UIT HET ZAKENHART v^s Selectief geld pinnen voor bewoners van Dauwendaele Spanje: vol aktiviteiten! info r r Plastic tasjes Samen naar de Tour Zo weinig mogelijk planten in plastic containerpotten Mïchels mijden Technische Bibliotheek Zeeland gesloten Cursus verkooppraktijk in Goes WELKE ZEEUWSE AUTOLIEFHEBBERS KENNEN HUN EIGEN SPECIAALZAAK NOG NIET? EXCLUSIEVE AUTO-ACCESSOIRES Muziekschool tracteert winkelend publiek Dienstkleding in 2 modellen bij Ziekenhuis Walcheren NVG biedt baan aan herintredende vrouwen Egyptenaar opent Italiaans restaurant in Middelburg I* fl 1 1* 8 1 8 1 |N! It m MIRA Middelburg Plein 1940-5 Tel. 01180-24201 MIRA Vlissingen Bellamypark 18 Tel. 01184-17585 AUTOFIT Goes J.A. van de Goeskade 1 Tel. 01100-31331 Madrid - culturele hoofdstad Sevilla - Expo 92 Barcelona - Olympische Spelen Informatie MILIEU TIP MILIEUWINKEL MIC REIS VAN DE MAAND Het opstapschema: WAGENAAR OPENT KWEKERIJ AAN VEERSEWEG I HARTGRONDIG Ad Hanneman Woensdag 1 juli 1992 DE FAAM DE VLISSINGER 11 Bewoners van de Middelburgse wijk Dauwendaele kunnen nu ook met hun pincode geld uit de muur halen. Selectief weliswaar, maar tijdens de openingsuren van het winkelcentrum in die wijk biedt de ABN-AMRO die ge legenheid. Zoals bekend gaat het winkelcentrum 's avonds op slot om vandalen geen kans te geven sporen te trekken. Volgens mevrouw P. Felius van ABN-AMRO in Dauwendaele is uiteindelijk de knoop doorgehakt omdat de medewerksters achter de balie daardoor meer tijd zou den krijgen om minder routine matige klussen zoals geld uitgeven af te handelen. Boven dien - zo verwoordt ze - waren er veel klachten van klanten. Die moesten tot voor kort de stad in om te pinnen. Vooral op zaterdag een vervelende klus als de spoor bomen of bruggen voor wegver keer gesloten zijn. ABN-AMRO is met dit initiatief de eerste in de wijk zuid. Het bankbedrijf gaat in de toekomst nog meer kantoren voorzien van een geldautomaat. De geldautomaat werd met enig vlagvertoon geopend. De dames van het kantoor in Dauwendaele vlnr: C. Bezemer, P. Feli us, H. Veerhoek en D. Riemens. Districtsdirecteur PL.J. Steijven was naar Dauwendaele gekomen om de eerste biljetten 'uit de muur' te halen. De Nederlandse Verzekeringsgroep NVG is op zoek naar vrou welijke spaaradviseurs. Het bedrijf heeft daarvoor de Zeeuwse arbeidsbureaus en de Janneke Dierx School ingeschakeld, die de werving verzorgen. Voordat de vrouwen aan de slag gaan krijgen ze bij de Janneke Dierx Schooi een opleiding van twee maanden. Vanaf de opleiding zijn ze in dienst van de NVG, een volledige dochter van Aegon. De verzekeringsgroep geeft met dit initiatief herintredende vrouwen een kans op een baan. Volgens woordvoersters van het opleidingsinstituut in Middelburg vormt dit initiatief een unieke kans op een dienstverlenende commerciële functie. Het betreft een dienstverband voor 24 uur. Met ingang van 1 juli 1992 heeft de Technische Bibliotheek Zee land (TBZ) in Vlissingen haar deuren voorgoed gesloten. De dienstverlening aan de leden wordt door de Zeeuwse Biblio theek overgenomen. Twee medewerkers van de Tech nische Bibliotheek zullen hun werkzaamheden voortzetten in de Zeeuwse Bibliotheek; de over igen hebben inmiddels elders werk gevonden. De collectie van de TBZ is verdeeld tussen de Ho geschool Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek. f. mm •>*--—V hé«f illr HE« Tit J 9 9 8 4 «We I |B»' .1 SA 1 k J 9 9 9 9 9 9 '9, 9 9 9 9 9 9 9 1* 8888» fl 9 Bill 99 HWiPl wordt in Sevilla de wereldten toonstelling gehouden. Het thema van deze expo is Het Tijdperk der Ontdekkingen. Dit is niet vreemd want 500 jaar geleden ontdekte Columbus Amerika. De ontdekkingen bij de Expo zijn toegespitst op technolo gisch gebied. Ongeveer 111 landen demonstreren in een zelf gebouwd paviljoen hoe vooruitstrevend en vindingrijk ze zijn. Naast de landenpavil- joens zijn er de Themapavil- overwinning van FC Barcelona, staat de stad vanaf 25 juli t/m 9 augustus in het teken van de Olympische Spelen. Het organiserend comité is al vele jaren bezig met de voorbe reidingen. De evenementen zullen over vier plaatsen ver spreid in de stad plaatsvinden. Een aantal sporten zal buiten Barcelona worden gehouden. Wat de accommodatie betreft: ongeveer 43.000 personen (at- Matty Oostinga ANWB Middelburg 1992. Het jaar waarin Spanje haar feest van de eeuw viert. In Madrid, Sevilla en Barcelona staan grote evenementen op' het programma. Het hele jaar gebeurt er in Ma drid, op cultureel gebied, van alles. Er zijn ruim 1800 aktivi teiten gepland. Zo is er een mi niatuur zeeslag op een van de meren bij Madrid en wordt er een openluchtvoorstelling ge geven op de Plaza Mayor. Daarnaast zijn er grote produc ties te verwachten op het ge bied van muziek, dans, toneel en opera. Van 20 april tot 12 oktober joens: de paviljoens der Ontdekkingen, Scheepvaart en de Toekomst. Daarnaast is er een uitgebreid aanbod op het gebied van amusement. Grote sterren treden op in het Audi torium. Wil je genieten van alles wat Sevilla te bieden heeft, dan heb je ongeveer tien dagen nodig. Net bijgekomen van de EC 1 leten, begeleiders en persmen sen) worden ondergebracht rond Barcelona. Daarom is het advies om op afstand van Bar celona accommodatie te zoe ken en per openbaar vervoer naar de stad af te reizen. ANWB Reisbureau: 01180-15155 Spaans Verkeersbureau: 070-3465900 Eigenaar Gated Kotb van La Lupa samen met zijn pizzabakker Ziko Belin aan het werk La Lupa heet het nieuwste Ita liaanse restaurant van Middel burg. Naar de wolvin die volgens overlevering de tweeling Romu lus en Remus, latere stichters van het oude Rome, zoogde en opvoedde. De Egyptenaar Galed Kotb, eigenaar van de nieuwe pizzeria aan de Kromme Weele in Middelburg, is nog maar vijf jaar in Nederland. In die tijd leerde hij op verschil lende plaatsen, ondermeer in Amsterdam en Haarlem, de fijne kneepjes van het pizzabakken. In zijn eigen land studeerde hij maatschappelijk werk, maar taal problemen waren er de oorzaak van dat hij met zijn opleiding niet aan de slag kwam. Van zijn voor liefde voor Italiaans eten maakt de 29-jarige Kotb nu sinds vorige week zijn beroep in Middelburg. Twee Italiaanse restaurants op nog geen honderd meter van el kaar. Is dit wel gunstig voor de klandizie? „Dat is geen enkel be zwaar. Eerlijke concurrentie is ge zond", oordeelt Galed Kotb in zijn nieuwe horecabedrijf, waar he laas nog geen alcohol geschon ken mag worden, omdat de ruimte van de zoldering volgens de gemeentevoorschriften twin tig centimeter te laag is. De nieu we eigenaar heeft echter goede hoop dat hij in overleg met ge meente en monumentenzorg, waar het pand ook onder valt, tot een oplossing kan komen. Voor lopig worden er uitsluitend alco holvrije wijnen en bier geschonken. „En die zijn ook heel smakelijk", volgens de Egypte naar. In La Lupa kan de bezoeker te recht voor alle soorten van Itali aans eten, waaronder twintig verschillende pizza's. In de in Ita liaanse kleuren groen, wit en rood uitgevoerde benedenruimte is plaats voor 32 gasten. Op de eerste verdieping, die zeer bin nenkort ook bij de zaak wordt ge trokken, komen nog eens veertig zitplaatsen. Galed Kotb werkt met een Italiaanse kok, maar de rest van het personeel is groten deels afkomstig uit zijn moeder land Egypte. „In de herfst ga ik beginnen met een taalcursus ne- Leerlingen van de muziekschool tractoren zaterdag 4 juli het win kelend publiek in Middelburg. Dat gebeurt op initiatief van de Cere moniemeesters, de evenemen tencommissie van de VVV Middelburg. Volgens die commis sie wordt het een grootst gebeu ren. Het begint om 13.30 uur en is tegen 16.30 uur afgelopen. In de stadscentrum spelen klarinet- en saxofoonensembles, een accordeonorkest, een slag werkgroep, het Zeeuws Jeugdor kest, blokfluitgroepen, strijkers- en heterogeenensembles, een koperquintet, solisten op hobo, altviool en gitaar. Met deze optre dens wil de Zeeuwse Muziek school trouwens ook een visitekaartje afgeven. De plaatsen waar de leerlingen hun beste beentje zullen voorzetten zijn: Nieuwe Burg, Lange delft, Graan- beurs en in het Geeregebied. De Ceremoniemeesters betalen de kosten. derlands. Want daar ben ik nog erg slecht in en dat is wel belang rijk. Volgende maand hoop ik ook met het thuis bezorgen van ge rechten te kunnen starten. Want daar is zeker een markt voor". La Lupa, Italiaans Restaurant en Pizzeria, Kromme Weele 1, Mid delburg. Telefoon 01180-40598. Het Ziekenhuis Walcheren biedt haar dienstkledingdragende me dewerkers een nieuwe outfit aan. Er is een brede collectie samen gesteld waarbij gekozen kan wor den uit drie mogelijkheden: een jurk, een pantalon met hes of een broekrok en hes. De hessen en jurken kennen tevens verschillen de modellen. In het verleden werd al dienstkle ding aangeboden maar deze was volgens veel werknemers niet draagbaar. Een door de zieken huisdirectie in het leven geroepen commissie heeft zich vanaf 1989 over de zaak gebogen en daaruit is volgens de directie een keuze- kledingpakket uit voortgekomen dat zelfs voor Nederland uniek mag worden genoemd. Vraag: Wat is er nu mis met die plastic tasjes? Antwoord: Veel. In de eerste plaats worden ze gemaakt van aardolie en dat is een grondstof, die in de volgende eeuw opraakt. In de tweede plaats zorgen ze voor een steeds groter afvalpro bleem. Nu al is een kwart van alle afval plastic. En dat ligt er over honderd jaar nog, want het wordt vrijwel niet afge broken. Als u al een plastic tas gebruikt, dan liefst niet eenmalig. Ons alternatief is een degelij ke boodschappentas, in de MilieuWinkel verkrijgbaar voor f 4,95, maar uw eigen tas is ook prima. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur Ooit de sfeer rond een aan komst van de Tour de France beleeft? Het ligt binnen hand bereik nu in het Limburgse Val kenburg de meute neerstrijkt. Daarom biedt dit blad in sa menwerking met Carlier bv u een busreis aan voor heel wei nig geld. Er kan onbeperkt ge reserveerd worden, Carlier is er klaar voor. De vertrektijden - zowel in Zeeland als in Limburg - zijn zo vastgesteld dat u voldoende tijd kunt besteden aan de randverschijnselen zoals de re- clamecaravaan - een spektakel zoals nergens anders wordt getoond. Overigens beperkt Carlier zich tot de heen- en terugreizen zo dat u in Valkenburg kunt gaan en staan waar u wil en ruim aandacht kunt besteden aan bus richting Zeeland, via een snelle route. zienswaardigheden die u zelf uitkiest. Om 19 uur vertrekt de Domburg - Bushalte Tramzicht 07.00 uur Biggekerke -Kerkplein 07.15 uur Koudekerke - Dorpsplein 07.30 uur Vlissingen - Stadhuisplein 07.40 uur Vlissingen - NS Station 07.45 uur Souburg - Bushalte brug 07.50 uur Middelburg - NS Station 08.00 uur Nieuwland - De Rode Leeuw 08.05 uur Lewedorp - Pompstation Van de Dries 08.15 uur Goes - NS Station 08.30 uur Kloetinge - Pompstation 08.35 uur Kapelle - Caisson 08.45 uur Kruiningen - Zeeuwsche Paerel 09.00 uur Krabbendijke - De Koophandel 09.10 uur Aankomst Valkenburg ca 11.30 uur Vertrek Valkenburg 19.00 uur Reserveren voor deze unieke reis kan bij de Reisbureaus van Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4) tel: 01180-39839 en Goes (Opril Grote Markt) tel: 01100-20280. Steven Rooks Gert-Jan Theunisse Tussen Middelburg en Veere werd vorige week een nieuwe kwekerij geopend, die de toepas selijke naam Kwekerij Veerseweg meekreeg. Wim Wagenaar, al twintig jaar eigenaar van een tuincentrum in Meliskerke, begon drie jaar geleden met de ontgin ning van het één hectare meten de stuk land. Waar toen 'sukerpeeën' op groeiden staan nu lange rijen bomen, struiken en vaste planten te wachten op een koper. Een grote kas dient voor het kweekgoed en de verkoop van kamer- en kuipplanten die zomers naar buiten kunnen. Bijna alle planten worden in de voile grond gekweekt en zonder plastic pot verkocht. Wagenaar legt zich op deze nieuwe locatie vooral toe op het kweken van mooie en bijzondere planten. In de toekomst hoopt hij ook zo- merboeketten te kunnen aanbie den. Wie het terrein opkomt van de nieuwe kwekerij aan de Veerse weg zal tevergeefs zoeken naar de afdeling tuingereedschap en cadeau-artikelen. Ook zijn er geen winkelwagentjes waar de bezoeker zijn potten met gerani ums in kan laden. Er zijn trou wens nauwelijks geraniums. „Want", zegt Wim Wagenaar aan de vooravond van de open da gen, die vorige week werden ge houden, „Hier wil ik een echte ouderwetse kwekerij van maken. Met meer bijzondere eenjarige en vaste planten, geurende rozen en stevige struiken en bomen. Bijna alles wordt in de volle grond ge kweekt en zonder plastic potten verkocht. Ik denk dat wij afmoe ten van die stapels milieu onvriendelijke plastic container- potten. De markt is er rijp voor. En bovendien zijn planten uit de volle grond veel sterker en min der vochtgevoelig. De planten van hier kun je ook nu nog in de zomer in de grond zetten". In de kas, de kweekplaats van al het zaaigoed, wordt ook plaats ingeruimd voor kamer- en kuip- of oranjerieplanten. „Ik wil een assortiment kamerplanten bren gen, die zomers naar buiten kun nen op terras of balkon. Daar is steeds meer vraag naar. Boven dien zal de kwekerij in de toe komst zomerboeketten te koop hebben, die op kleur worden sa mengesteld. Hier op de weg naar Veere is daar zeker een markt voor zegt de ondernemende kweker. Kwekerij Veerseweg aan Zicht op de kwekerij. de Veerseweg tussen Veere en Middelburg is voorlopig overdag telefonisch bereikbaar onder nummer 06.52775417. Voor een tuin- of plantadvies kunnen de klanten ook s'avonds Wim Wagenaar bellen: 01180-28884. Het Regionaal Bureau Onderwijs (RBO) begint in september een cursus Verkooppraktijk in Goes. Deze cursus is bedoeld voor werkzoekenden, maar ook men sen die al hun brood verdienen in het winkelbedrijf en een diploma missen, kunnen meedoen. "Wie goed nadenkt over wat ver kopen betekent, komt er al gauw achter dat het om veel meer gaat dan het ruilen van een artikel te gen een geldbedrag", zegt Joan de Quartel van het RBO. "Verko pen is een proces, waar heel wat bij komt kijken. Kennis, inzicht en vaardigheid is van belang voor zowel bedrijf als voor klant en verkoper of verkoopster zelf". De cursus bestaat uit twintig bij eenkomsten, waarschijnlijk op de maandagmorgen. In deze lessen wordt aandacht besteed aan ken nis, inzicht en aan praktische vaardigheden op het gebied van inkoop, voorraad, verkoop gesprek, omgang met de klant, rechten en plichten, betaling, ser vice en administratie. Ook Neder lands maakt deel uit van de lessen. Naast het theoretisch gedeelte is het ook de bedoeling dat deelne mers stage lopen in een winkel gedurende twee dagen per week. Wie al in een winkel werkt, hoeft uiteraard geen stage meer te lo pen. Na afloop wordt examen ge daan en wie slaagt krijgt het diploma "Verkooppraktijk". 'Nederland heeft tegen Holland gevoetbald', hoorde ik zondag iemand op het terras uitleggen. Maar één keer schitterden de jongens naar wie wij voetbal maanden rijkhalzend uitkeken. Precies. Tegen de Mannschaft die flink de oren gewassen kreeg. Dat we tegen Schotland en Rusland minder presteer den was toen op slag vergeten. Ik ook. Tot ik vorige week in één van de beste radioprogram ma's die ik ken - 'Goede morgen Nederland' van de NCRV - Frans Derks de schuld aan Michels hoorde geven. Ter herinnering: Frans Derks is een CDA stemmende progres sieve oud-scheidsrechter in de eredivisie. Deze man deed baanbrekend couturewerk door rond midden jaren zeventig zijn scheidsrechtersbroek tot zwembroekhoogte af te knippen. Totdan werd de scheids onder meer herkend doordat hij zijn broek tot vlak boven de knokkelkniën droeg. Derks had mooie benen waar de vrouwen graag naar keken, dus het was voor hem geen al te grote stap om ze te tonen, maar dit terzijde. Nou vind ik altijd dat iemand die lef heeft, ook zijn mond mag opendoen. Derks zei dus door mijn wekkerradio rond acht uur 's morgens dat Michels de schuld had moeten krijgen. Michels had de verkeerde mensen opgesteld en niet op tijd ingegrepen. Maar omdat die man door Zeist en de hele sportpers heilig ver klaard is mocht niemand zijn mond opendoen. En toen schoot me inderdaad te binnen dat ik vorige week nog in het café plechtig had verklaard dat wij Zeeuwen in opstand moesten komen omdat onze Danny Blind niet opgesteld was. Niet toen die PSV'er was uitgevallen, want die heb ik altijd al slechter ge vonden. Blind had er vanaf het begin in moeten staan. Danny kan namelijk naar voren komen. Niet langs de lijn, maar dwars, half diagonaal over het veld. En dan scoort hij, zoals bij Sparta heel vroeger en de laatste twee jaar ook bij Ajax. Onze Zeeuw se voetballer had Oranje boven kunnen brengen. Maar Michels belette hem dat. En dat moeten we die Amsterdammer kwalijk nemen. Verstand van voetbal heb ik trouwens ook niet. Derks wel. En hem napraten vind ik niet verkeerd. Zeker als onze Danny niet heeft gekregen waar hij recht op had. Een basisplaats.

de Faam | 1992 | | pagina 11