Wubbo de Jong uitgeroepen tot Fotojournalist van het Jaar Zilveren Camera- winnaar Cor de Koek wint Utrechtprijs Jaar te Kijk te koop Primeur voor Jaarbeurs Verrast Fotojournalist van het Jaar JAARBEURS UTRECHT/HOLLAND 10 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 17 juni 1992 roolfotograaf werd uit vijftien kandidaten unaniem als win naar aangewezen. De .long is een gedreven mens. ..Door hard werken en je inzetten voor je krant kun je wat bereiken. Het vak vraagt veel aanpassingsver mogen en het geeft je een jachtig bestaan." Hij verheelt niet dat hij zijn eigen mening op het nieuws geeft. ..Ik pro- Een van de activiteiten die de Stichting De Zilveren Camera op zich heeft genomen is het samenstellen van een reizende tentoonstelling waarin al het winnende en een selectie van het ingezonden fotowerk is op genomen. De foto's voor deze tentoonstelling zijn afgedrukt door Kodak Nederland en in gelijst door Barth lijsten. De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs is de eerste die de tentoonstelling binnen haar muren heeft. Frits Meijst (23) jongste foto Dirk Buwdjda: geestelijk gehandicapt meisje speelt engel foto Klaas Jan van de Weij: Greg Lemond uitgeput Koerdische vluchtelingen op de grens tussen Irak en Turkije. Frits Meijst heeft dit menselijk drama vorig jaar gefotografeerd en er de Zilveren Camera 1991 mee gewonnen. De Zilveren Camera is de hoogste onderscheiding in de gelijknamige jaar lijkse wedstrijd, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten. Rijswijk 8 t/m 21 juni: Druk Communication foto Wubbo de Jong: Musicalsterrelje foto Henk Tukker: Youp van 't Hek Cor de Koek, freelance fotojournalist te Haaften, heeft voor de tweede keer de Utrechtprijs gewonnen. De Koek krijgt deze prijs omdat hij met zijn voortreffelijke prestaties de regionale fotojournalistiek een bijzondere dimensie geeft. 1 lij is een voorbeeld voor al le fotojournalisten in de re gio. die menen dat hun mo gelijkheden maar beperkt zijn. Cor sluit hierop aan: ,.Ik wil die prijs niet voor mezelf houden: die deel ik met alle andere fotografen. Er zijn zoveel goeie foto journalisten. En ach. die on derscheiding.... het doet met veel meer als een volsla gen onbekende naar me toe komt en zegt: Bent u niet meneer De Koek? Ik ken uw foto's." De jury stelt, dat het geografisch begrensde werkgebied De Koek niet heeft belet zijn vleugels nog verder uit te slaan. ..Hij heeft een duidelijke eigen signatuur ontwikkeld, een eenheid en een lijn. Dat blijkt met name uit zijn werk in 1991. waaronder de vuur- werkbrand in Culemborg en prachtige series in het Alge meien Dagblad over het uit vaartwezen en het sociale gezicht van Nederland. Westkapelle 20 t/m 26 juli: Ve r e n i gi n gsge bo u w Heerlen 30 augustus t/m 18 oktober: Thermenmuseum Amstelveen 31 augustus t/m 18 oktober: Roto Smeets Publishing en Printing BV v Astma Fonds Informatie over astma, bronchitis en longemfyseem werkdagen van 10 tot 17 uur Een selectie van het ingezonden werk voor De Zilveren Camera en een selectie van foto's van de Fotojournalist van het Jaar en van de winnaar van de Utrechtprijs zijn te vinden in het boek Jaar te Kijk. Dit jaarboek over de Nederlandse fotojournalistiek wordt uitgegeven door uit geverij Foto en is te koop in de boekhandel. De winnende foto's tonen de ontreddering van de Koerdi sche vluchtelingen. Het zijn ingehouden, emotionele en tot de verbeelding sprekende foto's. Koerden die wegzak ken in de drassige grond. Wanhopig graaiende handen uitgestrekt naar een vocdsel- dropping. Meijst kwam bij toeval terecht in de vluchte lingenkampen. Hij is er met openbaar vervoer naar toe ge gaan en fotografeerde daar voor zijn eindexamen. Meijst is met zijn drieëntwintig jaar de jongste fotograaf die ooit de Zilveren Camera won. Over zijn stageperiode bij het Parool zegt hij- ,.Ze vonden mijn foto's daar in het begin te afstandelijk. Door veel te kij ken naar foto's van Wubbo de Jong (zie elders op deze pagi na) heb ik die 'afstandelijk heid' afgeleerd." En volgens het juryrapport is dat gelukt. Frits krijgt de Zilveren Came ra voor de indringende en in tegere wijze waarop het vluchtelingenprobleem in beeld is gebracht. Dat de win nende serie volgens de jury ook beantwoordt aan de foto- technische kwaliteit, ontlokt hem de opmerking: ..Goede foto's blijken geen produkten van speciale high-tech te zijn, maar van betrokkenheid." Frits Meijst over de hoogste Nederlandse bekroning in de fotojournalistiek: ..Ik was erg verrast en danste door de ka mer toen ik het hoorde." Ilij is geïnteresseerd in andere volkeren en culturen. Met na me de tegenstellingen fascine ren hem. „En die vind je vooral in oorlogsgebieden. Door mijn aanwezigheid in die gebieden hoop ik mensen in Nederland duidelijk te ma ken wat de achtergrond van die tegenstellingen is. Veel te genstellingen ontstaan door onwetendheid. Mensen we ten te weinig van eikaars ge woonten en cultuur." Hij wil het geldbedrag verbonden aan de prijs investeren in re- De jury schrijft in haar rap port dat de kwaliteit van het ingezonden werk over het al gemeen goed is en een goed beeld geeft van de kwaliteit van de Nederlandse fotojour nalistiek. De voor dit jaar voor het eerst vastgesteld ca tegorie 'Dagelijks Nieuws' - opnamen van gebeurtenissen die doorgaans op de stads of regiopagina's worden gepu bliceerd - was goed vertegen woordigd. Het aantal foto's dat in deze categorie werd in gestuurd was groot en kwali tatief goed. De categorieën Buitenlands Nieuws en Bui tenland Features waren sterk vertegenwoordigd en laten zien dat de trend, die enige jaren geleden is ingezet om reportages in het buitenland te maken, zich steeds verder ontwikkelt. De categorie Sport scoorde in aantal in ver gelijking met voorgaande ja ren laag. Maar kwaliteit heeft niets te maken met kwanti teit: de winnende foto in deze categorie wordt inmiddels door collega-journalisten ge kwalificeerd als een wereld plaat. Wubbo de Jong (46) is uitge roepen tot Fotojournalist van het jaar 1961Wubbo werkt als fotojournalist bij Het Parool. Na de Zilveren Camera voor zijn Roemeense Kus in 1660. is hij nu op basis van zijn hele oeuvre uitgeroepen tot Foto journalist van het Jaar. He Pa- beer een sfeer weer te geven. Een sfeer, zoals ik die ervaren heb." Daarom, zo zegt Wub bo, is een foto altijd een inter pretatie van de actualiteit. Wubbo is blij met zijn uitver kiezing. Al een aantal jaren kwam hij als tweede genomi neerde uit de bus. ,.Ik ben blij dat ik geen tweede Joop Zoe temelk blijk te zijn." Het ju ryrapport schrijft over het fo towerk van Wubbo de Jong: hij schept een journalistiek en onafhankelijk beeld, maar onderscheidt zich vooral dooi de warmte en de menselijk heid in zijn beelden. De jury was sterk onder de indruk van zijn reportage over a ids-kin deren in Roemenië. „Hij is een sociaal bewogen mens en richt zich bij voorkeur op de mens in zijn omgeving, vaak ook op de mens en zijn be kommernis." De jury die uit 15 kandida ten Wubbo de Jong heeft ge kozen als fotojournalist van het jaar 1991 bestond uit voorzitter Wil de Jong (eind redacteur NOS-televisie); Dick Koersen (oud-fotojour nalist); Johannes Dalhuysen (fotojournalist De Tele graaf); Theo van 1 louts (foto journalist Panorama); Ma rion Schut (directeur Trans- world Features) en Joop Swari (directeur Joop Swart Productions). Een keuze uit de foto's die de Nederlandse fotojournalisten inzonden voor de wedstrijd om De Zilveren Camera vindt de lezer op deze paginaHet zijn allemaal bekroonde fo to's. foto Wubbo de Jong: Roemeens 'aids' kind portages in het buitenland. De jury van de Zilveren Ca mera 1991 bestond uit: voor zitter Dirk Ketting (oud-voor zitter NVF), Anne Lugthart (fotoredacteur Panorama); Ben Hansen (fotoredacteur ANP); Ton Mascini (direc teur Zefa Nederland); Adriaan Monshouwer (direc teur Canon Image Center); Jenny Smets (chef fotoredac tie Trouw); Theo Oudenaerd (fotoredacteur De Volks krant); Betty van Vliet (foto redacteur Algemeen Dag blad) en Louis Zaal (fotore dacteur Hollandse Hoogte). Zij beoordeelden 3.609 fo to's, ingezonden door 301 fo tojournalisten. foto brits Mei/st De Zilveren Camera Koérdisrhe vluchtelingen ftvivivrv&vrv*"** De Zilveren Camera u

de Faam | 1992 | | pagina 10