Kom uit uw huis! agenda SENIOREN LANGLAUFTOCHTEN earlier L FA. P. DAMMAN ZN Iedereen loopt weg met onze leningen. 12004 THEORIE CURSUS? SENIOREN FAUTEUILS Bibliotheek weer open De wijkagent, sociaal werkende of politieman? Luisterlezen 40, POSTKANTOOR AAN DE EUROMARKT TE MIDDELBURG GESLOTEN VANAF 1 FEBRUARI 1992 "Goed dat ik het weet" Open clubs Wat brengt Verpleeghuis Middelburg in 1994? WONINGINRICHTING 39 10e JAARGANG NUMMER 51 U.V.V. Middelburg Praktische wenken Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 11.30 uur. Carlier b.v. uit Middelburg organiseert al jaren tochten naar één van de mooiste langlaufgebieden van de Ardennen. U bent er slechts in enkele uren per comfortabele touringcar. Speciaal voor senioren NU AANTREKKELIJKE KORTING als u voor één van de volgende tochten boekt bij Carlier: - Dinsdag 4 februari 1992 - Woensdag 5 februari 1992 - Donderdag 6 februari 1992 Normaal ^45^ NU PER PERSOON De langlaufski's en schoenen worden door Carlier voor u gekeurd en gaan onderin de bus mee. Korting alleen op aangegeven data en bij boeking bij één van de Carlier reisburo's. Reisburo Carlier M'burg Reisburo Carlier Goes Met Oen Boer Verkeerstermiddelen bent u beter af! 40 Verschillende modellen Prijzen vanaf f 499,- Komt u eens kijken? Indien u niet op eigen gelegenheid kunt komen, willen wij u graag ophalen. Nieuwstraat 29, Middelburg S 01180-13437 Wij zijn niet de grootste, maar wél de goedkoopste. Verenigde Spaarbank doet meer voor de particulier. De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg. Tel. 01180-27537. Woensdag 18 december 1991 DE FAAM seniorenkrant In huize St. Willibrord aan de Bachtensteen 1 wordt donder dag 9 januari, aanvang 14 uur, een bingomiddag gehouden. In Het Bastion wordt donderdag 23 januari tijdens een informatie middag gesproken over Thuis zorg op Walcheren. De bijeenkomst begint om 14 uur. De gebruikelijke nieuwjaarsrecep tie in Het Bastion staat voor vrij dag 3 januari op het programma. Tijdens de receptie wordt tevens het nieuwe kantoor van de wijk post geopend. Diverse aktiviteiten o.a.: Hand werken, Vriendsch. contact, Zie- kenhuiswerk, Tafeltje-Dekje. Inl. secr. 01180 - 25334 De Boog di.mi. en wo.mi. 01180 - 38570. In ons vorige artikel "Loert op straat overal gevaar?" hebben wij ons vooral gericht tot de ouderen die (o.a. door straat vrees") dreigen in een isolement terecht te komen. Wij waar schuwden voor dit isolement. Wie eenmaal gevangen raakt in de beklemming van eenzaamheid en isolement verkeert óók in ge vaar. Isolement bedreigt het nor male funktioneren en kan zelfs dementie (zo gevreesd door ouderen!) in de hand werken! Bovendien: kunnen we door nuchter nadenken (misschien al te grote?) angst tot hanteerbare proporties terugbrengen? Kunnen we onszelf niet tot de orde roe pen, in plaats van ons een mach teloos slachtoffer te laten maken? Laten we nooit vergeten dat leven zonder risico's nooit mogelijk is. Laat u dus niet op jutten. Wie thuisblijft, loopt het risico in huis een ongeval te krijgen, wat zoals bekend is nogal eens ge beurt. Mocht u tóch in een wur gende greep van de angst blijven zonder u daaruit te kunnen bevrij den, dan moet u misschien een hulpverlener erbij halen. - een hulpverlener van het RIAGG (telefoon 87500), of - een maatschappelijk werker van de MADI (telefoon 84000). Maar als het kan is "zelfhulp" al tijd nog het beste. In de bijgaande omlijsting geven wij u enkele tips die u bij uw "zelfhulp" misschien kunnen sti muleren. Wij hopen dat u er iets aan heeft, en houden ons aanbe volen voor uw reacties! 1. Zorg ervoor kontakten te onderhouden. - Leg en onderhoud vooral kontakten in uw omgeving, op loopafstand en nodig ook mensen uit om samen iets te doen bij u thuis. - Bezoek bijeenkomsten voor ouderen, die o.a. bij de Stich ting Welzijn Ouderen in de Molstraat, door de ouderen bonden (ook reizen), en door anderen (kursussen) worden georganiseerd. Ga daar zo mogelijk samen met anderen heen. - Kom uit uw stoel, zorg voor voldoende beweging in en buiten huis. Meld u, als u kunt voor Meer Bewegen voor Ouderen SWOM tele foon 27537. 2. Vermijd gevaarlijke situa ties en plaatsen. - Maak tegen gereduceerde prijs gebruik van ouderentaxi- vervoer Combitax: tel: 01184 79900 of SWOM tel: 27537. - U kunt ook met meerderen samen een gewone taxi nemen. 3. Beperk u niet tot de tv maar zoek ook andere ont spanning, liefst samen met anderen. Misschien zijn er ouderen die hun mede ouderen nog ande re tips kunnen geven. Geef ons dan die tips door! Wij hebben zélf een tip voor de SWOM, de steunpunten en de ouderenbonden: een vrij willige "vervoersdienst voor ouderen". Het ontmoetingscentrum aan de Molstraat 13 beschikt al geruime tijd over een bibliotheek. Onlangs is deze door twee enthousiaste medewerkers opnieuw geïn dexeerd en oude boeken zijn door nieuwere exemplaren vervangen. U kunt hier gratis gebruik van maken van maandag t/m vrijdag tussen 10.00 uur en 12.00 uur. Op dinsdag en vrijdag treft u op deze tijd de heer en mevrouw Donker aan. De overige dagen zullen de dan aanwezige gast vrouwen u wegwijs maken. De redactieraad van de Seniorenkrant wenst de lezers prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1992. Overzicht van de kontaktperso- nen van de vrijwillige hulp diensten voor ouderen in de wijken 't Zand-Stromenwijk: mevr. RN. den Hollander, tel. 26513; mevr. E. Stroo, tel. 12814. Telefooncirkel: Woelige Werf, tel. 23282, Magistraatwijk: de heer C. Rozemond, tel. 27550, Dau- wendaele: de heer W. Kuijl, tel. 23918. Nieuw Middelburg: de heer A. v. Vrouwerf, tel. 26385. /vrij willige thuishulp Middelburg Open Club 50+ Magistraatwijk. Informatie: dhr. Cj. Broodman, tel. 34549 of mevr. J. de Bree, tel. 38767. Open Club St. Lau rens. Informatie: dhr. K. v.d. Wou- de, tel. 29696. Open Clubs komen 1 x in de week bij elkaar. In 1994 wordt het Verpleeghuis Middelburg (120 bedden, waar van 60 voor lichamelijk verple- gingbehoevenden en 60 voor mensen met psychische stoor nissen) geopend, als onderafde ling van Der Boede. Dat is voor verplegingbehoevende ouderen in Middelburg goed nieuws. Niet alleen dat zij in het Verpleeg huis dichter bij hun vroegere woonomgeving blijven, er zijn meer voordelen. Het Verpleeg huis zal voor de bewoners meer privacy bieden dan voorheen het geval was. In plaats van 4-persoons slaapkamers, komen er half om half één- en tweeper soons slaapkamers met bijbeho rende toilet- en doucheruimte. Ook de dagverblijven worden bestemd voor een kleinere groep. 10 personen in plaats van 30 (voor het gedeelte voor lichame lijk verplegingbehoevenden). De "psycho-geriatrisch" verpleeg den hebben dagverblijven voor 15 personen. Tegelijk met de opening van Ver pleeghuis Middelburg wordt Der Boede ingekrompen met 60 bed den en wordt het verpleeghuis Herengracht (60 bedden) gesloten. Het resultaat is dus een verschui ving (decentralisatie) naar Mid delburg en later ook naar Domburg (Ter Mantelinge). Dit past in het streven om de "mammoet-inrichting" Der Boe de terug te brengen tot een beter te overziene en beheersbare grootte. Er kan wel teruggevallen worden op de specialistische revalidatie-afdeling (met speciale apparatuur) in Der Boede. In een vervolg-artikel wordt uit eengezet wat er door Der Boede wordt gedaan om de kontakten met de buitenwereld te verstevi gen. Voor bezoekers wonend in Middelburg wordt de afstand in ieder geval kleiner. Dat is ook één van de voordelen van het nieuwe Verpleeghuis, waarvan het schetsontwerp gereed is en de bouw aanvangt in begin 1993. Wie leesproblemen heeft kan te recht bij de UW. Onder de hoede van deze Unie Van Vrijwilligers is luisterlezen één van de werkob- jecten. Niet alleen blinden en slechtzienden kunnen gebruik maken van deze gesproken lec- tuur, ook MS- en reumapatiën ten, spastici, bedlegerigen, ouderen voor wie het lezen te vermoe end is, woordblinden en analfabeten kunnen gebruik ma ken van deze UW-service. Wie meer informatie wil kan con tact opnemen met J. Koetjé- Mourik, 01180 - 11032. Nu het onderwerp veiligheid in de Seniorenkrant ter sprake komt, moeten we zeker extra aandacht besteden aan de wijkagenten, die voor orde, rust en veiligheid in Middelburg een belangrijke scha kel vormen binnen het stedelijke politie-apparaat. Bij hen valt de nadruk op persoonlijk contact met de bewoners van hun rayon. We hadden een gesprek met agent Henk Wijkstra, die onder meer de Stromenwijk als werk terrein heeft. Hij zegt: "Vooral voor ouderen, en die zijn er heel veel in mijn rayon, kan het een verademing zijn eens met zijn of haar wijkagent te praten over een bepaald probleem in de omge ving. Er zijn veel mensen die zich oedreigd voelen, die vooral 's avonds niet graag meer buiten komen: in een dichtbevolkte buurt als de Stromenwijk hangen op bepaalde tijden grote groepen jongeren rond die zich vervelen of lawaai maken; er zijn hier nog steeds flatgebouwen waar ieder een zomaar binnen kan lopen. En denkt u niet dat wij uw probleem niet de moeite waard vinden: wij vinden een weggelopen hondje net zo belangrijk als een zwaar misdrijf". Dus, Senioren, belt u gerust uw wijkagent om een afspraak te maken of komt u eens naar het spreekuur. Eventueel kan de wijk agent u doorverwijzen naar de juiste hulp-instantie. Hieronder volgen de namen van onze "sociaal verkeersagenten" de wijken die zij beheren en de telefoonnummers waaronder u hen kunt bereiken: Stromenwijk, 't Zand, 't Zand- dorp, Breewijk, Griffioen I en II, Sint Laurens: H.C. (Henk) Wijkstra tel: 01180 - 88733. Spreekuur: Op woensdagmorgen van 10 tot 11 u. in de Woelige werf. Magistraatwijk, Erasmuswijk, Reijershove: J.S.K. (Karei) Ban de Beek, tel: 01180 - 88735. Spreekuur: op Klarenbeek, Nieuw-Middelburg, Middelburg-Centrum: J.F.A.C.M. (John) van der Made tel: 01180 - 88735. Dauwendaele, Edelstenen- buurt, Nw. en Sint Joosland, Ramsburg, Arnestein: P.F. (Paul) Lockefeir (r), tel: 01180 - 88733. Op vertoon van een bewijsje dat u 50 jaar of ouder bent) Gravenstraat 4 4331 KP Middelburg 01180-39839 Opril Grote Markt 2 4461 AK Goes 01100-20280 verkeer tr»eO"etx>efc r»jt>e*ms «i'D Bij theorieles hoort het cursusboek "Verkeer" Algemeen erkend als het top verkeersboek van Nederland Vraag er uw rijschool om! Het postagentschap aan de Euromarkt wordt per 1 februari 1992 gesloten. De dichtstbijzijnde vestiging waar we u daarna graag van dienst zijn, is gevestigd aan de Lange Noordstraat 48. De openingstijden zijn: van 08.30 tot 18.00 uur op werkdagen. Op donderdag (koopavond) tot 20.00 uur. En op zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur. Heeft u vragen, dan ligt op het postagentschap aan de Euromarkt, vanaf begin januari 1992, een informatiefolder voor u klaar. Bijvoorbeeld met een Senioren Lening van de Verenigde Spaarbank. Hen uitkomst voor mensen die een dagje ouder zijn. U kunt hem aanvragen tot uw 75ste jaar, zelfs op basis van een AOW-uitkering. Het bedrag van de lening kan variëren van fl.OOO- tot zelfs f25.000,-. Hen Senioren Lening is bij de Verenigde Spaarbank even vóórdelig als een gewone lening, alleen wordt de schuld bij overlijden niet kwijtgescholden. Overigens kunt u dit risico tegen een geringe premie meeverzekeren. Kom eens langs bij de Verenigde Spaarbank en laat u vrijblijvend informeren. F.r is altijd wel een kantoor van de Verenigde Spaarbank bij u in de buurt - en u bent op werkdagen van harte welkom lot h uur s middags. Regiokantoor Middelburg, Lange Delft 32-36 (01180)-28751

de Faam | 1991 | | pagina 39