UIT HET ZAKENHART >ssss Verschoore-zaken introduceren revolutionaire vinding Foto-CD /<i O Activiteitencentrum motiveert Vlissingse uitkeringstrekkers Gratis oogmeting! Zeeuwse folklore op Duits televisienet Kruiswoordraadsel Heerlijk s Zwarte scholen gevolg van discriminatie? 200,- korting op Varifocus glazen L L Kinderen helpen mee aan Zeeuws exemplaar kinderboekenweek jwnët^rue J'arel JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK Ambassadeurs van het arsenaal Hulp bij kiezen halfedelstenen en mineralen JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK 'n Complete leesbril of 'n look-over voor maar 79,- Middelburgse mobiele modeparade HE Studiedag Photo-CD speler Logboek Isolement Pionieren Teleurstelling Woensdag 23 september 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Foto Verschoore in Zeeland, met vestigingen in Middelburg, Vlissin gen, Goes, Zierikzee en Hulst, speelt zich de laatste tijd nogal eens 'in de picture'. Tot twee keer toe werd de Kodak Kwaliteits Award in de wacht gesleept vanwege de uitvoering van het product van de 1-uur service. Maar ook bij andere ontwikkelingen is Verschoore er voortdurend als de kippen bij om voorop te lopen in de informatie rich ting publiek. Dat gebeurt nu met de presenta tie van de Photo CD, een feno meen dat nog maar net is geïntroduceerd op internationaal toonaangevende manifestaties als de Firato in Amsterdam en Photokina in Keulen. Photo CD is een door uitvinder Kodak in sa menwerking met Philips ontwik keld systeem, dat het publiek op een volstrekt nieuwe manier naar de zelf gemaakte foto's laat kij ken: niet ingeplakt in een album, maar op het eigen tv scherm in de woonkamer. De situatie is nu dat je als consu ment een volgeschoten filmpje afgeeft om via de 1 uur foto ser vice of door opsturen naar het la boratorium te laten afwerken, waarna je kunt beschikken over negatieven en afdrukken. In het vervolg kan nu, en Verschoore biedt als een van de eerste in Zeeland deze service, naast het laten maken van de afdrukken opdracht worden gegeven de beelden van het fotorolletje op zo'n compact disc te laten zetten zoals we die inmiddels goed ken nen uit de muziekwereld. Thuis steek je die CD in een spe ciale speler en de vakantieherin neringen of de beelden van de bruiloft verschijnen haarscherp op het tv-scherm. Inzoomen op een detail is ook mogelijk. De opnamen van een volgend filmpje kunnen ook op CD. Totaal kan een CD 100 opnamen bevat ten. Op de voorzijde van de CD staat een klein, genummerd over zicht van de afbeeldingen. Aan de hand van de nummerkeuze De benoemde ambassadeurs van het arsenaal. Mevrouw C. Schönknecht van het VVV uit Zoutelande en me vrouw Volker van restaurant 'de Koperen Ketel' in Zierikzee zijn donderdag 17 september be noemd tot 'ambassadeur van het arsenaal'. De titel 'ambassadeur van het ar senaal' kon door 600 Zeeuwse ondernemers in de toeristische en horeca sector worden gewon nen door het promotiemateriaal van het Vlissingse arsenaal op een zo orgineel mogelijke wijze in hun zaak uit te stallen. Het arse naal is een Maritiem Attractie Centrum in aanbouw. Naast de uitkijktoren die al in gebruik is, worden er ook een onderwater wereld, een bootsimulatie, een oudheidkamer en een amuse mentscentrum in ondergebracht. Naast een titel kregen de winna ressen een reis voor twee perso nen naar Parijs aangeboden door de adviseur van het arsenaal, de heer B. van der Velde. 'In Zeeland ontstaan 'zwarte' scholen doordat ouders van blan ke kinderen de scholen met bui tenlandse leerlingen mijden.' Dat is één van de conclusies die ir. B.A.J. van der Wouw trekt in zijn onderzoek 'Schoolkeuze en etni sche scheidslijnen in het basison derwijs'. Naar aanleiding van dit onderzoek en de landelijke dis cussie over zwarte en witte scholen organiseert het Provinci aal Opbouworgaan Stichting Zeeland vrijdag 16 oktober een studiedag in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Van der Wouw vindt het opmer kelijk dat de Zeeuwse ouders hun kinderen niet naar gemengde scholen sturen, omdat er juist in Zeeland zo weinig buitenlanders wonen. De ouders zeggen dat ze voor de kwalitatief beste school kiezen, maar vinden scholen met veel buitenlanders slechte scho len, concludeert de onderzoeker. Hij vraagt zich daarbij af of het werkelijk gaat om een kwali teitsprobleem of dat er eigenlijk meer sprake is van discriminatie. Om dit probleem aan de kaak te stellen worden tijdens de studie dag onder meer de meetinstru menten voor de kwaliteit van een basisschool onder de loep geno men. Daarmee kan worden aan getoond dat ook op 'gemengde' scholen goed wordt onderwezen. Daarnaast wordt er ingegaan op de gevolgen van het toenemend aantal 'zwarte' scholen voor de maatschappij en het rijksbeleid. In werkgroepen worden bepaalde kanten van de problematiek zoals 'Wat zijn de motieven van ouders om te kiezen voor een school; en hoe kan de school daarop inspe len' belicht. Bas en Marianne van Roggen, hebben zich op het Middelburgse Damplein op nr 11 gevestigd met een instituut voor paranormale geneeswijzen. Onder de naam van 'De Amethyst' bieden zij hun diensten aan bij het helpen om een keuze te maken uit half edelstenen en mineralen, aan welke voorwerpen een hogere waarde wordt toegeschreven dan dat ze alleen maar schoon heid uitstralen. Er is, geven Bas en Marianne van Roggen toe, al veel gezegd en ge schreven over het dragen van halfedelstenen en mineralen. De kennis wordt gekoppeld aan de dierenriem, aan kwalen, ziekte beelden en emotionele neigingen onder de aandacht gebracht. De mensen van 'De Amethyst' wil len het publiek tegemoet komen om samen te zoeken naar een bij de persoon in kwestie passende steen die volgens het paar Van Roggen een positieve uitwerking zou kunnen geven in situaties van psychische disharmonie, energieblokkades, allergie'en en overgevoeligheid voor emotionele spanningen. De Amethyst werkt onder de vlag van de Nederland se vereniging voor geestelijke- en natuurgeneeswijzen. Leveringsbereik -5 t/m +4 en cilinder 0+4. additie I t/m 3. «s Deze aanbieding geldt t/m zaterdag 10 oktober I992. 9 De nieuwe Photo-CD van Foto Verschoore. kunnen de foto's in elke ge wenste volgorde op het scherm worden gebracht. Zoals gezegd is voor het afspelen van zo'n Photo CD de aanschaf van een Photo CD speler vereist. De thans op de markt gebrachte modellen variëren in prijs van plm. f 850 tot f 990. Voorlopig wordt het op compact disc zet ten van de foto-opnamen uit besteed. Na vier werkdagen kan men over het CD-tje beschikken. In de toekomst zal het op CD zet ten van de opnamen in de foto shop zelf kunnen plaats vinden. Een blanco CD-tje kost f 16,95. De kosten van het vastleggen van opnamen op CD komen per afdrukje op f 1,50. Verwacht wordt dat het nieuwe fotografische systeem van het scannen van normale kleinbeeld- films en het overzetten van opna men op een speciale CD ongekende mogelijheden zal gaan bieden voor PC bezitters en zakelijke gebruikers. Creatieve bezitters van een PC krijgen daar mee een practisch middel in han den om een fototheek op te bouwen, waarover met een druk op de knop kan worden beschikt. Laat uw ogen gratis opmeten door uw Rinck opticien. Want met de speciale aanbiedingen op deze pagina is de uitkomst van uw oogmeting in ieder geval voordelig! Leveringsbereik 0 t/m +4 en cilinder 1Deze aanbieding geldt (oó'-'miöm t/m zaterdag 10 oktober I992. Het Zeeuws Folklore Ensemble VODAGO De Zeeuwse folklore trekt ook buiten de landsgrenzen de aan dacht. Bijvoorbeeld in Duitsland. Een televisienet in München toont belangstelling voor de Zeeuwse klederdrachten en fol klore voor een uitzending vanuit de Frankenhallen in Nürnberg. Voor het programma dat op don derdag 24 september wordt op genomen is al contact gelegd met de Internationale Organisatie voor Volksculturen. Het Zeeuws folklore ensemble VODAGO dat leden heeft in heel Zeeland is gevraagd om met vier paren naar Nurnberg af te reizen. De enige kink in de kabel is dat de schoolvakanties tegen die tijd voorbij zijn en de organisatie moeite heeft met het vinden van leden die zich vrij kunnen maken. Omdat deze situatie zich vaker voordoet broedt het Zeeuws En semble op een plan om nieuwe leden aan te trekken die niet af hankelijk zijn van schoolvakan ties. De Goese ensemble denkt daarbij aan dansers, danseressen en muzikanten zoals, accordeo nisten, een gitarist en een bassist. Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? 48 - 67 - 20- 35 - 1 - 11 -7- 54- 55 HORIZONTAAL: 1 Europeaan; 6 bindmateriaal; 12 deel v.h. gezicht; 14 los neerhangend; 15 heen en terug; 17 oude lengtemaat; 18 deel v.e. toga; 20 met name; 21 uiting van kou; 22 bezieldheid; 24 ne velachtig; 26 deel v.h. gezicht; 28 jongensnaam; 29 café; 30 bewoner v.h. Hoge Noorden; 32 knaagdier; 33 motorrace; 34 boodschapper; 35 deelbaar door twee; 37 op het ogenblik; 38 projectiel; 39 symp toom; 41 twaalf dozijn; 42 muziekinstrument; 43 naam v.e. boek; 47 vr. munt; 50 bolgewas; 52 volksoverlevering; 53stad in Duitsland; 54 uitroep; 55 elektr. geladen deeltje; 57 schrijfgerei; 58 weldoorvoed; 59 duinvallei; 60 niet sterk; 62 inhoudsmaat; 64 strafwerktuig; 65 en andere; 66 voorzetsel; 68 kreet; 69 kinderuitroep; 70 dat is; 71 be drag; 73 vis; 75 opvliegend; 76 episch dichtstuk. VERTIKAAL: 1 telwoord; 2 voorzetsel; 3 deel v.d. voet; 4 goedzak; 5 boom; 7 overblijfsel; 8 luchtvaartmij.; 9 gevechtswagen; 10 voortzet sel; 11 beroep; 13 hoofddeksel; 16 zondebhapering; 18 hoofddeksel; 19 uitgesneden reep; 21 circuit; 23 onbep. hoofdtelw.; 24 trekvisnet; 25 talent; 27 paardeslee; 29 mann. dier; 31 kleverige stof; 34 grond slag; 36 telwoord; 38 bedorven; 40 hoogste punt; 44 draaibare stop; 45 stekelhuidig dier; 46 buigzaam; 47 stuk land; 48 aardsoort; 49 hoofddeksel; 51 staat in de VS; 54 karakter; 56 voorzetsel; 59 per adres; 61 hengselmand; 63 metaal; 64 kale streep in weefsels; 67 hoop hooi; 69 laagte; 71 Griekse letter; 72 muzieknoot; 73 uitroep; 74 dierengeluid. Oplossing Puzzel week 38 HORIZONTAAL: 1 bowl; 4 berin; 8 stug; 11 gazel; 13 nooit; 15 ik; 17 fee; 18 tor; 19 bij; 20 kom; 22 eng; 24 dar; 25 kas; 26 kiel; 28 are; 30 does; 32 mens; 33 flank; 35 muis; 37 ar; 38 por; 40 ara; 42 St.; 43 das; 44 KRO; 45 re; 47 ven; 49 alk; 51 te; 52 trio; 54 sloof; 57 Oran; 59 kolk; 61 Epe; 62 bluf; 63 ben; 64 rak; 66 ree; 68 mee; 70 Ir.; 71 nar; 72 ver; 74 II; 75 zijtak; 77 deken; 79 rood; 80 ka mer; 81 kuit. VERTIKAAL: 1 buik; 2 w.g.; 3 laf; 4 been; 5 el; 6 in; 7 nota; 8 sir; 9 TT; 10 grijs; 12 zeel; 14 oord; 16 koker; 19 basis; 21 min; 23 gal; 24 den; 25 keu; 27 esp; 29 rat; 31 oma; 32 maart; 33 Frans; 34 karaf; 36 steen; 39 ode; 41 rol; 46 erker; 47 vol; 48 pop; 50 kol; 51 tafel; 53 ion; 55 lek; 56 oer; 58 rum; 60 krat; 6Jf beek; 63 bier; 65 arak; 67 ever; 69 elft; 71 nijd; 73 rek; 75 zo; 76 ka; 77 de; 78 nu. Winwoord: WATERSPIEGEL 'De Tovenaar van Spiegelland' is de Zeeuwse bijdrage voor de kin derboekenweek die van woens dag 7 tot en met zaterdag 17 oktober wordt gehouden. Het boek is geschreven door de dich teres Johanna Kruit. Het logboek van de hoofdrolspeler Tiram, dat door het verhaal verweven zit, is op papier gezet en geïllustreerd door kinderen van Zeeuwse ba sisscholen. Johanna Kruit over handigt vrijdag 25 september in Zierikzee het eerste exemplaar aan gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes. De dichteres koos het onderwerp van haar verhaal binnen het kin derboekenweekthema van dit jaar: 'Land in Zicht', naar aanlei ding van de ontdekking van Amerika 500 jaar geleden. In 'De Tovenaar van Spiegelland' wordt het verhaal vertelt van twee Zeeuwse kinderen, Tiram en Li- rak, die een vlot bouwen en schipbreuk lijden als ze in een storm terechtkomen. Ze spoelen aan op het strand van Spiegel land: een land vol tegenstellin gen, waar de nacht dag is, de zon de maan is en waar je moet ver liezen om te winnen. De twee kinderen ontdekken dat een boze tovenaar Spiegelland in zijn macht heeft. Samen met een paar Spiegellandse kinderen pro beren Tiram en Lirak de betove ring te verbreken. tekeningen opgenomen van meer dan zestig Zeeuwse kinderen. Eerder dit jaar werd door het Zeeuwse Steunpunt voor Kunst zinnige vorming een teken- en verhalenwedstrijd in het leven ge roepen, waaraan zo'n zestig ba sisscholen meededen. Van de bijna 2000 inzendingen staan er een aantal in het boek afgedrukt. Een jury wees de winnaars aan van de bijzonderste of origi neelste tekening en het mooiste verhaal. DE, PAREL, B.ibtflyveg 2, -1357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Sunday-surprise-buffct Iedere zondagavond van 17.00 tot 21.00 uur staat er in ons restaurant een verrukkelijk koud en warm buffet voor u klaar. Met o.a. heer lijke soepen, een keur van koude voorgerechten, diverse warme hoofdgerechten en uiteraard een grote keus aan frisse nagerechten. Prijs f 32,50. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. La douce France Op zaterdag 12 en 26 september en 3,10, 17 en 24 oktober staat er van 18.00 tot 22.00 uur een koud en warm buffet voor u klaar met overheerlijke Franse specialiteiten. Prijs f 37,50 incl. "Le Papilion" cocktail. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen f 40,00 p.p. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Inl. en reserveringen 01188-3230 de parel is een ,,EE1,Luy" .^„RADIJS MET FITNESS. SAUNA. BOWL TC EN SOUASH0ANEN. KUURCENTRUM.' THEATER. CAFE'S EN RESTAURANTS IN 00' Tiram houdt tijdens zijn avontuur een logboek bij en maakt teke ningen. In het logboek zijn ver haalfragmenten, gedichten en Een rijdende modepresentatie. Vrijdag 19 september werd in de Middelburgse binnenstad de Tour d'Elegance gereden. Mannequins in kleding van verschillende mo dezaken uit de Zeeuwse hoofd stad toerden door de winkel straten om op drie stopplaatsen de nieuwe najaarsmode aan het publiek de showen. wijze van presenteren door een jury beoordeeld. Geke ken werd naar de aankleding van het geheel, de artistieke waarde- van de presentatie en het inspe len op het publiek. Uiteindelijk kwamen Avalon Mode en Edgar Vos met een gelijk aantal uit de bus rollen. Beide mode-zaken mochten de f 500,- in ontvangst nemen die door de ABN-AMRO Bank ter beschikking werd gesteld. De folderkop is uitdagend en intrigerend: Uitkerings -genieter?, - trekker?, -moe? Kom naar het Activiteiten Centrum Vlissingen. Daar mee wordt dan bedoeld de ontmoetingsplaats van Het Woltershuis op de hoek van Hogeweg en Bonedijkestraat, vlak bij het Streekzieken huis Walcheren. Het is een oproep aan de bevolkingsgroep van uitke ringsgerechtigden in de gemeente Vlissingen om gebruik te maken van activiteiten die erop gericht zijn de creativiteit te bevorderen, alge mene vorming mogelijk te maken en een aangenaam verblijf te bieden voor gezelligheid en contacten. Bovendien kunnen uitkeringsge rechtigden mensen in de bijstand, WAO-ers en personen die vanwege hun handicap een uitkering krijgen) in dit Vlissingse Buurthuis bij het Activiteitencen trum ook terecht voor advies en ondersteuning in het streven naar je positieverbetering als uitke ringsgerechtigde. Gemma van Opdorp, die deel uit maakt van de A.C.V.-werkgroep wijst nadrukkelijk op de waarde van het bestaan van deze afde ling in de verlening van een eer ste opvang. Het A.C.V. staat open voor de problemen waarmee uit keringsgerechtigden worstelen en wil graag via persoonlijke gesprekken mensen die in deze situatie verkeren verder helpen. „Ze komen eerder hier dan bij de sociale dienst. Je merkt dat de mensen soms hun eigen rechten niet kennen. Wij stellen het ons tot taak om de mensen wegwijs te maken". Het Activiteitencentrum kwam vorig jaar wat schuchter en vol onzekerheden voor de toekomst op gang nadat de kerkelijke groe pering DISK in samenspraak met sociaal-culturele organisaties en de vakbonden tot de slotsom was gekomen dat er eigenlijk meer valt te doen dan alleen maar proberen mensen met een uitkering aan een baan te helpen. Op zich kan dit een loffelijk stre ven zijn, maar ondersteuning is ook onontbeerlijk als het uitzicht op werk nog niet aanwezig is of steeds maar uitblijft. Juist dan is het van belang mensen uit hun isolement te houden of te halen en ze door educatieve vorming op poten te zetten creatieve be zigheden te ontplooien en daar naast ook zomaar ontspannen vormen van contacten mogelijk te maken tussen mensen die in hetzelfde schuitje zitten. De gemeente Vlissingen bleek wel oren te heben naar dit initia tief, maar stelde evenwel als voorwaarde, dat vanuit de kring van de initiatiefnemers financiële middelen zouden worden verza meld om het eerste jaar te kun nen draaien. Dat lukte wonderwel en zo kon het cen trum dank zij het particuliere ini tiatief in 1991 van start gaan onder leiding van coördinator Herman Geeraert, die zelf een voorland van tien jaar bijstand heeft gehad en -net als overigens de kring van naaste medewer kers, vanuit een persoonlijke be trokkenheid aan de slag kon gaan. Het was in het begin wel pionie ren, want er moest in het als tij delijke behuizing beschikbaar gestelde Woltershuis met prac tisch niks worden begonnen. Toch kon een gevarieerd activitei tenpakket worden samengesteld. Daar kwamen bij elkaar zo'n der tig vaste deelnemers op af. Daar- naaast woonde een aantal Vlissingse uitkeringsgerechtig den incidenteel activiteiten bij als een themabijeenkomst of ze kwamen gewoon maar eens langs voor een praatje en een kopje koffie. Met ingang van dit jaar werd het Activiteiten Centrum Vlissingen door de gemeente officieel er kend. Dat leidde tot een ruime subsidiering. Ook werd in het vooruitzicht gesteld, dat men la ter in het jaar over een vervan gende ruimere behuizing zou kunnen beschikken in de vorm van de naastgesitueerde peu terspeelzaal, waar voor deze vorm van kinderopvang een an der onderkomen in beeld was. De teleurstelling was niet gering toen, op een moment dat het nieuwe programma al was sa mengesteld, duidelijk werd dat de verhuizing naar het naburige pand voorlopig niet kon doorgaan. Het activiteitenprogramma moest toen ijlings van twintig worden gehalveerd, maar wat er is overgebleven is nog aardig ge varieerd en van een goede kwali teit. „We kunnen ons nog wel een seizoen hier redden, maar daarna moet de gemeente toch wel een andere oplossing voor ons hebben", meent Geeraert, die overgens vol lof is over de medewerking van de lokale over heid. Hij vindt dat het Activiteiten Centrum Vlissingen binnen het project van de sociale vernieu wing een eigen taak verricht om uitkeringsgerechtigden weer meer vertrouwen in de politiek te geven. De keuze uit het activiteitenpak ket bestaat op dinsdag en don derdag uit cursussen Engels, handwerken, schilderen, model bouw en electro-informatie- avonden. Op woensdag is er een themamiddag met als eerstge- plande bijeenkomsten een lezing door het pvda-raadslid A. Brou wer met informatie over de Rus sische zusterstad van Vlissingen. Op 21 oktober geeft de voorlich ter van de Vlissingse politie infor matie over woningbeveiliging. De woensdag is verder bestemd voor gezelligheid en gezel schapsspelletjes in de avonduren. Coördinator Geeraert en de leden van de werkgroep Gemma van Opdorp, Peter Huiszoon, Rinus van Nieuwenhuyzen, Izas Tekle en Tinus Hagenaar staan in de startblokken om, geruggesteund door bestuur en activiteitenbege leiders, vol motivatie geïnteres seerde uitkeringsgerechtigden tegemoet te treden. „Uitkeringsgerechtigden worden nogal erg zakelijk bekeken", meent Geeraert. „Alles is gericht op het zoeken naar of krijgen van een baan. Dat streven is goed, maar zolang een uitkeringsge rechtigde die niet heeft moet je hem of haar kunnen helpen in die omstandigheden. Zij leven met het gegeven van nu. Wij helpen ze om daar het beste van te ma ken. Door mogelijkheden te bie den om als uitkeringsgerechtigde die gauw geneigd is zich terug te trekken onder de mensen te blij ven en door bijscholing en educa tieve vorming meer inhoud aan hun leven te geven". De aanmeldingen moeten in de loop van oktober binnen zijn. Voor het geld hoeft men het niet te laten, want per activiteit wordt zegge en schrijve 1 (een) gulden in rekening gebracht. En daar zit dan ook nog een kop koffie bij!

de Faam | 1992 | | pagina 15