Leerlingen ontwerpen energie- en milieuvriendelijke woonhuisgevel DE REKKEN MOETEN LEEG! 32bs THEORIE CURSUS? <D MOTORRIJLES? Met De Faam naar de Tour de France HALT-BUREAU KOMT MET EERSTE JAARVERSLAG Middelburgs Mannekoor repeteert in De Parel Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter of! Hoe ziet de toekomst eruit voor het Halt project in Middelburg? Zijn de laatste dagen van het bureau aan de Vlasmarkt geteld of is er hoop op voortzet ting. Dat is de nijpende vraag waarmee Nel van Wel- sum wordt geconfronteerd. Van Welsum is coördinatrice van het buro dat alternatieve straffen bedenkt voor jongeren die zich schuldig maken aan kleine criminaliteit. Op donderdag 9 juli wordt het eerste jaarverslag van het Regionale Halt Buro aan alle Walcherse burgemeesters overhandigd. Alternatief Pedagogiek PZC WEEKBLADEN Preventie Vakantiecriminelen Rondleidingen op trainingscentrum van brandweer LANDELIJKE PRIJZEN VOOR VLISSINGSE MTS-ERS Lesbrief Anders denken Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter gf! m-o-d-e Vanaf l juli ruimen wij op! Kortingen op alle merken waaronder: OUISET ROSNER PART-TWO! NIEUWE BURG 13 MIDDELBURG Tel. 01180-25471 verkeer IhOOcetXH-k rijt>e*^5 a't Bij theorieles hoort het cursusboek "Verkeer". Algemeen erkend als het top verkeersboek van Nederland. Vraag er uw rijschool om! 92e JAARGANG NUMMER 27 Straf kan ook leuk zijn Het Halt-project is een samen werkingsverband tussen poli tie, het Openbaar Ministerie en Halt - staat voor Het Alterna tief - zelf. Jongeren die zich schuldig hebben gemaakt aan vandalisme, winkeldiefstal en kleine criminaliteit kunnen bij het bureau terecht voor een lik-op-stuk-straf. „Dat wil zeg gen dat ze bij een asielzoe kerscentrum, gemeentewer ken of andere instanties hun alternatief kunnen krijgen", legt Van Welsum uit. „De jon geren moeten als straf een be paald aantal uren werken bij deze instellingen. Wat niet be tekent dat het Halt-bureau zo maar op eigen houtje kan beslissen". Normaal gesproken is het zo dat de jongeren eerst langs de offi cier van justitie gaan die bepaalt of voor het vergrijp dat hem voor wordt gelegd een alternatief mo gelijk is. Zo zal de heling van een fiets of een tasjesroof altijd eerst bij het Openbaar Ministerie te recht komen. Toch verschijnt niet iedere zaak bij de officier volgens Van Welsum. „Zaken zoals het bespuiten van muren met graffity bijvoorbeeld worden door de poli tie direct doorverwezen naar het Halt-buro. Maar de officier van justitie blijft degene die de hoog te van de straf bepaalt. Dat wil zeggen het aantal uren dat er ge werkt moet worden en de scha devergoeding die betaald moet worden als er een slachtoffer bij betrokken is." De coördinatrice van het Halt bureau regelt wel zelf waar ze de jongeren plaatst. De graffity- zaken zijn volgens haar een goed voorbeeld van het lik-op-stuk- beleid van het Halt-bureau. „De jongeren die de muren on derspuiten en besmeuren moe ten het ook zelf weer schoonmaken. Vaak zijn ze daar dagen mee bezig. Daardoor wor den ze direct met hun neus op de gevolgen gedrukt van hun ge drag. Ook bij winkeldiefstal is dat het geval. De jongeren worden meestal geplaatst in de zaak waar ze gestolen hebben." De project-leidster is blij met de be reidwilligheid die deze zaken, maar ook het dierenasiel, de Pro vinciale Stoomvaartdienst en het asielzoekerscentrum, tonen. „Ze moeten er toch tijd voor vrij ma ken. Veel jongeren weten bijvoor beeld niet hoe ze schoon moeten maken of afwassen. Dat moet dan uitgelegd worden. Als de in stellingen niet mee willen werken kan het Halt-bureau wel opdoe ken. Het project valt of staat met hun hulp." H&asa Oplage: 24.590. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 48.035 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie PZC: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combina tie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Elf maanden geleden, om precies te zijn op 1 augustus 1991, stond de eerste HALT-klant op de stoep. In de periode die sindsdien ver streken is meiddon 86 jongeren zich bij het Middelburgse bureau. Slechts drie van hen kwamen een tweede keer, door de deur van het Halt-bureau. Voor een ander vergrijp dit keer. „Maar van recidive kon niet echt gesproken worden", vindt Van Welsum, „omdat het tweede vergrijp nog in de periode van bespreking van het eerste gebeurde." De jongeren die naar het Halt bureau worden verwezen krijgen voordat ze hun alternatieve straf krijgen opgelegd eerst een ge sprek met de projectleidster. „Het is een soort pedagogiek. De jongeren moeten zich bewust worden van wat ze hebben ge daan. Pas dan krijgen ze een straf opgelegd." Ook achteraf volgt een gesprek. De reacties van de jongeren op de straffen zijn Van Welsum paradoxaal. De meeste jongeren zijn enthousiast. Ze vin den het werk dat ze hebben moeten doen leuk. Maar aan de andere kant zouden ze het voor geen goud nog een keer doen. Naast het opleggen van alterna tieve straffen houdt het Halt bureau zich ook bezig met pre ventieve activiteiten. „Zo gaat er binnenkort op alle scholen in Ar- nemuiden een vandalismeproject van start", vertelt Van Welsum. Aan een groot aantal scholen is materiaal toegestuurd, waarop tot nu toe alleen de scholen in Arnemuiden hebben gereageerd. „Aan de hand van boeken, video films en ander schoolmateriaal praten we met de leerlingen over vandalisme. Wat is vandalisme, wie doen het, waaromEen soortgelijk project als het vuur werkproject dat we vorig jaar de cember in samenwerking met de politie hebben gehouden. Ook in Arnemuiden". In de zomermaanden verspreidt het Halt-bureau folders en aan plakbiljetten gedrukt in het Duits en Nederlands. De tekst 'vanda lisme is zóöö kinderachtig' hangt op alle toeristische plaatsen in Walcheren. „De folders en aan plakbiljetten, zijn bedoeld om de jonge vakantiegangers te door dringen van het feit dat vanda lisme aangepakt wordt." Dat dat noodzakelijk is onderstreept Van Welsum door naar de rellen in Re- nesse enkele weken geleden te verwijzen. „Dat willen wij voor komen door op de gevolgen van zulk gedrag te wijzen. De jonge ren die hier opgepakt worden worden, als het mogelijk is, door verwezen naar het Halt-bureau in hun eigen stad of regio. Daar krij gen ze hun alternatief." Het is de eerste keer dat dit beleid op Wal cheren gevoerd wordt. Vorig jaar maakte het Halt-bureau maar een deel van de zomer mee. Hoe de zaken gaan verlopen in deze maanden is daarom nog on duidelijk. Maar volgens Van Wel sum is daar ook geen pijl op te trekken. „In de Paasvakantie kreeg ik bijvoorbeeld maar twee cliënten. Terwijl dat er tijdens de voorjaarsvakantie al tien waren. Wat de oorzaak daarvan is weet ik niet. Misschien dat het weer een rol speelt." Volgens Van Welsum, die zegt nog steeds erg enthousiast te zijn, - waarschijnlijk wordt er als het project wordt voortgezet een medewerker aangetrokken -, zijn de resultaten van het afgelopen jaar goed. Ze hoopt daarom dat de Walcherse gemeenten positief zullen reageren op het jaar verslag. In het najaar beslissen ze over het voortbestaan van het project. Ontdek de ruime keuzemoge lijkheden in NATUURSTEEN in de nieuwe showroom van DE KUIJPER Natuursteen Arnesteinweg 40, Middelburg (Ind. terrein Amestein) 01180-12579 Openingstijden showroom: Maandag t/m vrijdag: 8.30-17.00 uur Zaterdag: 9.00-12.00 uur GRAFMONUMENTEN 15 jaar garantie Het trainingscentrum van de Vlissingse brandweer krijgt meer bezoekers. Op de don derdagen 9 en 23 juli en op 6 augustus worden er namelijk vanaf 19.30 uur rondleidingen gehouden. In anderhalf uur tijd wordt de bezoekers uitleg gegeven over de vele moge lijkheden die dit oefenterrein herbergt. Volgens de brandweer han delt het om een uniek oefen terrein waar van alles is te vinden dat voor brandweeroe feningen van belang is. Onder meer een helikopterdek, een stukje snelweg,een spoorlijn, een offshoregebouw en een persluchtbaan zijn er te vin den. Op het terrein wordt veel geoefend, en niet alleen door de brandweer. Ook bedrijven kunnen er de calamiteiten zo veel mogelijk nagbootst zien en oefenen in het bestrijden daarvan. Daarbij staat het redden van mensenlevens voorop. In een prijsvraag die werd uitge schreven door de Nederlandse maatschappij voor energie en mi lieu (NOVEM) viel een aantal deelnemers van de Vlissingse Middelbare Technische School in de prijzen. Vorige week reisden twee van de vijf groepen bouw kunde leerlingen, die aan de ont werpwedstrijd 'Bouwen en Milieu' meededen, naar Amers foort. Daar ontvingen zij een tweede en gedeelde derde prijs voor hun ontwerp. De opdracht luidde: Ontwerp een energie- en milieuvriendelijke nieuwe achter gevel voor een complex oudere woningen van een woningbouw vereniging. Er waren in totaal 36 inzendingen van 13 scholen uit het gehele land. Hoewel de resultaten van hun eindexamen nog niet bekend zijn, hebben de zeven leerlingen bouwkunde uit de vierde klas van de MTS goede hoop op een gun stige uitslag. Dan kan met recht het geldbedrag (vijftienhonderd gulden), dat zij als prijs voor hun school mee naar huis brachten, worden aangewend voor een spetterend eindexamenfeest. Voor een deel tenminste, want de rest bestemden zij voor een goed doel. Daarnaast ontvingen de tweede prijswinnaars als groep van vier nog een bedrag van vier duizend gulden van de NOVEM en konden de derde prijswin naars, drie leerlingen, een bedrag van duizend gulden verdelen. Bouwkunde leraar M.C. de Jonge en sectiedirecteur J. Kempe zijn zichtbaar trots op het behaalde resultaat. „Zeker als je ook nog in aanmerking neemt dat deze leer lingen slechts zes weken voorbe reidingstijd hadden in plaats van de uitgeschreven twaalf weken. De eerste tijd waren zij nog op stage. Omdat er in het middelbaar tech nisch onderwijs nog weinig lesmateriaal aanwezig is over energie- en milieubewust bou wen, ging de Vlissingse MTS al eerder in de klas aan de slag met een lesbrief van de NOVEM over dit onderwerp. Deze laatste in stantie stimuleert in opdracht van het Ministerie van Economische zaken op alle gebied activiteiten die leiden tot energiebesparing en milieubewustzijn. „De op dracht van deze wedstrijd luidde om een achtergevel te ontwerpen voor een complex oudere wonin gen van een woningbouwvereni ging. Daarbij moest in het ontwerp maximale aandacht worden besteed aan energie- en milieu-aspekten", vertelt bouw- kundeleraar De Jonge. „Met vijf groepen uit de eindexamenklas zijn wij aan de slag gegaan en het was verrassend met hoeveel leuke en bruikbare ideëen de leer lingen zelf kwamen. De leer krachten vormden alleen een steun op de achtergrond. De deelnemers hebben alles zelf uit gezocht en uitgewerkt. Dat daar bij twee van de vijf groepen in de prijzen zijn gevallen komt mis schien wel omdat onze school sinds enige tijd experimenteert met een stagetijd van twaalf we ken praktijk in een bedrijf afge wisseld met twaalf weken school. Dat projektgericht wer ken laat de leerlingen veel meer verband zien tussen praktijk en theorie dan een aaneensluitend stagejaar zonder lessen". Het juryrapport prijst de inzen ding van Harold Pientka, Stefan Priemis en Rob de Vlieger (twee de prijs) en roemt de professione le uiteenzetting en documentatie. „Wij kozen voor verkleining van het glasoppervlak en een pergola met natuurlijke schaduwwerking in de zomer", lichten de deel- nmers hun ontwerp toe. „Bij de sloop van de oude gevel werd al les gescheiden afgevoerd en gro tendeels hergebruikt. In de bouw kozen wij alleen maar milieu vriendelijke materialen als Isofloc voor de isolatie geperste kran- tensnippers), rookontzwavelings- gips en natuurlijke verven. „Mijn manier van denken over bouwen is door deze wedstrijd enorm beïnvloed, ik heb er veel van ge leerd en ik wil zeker op deze ma nier verder gaan", vertelt Stefan Priemes die een HBO- architectenopleiding in Amster dam gaat volgen na zijn dienst tijd. De derde prijswinnaars, Erik Bauer, Han Harthoorn, Monique Hollestelle en Edwin van Strien delen met twee andere scholen een eervolle vermelding. De jury had waardering voor het idee om een serre te plaatsen tegen de oude gevel maar vond de oplos sing te weinig uitgewerkt. Alle deelnemers zijn er van overtuigd dat in de bouw nog heel veel moet veranderen om energiezui nig en milieuvriendelijk te kunnen werken. Stefan Priemes: „Van onze generatie wordt verwacht dat wij dat gaan realiseren". „Ja", valt Harold Pientka hem bij, „Maar je kunt je baas nu nog moeilijk vertellen dat je het an ders wilt. Dat gaat nog veel tijd kosten. Je ziet langzaam een kentering. Tegenwoordig staan er vier afvalcontainers op de bouw plaats in plaats van één." Bij Foto Verschoore maken ze de mooiste afdrukken. Kan, omdat ze exclusief afdrukken op KODAK ROYAL PAPER: een dikkere papier soort met een mooie heldere af druk. Bovendien staat het ontwikke len afdrukken onder controle van KODAK. Dus waar laat je je lieve lingsfoto's afdrukken? Juist! FOTO VERSCHOORE Grote Markt 7, GOES Lange Geere 28 (naast ANWB), M'BURG motorrijles praktijkboek rijbewi|S a Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt. Vraag er uw rijschool om' 1 JULI 1992 Het koor. Wie wil zingen moet gewoon mee gaan doen. Althans, dat ho pen de leden van het Middelburgs Mannenkoor die dinsdag 7 juli een openbare repetite houden. Dat gebeurt in De Parel in Domburg en begint om 20.15 uur. Het koor hoopt daarmee nieuwe leden te winnen. Het koor staat ook dinsdagavond onder leiding van Han Beek man. Normaliter zijn de zangers in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg te vinden op de dinsdagavond. In Domburg wor den overigens onder meer Italiaanse en Engelse liedjes gezon gen. Zoals Mart Smeets Het uitdrukte: de Tour de France wordt dit jaar spannender dan ooit. Voor Nederlanders bestaat boven dien de kans om de helden van dichtbij te bewonderen: het pe loton met spektakel daalt zaterdag 11 juli neer in het Limburgse Valkenburg. Samen met Carlier bv kunt u naar Lim burg om de de meest heroische wedstrijd in de wielrennerij van dichtbij mee te maken. Valkenburg is namelijk op die dag finishplaats. Elders in deze krant vindt u nadere bijzonderhe den zoals reserveren en opstapplaatsen. De prijswinnaars met hun trofeëen. Staand van links naar rechts: met de derde prijs: Edwin van Strien, Han Harthoorn, Monique Hollestelle en Erik Bauer. Zittend de tweede prijswinnaars: Stefan Priemes, Rob de Vlieger en Harold Pientka.

de Faam | 1992 | | pagina 1