De mythe van de rechtvaardigheid 1 Allerlei Sport Cursus Ouderen Maafscha Rommelen Gezondheid Geloof Sociaal Natuur Politiek PSYCHOCONSULT HET ONRECHTVAARDIGE LEVEN (1) Woensdag 24 juni 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 aa® te$*B Ronde van Dauwendaele - Za terdag 27 juni wordt er tussen 16 en 21.30 uur driftig om het hardst gefietst in Dauwendaele. Dan is er namelijk de amateurca- ravaan neergestreken die in de categorie A en B wedstrijden rijdt. Start en finish zijn op de Kruitmolenlaan. Drie fietstochten - Onder het motto 'Pak de fiets' heeft Van den Driest Tweewielers in Mid delburg drie fietstochten op touw gezet, variërend van beginners tot getrainde trimmers. Deze worden zaterdag 27 juni verre den vanaf de winkel van Van den Driest in de Zusterstraat. Geko zen kan worden uit de afstanden 40, 75 en 150 kilometer. Deelne mers dienen voor 18 uur zaterdag terug te zijn om hun herinnerin gen in ontvangst te nemen. Middelbare opleiding - Volwas senen die zich willen voorberei den op een middelbare beroepsopleiding kunnen in sep tember terecht bij de Dag- en Avondscholengemeenschap Zee land en het Regionaal Educatief Centrum die twee schakelcursus sen hebben opgezet. De cursus is bedoeld voor volwassenen die onvoldoende vooropleiding heb ben genoten om aan het middel baar beroepsonderwijs deel te nemen. Wie meer wil weten kan donderdag 2 juli (MDGO) vanaf 9 uur of vrijdag 3 juli (MEAO) vanaf 9.30 uur terecht in het REC- gebouw aan de Zusterstraat in Goes. Zomerzangavond - In de Ne derlands hervormde Kerk van Aagtekerke wordt vrijdag 27 juni een zomerzangavond gehouden onder de titel 'Van U wil ik zin gen'. Er is een aantal koren aan wezig en Piet Fey en Huib Meulmeester bespelen het orgel. Soliste is Ria de Waard en ds. A.E. de Bruin verzorgt de medita tie. Deze zomerzangavond begint om 19.30 uur. Zomerfeest - Bij wijkpost De Woelige Werf in Middelburg wordt zaterdag 27 juni een uitge breid zomerfeest gehouden. De Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg tekent voor de organisa tie. Er is een rommelmarkt, een rad van avontuur, wafels worden gebakken, stekjes kunnen wor den gekocht, er is een workshop bloemschikken, een demonstra tie kalligrafie, creatief handwer ken, een boekenmarkt en terre des hommes. Een squaredance groep verzorgt een optreden. De wijkagent en de wijkbemiddelaar zijn er en op het Zomerfeest zijn leuke prijzen te winnen. Directeur Huis in 'Veld van de Zeeuwse Algemene overhan digt de cheque aan plaatselijk voorzitter van het Rode Kruis Jan- se de Jonge. Fietstocht - De fietstocht die 6 juni door de Algemene Zeeuwse Verzekeringen werd gehouden ten bate van de afdeling Middel burg van het Nederlandse Rode Kruis, heeft 1.285 gulden opge bracht Golfoorlog - Dr. J. de Vries legt donderdag 25 juni de wijze uit waarop de besluitvorming in de golfgoorlog tot stand kwam. Dat gebeurt in Huize 's hertogen bosch aan de Vlasmarkt in Mid delburg, aanvang 19.30 uur. De lezing is de laatste in de cyclus besluitvorming die de Werkgroep Maatschappijwetenschappen van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen afgelopen seizoen op het pro gramma had staan. Borstvoeding - Aanstaande moeders kunnen op woensdag 1 juli informatie krijgen over borst voeding. Dat gebeurt op initiatief van La Leche League in Koude- kerke op het adres Braamhof 12. Ook wordt er een en ander ver teld over het gebruik van de draagdoek. De bijeenkomst be gint om 9.30 uur. Incest - Drs. Marie van der Feen- de Muynck presenteert vrijdag 26 juni haar nieuwe boek 'Het doet pijn van binnen'. Het boek gaat over incest. Mevrouw Van der Feen schrijft uit eigen erva ring in dat boek, dat vanuit christelijk gezichtspunt is ge schreven. Drs. Francine Albach, die is verbonden aan de Universi teit van Amsterdam zal het boek toelichten. De presentatie begint om 20 uur. Pink Party - Midden-Zeeuwse homo's vieren zaterdag 27 juni hun roze week. Dat gebeurt in buurthius De Pit in Middelburg, aanvang 21 uur. De band Scorpio verzorgt een optreden. Rechtshulp - Het Buro voor Rechtshulp informeert donder dag 25 juni vanaf 14 uur de be zoekers van het Aktiviteiten Centrum Vlissingen aan de Ho- geweg over het werk en de werk wijze van dat bureau. Oranjeschool - Zaterdag, 27 ju ni wordt op het schoolplein van de Oranjeschool te Vlissingen een fancy-fair gehouden. De op brengst wordt gedeeltelijk bestemd voor een goed doel en gedeeltelijk voor de school. De eerste f 300,— komt ten goede aan de kinderen van Tsjernobyl die hier op vakantie komen. De bezoekers van de fancy-fair kun nen zelf bepalen aan welk goed doel de opbrengst van de fancy- fair ten goede komt. Aan de fancy-fair is ook een loterij ver bonden. Verder zijn er spelletjes voor de kinderen, is er een rom melmarkt, verkopen de leerlingen zelf gemaakte spulletjes en is er een schoolband, samengesteld uit leerlingen van school. Zeeburch - Zaterdag 27 juni wordt in de openbare basis school De Zeeburch in Middel burg tussen 10 en 12 uur een rommelmarkt gehouden. De op brengst is bestemd voor de speeltuinvereniging 't Meiveld, (zie ook buurt/wijk). Schaapskooi - De rommelmarkt die zaterdag 27 juni wordt ge houden in en voor De Schaaps kooi nabij het winkelcentrum Papegaaienburg in Vlissingen is bestemd voor het kerk- en jeugd werk. Er wordt die dag tussen 10 en 16 uur allerlei interessants ge boden, aldus de organisatie. En dat is de Barzarcommissie van de federatieve wijkgemeente Lam- merenburg. Retteketet - Onder het motto 'Retteketet....Juliana in het nieuw gezet' bieden de leden van de Middelburgse Julianakorpsen bruikbare spulletjes aan tijdens de rommelmarkt op zaterdag 4 juli. Deze wordt gehouden in Mo len De Hoop. Volgens jaar vieren de korpsen hun zestigjarig bestaan. De bedoeling is om dan alle leden een nieuw uniform te geven. Koudekerke - De dorpsvereni ging Koudekerke belooft een groot aantal zeer bruikbare spul len aan te bieden tijdens de rom melmarkt van zaterdag 27 juni, die plaatsvindt op het Dorpsplein tussen 9 en 15 uur. Ithaka - Vrijdag 19 juni is het kinder- en jeugdpsychiatrisch centrum Ithaka opgeleverd en overgedragen aan de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzienin gen Zeeland. Avondgebed - De werkgroep Kairos houdt vrijdag 26 juni om 19.30 uur voor de laatste keer van het seizoen een maatschap pelijk avondgebed in de Engelse kerk in Middelburg. Het thema is 'Netwerk Kairos Europa'. Israël - Zaterdag 4 juli hoopt de Zeeuwse Stichting Steun aan Is raël veel geld te verzamelen tij dens de 'markt van gebruikte spullen' in de Graanbeurs op het Damplein in Middelburg. Het geld is bestemd voor Joden van bui ten Israël zoals voormalige Sov jetbewoners en emigranten uit Ethiopië die nu in Israël wonen. Sinds 1990 heeft de stichting al f 80.000,- kunnen brengen naar haar doelgroep. De markt op de eerste zaterdag van juli begint om 9 uur en is rond 15 uur af gelopen. Jaarverslag - De Stichting Bejaarden- (en Gehandicap- ten)Alarm Zeeland, gevestigd in Domburg, heeft vorige week haar jaarrekening uitgegeven. Zeeuws Tijdschrift - Vorige week verscheen het derde num mer van 1992 van het Zeeuws Tijdschrift. De inhoud bestaat on der andere uit een aantal artike len, een boekbespreking en een culturele agenda. Poortershove - In het Jongeren- gebouw Poortershove wordt maandag 29 juni om 19.30 uur door het FNV een informatiea vond gehouden over vakantie werk. Het gebouw staat overigens iedere woensdagavond van 19.30 tot 22 uur open voor jongeren vanaf 14 jaar; er worden steeds andere acctiviteiten ge houden. Arnemuiden - Het aantal open bare scholen in Arnemuiden zal, als het aan het college van B en W ligt, niet worden vermeerderd. Over dit voorstel en andere zal de gemeenteraad zich maandag 29 juni vanaf 19.30 uur uitspreken tijdens een raadsvergadering. Muurbloemen - Tijdens drie ex cursies toont de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging muurlanten, orchi deeën en duingewassen. De eer ste excursie staat gedatumd op vandaag (woensdag 24 juni) en de volgende op zaterdag 27 juni. Dinsdag 30 juni kunnen natuur liefhebbers de laatste excursie van dit drietal meemaken. Van avond begint de tocht om 19 uur bij het standbeeld van koningin Emma aan de Dam in Middel burg, dinsdag wordt naar orchi deeën gekeken op De Schotman (verzamelen om 14 uur bij de fri teskraam op het parkeerterrein) en dinsdag worden de duinen be wandeld vanaf 14 uur, trefpunt is de parkeerplaats aan de Oranje- zonweg in Oostkapelle. Er zijn waarschijnlijk maar wei nig zaken waarop mensen zo gemakkelijk kunnen stuklopen als op onrechtvaardigheden. Gaat u maar eens na, de meeste problemen die zich tus sen mensen voordoen hebben ermee te maken. Het gros van de relatieproblemen waarmee ik in mijn praktijk van doen krijg, staan bol van de oneer lijkheden. Drs. Henk C.M. Hermans Het meest klassiek is wel de echtgenote die zich beklaagt over de oneerlijke taakverde ling, en de echtgenoot die zich tekortgedaan voelt vanwege oneerlijkheden in het vrijen. Bij een relatietherapie is vaak veel kunst en vliegwerk nodig, om niet te verdrinken in een op somming van eikaars oneerlijk heden. Echter niet alleen in hun privéleven lopen mensen stuk op onrechtvaardigheden. Ook op de werkplek liggen de on eerlijkheden vaak voor het oprapen: promoties die uitblij ven (of juist aan een ander worden verleend), oneerlijke beloningen, pesterijen door collega's, functionerings gesprekken die van geen kant deugen, enz. Ofschoon deze wereld soms overloopt van on eerlijkheden, kost het moeite om ons daarop in te stellen. Er gens diep in ons hart zijn we ervan overtuigd, dat de wereld rechtvaardig moet zijn. We sla gen er vaak niet in om deze mythe te relativeren. Telkens als ons pad door onrechtvaar digheden wordt doorkruist, blij ven we geschokt reageren. In sommige gevallen is dat na tuurlijk maar goed ook. Het zou merkwaardig zijn, wanneer we niet meer geschokt raken bij natuurrampen, gijzelingen, en andere zeer ernstige vormen van onrechtvaardigheid. Maar we kunnen ook al bij de minste of geringste oneerlijkheid op tilt slaan, en dat zou af en toe misschien wel iets minder mogen. Het geloof in de rechtvaardige wereld stamt waarschijnlijk al vanuit onze vroege kindertijd. Volgens sommige ontwikke lingspsychologen stamt het zelfs uit de zuigelingentijd. Een baby ontwikkelt een funda menteel vertrouwen in de we reld als hij de voeding en aandacht krijgt die hij nodig heeft. Maar ook verderop in onze kindertijd worden we op gevoed met het idee van een eerlijke wereld. Allereerst wor den we geïndoctrineerd met het ouderlijk gebod, dat we vooral eerlijk moeten zijn. Veel ouders willen best wel katte- kwaad door de vingers zien, "als je het maar eerlijk zegt". Eerlijkheid wordt op die wijze het hoogste goed in een gezin, en kan een belangrijke bron van schuldgevoelens zijn. Welk kind slaagt er immers in, om al tijd eerlijk te zijn? Kinderen le ren ook al vroeg, dat "je best doen" de weg is naar een rechtvaardige of verdiende loopbaan. Ook in onze religieu ze opvoeding speelt het beeld van de "rechtvaardige god" een centrale rol. Deze ziet erop toe, dat er uiteindelijk op eerlij ke wijze met ons wordt afgere kend: de goeden worden beloond, terwijl de slechten moeten boeten. De wereld lijkt in balans, omdat eventuele hui dige onevenwichtigheden tezij- nertijd rechtgetrokken zullen worden. In boeken en films ko men we ook vaak de mythe van de rechtvaardigheid tegen. Meestal zal in de ontknoping het recht zegevieren: de held wordt beloond en de slechterik gestraft. Boeken en films die met deze regel breken, stem men ons droevig en worden door sommige mensen maar liever gemeden. Om nog verder aan het idee van de eerlijke we reld tegemoet te komen, is er een uitgebreid rechtsysteem ontwikkeld. We krijgen daar door nog sterker het gevoel, dat eerlijkheid altijd loont en oneerlijkheid niet ongestraft zal blijven. In ons hele denken en doen overheerst uiteindelijk het idee, dat eerlijkheid vanzelfsprekend is. Er is ons ook veel aan gele gen, om deze mythe in stand te houden. Zeker voorzover het ons eigen gedrag betreft. Heeft u wel eens iemand ontmoet, die van zichzelf beweerde dat hij vaak oneerlijk is of zich te buitengaat aan grote onrecht vaardigheden? De onrechtvaar digheden die we begaan, praten we meestal "recht" met excuses of verdraaïïngen. Kennelijk is er veel eerlijkheid voor nodig, om de eigen oneer lijkheden toe te geven. Of schoon eerlijkheid een mythe is, blijft het natuurlijk in veel gevallen wel een deugd. Een samenleving die is gebaseerd op oneerlijkheid en onrecht vaardigheid zal uiteindelijk aan zichzelf ten gronde gaan. Maar maakt u vooral de deugd niet tot natuurwet, want dan komt u bedrogen uit. Mededelingen voor deze rubriek melden voor vrij dag 17 uur, liefst schriftelijk, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Za. 19.30 uur: Zomer- zang. Zo. 10 uur: dhr. A.E. de Bruijn en 19 uur: ds. C. de Boon. ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 15 uur: ds. M. Goudriaan. Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 uur: drs. C. Bijman en 19 uur: ds. K.W. Kakes. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", West- dijkstraat 5-7. Do. 20 uur, Zo. 10 uur. BIGGEKERKE Hervormde Kerk. Zo. 9 uur: de heer Lous, kinder- nevendienst. Emmaus-Toeristenkerk. Zo. 10 uur. DOMBURG Hervormde Kerk. Zo. 10 en 19 uur: ds. F. de Jonge. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. Elke 1e, 3e en 5e zaterdag 19.15 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. niet be kend. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 10 uur: ds. St. Spanjer. 'GRIJPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: dr. A. Jobsen, 19 uur: ds. A.A. van der Spek. Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. C. de Boon en 19 uur ds. A.A. van der Spek. HOOGELANDE Christengemeenschap, Kapel van St. Maarten: geen dienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: mevr. J.W. Allewijn. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 en 19 uur: ds. E.V.E. Wijnands. Ned. Hervormde Kerk Dorpsplein 1. Zo. 9.30 uur: ds. B. de Haan. MELISKERKE Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10 en 19 uur: ds. G. Polderman. Hervormde Gemeente. To- renstraat 8R. Zo. 10.15 uur: de heer Lous. MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Ge meente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10 uur: br. H. de Ruiter. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur: broeder Lok. Christelijke Gereformeer de Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. on bekend. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11 uur: mevr. Rezel- man. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Westerkerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Getuigeniskerk, Adr. Lauwerijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: ds. P.J. Rebel en 19 uur: ds. C. Brakema. Hofpleinkerk, Hofplein, Zo. 9.30 en 14.30 uur: ds. W.A. van den Berg. De Hoeksteen, Roozen- burglaan 22, Zo. 9.30 uur: ds. C. Brakema, vie ring H.A.. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaanderen 75, Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. A. de Snoo. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Evangelisatie- dienst 'Zondag half twaalf', De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. bijbelstudie. Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente.Nieuwe Kerk, Groenmarkt, Zo. 10 uur: prof. dr. H. v.d. Lin de. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 9.30 uur: prof. dr. Chr. J.G. Vonck. Ontmoetingskerk, Oosterschel- destraat, Zo. 10 uur: ds. O. Elseman. Engelse Kerk, Simpelhuisstraat, Zo. 19 uur: ds. O. Else man. Thomaskapel, Zo. 9.30 uur: dhr. A. Jor- ritsma. Oostkerk, Oostkerkhof, Zo. 9.30 uur: ds. Meyer. Wijkgemeente Geref.Bond, (Oostkerk) Zo. 11 uur: ds. L. Wüllschleger en 18.30 uur: ds. A. de Reuver. Swerfrust, Zo. onbekend. Waals Herv. Gemeente, Lange Noordstraat 62, Zo. onbekend. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62, Za. 10 uur: bijbelstudie en 11 uur: eredienst (vrijgemaakt), dhr. R. Balk. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10 en 19 uur: samenkomst o.l.v. luitenants M.R. Pippel. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: dhr. Nienhuis. Nederlands Gereformeerde Kerk, Zo. 9.30 en 17 uur: ds. W. Janse. Vereniging van Vrijzinnig Her vormden en Remonstranten. Koorkerk. Zo. 9.30 uur: Prof.dr. Chr. Vonck. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 2, Zo. 10 uur, elke 2e en 4e za. 19 uur. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 11.30 uur. Waalse Gemeente (Eg/ise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. onbekend. Evangeliegemeente "de Wijngaard". LTS, Klaren- beek. Zo. 9.30 uur: dhr. C. van der Zanden. NIEUW EN ST. JOOSLANIT Hervormde Gemeente. Zo. 10.30 uur: ds. Ph. Kroes. OOSTKAPELLE Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: ds. F.C. van Dijke, viering HA, kinder- nevendienst jongste en oudste groep, 19 uur: ds. F.C. van Dijke. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10 uur: ds. A.C. den Hollander, H.A.. Gere formeerde Gemeente Oostkapelle. Saronkerk. Zo. 10 uur: bed. HA en 15 uur: ds. C. Harinck. RITTHEM Hervormde Gemeente. Zo. 9 uur: ds. Ph. Kroes. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Ds. v.d. Wouwstraat 4, Zo. 10 uur: ds. A. Gootjes en 19 uur: SOW- jeugddienst ds. F.A. Petter, Goes. Hervormde Ge meente. Noordweg 3. Zo. 10 uur: ds. H.W.J. Faas- sen, gezinsdienst en 19 uur: SOW-Jeugddienst ds. F.A. Petter, Goes. ST.LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 9 uur: ds. St. Spanjer. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 en 19 uur: ds. D. Westerneng. OOST-SOUBURG Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazer). Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Ge meente. Kanaalstraatkerk, Zo ds. L.J.G. Ijkel. Oranjepleinkerk, Zo. 9.30 uur: ds. D. van Boven, 19 uur: ds. A.J. Bijl, H.A.. Bejaardentehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, Zo. 19 uur: dhr. H.J. Schoenmaker. Streekzie kenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 8, Zo. 10 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, el ke 1e en 3e za. 9 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19, Zo. 10 uur. VEERE Gereformeerde kerk. Zo. onbekend. Hervormde Kerk. Zo. 9.30 uur: ds. J. Lukasse. VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Morning Prayer, 19.30 uur: Holy Communion. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 en 16.30: ds. N. Brandsma. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: onbekend. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lan- noystraat 2, Zo. 9.30: leesdienst en 14.30 uur: ds. de Snoo. Hersteld Apostolische Zendingge meente. Walstraat 23. Zo. 10 en 17 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17 uur, wo. 20 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, Zo. 10 uur: ds. Van Voorst-Vader. Petruskerk, P. Krugerst.raat 17, Zo. 9.30 uur: ds. A.O. Poppe. Johanneskerk, Bonedij- kestraat 165, Zo. 9.30 uur: ds. R.J. Wasterval. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 en 17 uur (Vesperdienst): ds. G. Kalksma. De Schaapskooi, Papegaaienburg, Zo. 9.30 uur: ds. A.V. de Nooij. Streekziekenhuis Walcheren, Zo. 10 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Ter Reede, Zo. 19 uur: dhr. C.M. Uijl. "Ophir", Badhuisstraat 86, Zo. 10 uur: ds. J.B. van Bork. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, Za: dhr. R. Balk. Gereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: leesdienst. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 uur: kpt. C. Bijl en 19 uur: kpt. Bijl-Müller. Pinkstergemeente. Pinksterkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, voorganger P. Buteyn. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekzieken huis Walcheren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 1115 uur. Reede, Koudekerkse weg 81, Za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur, zo. 9.30 uur. Streek ziekenhuis, Koudekerkseeweg 88, Zo. 11.15 uur. Der Boede, elke 2e, 4e en 5e za. 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Berêa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur. Volle Evangeliege meente 'Filadelfia'. Vrouwenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, wo. 20 uur. Evan gelie Gemeente "De Blinkende Morgenster". Dr. Stavermanstraat 61. Zo. diensten om 10 en 17 uur. VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente. Zo. 11 uur: ds. J. Lukasse. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: Cand. Klein, 19 uur: afscheid kinderen zondags school. ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. P. Boekesteijn (gezinsdienst). Rooms-Katholieke kerk. Bosweg. Za. 19 uur, Zo. 10 uur. Do. 25 juni t/m wo. 1 juli Huisartsen Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: A. van Heus- den, Bellinkplein 3, tel. 39933, zondag tot 24.00 uur 24.00 uur: G.J.M. Meyer, De Krammer 14, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: R.M. Thia- dens, Zuiderbaan 23, tel. 64633, zondag tot 24.00 uur: F. v.d. Berg, Giessenburg 12, tel. 65253. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St Joosland, Arnemuiden, Middelburg-Zuid: zaterdag: P. Kodde, Oude Vlis- singseweg 13, Middelburg, tel. 01180-15810, zondag: J.F.M. Bergen, Kanaalstraat 89, Oost- Souburg, tel. 01184-61500. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende geval len van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: zaterdag en zondag: G.C.M. Rullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Aag tekerke, Biggekerke, Domburg, Koudekerke, Me- liskerke, Westkapelle en Zoutelande: zaterdag en zondag: dr. F. van Eede, Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 01187-1234. Oost- en Midden- Walcheren: zaterdag en zondag: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: M.H. Rackwitsz, Vo/derij- laagte 1, Middelburg, tel. 01180-35688. Apotheken Middelburg: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 17.30 uur): Stromenwijk 't Zand, Maasstraat 58, tel. 35565. Vlissingen: van vrijdag 17.30 uur tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 17.30*iur): *2*Apotheek De Singel, Singel 9, tel. 12730. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: gehele weekend: H. Klompe, tel. 01184-71140. Middelburg: van zater dag 9.00 tot maandag 9.00 uur: J. Drijdijk, tel. 01180-26045. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: Mw. Driehuis-van Hase/en, Gerbran- dystraat 151, Vlissingen, tel.01184-66548. (dag en nacht). Spreekuren zonder afspraak: za. en zo. 11.00 - 12.00 uur en 17.00 - 18.00 uur. Dierenarts kleine huisdieren: R. Roskam, Velder- weg 1, Melis kerke, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren. K. Noordstraat 61, Mid delburg, tel. 01180-37077. Spreekuur: Za. van 10 tot 11 uur, verder gehele weekend bereikbaar. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdie ren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom- burgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend tel. 01180-28288. Algemeen krisis opvangcentrum "Court Ox- hooft". Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding be reikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Anti Discriminatie Buro Zeeland. Brouwe- naarstraat 4, 4382 LK Vlissingen, tel. 01184-86427. Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, tel. 01180-28800. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Middelburg, Molstraat 13, iedere werkdag bereik baar van 9.30 tot 11.30 uur, tel. 01180-12004. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Vlissingen, Vredehoflaan 42, ma. t/m vr. van 9.00 tot 11.00 uur, tel. 01184-10795. Christelijke Kindertelefoon, ma., wo. en vr. van 16 tot 20 uur, tel. 01102-44286. Christelijke Telefonische Hulpdienst voor Zeeland. Dagelijks van 10 tot 24 uur, weekends van 20 tot 24 uur, tel. 01180-36251. GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland): Middelburg, Koepoortstraat 6; Vlissingen, Rozengracht 6; Infectieziekten- bestrijding: tel. 01180-34085; Geslachtziekten- bestrijding: Koepoortstraat 6, iedere werkdag van 9 tot 10 uur. tel. 01180-34085; Informatielijn: tel. 01180-35616; Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384; Tu berculosebestrijding, afspraak maken via: tel. 01184-18395. Huurdersvereniging Middelburg (HVM), voor be langenbehartiging van huurders en woningzoe kenden. Spreekuur elke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur, p.a. Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84252, alleen tijdens spreekuur. Kin der en jeugdtelefoon Zeeland, elke dag bereik baar van 14.00 tot 20.00 uur, ook in het weekend en de vakantie, tel. 01180-38080. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij cri sissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel. 01180-12000. NVSH-Midden Zeeland: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma. - vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. Patiëntenplatform Zeeland: Magnolia 26, kamer 1.13/1.14, Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes, tel. 01100-49389. Centraal adres voor vragen en klachten op het gebied van de gezondheidszorg en informatie over alle patiëntenorganisaties, on dersteuning patiëntenorganisaties, belangenbe hartiging patiënten/consumenten in de gezondheidszorg. Stichting Bejaarden- (en gehandicapten) Alarm Zeeland. Domburgseweg 49, 4357 NG Dom burg. tel. 01188-3404. Centraal adres voor inlich tingen over nieuwe aansluitingen. Kantooruren: di. wo. do. en vr. van 9 tot 10.30 uur. Stichting "blijf van m'n lijf Zeeland": Postbus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel. 01184-14645. Stichting La Leche League. Voor hulp en informa tie bij borstvoeding, tel. 01184-68419 01189-1691. Stichting Homecare Zeeland. Kraamzorg voor ge heel Zeeland, dag en nacht bereikbaar, tel. 01100-32924, wanneer u op de telefoonbeant- woorder enkel uw tel.nr. inspreekt roept u auto matisch de verantwoordelijke per.semafoon op. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Wal cheren; Gezinsverzorging Algemeen Maat schappelijk Werk, Middelburg e.o. Breestraat 15, bereikbaar van 8.30 tot 17 uur, tel. 01180-84000, Vlissingen e.o. Brouwenaarstraat 4, bereikbaar an 8.30 tot 17 uur, tel. 01184-86400; Spreekuren AMW, Arnemuiden Gemeentehuis ma. van 9.30 tot 10.30 uur tel 01182-1553, Serooskerke Het Wijkgebouw, iede re 1e, 3e, 4e do. v.d. maand van 9 tot 10 uur tel. 01189-1226. Bureau Sociaal Raadslieden Walcheren. Spreek uur Middelburg, Breestraat 15, ma. en wo. van 14 tot 16 uur en di. en do. van 9 tot 12 uur, ook tele fonisch 01180-84000, spreekuur Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, ma., di., do. en vr. van 9 tot 12.30 uur, di. van 13.30 tot 15.30 uur, ook telefo nisch 01184-86400. Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Hulp en bege leiding voor slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen, tel. 01180-36108. Stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar, tel. 01180-15551. Stichting VSK (Vereniging tegen seksuele kinder mishandeling binnen het gezin). Telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren: 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur, Dagelijks Telefonisch spreekuur: van 8.30 9.00 uur. Tel. 01180-13362. Telehulp (Alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten in Vlissingen), uitgevoerd door Stichting Huisvesting en Verzorging voor Oude ren Vlissingen en Kruisvereniging Walcheren. In formatie en inlichtingen over aansluiting bij: Stichting H.V.O.V., Koudekerkseweg 81, 4382 EJ Vlissingen, tel. 01184-17820 op ma t/m vr van 8.30 tot 17 uur. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulpdienst: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachten bemiddeling gezondheidszorg, Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. VBOK (Vereniging ter bescherming van het onge boren kind). tel.nr. 01180-38132 en 01180-38169. W.A.O. Belangengroep. Spreekuur elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur, p.a. Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84256. De Gezondheidswijzer. Voor informatie en docu mentatie over gezondheid en ziekte. Bezoekadres ma. t/m vr. tijdens kantooruren: Magnolia 2, Goes. Telefonisch iedere werkdag bereikbaar op tel. nr. 01100-49434 49435. Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Ar nemuiden, Nieuw en St. Joosland): bereikbaar heid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost-Souburg, Ritthem, Platteland van Walche ren): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Hartezorg voor- en nazorg bij hartziekten Midden- Zeeland, Secr. Noordweg 317, Middelburg, tel. 01180-12502.

de Faam | 1992 | | pagina 9