E E MIDDELBURG Wegschap Walcheren Hinderwet Slachtofferhulp in Vlissingen Rolls-Royce Club in Middelburg Een unieke kans voor nieuwsgierige mensen! Collecten Parkeren Markt Weekmarkt Brochure sexueel geweld Commissies Week 37 UW Tafeltje Dekje Antieke bus Middelburgse monumenten pr Nieuw! Wandelingen Informatie Woensdag 9 september 1992 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 72.30 uur en van 73.30 tot 77.00 uur. Zaterdag Open Monumentendag In de provinciale Verordening Waterkering en Waterbeheersing Zeeland is een wijziging doorgevoerd in de onderhoudsplicht van wegsloten (besluit P.S. van Zeeland 14 december 1990, goedge keurd 22 april 1991). In het kader van voornoemde wijziging gaat ook het wegschap Walcheren een gedeelte van de onderhoudsplicht uitvoeren nl. het klein onderhoud van de wegsloten. Onder klein onderhoud wordt verstaan het periodiek schoonmaken en maaien van bodem en talud. In overleg met het waterschap Walcheren is bepaald dat het weg schap voor 15 december 1992 het klein onderhoud aan wegslo ten, die tevens schouwsloot zijn, welke zijn gelegen aan de noord-/westzijde van de betreffende weg uit zal voeren. Het weg schap is van plan om medio augustus mèt de werkzaamheden te beginnen. Na het uitvoeren van het klein onderhoud aan de wegsloten die schouwsloot zijn zal het wegschap beginnen met het uitvoeren van het klein onderhoud aan de wegsloten die niet-schouwsloot zijn en welke zijn gelegen in de delfblokken voor 1993 en aan de noord-/westzijde van de betreffende weg. Wellicht ten overvloede wordt gewezen op het feit dat de perceel- eigenaar/-gebruiker ingevolge de gewijzigde verordening verplicht is om op zijn/haar grond de stoffen te ontvangen die door het on derhoud uit de waterlopen worden verwijderd, deze stoffen op te ruimen of te spreiden, alsmede om werktuigen op zijn/haar grond toe te laten wanneer deze voor het reinigen of andere onder houdswerken van de waterlopen worden gebezigd. Er wordt naar gestreefd om in overleg met de perceeleigenaar/- gebruiker de werkzaamheden zo soepel als mogelijk te laten verlopen. Indien u nadere inlichtingen wenst kunt u kontakt opnemen met de technische dienst van het Wegschap, Goese Korenmarkt 34, 4331 HT Middelburg, telefoon 01180 - 16955. Een aanvraag voor een vergunning ingevolge de Hinderwet is bin nengekomen van: de heer J.L. Wisse voor een onderhoudswerkplaats en berging van landbouwmachines aan de Veerseweg 124b te Middelburg. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroeps-)procedu- re kunt u terecht bij de afdeling Milieuzaken van de Dienst Stads ontwikkeling, Vlissingsestraat 21, telefoon 01180 - 75241. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 9 september 1992 staat de officiële kennisgeving. ■"Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 14 september tot en met 20 september 1992 maandag gekruid gehakt, savoyekool, aardappelen dinsdag spaghetti bolognese woensdag runderstoofpotje, andijvie, aardappelen donderdag rundergoulash, champignon saus, gemengde groente, ma caroni vrijdag gepaneerde schol, gemengde groente, aardappelsla zaterdag nasi goreng met kipsateh zondag wat de pot schaft Het zestiende-eeuwse wandtapijt, dat een jaar geleden naar een gespecialiseerd bedrijf in Til burg werd vervoerd om te worden opgeknapt, hangt weer op de eigen plek van vier bij vijf me ter in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Het tapijt is in Brugge gemaakt en vertelt het Grieks mythologisch verhaat van het vertrek van Meleager naar de jacht". Het tapijt is schoongemaakt en de reparaties die vermoedelijk in de negentiende eeuw zeer amateuristisch met een ruwe stopnaald zijn aangebracht, zijn pro fessioneel hersteld. Ook heeft het tapijt een nieuwe stevige achterkant gekregen. De drie andere wandkleden uit het stadhuis krijgen eveneens een opknapbeurt. Op zaterdag 12 september wordt in Nederland voor de zesde maal de Open Monumentendag gehou den. Deze dag wordt georgani seerd door de Stichting Open Monumentendag met medewer king van ANWB, NBT, NCM, WVC, VNG en plaatselijke comi- té's. De Open Monumentendag heeft als doel één dag in het jaar iedereen de gelegenheid te geven gratis kennis te maken met het culturele erfgoed van vele steden in Nederland. Op 13 september wordt een dergelijke dag gehou den in België. De meeste gebouwen van histori sche of architectonische waarde zijn in particulier bezit of in ge bruik als bedrijfsruimte en niet zonder meer toegankelijk. De geïntereseerde voorbijganger ziet alleen maar de oprijlaan, voorge vel of vestibule en heeft slechts een vermoeden van de schoonheid daarachter. Eén dag in hel jaar, op Open Monumentendag, kan iedereen in veel van onze gebou wen ook binnen een kijkje nemen. Op zaterdag 12 september openen enkele tientallen monumenten verspreid over Middelburg gratis de deuren tussen 10.00 en 17.00 uur. De opengestelde gebouwen zijn herkenbaar aan een wit- zwart-gele vlag. ledereen kan op de Open Monu mentendag hier binnenstappen en vaak wordt er nog iets extra's ge organiseerd: een tentoonstelling of een rondleiding. Tussen Middelburg en Vlissingen (en omgekeerd) rijdt een speciale Nu het zomerseizoen ten einde loopt wordt de donderdagse weekmarkt in Middelburg niet meer tot 16.30 uur, maar tot 16.00 uur gehouden. Door burgemeester en wethou ders is aan de volgende instellin gen toestemming verleend om in de komende week een huis-aan- huis-collecte te houden: Militaire Thuisfronten tot en met 12 september; Prinses Beatrixfonds van 14 tot en met 19 september. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verza meld worden in verzegelde collec tebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, dienen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs. "antieke" museumbus, zodat alle monumenten van beide steden "in stijl" bezocht kunnen wor den. Voor het luttele bedrag van een kwartje kan de afstand over brugd worden. De bushalte in Middelburg bevindt zich voor het Stadhuis op de Markt en in Vlis singen kan men opstappen bij de bushalte aan het Bellamypark ter hoogte van reptielenzoo "Iguana". De vertrektijden vanuit Middel burg zijn: 10.00, 11.30, 13.30, 15.00 en 16.30 uur. in Vlissingen vertrekt de bus om: 10.45, 12.15, 14.15 en 15.45 uur. Onderweg wordt er niet gestopt. In Middelburg zullen op zaterdag 12 september de volgende monu menten geopend zijn: Zeeuws museum en Abdijcom plex. Voor belangstellenden zijn er rondleidingen en in het mu seum zijn diverse tentoonstellin gen te bekijken. Ook Historama is te bezichtigen. Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30 Engelse Kerk, Bodenplaats patriciërshuis Baron Chassee, Gortstraat 30 F A Ji*- m v Het zevende buro voor Slachtof ferhulp in Zeeland wordt vrijdag 11 september, 14.00 uur, in Vlis singen geopend. Het buro, dat ge- \estigd is aan de Badhuisstraat 25-29, zal slachtoffers, van (gewelds-)misdrijven en verkeers ongevallen, op Walcheren hulp bieden. Tijdens de opening zal wethouder mevrouw L.C. Poppe- de Looff van de gelegenheid ge bruik maken de nieuwe brochure "rechtsgang na seksueel geweld" te presenteren. Na Middelburg, Goes, Zierikzee, Tholen, Terneuzen en Sas van Gent nu dus een buro voor Slacht offerhulp in Vlissingen. De Vlis- singse vestiging wordt werkzaam m.n. in het zuidelijke gedeelte van Walcheren. Iedere dinsdagoch tend en woensdagmiddag is het buro geopend. Buiten deze dagde len staan ook de vrijwilligers op het hoofdburo in Middelburg klaar voor het bieden van hulp. Van de in totaal 45 vrijwilligers die voor de Stichting Slachtoffer hulp Zeeland werken zijn er veer tien werkzaam op Walcheren. Slachtofferhulp is in 1989 gestart in Zeeland. In dat jaar hielpen zij 40 slachtoffers. In 1990 waren dat er al 450 en vorig jaar werden er zo'n 1100 mensen met raad en daad bijgestaan. Deze groei wordt voornamelijk veroorzaakt dooi de grotere bekendheid, mede dankzij dc televisiespotjes van SI RE, en de groeiende contacten met de politie. Wat doet slachtofferhulp? Slachtofferhulp zorgt voor de eer ste opvang van slachtoffers, getui gen, familieleden en nabestaanden die betrokken zijn geweest bij geweldsmisdrijven of verkeersongevallen. Zij hebben vaak de behoefte over hun erva ringen te praten. Niet écn keer maar veel vaker. Hun omgeving is bereid de eerste paar keer te luiste ren. Maar er komt een punt dat zij zeggen dat je het maar eens moet vergeten en dat het leven door gaat. De vrijwilligers van Slacht offerhulp staan klaar om met mensen te praten over hun vaak schokkende ervaringen. Maar slachtofferhulp doet nog meer dan die eerste opvang en het praten met slachtoffers. Zij geeft ook informatie en advies over al lerlei praktische zaken, zoals brie ven schrijven naar instanties, het invullen van formulieren en het aansprakelijk stellen van de tegen partij. De vrijwilligers begeleiden de hulpvrager ook bij een bezoek aan politie, arts, advocaat of rechtbank en bemiddelen zo no dig bij schaderegelingen. Slachtofferhulp is een vrijwilli gersorganisatie en de hulp die zij geven is gratis. Aangifte doen bij de politie is niet noodzakelijk. Ui teraard wordt alles wat door de hulpvrager vertelt wordt vertrou welijk behandeld. Buro Slachtofferhulp Vlissingen Badhuisstraat 25-29 telefoon: 01184 - 16823 Buro Slachtofferhulp Middelburg Nieuwe Wal 10 telefoon: 01180 - 36108 Rechtsgang na seksueel geweld Wethouder Poppe- de Looff over handigt na de opening van het bu ro Slachtofferhulp het eerste exemplaar van de brochure "In formatie over de rechtsgang na seksueel geweld" aan Ingrid Hen- sing, koördinator Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Dit boekje is samengesteld door het samenwerkingsverband gemeen te Vlissingen, gemeente Middelburg en de Rijkspolitie Zeeland en geeft hulpverleners en slachtoffers duidelijke informatie over dc rechtsgang na een zedendelict. In 1990 vroeg de emancipatiecom missie van de gemeente Vlissingen Abdijtoren Lange Jan Rechtbank, Hofplein 8 (van 13.00 tot 15.00 uur) Pakhuis Kinderdijk, nummer 88 Ramschip Schorpioen, expositie an aquarellen van Jan Hoo- gendoorn Stadhuis, rondleidingen mogelijk Oostkerk, Oostkerkplein villa "De Sprenck", Seissingel 4 molen De Hoop, Vlissings Bolwerk Wagenaarstraat 1, met laatmidde leeuwse houten gevel Watertoren, Zuidsingel pakhuizencomplcx Kuiperspoort Lutherse Kerk, Zuidsingel 60 patriciërswoningen aan de Lange Noordstraat 29 en 39 Provinciaal Depot voor Bodem vondsten Balans 17 molen "Buiten Verwachting" in Nieuw- en Sint Joosland In de komende periode vergade ren de commissies op de volgende dagen: Commissie A Igemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 8 september om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 10 september om 16.00 uur (notitie welzijnsbeleid) om 19.30 uur (schaalvergroting basisonderwijs). Secretaris is de heer J.J. Schroe- vers, telefoon 75633. Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 10 septem ber om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlich ting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 21 september om 14.00 uur. Voor het eerst geopend dit jaar zijn: Gasthuiskerk, Lange Delft 94 Synagoge, ingang poort Her enstraat Damplein la voormalig kantongerecht, Balans 11 In de vensterbanken aan de Spanjaardstraat etaleert kunstenaarsgroep Cheops speciaal gemaakt ke- landhuis Toorenvliedt, Koude- ramiek. (foto: J. Wolterbeek) kerkseweg 31 G-:4 Ook korenmolen "Builen Verwachting" in Nieuw- en Sint Joosland kan'bezichtigd worden. (foto: J. Wolterbeek) In verband met de officiële ope ning op vrijdag 11 september van de landelijke Open Monumenten dag is de Markt deze vrijdag niet beschikbaar als parkeerruimte, 's Middags rijden de bussen van de ZWN niet over de Markt, maar via de route Koestraat- Hoogstraat. huis "De Drei Clavers". Vlissing sestraat 7. Bij de VVV aan de Markt is een stadsspeurtocht voor kinderen verkrijgbaar en er zijn walkman en gewone stadswandelingen mo gelijk. Er is een mooie gratis brochure verkrijgbaar over de Open Monu mentendag bij de VVV, bij sectie Voorlichting van de gemeente en op 12 september bij de open gestelde gebouwen. Hel VVV- kantoor is tijdens de Open Monu mentendag geopend voor infor matie, telefoon 01180 - 16851. foto: J. Wolfërbeek Op donderdag 10 september zullen de bestuurders en inzittenden van een twintigtal oldtimers om 7.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis door het gemeentebestuur van dc Gemeente Middelburg worden ont vangen. Het gezelschap zal welkom worden geheten door de heer mr. .C.G.J. Rutten, burgemeester van Middelburg. De leden van de "Rolls-Royce Enthusiasts' Club" komen uit Engeland en zijn met hun klassieke automobielen op weg naar Frankrijk, waar ze deel zullen nemen aan de Euro Rally. Op initiatief van "De Ceremo niemeesters" houdt het gezelschap even hall in Middelburg. Van 7.30 tot 8.30 uur zullen de klassieke automobielen van de merken Rolls-Royce en Bentley ter bezichtiging staan opgesteld op de gele steentjes voor het stadhuis. om een uitgave waarin de rechts gang na seksueel geweld in wordt omschreven. Het college van bur gemeester en wethouders gaf daarop de opdrachi een dergelijke brochure te ontwikkelen samen met andere belanghebbenden op Walcheren. Uitgangspunt was de brochure van Tegen Haar Wil in Groningen. Dit boekje is voorzien van talloze opmerkingen uit het werkveld en daarbij is de belang rijkste verandering dat de Wal- cherse uitgave zich niet alleen op vrouwen maar ook op mannen richt. De tekst maakt duidelijk hoe aangifte en het volledige juri dische traject daarna verlopen. De brochure wordt verspreid on der alle hulpverleners op Walche ren, van instellingen tot huisartsen. Het boekje komt niet in de folderrekken te liggen maar wordt gericht uitgereikt aan de mensen die met een zedendelict te maken hebben gehad. De brochure is in te zien bij de Sectie Voorlichting, Stad huisstraat 2, Middelburg.

de Faam | 1992 | | pagina 5