LESGEVEN JE DROOM? VOLG EEN OPLEIDING VERZEKERD OP REIS Milieucampagne van start TREKTOCHT OP SKI'S SNOWBOARDING WINT TERREIN DE ALPEN, OOK ONZE Brede basis belangrijk voor toekomst WINTERSPORTBESTEMMING KIEZEN ZORG INFORMATIE-ADRESSEN SKI* SKI*TIP Weg van de piste, de ongerepte sneeuw in Overdag lekker de frisse berglucht in, mensen ontmoeten, een heerlijke bruine teint kweken en 's avonds naar de disco om eens flink de bloemetjes buiten te zetten. Het klinkt aanlokkelijk en dat is het ook. Een baantje als ski-, langlauf-, snowboard- of zelfs free style-trainer, is dat wat je graag zou willen? Bij de Nederlandse Ski Vereniging kun je terecht voor alle informatie over één van de oplei dingen. Hét diploma dat aan deze opleidingen is verbonden, wordt door hel Ministerie van WVC erkend. Voor het volgen van de opleiding skileraar moet je in ieder geval goed kunnen skiën. Tijdens een praktijktest op één van de kunstskibanen in Nederland, zal vervolgens moeten blijken of je inderdaad een goede skitechniek hebt. De basisopleidingen alpine- In de bergen kan het weer plotse ling omslaan. Sneeuw, mist maar ook onverwachte gladheid op de wegen vraagt om een snelle aan passing van het rijgedrag. Houd altijd voldoende afstand zodat u niet wordt verrast door een onverwachte stop van een voorganger Probeer pompend te remmen. Bruusk en onverwacht hard op het rempedaal drukken betekent onherroepelijk een slippartij. Rem op een dalende weg af op de motor. Schakel zo weinig mogelijk en rijd met een hoog toerental in een lage versnelling; Rijd zo rustig mogelijk en stuur geleidelijk Vérander langzaam van rijstrook als u moet inhalen. en rolski-leraar worden in Nederland gegeven en geven recht op een nationale licentie. Gedu rende de verdere opleiding moet tevens praktijkervaring worden opgedaan tijdens een kamp in de sneeuw. De cursussen worden afgerond met examens in Neder land (theorie, praktijk en lesgeven) en in de sneeuw. Wie daarvoor slaagt, ontvangt het A-diploma dat in alle Alpenlanden wordt erkend. Daarnaast zul 'je, om voor een internationale licentie voor een baantje in de Alpenlanden in aan merking te komen, lid moeten worden van de NWS. Nederlandse Vereniging van Skileraren. Wie meer interesse heeft voor een opleiding tot snow board-leraar of -lerares kan ook bij de N.Ski.V. terecht. Zij heeft met succes een uitgebreid Nederlands leerplan opgezet. Je wordt niet alleen geïn formeerd over technieken maar ook zul je je in onderwerpen als mechanica en lawinekunde moe ten verdiepen. Na de praktijk- en theorielessen wordt in de sneeuw Het onderdeel 'eigen vaardigheid' geëxamineerd. Daarna volgt nog een examen op een kunstskibaan in Nederland. Wie het diploma behaalt kan in Nederland al direct aan de slag. De vraag naar snow- boardleraren neemt namelijk nog steeds toe. Voor de opleiding lot freestyle- trainer zul je eerst moeten begin nen met een basis in alle drie de disciplines van het freestyle-skiën (springen, ballet en Buekelpiste). Daarna volgt een specialisatie, de opleiding wordt met een reeks examens afgesloten (theorie, prak tijk en lesgeven).De opleiding tot sneeuwfit-leraar is voorbehouden aan gediplomeerde sportleraren (CIOS of AIO) die bij de N.Ski.V. een extra cursus moeten volgen. Deze bestaat uit 25 uren in Nederland en een week in de sneeuw. En natuurlijk geldt voor alle opleidingen dat je ook stage moet lopen bij Nederlandse kunstskibanen en verenigingen. Meer informatie: Nederlandse Ski Vereniging, afd. Sport en Opleidingen, tel. 070-3525800. De in ons land gevestigde, nationale verkeersbureaus van de wintersportlanden kunnen u alle gewenste infor matie geven over de winter sportcentra en hun mogelijk heden. Onderstaand geven we u de adressen van deze verkeers bureaus. Informatiecentrum van de Nederlandse Ski Vereniging, postbus 82100, 2508 EC Den Haag, tel. 070-3525811 (10.00-12.30 en 14.00-16.00 uur). Nationaal Belgisch Verkeers bureau (020-6251251), Herengracht 435-437, 1017 PR Amsterdam Oostenrijks Toeristenbureau (020-6129682), Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam Nationaal Zwitsers Verkeers bureau (020-6222033), Koningsplein 11, 1017 BB Amsterdam Nationaal Frans Verkeersbureau (020-6203141), Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam of Ski Club de France, tel. 020-6381991 Duits Reis-Informatiebureau (020-6978066), Hoogoorddreef 76,1101 BG Amsterdam-Zuidoost Nationaal Italiaans Verkeersbureau (020- 6168244), Stadhouderskade 6, 1054 ES Amsterdam Noors Nationaal Verkeersbureau (020-6710061), Saxen Weimarlaan 58, 1075 CE Amsterdam Roemeens Nationaal Verkeersbureau (020-6239044), Weteringschans 165 a, 1017 XD Amsterdam. Wie tijdens de wintersport vakantie de ski's nog weieens laat voor wat ze zijn en op een snowboard of een monoski stapt, doet er goed aan vooraf zijn verzekeringsvoorwaarden eens aandachtig door te lezen. Lang niet alle verzekerings maatschappijen geven voor deze alternatieve sneeuwspor- ten een dekking. De Europeesche, de verzeke ringsmaatschappij waar de Nederlandse Ski Vereniging haar verzekering heeft onder gebracht, sloot deze meer risi covolle sporten tot voor kort ook uit van dekking onder de wintersportverzekering. Daarin is echter onlangs verandering gekomen. De wintersportverze- kering van de N.Ski.V. is voor de onderdelen hulpverlening, buitengewone kosten, genees- Nog even checken. Hoeveel sneeuw ligt er? Bel de Sneeuw lijn van de Nederlandse Ski Vereniging en u hoort de actuele sneeuwbe- richten uit de belangrijkste winter sportplaatsen in Europa. Sneeuwlijn: 06-3203261(> (50 cl p m. medio december -medio april). kundige kosten en winterspor tuitrusting uitgebreid met alk- bijzondere wintersporten. Zoals swingbo, snowboarding, mono skiën. paragliding, speed-skiën, skijoring en schansspringen. Sluit u via uw reisagent of via de bank een verzekering af, ga dan goed na wat wel en wat niet mag. De wintersportverzeke- ring van de Nederlandse Ski Vereniging is een voordelige verzekering. U bent het gehele lidmaatschapsjaar verzekerd voor alle landen binnen Europa. In de wintermaanden is tevens de reis verzekerd. Bovendien geeft deze verzeke ring recht op actieve hulpverle ning door SOS International. Meer informatie: Informatie centrum van de Nederlandse Ski Vereniging, Den Haag, tel. 070-3525811. jaren bij de Lappen heeft doorge bracht, en een Lajise gids Dixon kiesI routes die vroeger bij de jaarlijkse rendiertreks teerden gebruikt. I)an weer voeren ze door arctisch bos met n ijd uiteenslaan- de dennen, dan weer langs een snels/romende rivier. Er wordt in eenzame blokhutten en Lapse huis jes overnacht. Eén met natuur U'eg', van het georganiseerde toerisme.' If'ill u het avontuur proeven Seem contact op met de Xederlandse Ski Vereniging, afd. Reizen. Den Haag. lel. 070-3525888. Het is allang geen rage meer. Kwam je ze enkele jaren geleden nog maar sporadisch tegen, nu kun je er niet meer omheen. Overal zie je de felgekleurde snowboards opduiken en zelfs ver stokte alpineskiërs gaan voor deze populaire snecüwsport over stag. Sinds 1981 wordt in Europa aan snowboarding gedaan. In eerste instantie werden de durfals als waaghalzen betiteld maar al spoe dig grepen ook de golf- en wind surfers hun kans. Snowboarding is immers qua bewegingsvorm een beetje van het (golf)surfen afge leid. De grootste overeenkomst tussen beide sporten is de stand van de voeten. Regular (links voor) of gooly (rechts voor). Dwars op het board dus. Sinds drie jaar kent de Nederlandse Ski Vereniging een officiële snowboard-commissie. Snowboard Holland die ook bij de International Snowboard Associa tion is aangesloten. Snowboard Holland organiseert onder meer twee Nederlandse kampioenschap pen per jaar. Eén op de kunstski banen en één in de sneeuw (Les Arcs. Frankrijk). De belangstelling voor deze evenementen neemt nog elk jaar toe. Niét zo verwon derlijk als je 'bedenkt dat je als Nederlander in deze sport nog heel wat kunt bereiken. Thedo Remmelink bijvoorbeeld. de Nederlandse prof-snowhoarder die internationaal succes behaalt, is daar het bewijs van. Snowboarding bestaat uit de dis ciplines freestyle en alpine. Het freestyle snowboarden is vooral bekend door de halfpipe. I let free- stylen in de halfpipe komt ook in Europa steeds meer in trek. In de Franse en Oostenrijkse Alpen zijn gedurende het winterseizoen enke le permanente halfpipes. Het alpi ne snowboarden is te onderschei den in de slalom en de Super G. De eerstgenoemde is gelijk aan de slalom-vorm bij het alpineskiën. De Super G vindt, in vergelijking met de alpineski-vorm, op een steilere en langere helling plaats. Meer informatie: Nederlandse Ski Vereniging, afd. snowboard Holland, lel. 070-3525800. Een zorgvuldige omgang met natuur, milieu en landschap is belangrijk om ook in de toekomst van de \lpen te kunnen blijven genieten. Daarom is recentelijk de campagne 'De Alpen, ook onze Zorg'. van het Nederlands Alpenplatform (NAP) van start gegaan. Op grote schaal zal voor lichtingsmateriaal onder winter sporters worden verspreid met daarin tips voor een milieuverant woord vervoer naar de Alpen en vpor een natuur- en milieuvriende lijk gedrag op de skipisten. Het Nederlands Alpenplatform is een samenwerkingsverband van de Nederlandse Ski Vereniging, de ANWB. de Milieugroep Alpen, de Koninklijke Nederlandse Alpen vereniging (KNAV) en de Neder landse Bergsportvereniging (NBV). Wat kun je nu zelf doen om je steentje bij te dragen, aan het behoud van de Alpen? In de folder worden een aantal gedragsregels v oorgeel ragen. Gebruik voor de reis naar uw (wïnler)vakantiebeMcmming en ter plaatse bij voorkeur hel openbaar vervoer. Daarmee reist u meer ont spannen en geniet u extra van het landschap. Ga 's zomers te voet het berg landschap in. ook al zijn er banen en liften, die de weg naar de top gemakkelijk maken. Wandelend ziet u v eel meer. Bovendien voor komt u dat nieuwe liften worden aangelegd waardoor nog meer alpennatuur verdwijnt. Blijf op de aangelegde paden en snij geen bochten af. Dat leidt tol het verdwijnen van planten en tot extra erosie. Neem alle afval dat tijdens de tocht omhoog ontstaat mee terug naar beneden. Ga als het kan buiten het hoog seizoen met vakantie. Speciaal voor skiërs: ga nooit van de geprepareerde pisten en routes af. Dat is niet alleen schade lijk voor de natuur maar ook onveilig voor uzelf. Ski nooit op een sneeuw laag dié BELANGSTELLING LANG- LAUFSPORT NEEMT TOE Waar gaan we naar toe? Naar dezelfde bestemming als vorig jaar of kiezen we een totaal andere? Het kiezen van een wintersport bestemming is dikwijls een kwestie van gokken. Enthousiaste ver halen van vrienden of familieleden zijn daar heel vaak debet aan. Wat zij het einde' vinden, kan voor u en uw gezin een flinke tegen valler worden. Er zijn een paar belangrijke regels, die bij het uit zoeken van een wintersportbestemming niet onderschat mogen worden. Beginners hebben niets aan een plaats of gebied waar enorme afstanden op ski's kunnen worden afgelegd. Zij zullen slechts een fractie van het totale aanbod kun nen gebruiken en dat is voor alpi neskiërs vervelender dan voor langlaufers. De prijs van de skipas is afgestemd op hel liften- en pis- tenaanbod en als de pas dan slechts ten dele kan worden benut, is de prijs die ervoor moet worden betaald te hoog. Als u toch besluit naar een dergelijk groot skigebied te gaan -de kinderen zijn bijvoor beeld goede skiers- let er dan op of er puntenkaarten of skipassen voor een beperkt aantal liften en pisten verkrijgbaar zijn. Meestal is dat wel het geval. De hoogte van een plaats speelt eveneens een belangrijke rol. Over het algemeen zijn bestemmingen die hoger dan 1000 meter liggen, redelijk sneeuwzeker van januari tot halverwege maart, l'iizonde- ringen buiten beschouwing gela ten. In diverse delen van de Alpen heeersen microklimaten die van dal tot dal kunnen verschillen, waardoor een laag dal dikwijls meer sneeuw heeft dan een hoger gelegen dal. Voor langlaufers geldt eigenlijk hetzelfde. Kies aan het begin en einde van de winter nooit een te laag gelegen plaats. Een goede hoogte om van de besneeuwde loipen te genieten is 1000 meter en hoger. Het aantal aanwezige loipen moet minimaal 30 km lengte beslaan. Een enkele loipe van een paar kilometerix zelfs voor de beginner ontoerei kend om de hele vakantie te genieten. I' kunt wel voor een kleine plaats kiezen maar dan moet er een loipenverbinding met de naburige.plaatsen zijn. Neemt u de kinderen mee. dan is het belangrijk te weten'of er een kinderskischool is en of uw kroost tussen de middag eventueel kan overblijven. In veel wintersport plaatsen zijn ook al Nederlands talige 'ski-juffen' aanwezig. Meer informatie: Informatiecen trum van de Nederlandse Ski Vereniging, tel. 070-3525811. Vergeet niet uw ski's voor de vakantie een grote onderhouds beurt te geven. Waxen, slijpen, het is echt geen overbodige luxe. Breng uw ski's naar een goede (w inter)sportspeciaalzaak. Doe het nu, dan bent u de grote drukte voor! De belangstelling voor de langlaufsport neemt nog jaarlijks toe. Met name jonge mensen, die het langlaufen als een conditionele uitdaging zien, beoefenen deze sport in toenemende mate. De groeiende belangstelling voor deze tak van sport vindt zijn weer slag in de Alpenlanden, waar de voorzieningen voor langlaufers steeds beter worden. Volks- en prestatielopen, langlaufen als onderdeel van de wintertriathlon, trektochten; je kunt overal aan meedoen. Naast de recreatieve vorm is er ook een prestatieve vorm. Nederland kent een eigen nationa le langlaufselectie. dié in een Senioren-, Junioren- en Jeugdteam is verdeeld. Het Senioren-team bestaat uit Marianne Vlasveld, Ruben Krouwel, Kees Puijk, Niels Hopman. Vijfcent Vermeulen en Gen-Jan van Rheenen. Bondscoach Sidney Teeling rangschikt Nederland onder de betere lage langlauflanden. De prestaties die de selectie behaalt, zijn goed. Nationaal herenkam pioen Ruben Krouwel eindigde tie laatste wereldkampioenschappen op, 12% van de winnaar en de beste prestatie van Marianne Vlasveld bij de dames, is 14%. De resultaten worden altijd in procen ten van tijd achterstand van de gemiddelde tijd van de eerste vijf in de wedstrijd, gemeten. Volgens de bondscoach is de achterstand van de Nederlandse langlauftop op de wereldtop de laatste jaren flink verkleind maar bestaat ze nog steeds. De Nederlandse toppers zijn nu zo'n 25 jaar en draaien al tien jaar mee. De prestaties wor den steeds beter. Maar de offers die daarvoor moeten worden gebracht, zijn groot. De afdeling Langlauf en Rolski van de Nederlandse Ski Vereniging besteedt de laatste jaren -meer dan voorheen- veel aandacht aan de jeugd. Daaruit moeten immers de nieuwe toppers van de toekomst komen. In dit kader worden bij voorbeeld rolskiwedstrijden voor pupillen vanaf 6 jaar georganiseerd en ook Nederlandse langlauf jeugdkampioenschappen. Om het rolskiën en daarmee ook het lang laufen bij de jeugd te promó ten, heeft de Nederlandse Ski Vereniging het Speerpunt Rolskiën ontwikkeld. Voor de laatste twee klassen van het basisonderwijs en de eerste twee van het voortgezet onderwijs worden schoolprojecten opgezet. De Nederlandse Ski Vereniging zorgt voor een leraar en rolski's en betaalt tie eerste trai ningen. Daarna moeten de vader landse langlaufclubs en de Kringen het project verder begeleiden. Meer informatie: Nederlandse Ski Vereniging, afd Langlauf, tel. 070-3525800..' zo dun is. clat de planten en strui ken eronder zichtbaar zijn. Uw ski's scheren als messen over het plantendek en beschadigen de kwetsbare vegetatie. Het aanbod aan nieuwe vormen van wintersport, die de natuur ver storen en het milieu vervuilen, neemt toe. Denk daarbij aan glet sjerskiën en helicopter-skiën. De kick die u ervan krijgt, rechtvaar digt de schade nooit, terwijl de geluidoverlast van helicopters hin derlijk is voor andere toeristen. Meer informatie: NAP. .secreta riaat, tel. 070-3146435 of het Informatiecentrum van de N.Ski.V.. tel. 070-3525811. Steeds meer skiërs zijn in voor iets nieuws. De belangstelling voor skisajari 's. toeiski-lochten. leiemar ken en öff-piste skiën nemen nog altijd toe. Verwonderlijk is hel niet. Wal is er avontuurlijker dan die maagdelijke sneeuw te betreden waarin nog niemand een spoor heeft gel rokken' De meeste touroperalois bieden dergelijke reizen aan Het ClubSki- programma van de Xederlandse Ski Vereniging heeft zelfs Lapland treks opgenomen. Deze trektochten op ski's staan onder leiding van de Xedeéaijder Ernest Dixon. die de 'Siemmschwung' en de 'Parallelschwung', en het goed kunnen afdalen ook op zwarte pis ten. Meestal komt dit overeen met vijf seizoenen ski-ervaring. Om een indicatie te verkrijgen van de lichamelijke conditie van een potentiële deelnemer, hanteert de Toerencommissie de zgn. 'Cooper- test'. Hierbij wordt de afstand gemeten welke in 12 minuten hardlopend wordt afgelegd. De conditie-eisen bij de lichte toer tochten luiden minimaal 2.000 nieter hardlopen in 12 minuten. 'Voor de zware tochten wordt uit gegaan van minimaal 2.600 meter in 12 minuten. Het toerskiprogramma van dit jaar omvat meer dan 4Q toertoch ten. variërend van licht tot zwaar. Ze worden zowel in Oostenrijk en TOERSKIËN Urenlang zwoegen met vellen onder je ski's om uiteindelijk de top van de berg te bereiken. De top die een fantastisch uitzicht geeft over een uitgestrekt en maagdelijk sneeuw- en berg landschap. Een landschap waar je geen mensen tegenkomt en waar je je één voelt met de natuur. Dat is toerskiën. De belangstelling voor deze combinatie van skiën en bergsport, neemt nog steeds toe. Het blijkt dat steeds meer skiërs, die de overvolle, geprepareerde skipisten nu wel hebben gezien, voor hel toerskiën kiezen. De witte wereld van gletsjers en bergtoppen wint aan populariteit. De Toerencom- missie. een samenwerkingsverband tussen de Koninklijke Nederlandse Alpenvereniging, de Nederlandse Bergsport Vereniging en de Nederlandse Ski Vereniging, stelt in overleg met plaatselijke gidsen ieder jaar een uitgebreid cursus- en t oefenprogramma samen. Zowel beginners als de meer erva ren toefskiërs vinden in tl it pro gramma iets van hun gading. Voorafgaand aan elke cursus of tocht wordt in Nederland een voorbespreking met de deelne mers gehouden, waarbij naast het programma ook andere onderwer- pen worden behandeld. 1 Iet met toerski's en een zware rugzak door de bergen trekken, vereist een goede lichamelijke conditie en skitechniek. Wie aan een toertocht w il deelnemen moet aan de volgende eisen voldoen: een goede skivaardigheid, dat wil zeggen een goede beheersing van Zwitserland als in Italië en Frankrijk gehouden. De meeste tochten duren een week waarbij meestal in berghutten wordt over nacht. De grootte van de groepen ligt tussen de vier en 12 deelne mers. hetgeen onder meer afhan kelijk is van de zwaarte van de toertocht. Naast een plaatselijke gids, is tevens een Nederlandse coördinator van de partij. De kosten van een week toeren liggen, afhankelijk van het land en het gebied dat wordt gekozen, tus sen de f 480,- en f 700,- voor gids- kosten, gebruik van lawinezoek- apparatuur, gebruik van het EHBO-pakket en administratiekos ten. Niet inbegrepen is de reis, het verblijf en het eventueel gebruik van liften. Wie meer informatie wil hebben over het toerskiën in het algemeen of over deelname aan het toeren- programma, kan zich wenden tol de Nederlandse Ski Vereniging, Toerencommissie. postbus 82100, 2508 EC Den Haag, tel. 070- 3525808 (10.00-14.30 uur).

de Faam | 1992 | | pagina 20