Sommer Scène 1992 trai&*w toeristische metropool tussen Oost en West ZEELAND COMBINATIE WEEKBLADEN EEN IJZERSTERK TEAM VOOR MEER INFORMATIE BELT U: 01184-84000 Wïen - Vienna Vienne Informatie V Winkelen Markten Musea Bezienswaardigheden Uitgaansleven Eten en drinken Excursies Arrangementen De Zeeland Combinatie wordt gevormd door De Faam en De Vlissinger voor Walcheren; De Bevelander die gelezen wordt op Noord- en Zuid-Beveland; het Zeeuwsch-Vlaams Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen; het nieuwsblad De Eendrachtbode voor Tholen en St.-Philipsland en de Nieuwsbode Extra, die verspreid wordt op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. Met een totale oplage van 166.085 exemplaren dekken de Zeeland Combinatie weekbladen de gehele provin cie Zeeland en het Zuid-Hollandse Goeree-Overflakkee. Voor de adverteerder die elke brievenbus in de Zeeuwse regio wil bereiken, is de Zeeland Combinatie het advertentiemedium bij uitstek. Wie beter dan de Zeeuwen zelf, kent de problemen van een optimale verspreiding en de leesbehoefte van de gezinnen die per regio zo sterk verschillen. De Zeeuwse lezer kan zich uitstekend vinden in het brede aanbod van deze bladen, die advertentioneel en redaktioneel ,,op hun huid" zijn geschreven. En dat kwaliteit beslist niet duur behoeft te zijn, blijkt uit de mm.-prijs. Enéén opdracht volstaat voor al deze kranten. Wenen De Weense VW geeft jaarlijks een interessante informatieve brochure uit onder de titel Sommer-Scène. U kunt deze brochure met gege vens over allerlei zomer-aktiviteiten opvragen bij Trans Vakantiereizen in Amersfoort, uw reisburo of uw reizenverkopende bank. Ook bij het Oostenrijks Verkeersburo in Amsterdam is deze brochure verkrijg baar. In deze editie komen onder meer de volgende onderwerpen aan de orde. TENTOONSTELLINGS-SCÉNE Een optisch schandaal: Affichekunst van Toulouse-Lautrec tot Art Déco. De erfenis van de oude Egyptenaren: Een tentoonstelling op het spoor van de Farao's. De welsprekendheid van het lichaam: Menselijke gebarentaal in de kunst. Gordeldier en Tomaten: Europa ontdekt Amerika. Kind-zijn in Wenen: De kinderwereld in de vorige eeuw. MUZIEK-SCÈNE Klassiek met feeling Jazz met klasse: Muziekfestival tijdens het Weense Festival, Jazz-feesf Wenen. Weense-Muziek-Zomer: Festival Ween se Klassieke Muziek, de Wiener San- gerknaben. TONEEL-SCÈNE Opera Imperiale Mozart in Schönbrunn: Weens Festival. Keizerlijke Musical-Wereldpremière: Elisabeth. Musicals: Het Fantoom van de Opera, Freudiana, Askalun. Staatsopera en Volksopera: de traditio nele theaers in Wenen. DONAU-SCÈNE Sightseeing met de boot Feest op het Donau-eiland Kunst- en Antiquiteitenmarkt aan het Donaukanaal SCÈNE IN BEWEGING Bewegelijkheid in Wenen: aktieve stadsontdekkingen. Films op het Raadhuisplein. SCÈNE-SPLINTERS Prater, Chinese Nationale Circus, Weense Jaarbeurzen, 300 jaar Acade mie voor Beeldende Kunsten, Het Weense Vakantiespel. SCÈNE-SPEURTOCHT De Europese Bermuda-driehoek ligt in Wenen. Voor nadere informatie en boekingen verwijzen wij u naar Trans Vakantie reizen in Amersfoort, uw reisburo of reizenverkopende bank. Bij deze adressen kunt u de uitgebreide infor matiebrochure van de Weense VW, "Sommer Scène", ophalen. In deze brochure staan veel gegevens over allerlei zomer-aktiviteiten in Wenen. Ook bij het Oostenrijks Verkeersburo te Amsterdam kunt u de brochure en andere informatie over Wenen ver krijgen. DE FAAM Woensdag 1 juli 1992 WENEN Er zijn steden waarover iedereen wel wat weet te vertellen. Zelfs als je er nooit bent geweest: de bellen rinkelen en registers kunnen worden opengetrokken. Je kunt het 'n beetje vergelijken met de kennis, die we allemaal hebben over grootse wereldgebeurtenissen, over unieke natuurverschijnselen en over grootheden in de kunst of politiek. Of je er nu wel of niet bij was, of je het nu wel of niet hebt gezien; je weet er gewoon iets van. Wenen is zo'n fenomeen dat bij iedereen in meer of mindere mate een reeks feiten naar boven haalt. De één noemt het de stad van de wals, de ander noemt de Donau, een volgende rust niet voor hij de rij van Beethoven, Brahms en Bruckner tot de Z heeft afgewerkt. Wenen blijkt voor ongelooflijk veel disci plines een bakermat, een schoolvoor beeld of gewoonweg 'een begrip'. De operette, Freud, kasteel Schönbrunn, Sachertorte, Wiener Sangerknaben, de Habsburgers, Jugendstil, Mozart, stuk voor stuk begrippen die onlosmakelijk met Wenen verbonden zijn. Wie nu denkt dat Wenen Anno 1992 slechts teert op wat was, vergist zich. De inwoners van Wenen maken de historische reputatie van deze stad om baanbrekend en oorspronkelijk te zijn dag-in-dag-uit weer tot een nieuwe waarheid. Hiermee staat de stad op eenzame hoogte in het rijtje der feno menen: een indrukwekkend verleden dat bijna letterlijk op straat ligt, en door elk gebouw van de binnenstad wordt uitgestraald, is heel natuurlijk geïnte greerd in een hypermodem, bruisend stadsbeeld. Het: "Wien, Wien, nur du allein...", wordt steeds meer waarheid. Daar rond te lopen, te kijken en te voelen aan verleden en heden is een sensatie die veel verder gaat dan het plezier van een vakantie: dit is een ervaring die alle rinkelende bellen tot een ware ouverture maakt! Spaanse rijschool: een dag vol perfektie en schoonheid. Tussen Donau en Donaukanaal ligt het Prater, een soort klasse-amusements park. Vanuit het reuzenrad hebt u een geweldig uitzicht op de stad en kunt u uw volgende uitstapje aanwijzen. De Stephansdom bijvoorbeeld, het oude centrum misschien, de vlooienmarkt of... nou ja, zoveel straten, zoveel mo gelijkheden. Ruim 2000 winkels en een fiks aantal grote warenhuizen maken Wenen tot een winkelparadijs. Tegenwoordig is de stad ook vermaard door de kleine (heel bijzondere) boetieks met rariteiten, hau- te-couture en oude kleding die ver maakt is tot eigentijdse (heel originele) creaties. Die kleine boetieks vind je eigenlijk overal: goed kijken is het mot to. De bekendste winkelstraten met de grote namen zijn de Graben, de Kart- nerstrasse, de Mariahilferstrasse en de Rothemstrasse. Wie tuk is op antiek, moet naar de Himmelpfortgasse of de Kohlmarkt. Hoe dan ook: het winkelhart van Wenen is autovrij en overal even gezellig. Behalve de grote levensmiddelenmarkt (die toepasselijk Naschmarkt heet), zijn er groente- en warenmarkten in de diverse stadsdelen. Vlakbij de Na schmarkt, ter hoogte van de Ketten- brücken, vindt elke zaterdag van 8 tot 18 uur een vlooienmarkt plaats. Aan bevelenswaardig, al was het alleen al om het bijzondere sfeertje. Wenen telt veel interessante musea. Wij noemen de belangrijkste: Kunsthistorisch Museum met een schit terende schilderijenkollektie van Hol landse, Vlaamse, Duitse, Engelse, Ita liaanse, Spaanse en Franse meesters. In het Museum des 20. Jahrhundert zijn schilderijen van onder meer Duchamp, Matisse, Kandinsky, Kokoscha, Klee, Klimt en Schiele tentoongesteld. Eén van de kunstschatten waar Wenen terecht trots op is, is de Albertina, de wereldberoemde kollektie tekeningen in het zuidelijk eind van de Hofburg. De kollektie omvat circa 40.000 originele tekeningen en meer dan een miljoen grafische werken van onder meer Mi chelangelo, Leonard! da Vinci, Tïtiaan, Rembrandt, Rubens, Van Gogh, Tou louse-Lautrec, Aubrey Beardsley en George Grosz. Paleis Belvedère: één van de vele historische gebouwen in en om We nen waar de bezoekers welkom zijn. 'Sight-seeing' betekent in Wenen keu zes maken want er is veel, heel veel. Paleis Schönbrunn is een must: 1200 pronkzalen vertellen van het wel en wee van beroemde keizers en keizerinnen. Het Paleis Unteres Belvedère is niet alleen van binnen magnifiek; rondom ligt het schitterende park met bronnen, watervallen, vijvers en terrasjes. Bezoekt u Wenen in de maanden okto ber tot juli, dan kunt u de Wiener Sangerknaben zien en horen in paleis Hofburg tijdens de zondagsmis 's mor gens om 9.15 uur. Vandaar is het een kleine stap naar een optreden van de Andere musea, die een bezoek waard zijn, zijn het Schubert Museum, Haydn Museum, Beethoven Museum, Mozart Museum en het museum gewijd aan Sigmund Freud. Eine Melange, half melk half koffie, is ontworpen voor de zwakke magen en ein Türkischer is zoete koffie klaarge maakt in een koperen kannetje voor liefhebbers van de Oriënt. Zoals bij alle échte steden kent Wenen in het uitgaansleven geen dag of nacht, 's Morgens koffie met Sacher Torte in hotel Sacher, een lunch in de universi- teitswijk, 's middags café Alt Wien (van oudsher het café van filosofen en kun stenaars), 's avonds naar de Staatso- per, het theater of naar de "Bermuda Dreieck" waar café's en disco's elkaar afwisselen. Op elk uur van de dag is Wenen in vol bedrijf: gastvrij, gemoede lijk en excentriek tegelijk. Even buiten Wenen, in de dorpjes rond om, is het stadse sfeertje opeens weg: eenvoudig en rondborstig schenkt de kastelein zijn 'Heuriger'. Een rustig, vriendelijk en vooral warm onthaal. Wat de Weense keuken betreft, moet u in gedachten houden dat Wenen het centrum was van het oude Habsburgse rijk met 60 miljoen Oost- en Zuideuro peanen en niet alleen de hoofdstad van 7 miljoen Oostenrijkers. De keizer, de aartshertogen en de generaals mogen dan wel verdwenen zijn, gebleven zijn de Boheemse knoedels, de Hongaarse goulash, de Poolse gevulde kool en de Servische shaslick, evenals de kersen-, abrikozen- en pruimenlikeur bij de Turk se koffie. De beste wijnen zijn - naar men be weert - de plaatselijke. Bekende wijnen zijn: Grinzinger, Nussdorfer, Sieveringer en Neustifter. Na al het eten en wijn drinken is het tijd voor een goede kop koffie. In Wenen is koffiedrinken een apart ritueel. Er zijn talrijke variëteiten en namen voor alle kleuren tussen wit en zwart, elk met een eigen karakter. Wie om einen kleinen Mokka vraagt, krijgt een klein kopje sterke zwarte koffie. Ein Kapuziner met slagroom en daarover chocolade gestrooid doet al meer Weens aan en ein Brauner met een wolkje melk is helemaal Weens. Wenen is een goed uitgangspunt voor interessante excursies naar de Donau- vallei en het Wienerwald. Ook de ste den Praag en Budapest liggen voor een dagtocht op een redelijke afstand van Wenen. Het is aan te bevelen deze steden te kombineren met Wenen en er zo een kombinatiereis van te maken. De Nederlandse reisorganisaties bieden diverse mogelijkheden voor een reis naar Wenen. U kunt kiezen uit arrange menten met eigen vervoer, per touring car, trein of vliegtuig. Trans Vakantiereizen, de reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen, biedt meerdaagse arrangementen per trein, eigen vervoer en vliegtuig. Ook een combinatie van vervoermiddelen is mo gelijk. Wanneer u wilt vertrekken maakt niet uit: het kan dagelijks. Trans Vakantiereizen heeft in het pro gramma Citytours 1992/93 acht hotels in de stad Wenen opgenomen. Er zijn ook speciale arrangementen met naast het verblijf in een hotel veel extra's, zoals bijvoorbeeld een Wiener Intermez zo arrangement met een stadsrondrit, netkaart voor het openbaar vervoer en een Intermezzo-kaart voor diverse kor tingen. Een andere mogelijkheid is het Kunst en Kuituur-arrangement met, naast de voorbeelden uit het Intermez zo-arrangement, een museumpas en een kaartje voor de bekende Volksoper. Met de bekende Eurocity-dagtreinen reist u op komfortabele wijze naar We nen. In Duitsland dient eenmaal, op hetzelfde perron, te worden overge stapt. De trein volgt de mooie Rijnroute en gaat daarna door Zuid-Duitsland naar Oostenrijk. Naast de reismogelijk heden per trein of eigen vervoer onder houden de luchtvaartmaatschappijen KLM en Austrian Airlines dagelijks di verse vluchten van en naar Wenen. Karlskirche: toonbeeld van een glorieus verleden. OOST ZEEUWSCHVLAANDEREN

de Faam | 1992 | | pagina 8