Feest in de vensterbank. FM 105.3 MOTORRIJLES? AANBIEDING RADIO ATLANTIS 'OPEN HUIS' IN KINDEROPVANGCENTRA J.P.A. Rossël tandprotheticus Luiers verschonen op universitair niveau m intratuin K0UDEKERKE P.de Klerk parketvloeren Nu 3 halen, 2 betalen! Het ritme ven Op zaterdag 10 oktober wordt de landelijke dag van de kinderopvang gehouden. Dat be tekent dat het publiek gelegenheid heeft om vrijblijvend een blik te wagen achter de schermen van de kinderopvang. Overal staan de deuren van kindercentra open en kunnen ouders met eigen ogen zien hoe die opvang nu in de praktijk gestalte krijgt. Met name op Walcheren zijn de voorzieningen erg veelzij dig. Zo is de laatste ontwikkeling dat men in deze streek nu druk bezig is met de voorbe reiding van de mogelijkheid voor buiten schoolse opvang. Gastouders Werkgevers PZC WEEKBLADEN VIS PR OM OTIEWEEK ROND VEERSE MEER Manipulatie Vergunning Zoetwatervis NIEUWE KUNSTGEBITTEN letoponie W00NMAAND in de woonbijlage. Als je toch wil doe het dan nu! seispleinö middelburg 01180-26721 Afwachtend model PALLADIO (edelstaal) SERVICE KWALltEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 motorrijlos prakli|kbook rijbewijs a Er ligt een kostelijk praklijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om' Met Oen Boer Zerkeersleermiddelen bent u beter af! 92e JAARGANG NUMMER 40 30 SEPTEMBER 1992 Gastouders zijn meer dan een 'oppasje'! Voor kinderen van 4-12 jaar is in toenemende mate buiten de schooltijden, op vrije dagen en in schoolvakanties opvang nodig omdat werktijden van ouders zel den parallel lopen met schooltij den. Middelburg is het verst gevorderd met de voorbereiding. Men zoekt er echter nog naar een geschikte accommodatie. Vlissingen heeft al een lokatie op het oog. Het Walcherse platte land gaat de opvang regelen via gastouderbureaus. In de kinderopvang worden diver se vormen onderscheiden. Er zijn op Walcheren 14 peuterspeelza len, waar kinderen van 2-4 jaar over het algemeen enkele keren per week 's ochtends of 's mid dags verblijven. De speelzalen zijn vooral gericht op het bieden van spel- en contactmogelijkhe den voor peuters. Dan zijn er de kinderdagverblij ven. Middelburg en Vlissingen hebben samen elf kinderdagver- blijfgroepen. Verder zijn er kinder dagverblijven in Arnemuiden, Biggekerke en Oostkapelle. Een kinderdagverblijf biedt opvang aan kinderen van 10 weken tot de basisschoolleeftijd en is op werkdagen 9 uur of langer ge opend, ook in de vakanties. Van deze opvangvorm wordt met na me gebruik gemaakt door kinde ren van wie de ouders werken en studeren. Een belangrijke vorm van kinder opvang vindt bij gastouder; plaats. Het gastouderproject Wal cheren bemiddelt in die opvang en brengt vragers en bieders bij elkaar. Gastouders verzorgen in hun eigen huis de opvang van kinderen van 10 weken tot 12 i De speelzalen zijn gericht op spel- en contactmogelijkheden jaar, individueel of in groepjes. Sinds kort is, als eerste in Neder land, op Walcheren een contract- gastouder actief in de persoon van Marleen Murre. Zij ziet haar werk echt als een be roep. Opmerkingen als 'Goh, pas je op kinders' weerlegt zij stee vast met 'nee, ik ben gastouder'. Gastouder zijn is, zo vindt Mar leen, meer dan een 'oppasje'. Eern goede gastouder zijn is ver antwoordelijkheid dragen en vooral flexibel kunnen zijn. Het geeft een gevoel van voldoening als je ziet dat de kinderen zich bij je thuis voelen en dat ouders jou hun vertrouwen geven". De open dag van de kinderop vang is niet alleen bedoeld voor ouders, ook werkgevers kunnen van de gelegenheid gebruik ma ken om zich eens nader te laten informeren over de mogelijkhe den die kinderopvang ook voor een bedrijf of instelling heeft te bieden. Daarbij snijdt het mes van twee kanten: de werkende ouders hoeven zich geen zorgen te maken over hun kroost en voor het bedrijf is het van belang dat dank zij de professionele kinder opvang, goede en ervaren perso neelsleden langer voor het bedrijf of de instelling behouden blijven. Fiscale aftrekposten en gemeen telijke regelingen bewerkstelligen dat de kosten die bedrijven voor het regelen van kinderopvang moeten maken, vaak meevallen. Al heel wat bedrijven en instellin gen op Walcheren hebben de voordelen van de bedrijfsgerichte kinderopvang kunnen proeven. De laatste tijd beginnen ook steeds meer kleine ondernemers het belang van opvang van kin deren van medewerkers in te zien. ED© Hfegisa Oplage: 24.590. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC. Markt 51. 17.00 uur. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Drieduizend forellen om sportvissers te verleiden Drieduizend forellen zwommen vrijdagmiddag het brakke water van het Veerse Meer tegemoet. Bekendheid werd er niet gegeven aan het gebeuren uit vrees dat de sportvissers dan met hun hengel in aanslag aan de kant zouden gaan zitten op het moment dat de vissen onder het wateroppervlak verdwenen. Het uitzetten van de forellen is een onderdeel van de sportvis-promotieweek die tot en met zaterdag 4 oktober duurt. De organisators van deze week de Delta Federatie en de provinciale VVV willen met het initiatief de sportvisserij in Zeeland stimuleren. De Vispromotieweek is bedoeld om sportvissers en recreanten er op attent te maken dat er ook in het najaar langs de oevers van de binnenwateren nog genoeg vis aan de haak is te slaan. „Meer dan in de zomermaanden zelfs", volgens de secretaris van de Del ta Federatie, Ben Biondina. „De promotieweek is een seizoens- verlengende actie voor de sport visserij, zoals de September Cultuurmaand dat is voor de cul tuur", verduidelijkt hij. „De VVV regelt de arrangementen en de Delta Federatie draait een uitge breid visprogramma in lekaar". Naast een aantal viswedstrijden worden er bij de Schotsman deze week 'casting' demonstraties ge houden, waarbij een overzicht wordt gegegeven van de ver schillende werptechnieken. Aan staande zaterdag staan lezingen, films en demonstraties op het programma, over alles wat met vliegvissen te maken heeft. derland rond de 1.2 miljoen sportvissers zijn, waarvan 400.000 georganiseerd. „Uit een enquete die enige tijd geleden werd gedaan kwam naar voren dat 42% van hen geen viskaart had", herinnert Biondina zich. „Een slechte zaak", meent hij, „want een groot deel van dat geld is bestemd voor de Organisatie ter Bevordering van de Binnenvisse rij, die zich onder meer bezig houdt met het kweken van vissen en het milieu van de bin nenwateren in de gaten houdt". ledereen wil natuurlijk graag overal kunnen vissen. In de bevaar- en bevlotbare stromen, zoals dat gewichtig heet, is dat geen probleem. De visser kan zijn hengel op iedere willekeurige plek uitwerpen, mits hij een vis- acte op zak heeft. In cultuurwa teren zoals het Grevelingemeer en het Veerse Meer gaat dat niet zomaar. Daar is een visvergun ning verplicht. Die vergunning wordt verstrekt door de Deltafe deratie, die het water pacht om er in te kunnen vissen. Honderd hengelverenigingen in Zuid-West Nederland zijn bij de Deltafedera tie aangesloten. In totaal tellen de verenigingen 35.000 leden. Biondina schat dat er in heel Ne- Dat is ook één van de taken van de Delta Federatie. Het schoon houden van de plassen. „In Zee land zijn er vrij weinig zoetwaterkreken. Het is daarom belangrijk om er voorzichtig mee om te springen. Regelmatig wor den er monsters van het water genomen om de stand van zaken te bekijken. Daarna kan het mi lieu eventueel door het uitzetten van vis gemanipuleerd worden", vertelt Biondina. Biologisch actief beheer, heet dat met een mooi Vlotte mode, JU óók voor een maatje meer. Langstraat 7, Arnemuiden (t.o. meubelhuis Joosse) Telefoon: 01182-3571 FOTO ANDA VAN RIET woord. „Nog niet zo lang geleden werd uit het 't Zoom Meer bij Bergen op Zoom witvis wegge haald. Daarvoor in de plaats wer den roofvissen uitgezet, waardoor het water weer helder der wordt". De forellen die in het Veerse Meer Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN zijn gedropt, zwemmen daar rond voor het behoud van de natuur en om de sportvisserij aantrekke lijk te maken. In het Veerse bin nenwater leven sinds de afsluiting van de Gatdam nauwe lijks meer zoetwatervissen. De aal, schol of paling, die er voorko men mogen in principe alleen door de beroepsvissers gevangen worden, maar de Delta Federatie heeft een afspraak gemaakt dat ook sportvissers zo nu en dan een paling mogen binnenhalen. Het te waterlaten van de forellen is een vast terugkerend ritueel. De regenboog en beekforel die zijn uitgezet, zijn zoetwatervis sen, die goed in het brakke water van het Veerse Meer kunnen le ven. Ook vorig jaar werden er drieduizend losgelaten. Slechts tien vissen hapten toen in het aas van de hoopvolle vissers. Ernst Radius: speel". ,Het is feest als ik met de kinderen Als de kinderdagverblijven op zaterdag 10 oktober open huis houden, valt in Middelburg ook een nieuw fenomeen van man nen in de kinderopvang te bewonderen, in het kinderdagverblijf aan de Nederstraat zwaait de 33-jarige Ernst Radius de scep ter. Hij is coördinatie en zit voor de helft van de tijd vanachter een bureau allerlei dingen te regelen die behoren bij zo'n cen trum. Maar voor de andere helft van de tijd gaat hij gelijk op met de vrouwelijke medewerkers. Dat betekent net zo goed luiers verschonen, de papfles geven, spelen met de kinderen, voorlezen, noem maar op. Met Ernst Radius krijgt het aan het centrum in de Nederstraat toever trouwde kroost een opvang op universitair niveau, want hij haalde jaren geleden zijn bul in de studierichting wijsgerige historische pedagogiek. Omdat Ernst op z'n klompen kon aanvoelen, dat daar geen droge boterham in te verdienen zou zijn, keek hij er niet raar van op dat hij tijdelijk in een heel ander vak belandde toen hij een paar jaar bij een filmbedrijf ging werken. Dichter bij zijn opleidingsachtergrond lag het lesgeven aan de Montessori school in Goes, maar omdat dat een part-time functie was, greep Ernst de mogelijkheid om coördinatie van een kinder- dagverbljf in Middelburg te worden met beide handen aan. Radius vindt het zelf allemaal niet zo bijzonder wat hij doet. „Ik zie niet in waarom dit een specifiek vrouwenberoep zou moe ten zijn". De overstap naar de kinderopvang bevalt vanwege de geva rieerdheid van het werk best. „Ik ben nu niet meer zo in de on derwijssfeer bezig. Wat ik nu doe lijkt meer op werken in een gezinsvervangend tehuis". De reactie van de kinderen in het dagverblijf was in het begin wat afwachtend. „Maar als ze ontdekken dat je niet net als an dere mannen die hun kinderen komen brengen, even later weer weggaat maar blijft, komen ze langzaam maar zeker wel naar me toe. Het is natuurlijk best te begrijpen dat het even wennen is. Mijn stem is zwaar en ik ben nogal groot, maar het is nu feest als ik met de kinderen speel". Wennen was het ook voor de ouders. Ernst zag het ze in het begin denken: 'Kun jij dat nu wel, mijn baby de fles geven'. „Maar dan gaat het als een lopend vuurtje rond hoe ik met de kinderen omga en dan zie je het vertrouwen toch wel groeien". Ernst Radius is getrouwd maar heeft geen kinderen. „Maar we zijn er wel mee bezig". Het werk heeft hem een flinke kennis voorsprong op zijn vrouw gegeven. Ze is zelfs best een beetje jaloers op hem als ze ziet hoe hij feilloos zijn keuze maakt uit de pakken en blikken babyvoeding. „Laatst zei ze het nog: ,jij weet alles al". Drie stralend-bloeiende ka- merplanten voor de prijs van twee. Keuze uit o.a. Begonia, Kalan- choë en Chrysant. Per stuk 5,95. Galgeweg 5, tel. 01185-1623 HET GROENE WARENHUIS

de Faam | 1992 | | pagina 1