MIJMERINGEN BIJ DE GEFUSEERDE GEZONDHEIDSZORG 350.000 mensenkinderen op de Zeeuwse stranden iff Keukens half geld om mum? 105.3 i MOTORRIJLES? Inundatie vereeuwigd in Souburg en Rithem DE RUITER DE RUITER MARKT °-»SïïS*" RADIO ATLANTIS I AQUARELLEREN ACRYL-SCHILDEREN i t fi Sik Het ritme van Walcheren 32b S~ ft -C Aanstaande zaterdag is het kijkdag in de ver nieuwde en tot streekziekenhuis uitgegroeide in richting in Vlissingen. Tussen 's morgens tien en 's middags vier kan een breed publiek in ogen schouw nemen waartoe een periode van samen werking tussen drie Walcherse ziekenhuizen uiteindelijk heeft geleid: tot de bouw van een centraal en volgens de laatste ontwikkelingen in gericht complex ten gerieve van het hele verzor gingsgebied Walcheren. Concurrentie PZC WEEKBLADEN Kneuterig Vijanden Tentoonstelling Drankbestrijders organisatie in Zeeuwse Bibliotheek Art-shop Art-shop Dansschool DE JONG-VLISSINGEN S13783 J Oil 84—65558 GOES ZATERDAG 26 SEPT. Z 9^0-17.00 uur I motorrijles piakli|kboek rijbewi|S a Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt. Vraag er uw rijschool om! Met Oen Boer /erkeersleermiddeien bent u beter af! 92e JAARGANG NUMMER 39 23 SEPTEMBER 1992 De schande van de katholieke lamp in het protestants ziekenhuis i Buitenaanzicht van het St. Josephziekenhuis rond 1960. Illustratie uit 'Twee eeuwen V/issingse ziekenhuizen' van J.Z.S. Pel. Hoofdverpleegster zr. P.J. Kuijpers en adjunct-directrice zr M.J. Blok worden door burgen, -ester B. Kol ff gelukgewenst met hun koninklijke onderscheiding, ontvangen op koninginnedag 1958. Zuster Blok, met dezelfde streken a/s haar zusje Hetty, de k/einkunstenares. Ter gelegenheid van deze ge wichtige gebeurtenis, die een nieuw tijdperk inluidt, zijn maar liefst drie vorsers aan het werk geweest om allerlei feiten en omstandigheden uit het verleden van die drie schakels in de Wal cherse ketting van de medische zorg op een rijtje te zetten in terugblik-boekwerken. De be schrijving van het Middelburgse ziekenhuis is de dikste pil gewor den. Maar de wat dunner uitge vallen al veel eerder opgestarte uitgave 'twee eeuwen Vlissingse ziekenhuizen' en de achteraf door de oud-voorzitter van St. Joseph nog eens apart geschre ven geschiedenis van zijn zie kenhuis zouden net zo goed die omvang kunnen hebben gehad. Veel menselijke achtergrondin formatie bleef echter om jam merlijke redenen buiten de boeken en zo blijft het echte ver haal aan de buitenwacht ont houden. In deze kolommen een kleine opsomming van gegevens die de soms gortdroge geschied schrijving wat hadden kunnen opfleuren en voor de lezer wat meer toegankelijk had kunnen maken. Oplage: 24.590. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01184-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Het is niet echt nieuws te ver melden, dat er tussen de twee Vlissingse ziekenhuizen vele ja ren lang een enorme concurren tiestrijd heeft gewoed. De lijnrechte tegenstellingen had den natuurlijk voor een belang rijk deel te maken met de levensbeschouwelijke achter gronden van 'Bethesda' en St. Joseph'. Was Bethesda het aangewezen ziekenhuis voor confessionele patiënten, de neutrale midden moot van de bevolking ging lie ver naar St. Joseph omdat je daar als patiënt veel meer vrij heid had. Het is wel eens om schreven als een 'drive-in-ziekenhuis'. Je kon er al tijd op bezoek komen en uren lang bij iemand aan het bed blijven zitten. 'Wil het bezoek af scheid nemen' hoorde je alleen in Bethesda. Het bewind dat in Bethesda werd gevoerd was veel strakker en zakelijker. Er golden in dit ziekenhuis lange tijd zeer strenge kledingvoorschriften voor de verpleegsters, regels die door de directrice persoonlijk werden gecontroleerd. Zo riep de directrice eens een paar leer lingen terug omdat ze bij de kerkgang geen handschoenen aan hadden. En de meisjes wa ren niet eens in uniform. Illustratief voor de kneuterigheid van de lokale copetitiesfeer is het door fysiotherapeut M. Eland- met een staat van dienst van een half mensenleven bij Bethesda- vertelde verhaal over de hel die losbrak toen bekend werd dat hij een voor zijn prak tijkruimte in het ziekenhuis een bureaulamp had gekocht in de winkel van de rooms katholieke middenstander Van 't Westende. Dat had een protestantse lamp moeten zijn, werd Eland ingepe perd toen hij daarvoor door het bestuur op het matje werd ge roepen. „Je begrijpt", zegt Eland, „dat mijn klomp brak, toen ik later bij het eerste ver bouwingswerk rond de samen voeging Bethesda-St. Joseph op een groot bord zag staan, dat het electrotechnisch installatie- werk van de nieuwbouw werd uitgevoerd door, inderdaad, Van 't Westende'. Tal van nauw betrokkenen kun nen zonder moeite een reeks voorbeelden uit de mouw schudden van de 19e eeuwse re gentenmentaliteit die lange tijd in Bethesda de sfeer bepaalde en zorgde voor een grote afstand tussen bestuur en medewerkers. En dat terwijl het toch die mede werkers waren die de tent over eind moesten houden. Voorbeeld van de houding van 'je moet dankbaar zijn dat je bij ons mag werken' was het jaar lijkse kerstdiner, bij welke gele genheid het personeel zomaar samen met het bestuur aan een en dezelfde tafel mocht zitten. Tijdens die bijeenkomsten pleeg de de voorzitter van het bestuur zo'n op het gemoed werkend fi nancieel economisch overzicht van Bethesda te schetsen, dat gaandeweg de lust verging om nog maar een hap door -de keel te laten glijden. Tijdens deze bij eenkomsten werden naar klasse geschenken uitgereikt in de vorm van flessen drank. Dat liep naargelang de gewichtigheid van persoon en functie af van champagne naar sherry. Wat zou er nog niet meer in de boeken te schrijven zijn ge weest. Er zijn er nog volop men sen die boeiende verhalen kunnen vertellen over de twee Vlissingse ziekenhuizen. Over Bethesda-directrice Blok bijvoor beeld, die net zulke ondeugende streken had als haar tot klein- kunstenares uitgroeiende zusje Hetty (o.a. zuster Clivia in Ja Zuster, nee Zuster) en over de samenzang op zondag op de 1e verdieping rond het harmonium, dat werd bespeeld door iemand, die Willy Alfredo-achtig roept-u- maar liederen inzette. In St. Joseph kon veel. Als je daar na een vermoeiende beval ling zin in een pilsje had, konden de nonnen daarvoor zorgen. In Bethesda was zoiets uitgeslo ten. Dan is er het verhaal over de verpleegstertjes die in Bethesda op de bovenverdieping woon den. Zeevaartschool-blikken ble ken niet van scheepsstaal te zijn. En omdat zij gewend waren met behulp van een touwladder aan boord te komen, moet het hen ook wel zijn gelukt de bovenver dieping van Bethesda te be reiken. In het huis-aan-huis- verspreide magazine over het nieuwe streekziekenhuis is het ook al niet in de boeken opgenomen verhaal verteld van sinterklaas die in St. Joseph met paard en al de lift in ging om de op de zol derverdieping gesitueerde kin derafdeling te kunnen bereiken. Een non ging er achteraan met stoffer en blik. Voor de ongeluk jes. Nog een herinnering is die over het hoofd van de kraamafdeling, een zuster, die wel van een lol letje hield. Een keer heeft een dikke Vlissingse huisarts een collega met een nog dikere buik per brancard ingeleverd bij dat hoofd van die afdeling onder het mom dat het een kraamvrouw was. De non heeft toen dubbel gelegen van het lachen. Een ander verhaal. In de oorlog moet een arts nog eens een non van de kraamafdeling met wie hij samen een bevalling had gedaan een lift terug naar St. Joseph hebben bezorgd. Dat aanbod werd graag aanvaard. Maar de non werd wel overgeplaatst. Zij had immers ongechapperoneerd met een heer in een auto geze ten. En oorlog of geen oorlog: re gels zijn regels, dus volgde overplaatsing. Willy de Looff uit Oost-Souburg kan zelf wel een boek schrijven van haar ervaringen in het rk zie kenhuis Als lid van de huishou delijke dienst en bij tijd en wijle inspringend als telefoniste receptioniste. 'Miss Joseph' werd ze wel genoemd. „Als de nonnen je mochten, kon werke lijk alles", weet Willy. „Maar ik had er ook vijanden onder. Er was een zuster bij, die soms enorm tekeer kon gaan. Die kon zelfs vloeken. En na het schoon maken van de trappen kwam er In het seizoen kan het soms aar dig druk zijn in Zeeland. Maar wist de lezer dat op een zonnige zomerse dag al gauw zo'n 350.000 mensenkinderen zich op de stranden en langs de dam men ophouden? Dagjesmensen naast verblijfsgasten. En is het ook bekend dat er in deze provin cie wel 175.000 toeristische slaapplaatsen zijn te vinden? Deze en nog vele andere gege vens zijn opgenomen in de door de provincie Zeeland vervaardig de brochure 'Van boerenland tot toeristisch product'. In dit boekje dat een tweede, herziene druk beleeft, is te lezen hoe de provin cie Zeeland zich in deze eeuw, maar vooral na de Tweede We reldoorlog, heeft ontwikkeld van een voornamelijk agrarische pro vincie tot een gewest waarin het toerisme de belangrijkste econo mische pijler is geworden. Vroeger was het reizen aan de rij ken. Op het strand broedde de griel. De mens had daar niets te zoeken of er moest toevallig de inhoud van een vergaan schip zijn aangespoeld. Maar de stran den zijn al lang niet meer des vo gels of je zou de vreemde vogels onder de toeristen moeten mee rekenen. Domburg nam om bij een breed publiek in de gunst te WmËrn. Zeeuwse vakantiegast van nu eist op de vakantieplek meer kwaliteit en meer voor zieningen. Duidelijke informa tiedragers moeten de toerist daarop wijzen. raken het voortouw, andere kust- gemeenten volgden. Vooral na de oorlog nam het bezoek aan de waterkant voortdurend toe en nu is het wekenlang spitsuur in het vreemdelingenverkeer. Vormden een friettent of een strandpavil joen voor de toeristen voorheen de 'slechtweeraccommodatie', nu komen aldus de brochure' de tropische zwembaden op, waar je 'ice' kunt krijgen en een 'drink tussen solarium en whirlpool'. Tot de nieuw waarneembare trends in het vrijetijdswezen be hoort volgens de brochure dat het kamperen met tent of cara van (niet het seizoenkamperen) afneemt en dat het kamperen bij de boer stijgt. Het aantal vakan ties in de bungalowsector blijft groeien en de vraag naar goedko pe hotels neemt toe. Ook is dui delijk te constateren dat de mensen op hun vakantieplek meer kwaliteit eisen en meer voorzieningen. Voor de naaste toekomst richt het beleid zich op vier thema's die het smalle imago van Zeeland als zon-, zee- en strandland moe ten bijstellen. Langs de rand is het nu mooi genoeg. De toerist moet naar het achterland worden gelokt met thema's als cultuur historie, natuur en landschap, mi lieu en leefbaarheid. In december van dit jaar nemen provnciale staten een beslissing over hoe het verder moet met het 'toe ristisch product Zeeland'. De Dijkstraat in Souburg tijdens de inundatie. De tentoonstelling Dorpen op Walcheren is al sinds enkele maanden in de Zeeuwse Biblio theek te bezichtigen. Elke maand worden andere dorpen belicht. Van 21 september tot en met 31 oktober is het de beurt aan Oost en West-Souburg en Rithem. Tien panelen met foto's uit ver schillende perioden zijn te bezich tigen. Van Rithem hangen er een aantal afbeeldingen die gemaakt werden tijdens de inundatie. Op één van de foto's staat ae Purge- meester van het dprp, P.Daniëlse zijn ondergelopen dorp vanuit een roeiboot inspecterend. Oost- Souburg is regelmatig vastgelegd op film tijdens de Oranjefeesten in die periode. Op prentbriefkaar ten is het tramongeluk té zien op het traject Vlissingen-Middelburg in 1909. De Christelijke Metaal- bewerkersbond werd in 1928 vereeuwigd. De foto's hangen op de tweede verdieping van de bi bliotheek. wel eens een non achter me aan, om met een haarspeld na te gaan of ik ook wel de hoekjes had meegepakt". Alles bijeen genomen zegt Willy 'een fantastische tijd' te hebben gehad. „Als St Joseph er nu nog was zou ik zo teruggaan. Ik heb gehuild toen het werd afgebro ken. Dat vond ik verschrikkelijk". Vanaf donderdag 1 oktober hangt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de tentoonstelling van de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie, de ANDO. Commissaris van de Ko ningin van Zeeland drs. W.T.van Gelder houdt daar om 15 uur zijn openingswoord. De heer Y. Dijkstra, de Algemeen Voorzitter van de ANDO, spreekt tijdens deze gelegenheid over het beleid om het alcoholgebruik te matigen. Volgens hem kan dat al leen met steun van de provincies, in de vorm van verkeerscontroles, geen reclame op overheidseigen- dommen, alcoholvrije dranken stimuleren en onderwijsprojecten opzetten. De expositie, die tot 12 oktober te bezichtigen is, geeft een in druk van de stand van zaken rond het alcoholvraagstuk. „Jongeren drinken veel", volgend Dijkstra. „Jongens van 17 jaar vinden 7 tot 9 glazen bier op een feestje normaal. Genoeg reden om er iets aan te doen", vindt hij. Daar om is 1992 het jaar van de Nuch tere Jongeren gedoopt. organiseert vrijdag 25 september een grote demonstratie Joke Plomp is van 14.00-17.30 en 19.00-21.00 uur in onze zaak aanwezig. Onze winkel staat bol van deze aktiviteit, met een keuze aan aanbiedingen waaronder: Cyclop aquarelstiften: kennismakingsprijs i «p qf van f-32,50 voor £J,UD bij aankoop van Terschelling aquarelblok 30 x 40, 40 x 50 cm een gratis postcardblok van Schut. organiseert zaterdag 26 september een grote demonstratie Cees Mudde is van 10.00 - 16.00 uur in onze zaak aanwezig. Paul Krugerstraat 61 VLISSINGEN Tel.: 01184-12733 ^OBE/f Zlotlemode, m óók voor een maatje meer. u Langstraat 7, Arnemuiden (t.o. meubelhuis Joosse) Telefoon: 01182-3571 reklameadviezen, ontwerpen en fotografie, zoals: advertenties, affiche's en folders tot komplete drukwerkvoorbereiding KORTE LEVERTIJDEN f G.Borgeslusstraat77-Vlissingen] Hans Verkerk houdt dit week einde een tè gekke actie! Als u nu één van onze vele actie keukens koopt, krijgt u deze voor half geld! Maar niet alleen de prijs is zaligmakend, kwaliteit, service en een goed advies vinden wij nog véél be langrijker! Kom daarom langs en overtuig u zelf dat Hans Verkerk dé keukenspecialist van Nederland is. Voor in formatie 01722-5564. ROTTERDAM STADIONWEG 41a - 010-4834441 CAPELLE A/D IJSSEL HOLLANDSCH DIEP 63c - 010-4501572 ZEELANDHM-LEN INFO UJN 01640 35916 91

de Faam | 1992 | | pagina 1