UIT HET ZAKENHART Project Talen zonder grenzen JMftllE De prijzen Tien jaar X-Ray en Bubbles in Vlissingen Theaterlijn Een avondje muziek Kruiswoordraadsel Inzenden ~7<' Walchers Wijnmakers- houdt Zeeuws Festival en Bierbrouwers Gilde in april in Goes 06 - 8381* Brochure beleid provincie Zeeland Videotheek Hollywood in centrum Middelburg Lotto/toto krijgt nieuw inleversysteem le list voor gratis lenzen: "Pap, die bril van jou kan écht niet meer" Zeeland Waterland 1992 geeft informatie over waterrecreatie Kamer van Koophandel houdt workshops bedrijfsopvolging 3e list voor gratis lenzen: "Zeg oma, kunt u de ondertitels nog wel lezen? -"BsS= Nieuw aanbod van cursussen Zeeuwse Vrouwenraad 2e list voor gratis lenzen: "Schat, ik heh zó'n leuk montuur voor je gezien" Zij vielen in de prijzen Gratis zachte lenzen voor uzelf of voor een ander bij aanschaf van een nieuwe bril, of 100,- korting wanneer elke seconde telt... De Nieuw Amsterdam Uit de vele inzendingen van de puzzel van veer tien geleden zijn drie winnaars getrokken. I HARTGRONDIG Ad Hanneman Woensdag 5 februari 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 Een samenwerking tussen de provinciale Zeeuwse VVV en het provinciaal bestuur heeft geleid tot de uitgifte van de brochure 'Zeeland Waterland 1992'. Mid dels de brochure wordt gebun delde informatie verstrekt aan alle recreanten op en rond de Zeeuwse wateren. De brochure wil in feite alle zwemmers, zeilers, surfers, sportvissers en duikers van dienst zijn met alle feitelijke infor matie over de mogelijkheden voor het beoefenen van hun sport en welke keuzemogelijkhe den er zijn op het gebied van uit stapjes en attracties. Ook worden inlichtingen verstrekt over de kwaliteit van het zwem water in Zeeland, over veilig va ren en zwemmen en over milieuvriendelijk recreëren. Onder de titel 'Zeeland Was(s)erleben' is de publicatie ook in het Duits beschikbaar. De Kamer van Koophandel houdt in samenwerking met TRIM Beg- hijn Sneep Melse en notaris kantoor Frantzen Van Sisseren twee workshops over bedrijfsop volging. Tijdens de workshops zal nader worden ingegaan op een aantal zaken die een rol gaan spelen bij een bedrijfsopvolging. Op 10 februari komt de besloten vennootschap aan de orde en op 17 februar de eenmanszaak, de vennootschap onder firma en de commanditaire vennootschap. Mr. C.W.B.M. Wouters van TRN Begheijn Sneep Melse licht de fiscale zaken toe terwijl notaris P.J.E. Frantzen de civielrechtelijke aspecten behandelt. Beide workshops worden gehou den in Hotel Terminus in Goes van 13.30 tot 18.30 uur. Aanmel ding kan gebeuren via de Kamer van Koophandel, tel. 01180-73500. In het kader van de grensover schrijdende samenwerking op het terrein van onderwijs en onderwijs-beleid tussen de pro vincies West-Vlaanderen, Oost- Vlaanderen en Zeeland is het project 'Talen zonder grenzen in onderwijs en beroep' opgezet door Euregio Scheldemond. Het project is opgezet omdat is geconstateerd dat het vreemde talenonderwijs steeds belangrij ker wordt met het oog op de tot standkoming van de interne Europese markt maar tevens om dat dat onderwijs niet of nauwe lijks aansluit op de belevingswereld van de doel groep. De doelstelling van het project is om met toepassing van nieuwe technologieën op audio visueel gebied nieuw cursusma teriaal te ontwikkelen dat geschikt is voor studenten, wer kenden met een specifieke scho- lingsvraag op het gebied van talenkennis en voor werkzoeken den met een technische ach tergrond. Aan het project werken vier scholen mee; een daarvan is de scholengemeenschap voor be roepsonderwijs De Wellinge in Middelburg. De andere drie zijn gevestigd in Kortrijk, Eeklo en Terneuzen. Het project is finan cieel mogelijk gemaakt door bij dragen van de provinciebesturen, Euregio Scheldemond, het regio nale bedrijfsleven en de project- scholen. Lia en Mart Verdonk in hun videotheek Hollywood aan de Lange Noordstraat in Middelburg. De binnenstad van Middelburg is een videotheek rijker. Aan de Lange Noordstraat zijn Mart en Lia Verdonk de videotheek Holly wood gestart. Mart Verdonk, werkzaam bij de Delta Nutsbe drijven, ziet de videotheek als een serieuze hobby. Toen hij de kans kreeg om een voorraad speelfilms over te ne men van een videotheek uit het noorden des land, besloot hij sa men met zijn vrouw een video theek te beginnen. Voordat hij echter een geschikt pand had ge vonden in de binnenstad van Middelburg ging er nog al wat tijd In de winkel wordt uitbetaald tot 100 gulden, dat was voorheen een paar tientjes minder". Met ingang van 17 februari kun nen de loto/totospelers via een nieuw inleversysteem hun geluk gaan beproeven. Op vier plaatsen in Middelburg staan speciale computers op gesteld, waarmee het spelformu- lier kan worden gelezen. De terminal verbindt het verkoop punt rechtstreeks met het hoofd kantoor van de Stichting de Nationale Sporttotalisator in Den Haag. De computers, compleet met een beeldscherm voor de klant, staan bij Sigarenhuis Anno 1920 in de Segeersstraat, Ta baksspeciaalzaak Burger aan de Korte Delft, Loeks Boekhandel op de Nieuw Burg en in de tabaks winkel van 't Westende in Dau- wendaele. Bij deze zogenaamde 'Spelnet winkels' is men door dit nieuwe inleversysteem verlost van allerlei administratieve handelingen. De formulieren worden in de compu ter gestopt en de klant krijgt een kassabonnetje met daarop alle gegevens als bewijs. De heer II. van 't Westende van de gelijknamige tabakswinkel ziet er wel voordelen in. „De klanten kunnen nog vlak voor de sluiting op zaterdag meedoen. Als ze het zelf willen kan de computer ook de getallen willekeurig invullen. Bovendien kan er veel sneller uit betaald worden. L.J. van 't Westende in zijn winkel in Dauwendaele. Op 1 februari 1982 las het echt paar Haak in een Nederlands dagblad onder het kopje zaken en transacties een advertentie, die er uiteindelijk toe zou leiden dat op 1 februari jongstleden feest kon worden gevierd bij X-Ray en bij Bubbles. Op die datum was het namelijk tien jaar geleden dat Wietse Haak en zijn vrouw naar Vlissingen trokken om te kijken of ze er 'iets voor zichzelf' kon den beginnen. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling dat hun ondernemerschap in de Vlissingse binnenstad gestalte zou krijgen via een bruin café; maar zowel het ontbreken van de financiële middelen als de beno digde diploma's verhinderden dat. De keus viel toen op een winkel van tweedehands kleding annex koffieshop. Met behulp van twee bankinstellingen en de positieve inbreng van een aantal personeelsleden, die niet alleen steun maar ook vaak goede ideeën aandroegen, is na tien jaar een kleine onderneming ontstaan die een eigen plaats in het Vlis singse heeft verworven. Met name in de beginjaren liep lang niet alles van een leien dak je. Om uiteindelijk meer te kun nen investeren in zijn onderneming, werkte Wietse Haak zelfs een tijdlang bij een ar beidsbureau. Na vier jaar huis vesting in de Walstraat deed de mogelijkheid zich voor om een vestiging in de St. Jacobspassa- ge 19 te openen: en dat werd Bubbles. In een later stadium werd ook de boetiek X-Ray ver plaatst naar de St. Jacobspassa- ge en wel op nr. 12. Al snel bleek dat deze locatie door een gebrek aan winkelend publiek wat min der geschikt was. De mogelijk heid tot aankoop van het pand St. Jacobspassage 19 werd dan ook met beide handen aangegre pen. „Met de goede vooruitzich ten voor de Vlissingse binnenstad voor ogen hebben we besloten tot deze koop en na een grondige verbouwing van vier maanden, om meer winkelruimte te creëren en de bovenwoning te renoveren, hebben we ook dat hoofdstuk van ons ondernemers- verhaal met succes afgesloten", aldus een trotse Wietse Haak. ■hartstichting overheen. Uiteindelijk werd het het voormalige woonhuis aan de Lange Noordstraat. Mart Verdonk hoopt vooral publiek te trekken uit de wijken Klaienbeek, Griffi oen en Nieuw Middelburg. Deze wijken liggen op een paar minu ten afstand van de videotheek en beschikken zelf niet over een winkel voor de videoverhuur. Het assortiment van de video theek is ruim. Alles genres van voorbespeelde videobanden zijn te huur. Voor in de winkel zijn de kinderfilms op overzichtelijke wij ze uitgestald. Midden in de win kel liggen de nieuwe films van de landelijke videofilm top vijftig en achterin de actiefilms en sex- films. Mart Verdonk verhuurt graag kwalitatieve goede speel films. Volgens hem moet je de goede films in huis hebben voor dat de klant hoort of leest over deze films. De videotheek is van maandag tot en met vrijdag geopend van 16.00 uur tot 21.00 uur en in het weekend van 14.00 uur tot 21.00 uur. De Zeeuwse Vrouwenraad heeft in samenwerking met de Volks hogeschool Zeeland voor de eer ste helft van 1992 een aantal cursussen ontwikkeld. Middels een nieuwsbrief maakt de Vrou wenraad tevens bekend dat een voortgezette samenwerking met de Volkshogeschool in de toe komst wegens wijzigingen in provinciale subsidieregelingen op losse schroeven staat. De raad zal in dat geval trachten het cur susaanbod op een andere manier voort te zetten. Het cursusaanbod bestaat uit vier externe cursussen, twee in terne cursussen en één combina tie van beide. De laatste betreft de cursus discussie- en vergader techniek. Deelname aan alle cur sussen staat open voor alle vrouwen in Zeeland. De overige zes cursussen zijn: Probleemoplossend Vergaderen, Notuleren kun je leren, Public Re lations deel II, Voorzitten en Lei dinggeven, Beleidsplannen Werkplannen en Spreken in het Openbaar. Opgave tot deelname en het in winnen van inlichtingen kan ge beuren bij het secretariaat van de Zeeuwse Vrouwenraad, Postbus 429, 4330 AK Middelburg. Tel. 01180-34733. Een retourtje Antwerpen op za terdagavond. Dat is de prijs die Carlier Toers in de vorm van een speciaal voor deze lijn ontworpen theatercheque beschikbaar stelt aan één van de winnaars van de ze puzzel. Let wel: voor twee per sonen. De winnaar kan op zaterdag avond comfortabel naar Antwer pen reizen om er wat dan ook te doen. Bezoek aan een theater, een restaurant of gewoon stap pen zijn de mogelijkheden. Carlier regelt trouwens van alles voor deze reis, dus ook reserveringen. Alcoholcontrole? Niet aan den ken. De Carlier-chauffeur zorgt voor een prima thuisreis. De te rugreis is trouwens variabel. De bus vertrekt retour Zeeland om middernacht en om drie uur. Carlier bust elke zaterdag naar Antwerpen en noemt deze trip de Theaterlijn Antwerpen. Wie er meer over wil weten over deze lijn kan terecht bij het reisbureau van Carlier in de Gravenstraat in Middelburg. Overigens is deze theatercheque - bijvoorbeeld om cadeau te geven - verkrijgbaar bij datzelfde reisbureau. Eén van de winnaars van de weekpuzzel krijgt twee vrijkaart- jes voor het optreden van de we reldberoemde Spaanse flamenco-gitarist Paco Pena. Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? 58 - 13 - 8 - 7 - 16 - 32 - 54 - 40 - 43- 10 - 46 HORIZONTAAL: 1 weefsel; 4 roofvogel; 7 kledingstuk; 8 groot moeder; 10 bloeiwijze; 12 danspartij; 13 gezongen toneelspel; 15 hoofddeksel, 17 rekenk. vraagstuk; 18 waardigheidsbekleder; 20 wig; 22 klein kind; 23 snavel; 24 wijnsoort; 26 oude lengtemaat; 27 weinig vloeibaar; 28 vinnig; 29 gewricht; 31 vloerbedekking; 35 tel woord 37 waternimf; 38 voornamelijk; 39 vulkaan; 41 vruchtbare plaats; 43 woonschip; 45 zonder glans; 46 smjwerktuig; 47 bolge was; 49 gekuipt houten vat; 51 bewijs van betaling; 52 muzieknoot; 53 rechtsvoorschriften; 55 scheepskeuken; 58 geheel gevuld; 59 schrede; 61 niemendal; 62 lange, lage slee; 63 Europeaan; 65 groente; 66 kikvorsachtig dier; 67 kist van open latwerk; 68 knaag dier. VERTIKAAL: 1 doortochtgeld; 2 geloof; 3 priester; 4 omroepver eniging; 5 muzieknoot; 6 restant; 7 mann. dier; 9 vrucht; 11 elastici teit; 12 zitplaats; 13 zwaardwalvis; 14 lokspijs; 16 watervlakte; 17 havenstad in Egypte; 18 kleverige stof; 19 korte tijdsduur; 21 dunne plek; 23 ballenspel; 25 vrucht; 27 godin; 30 mal; 32 boomloot; 33 lofdicht; 34 roofdier; 36 priem; 39 100 jaar; 40 vreemde munt; 42 zoogdier; 44 beroep; 46 bosgewas; 48 boom; 50 kloosterzuster; 51 nog eens; 52 waterbewoner; 54 weefsel; 56 verdichting van water damp; 57 staat in de VS; 58 oude lap; 60 kinbaardje; 62 zangstem; 64 nummer; 66 per adres. Oplossing Puzzel week 5 HORIZONTAAL: 1. mossel; 6 tijdbom; 11 lus: 12 cel; 14 lui; 15 krab: 17 kolom. 19 cent; 21 koplamp; 22 dochter; 23 eg. 24 alles: 26 bij; 27 tel; 29 aan; 30 lip; 32 roman; 34 mager; 36 dar. 37 Bulgaar. 38 pet; 39 pedel; 41 teken. 44 nel; 45 rib, 47 nar; 49 om; 51 mijter; 53 e a 54 kasteel, 56 tokayer, 58 klei; 59 nevel, 61 mark; 62 Ier; 64 sir, 65 ver; 66 linnen; 67 zelden sinds 1985 de flamenco-afdeling van het Rotterdams Conservato rium, een opleiding op professio neel niveau. Het 'Flamenco in concert'-programma van vrijdag 14 februari, dat wordt gebracht met een selecte groep vrienden van Paco voegt het laatste en nieuwste facet toe aan zijn muzi kale veelzijdigheid. Het is een on derstreping van Pena's unieke gitaartalent. VERTIKAAL 1 makker; 2 slap. 3 su bliem; 4 es, 5 vel; 7 ijl; 8 duchtig. 9 biet. 10 matrijs; 12copla; 13 loden, 16 rog; 17 KMA, 18 mos: 20 neb; 25 languit; 27 toren. 28 label; 30 Laren; 31 peper, 32 rap; 33 nul, 34 mat;35 ren.40dertien. 42 karamel, 43 sokkel, 45 rijles; 46 beter. 48 varken; 50 mal, 51 men; 52 rol; 53 eer; 55 sein, 57 yard. 60 vis; 63 re. 65 v e Win woord: SPINOZA Deze gitaar-virtuoos treedt vrij dag 14 februari om 20.30 uur op in de St. Jacobskerk in Vlissin gen, samen met zijn Groot Fla menco Gezelschap in het kader van een drie weken durende toer- nee door Nederland. Pena leidt De Nieuw Amsterdam is de titel van een boek dat de geschiede nis bevat van de historische pas sagiersboot met die naam. Eén van de drie winnaar van deze puzzel krijgt het boek van Uitge verij Den Boer in Vlissingen toe gestuurd. Het boek bevat historisch materiaal dat geen en kele liefhebber van maritieme za ken mag missen. Het schip maakte in 1938 de eerste over tocht naar New York en werd toen gezien als een symbool van de oplevende economie na de De inzendingen van de oplossing van deze puzzel dienen uiterlijk binnen een week na verschijnen van de ze krant (op een briefkaart) verzonden te worden aan de redactie van De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. enorme crisisjaren. Nu nog wordt met respect gesproken over dit toonbeeld van Hollands scheeps- bouwvakmanschap. Dat wordt dus leesplezier voor de winnaar. De winnaar van de twee vrij- kaartjes van Uit in Zeeland, goed voor een avondje thea ter met The Shooting Party, werd B. van Zwieten in Vlis singen. C. van Tol in Valkenburg won het boek 'De Nieuw Amster dam' van Uitgeverij Den Boer in Vlissingen. Een retourtje Antwerpen op zaterdagavond voor twee per sonen met de Theaterlijn Ant werpen van Carlier Tours Middelburg werd gewonnen door W. van Oorschot in Vlis singen. Het Walchers Wijnmakers- en Bierbrouwers Gilde houdt voor het derde achtereenvolgende jaar een festival in het Ambachten centrum van de Hollandse Hoeve in Goes. Het festival, dat gehou den wordt op zaterdag 11 april, is dit jaar omgedoopt van Zeeuws Bierfestival tot Zeeuws Festival omdat dit jaar voor het eerst ook het zelf maken van wijn en li queur aan de orde komt. De samenwerking tussen de drie Zeeuwse bier-, wijn- en liqueur- makersgilden is tot stand geko men naar aanleiding van de grote belangstelling van de zijde van de vele amateurs voor de festivals die nu twee jaar achtereen in Goes zijn gehouden. Tijdens het komende evenement zijn er de gehele dag demonstraties, spel letjes en lezingen over de ver schillende onderwerpen. Zo geven bier-deskundigen als Jan de Bruin uit Brugge en Fred Lors- heid uit Zuidland op die dag acte de presence. Kw a een familielid, de buurvrouw of wie dan ook. \l> niemand in uw omgeving die gratis lenzen wil. en uw eigen hoofd er ook nicl naar staat, kunt u kiezen voor 100. korting op uw nieuwe bril. Kinek geeft gratis zachte contactlenzen w« liteitslenzen die normaal al gauw een paar honderd gulden kosten. Gratis iiij elke bril. inclusief aanpas sing. l)us dit is dé gelegenheid ens-wens eindelijk in vervulling Ie ~v laten gaan. Voor uzelf (naast uw bril) of oor Enkelvoudige contactlenzen, sterkte +5 t/m -5, Aanbieding geldig t/m zaterdag 29 februari 1992 Vptoimtt J J T: O C, E N GAAN O I' Middelburg, Lange Delft 8b, 0118013792 E N I J I N Tijdens het festival zullen tevens de Zeeuwse kampioenen bij het zelf maken van bier, wijn en li queurs bekend worden gemaakt. Ook staat de verkiezing van het beste Zeeuwse Amateurbier 1992 op het programma; van dat bier zullen door brouwerij De Gans in Goes duizend flessen worden gebrouwen. Kandidaten die in aanmerking willen komen voor de titel Zeeuws Kampioen Bierbrouwen, Wijnmaken of Liqueur-bereiden, dienen in Zee- INFOLIJN KINDERMISHANDELING '70<eMpe« tmwt Over sommige geheimen moet je prolen. Vorige week verscheen de bro chure waarin het beleidspro gramma 1992-1995 van de provincie Zeeland staat be schreven. De beleidspunten zijn vorig jaar geformuleerd door de lijstrekkers van de politieke partijen bij de besprekingen over de collegevor ming. Provinciale Staten hebben deze beleidspunten aanvaard in hun vergadering van 12 juli 1991. Meerdere exemplaren zijn af te halen of telefonisch te bestellen bij het informatiecentrum van de provincie, tel. 01180-31400. land woonachtig te zijn; hetzelfde geldt voor de brouwer van het beste Zeeuwse Amateurbier. Vo rig jaar werd een triple-bier, ge brouwen door Jan Passieux, uitgeroepen tot het Beste Zeeuwse Amateurbier 1991. Tij dens het festival op 11 april zal dit bier voor het eerst verkrijg baar zijn in flesjes en aan de tap. VCV-soap Zou RTL niet een soap-serie kunnen maken van VCV Zeeland, in de volksmond nog steeds Vlissingen genoemd. Het blijft er spannend, er wordt met mensen gegoocheld en in het diepst van ieders hart hoopt toch iedereen op de ene overwinning na de andere, getuige het geringe aantal supporters dat getuige wil zijn van weer een afgang. Zeker nu de passiefste trainer al ler tijden Louis Verstraaten de laan is uitgestuurd kan de reeks overwinningen in het verschiet liggen. En de dankzij zichzelf niet de beste trainer van Nederland geworden Bert Pentury kan gedegen aan zijn image werken. Toen ik maandag in de krant las dat Harry Verkaart de pijp aan Maarten had gegeven en 'het zinkende VCV-schip' verliet moest ik diep ademhalen. Dat wordt spannend, dacht ik. Wie of wat zou de of het volgende zijn. En houden we nog genoeg inventieve bestuurders over in Vlissingen als straks eindelijk de hoofdklasser Middelburg fuseert met de VCV, of zal het hele Middelburg bestuur zijn klasse tonen om een gezonde betaal de voetbvalclub op Walcheren te managen? Ik vrees van wel. Want waar het slecht gaat, voelt men zich ook slecht en handelt men niet te best. Daar is sprake van - o wat een leuke vergelijkenis - paniekvoetbal en vraagt men zich niet meer af wie gelijk heeft, maar probeert iedereen die ook maar meent iets in de melk te kunnen brokkelen gelijk te krijgen, ongeacht de motivatie. Kijk. En dat soort strijd is rijp voor een soap-serie. RTL of een publieke omroep, kan goed koop gebruik maken van die gegevens en voorlopig minstens een jaar vooruit en zelfs parallel lopen met de actuele gebeur tenissen in en rond het voetbalstadion van Vlissingen. Het happy end? De fusie op Walcheren waar natuurlijk nooit iemand op gerekend had en die als onvermijdelijk wordt bear gumenteerd in het belang van voetballend Zeeland. y

de Faam | 1992 | | pagina 7