Nieuwe Muziek Wegen Zeeuwse Bibliotheek Groei bij Rabo Middelburg kreeg een oranjerie Provincie Zeeland Bekendmaking Winkelweek herhaald Van Fraassen Reisburo reikt prijzen foto-quiz uit Het rijk heeft Zuid-Beveland aangewezen als "grote landschaps eenheid". De provincie moet de precieze grenzen van dit gebied aangeven. GLEenWOV IN BE ROEI' Slikken en schorren COM M I SSI US Ontwerp-vergunning Boon Chemie BV Thoolse lerares 10.000e bezoeker Abdij Historama Woensdag 1 juli 1992 A B D I J Future Shock Tot 18 juli kan men in Middelburg het Festival Nieuwe Muziek bezoe ken. Het merendeel van het programma, dat wordt uitgevoerd onder de naam Composers-Meeting, vindt plaats in de Kloveniersdoelen. Een aantal onderdelen is te beluisteren in Middelburgse Oostkerk. Het festival is 25 juni geopend door mevrouw G. de Vries - Hom mes, gedeputeerde voor onder meer cultuur. Delen van het pro gramma zijn de afgelopen week door de VPRO rechtstreeks via de radio uitgezonden. Tien premiè res worden ten gehore gebracht: twee Nederlandse premières en acht wereldprimeurs. De stichting Nieuwe Muziek heeft een folder uitgebracht waar het hele programma in staat en korte informatie. Vrijdag 3 juli, 20.30 uur, Jos Zwaanenburg, fluiten en electro- nica; Leigh Landy, klankregie: nieuwe composities voor fluit met band en/of live elecronics. 22.30 Uur, Loos: Loos beweegt zich met nonchalante precisie over het grensgebied van gecom poneerde muziek en improvisatie. Aan het publiek de taak te ontdek ken welk noten op papier staan en welke niet. Zaterdag 4 juli, 20.30 uur, Tomo- ko Mukaiyama, piano: unieke keuze uit hedendaagse pianolite ratuur. Behalve van de concert vleugel maakt zij gebruik van een speelgoedpiano en een piano in kwarttoonstemming. 22.30 Uur, Future Shock: eigen tijdse mix van jazz, rock, funk en improvisatie dooreen 7-mans for matie die elk voor zich tot de top van Nederland behoren. Zes tot en met tien juli, work shops: met de menselijke stem en lichaam als centraal instrument komen de Braziliaanse en Cu baanse muziek aan de orde. De Samba dient als uitgangspunt. In strumentalisten en vocalisten kunnen meedoen, aanmelden bij Swing, 072-121198. De kosten voor deelname bedragen maxi maal f 145,—. Zaterdag 11 juli, 20.30 uur treedt de Amerikaanse celliste Frances- Marie Uitti op. Zaterdag 18 juli, 21.00 uur, Wil lem Breuker Kollektief: zich niet storend aan muzikale hiërar chieën, verbindt dit Kollektief de zogenaamde kunstmuziek met allerlei vormen van populaire muziek. Tijdens het festival kan men ten toonstellingen bekijken met wer ken van Dora Dolz, Caroline Pij nenburg en Bob Pingen. Donateurs hebben gratis toe gang, niet-donateurs betalen f 15,— per concert. Voor infor matie kan men bellen naar Stich ting Nieuwe Muziek, telefoon 01180-23650. mm DE FAAM - DE VLISSINGER 13 IEÜWS Voor het voorbereiden van de werkzaamheden aan een aantal wegen hebben gedeputeerde staten een bedrag nodig van 740 duizend gulden. 10 Juli zullen de leden van provinciale staten be sluiten of zij accoord gaan met deze uitgave. Veertigduizend gulden is nodig voor het kruispunt Hogeweg bij Hulst. Het probleem bij dit kruispuntisdat de aansluiting Ho- geweg/provinciale weg te dicht ligt bij de aansluiting provinciale weg/rijksweg. Het is de bedoeling deze afstand te vergroten naar on geveer 250 meter, er moeten dan ook voorzieningen komen voor afslaand verkeer. Uiteindelijk gaat de verbetering vier ton kosten. Voor het kruispunt Molenverkor ting bij Westdorpe is 130 duizend gulden nodig. Opditkruispuntge- beuren veel ongelukken. Een be ter overzicht over de kruising, versmallen van de doorgaande weg en sterk inkorten van de uit- rijstroken wordt hier gezien als oplossing. De raming van de kosten voor de verbetering van het kruispunt is f 1,25 min. De Postweg tussen Kapelle en Yerseke komt in beheer bij de pro vincie. Behalve dat de gemeente een fietspad aan gaat leggen langs de weg gaat de provincie ook asfaltverharding, kosten f 2,7 min., aanbrengen. Voor de voorbereiding van het werk vraagt gs een bedrag van 270 duizend gulden. Het wegvak Potjes - Cadzand, voorbereiding f 130.000, en wegvak bij Axel in de weg West dorpe - Hulst, voorbereiding f 170.000, zijn opgevoerd om werk achter de hand te hebben als bij andere projecten vertraging optreedt in de te volgen procedu res. Bij deze twee wegvakken is de verharding van de weg aan ver vanging toe en er zal geen sprake zijn van procedurele vertra gingen. De opknapbeurt wegvak Potjes gaat uiteindelijk zo'n f 1,3 min. kosten. Voor het wegvak bij Axel gaat men uit van een bedrag van uiteindelijk f 1,7 min. Zuid-Beveland De polders bij Hoedekenskerke en Oudelande zijn, vanwege on der meer hun cultuurhistorische waarde, opgenomen in de "grote landschapseenheid" (gle) Zuid- Beveland. Dit betekent een ver groting van het gebied in vergelij king met eerdere voorstellen. Een grote landschapseenheid is een gebied met belangrijke ecolo gische, cultuurhistorische en landschappelijke waarden. De waarden hangen met elkaar sa men in zo'n gebied dat groter is dan vijfduizend hectare. In de rijksnota Structuurschema Na tuur- en Landschapsbehoud zijn over heel Nederland gebieden aangewezen die in aanmerking komen voor behoud van deze waarden. Zuid-Beveland is met name genoemd als een van de meest gave voorbeelden van het bedijkingslandschap van zuid west Nederland. Het gebied kent talrijke aardwetenschappelijke, biologische en cultuurhistorisch waardevolle elementen. De bete kenis van een gle is dat het rijk eigenlijk niet wil meewerken aan ruimtelijke ingrepen die het karak ter, de samenhang en de waarden van het gebied aantasten. Als voorbeelden worden genoemd de tracering van hoofdwegen en hoogspanningsleidingen. Ook moet het afgelopen zijn met bij voorbeeld een dusdanige onttrek king van grondwater aan het gebied dat het ecologisch even wicht niet wordt aangetast. Voor het toepassen van ontwikkelin gen in de landbouw gelden strikte regels. Binnen een dergelijk ge bied gaat de prioriteit uit naar natuur- en landschapsbeheer. Het rijk geeft de grenzen van de grote landschapseenheden glo baal aan. Het is aan de provincies er voor te zorgen dat de grenzen precies worden vastgesteld en dat dit wordt opgenomen bij de uitwerking van het streekplan. Omdat ook de aanleg van de Westerschelde Oeververbinding (WOV) uitgewerkt moet worden in het streekplan hebben provin ciale staten gezegd de streek planuitwerking WOV en GLE te gelijkertijd te willen behandelen. Gedeputeerde staten hebben de ze vraag ter harte genomen en leggen uit dat de begrenzing van de GLE uitsluitend is gekozen op grond van de aanwezige natuur- en landschapswaarden in hun on derlinge samenhang. Ook bij de tracékeuze voor de WOV zijn deze waarden uitgangspunt geweest. De streekplanuitwerking WOV hanteert onder meer als uitgangs punt de schade aan natuur en landschap zoveel mogelijk te be perken. Het gekozen tracé ver mijdt dan ook het gebied dat is De Zeeuwse Bibliotheek hoeft niet meer ieder jaar in onzekerheid te zitten over de financiële bijdrage van de provincie. Als het aan het col lege van gedeputeerde staten ligt sluiten provincie, gemeente Mid delburg, eveneens een vaste subsidiegever, en de Zeeuwse Biblio theek een overeenkomst waarbij de jaarlijkse bijdragen voor een pe riode van vier jaar komen vast te liggen. aangemerkt als grote land schapseenheid. In het Streekplan Zeeland is steeds rekening gehouden met de landschappelijke en natuur waarden in de Zak van Zuid- Beveland. Vandaar dat de provin cie aangeeft dat er beleidsinhou delijk niets verandert door het vaststellen van de precieze be grenzing. Voor de provincie al thans niet, wel gaat het rijks beleid voor een GLE nu gelden voor de dit gebied. In het zuidelijke oudlandgebied zijn, volgens de provincie, de oor spronkelijke natuur en land schapswaarden al zo ver aange tast dat er nog nauwelijks waar devolle elementen over zijn, laat staan dat er sprake is van onder linge samenhang. Dit gebied valt dus buiten het GLE. Vernieuwing van het landschap is hier meer op zijn plaats. Dat is zeker het geval als de WOV op deze plek komt. Provinciale staten besluiten in de statenvergadering van 10 juli of de plannen door kunnen gaan. Tot heden was het gebruikelijk dat provinciale staten ieder jaar een besluit nam over de begroting van de Zeeuwse Bibliotheek en ver volgens een besluit nam over de jaarlijkse provinciale bijdrage. Een vast ritueel en een berg werk, waarbij de noodzaak van een aan tal uitgaven bij voorbaat al vast stond. De besluitvorming moest verlopen binnen een aantal voor provincie, gemeente Middelburg en Zeeuwse Bibliotheek geldende De tweede kamer uit gedepu teerde staten behandelt dinsdag 7 juli twee algemene bijstands zaken. Twee inwoners van de gemeente Terneuzen krijgen van hun ge meentebestuur geen algemene bijstand en hebben daarom een beroepschrift ingediend bij de provincie. De zittingen zijn openbaar. De eerste begint om 10.00 uur, de tweede om 10.40 uur. De plaats van handeling is het provincie huis, Sint Peterstraat 42 in Mid delburg. Een landschapsplan moet hier uit komst bieden. De binnendijkse en buitendijkse natuurgebieden van de Wester scheid e maken geen deel uit van de grote landschapseenheid. De samenhang met de GLE is be perkt. De inlagen, karrevelden, slikken en schorren hebben een recht streekse relatie met de Wester schelde. Het streekplan en het be leidsplan Westerschelde biedt bescherming en versterking van de hier aanwezige waarden. ^1 termijnen. In de praktijk bleken de vergaderschema's van de ver schillende organen vrijwel niet op elkaar aan te kunnen sluiten. In de af te sluiten overeenkomst zijn de partijen het eens gewor den over verschillende werk zaamheden die de bibliotheek doet en het geld dat daar bij hoort. De gemeente Middelburg gaat een jaarlijkse verplichting aan van ruim f 2 min. Exclusief onder meer de provinciale bijdra ge aan de nieuwbouw van de bi bliotheek aan deKousteensedijk, betaalt de provincie jaarlijks een dikke zes miljoen gulden. De overeenkomst gaat gelden voor een periode van vier jaar. De provinciale milieuraad verga dert donderdag 2 juli. aanvang 14.30 uur, in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42. Het concept-milieuprogramma 1993 is van de agenda afgevoerd. Aan de orde komen: het ontwerp- bodemsaneringsprogramma 1993 en het tweede structuur schema electriciteitsvoorzie- ningen. De milieuraad biedt geen spreek recht, de vergadering is wel openbaar. De vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9 in Mid delburg. WÊ Fti r'. Omgeving Nisse Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Boon Chemie BV te Middelburg heeft bij hen op 2 januari 1992 een aanvraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor oprichten en in werking hebben van een depot voor (klein) chemisch afval. De inrichting is gelegen op het perceel Arnesteinweg 17 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nr. 177 (ged.) Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 2 juli 1992 tot en met 15 juli 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 241); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur. Na 15 juli 1992, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stuk ken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aan toont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 15 juli 1992 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg De Rabobank heeft uitstekend geboerd in 1991. Het geconsoli deerde balanstotaal steeg met bijna zeven procent naar acht miljard gulden en gerekend over de 97 Zeeuwse vestigingen steeg het personeelsaantal met negentien naar 973 volledige ar beidsplaatsen. Dat meldt het jaarverslag over 1991 van deze bank. Daaruit blijkt ook dat de kredietverlening aan bedrijven toenam met 8,7 procent zodat de Rabobank nu 3,6 miljard gulden bij de onderne mingen heeft uitstaan. Ook parti culieren leenden meer bij de Rabo. Vooral hypotheken, zodat de bank daar een groei noteert van 8,6 procent naar 1,9 miljard gulden. Aan de agrarische sector werd voor 87 miljoen aan nieuwe leningen verstrekt. Ook werd er 7,5 procent gespaard bij de Ra bobank. „Tot volle tevredenheid", zo stelt de bank vast, staat er nu 3,4 miljard gulden op spaar boekjes.. De Gulle Gever in nieuw pand De nieuwe Gulle Gever. Enkele weken geleden werd het nieuwe pand van de cadeaushop de Gulle Gever geopend. De winkel die voorheen aan de Oude Markt in Vlissingen zat is verhuisd naar een winkelruimte in de Marktstraat, recht tegenover het oude pand. De eigenaren Hans en Marianne van Slooten willen met de nieuwe zaak meer in het winkelparcours van Vlissingen komen. Het oude pand lag te ver buiten de wandelroute van het winkelende publiek. Bovendien is de huidige winkel bijna drie keer zo groot. Er hoeft dus niet meer, zoals voorheen het geval was, geschipperd te worden met de ruimte. Alles kan nu overzichtelijk geëtaleerd worden. Niet te dicht op elkaar geplaatst. In wandkasten, vitri nes of gewoon op de grond. Ingedeeld naar het genre cadeaus. De Gulle Gever, die vanaf oktober 1990 in Vlissingen is gevestigd, heeft nu een veel uitgebreider assortiment. Van Slooten deelt zijn ca deauartikelen in in vier categorieën: de bijoux, de chromen cadeaus, de mode-accessoires en de design-artikelen. Onder mode-accessoires verstaat hij onder meer de trendy zilveren handtassen. De grote verzameling wandklokken en lampen vallen onder de design-artikelen die de zaak nu verkoopt. De Gulle Gever wil zich, zegt Van Slooten, meer op deze luxe artikelen gaan richten en op allerlei grap pen die nog niet te koop zijn in Vlissingen. Was het in Zeeland nogal lauwtjes, landelijk was de 'Week van de Winkel' een succes. Daarom herhaalt het Hoofdbedrijfsschap Detail handel dit intitiatief volgend jaar van 29 maart tot en met 3 april. Bij die 'Week van de Winkel' staat het werken in de detail handel centraal. Het is daarbij de bedoeling om het publiek te laten zien wat de winkel aan werknemers heeft te bieden. Overigens is er nog geen vastomlijnd programma voor volgend jaar. Dat wordt in het najaar vastgesteld. Mode - Voor minder geld ge kleed gaan in de meer passende kleren. Zo ongeveer luidt samen gevat het uitgangspunt van de cursus Kleur, mode en kleding die van 6 tot en met 13 juli wordt ge houden in Oranjezon aan de Schoolstraat in Arnemuiden. Me vrouw Vroom leidt de cursus. Piet Klip met het certificaat dat aantoont dat de Histora- mafilm in de prijzen is gevallen en ook internationaal aan dacht trekt. Het Historama in Middelburg heeft zijn 10.000e bezoeker ver welkomd. Dat gebeurde half juni. Mevrouw J. Ligtvoet uit Tholen bracht de teller op tien mille. Met dit aantal voldoet deze cultuur historische attractie meer dan aan de verwachtingen. Mevrouw Ligtvoet was met een klas uit het speciaal voortgezet onderwijs op zomerkamp in Vrouwenpolder. Gedeputeerde G. de Vries- Hommes bood de Thoolse lera res een bos bloemen en een boekje aan. Bovendien mag de klas van mevrouw Ligtvoet gratis een kijkje nemen in het Historama. De kersverse attractie in de Mid delburgse Abdij staat ook natio naal in de belangstelling. De videofilm met een stuk beelden de geschiedenis van de Abdij is derde geworden tijdens een jaar lijks festival. Tevens is de film ge nomineerd voor een internationaal film- en videofesti val dat dit najaar wordt ge houden. Piet Klip van het Historama vindt de mijlpaal van 10.000 binnen twee maanden zeer positief. Hij gokte op 35.000 bezoekers op jaarbasis. In november sluit het Historama zijn deuren om in het voorjaar weer open te gaan. Vol gens Klip bezochten vele natio naliteiten zijn attractie, die momenteel ook nauw samen werkt met het Roosevelt Study Centre dat in de Kapittelzaal naast het Historama is ge huisvest. Manden, kaarsen, vazen, verse en zijden bloemen. Dat alles is te vinden in een winkeltje van net dertig vierkante meter. De houten lambrizering en het vele groen geven een landelijke uitstraling. Niemand kan zich meer voorstel len dat hier vroeger een heren kapper zijn werk deed. „Bij de verbouwing en het wegbreken kwam een leuk oud boogje te voorschijn achter de betimme ring", vertelt eigenaar Adri Ma- chielse, die het pandje een flinke opknapbeurt gaf. „Verder lokt de geheel open pui de klant gemak kelijk over de drempel om een kijkje te nemen. In de Oranjerie kan naar keuze een boeket op kleur worden samengesteld. Ik denk dat dit uniek is voor Middel burg. De grossier komt iedere dag met verse bloemen aan de deur. Bovendien bezorgen wij door de hele stad, ook op bestel ling", vertelt Machielse, die naast zijn opleiding als bloembinder werkzaam was bij verschillende bloemisten in het land. Het laatst in Rotterdam. De Oranjerie van Middelburg, Gravenstraat 14, Middelburg. Te lefoon 01180-40970. De Oranjerie van Middelburg. De ze welluidende naam gaf Adri Machielse aan zijn bloemenwin kel in de Middelburgse Gra venstraat. Een oranjerie was vroeger veelal te vinden bij oude buitenplaatsen en villa's met gro te tuinen. Daar werden zij ge bruikt als kweekkas of overwinteringsplaats voor niet winterharde pot- en kuipplanten. Weliswaar heeft de nieuwe spe ciaalzaak in boeketten en cadeau-artikelen niet de ruimte van een ouderwetse oranjerie, maar wel zeker de nostalgische, landelijke uitstraling. In deze win kel kan de klant zelf z,ijn boeket naar keuze samenstellen. Eigenaar Adri Machielse van de Oranjerie van Middelburg in zijn nieuwe winkel In het kantoor van Van Fraassen Reisburo aan de Londensekaai in Middelburg werden vorige week vrijdag de prijzen uitgereikt vari de foto-quiz, die het reisbureau heeft gehouden tijdens de Mid delburgse braderie. De hoofdprijs, een achtdaagse reis naar Tunesië voor twee per sonen, werd gewonnen door E.E. van Bevervoorde uit Middelburg. De tweede prijs (een dag op zee met een Grieks restaurant) en de derde prijs (een reischeque ter waarde van vijftig gulden) wer den respectievelijk gewonnen door M. Caljouw en F. van Sluijs, beiden uit Middelburg. De hoofdprijswinnares E.E. van Bevervoorde ontving de prijs uit handen van office-manager Caroline Stroo (rechts).

de Faam | 1992 | | pagina 13