zeeuwse CHESTERFIELDSHOW Strandhotel Vlissingen Slank en gezond dankzij TFM van Swiss Figure GROOTHANDELS- PRIJZEN Qnein of (finootco Luaterschap uualcheren watersehepsboed Vrijdag 14 en zaterdag 15 februari a.s. DE ADVERTORIAL; EEN MANIER OM ANDERS TE ADVERTEREN WIE DOET WAT IN WATERLAND Waterkeringen Wegen Topcollectie origineel Engelse Chesterfield 3 jaar schriftelijke garantie op leder en 5 jaar op binnenwerk Eigen import dus topkwaliteit tegen Het hier afgebeelde model Carlton als 3 2 combinatie Alleen tijdens de show van f 5995,- voor Inruil oude model mogelijk. Eigen servicedienst Met certificaat van echtheid Origineel Schots runderleder (50 kleuren) Franco thuis, door geheel Nederland Andere aanbiedingen, b.v. 3/2 Eton van 6.995,- voor 4.995,- of 3/2 Wickham van 9.995,- voor 7.995,-, etc. etc.! Boulevard Evertsen 4, Vlissingen. Geopend vr. van 9.30-21.00 za. van 9.30-17.00 WATTSTRAAT 2, 4004 JS TIEL IMPORT GROOTHANDEL VERKOOP INGELANDEN BIJEENKOSMTEN IN MIDDELBURG EN OOSTKAPELLE WIJZIGING ONDERHOUD WATERLOPEN 10 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 12 februari 1992 GEZAMENLIJKE VOORLICHTINGSRUBRIEK VAN DE ZEEUWSE WATERSCHAPPEN, WAARIN OPGENOMEN DE INFORMATIE VAN UW WATERSCHAP veerhaven of het opspuiten van een strand nu door Rijkswa terstaat worden uitgevoerd, ter wijl het herstel van stormschade aan dijken nu weer een water schapsaangelegenheid is. In deze editie zullen we een globale om schrijving geven van wie wat waar doet op het terrein van wa terkering en wegen in de provin cie Zeeland. In een waterrijk land als Neder land moeten op het gebied van waterkering, waterhuishouding en de land- en vaarwegen vele werkzaamheden worden uitge voerd die er voor zorgen dat de belangen (veiligheid, productie, milieu, vervoer etc.) van verschil lende groepen zo goed mogelijk tot zijn recht komen. Ter beharti ging van soms tegenstrijdige, soms elkaar rakende belangen zijn vaak diverse organisaties ac tief binnen een taakgebied. Zo -heeft bijvoorbeeld een recreant, maar ook een boer en een na tuurbeschermingsorganisatie en een inwoner baat bij een bepaal de hoogte van het waterpeil. Voor buitenstaanders is het vaak niet eenvoudig te scheiden waar om bepaalde werkzaamheden, zoals het uitbaggeren van een In het algemeen kan gesteld wor den dat het rijk zorg draagt voor handhaving van de kustlijn tot aan de duinvoet. Het ophogen van het strand (strandsuppletie) is om die reden dan ook een van de werkzaamheden die de rijks overheid betaalt. De taak van de provincie op dit gebied zou kunnen worden sa mengevat als toezichthouder. De bescherming van mens, dier, gebouwde en ongebouwde ei gendommen is niet alleen de oudste, maar ook de meest vitale taak van het waterschap. Waterkeringszorg bestaat uit het totstandbrengen, instandhouden, verbeteren en onderhouden van waterkeringswerken en het bin nendijkstelsel dat waterstaatkun dig van belang is. Waterkeringen vallen in Zeeland De breedte van de weg bepaalt de categorie. grofweg uiteen in de volgende categorieën: primaire waterkeringen, die het water van de Noordzee en de Ooster- en Westerschelde keren (zowel dijken als duinen); - waterkerende binnendijken. Daaronder worden dijken ver staan die het water tegenhou den van kanalen of andere wateren die door dammen of sluizen zijn afgesloten; overige binnendijken. Deze 'slapers' hebben in het verle den het water buitengehou den, maar ze zijn door een reeks van inpolderingen in de loop der eeuwen qua water keringsfunctie op het tweede plan geraakt. In 1976 was in Zeeland een rege ling getroffen voor de financie ring van dijkversterkingen, de aanleg van inlaagdijken en het herstel na dijkvallen en oeveraf- schuivingen. De regeling stond bekend onder de naam 80-10-10: het rijk betaalde tachtig procent, terwijl provincie en waterschap het restant gelijkelijk verdeelden. Omdat bij het onderhoud van de twee grote zeearmen in Zeeland specifieke zaken zoals erosie een rol spelen, is de financiering van het onderhoud niet opgenomen in de Wet op de waterkering, waarvan het ontwerp nu in be handeling is bij de Tweede Kamer. Vorige maand hebben rijk, provin cie en waterschappen een nieu we regeling getroffen voor de financiering van het onderhoud van de zeearmen Ooster- en Westerschelde. De kosten die waterschappen moeten maken ter bestrijding van de oevererosie langs de Westerschelde zullen door het rijk worden betaald. Bij het onderhoud aan de dijken van de Oosterschelde zal de rijks overheid 60% van de lasten dra gen, terwijl de provincie 30% financiert en de waterschappen de resterende 10% voor hun re kening nemen. komt per 1 januari 1993 te ver vallen. De indeling was geba seerd op de verhardingsbreedte van de weg. De Wet Uitkering Wegen regelde op grond van de ze indeling de uitkeringen voor onderhoud, verbeteren, instand houden en totstand brengen van wegen. Grofweg gezegd beheerden de waterschappen tot nu toe de pol derwegen. De situatie op Wal cheren waar een apart wegschap functioneert naast het water schap is vrij uniek. De scheiding is in 1954 tot stand gekomen toen de 19 Walcherse gemeenten en het toenmalige waterschap zochten naar een eenduidige be- heerseenheid. Daarnaast waren zowel het rijk, de provincie als de gemeenten wegbeheerders. De situatie zal met ingang van 1 januari 1993, als de Wet herver deling wegenbeheer van kracht zal worden, een duidelijker beeld te zien geven. Naast de voor een ieder bekende rijkswegen, neemt de provincie alle verbindingswegen tussen be langrijke kernen voor haar reke ning (de voormalige secundaire en tertiaire wegen met een ver hardingsbreedte tussen de zes en zeven meter). De gemeente is in de nieuwe regeling de derde wegbeheerder. In de drie weste lijke provincies, waar water schappen al wegbeheerder waren, is uit doelmatigheidsoog punt besloten dat de water schappen alle wegen buiten de bebouwde kom (behalve de rijks- en provinciewegen) zullen onder houden. Het betekent een aan zienlijke taakuitbreiding voor de zeven Zeeuwse waterschappen, temeer daar wegbeheerders ook verantwoordelijk zijn voor de vei ligheid. De financiering komt via een wettelijk vastgelegde sleutel uit het Gemeentefonds. Dijken markeren het Zeeuwse landschap. Het onderscheid primaire, secun daire, tertiaire en quartaire wegen Vragen omtrent onderwer pen uit deze informatieru briek kunt u richten aan de Zeeuwse Waterschapsbond Postbus 179, 4330 AD Middelburg, Tel. 01180-15751 y ft t. Graag tot ziens in: maakt topkwaliteit chesterfield betaalbaar De bijeenkomsten duren onge veer 2 uur. Dit jaar ontbreken de excursies als onderdeel van het program ma. Hiertoe is besloten bij gebrek aan nieuwe bezienswaardige grootschalige werken. Wie de ingelandenbijeenkomsten wil bijwonen, hoeft zich niet per se aan te melden. Inwoners van Walcheren kunnen op donderdag 27 februari en 18 maart de openbare bijeen komsten van het waterschap bij wonen. Doel van dergelijke bijeenkomsten is om belangheb benden te informeren over be langrijke waterschapsontwikkelingen. Ook zal de door de cineast Jaap Wol- terbeek gemaakte nieuwe diapro ductie, getiteld "Kent u het waterschap Walcheren?", wor den vertoond. De ingelandenbijeenkomst op donderdag 27 februari wordt ge houden in Hotel Bos en Duin, Duinweg 82 te Oostkapelle. De aanvang is 14.00 uur. Op woensdag 18 maart wordt de ingelandenbijeenkomst georgani seerd in de Stadsschouwburg, Molenwater 99, te Middelburg. De aanvang is 19.30 uur. Onder voorbehoud ziet het pro gramma er op beide ingelanden bijeenkomsten als volgt uit: woord van welkom, consequen ties van het inwerkingtreden van de Waterschapswet, toelichting op de begroting 1992, vertoning diaproductie over het waterschap en zijn taken, uitleg over het ge wijzigde onderhoud aan waterlo pen en sloten. Na iedere inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. "Kent u het waterschap Walcheren?" Onder deze titel heeft het waterschap een ca. 20 minu ten durende diaproductie la ten maken over het waterschap en zijn taken. Het werd namelijk als een gemis ervaren dat het waterschap geen eigen visueel voorlich tingsmateriaal had. De pro ductie is gemaakt door de Middelburgse cineast Jaap Wolterbeek. De officieuze presentatie vindt plaats op de ingelan denbijeenkomsten van 27 fe bruari en 18 maart. Op 27 maart wordt de productie of ficieel gepresenteerd aan de Algemene Vergadering van het waterschap. Vanaf 1 april a.s. is de diapro ductie op videoband voor uit leen beschikbaar (niet voor individuele personen). Voor reserveringen kunt u contact opnemen met Anne-Lies van Liere (01180-15751). In het belang van een goede wa terbeheersing is het noodzakelijk dat de waterlopen op Walcheren (watergangen, kreken, sprinken, sloten e.d.) regelmatig worden onderhouden. Dit onderhoud omvat het schoonmaken en maaien van bo dem en talud van de waterloop en het schoonmaken van buislei dingen in dammen (klein onder houd) en het op de voorgeschreven afmetingen brengen van de waterlopen (het zgn. delven), het herstellen van talud-verschuivingen en waar no dig aanbrengen van oeverbe schoeiingen (groot onderhoud). Het groot en klein onderhoud zal als volgt plaats gaan hebben. Het groot onderhoud van alle wa terlopen op Walcheren waarover het waterschap zeggenschap heeft, wordt met ingang van 1993 door en voor rekening van het waterschap uitgevoerd. Naast de kreken, watergangen en sprinken, die het waterschap van oudsher reeds onderhoudt, zal het waterschap dus nu ook de sloten (onder welke benaming ook bekend) gaan delven, het geen voorheen door de naastlig gende gebruiker of eigenaar geschiedde. Het klein onderhoud van alle slo ten op Walcheren waarover het waterschap zeggenschap heeft, zal worden opgedragen aan de gebruikers (erfpachters, pach ters) of bij ontbreken daarvan aan de eigenaren van de ter weerszij de aan de sloten gelegen gronden. De frequentie van het klein on derhoud is afhankelijk van het be lang van de sloot voor de waterbeheersing. Belangrijke slo ten, zgn. schouwsloten, moeten jaarlijks worden onderhouden; bij minder belangrijke sloten, zgn. niet-schouwsloten, zal voorlopig een periode van éénmaal in de negen jaar worden aangehouden, tenzij in de praktijk blijkt dat dit vaker moet gebeuren. De omvang van het klein onder houd is afhankelijk van de aard van de sloot. Bij kavelsloten die nen de aangrenzende gebrui kers/eigenaren de sloot voor de halve breedte te onderhouden; bij wegsloten dienen de aangren zende gebruikers/eigenaren de sloot beurtelings voor de hele breedte te onderhouden. Wordt de frequentie en omvang van het klein onderhoud tesamen bezien dan levert dat het volgen de beeld op. Kavelsloot/schouwsloot: de aan grenzende gebruikers/eigenaren dienen deze sloten jaarlijks ieder voor de halve breedte te onder houden. Onderhoud waterloop. Kavelsloot/niet-schouwsloot: de aangrenzende gebruikers/eige naren dienen deze sloten één maal in de negen jaar ieder voor de halve breedte te onderhouden. Wegsloot/schouwsloot: de aan grenzende gebruikers/eigenaren dienen deze sloten ieder éénmaal per twee jaar voor de volle breed te te onderhouden. Wegsloot/niet-schouwsloot: de aangrenzende gebruikers/eige naren dienen deze sloten ieder éénmaal per achttien jaar voor de volle breedte te onderhouden. Voorheen was het onderhoud (groot en klein) van een wegsloot enkel een zaak van de gebrui ker/eigenaar van de aan de over zijde van de weg gelegen grond. Dit met als consequentie dat de wegbeheerder niet met onder houd kon worden belast. In de nieuwe opzet wordt de wegbe heerder, als aangrenzende ge bruiker/eigenaar, wél bij het wegslootonderhoud betrokken. De sloten waarvan het klein on derhoud berust bij de gebui- kers/eigenaren zijn door het waterschap aangegeven op kaarten. Op deze kaarten kunt u zien wan neer en welke sloten door wie moeten worden onderhouden. Voorzover de plaatsing op de kaart wijziging brengt in bestaan de onderhoudsverplichtingen hebben de betrokkenen hiervan schriftelijk bericht ontvangen. De kaarten liggen van 16 januari tot en met 17 februari 1992 ter inzage op het waterschap Wal cheren, Groenmarkt 10 te Mid delburg. Eventuele bezwaren tegen de plaatsing op de kaarten kunnen tot en met 17 februari 1992 schriftelijk worden inge diend bij de Algemene Vergade ring van het waterschap Walcheren. 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Wal cheren. Voor meer informa tie kunt u terecht bij het Waterschap aan de Groen markt 10 in Middelburg. Tel. 01180-15751 MmmiïÈMMmm Voor een groot aantal mensen zijn de decemberse feestdagen nu boze herinneringen. Waren de vet rolletjes (toen) net een beetje verdwenen, na de overheerlijke maar o zo calorierijke diners zitten ze er weer stevig aan. En met bikinieweer in het vooruitzicht moeten straks wat verlegen de eerste zonnestralen op de huid worden ontvangen. Swiss Figure, een afslankinstituut in Middelburg, heeft de vakkennis in huis om blijvend de vetrol letjes de baas te blijven. De zogenaamde Thermo Fysische Methode wordt er toegepast. Daarbij wordt actief en passief aan het welzijn van een 'toonbaar' lichaam gewerkt. wordt blootgesteld aan een ozon-zuurstof meng sel, met uitzondering van het hoofd. Met deze me thode worden de bloed somloop en de stofwisseling gestimu leerd. Behalve de behande ling in het instituut aan de Lammerensteeg krijgt de cliënt ook voedingsadvie zen waarvoor een diëtiste verantwoordelijk is. De eigenaresse van Swiss Figure, Patricia Davidse, doet overigens geen vage beloftes. Sterker nog: ze geeft garantie op weg te werken pondjes. „Zwart- op-wit", verzekert ze. Me vrouw Davidse steunt op jarenlange ervaring met de TFM. Patricia Davidse en haar medewerksters gaan uit van gericht afslanken. „Er zijn dames die vinden dat ze te dikke bovenbenen hebben of dat de een slan kere buik willen. Komt zo'n dame bij ons binnen, dan gaan we eerst na wat er wat af moet. We meten de omvang en gebruiken de weegschaal daarvoor". Mevrouw Davidse bepaalt aan de hand van de eerste kennismaking en metingen de behandeling die gevolgd moet worden. De behandeling bestaat uit twee delen - een actieve en een passieve. Bij de ac tieve behandeling wordt gebruik gemaakt van een TFM-bed. Daarop maakt de cliënt vanuit voorge schreven posities doelge richte bewegingen. Het lichaam wordt zodoende, op afwisselende plaatsen belast. Het TFM-bed oog als een futuristische door zichtige cabine en is ver warmd. De oefeningen gebeuren onder individuele begeleiding. SWISS FIGURE Naast het actieve deel 9 bestaat er een passief deel, waarbij het lichaam Q118Q-33601 Elke 14 dagen kunnen adverteerders in de rubriek Produkt Informatie hun speciale boodschap op 'een andere wijze' aan de consument kenbaar maken. Anders dan anders? Zeker. Er bestaat immers een logische honger naar informatie bij het publiek. Het wil op de hoogte zijn van ontwikkelingen en waar wat te koop is. Stelt u zich als adverteerder maar eens in de schoenen van een consument. In de landelijke media ziet u een nieuw pro dukt en u denkt, dat zou ik wil len hebben. Maar waar is dat dan te koop? Wij van de Faam/Vlissinger bieden de ruimte om anders te adverteren met produkten of service die uitvoeriger die nen te worden belicht dan vaak in een gewone adverten tie mogelijk is. Dit fenomeen heet 'ADVERTORIAL' en is eigenlijk niets meer dan uw reclameboodschap verpak ken in een redaktionele vorm. INTERESSE; BEL EVEN DE FAAM/DE VLISSINGER POSTBUS 5017 MIDDELBURG TELEFOON 01180-81000 VRAGEN NAAR: JERRY TUPANWAËL.

de Faam | 1992 | | pagina 10