UIT HET ZAKENHART 'We zijn toeristen er niet om de te pesten!' Middelburg één dag in teken van kunst f O f Dineren in Kruiswoordraadsel Zeeuwen afwachtende maar trouwe klanten Reisvoorbereiding buitenland Spaaractie bij Maxis: Zomerkado Carrousel Volop ontsg ming in De Parel Biologisch tuinieren VOORZITTER THOMAES VAN DE PROJECTGROEP RECREATIEMOBILITEIT ZEELAND: Niet pesten Wegdek verwijderen IN KADER VAN 100-JARIGE VVV Zomerkunstmarkt V MILIEU TIP MILIEUWINKEL MIC Milieu Proeftuin de Panhoeve combineert restaurant met tuinbouwbedrijf f* .mm BASTION HOTELS Milieu VVV Vlissingen geeft boekje over 100 jaar toerisme uit EERSTE LUSTRUM VOOR BAKKERIJ MOSTERT Bruidstaart en zoute bollen Toekomstdroom Woensdag 24 juni 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 In het gemeentehuis van Westerschouwen wordt vrijdag 26 juni het officiële startsein gegeven voor het project recreatiemobiliteit Zeeland 1992. Het project wil een bijdrage leveren aan de vermindering van het autogebruik door recreanten tijdens het zomerseizoen, gekoppeld aan een verbetering van alternatieve vervoersmogelijkheden zoals bij voorkeur de fiets en het openbaar vervoer. Het project is opgezet onder lei ding van Directie Milieu en Wa terstaat van de provincie Zeeland en is in feite een vervolg op enke le experimenten die tijdens de af gelopen jaren zijn uitgevoerd. Van het project maken twee bijzonde re openbaar vervoersvoorzienin gen deel uit: de Zomerbus en de NS-Strandexpres. De experimenten met de Zomer bus Zeeland hebben ertoe geleid dat het lijnennet dit jaar is uitge breid tot ver buiten de provincie grenzen. Deze vorm van specifiek openbaar vervoer voor toeristen en recreanten is dit jaar beschik baar in bijna de gehele kuststrook van De Panne aan de Bel gisch/Franse grens tot Brielle na bij de Nieuwe Waterweg. De NS-Strandexpres verzorgt op nieuw een snelle treinverbinding tussen Midden-Brabant en de steden Middelburg en Vlissingen, met aansluitend busvervoer naar de kust en aansluiting op het veer Vlissingen-Breskens. Voorzitter van de projectgroep re creatiemobiliteit Zeeland is drsr H.C.E.M. Thomaes; hij is werk zaam bij de Directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zee land: „Onze plannen hebben niet alleen betrekking op de verkeers- en vervoersproblematiek maar beogen ook een verbetering van de kwaliteit en de leefbaarheid van het woon- en verblijfsklimaat in de recreatiegebieden. We zijn niet bezig om de toerist te pesten maar om voorwaarden voor een zo aangenaam mogelijk verblijf te scheppen op een positieve ma nier. Als er niets aan wordt ge daan om het autoverkeer naar de kust in te dammen en terug te dringen wordt het op korte ter mijn een rommeltje en wordt een averechtse uitwerking bereikt". Thomaes geeft aan dat het aan bieden van specifiek openbaar vervoer voor toeristen en re creanten niet voldoende is: „Daarom worden vanuit die ge dachte in bijna alle gemeenten langs de Zeeuwse kust plannen en initiatieven ontwikkeld en uit gevoerd om ook het gebruik van de fiets te bevorderen". Hij noemt De fiets in plaats van de auto. het een gelukkige ontwikkeling dat steeds meer mensen de fiets meenemen op vakantie en dat de mogelijkheden tot het huren van fietsen zich uitbreiden. „Als over heid willen we de aanleg van toe ristische fietspaden verder uitbouwen. Een aantal van de be staande fietspaden zijn nu ai te smal en zullen worden verbreed; daarnaast zullen een aantal nieu we paden worden aangelegd". Ook zijn er volgens Thomaes plannen ontwikkeld om het auto gebruik in de kuststreek daad werkelijk terug te dringen: „Dat Zaterdag 27 juni wordt in Middel burg een kunstenaarsdag gehou den in het kader het 100-jarig bestaan van de Middelburgse VVV. Op verschillende locaties in de binnenstad zullen leden van de Algemene Bond Kunstenaars Zeeland (ABKZ) demonstraties geven van hun hobby. Op die dag zullen in dat verband bij een bezoek aan een aantal tëntoontellingen reducties op de toegangsprijs worden gegeven; dat geldt voor het Ramschip De Schorpioen, het Frans Reijckhals Museum en het Zeeuws Mu seum. Het weefatelier en exposi tieruimte Multi Colour aan de torenweg in Middelburg houdt die dag een zomerkunstmarkt. De leden van de ABKZ geven de demonstraties van hun manier van creatief bezig zijn vóór de etalage van de winkelier die hen voor die dag hebben 'geadop teerd'. Enkele dagen eerder plaat sen de desbetreffende winkeliers een werkstuk van 'hun' kunste naar in de etalage om té laten zien wat er te verwachten is. De ze activiteiten in de buitenlucht worden gehouden van 11 tot 16 uur; bij slechte weersomstandig heden zullen de activiteiten wor den verplaatst naar de Stadsschouwburg. De Zomerkunstmarkt op het par keerterrein bij Multi Colour wordt gehouden van 10 tot 17 uur en omvat verschillende vormen van kunsten en ambachten. Een greep uit het aanbod is het bak ken van babbelaars, het maken van bloemstukken, decoratief fijn schilderen en volksschilderkunst, kaarsen maken, guilten, poppen maken en het slijpen van minera len en stenen. In de expositie ruimte wordt een expositie van schilderijen in handsteendruk ge houden. In De Schorpioen wordt die dag een demonstratie schilderen ge geven door R. Grisel uit Oost- Souburg. Hij stelt de bezoekers tevens in de gelegenheid om zelf iets op het doek te zetten en heeft een expositie ingericht van enkele van zijn stukken. In de koepelruimte van het schip expo seert Carla Latenstein van Voorst met onder andere portretten van bekende staatslieden. In de cof feeshop heeft de Middelburgse fotografe Anda van Riet een ex positie ingericht met foto's van schilderachtige plekjes in Mid delburg. Controleer of uw groene nog geldig is. In een aantal landen binnen Europa is een Internationaal Rijbewijs aanbevolen en in veel landen buiten Europa is het verplicht. Neem niet teveel contant geld mee op reis. Werk met Travelers cheques, girobe taalkaarten of eurocheques. Zeer praktisch is de Cre ditkaart. Steeds meer landen hebben dan is een certificaat van enting vereist en vaak een gezondheidsverklaring. Er zijn landen waar de hond of kat zelfs niet worden toe gelaten. Zorg voor de juiste docu menten zoals een Auto- bahnvignet voor Zwitserland of een Tolkaart voor Italië. Een goede voorbereiding is nog geen garantie voor een goede vakantie, leder jaar moeten ve- Jolanda van der Linde ANWB Middelburg Het wordt deze zomer druk. Vele Nederlanders trekken de grens over. Daarom is het zo belangrijk dat Uw zaakjes in or de zijn. De ANWB is vanouds een vraagbaak op het gebied van toerisme, vooral als het om het buitenland gaat. Hieronder volgen wat prakti sche tips voor de voorbe reiding. Zorg voor een geldig paspoort. Vanaf 1 april 1992 moet men in het bezit zijn van een geldig paspoort. Sommige landen in Oost- Europa eisen naast een gel dig paspoort een visum. Dat geldt ook voor veel lan den buiten Europa. INFORMATIE ANWB MIDDELBURG 01180 - 15155 openbare telefooncellen die werken op magneet- of chipkaarten. Deze buiten landse telefoonkaarten zijn ook bij de ANWB ver krijgbaar. In sommige landen moet U als medicijngebruiker een Medisch Paspoort kunnen overleggen. Informeer bij uw huisarts. Voor de invoer van goede ren gelden per land verschil lende bepalingen. Zo mag men in Oostenrijk zeer be perkt levensmiddelen invoe ren. Informeer hiernaar voor u vertrekt. Wilt U een hond of kat mee nemen naar het buitenland Ie Nederlanders een beroep doen op de Alarmcentrale van de ANWB. Vooral dan blijkt weer eens dat een aantal on verzekerd op reis is gegaan. Daarom zijn de volgende twee zaken onmisbaar als U een bui tenlandse reis maakt: De Inter nationale Reis- en Kredietbrief en een goede Reisverzekering. De IRK kunt U nog uitbreiden met een aanhangwagen of vaartuig supplement. Deze IRK organiseert alle hulp, waaron der rechtshulp en repatriëring voertuig, de reisverzekering vergoedt de kosten! Kortom, twee onmisbare zaken die U een hoop ellende kunnen besparen. moet wel want die wegen zijn in de meeste gevallen niet op inge richt om grote aantallen auto's te verwerken. We willen daarom maatregelen uitvoeren om het doorgaande verkeer op die we gen te weren. Dat kan visueel met behulp van verkeersborden maar ook door simpelweg een stukje wegdek te verwijderen, waarbij er overigens wel op wordt gelet dat bedrijven bereik baar blijven voor leveranciers en afnemers". De plannenmakers gaan er overigens wel van uit dat er eerst een goed alternatief op tafel moet liggen voordat met de betrokkenen onderhandeld kan worden om samen het kernpro bleem: de auto, aan te pakken. Thomaes noemt de ontwikkelin gen op Schouwen-Duiveland als voorbeeld van een goede aanpak. Daar wordt deze zomer door zo'n veertig recreatie-ondernemers aan hun gasten gratis of tegen geringe vergoeding openbaar ver voer aangeboden naar de kust. Maar ook de Walcherse gemeen ten staan over het algemeen po sitief tegenover de plannen waarbij met name Veere en Dom burg zich niet onbetuigd laten. Milieuvraag van de week. Hoe moet ik biologisch tui nieren? Antwoord: Een tuin is een door mensen aangelegd iets met daarin planten (natuur) en cultuur elementen (terras, pergola e.d.). Biologisch tuinieren wil niet zeggen, dat je de natuur maar zijn gang moet laten gaan. U kiest zelf de planten en houdt de al te weelderige groei in de hand. Maar u ge bruikt natuurlijk geen chemi sche bestrijdingsmiddelen of onkruidverdelgers. Onkruid is die plant, die u niet op die plek wil. Er zijn tal van huismiddeltjes, zoals brand- netelgier tegen luizen, eier schalen tegen slakken en ook gewoon wegschoffelen of uitsteken bij onkruid werkt. In de MilieuWinkel hebben wij nog meer informatie. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur Micmec - Na Middelburg krijgt nu ook Vlissingen zijn Micmec in de vorm van een Milieu Educatie Centrum. Het zal gehuisvest wor den - aldus een nieuwsbrief - in gebouw De Kloek. Na de bouw vakvakantie wordt begonnen met de verbouwing. Er zullen ten toonstellingen en cursussen wor den georganiseerd. Aan de rand van 's-Heer Arends- kerke ligt de Panhoeve. Op het eerste gezicht een fraaie Zeeuw se boerenschuur maar de schijn bedriegt want de Panhoeve is een originele combinatie van een tuinbouwbedrijf en een restaurant. De keuken van het restaurant is gebonden aan de streekeigen cu linaire traditie, waar de gerechten worden bereid met behulp van zelfverbouwde verse produkten en vlees van 'natuurlijk' grootge brachte dieren. Het in de schuur gevestigde restaurant kent een opmerkelijke opzet. Wie er wil gaan eten beschikt, ongeacht het aantal personen, over een eigen kamer met aansluitend een tuin. Elke kamer en bijbehorende tuin heeft een eigen kleur. Zo is er een gele, rose, paarse en blauwe kamer. De enige voorwaarde om verze kerd te zijn van een uitgebreid etentje in landelijke rust met een drankje vooraf, een passende wijn tijdens de maaltijd en met koffie na is het enkele uren van te voren plegen van een telefoontje. De maaltijden worden op maat en naar ieders wens samen gesteld met verse produkten van het seizoen. Bij de bereiding wordt geen gebruik gemaakt van geavanceerde apparatuur; zo wordt er uitsluitend gekookt op een groot fornuis dat ontworpen werd in 1929. Tijdens de bereiding van de maal tijd kan de bezoeker onder het genot van een aperitief gebruik maken van een gezellig zitje in de hal, een wandelingetje maken door de tuin of de kwekerij be zoeken. Van 24 juni tot en met 12 sep tember wordt bij Maxis in Mid delburg een spaaractie gehouden onder de naam Zomerkado Car rousel. De actie is een herhaling van die van vorig jaar toen aan alle Maxis-kassa's acht miljoen ze gels werden uitgegeven. Bij elke besteding van tien gulden ont vangt men aan de kassa een ze gel waarvan er 25 op een spaarkaart kunnen worden ge plakt. De spaarkaarten geven recht op gratis cadeau's die staan vermeld in het het ze gelspaarboekje. Bastion Hotels introduceert: Restaurant "LaMarmite"! La Marmite is het Franse woord voor kookpot. Bastion vertaalt dit in een assortiment van internationaal be kende gerechten. Home-cooking op z'n best, met zorg geselecteerd en samengesteld. Nu krijgt u als voorproefje van 17 juni tot 15 juli op ieder 4-gangenmenu v.a. f 26,50 maar liefst tién gulden intro ductiekorting! Het proberen waard. Prettig dineren voor een vriendelijke prijs bij ieder Bastion Hotel. Ook bij u in de buurt, kom eens proeven. VRIF.XDÉLIIK. RIIKOIKHAAR EU BETAALBAAR Bosschaartsweg 2, 4336 PB Middelburg Tel.: 01180-40044 Fax: 01180-40055 Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers de naam van een vis. 26-57-29-72-46-40-44-39-32-1 HORIZONTAAL: 1 bloem; 13 pers. voornaamw.; 14 plant; 15 vio- letkleur; 16 uitroep; 17 ten opzichte van; 18 sprookjesfiguur; 19 godsdienst; 21 brandend mengsel; 23 tijdsduur; 25 op het ogen blik; 26 paardebit; 28 gehoororgaan; 30 hoofddeksel; 32 Ierland; 33 plaats in Utrecht; 35 punt; 36 den lezer heil; 37 verachtelijk; 39 plaats in Rusland; 41 muzieknoot; 42 effen; 43 plaats in Noord- Holland; 44 zeilvaartuig; 46 geregelde toestand; 48 wortel; 49 antwoord betaald; 51 onbehouwen; 53 gemeenheid in streven; 55 op die plaats; 57 leer v.h. heldendicht; 59 energie; 60 stof; 61 stoomschip; 62 waterbewoner; 64 plaaggeest; 65 loofboom; 66 lijst; 68 stad in Duitsland; 69 aardrijkskundige aanduiding; 71 tijding; 72 lang smal stuk; 74 vogelprodukt; 75 prachtige dagvlin der. VERTICAAL: 1 vogel; 2 file; 3 pers. voornaamw.; 4 kaliumcarbo- naat; 5 toornig; 6 onder leiding van; 7 telwoord; 8 watergewas; 9 zonder blos; 10 muzieknoot; 11 laagtij; 12 dans; 20 wapen der Javanen; 21 drukpers; 22 trekvogel; 24 bewoner v.h. hoge noor den; 25 familielid; 27 bijwoord; 28 gezichtsorgaan; 29 stad in Brazilië; 31 onmeetbaar getal; 33 wateronkruid; 34 gil; 38 bloei- wijze; 40 plaats op de Veluwe; 44 antilope; 45 kleine dog; 47 grond om een huis; 48 geluid; 49 bevlieging; 50 druk; 52 muziek noot; 54 kuur; 56 paardeslee; 58 heilig boek; 60 in gezelschap; 63 onderpand; 64 voertuig; 67 Roemeense munt; 68 aarden vaas; 70 soort onderwijs; 71 muzieknoot; 73 per procuratie; 74 landbouwwerktuig. Oplossing Puzzel week 25 HORIZONTAAL: 1 snip; 4 chaos; 7 vlot; 10 bijna; 11 twee; 12 apin; 14 Do- nar: 17 tube; 19 les; 20 wee; 21 tol; 23 kam; 24 p.c.; 25 petroleum; 28 Ba; 29 Horn; 31 opa; 32 Coty; 35 potas; 37 Spree; 40 ara, 41 er; 42 Ba; 43 een; 44 Aller; 47 hotel; 49 Elia; 50 aba; 52 iets; 54 we, 55 paasbloem; 58 ha; 60 esp: 62 rap; 63 lef; 64 nar; 65 eten; 67 later; 69 zege, 70 soms; 71 ader; 72 pion, 73 tafel; 74 toga. VERTIKAAL: 1 scalp; 2 ibis; 3 pijn; 4 cadet; 5 aan; 6 Stroe; 7 vet; 8 leuk; 9 thema; 13 pech; 15 oeros; 16 Atlas; 18 baby; 20 wentelaar; 22 lucratief; 25 pro; 26 op; 27 moe; 30 opaal; 33 teelt; 34 vak; 36 are; 38 PBO; 39 ons; 45 lip; 46 raspa; 47 Halle; 48 Eem; 49 eest, 51 BB; 53 shag, 54 Weesp; 56 Aalst; 57 Oeral; 59 arena; 61 peso; 64 nero; 66 non; 68 taf; 69 zet. Winwoord: OREMBAAI DE,PAREL, Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Kom nu genieten van ons vernieuwde saunalandschap. Whirlpools, turks stoombad, binnen- en buitenbad, atrium en de nieuwe, gezellige bar zijn sfeervol gedecoreerd. Profiteer van de zomeraanbieding: 3 x sauna-entree voor f 55,- (tot 31 augustus). Verlaagde entreeprijs! In ons schitterende zwemparadijs is het ook in de zomer goed toeven. Haal uw kortingskaart bij uw V.V.V. en u zwemt met f 2,50 korting. Tarieven: kinderen f volwassenen f f 7,50 f 12,50 de parel is een h' eerlij* TN 6W af1aous met fitness. sauna. bowuno- en squashbanen. kuurcentrum. theater. cafe's en restaurants in 0°^ Sticker - Inwoners van Westka- pelle kunnen bij de gemeentesec retarie gratis een sticker afhalen die het bezorgen van ongeadres seerde handelsreclame moet te gengaan. De tekst van de gewijzigde verordening ligt gedu rende drie maanden ter inzage. In het kader van haar 100-jarig bestaan heeft de VVV-Vlissingen een boekje uitgegeven met de ti tel 'Honderd jaar toerisme in Vlis singen'. Met dit boekje wordt het belang van het toerisme voor de stad Vlissingen in beeld gebracht ge durende de afgelopen 100 jaar. Er worden paralellen getrokken tus sen toen en nu en een blik op de toekomst geworpen. Het boekje kwam tot stand dankzij de finan ciële medewerking van de Stich ting Moerman Promotie Vlissingen en PZC Grafische Be drijven en werd geschreven door Adri Meerman en Jan Jacobs. Het was keihard knokken voor Aad en Tiny Mostert de eerste jaren in Middelburg. Maar in vijf jaar bouwde het bakkersechtpaar uit Bus- sum een zaak op die tot ver buiten de hoofdstad bekendheid geniet. Naast tientallen particulieren heeft bakkerij Mostert aan de Seisweg nu ook een vaste klantenkring van horeca-ondernemers. Ter gelegen heid van dit eerste lustrum organiseerde de bakker een knutselmiddag voor groep 1 en 2 van de Vrijburchschool. Woensdag 24 juni is er voor iedereen een open dag in de bakkerij van 10 tot 17 uur. „Opzij, opzij, hier komt een kleine Mostert aan", roept een kleuter van de Vrijburchschool terwijl hij met een koksmuts op en een stropdas van koffiebroodjes-deeg om, in het rond stuift. De kinde ren hebben voor vaderdag een eetbare stropdas versierd met glazuur en snoepjes. Het idee is ontsproten aan het brein van een creatieve bakker. Aad Mostert zit vol met zulke ideëen maar toen hij vijf jaar gele den vanuit het Gooi naar Zeeland kwam, merkte hij al gauw dat je hier niet te hard van stapel moet lopen. „Het was een moeilijke pe riode in het begin. Maxis opende in die tijd een eigen bakkerij en wij hadden nog geen naam opge bouwd", herinnert Tiny Mostert zich. Ook zij heeft zich van het begin af aan in de zaak gestort. „De Zeeuwse bevolking bleek erg afwachtend, maar had je haar eenmaal als klant dan zijn het blij vertjes. Trouwer dan de mensen in Bussum. Door heel hard wer ken hebben wij langzaam een flinke klantenkring opgebouwd, waaronder een dertiental horeca ondernemers uit de binnenstad. Dat aantal groeit nog steeds. Vooral omdat wij het hele jaar le vering garanderen, ook in de va kanties. De bakkerij gaat nooit dicht", vertelt de bakkersvrouw niet zonder trots. Niet alleen het Zeeuwse tarwe brood van de molenaar uit Bigge- kerke is een klantentrekker maar vooral de banketbakkersafdeling. Voor de zoutjes van Mostert en de bruidstaarten in alle mogelijke kleuren komt men van heel Wal cheren naar de winkel aan de Seisweg. En er komen nog steeds nieuwe artikelen bij. Aad Mostert: „Toen de koningin on langs bij de Freedom Award- uitreiking in Middelburg was, moest ik voor het Abdijrestaurant zoute bollen leveren. Die had ik niet in mijn assortiment omdat ik nooit aan een goed recept had kunnen komen. Gelukkig is het me nu gelukt iets goeds te vin den. Dus voortaan zijn die ook in de winkel verkrijgbaar. Bovendien maken wij sinds enige tijd bruid- De leerlingen van De Vrijburch werden met een paardetram naar de bakkerij gebracht. suikers. In tegenstelling tot in Bel gië bestaat daar in Zeeland nog weinig belangstelling voor. Ook dat heeft weer zijn tijd nodig", stelt Mostert die iedere nacht om half drie aan het werk gaat in de broodbakkerij. En in het weekend zelfs al om half tien 's avonds. „Slapen doe ik tussendoor, af en toe een paar uurtjes". Sinds enig tijd heeft Bakkerij Mostert een kleine winkel aan de Langeviele. Daar kunnen ook de horeca-ondernemers hun bestel lingen afhalen. Dat winkeltje heeft ervoor gezorgd dat onze naamsbekendheid vooral in de binnenstad enorm toenam", ver telt Tiny Mostert. „Veel mensen weten daardoor nu ook de weg naar de Seisweg te vinden. Onze toekomstdroom is echter een grote winkel in de binnenstad met daarbij een koffieshop. Of eigenlijk meer een conditorei, zo als je die ook in Oostenrijk vindt. Met allerlei soorten fijn gebak. Maar ja, dan moeten de prijzen van de panden daar eerst omlaag of wij zullen nog wat door moe ten sparen". Tijdens de open dag van 10 tot 17 uur op woensdag 24 juni kun nen de bezoekers kennis maken met het bakkersvak. Er zullen de hele dag demonstraties gegeven worden en vragen staat vrij. Bak kerij A. Mostert is te vinden aan de Seisweg 55 in Middelburg. I

de Faam | 1992 | | pagina 19