GEMEENTE MIDDELBURG Verkeersveiligheid Vrijlandstraat Vergunning Bekendmaking Hinderwet Activiteiten in Dauwendaele Spoorweg Botulisme Commissies Wij gaan weer naar school m m Culturele attachés Week 40 Tafeltje Dekje uw Woensdag 30 september 1992 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450,"geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Gemeente en mondiaal beleid Wal heeft een gemeente ergens in het kleine Nederland te maken met beleid op wereldschaal, mondiaal beleid? Het antwoord op deze vraag vinden we in de "Notitie betreffende het gemeentelijk beleid inzake mondiale vraagstukken". Deze notitie is in mei vorig jaar door de ge meenteraad van Middelburg vastgesteld en is daarmee onderdeel gewor den van het gemeentelijk beleid. Hieronder treft u de inleiding aan uit deze notitie. Maar eerst nog even dit: sinds december vorig jaar vergadert de werk groep Mondiaal Beleid over de uitvoering van dit beleid. In een volgend artikel gaan we uitgebreid in op de samenstelling en werkwijze van deze werkgroep. De vergaderingen van de werkgroep zijn openbaar en wor den vooraf in publicaties bekend gemaakt. Bij de sectie Voorlichting ligt een leesmap ter inzage over de diverse aspekten van mondiaal beleid. Uit de inleiding van de notitie noteren we: "Het proces van de internationa- een periode van vijf jaar een asiel- lisering van problemen en oplos singen is algemeen en schrijdt onverminderd voort. Voor de ge meente Middelburg, een gemeente die van oudsher verder gekeken heeft dan haar gemeentelijke grenzen en die binnen haar gren zen te maken heeft met verschil lende culturen en bovendien voor Wegens onderhoudswerkzaamhe den door de Nederlandse Spoor wegen zat de spoorwegovergang aan de Nieuwlandseweg gesloten zijn in de nacht van 3 op 4 okto ber van 23.00 tot 9.00 uur. Ditzelf de geldt ook voor de nacht van 17 op 18 oktober. In de nachten van I op 2 novem ber en van 2 op 3 november is de spoorwegovergang aan de Schroe- weg gesloten van 23.00 tot 7.00 uur. zoekerscentrum zal herbergen, is een dergelijke ontwikkeling een logisch gevolg. Het proces van internationalise ring houdt in een besef dat vele problemen waarvoor de mens en wereld zich gesteld zien een inter nationaal karakter hebben. De zorg voor die wereld houdt voor een gemeente niet op bij haar ge meentegrenzen, zoals die zorg voor een land niet ophoudt bij haar landsgrenzen. De ontwikkelingen binnen het in ternationaliseringsproces gaan snel. Toenemende veelvuldige communicatiemogelijkheden tus sen de continenten, het openstel len van de grenzen binnen de EEG, het optrekken van het IJze ren Gordijn zijn voorbeelden van ontwikkelingen die ertoe leiden dat landen en ook gemeenten steeds meer inzien, dat andere landen en gemeenten beschouwd dienen te worden als partners in de wereld. Het blikveld van ge meenten wordt wijder. Ontwikke- In aanvulling op het artikel van vorige week over botulisme nog het volgende: Blijkens reacties en vragen, die worden gesteld, den ken vee! mensen, dat botulisme te maken heeft met milieuvervuiling. Onderzoeken hebben alleen een verband aangetoond met zoge naamde "thermische verontreini ging": water, dat te warm wordt, hetgeen bij ondiep en stilstaand water snel voor kan komen. Botulisme bij watervogels is in 1970 voor het eerst in Nederland aangetoond bij vogels die in een kanaal zwommen, waarop een Haagse elektriciteitscentrale koel water loosde (thermische veron treiniging). Vooral in 1975 heeft botulisme type C zich explosief over Nederland verspreid. Botu lisme type C is bij Middelburgse watervogels al in 1975 aan getoond. Ondiep water warmt al snel op, zeker als het om stilstaand water gaat. Daar bestaat de meeste kans op ontwikkeling van botulisme type C. Er is behalve met thermi sche verontreiniging dus nog geen ander verband aangetoond tussen botulisme en milieuvervuiling. In de komende periode vergade ren de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 6 oktober om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 8 oktober om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroe- vers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 12 oktober om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Mar cus, telefoon 75286. L 4 "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 5 oktober tot en met 11 oktober 1992 maandag kasselerrib met zuurkool, aardappelen dinsdag gehaktballen, jachtsaus, bloemkool, aardappelen woensdag rundergoulash, champignon saus, gemengde groente, ma caroni donderdag gegrillde kippepoot, gemeng de groente, aardappelpuree vrijdag gepaneerde schol, gemengde groente, aardappelsla zaterdag nasi met kipsateh zondag wat de pot schaft Commissie Financiën, dinsdag 13 oktober om 16.00 uur. Secretaris is mevrou vv E.C. Walra- ve, telefoon 75466. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 13 oktober om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 29 oktober om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlich ting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 19 oktober om 14.00 uur. Begroting dienstjaar 1993 De concept-begroting 1993 van de Gemeente Middelburg wordt ex tra in de periode 29 september - 8 oktober behandeld in de diverse raadscommissies volgens on- dèrstaand schema. Commissie Stadsontwikkeling, 1 oktober om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Mar cus, telefoon 75286. commissie Stadsbeheer, 6 oktober om 16.00 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, 6 oktober om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Commissie Maatschappelijke Za ken, 8 oktober om 16.00 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroe- vers, telefoon 75633. Op 19 oktober worden de Alge mene Beschouwingen door de raadsfracties ingeleverd. Op 4 no vember wordt de Memorie van Antwoord door het college van burgemeester en wethouders op de Algemene Beschouwingen be handeld. Op 11 en 13 november zal de ont werpbegroting 1993 in de vergade ring van de gemeenteraad worden behandeld. lingen in de wereld worden steeds zichtbaarder en voelbaarder. Dit vraagt om solidariteit: de solitaire gemeente wordt tot een solidaire gemeenschap. Het besef dat het gemeente bestuur een eigen verantwoorde lijkheid heeft t.o.v. de urgente internationale vraagstukken van ontwikkelingssamenwerking, vrede- en veiligheid, de schending van mensenrechten (anti- apartheid) en de milieuvernieti ging (grootschalige ontbossing) is snel toegenomen. In het beleidsprogramma 1990-1994 heeft de gemeenteraad zich uitgesproken voor een ge meentelijk beleid waarin nadruk kelijk aandacht dient te worden geschonken aan evengenoemde mondiale vraagstukken. Alhoewel afzonderlijk opgesomd kan en mag niet voorbij gegaan worden aan de samenhang die tussen de verschillende internationale vraagstukken bestaat. In tal van wetenschappelijke studies en on derzoeksrapporten die vanaf de zeventiger jaren zijn verschenen worden de verbanden tussen de mondiale vraagstukken beschre ven en geanalyseerd. De be kendste studies zijn: - het rapport van de Club van Ro me, "The Limits to Growth" (1972); - het "Global 2000 rapport"; - het VN-rapport van de Commis sie Thorsson "Study on the relati onships between disarmament and development" (1981); - het VN-rapport van de Commis sie Brundtiand "Our Common Future" (1987); - de "Encycliek Sollicitudo Rei Sodalis" van Paus Johannes Pau- lus II. In het Brundtland-rapport staat de "duurzame ontwikkeling" centraal. Het begrip "duurzame ontwikke ling" wordt gedefinieerd als: "een ontwikkeling die moet leiden tot een situatie waarin produktie en consumptie op een zodanige ma nier plaatsvinden dat voorzien wordt in de behoeften van de hui dige ruim 5 miljard bewoners van de aarde, zonder daarmee voor toekomstige generaties de moge lijkheden in gevaar te brengen om ook in hun behoeften te kunnen voorzien". Duurzame ontwikkeling stelt dus een aantal wezenlijke randvoor waarden bij een verdergaande economische ontwikkeling. De huidige mondiale economische ontwikkelingen voldoen niet aan de normen van duurzaamheid. Als onderdeel van mondiaal beleid ondersteunt de gemeente Middelburg een ontwikkelingssamen werkingsproject van de NOVIB op Kaap Verdië. Het economische handelen van produceren èn consumeren gaat gepaard met vervuiling van lucht, water en bodem, ontbossing, ero sie en het ontwrichten van natuur lijke regulaliesystemen. Een onevenredig deel van de beschik bare grond- en hulpstoffen wor den in een tijdspannen van enkele generaties door een relatief klein deel van de wereldbevolking opge soupeerd. Onderdrukking, sociale- en poli tieke spanningen en gewapende conflicten zijn niet los te zien van de beschikking en zeggenschap van mensen, groepen en volken over grond, grondstoffen, voedsel en leefruimte. "Duurzame ontwikkeling" loopt ook als een rode draad door de beleidsnota van de Minister voor Ontwikkelingssamenwerking "Een Wereld van verschil"; nieu we kaders voor ontwikkelingssa menwerking in de jaren negentig alsmede in het Nationaal Milieu Beleidsplan Plus. Wanneer steeds meer groepen de weg naar het stadhuis vinden als het gaat om steun te krijgen voor "hun" activiteit, dan kan slechts vanuit een samenhangend beleid antwoord gegeven worden op vra gen als: "Welke activiteiten gaat de gemeente ondersteunen en aan welke kwaliteitscriteria worden de voorstellen uit particulier initia tief getoetst?". Een samenhangend beleid ver groot de geloofwaardigheid van het beleid, biedt meer mogelijkhe den het inzicht van de burger in de internationale interdependentie te bevorderen, vergroot de effectivi teit omdat optimaal gebruik ge maakt kan worden van de middelen en omdat meer rekening gehouden zal worden met neven effecten en maakt het tot slot mo gelijk wildgroei van dit nieuwe beleidsterrein te beheersen door prioriteiten te stellen, de kwaliteit te bewaken en de deskundigheid binnen de gemeente te vergroten. Het gemeentelijk beleid voor in ternationale rechtvaardigheid kan en mag o.i. overigens niet los ge zien worden van de gemeentelijke zorg voor de zwakkeren binnen de eigen gemeente. De gemeentelijke aandacht voor internationale vraagstukken zal gepaard moeten gaan met een goed beleid voor et nische minderheden, andere ach terstandsgroepen en asielzoekers. Uit het bovenstaande mag duide lijk zijn dat wij de discussie "mag een gemeente zich inlaten met in ternationale solidariteit?" als een gepasseerde discussie beschou wen. De vraag is niet "of het mag" maar meer "hoe het kan" of zelfs "hoe het moet". Tijdens de oprichtingsvergadering van het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid op 26 april 1989 is door vertegenwoordigers van de gemeenten Dordrecht, Leiden en Den Haag voorgesteld een ge- ff////Ve\hg Verkeer Nederland Op dinsdag 6 oktober zal een in ternationaal gezelschap van cultu rele attachés geaccrediteerd te Den Haag om 13.00 uur in de Burger zaal van het stadhuis worden ont vangen door het gemeentebestuur van de Gemeente Middelburg. Het gezelschap zal welkom wor den geheten door de heer mr. C.G.J. Rutten, burgemeester van Middelburg. Sinds enige tijd organiseert de Di rectie Culturele Samenwerking en Voorlichting Buitenland van het Ministerie van Buitenlandse Za ken jaarlijks een oriëntaliebezoek voor culturele attachés. Teneinde kennis te maken met het culturele aanbod van steden in de regio werden in het verleden bezoeken gebracht aan Arnhem, Utrecht en 's-Hertogenbosch. Dit jaar is het internationale ge zelschap te gast bij de Gemeente Middelburg en is er met de bereid willige medewerking van de des betreffende instellingen een dagprogramma ontwikkeld waar naast een ontvangst met rondlei ding in het stadhuis tevens bezoe ken aan het Provinciehuis, het Roosevelt Studiecentrum en het Zeeuws Museum deel van uit maken. Door het uitvoeren van re constructies aan straten Ave gen/kruisingen streeft het gemeentebestuur er naar voor alle weggebruikers een zo veilig moge lijke verkeerssituaties te creëren. De Vrijlandstraat in de wijk Dau- wendaele is een wijkontsluilings- weg, waarvan zowel (brom)fietsers als automobilisten intensief gebruik maken. De verkeersveiligheid voor met name de fietser en de (oversteken de) voetganger kan sterk verbe terd worden door het aanleggen van enkele verhoogde verkeers heuvels en twee voetgangers oversteekplaatsen. Met het reali seren van dit plan zal eveneens een snelheidsverlagend effect kunnen worden bereikt. Het plan ligt van 30 september tot en met 13 oktober 1992 voor U ter inzage bij de sectie Juridische Za ken van de dienst Stadsontwikke ling, Vlissingsestraat 21. De dienst is geopend van maandag lot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur. Ge durende de eerdergenoemde pe riode kunt U op het plan inspreken door middel van specia le formulieren, die bij de dienst Stadsontwikkeling verkrijgbaar zijn. meentelijke werkgroep in te stel len die een handreiking zou moeten maken voor de gemeente lijke bemoeienis met mondiale vraagstukken. Dit heeft geresul teerd in de instelling van de werk groep "Klaver vier". Vertegenwoordigers uit 17 ge meenten, waaronder de gemeente Middelburg, hebben tussen 29 ju ni 1989 en 30 janujari 1990 van gedachten gewisseld over een sa menhangend gemeentelijk beleid terzake van internationale vraagstukken. Naast gemeentelij ke vertegenwoordigers waren bij de opstelling betrokken: de Natio nale Commissie voor voorlichting en bewustwording Ontwikkelings samenwerking (NCO), de Vereni ging Lagere Overheden tegen Apartheid (LOTA), het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid (PGV) en de Alliantie voor Duurzame Ontwikkeling. De onderhavige notitie is mede gebaseerd op het rapport van deze werkgroep geti teld: "Als deel van het geheel". In een aantal volgende artikelen gaan we nader in op de werkgroep en de verschillende deelgebieden van mondiaal beleid. Van 2 oktober tot en met 15 oktober 1992 ligt op de sectie Juridi sche Zaken van de dienst Stadsontwikkeling de aanvraag om een vergunning op grond van de Monumentenwet 1988 ter inzage voor het monumentenpand Singelstraat 9. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Van 2 oktober tot en met 15 oktober 1992 ligt op de sectie Juridi sche Zaken van de dienst Stadsontwikkeling de aanvraag om een vergunning op grond van de Monumentenwet 1988 ter inzage voor het monumentenpand Vlasmarkt 13. Tevens kan aan dit bouwplan medewerking worden verleend in dien daartoe op basis van het bestemmingsplan Beschermd Stadsgezicht vrijstelling wordt verleend. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Besluit Delegatie, Mandaat, Vertegenwoordiging en Onderte kening Burgemeester en wethouders en de Burgemeester van Middel burg maken bekend dat zij op 29 september 1992 een gewijzigde regeling Delegatie, Mandaat, Vertegenwoordiging en Onderteke ning hebben vastgesteld ter vervanging van hun besluit van 23 december 1991 terzake. De gewijzigde regeling treedt met ingang van 1 oktober 1992 in werking, op welk moment de regeling van 23 december 1991 ver valt. De regeling voorziet in overdracht van met name aangeduide bevoegdheden aan het ambtelijk apparaat. Ingaande heden ligt de regeling voor een ieder ter inzage bij de sectie voorlichting. Een aanvraag voor een vergunning ingevolge de Hinderwet is bin nengekomen van: de heer M.A. Geuze voor een hoveniersbedrijf op het adres Prooy- enseweg (ongenummerd) te Middelburg. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroeps-lprocedu- re kunt u terecht bij de afdeling Milieuzaken van de Dienst Stads ontwikkeling, Vlissingsestraat 21, telefoon 01180 - 75241. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 30 september 1992 staat de officiële kennisgeving. BSaBSMfg Wijkbemiddelaar mevrouw E. Looien is actief in de wijk Dauwendaele (J'oto: Lex de Meester) Op 8 september hebben verschil lende organisaties hun activiteiten gepresenteerd voor het komend seizoen in de wijk Dauwendaele. Een gedeelte hiervan zetten we voor u op een rij. Het Aktiviteiten Centrum Mid delburg Dit centrum is bestemd voor men sen uit Middelburg en omgeving, die langdurig werkloos, arbeids ongeschikt of lichamelijk gehan dicapt zijn. Ook mensen met een lage uitkering en weinig mogelijk heden lot kontakten zijn, evenals partners, welkom. Allereerst wordt de mogelijkheid geboden om andere mensen te ontmoeten, terwijl daarnaast deelgenomen kan worden aan aktiviteiten op educatief op creatief terrein. Ook biljarten, sjoelen en gezel schapsspelen behoren tot de mo gelijkheden. Een greep uit de educatieve en creatieve aktivitei ten: algemene ontwikkeling, boe ken/gedichten, engels, handvaardigheid, kleurbeleven en uitbeelden, materiaalverwerking (hout, klei en koper), olieverf schilderen, tekenen en volksschil deren, toneel, thema's. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij de projektleidster, mevr. Tempelaars, tel.no. 01180 - 11580. Sociaal Kultureel Werk De Hay man. Deze instelling organiseert met name aktiviteiten voor kinderen, jongeren en vrouwen in het Ont moetingscentrum Dauwendaele. De aktiviteiten voor vrouwen wor den gehouden onder de naam van "Kom uit je Huis". De aktivitei ten bestaan uit het leren van een vreemde taal, kantklossen, hand werken, timmeren of een klussen- cursus. De kosten zijn minimaal. De aktiviteiten voor jongeren van 12 tot 15 jaar vinden vanaf okto ber weer tweemaal per maand plaats. De aktiviteiten bestaan uit disco, info-avonden, sportaktivi- teiten e.d. Wekelijks (vanaf oktober) vinden er voor kinderen tot 12 jaar akti viteiten plaats. Voor het begeleiden van al boven genoemde aktiviteiten worden nog vrijwilligers gezocht. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij Mevr. Box, tel.no. 01180 - 29004. Wijkvereniging Dauwendaele Middelburg. De oprichting van deze wijkvere niging is een direkt resultaat van de sociale vernieuwing. Als doelstelling heeft men de leef baarheid in de wijk te bevorderen door belangenbehartiging en re creatieve aktiviteiten te ontplooi en. Hoog in het vaandel van de wijkvereniging staat: een open ontmoetingsruimte. Dit om het onderlinge kontakt tussen wijkbe woners te bevorderen. De wijkvereniging vervult een be langrijke funktie voor de wijkbe woners door in de werkgroepo sociale vernieuwing mee te denken over praktische zaken. Ook is kommentaar gegeven op de op gestelde wijkbeschrijving c.q. rap portage over de woon- en leefbaarheid in de wijk. Bij de aanstelling van een wijkbemidde- laarster, de totstandkoming van een jongerencentrum en de beste ding van sociale vernieuwingsgel den heeft de wijkvereniging een item in het kapittel gehad. Voorts is er nauw kontakt met de wijk coördinator. Door middel van de wijkkrant, die 4 x per jaar verschijnt, worden de bewoners geïnformeerd over hun wijk. Daarnaast heeft men plannen om het onderlinge kon takt tussen wijkbewoners beter mogelijk te maken. Men denkt hier aan het beleggen van ont- moetingsbijeenkomstcn in de vorm van cursussen en open mid dagen/avonden. Andere ideeën en suggesties zijn welkom. Nadere informatie bij Mevr. Maandag, tel. no. 36931.

de Faam | 1992 | | pagina 5