UIT HET ZAKENHART Party Cruise op Westerschelde: Een feest met topartiesten City-trips even er tussen uit! r r Apex Bedrijfsformulieren in een nieuw onderkomen Vooroordelen en de stomme eend Gehandicapt en toeh gewoon leven ook Ln\VJW Kruiswoordraadsel f O Cursussen op maat en confectiewerk Braderie in Gapinge Fokveedag Walcheren Wordt donateur Braderie in Kamperland Betere controle op naleving milieuwetten Oosterschelde Opleiding tot groenverzorger IHARTGRONDIG INTEGRATIE GEHANDICAPTEN Pierre van Soest exposeert in Galerie Icon INFORMATIE ANWB MIDDELBURG 01180 - 15155 KRINGLOOPPAPIER MILIEU TIP MILIEUWINKEL MIC DELTA CONTRAST HOUDT ZEEUWEN THUIS Kleintjes Ad Hanneman 12 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 22 juli 1992 Wie tijdens één van de komende weekeinden zin heeft in een ge zellig avondje uit en op zoek is naar iets bijzonders, moet deel nemen aan een mini-cruise op de Westerschelde. Onder de noemer 'Swingen op de Schelde' wordt drie weekeinden op vrijdag en za terdag de Zeeland Tour '92 ge houden aan boord van het cruiseschip Stad Zierikzee: een party-cruise waarvoor uitsluitend topartiesten, bekende dj's en bands zijn uitgenodigd. van de Pearle-opticienzaken in Vlissingen en Middelburg; broer Hanz-Peter leidt in Vlissingen en in Terneuzen vestigingen van het Nederlands Handelsinstituut dat is gespecialiseerd in opleidingen met betrekking tot kantoorauto matisering. De Van Laere's: „De opzet van deze Zeeland Tour '92 is ener zijds om mensen in de gelegen heid te stellen om een gezellig avondje uit eens in een geheel andere sfeer te beleven dan door 'een terrasje te pakken'. Ander zijds willen we door middel van deze cruises meer naamsbekend heid geven aan onze bedrijven". Op het programma van de crui ses, die tussen 24 juli en 8 au gustus op zes avonden worden gehouden, staan bekende na men: Hans de Booy, Margriet Es- huis, Lee Towers, Benny Neyman, Swinging Soul Machine, Rob de Nijs, Peter Teekamp, Rob van So meren en de formatie Dezz. Eén van de zes avonden: zater dag 1 augustus, staat genoteerd als gala-avond met een optreden van Lee Towers en Therèse Stein- metz. Bob van Laere: „Die avond noemen we de 'Business-meets- business-night' en is bedoeld om Zeeuwse zakenmensen in de ge legenheid stellen om elkaar in een ongedwongen sfeer te ont moeten". Van Laere benadrukt dat het prijskaartje bewust laag is gehouden: „Zo'n cruise moet uit eindelijk voor een groot publiek een aantrekkelijke zaak zijn. Als we de gala-avond niet meereke nen betaalt men per persoon niet meer dan vijf tientjes en voor dat geld kun je van half tien 's avonds tot drie uur 's nachts swingen op de Schelde in een tropische entourage, met alles d'r op en d'r aan. En als het idee van de Party Cruise aanslaat, maken we er een jaarlijks terugkerend evenement van". Kaarten voor de Party Cruise zijn verkrijgbaar bij de VVV-kantoren en Reisburo Van Fraassen. Lee Towers treedt op tijdens de Business-meets- business-night. De initiatiefnemers zijn Bob en Hanz-Peter van Laere uit Vlissin gen. Bob van Laere is eigenaar In Galerie Icon in Middelburg zijn tot eind augustus tekeningen te zien van de van oorsprong Lim burgse schilder Pierre van Soest. De expositie omvat voornamelijk tekeningen in kleur uit de reeks die de kunstenaar maakte naar aanleiding van het schilderij van Jan van Eyck: Het huwelijk van Giovanni Arnolfini en Giovanna Cenami. Deze tekeningen werden met zestien schilderijen eerder tentoongesteld in het Stedelijk Museum in Amsterdam, het Ste delijk Museum in Schiedam en het Bonnefantenmuseum in Maastricht. Galerie Icon is ge vestigd aan de Wagenaarstraat 16 in Middelburg. 9 Het cruiseschip Stad Zierikzee. In Kamperland wordt vrijdag 31 juli en zaterdag 1 augustus op initiatief van de ondernemersver eniging OVK de jaarlijkse braderie gehouden. Er staan optredens gepland van de band Olé uit Goes, de forma tie Pink Panthers en de blaaska pel De Neutekrakers. Voor de liefhebbers van een stukje nostal gie worden demonstraties gege ven van het bewerken van hout, het bakken van Zeeuwse babbe laars en het maken van schape- Juli is de Lokale Kontaktgroep Milieu Oosterschelde geïnstal leerd. Het is de eerste groep in de provincie Zeeland voor één van de grote wateren en heeft als doel de controle op de naleving van de milieuwetten. De LMK Oosterschelde moet een bijdrage gaan leveren aan het be houd van karakter van het Oosterscheldegebied. Van de groep maken medewerkers van verschillende diensten die een taak hebben bij handhaving, toe zicht en controle op en van de vele wetten en verordeningen op het gebied van natuur en milieu in het Oosterscheldegebied. Door de gevarieerde samenstelling van de groep is het mogelijk om ge coördineerd op te treden omdat nu onderlinge afstemming en in formatieuitwisseling mogelijk zijn. Voor de landgebieden in Zeeland is al een aantal LMK's actief; de ervaringen daarmee zijn tot nu toe positief. kaas. Kinderen kunnen zich laten schminken, deelnemen aan een kinder-vrijmarkt of de aanwezige kermisattracties bezoeken. De braderie is op vrijdag geopend van 14 tot 21 uur en op zaterdag van 11 tot 20 uur. Het Regionaal Bureau Onderwijs in Goes begint in september met een opleiding tot groenverzorger voor werkzoekende volwasse nen. De cursus wordt gegeven in samenwerking met het arbeids bureau in verband met de toene mende vraag naar arbeidskrachten in de groene sector. Voorwaarden tot deelname aan de cursus zijn een diploma LBO en een medische geschiktheid. Bij het ontbreken van een LBO- diploma kan eerst een schakel cursus worden gevolgd; de twee jarige opleiding wordt verzorgd door het Agrarisch Opleidings centrum AOC en bestaat weke lijks uit één dag theorie en 2,5 dagen stage in een bedrijf. heden biedt Berlijn zoals de Kurfürstendamm, de Gedacht- niskirche, het Rijksdaggebouw, Alexanderplatz en de Branden burger Tor. Musea als het Egyptisch museum en het Per- gamon museum met oude kunstschatten. En als U er toch bent, geniet U dan van een echte 'Sauerkraut mit Eisbein'. ROME De eeuwige stad waar de oude burcht en de Villa Borghese en LISSABON Stad van Fado en brede boule vards, van het Jeronimus- klooster en de Belem Toren. Met wijken als Baixo, Bairo Al to en Alfama. In deze laatste wijk vindt U de fado restaurants waar hartverscheu rende liederen over tragische liefdes weerklinken. Een leuke mmmw&m Annemarie van der Paal Steeds meer mensen maken er gebruik van: De City-trip. Naast een langere vakantie er een paar dagen tussenuit of meer dere korte vakanties per vlieg tuig, trein, bus of eigen auto. Lekker slenteren over markten, flaneren langs etalages of ge nieten in prachtige musea. Naast Londen en Parijs (de City-trips-steden) nu een paar andere tips. BERLIJN In 1989 werden Oost- en West-Belijn weer Berlijn. Men kan er nog delen van de muur zien en de veranderingen mee maken. Veel bezienswaardig- Romeinse wereld overloopt in het moderne Rome. Bekende oudheden als het Forum Ro- manum, het Colosseum en de Trevi-Fontein zijn natuurlijk een must. Maar ook window- shoppen langs de Via Veneto en lekker uitrusten met een cappuccino op een terrasje aan de Piazza Navona. O ja, vergeet U ook het Vaticaan niet met de Sixtijnse kapel en de Engelen wandeling maakt U door de smalle straatjes bij het Castello de Sao Jorge. Kortom, er is voldoende te be leven in bovenstaande steden. Kom langs voor vakkundige voorlichting! vraag: is kringlooppapier nu wel zo milieuvriendelijk? antwoord: ja, tot voor kort dacht men dat het produktie- proces van kringlooppapier erg slecht voor het milieu was. Dat is onterecht. Voor nieuw papier wordt hout ge kapt en tot cellulose ver werkt. Dat is een zeer vervuilend proces. De volgen de stap is om van cellulose papier te maken. In plaats van cellulose kunnen ook oud papier of vodden gebruikt worden. Dat heeft het voor deel, dat een vervuilende stap overgeslagen wordt. Bo vendien wordt minder ener gie en water verbruikt. Con clusie: Kringlooppapier is in derdaad milieuvriendelijker. Wist u dat 80% van alle kranten in Nederland op kringlooppapier gedrukt worden? Afhankelijk van hoeveel men koopt is kringlooppapier soms iets duurder, maar vaak goedkoper. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur Apex-directeur J Krikke met twee van zijn medewerkers: Sandra van Zanten en Martin Boucherie. Oplossing Puzzel week 29 HORIZONTAAL: 1 kiem; 4 klip; 7 boa; 8aba; 10 keu; 12 ram; 13 breuk; 15 ruw; 17 pet; 18 moedwil; 20 rijs; 22 au; 23 vak; 24 tip; 26 do; 27 pijl; 28 dof; 29 d.a.v.; 31 kolf; 35 silo; 37 motief; 38 taptoe; 39 bami; 41 ooit; 43 pek; 45 bas; 46 rol; 47 eb; 49 nap; 51 nar; 52 de; 53 mof; 55 markies; 58 wie; 59 fel; 61 dieet; 62 lot; 63 zot; 65 ent; 66 jol; 67 leuk; 68 shag. VERTIKAAL: 1 kom; 2 ia; 3 mare; 4 kauw; 5 ik; 6 per; 7 bat; 9 bedrog; 11 uur; 12 reu; 13 bok; 14 kit; 16 wijd; 17 pauk; 18 mal; 19 lid; 21 solo; 23 vijftien; 25 pastoor; 27 plomp; 30 viool; 32 oma; 33 bed; 34 gal; 36 lei; 39 brem; 40 varken; 42 twee; 44 kam; 46 ras; 48 bof; 50 pad; 51 net; 52 dit; 54 fez; 56 riek; 57 iets; 58 wol; 60 lol; 62 log; 64 te; 66 ja. Winwoord: ROBBEDOES Zonder officiële handelingen nam Apex Bedrijfsformulieren b.v. be gin juni een kantoor in gebruik in het complex Goudend in Middelburg-Zuid. Het bedrijf werd tot voor kort vier jaar geleid vanuit de woning van directeur J. Krikke. Apex is gespecialiseerd in het ge ven van advies over en de leve ring van bedrijfsformulieren. Krikke vestigde zich in Middel burg omdat hij er tijdens zijn mili taire dienstplicht bij de OCMA zijn vrouw leerde kennen. Hij trad daarna als vertegenwoordiger in dienst bij een internationaal be drijf dat zich richt op de levering van bedrijfsformulieren. Krikke: „Na elf jaar vond ik de tijd rijp om, met mijn ervaring en kennis op dat gebied, een eigen bedrijf te beginnen. De eerste vier jaar runde ik de zaak vanuit mijn wo ning in Middelburg maar door de groei van het bedrijf werd dat op den duur een onhoudbare zaak. We zijn toen op zoek gegaan naar een passend kantoor en dat von den we in Goudend". Apex groeide onder leiding van Krikke in ruim vier jaar uit van een eenmansbedrijf tot een firma met een personeelsbestand van acht mensen, verdeeld over de vestiging in Middelburg, een ne venvestiging in Arnhem en een opslagruimte in een distributie centrum in Duiven. De dienstver lening bestaat uit het geven van advies over het ontwerpen van bedrijfsformulieren en de toepas sing daarvan in administratieve en produktieprocessen. Krikke: „We proberen voor een bedrijf de meest efficiënte oplossing te vin den waardoor de bedrijfsvoering zo gestroomlijnd mogelijk kan verlopen. Na het afsluiten van het leveringscontract besteden we het drukken uit aan drukkerijen in binnen- en buitenland, die ieder gespecialeerd zijn in de levering van bepaalde produkten. Een door ons ontworpen systeem van voorraadbeheersing voorkomt dat een klant met een tekort aan formulieren wordt geconfron teerd. Ook worden veel formulie ren voor relaties in opslag gehouden die op afroep geleverd kunnen worden". Het Delta College wil wat geld verdienen met nevenactiviteiten. Het instituut voor middelbaar be roepsonderwijs in Middelburg heeft daarvoor Delta Contract opgericht. Binnen die stichting kunnen bedrijven voor hun perso neel cursussen op maat laten maken. Delta Contract heeft ook confectiewerk. Enkele veelge vraagde cursussen zitten stan daard in het pakket. „Mensen hoeven nu niet meer naar de Randstad. Wij hebben alles in huis", werft Cor Zuiddam, alge meen directeur van het Middel burgse instituut voor beroepsonderwijs. „Bij het bedrijfsleven bestaat be hoefte aan onderwijs voor het personeel. Wij kunnen dat bie den; we hebben immers vaklui in dienst die precies kunnen meten wat waar nodig is", Zuiddam meent dat zijn maatwerk waar borg is voor kwaliteit. Hij hekelt dan ook andere instituten die in Zeeuwse kranten advertenties zetten. Die kunnen volgens hem niet inhaken op wat Zeeuwse be drijven willen. „Bovendien kost het de leerlingen uren aan reistijd. Voor een bedrijf kan zo'n cursus dan ook peperduur zijn. Om vast te stellen hoe het één en ander in het vat moet worden gegoten hebben we Mark Cardon in dienst genomen. Onderwijs voor volwassenen is voor bedrijven bittere noodzaak, weet Zuiddam. Hij meent: „Kostenbesparingen zijn er nau welijks nog door te voeren. Door mensen meer te betrekken bij het werk. Dat kan door her- en bij scholing worden gestimuleerd". Mark Cardon heeft voor dit eer ste jaar zo'n zestig grote en mid delgrote bedrijven benaderd. Volgens deze marketingman lijkt succes bij een aantal al verze kerd. „Vooral omdat we met onze cursussen naar bedrijven toe kunnen. Dat scheelt dus een hoop reistijd. Overigens geldt dat voor heel Zeeland, dus ook Zeeuwsch-Vlaanderen. Een aan tal cursussen begint dit najaar. Tijdens de cursus houden we trouwens een vinger aan de pols. We doen dus als het ware aan kwaliteitscontrole". Cardon legt uit dat tussentijds naar de voort gang wordt gecontroleerd en na een cursus worden weer vragen gesteld over hoe een cursist de lessen heeft ervaren. Behalve grote en middelgrote be drijven mikt Delta Contrast in de toekomst ook op kleinere zaken en filialen in de detailhandel. On derzocht wordt dan of er samen met andere zaken een cursus op maat kan worden opgezet of dat ze kunnen worden ingepast in de bestaande lopende cursussen van Delta Contrast. Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? 33- 18-21 -6-51 -27-32-17-3 HORIZONTAAL: 1 hondenverblijf; 6 wat het leed verwacht; 11 vr. dier; 12 muzieknoot; 14 deel v.h. gezicht; 15 vaartuig; 17 gewricht; 19 onvriendelijk; 21 deel v.e. dobber; 22 tabakssoort; 23 verbrandings rest; 24 corpulent; 26 lidwoord; 27 historisch scheepstype; 29 deel v.e. scheepskiel; 30 open plaats in het ijs; 32 vr. munt; 34 verfplankje; 36 tijdmaat; 37 markgraaf; 38 smalle weg; 39 niet vrij; 41 tapijtachtige stof; 44 proper; 45 bovendien; 47 afgemat; 49 loofboom; 51 pl. in Drente; 53 muzieknoot; 54 speelruimte; 56 overeenkomst; 58 vr. munt; 59 universiteitsbode; 61 boom; 62 boomloot; 64 oude lap; 65 aanw. vnw.; 66 soort fiets; 67 bep. smaakgewaarwording. VERTIKAAL: 1 herrie; 2 vrucht; 3 klein schip; 4 vogelprodukt; 5 mann. dier; 7 hoewel; 8 meetlat; 9 stop; 10 weekdier; 12 pl. in Friesland; 13 herrie; 16 gewicht; 17 griezelig; 18 dun mens; 20 wiel; 25 edelgesteente; 27 veldgewas; 28 vlaktemaat; 30 damp; 31 hoofd deksel; 32 deel v.e. fuik; 33 huisdier; 34 brandbare stof; 35 gedwee; 40 provincie; 42 witte verfstof; 43 uitstel van betaling; 45 dierlijk vet; 46 insekt; 48 vaartuig; 50 stad in België; 51 persbureau; 52 troefkaart; 53 laagte; 55 eer bewijzen; 57 waterplant; 60 glansloos; 63 voorzet sel; 65 dat is. Vooroordelen? We kennen ze allemaal. Zo liep ik zondagmid- dsag door het bos bij Domburg toen twee vrouwen van pa kweg dertig halsoverkop rechtsomkeer maakten toen twee kleurlingen van het mannelijke geslacht ze tegemoet liepen. De mannen hadden lol en de beide vrouwen vermoedden ken nelijk onraad. Ik weet natuurlijk niet of ze inderdaad vluchtten, misschien herinnerden ze zich plotseling dat ze de sigaretten in de auto op de parkeerplaats hadden laten liggen. Stomtoevallig hoorde ik een paar dagen eerder een aangrij pend verhaal van twee motorhardrockers die Walcheren be zochten om er een stevige pot bier te pakken. Ik heb wel eens gehoord van iemand die het weten kan dat die mannen nooit worden aangehouden. De politie is er bang voor. En niet alleen de politie. Ik weet zeker dat veel brave burgers hardrokkende motorjongens mijden. Om hun uiterlijk. Om nou eens aan te tonen dat vooroordelen dom zijn - ik heb eigenlijk een hekel aan moraliserende teksten omdat ze per saldo niet meer en niet minder dan het niveau van prietpraat hebben. Mijn vrouw had, toen we nog samen waren, er een handje van om te vertellen hoe het wel of niet moest - geef ik het verhaal weer van twee Zeeus-Vlaamse hardrockers op idem motor die na een bezoek aan een Middelburgs etablissi- ment een beest redden. Rijdend op de vierbaansweg langs Middelburg-Zuid ontdekte de achterste rijder een eend die ver woede podigingen deed om zijn snavel open te trekken. „Ik hield in en zag dat ze die eend te pakken hadden gehad", ver telde de hardrocker in onvervalst Zeeuws-Vlaams een week na de gebeurtenis. Toen waarschuwde hij z'n maat en getweeën reden ze richting slootkant. „De één of andere idioot", en hij was duidelijk woedend, „had die eend z'n bek met een elastiek vastgezet". Beiden doken - zoals ze vertelden - de sloot in en bevrijdden de eend van haar dierenleed. Dat ging snel, want bang waren ze niet. Tot aan hun broekriem stonden ze in het water. Voldaan moeten ze gekeken hebben hoe de eend kwakend wegzwom. Toen schudden ze eikaars handen en lachten. „En nu snel naar huis voor een droog pak Vooroordelen? Gelukkig had die eend het niet, hoewel ze wel licht haar snavel zal gebruiken als iemand met een elastiekje in de buurt komt. De Sociëteit Ter Gapinge houdt zaterdag 5 september in Gapinge een braderie van 11 tot 17 uur op de Schotse- hoek en in de Maria van Rei gersbergstraat. Eén van de attracties is een wedstrijd sjeesjesrijden. De Fokveedagcommissie Wal cheren houdt zaterdag 25 juli vanaf 9.30 uur in Serooskerke de 34e Fokveedag voor Walcheren op het terrein van de manege De Eendracht aan de Rijkebuurtweg 8. De rundveehouders op Walche ren presenteren daar hun vee zo als melkkoeien, het BWB-stamboekvee en het vlees vee. De Kleine Dierensportvereni- ging geeft acte de presence met kippen, duiven en konijnen. Tij dens het middagprogramma ver zorgt de vereniging Het Walchers Costuum een demonstratie van boerenkostuums vanaf de 18e eeuw. Tel.: (033) 75.33.44

de Faam | 1992 | | pagina 12