaken sturen hun films ge lukkig naar zulke laboratoria. Bar American, Café Seventy Se vern en Tympaan menen dat ze het buitenseizoen - het terraszit- ten dus - feestelijk moeten afslui- fèn, En omdat er zaterdag toch al feest wordt gevierd op de Mid delburgse Markt (Middelburgs Muziekfeest) hebben de uitbaters van die etablissementen de gele genheid te baat genomen om de Acht kraampjes over onder meer electronisch bankieren en buiten lands betalingsverkeer stonden dinsdagavond 30 september ver spreid in Hotel Arneville in Mid delburg. De kraampjes waren onderdeel van de manifestatie 'ABN-AMRO in de markt' van de gelijknamige bank. Tachtig Walcherse ondernemers bezochten de 'markt', waarmee dé ABN-AMRO bank trachtte be zoekers te informeren over aller hande bankzaken en aan zich te binden. 'En natuurlijk een stukje naamsbekendheid te werven'. Di recteur van het district Zeeland, A.J.van Osnabrugge, leidde de avond in, waarna burgemeester C.G.J.Rutten van Middelburg een toespraak hield over de positie van Walcheren in de regio. De uitzendbureaus Walcheren, BIS en Interval zijn verleden tijd. Zij leven sinds maandag 5 okto ber voort onder de naam "Tënce. Met deze fusie de uitzendgroep een sterkere positie op de natio nale en internationale markt in te némen. De organisatie van de drie, die al tot dezelfde onderneming be kboorden, blijft hetzelfde. Alleen dé huisstijl verandert. Veertien bureaus in Zuid-Nederland en België worden omgedoopt. De di rectie van de uitzendgroep hoopt met dit beleid over een paar jaar in het rijtje van de tien grootste uitzendorganisaties thuis te ho ren. Nu bezorgd Tënce iedere dag ongeveer duizend mensen een tij delijke baan. daar aanwezige faciliteiten te gaan gebruiken. Om 21 uur be gint er een concert met de Belgi sche band Derek and the Dirt, samen met een support act. De caféhouders willen dit initia tief jaarlijks herhalen. Telkens in samenwerking met de organisa tie van het Middelburgs Muziek feest en de gemeente Middelburg. „We willen op deze manier onze goede wil tonen aan het uitgaanspubliek. Als het alle maal een beetje meezit halen we jaarlijks een topartiest naar Mid delburg voor deze gelegenheid", meldt Pim van den Berge. Met een bescheiden trap schoot profvoetballer Danny Blind vrij dagmiddag het papieren gordijn voor Ewa Gold aan flarden. Daarmee opende de Ajacied het nieuwe juwelierszaakje in de Korte Geere in Middelburg. Ewa Gold, genoemd naar de eigena resse Ewa Lukas, is zoals de naam doet vermoeden voorname lijk gespecialiseerd in gouden sieraden. Na de aftrap deelde Blind handtekeningen uit aan omstanders. Wij hebben in de MilieuWinkel een overzicht van afvalstoffen bij fotografische processen en wat er mee te doen. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur In de maanden mei en juni van dit jaar heeft Studio Kim uit Middel burg een klantenonderzoek ge daan. In totaal 400 klanten kre gen een door een marketingbu reau samengestelde vragenlijst mee, waarin hun mening werd gevraagd over de dameskapsa lon. Een vrij unieke aktie die blijk baar aansloeg, gezien de respons van ruim negentig procent. „We hadden niet verwacht dat zoveel mensen de formulieren zouden terugsturen, maar zijn er heel blij mee", reageert Anneke Treurniet, samen met Jeanet Leys eigenaar van de kapsalon. „Hoe hoger de respons immers, hoe betrouwbaarder de resultaten". Doel van het onderzoek was ten eerste peilen hoe het werk ge-, waardeerd wordt en ten tweede klanten de mogelijkheid bieden om anoniem eventuele negatieve kritiek kenbaar te maken. Nog steeds durven mensen vaak niet rechtstreeks tegen de kapsters te zeggen dat ze ontevreden zijn over het resultaat. De uitkomsten van het onder zoek zijn overwegend positief. De kapsalon heeft een hoge klanten binding en is voornamelijk door mond-op-mondreclame bekend bij het publiek. De vakbekwaam heid van de kapsters kwam naar voren als sterkste punt, maar op vallend was de waardering van de ondervraagden voor de sfeer in de zaak. In de antwoorden wordt de sfeer omschreven als gemoedelijk. Anneke: „Plezier in het werk staat bij ons voorop. We zijn eerlijk in wat we te bieden hebben en hoe we werken. We houden niet van toneelspelen. Blijkbaar trekken we daarmee ook een bepaald type mensen. Het is bij ons wel gebeurd dat een vrouw met permanentwik kels nog in haar haar naar buiten rende om de parkeerwachter uit te leggen dat haar kappersbezoek wat uitliep! Prachtig toch?" In de enquête was ook ruimte voor ei gen reakties. Door de jaren heen sluipt er ongewild toch een zeke re routine in het werk. Juist door die aavullende opmerkingen van klanten zijn de kapsters gewezen op zaken die ze zelf niet meer za gen. Verder zijn de uitkomsten een stimulans om door te gaan met de door ons gekozen stijl en werkwijze", aldus Anneke Treur niet. De oude loods aan de Paul Kru- gerstraat in Vlissingen hee't sinds kort een nieuwe bestem ming. Donderdag 1 oktober werd het omgedoopt tot een Aerobic Centre Sportlife, waar Lydia Eren- treich zowel 's avonds als over dag les geeft in aerobic en calisthenics. Ook voor 50 plus sers is er gelegenheid om op mu ziek de ledematen los te schudden. Nonchalant spreekt zij over low- en high impact oefeningen en er hangen een aantal indrukwek kende, kort geleden behaalde di ploma's aan de muur. Na enige jaren ervaring opgedaan te heb ben in Fitness Centre Sportlife, dat zij samen met haar vriend aan de Bonedijkstraat leidde, werd het voor Lydia Erentreich tijd voor een eigen werkplek. „Ik kon deze loods huren en er hele maal zelf een indeling in maken. We beschikken hier over een zaal met airconditioning, kleedruim tes, een douche en achterin is er zelfs nog plaats voor eventuele uitbreiding. Momenteel werk ik hier met twee collega's". Erentreich: „Bij de Aerobiclessen ligt het accent enerzijds op vet- verbranding, waar de low-inpact- oefeningen toe dienen en die ook voor de warming up worden ge bruikt. Anderzijds moeten de high-impact-bewegingen de con ditie verhogen, door springen bij voorbeeld. Bij calisthenics moet je meer denken aan spierverster- Benen los in het nieuwe Aerobic Centre Sportlife. kende oefeningen. Vaak een vol gende fase in de cursus, ledereen kan eerst een les gratis kennis komen maken met aerobic of ca- listhenic. Er wordt zowel overdag als 's avonds les gegeven", zegt de cursusleidster die er van over tuigd is dat er in Vlissingen dui delijk behoefte bestond aan nog een aerobic centrum. Vorige week donderdag reikte de heer Moelker, direkteur particulie ren regio Zeeland van de ABN/AMRO, de prijzen uit van de braderie-aktie Eurostyle. Ter gelegenheid van de braderie in Middelburg schreef de bank een kleurwedstrijd voor kinderen en een sportquiz voor jongeren uit. De wedstrijden zijn onderdeel van een promotie-actie voor de nieuwe Eurostyle-jeugdspaar- vorm. Om dat nog eens te bena drukken kreeg iedere prijswin naar een dergelijke rekening met een beginsaldo. „De actie is duidelijk aangesla gen", vertelt Moelker.„We hebben vijfhonderd kleurplaten terugge- DE, PAREL, Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 0118S-3230 La douce France Op zaterdag 10, 17 en 24 oktober staat er van 18.00 tot 22.00 uur een koud en warm buffet voor u klaar, met overheerlijke FRANSE SrECI ALITEITEN. Prijs f 37,50 incl. "Ie Papilion" cocktail. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen f 40,00 p.p. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Inl. en reserveringen 0T188-3230. Bent u een liefhebber van stijldansen? Zaterdag 10 oktober organiseren we weer een gezellige dansavond in het theater van De Parel. Hélemaal gratis, én met live-muziek van het swingende duo "RUBATO". Vanaf 20.30 uur bent u van harte welkom. Om 00.30 uur klinken de laatste tonen. De volgende dansavond is op 14 november a.s. met "Passé Partout". DE PAHEL IS EEN kregen en zelfs vijftienhonderd antwoordformulieren van de sportquiz". In de kleurwedstrijd ging de eerste prijs naar de ne genjarige Carolien Ovaa. Behalve een spaarboekje kreeg zij een waardebon van hondervijftig gul den voor de Roompot. Carolien, die vaker prijzen in de wacht sleept met kleurwedstrijden, was hier erg blij mee. "ik ben pas jarig geweest en wil mijn feestje in de Roompot vieren", vertelt ze. Mi randa Pirkovski, twaalf jaar en Monique van Leerdam, vijf jaar kregen respectievelijk de tweede en derde prijs. Met name het laatste onderdeel van de sportquiz had voor de meeste jongeren problemen op geleverd. Hierin werd namelijk gevraagd een aantal voorspellin gen te doen over de uitkomsten van een aantal sportevenemen ten die deze zomer gehouden zouden worden. Geen van de deelnemers had de vraag volledig goed. De eerste prijs ging naar Anouk Waterman. Zij kon een radio-cassettterecorder met cd- speler mee naar huis nemen. Anouk vertelt dat ze de vragen niet echt moeilijk had gevonden. "Ik sport zelf veel en kijk ook al tijd naar Studio Sport, dus weet er best veel van", vertelt ze. De tweede en derde prijs van de quiz gingen naar Tanja Roorda en Est her Heikoop. Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? 33 - 32 - 57 - 59 - 29 - 21 - 25 - 69 - 11 - 44 zitter van Delta '92 en voormalig lid van Jong Ambon. Begin sep tember, de start van het trai- ningsseizoen, begon hij onraad te ruiken. Twee weken voor de aan vang van de trainingen was er bij het clubbestuur nog geen vaste datum bekend. 'Ik denk 13 sep tember', was het antwoord. Vis voelde enige nattigheid en belde de gemeente om de stand van zaken op te nemen. 'Wat ons be treft bestaat Jong Ambon niet meer', klonk het aan de andere kant van de lijn. „De club bleek een grote achterstand in zaalhuur te hebben", beschrijft Vis de si tuatie. Overnemen onder dezelf de naam was daardoor niet mogelijk. Dat zou betekenen dat Vis vanaf de start al een enorme schuld zou meetorsen. Omdat het sportseizoen al weer op gang was gekomen was het zaak om er flink de vaart in te zetten en alle zakelijke kanten op tijd rond te krijgen. Binnen een week stond Delta '92 gere gistreerd bij de Kamer van Koop handel en waren de zaaltijden bekend. Vis: „Nu is het alleen nog wachten op de sponsors". De voorzitter van Delta '92 is druk in de weer om reclame te maken en mogelijke kandidaten te contacteren in de hoop een sponsor aan de haak te slaan voor de twee teams die in de be- drijfscompetitie gaan spelen. Na verloop van tijd hoopt Vis, die zelf al vijftien jaar badmintont, meer bekendheid te krijgen en nieuwe leden te werven. Delta '92 is opgestart met 23 leden. Wie eens wat anders met zijn hoofd wil: een fluorescerend wit kruis in het haar, of een paar fi guurtjes in een verschillende kleur, kan voortaan in Vlissingen terecht. Daar opende Studio V (met de V van Vlissingen) aan de Scheldepassage vorige week haar deuren voor iedereen die uit gekeken is op een gewone was- en knipbeurt. „Kijk, gewone kapperszaken zijn er al genoeg. Wij willen iets an ders", vertelt de uit Bergen op Zoom afkomstige bedrijfsleidster Inge Stuart aan de vooravond van de opening. „Het enige wat hier in het interieur besteld is bij een kappersspeciaalzaak, dat zijn de wasbakken. De rest werd alle maal speciaal ontworpen door de Vlissingse kunstenaar Erik Brand. De stoeltjes, de zinken wanden of de bijzondere 'open haard', waar de telefoon een plaatsje krijgt. Het is allemaal een combi natie van kunst- en gebruiksvoor werp. En zo artistiek willen wij ook met ons vak bezig zijn. Naast een goede knipbeurt kan de klant hier terecht voor een maf kapsel. De zaak richt zich vooral op jon geren, of mensen die zich zo voe len", zegt de kapster die met een vast team van drie mensen de zaak gaat runnen. Studio V werkt niet op afspraak, ledereen kan er zo binnenlopen. Bovendien hanteert de kappers zaak een tarief dat uit vaste een heden is opgebouwd. Met dit puntensysteem kan de klant on middellijk zien hoeveel de behan deling gaat kosten. Eigenaar van de hippe haarstudio is Chris Ha ment, die in Vlissingen en Arne- muiden nog een kapperszaak van het oude stempel bezit. Elk jaar wordt er in Zeeland een zogenaamde onderwijsdag ge houden om de leerkrachten aan de basisscholen in contact te brengen met de onderwijskundi ge ontwikkelingen. Woensdag 14 oktober verzamelen zo'n duizend onderwijzers in 'De Stenge' in Heinkenszand. Zij krijgen daar onder meer een leermiddelen tentoonstelling te zien en meer dere workshops te doen. Muziek staat centraal op deze dag die wordt afgesloten met een concert. HORIZONTAAL: 1 sporeplant; 13 vogelprodukt; 14 van geringe breedte; 15 staat in de VS; 16 muzieknoot; 17 oude vochtmaat; 18 slaghout; 19 eerstkomend; 21 gewricht; 23 dwaas; 25 chem. sym bool; 26 lijst; 28 watervlakte; 30 componist; 32 levenslucht; 33 lijn; 35 vogel; 36 goudgehalte; 37 planeet; 39 talent; 41 vogel; 42 vrucht; 43 stof; 44 Mil. Politie; 46 keukengereedschap; 48 Britse Luchtvaartmij.; 49 type zeilvaartuig; 51 daaropvolgend; 53 myth, figuur; 55 vr. munt; 57 deel van Azië; 59 doortochtgeld; 60 vestingwerk; 61 sint; 62 Kath. Arbeidersbeweging; 64 korte visfuik; 65 vorm van mij; 66 ge wrichtsholte; 68 duinvallei; 69 overblijfsel; 71 wreedaard; 72 Eng. lengtemaat; 74 muzieknoot; 75 voorzittersattribuut. VERTIKAAL: 1 spanrupsvlinder; 2 bolgewas; 3 naschrift; 4 glazuur; 5 adviescollege; 6 luchtvaartmij.; 7 waterbewoner; 8 tabak; 9 opsch rift; 10 op die wijze; 11 voltooid; 12 infectieziekte; 20 meubelstuk; 21 vaartuig; 22 praatvogel; 24 sportvereniging; 25 het doel treffend; 27 dierengeluid; 28 hemellichaam; 29 vreselijk; 31 uitroep; 33 geldbe- waarplaats; 34 stad in Zwitserland; 38 soort papegaai; 40 langs; 44 zoogdier; 45 plezier; 47 communicatiebedrijf; 48 danspartij; 49 plant; 50 vallende ster; 52 niet parkeren; 54 loterijbriefje; 56 voorzetsel; 58 livreibediende; 60 maaltijd; 63 schoep; 64 waarschijnlijkheid; 67 afgemat; 68 zaadkorrel; 70 de oudere; 71 Ned. Spoorwegen; 73 uitroep; 74 lidwoord. Oplossing Puzzel week 40 HORIZONTAAL. 1 kansel; 7 snavel: 13 okapi; 14 vak; 16 bravo; 17 eega: 18 blaar; 20 ader; 21 re; 22 voorman; 24 er; 26 lief; 28 moor; 31 op; 33 el; 34 pijl, 36 LO; 37 gij; 38 lomp; 40 renet; 42 Goes; 44 sla; 45 mud. 46 git; 47 olm; 48 telg; 50 leven; 52 aria. 53 en; 54 e.a.; 56 les; 57 ka; 58 da; 59 tolk; 61 vals; 63 Ni; 64 kornuit; 67 jl 69 lire; 71 Padua. 72 baan; 74 apart; 76 kar; 77 Mekka; 78 Tanger; 79 proost. VERTIKAAL. 1 koe; 2 aker. 3 nagel. 4 Spa; 5 ei; 6 haarfijn; 8 NB. 9 ara; 10 vader; 11 ever; 12 lor; 14 vlo; 15 kam; 18 bof; 19 ram; 22 vel; 23 nol; 25 bolster; 27 iep; 29 oog; 30 bijsmaak; 32 Polen; 34 pedel; 35 leges; 37 gelid; 39 mal, 40 rul; 41 tin; 43 oor; 49 geo; 51 Veendam; 52 aal; 55 alk; 57 kat; 59 tiran. 60 kop: 61 vla; 62 sjako, 63 nipa; 65 rak; 66 uur; 68 laks. 69 lat; 70 erg; 72 beo; 73 nat. 75 te; 77 mr Winwoord: GONIOMETER Er zat niets anders op. Verder gaan onder dezelfde naam was niet mogelijk, dus werd in allerijl een nieuwe vereniging met een kersverse naam opgericht: Delta '92. Met het tot stand komen van deze badmintonclub is Jong Ambon voor goed verleden tijd geworden. Studio V in Vlissingen voor een maf kapsel. Vorig jaar al kwamen de proble men bij Jong Ambon aan het licht. Het ledenaantal bleef krim pen - van 60 leden tot minder dan de helft - contributies wer den niet meer betaald en door laksigheid van het bestuur wer den sponsors verspeeld, zo meent Marcel Vis. Vis is de voor- F- UJ (t 1

de Faam | 1992 | | pagina 19