fMEEKS De neurose van uw partner A.W.W. WORDT A.NW. Heen strand, terug duin Bedrijven gaan verontreiniging bodem- aanpakken Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Maatschappij Sport Gevonden Geloof Allerlei Door drs. Thomas Klabbers Ontspanning Rommelen PSYCHOCONSULT MOEILIJKE MENSEN (2) mmmmm Woensdag 29 juli 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 maatschappij - Het Provinciaal Steunpunt Buitenlanders heeft deze week haar jaarverslag over 1991 gepubliceerd. Het steun punt gaat uit van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland. Bovenkunstgebit - Bij de ge meentepolitie van Vlissingen zijn tussen 15 en 22 juli de volgende gevonden voorwerpen aangege ven: bovenkunstgebit, bril in hoes, twee zonnebrillen, kussen tje, horloge, sleutels en een bood schappentas. Surfplank - Bij de rijkspolitie- groep in Zoutelande zijn de vol gende gevonden voorwerpen aangegeven: een witte surfplank zonder tuig, giropas, (fiets-)sleu- tels, fietsen, portemonnee's, (lees-)brillen, fotocamera, surf- pak, armband en twee op blaasboten. Middelburg - Bij de gemeente politie Middelburg zijn de volgen de gevonden voorwerpen aangegeven: diverse (zonne-)bril- len, buggy, adresboekje, kinder cassetterecorder, schapevacht, fotoalbum, scheerapparaat, werphengel, pick-up en radio's, horloge's, tasje met kleding, paspoort, portemonnees, fotoca mera, diverse sieraden, aktentas, diverse sleutels en een wieldop. Dieren: twee wit/grijs gecyperde poesjes, blauwe grasparkiet, zwarte kat, gele dwergpapagaai, twee fretten. Maxis - Bij de Maxis zijn gevon den en bij de gemeentepolitie aangegeven: diverse sleutels, di verse sieraden, (kinder-)porte- monnees, diverse zonnebrillen, diverse paraplu's en DDD-crème. Wandelen - Liefhebbers van een forse wandeling kunnen woens dagavond deelnemen aan een zo meravondwandeling van de vsv Marathon; men vertrekt vanuit de kantine van camping Oranjezon aan de Kon. Emmalaan in Vrou wenpolder om 19 uur. Strandvolleybal - Woensdag 5 augustus wordt vanaf 9.30 uur op het strand bij Dishoek een strandvolleybaltoernooi gespeeld. Inschrijving is mogelijk tot uiter lijk 4 augustus bij strandhuisje 356. Voetbaltoernooi - In Nieuwdorp wordt 31 juli en 1 augustus een voetbaltoernooi gehouden. Deel nemende teams zijn Heerenveen, MVV, Zeeuws Elftal, Sparta, Zeeuws Efltal, Iraklis (Grieken land), Swindon Town (Engeland), Sporting Gijon (Spanje) en het Streekelftal. Voetbal - Zaterdag 1 augustus wordt om 19 uur op het terrein van De Noormannen in Westka- pelle een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Excelsior en SVV/Dordrecht '90. Meditatiedag - Het Osho Medi tatie Centrum aan de Hoogland- sedijk 1 in Driewegen verzorgt zaterdag 1 augustus een medita tiedag vanaf 10.15 uur. Inlichtin gen 01195-5963. Onderscheiding - Omdat hij oorlogsveteraan is en tijdens ge vechtshandelingen gewond raak te ontvangt A.W. Geelhoedt vrijdag 31 juli om 15.30 uur in het Middelburgse stadhuis het Draaginsigne Gewonden met bij behorende oorkonde uit handen van burgemeester C. Rutten. Zaterdag 1 augustus wordt de tweede strand- en duintocht van De Vrolijke Tippelaars gewan deld. De afstanden die de deelne mers afleggen variëren van 5 tot 30 kilometer. De langste afstand, voor de stevige stappers, loopt van Vlissingen naar Westkapelle. Daar is bij Kasteel Batavia een rustpuntje ingelast. De heenweg wordt normaal gesproken over het strand afgelegd en de terug weg onderlangs de duinen. Maar dwarsliggers mogen het parcours ook in tegengestelde richting lopen. Voor de kortere afstanden ligt het keerpunt op 5, 10, 15 of 20 kilo meter. Hoelang erover wordt ge daan is niet belangrijk, als er maar voor 17 uur bij de Kanovij ver in Vlissingen gefinished wordt. De zonaanbidder die graag nog een paar uurtjes op het strand wil bakken, moet er aan het eind van de middag dus wel even flink de pas inzetten om op tijd binnen te zijn. Voor wan delaars die te laat uitklokken is er geen medaille. Deelnemers aan de langste af stand starten tussen 9 en 11 uur. De resterende afstanden moeten voor 13 uur worden ingezet. Het bedrijfsleven in Midden- en Noord-Zeeland gaan het onder zoek naar mogelijke verontreini ging van bedrijfsterreinen vrijwillig ter hand nemen. Hier voor wordt een stichting opge richt door de Kamer van Koophandel en de centrale on dernemersorganisaties. De stich ting zal de gehele operatie, die na de zomermaanden van start gaat, begeleiden en de overheid op de hoogte houden van de voortgang. Bedrijven die meedoen aan het onderzoek, doen dat vrijwillig en Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg 01184-86400 01180-84000 De Algemene Weduwen- en We zenwet (AWW) zal per 1 januari 1993 ingrijpend veranderen. De ze zal dan de Algemene Na bestaanden Wet (ANW) gaan heten. Twee belangrijke verschil len: Inkomsten uit werk worden voortaan gedeeltelijk op de ANW-uitkering gekort; En sa menwonenden worden voortaan gelijk met gehuwden behandeld. Voor mensen die al een AWW- uitkering ontvangen, zijn er over- gangsregels. De ANW-uitkering voor iemand met kinderen tot 18 jaar wordt 90% van het minimumloon. Voor iemand die alleen woont blijft dat 70%. Inkomsten uit arbeid wor den op de nieuwe ANW ingehou den. Een gedeelte van dat inkomen wordt vrijgelaten. Bovendien is er een maximum aan de inhouding: Zo blijft er van de ANW voor een één-ouder ge zin minstens 50%, en voor een alleenstaande minstens 30% van het minimumloon over. De over- COC - De afdeling Midden- Zeeland van het COC houdt in de maand augustus extra activitei ten: op woensdag (21-24 uur), vrijdag (21-01 uur), zondag (18.30-22.30 uur) en op zaterdag (21-02 uur). Vrijdag 14 augustus wordt een barbeque voor vrou wen gehouden en zaterdag 29 augustus is er een mannena- vond. Inlichtingen 01180-12280. MMK - Het Middelburgse Mu ziekkorps MMK houdt maandag 1 augustus vanaf 9 uur een rom melmarkt ten bate van het uniform- en instrumentenfonds aan de Driewegenhof in Mid delburg. draaien in principe ook zelf voor de kosten van het onderzoek en eventuele sanering op. De ver strekte individuele bedrijfsgege vens zullen vertrouwelijk worden behandeld; aan derden zal uitslui tend' globale informatie worden verstrekt. De voorbereidingen voor de hele opzet zijn voor een belangrijk deel afgerond. Er is een voorlopig bestuur benoemd dat de statuten al heeft goedgekeurd en bezig is met het opstellen van een werk plan, financiële opzet en het vaststellen van een lijst van be drijven. gangsregeling voor mensen die nu AWW én inkomsten uit arbeid hebben is als volgt: De eerste twee jaar wordt er niet gekort. Dan twee jaar half. En tenslotte vanaf 1997 volledig volgens de nieuwe regels. Als van een samenwonend stel een van de twee komt te overlij den, kan de ander volgens de nieuwe ANW recht hebben op een uitkering. Mensen die her trouwen raken hun uitkering kwijt. Dit gaat voortaan ook gel den voor mensen die duurzaam (langer dan drie maanden) gaan samenwonen. Als U al samen woont en nu een AWW-uitkering heeft, gaat deze regeling pas per 1-1-1994 gelden. Tenslotte wil ik hier nog eens uw aandacht vestigen op het volgen de: Zoals U vorige week kon le zen, start op 10 september weer de rouwverwerkingsgroep voor vrouwen van 50 jaar en ouder onder leiding van Irma Burtner. Voor informatie kunt U bellen 01184-86400 of 01180-84000. Als u voortdurend met uw partner overhoop ligt, zal onge twijfeld bij u de vraag zijn op gekomen "Wie doet hier nu zo moeilijk? Doet hij/zij dat, of ben ik het?" Natuurlijk is er ook nog een derde mogelijkheid: dat jullie beiden moeilijk doen. Vaak is het geen of-of kwestie, maar is er sprake van en-en. Jullie beiden zitten het elkaar behoorlijk moeilijk te maken tij dens jullie huwelijk. Drs. Henk C.M. Hermans Dat maakt de situatie er alleen maar complexer op. Twee "moeilijke mensen" die het el kaar moeilijk zitten maken, en waarschijnlijk wachten tot de ander daarmee stopt. Maar de situatie kan anders zijn. Misschien zit de moeilijk heid inderdaad niet zozeer bij u, maar voor zo'n negentig pro cent bij uw partner. Misschien worden uw pogingen om een plezierig huwelijk te hebben voortdurend ondermijnd door negatief gedrag van uw part ner. Of misschien heeft hij/zij bepaalde eigenschappen, die een gelukkig huwelijk onder mijnen. Mogelijk heeft hij/zij de gewoonte, om bij elke onenig- heid in blinde woede uit te barsten. Het zal duidelijk zijn, dat daarmee een harmonisch huwelijk een zware klus wordt. U zult dan uw woorden op een gouden weegschaaltje moeten leggen, of steeds bedacht moeten zijn op een hevige woede-uitbarsting. In beide ge vallen wordt het samenleven er niet plezieriger op. U heeft de pech getrouwd te zijn met een EMP: een Echt Moeilijk Per soon. U verkeert niet bepaald in een benijdenswaardige posi tie, want EMP's plegen een aanslag op uw eigen emotio nele welzijn. U heeft er de han den aan vol, om in zo'n relatie overeind te blijven. Hoe komt het dat sommige partners zo moeilijk zijn? Waar komen die EMP's vandaan? In veel gevallen moeten we de verklaring zoeken in het ver schijnsel "neurose". Waar schijnlijk heeft uw partner niet de oprechte bedoeling om zo moeilijk te zijn. Hij/zij kan er zelfs op hetzelfde moment spijt van hebben. Er is sprake van een onredelijke neiging, die schijnbaar automatisch op treedt. Een voorbeeld van zo'n neurose treffen we aan bij Pe ter. Telkens als hij merkte dat zijn vrouw meer aandacht had voor een andere man dan voor hem, barstte Peter in woede uit. Hij schold haar letterlijk voor rot, om daar vervolgens weer hevig*1 spijt van te heb ben. Hij besefte wel degelijk dat zijn jaloerse woede onrede lijk was, maar bleef er deson danks mee doorgaan. Peter had duidelijk last van een neu rose; hij leed aan pathologi sche jaloezie. Het woord neurose geeft nog geen afdoende verklaring voor het moeilijke gedrag van uw partner. Wat bedoelen we er immers mee, en hoe kunt u vaststellen of uw partner er eentje heeft? Een neurose kun nen we beschrijven als onrede lijk en schadelijk gedrag door mensen die zich wel redelijk en constructief kunnen gedragen. U voelt hem waarschijnlijk wel, we hebben er dus allemaal in meer of mindere mate last van. De oorzaak ervan moeten we zoeken in een negatieve pro grammering gedurende de kin dertijd. Allerlei irrationele opvattingen, geboden en ver boden overgedragen hebben zich in ons hoofd genesteld. Deze worden ook op volwas sen leeftijd actief (en onge merkt) instand gehouden. Laten we terugkeren naar Peter uit het bovenstaande voor beeld. Hij was in zijn kindertijd geprogrammeerd met de op vatting, dat anderen niet echt van hem hielden. Hij had een extreem negatief beeld van an deren, en was er niet van over tuigd dat ook maar iemand echt geïnteresseerd in hem kon zijn. Ook op volwassen leeftijd bleef hij aan deze opvattingen vasthouden. Telkens als zijn partner oog had voor een an der, zag hij dit als bewijs voor zijn opvatting: "Ze houdt inder daad niet echt van me". Zijn pathologische jaloezie dreigde deze onjuiste opvatting ook nog waar te zullen maken. Naarmate hij vaker in jaloerse woede-uitbarstingen uitviel, dreigde zijn huwelijk steeds meer op de klippen te lopen. Hoe kunt u een neurose bij uw partner onderkennen? Een Amerikaanse psycholoog en schrijver van het How to live with a neurotic noemt als be langrijkste eigenschappen: voortdurende angst en twijfel, minderwaardigheidsgevoelens, overgevoeligheid, onderdrukte boosheid, starheid, ondoelma tigheid, sterke zelfgerichtheid, en een overdreven argwaan. Gebruikt u deze lijst niet als een checklist, maar wellicht schuilt er achter het moeilijke gedrag van uw partner wel een neurose. In dat geval ligt hij/zij meer overhoop met zichzelf dan met u. Dat kan voor u een opluchting zijn. Maar het pro bleem is er niet kleiner door. Probeer hulp te bieden of spoor uw partner aan tot psychologi sche hulp. Voorkom in ieder ge val dat zijn/haar neurose leidt tot een neurose bij u. Mededelingen voor deze rubriek melden voor vrij dag 17 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. A.E. de Bruijn en 19 uur: ds. A. Spaans. ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 15 uur: ds. A.F. Kaars. Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30: drs. J.Bakker en 19 uur: ds. Westerneng. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", West- dijkstraat 5-7. Do. 20 uur, Zo. 10 uur. BIGGEKERKE Hervormde Kerk. Zo. 10.00 uur: ds. Van der Zwan. Emmaus-Toeristenkerk. Zo. 10 uur. DOMBURG Hervormde Kerk. Zo. 10 uur: ds. C.F.H. van Tuyl en 19 uur: Pfarrer H. Klimek en ds. M. van der Pol. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. za. 19 uur en zo. 10 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. niet be kend. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 10.30 uur: ds. T.Rinkema. *GRIJPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. M. Lorier, 19 uur: ds. H. van Oostende. Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. Meyer, 19 uur: ds. H. van Oostende (Ger.Kerk.). HOOGELANDE Christengemeenschap, Kapel van St. Maarten. Zo. 10.30 uur: Pinksterdienst. KLËVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: ds. PC. Klijnsma. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 en 19 uur: dhr. Noordam. Ned. Hervormde Kerk Dorpsplein 1. Zo. 9.30 uur: ds. J.W.J. Hofman. MELISKERKE Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10: ds. P. Boekestein en 19 uur: ds. R.G. van der Zwan. Hervormde Gemeente. Torenstraat 8. Zo. 10.15 uur: onbekend. MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Ge meente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10 uur: on bekend. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur: onbekend. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. onbekend. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11 uur: geen dienst. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30 en 18.30 uur: dominee, 14 uur: leesdienst. Gerefor meerde Kerk. Getuigeniskerk, Adr. Lauwe- rijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: zie Ontmoetingskerk, 19 uur: ds. P.A. Trimpe. Hofpleinkerk, Hofplein, Zo. 9.30 uur: dhr. J. vamn Leerdam en 14.30 uur:ds. J. Bakker. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: zie Thomaskapel. 'Gereformeer de Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaanderen 75, Zo. 9.30 en 16.30 uur: prof. dr. K. Deddens. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Evangelisatie- dienst 'Zondag half twaalf', De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. bijbelstudie, Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeen re. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, Zo. 9.30 uur: ds. J. Dubbink. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 10 uur: ds. K. Hendrik- se. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat, Zo. 10 uur: ds. O. Elsema, SOW-dienst. Engelse Kerk, Simpelhuisstraat, Zo. 19 uur: geen dienst. Tho maskapel, Zo. 9.30 uur: dhr. H.J. choenmaker. Oostkerk, Oostkerkhof, Zo. 10 uur: ds. D.W. Don- dorp. Wijkgemeente Geref.Bond, (in Nieuwe Kerk) Zo. 11 uur en 18.30 uur: ds. L. Wüllschleger. Swerfrust, Zo. 10 uur: geen dienst. Waals Herv. Gemeente, Lange Noordstraat 62, Zo. onbekend. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62, Za. 10 uur: Bijbelstudie en 11 uur: eredienst. Leger des Hei/s. Hoogstraat 20. Zo. 10 en 19 uur: onbekend. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: geen dienst. Nederlands Gereformeerde Kerk, Zo. 9.30: on bekend. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Re monstranten. Koorkerk. Zo. 19 uur: ds. K. Hen- drikse. Pooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 2, Zo. 10 uur. De Hoeksteen, Roo zenburglaan 22, Za. 19 uur. Waalse Gemeente (Eg/ise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. 10.45 uur: Fr. Demetter de Bruxelles. Evangeliegemeente "de Wijngaard". LTS, Klaren- beek. Zo. 9.30 uur: onbekend. NIEUWLAND Hervormde Gemeente. Zo. 9 en 10.30 uur: on bekend. OOSTKAPELLE Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 en 19 uur: ds. J.G.H. Schout. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10 uur: ds. T.C. Veninga en 19 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Gereformeerde Gemeente Oostkapelle. Saron- kerk. Zo. 10 en 15 uur: ds. C. Harinck. RITTHEM Hervormde Gemeente. Zo. 9 en 10.30 uur: on bekend. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Ds. v.d. Wouwstraat 4, Zo. 10 en 19 uur: dhr. J.H. Meyer. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10 uur: ds. PC. Schoonhoven (Herv.Kerk) en 19 uur: drs. J.H. Meyer, SOW-dienst. ST.LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10.30 uur: ds. T. Rinkema. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 uur: ds. Westerneng en 19 uur: ds. J. Bakker. OOST-SOUBURG Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazer). Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Ge meente. Kanaalstraatkerk, Zo. 9.30 uur: ds. M. Grashoff. Oranjepleinkerk, Zo. 9.30 uur: geen dienst. Bejaardentehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, Zo. 19 uur: dhr. L.P. Westhof. Streekziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 8, Zo. 10 uur: mevr.ds. J.W. Allewijn. Pooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, elke 1e en 3e za. 9 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19, Zo. 10 uur. VEERE Gereformeerde kerk. Zo. onbekend. Hervormde Kerk. Zo. 9.30 uur: ds. Hoogenkamp (Herv. Kerk). VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion, 19.30 uur: Evening Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 en 17 uur: ds. A. Brons. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: geen dienst. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lan- noystraat 2, Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. H. Mostert. Hersteld Apostolische Zendinggemeen te. Walstraat 23. Zo. 10 en 17 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17 uur, wo. 20 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, Zo. 10 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 9.30 uur: ds. H. Makkinga. Johanneskerk, Bo- nedijkestraat 165,.Zo. 9.30 uur: dhr. M. Allewijn. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 uur: ds. G. Kalksma. De Schaapskooi, Papegaaien burg, Zo. 9.30 uur: mw. ds. C.A. Schoorel. Streekziekenhuis Walcheren, Zo. 10 uur: mw. ds. J.W. Allewijn. Ter Reede, Zo. 19 uur: ds. P. Joosse. "Ophir", Badhuisstraat 86, Zo. 10 uur: geen dienst. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, Za 9.30: ere dienst en 10.30 uur: bijbelstudie. Gereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: ds. L. Blok. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 en 17 uur: onbekend. Pinkstergemeente. Open Hof, Alexander Gogel weg 57. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, wo. 19.30 uur. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekzieken huis Walcheren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: mw. ds. J.W. Allewijn. Pooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, zo. Ter Reede, Koudekerkseweg 81, za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur, zo. 9.30 uur. Streekzieken huis, Koudekerkseeweg 88, zo. 11.15 uur. Der Boede, elke 2e, 4e en 5e za. 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrou wenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, wo. 20 uur. Evangelie Gemeente "De Blinkende Morgenster". Dr.Stavermanstraat 61. Zo. diensten om 10 en 17 uur. VROUWENPOLDER WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans (doopdienst) en 19 uur: ds. De Bruijn. ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9 en 10.30 uur: onbekend. Rooms-Katho/ieke kerk. Bosweg. Za. 19 uur, Zo. 10 uur. Do. 30 juli t/m wo. 5 augustus Huisartsen Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: P.F. de Doel- der, Bellinkplein 1, tel. 39933, zondag tot 24.00 uur: A. van Heusden, Bellinkplein 3, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: J.L.P.H. van Pelt, Juliana/aan 7, tel. 12225, zondag tot 24.00 uur: AJ, Mijnlieff, N. Be ets/aan 15, tel. 12525. Vi sites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St Joosland, Arnemuiden, Middelburg-Zuid: zaterdag: Th. Bloos, Ka naalstraat 70, Oost-Souburg, tel. 01184-61212, zondag: P Kodde, Oude Vlissingseweg 13, Mid delburg, tel. 01180-15810. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: zaterdag en zondag: G.C.M. Pullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Aagtekerke, Domburg, Westkapelle: zaterdag en zondag: B. Vaandrager, Weststraat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Zoutelande, Koudekerke, Melis- kerke en Biggekerke:zaterdag en zondag:AA van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-1282. Oost- en Midden-Walcheren: zaterdag en zondag: A. Stutterheim, Siefertstraat 40, Meliskerke, tel. 01186-1760. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: R.P. Peddingius, Bad huisstraat 183, Vlissingen, tel. 01184-12644. Apotheken Middelburg: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Welsinge, JW. Thibautstraat 45, tel. 23298. Vlissingen: van vrijdag 17.30 uur tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): *2"Apotheek Papagaaienburg, Papagaaienburg 24-26, tel. 66345. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: gehele weekend: onbekend. Middelburg: van zaterdag 9.00 tot maandag 9.00 uur: M. de Jonge, tel. 01180-16761. Dierenartsen Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 11 uur: kand. C. Lous. Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: Mw. Driehuis-van Haselen, Gerbran- dystraat 151, Vlissingen, tel. 01184-66548. (dag en nacht). Spreekuren zonder afspraak: za. en zo. 11.00 - 12.00 uur en 17.00 - 18.00 uur. Dierenarts kleine huisdieren: P. Roskam, Velder- weg 1, Meliskerke, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren. K. Noordstraat 61, Mid delburg, tel. 01180-37077. Spreekuur: Za. van 10 tot 11 uur, verder gehele weekend bereikbaar. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdie ren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom- burgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend tel. 01180-28288. Algemeen krisis opvangcentrum "Court Ox- hooft". Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding be reikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Anti Discriminatie Buro Zeeland. Brouwe naarstraat 4, 4382 LK Vlissingen, tel. 01184-86427. Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, tel. 01180-28800. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Middelburg, Molstraat 13, iedere werkdag bereik baar van 9.30 tot 11.30 uur, tel. 01180-12004. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Vlissingen, Vredehoflaan 42, ma. t/m vr. van 9.00 tot 11.00 uur, tel. 01184 10795. Christelijke Kindertelefoon, ma., wo. en vr. van 16 tot 20 uur, tel. 01102-44286. Christelijke Telefonische Hulpdienst voor Zeeland. Dagelijks van 10 tot 24 uur, weekends van 20 tot 24 uur, tel. 01180-36251. GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland): Middelburg, Koepoortstraat 6; Vlissingen, Rozengracht 6; Infectieziekten- bestrijding: tel. 01180-34085; Geslachtziekten- bestrijding: Koepoortstraat 6, iedere werkdag van 9 tot 10 uur. tel. 01180-34085; Informatielijn: tel. 01180-35616; Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384; Tu berculosebestrijding, afspraak maken via: tel. 01184-18395. Huurdersvereniging Middelburg (HVM), voor be langenbehartiging van huurders en woningzoe kenden. Spreekuur elke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur, p.a. Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84252, alleen tijdens spreekuur. Kin der en jeugdtelefoon Zeeland, elke dag bereik baar van 14.00 tot 20.00 uur, ook in het weekend en de vakantie, tel. 01180-38080. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij cri sissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel. 01180-12000. NVSH-Midden Zeeland: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma. - vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. Patiëntenplatform Zeeland: Magnolia 26, kamer 1.13/1.14, Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes, tel. 01100-49389. Centraal adres voor vragen en klachten op het gebied van de gezondheidszorg en informatie over alle patiëntenorganisaties, on dersteuning patiëntenorganisaties, belangenbe hartiging patiënten/consumenten in de gezondheidszorg. Stichting Bejaarden- (en gehandicapten) Alarm Zeeland. Domburgseweg 49, 4357 NG Dom burg. tel. 01188-3404. Centraal adres voor inlich tingen over nieuwe aansluitingen. Kantooruren: di. wo. do. en vr. van 9 tot 10.30 uur. Stichting "blijf van m'n lijf Zeeland": Postbus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel. 01184-14645. Stichting La Leche League. Voor hulp en informa tie bij borstvoeding en verhuur elektrisch kolfap- paraat, tel. 01189-1691 en 01180-16812. Stichting Homecare Zeeland. Kraamzorg voor ge heel Zeeland, dag en nacht bereikbaar, tel. 01100-32924, wanneer u op de telefoonbeant- woorder enkel uw tel.nr. inspreekt roept u auto matisch de verantwoordelijke per semafoon op. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Wal cheren; Gezinsverzorging Algemeen Maat schappelijk Werk, Middelburg e.o. Breestraat 15, bereikbaar van 8.30 tot 17 uur, tel. 01180-84000, Vlissingen e.o. Brouwenaarstraat 4, bereikbaar an 8.30 tot 17 uur, tel. 01184-86400; Spreekuren AMW, Arnemuiden Gemeentehuis ma. van 9.30 tot 10.30 uur tel 01182-1553, Serooskerke Het Wijkgebouw, iede re 1e, 3e, 4e do. v.d. maand van 9 tot 10 uur tel. 01189-1226. Bureau Sociaal Raadslieden Walcheren. Spreek uur Middelburg, Breestraat 15, ma. en wo. van 14 tot 16 uur en di. en do. van 9 tot 12 uur, ook tele fonisch 01180-84000, spreekuur Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, ma., di., do. en vr. van 9 tot 12.30 uur, di. van 13.30 tot 15.30 uur, ook telefo nisch 01184-86400. Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Hulp en bege leiding voor slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen, tel. 01180-36108. Stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar, tel. 01180-15551. Stichting VSK (Vereniging tegen seksuele kinder mishandeling binnen het gezin). Telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren: 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur, Dagelijks Telefonisch spreekuur: van 8.30 - 9.00 uur. Tel. 01180-13362. Telehulp (Alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten in Vlissingen), uitgevoerd door Stichting Huisvesting en Verzorging voor Oude ren Vlissingen en Kruisvereniging Walcheren. In formatie en inlichtingen over aansluiting bij: Stichting H.V.O.V., Koudekerkseweg 81, 4382 EJ Vlissingen, tel. 01184-17820 op ma t/m vr van 8.30 tot 17 uur. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulpdienst: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachten bemiddeling gezondheidszorg, Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. VBOK (Vereniging ter bescherming van het onge boren kind). tel.nr. 01180-38132 en 01180-38169. W.A.O. Belangengroep. Spreekuur elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur, p.a. Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84256. De Gezondheidswijzen Voor informatie en docu mentatie over gezondheid en ziekte. Bezoekadres ma. t/m vr. tijdens kantooruren: Magnolia 2, Goes. Telefonisch iedere werkdag bereikbaar op tel. nr. 01100-49434 49435. Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Ar nemuiden, Nieuw en St. Joosland): bereikbaar heid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost-Souburg, Ritthem, Platteland van Walche ren)- bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Hartezorg voor- en nazorg bij hartziekten Midden- Zeeland, Secr. Noordweg 317, Middelburg, tel. 01180-12502.

de Faam | 1992 | | pagina 9