Vier films over homosexualiteit tijdens Roze Film Maand in Schuttershoftheater van fraassen De preekstoel Concerten Zeeuws Orkest Reisburo Flat Battery treedt op in jongerencentrum De Piek 6 FEBRUARI T/M 12 FEBRUARI IN MIDDEN ZEELAND In samenwerking met de Stichting Filmtheaters in Middelburg houdt de Nederlandse Vereniging tot In tegratie van Homosexualiteit COC Midden-Zeeland een Roze Film Maand. 4 maart KROKUS-KINDERSPECIAL DIERGAARDE BLIJDORP ROTTERDAM Woensdag 4 en vrijdag 6 maart SPECIAL AMSTERDAM - GRACHTEN RONDVAART PLAATS BESPREKEN EN INLICHTINGEN: VAN FRAASSEN: PLEZIERIG IN SERVICE KUNST IN DE KERK Peter Sijnke Woensdag 5 februari 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 m w® w® iêp Uï Een scène uit de klassieke film Desert Hearts, die 20 fe bruari wordt vertoond in het Schutte rsho fthea ter. Elke donderdagavond in februari draait er om 20.30 uur in het Schuttershoftheater in Middel burg een film waarin de beleve nissen van homosexuelen centraal staan. De films zijn voor iedere belangstellende toeganke lijk; COC-leden krijgen op ver toon van hun lidmaatschapskaart een korting op de entree-prijs. Op donderdag 6 februari wordt de film Long Time Companion vertoont; in de film wordt het le ven van vijf hoofdpersonen ge volgd en wordt aandacht besteed aan de ziekte Aids. Het is een in drukwekkende film, vol met lich te vrolijke momenten en veel scherpe humor, gebouwd om een ontroerende kern: een lief desverhaal met de dood voor ogen. Op donderdag 13 februari draait Looking for Langston, een prach tige documentaire film over zwar te en blanke homostrijd in een homo-vijandige wereld. Desert Hearts is een klassieker onder de lesbische films, waarin een vrouw in hevige twijfel raakt als zij verliefd wordt op de lesbi sche dochter van haar gast vrouw. Aanvankelijk verzet zij zich tegen de aantrekkingskracht van die dochter en raakt in grote verwarring over haar eigen ge voelens. Aan het eind van de film zien we twee vrouwen die ieder In het jongerencentrum De Piek in Vlissingen staat voor zaterdag 8 februari vanaf 21 uur een op treden gepland van de Walcherse band Flat Battery. Het optreden maakt deel uit van de Indie Dan ce Nite. De formatie Flat Battery bestaat uit John van der Horst (drums), Marco Aspeslagh en Dimitri van Wesel (gitaar), Erik Janson (bas) en Leo de Pan (zang). Sinds sep tember 1990 timmert de groep aan de weg, geïnspireerd door de muziek van The Pixies, The Cult, De formatie Whroum. Sonic Youth en The Sisters of Mercy. Zaterdag 15 februari staat in De Piek de Goois/Amsterdamse band Whroum op de planken. Deze rockband heeft 10 jaar podium-ervaring en laat zich in spireren door Gary Moore, Thin Lizzy, Van Halen, The Cult, Led Zeppelin en de Stones. De forma tie bestaat uit Dick Scheele en Christiaan Scheele (zang/gitaar), Henk van der Schee (bas) en Pe ter Brouwens (drum/zang). Tij dens het optreden in De Piek promoot de groep de CD 'Dark Side of Town'. (ook tijd om te winkelen) f 35,- p. kind, inkl. entree en fritesstop op de terugreis (onbeperkt smullen) Volwassenen: f 49,50 p.p. Fantastische vaartocht door oud-Amsterdam met explicatie, tijd om te winkelen in onze bijzonder gezellige hoofdstad f 50,- p.p. inkl. koffie met gebak en rondvaart door de grachten. Kinderen t/m 12 jaar: f 45,- p. kind voor zich moeten beslissen hoe zij hun ervaring in hun leven zul len opnemen. Deze film is te zien op donderdag 20 februari. De laatste film in de reeks van vier draait op 27 februari en heeft als titel Young Soul Rebels. Het was dé succesfilm op het Lesbi an Gay Filmfestival; het verhaal gaat over twee jongens die een roerig bestaan vol liefde en ver driet leiden in het hedendaagse Londen. Het Zeeuws Orkest geeft, in het kader van een voorjaarsserie, een viertal concerten onder leiding van gastdirigent Roelof van Driesten. Soliste tijdens de con certen is de Braziliaanse pianiste Eliane Rodrigues. De concerten worden gegeven in Goes op 17 maart in de Grote Kerk (20 uur), in Vlissingen op 19 maart in de St. Jacobskerk (20 uur), in Middelburg op 20 maart in de Concert- en Gehoorzaal (20 uur) en op 21 maart in Terneuzen in de Grote Kerk (20.15 uur). Op- het programma staan de Symfonie no. 16 van Haydn, het Pianoconcert no. 4 van Beetho ven en de Symfonie no. 2 van Brahms. De kaarten zijn in voor verkoop verkrijgbaar bij de VVV- kantoren in Goes en Middelburg, bij Bikker-Boeken aan de Walstraat 94 in Vlissingen en bij het Zuidlandtheater in Terneuzen. In de vorige aflevering heeft het zetduiveltje ons parten gespeeld. Zoals u wellicht ge merkt heeft waren namelijk ge deelten van de eerste en tweede tekstkolom verwisseld, hetgeen uiteraard de leesbaar heid niet ten goede kwam. Die vorige aflevering ging over het orgel. Muziek, samenzang met orgelbegeleiding, neemt in de meeste kerkdiensten een belangrijke plaats in. Een nog belangrijker plaats wordt ech ter ingenomen door het gesproken woord. Het draait immers om de prediking, de verkondiging van het Woord. Vandaar dan ook dat de preekstoel een middelpunt vormt in het kerkinterieur. In rooms-katholieke kerken was (en is) de preekstoel vaak tegen één van de voorste pila ren van het schip geplaatst. Na de Reformatie werd de preekstoel meestal verplaatst. Men dacht de kansel een meer centrale en daardoor meer blik- vangende plaats in de kerk toe. Veelal bevindt de preekstoel in de protestantse kerkgebouwen zich in het koor of aan het ein de van het schip (de centrale kerkruimte). Hij kan zeer een voudig van vorm zijn, maar bij de calvinisten en de lutheranen komen ook fraaie, rijk gebeeld houwde preekstoelen voor. In Zeeland treffen we nog veel 17de eeuwse preekstoelen aan van - wat ik zou willen noemen - het "uivormige" type (daar moet de onderzijde althans aan denken). Mooie, eenvoudige ei kehouten stukjes ouderwets vakmanschap, voorzien van (boog)panelen. Boven de preekstoel is vaak een zoge naamd klankbord aangebracht. Op Walcheren zijn diverse au thentieke 17de eeuwse preekstoelen te vinden, bijvoor beeld in de Nederlands-Her vormde kerken van Aagtekerke, Biggekerke, Oostkapelle, Se- rooskerke, Veere en Vrouwen polder. Een belangrijk onderdeel van de preekstoel is de zogenaam- .de lezenaar of lessenaar, waar op de grote kanselbijbel opengeslagen ligt. Deze lesse naar kan van koper zijn en is soms heel mooi bewerkt. Ook zijn nogal eens kandelaars of blakers (klei en kaarsenhou ders) aanwezig of een grote zandloper, die de duur van de preek aangeeft. Een doopbek kenhouder is een enkele maal aan (de trap van) de preekstoel bevestigd. Maar in de meeste gevallen is het doopvont voor de preekstoel opgesteld. Dat De preekstoel van de Nederlands Hervormde Kerk in Biggekerke. kan, in de wat grotere kerken, in een zogenaamde "doop- tuin", een van de rest van de kerk door een doophek afge scheiden ruimte (nog te vinden in bijvoorbeeld de Oostkerk en de Lutherse Kerk in Mid delburg). Aan de voet van de preekstoel bevond zich tevens een lesse naar van waar de voorlezer luid en duidelijk enkele bijbel teksten voorlas. Het kerk bestuur (ouderlingen en diakenen) nemen meestal plaats in aparte banken. De kerkgangers zaten en zitten nog in lange houten banken of op losse stoelen. Al in de 17de eeuw konden de gemeentele den overigens zitplaatsen ko pen, huren of pachten. Ook kussens en stoven (met vuur- testjes) behoorden tot de mo gelijkheden, als je maar betaalde.... Leden van de stads- of dorps regering en de ambachtsheer (dat is dus de eigenaar van het gebied waar de kerk in gelegen was) en zijn familieleden zaten extra comfortabel in grote spe ciale banken, de zogenaamde herenbanken. Aan deze banken waren soms de wapenschilden van de ambachtsheer en/of ambachtsvrouwe aangebracht. Een in verhouding tot de rest van het interieur opvallend gro te ambachtsherenbank in Lo- dewijk XV-stijl is te vinden in de kerk van Meliskerke. In de kerk van Veere staat een he- renbank waarop het stadswa pen prijkt. Mannen en vrouwen zaten tij dens de kerkdienst geschei den. De vrouwen vaak in het midden, de mannen in "boch ten" (lange overkapte banken langs de wanden). Over een wel heel speciale Middelburgse bocht handelt de volgende af levering van "Kunst in de kerk". In de rubriek "KINDER BOEKEN" van vorige week is helaas een fout geslopen. De titel van het boek, dat gaat over het Heelal, Aar de, Maan en Ruimtevaart is: "VAN OERKNAL TOT RUIMTESCHIP". De titel werd in de aflevering ver keerd vermeld. BURGH-HAAMSTEDE De Bewaerschole. (Weststraat 18). expositie dooe toneelvereni ging Op Drift. Ma. t/m za. van 13.30 tot 16.30 uur. (vanaf 10 fe bruari). GOES Galerie llona Schmit. Hona Schmit, schilderijen en andere werken. Za. 14-17 uur, hele jaar. Lunchcafé. (Stadhuis Grote Markt). De heer van Dijke, schil derijen. Di. t/m za. van 9 tot 18 uur. Oosterscheldeziekenhuis. Van fictie naar werkelijkheid, penteke ningen, olieverven en architec tuur van Jac van Es. Openingstijden ziekenhuis. Galerie Van den Berge. (Wijn gaardstraat 3-D. Floretta Dijkstra, schilderijen en fotowerken, Jon Laxdal Ha/ldursson, collages, Da ve Meijer, schilderijen. Wo. t/m za. van 13 tot 17 uur. Deltaweg (bij Roode Wijk). De Omloop, project van Hans de Win. Museum. (Singelstraat 13). De Tresoor van Jacob Janszoon Poortvliet, tekeningen en schilde rijen. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. v.d. Spiegelstraat 15. De Ruimte Ad Hoe, project van Trechter 5 m.m.v. George Schade en Leen- dert Buth. Van 8 tot 21 uur. (van af 8 februari). KAMPERLAND Restaurant PapilionLydia K/op- Steendijk, acquarellen en portret ten. Ma t/m za. v.a. 10 uur, zo. vanaf 17 uur. MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum. (Ab dij). Leven en werk van drie Roo- sevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882 1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Trirum, Din- gemans, Rob de Haan, olieverf schilderijen, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op af spraak. Kunsthandel De Witte Swaen-t Zeepaardje. (Vlasmarkt 7-9). Permanente expositie oude en moderne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Galerie Dau- villier. (L. Noordstraat 56). schil derijen. tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Galerie Wil lem Vader. (L. Noordstraat 56). schilderijen, tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Atelier Anne ke Ruimschotel. (Grootmede 66). Staal/touw plastieken, op tel. af spraak geopend. tel 01180-16323. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteen- sedijk 7). Die Viersprachige Schweiz, boekententoonstelling. Openingstijden bilbiotheek. Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteensedijk 7). Dorpen op Walcheren - Arnemuiden en K/e- verskerke. Openingstijden bilbio theek. N.V. Delta Nutsbedrijven. (Poelendalesingel 10). Hannie Jo- ziasse. Fotograferen in de natuur, in vier jaargetijden. Tijdens ope ningstijden. De Vleeshal. (Markt). Jan van Grunsven, Installatie nr. 19. Di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. Het Middelburgs Koffiehuis, (Lan- geviele 61). Alexander de Groot, schilderijen. Tijdens openingstij den. Rabobank. (Lange Geere 3). Carry Munster, expositie. Tijdens openingstijden bank. NEELTJE JA NS Delta Expo. Zeespiegelrijzing, een bedreiging. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Koffieshop Delta Expo. Grafiek map Werkland Neeltje Jans. Wo. t/m Zo. 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana. (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Zo. ma. en do. van 14 tot 17.30 uur, di. wo. vr. en za. van 10 tot 12.30 en 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prin ses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als thema het geven van een beeld van Zeeland als vakantie land voor iedereen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Sterrenkunde, Zeeuws Planetarium. Bellamy 19. (Bellamypark 19). Mari Boeyen, skulpturen/tekeningen. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. t/m zo. van 13 tot 17 uur. (t/m 11 fe bruari). Kunstuitleen. (Lange Zelke 91). Bedels aan banden, hedendaagse interpretaties van de bedelarm band. Wo. t/m vr. van 12 tot 17 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. WEMELDINGE Atelier L. Rijks. (Chozeeweg 27). schilderijen, tel. 01192 1373, Da gelijks geopend. DONDERDAG 6 FEBRUARI Abel van Alex van Warmerdam door Theater Split, Vestzakthea ter, Bellamypark, Vlissingen, 20.30 uur. Amerikaanse band Magna Pop, 't Beest, Beesten markt 3, Goes, 22 uur. De J.J.C. Helder Band in 'Song of a bitch'. Stadsschouwburg, Molenwater 99, Middelburg, 20.30 uur. VRIJDAG 7 FEBRUARI Abel van Ale* van Warmerdam door Theater Split, Vestzakthea ter, Bellamypark, Vlissingen, 20.30 uur. Cuadro Flamenco, flamenco ensemble met twee dansers, twee zangers en twee gitaristen, Stadsschouwburg, Molenwater 99, Middelburg, 20 uur. Combattimento Consort Am sterdam, barokensemble. Con certzaal, Middelburg, 20 uur. Jablkon, 't Beest, Beesten markt 3, Goes, 20.30 uur. Jaarlijkse uitvoering door fanfare 'Oefening en Uitspanning' m.m.v. ensemble Ambras, Blokhuis Kat- tendijke. Goes, 19.30 uur. Concert door trio Animando, Bibliotheek, Goes, 20 uur. Jamsessie, De Piek, Hellebar- dierstraat 11-13, Vlissingen, 14 en 20 uur. ZATERDAG 8 FEBRUARI Abel van Alex van Warmerdam door Theater Split, Vestzakthea ter, Bellamypark, Vlissingen, 20.30 uur. Indi Dance Nite m.m.v. Flat Battery, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 21 uur. Laurens van Rooyen, theater- konsert. Stadsschouwburg, Mo lenwater 99, Middelburg, 20 uur. Annekee Trooster (klarinet) en Maurice van Lieshout (piano), Muziekschool, Goes, 20 uur. Poppentheater Sim Bolus, 'Wat een schat', Ambachtscentrum, Goes, 14.30 uur. Organist Nicolas Martin bespeelt het Compton Theateror gel, Concert- en Gehoorzaal, Sin gelstraat, Middelburg, 20 uur. STEC, blijspel 'Op blote voeten in het park'. Verenigingsgebouw de Couburgh, Koudekerke, 20 uur. ZONDAG 9 FEBRUARI De Zeeuwse Komedie speelt 'Het lied van de moordenaar'. Vestzaktheater, Bellamypark, Vlissingen, 15 uur. Koffieconcert Het Icarus Kwin tet, Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 11.30 uur. Zangavond m.m.v. het koor Nora Melodia, Bethelkerk, Goes, 18.30 uur. DINSDAG 11 FEBRUARI Jamsessie, Frapo's, Bellamy park, Vlissingen, 22 uur WOENSDAG 12 FEBRUARI Greetje Bijma Kwintet met 'Ta- les of a voice', een theatraal stemmenrecital, Stadsschouw burg, Molenwater 99, Middel burg, 20 uur. Kabaret Dubbel Dwars, met try-out 'Afslag Dokkum', de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Poppentheater Sim Bolus met 'Wat een schat'. Ambachtscen trum, Goes, 14.30 uur. vrijdag 7 februari Alhambra Vliss. I, 'Hot Shots' 19 en 21.30 u. Alhambra Vliss. II, 'Eve of Distruction' 19 en 21.30 u. Alhambra Vliss. Ill, 'Drop dead Fred' 19 u., 'V.l. Warshawski Detective in high heels' 21.30 u. Alhambra Vliss. IV, 'White Fang' 19 u., 'Meeting Venus' 21.30 u. Grand theater Goes, 'Don't tell mom the babysitter's dead' 19 en 21.30 u. Electro M'burg, 'Thelma en Louise' 19 en 22 u. Schuttershoftheater M'burg, 'Mima' 20 u., 'Silence of the lambs' 22.30 u. zaterdag 8 februari Alhambra Vliss. I, 'Hot Shots' 14, 19 en 21.30 u. Alhambra Vliss. II, 'Eve of distruction' 19 en 21.30 u. Alhambra Vliss. Ill, 'Drop dead Fred' 14 en 19 u., 'V.l. Warshawski Detective in high heels' 21.30 u. Alhambra Vliss. IV, 'White Fang' 14 en 19 u., 'Meeting Venus' 21.30 u. Grand theater Goes, 'Don't tell mom the babysitter's dead' 19 en 21.30 u. Electro M'burg, 'Thelma en Louise' 19 en 22 u. Schuttershoftheater M'burg, 'Mima' 20 u., 'Silence of the lambs' 22.30 u. zondag 9 februari Alhambra Vliss. I, 'Hot Shots' 14, 19 en 21.30 u. Alhambra Vliss. II, 'Eve of distruction' 19 en 21.30 u. Alhambra Vliss. Ill, 'Drop dead Fred' 14 en 19 u., 'V.l. Warshawski Detective in high heels' 21.30 u. Alhambra Vliss. IV, 'White Fang' 14 en 19 u., 'Meeting Venus' 21.30 u. Grand Theater Goes, 'Don't tell mom the babysitter's dead' 19 en 21.30 u. Electro M'burg, 'Thelma en Louise' 20.30 u. Schuttershoftheater M'burg, 'Mima' 20.30 u. maandag 10 februari Alhambra Vliss. I, 'Hot Shots' 20 u. Alhambra Vliss. II, 'Eve of distruction' 20 u. Alhambra Vliss. Ill, 'V.l. Warshawski Detec tive in high heels' 20 u. Alham bra Vliss. IV, 'Meeting Venus' 20 u. Grand Theater Goes, Don't tell mom the babysitter's dead' 20 u. Electro M'burg, 'Thelma en Louise' 20.30 u. Schuttershoftheater M'burg, 'Mima' 20.30 u. dinsdag 11 februari Alhambra Vliss. I, 'Hot Shots' 20 u. Alhambra Vliss. II, 'Eve of distriction' 20 u. Alhambra Vliss. Ill, 'V.l. Warshawski Detec tive in high heels' 20 u. Alham bra Vliss. IV, 'Meeting Venus' 20 u. Grand Theater Goes, 'Don't tell mom the babysitter's dead' 20 u. Electro M'burg, 'Thelma en Louise' 20.30 u. Schuttershoftheater M'burg, 'Silence of the lambs' 20.30 u. woensdag 12 februari Alhambra Vliss. I, 'Hot Shots' 14 en 20 u. Alhambra Vliss. II, 'Eve of distruction' 20 u. Al hambra Vliss. Ill, 'Drop dead Fred' 14 u., 'V.l. Warshawski De tective in high heels' 20 u. Al hambra Vliss. IV, 'White Fang' 14 u., 'Meeting Venus' 20 u. Grand Theater Goes, 'Don't tell mom the babysitter's dead' 20 u. Electro M'burg, 'Thelma en Louise' 20.30 u. Schuttershoftheater M'burg, 'Silence of the lambs' 20.30 u. donderdag 13 februari Alhambra Vliss. I, 'Hot Shots' 20 u. Alhambra Vliss. II, 'Eve of distinction' 20 u. Alhambra Vliss. Ill, 'V.l. Warshawski Detec tive in high heels' 20 u. Alham bra Vliss. IV, 'Meeting Venus' 20 u. Grand Theater Goes, 'Don't tell mom the babysitter's dead' 20 u. Electro M'burg, 'Thelma en Louise' 20.30 u. Schuttershoftheater M'burg, 'Looking for Langston' 20.30 u. ZATERDAG 8 FEBRUARI Alhambra II Vliss., 'Fievel in het wilde westen' 14 u. Grand Theater Goes, 'De reddertjes in kangaroeland' 14 u. Electro M'burg, 'Bingo' 14 u. Schut tershoftheater M'burg, 'Frank en Frey' 14 u. ZONDAG 9 FEBRUARI Alhambra II Vliss., 'Fievel in het wilde westen' 14 u. Grand Theater Goes, 'De reddertjes in kangaroeland' 14 u. Electro M'burg, 'Bingo' 14 u. Schut tershoftheater M'burg, 'Frank en Frey' 14 u. WOENSDAG 12 FEBRUARI Alhambra II Vliss., 'Fievel in het wilde westen' 14 u. Grand theater Goes, 'De reddertjes in kangaroeland' 14 u.

de Faam | 1992 | | pagina 11