'Winterconcert' bij kaarslicht van musical- en operettegezelschap Literaire avond met Maarten 't Hart Twee kerstconcerten van de Zeeuwse Koorschool iiüii Expositie in Delta Expo op Neeltje Jans Vocaal ensemble Sint-Laurens en Karolingenkoor brengen klein kerstoratorium Een Hollandse Tentoonstelling in het Zeeuws Museum (Ex-)Zeeuwse kunstenaars exposeren in ziekenhuis Voorstellingen poppentheater Parabel in Middelburg 5 DECEMBER T/M 11 DECEMBER IN MIDDEN ZEELAND KUNST IN DE KERK IN KADER VAN JUBILEUMVIERING GROEP PAPILLON Peter Sijnke Woensdag 4 december 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 Waar je je ook bevindt op Wal cheren, overal zie je de Lange Jan. Deze 85 meter hoge Ab dijtoren torent letterlijk boven alles uit. We kijken in deze tweede aflevering van "Kunst in de kerk" eerst naar de Wal- cherse kerkgebouwen, voordat we aan de eigenlijke "kunst voorwerpen" beginnen. Alle steden en dorpen en de meeste kernen op Walcheren hebben wel één of meer kerken binnen hun grenzen. Laten we de oudste kerken (van vóór ca. 1800) eens nader beschou wen. Het zijn er nogal wat. Als we bij Middelburg begin nen is daar in de eerste plaats de abdij met haar twee kerken: de Koorkerk en de Nieuwe Kerk. De Koorkerk dateert in oorsprong uit het begin der 14de eeuw en verving de oude kloosterkerk. De Nieuwe Kerk stamt in haar huidige vorm van na een brand uit 1568. Tussen beide kerken in bevindt zich de zgn. wandelkerk of Auditorium. De Lange Jan is vermoedelijk in de eerste helft van de 14de eeuw gebouwd. Het gehele complex werd in 1940 zeer zwaar beschadigd, maar weer fraai herbouwd. De Gasthuiskerk werd in 1493-94 gebouwd als kapel van het St. Barbara gasthuis, oorspronkelijk stond ter plekke al een ouder gebouw. Sedert 1846 kerken er de (Christelijk) Gereformeerden. Een verbre ding van de straat had in 1955-56 afbraak van een aan tal panden tot gevolg waardoor de Gasthuiskerk met de ingang aan de Lange Delft kwam te liggen. De mooie ingangspartij met een Mariabeeldje uit 1521 kwam toen goed in het zicht. Dit beeldje is helaas slechts ge deeltelijk authentiek, het bo venste stuk is een replica. We kunnen in dit artikel uiter aard niet uitgebreid op alle Walcherse kerkgebouwen in gaan, we volstaan daarom met een vermelding en enkele bij zonderheden. In onze provin ciehoofdstad vinden we, behalve de bovengenoemde Godshuizen, nog: de voormali ge Doopsgezinde Kerk aan de Hoogstraat (sedert 1889 in ge bruik bij het Leger des Heils), de Engelse Kerk, een overblijf sel van het 15e eeuwse Celle- broederskloostr (de v.m. kloosterkapel deed van 1629-1921 dienst als Engelse Kerk), de Lutherse Kerk aan het Molenwater uit 1742 en de im posante Oostkerk, deze barok ke koepelkerk op 8-kantig grondplan (gebouwd tussen 1646 en 1667), is een waar meesterwerk. De gebouwen De Zeeuwse Koorschool geeft dit jaar twee kerstconcerten, op zondag 22 december in de Nieu we Kerk in Middelburg en op donderdag 26 december in de H. Maria Magdalena Kerk in Goes. Beide concerten beginnen om 15.30 uur. De kerstconcerten van de Zeeuwse Koorschool mogen een traditie worden genoemd; al 37 jaar wordt in de adventstijd een concert gegeven. De overweldi gende belangstelling voor het concert van vorig jaar in de Koor kerk in Middelburg heeft de orga nisatie er echter doen besluiten om in 1991 gebruik te maken van de Nieuwe Kerk, die meer ruimte biedt. De bezoekers aan het con cert in Middelburg wordt ver zocht om via het Abdijplein en de Kloostergangen naar de Nieuwe Kerk te gaan. Aan de beide concerten wordt medewerking verleend door het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool, de Bellringers, het Mannenkoor van de H. Maria Magdalena Kerk, organist Bram Beekman en gitarist Frenk Caste- leyn. De presentatie is in handen van Noël Casteleyn. St. Laurens bezit een aardig midden 17de eeuws zaalkerkje. In Vlissingen domineert na tuurlijk de St. Jacobskerk, een laat-gotische kruisbasiliek, die in helaas in 1911 voor een groot gedeelte door brand werd verwoest en ook in 1944 door oorlogshandelingen be schadigd, maar weer her bouwd. In de Walstraat vinden we op nr. 23 de Lutherse Kerk, een charmant gebouwtje uit 1735 (vergroot in 1778). Bij Vlissingen horen ook Rit- them (met de NH kerk met een schip uit de 16de eeuw en een toren uit het begin van de 14de eeuw) en Oost-Souburg (met een interessante 15de eeuwse driebeukige kerk en 14de eeuwse toren). De gemeente Valkenisse heeft in de kernen Koudekerke, Big- gekerke en Zoutelande oude kerkgebouwen uit respectieve lijk de 17de en de 15e eeuw en ca. 1500. In Westkapelle vin den we de vuurtoren, dat is de voormalige 15e eeuwse kerk toren van de in 1831 afgebran de kerk. Domburg heeft een 15de eeuwse kerk en in Oost- kapelle bleef alleen de 14de eeuwse toren bewaard, de kerk dateert uit het begin van de 17de eeuw. De gemeente Mariekerke telt middeleeuwse kerkgebouwen VRIJDAG 6 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Out for justice' 19 en 21.45 uur. Al hambra II Vlissingen, 'Nobodys perfect' 19 en 21.45 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Prince of thieves' 19 uur, 'Switch' 21.45 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Thel- ma en Louise' 19 en 21.45 uur. Grand theater Goes, 'Termina tor 2' 19 uur, 'Pointbreak' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Prince of thieves' 19 en 22 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Texasville' 20 uur, 'Let's get lost' 22.30 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Out for justice' 19 en 21.45 uur. Al hambra II Vlissingen, 'Nobodys perfect' 14, 19 en 21.45 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Prince of thieves' 14 en 19 uur, 'Switch' 21.45 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Thel- ma en Louise' 14, 19 en 21.45 uur. Grand theater Goes, 'Termina tor 2' 19 uur, 'Pointbreak' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Prince of thieves' 14, 19 en 22 uur. Schuttershoftheater Middelburg, Texasville' 20 uur, 'Let's get lost' 22.30 uur. ZONDAG 8 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Out for justice' 19 en 21.45 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nobo dys perfect' 14, 19 en 21.45 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Prince of thieves' 14 en 19 uur, 'Switch' 21.45 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Thel- ma en Louise' 14, 19 en 21.45 uur. Grand theater Goes, 'Termina tor 2' en 19 uur, 'Point break' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Prince of thieves' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Texasville' 20.30 uur. MAANDAG 9 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Out for justice' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nobodys perfect' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Switch' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Thelma en Louise' 20 uur. Grand theater Goes, 'Dying young' 20 uur. Electro Middel burg, 'Prince of thieves' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Texasville' 20.30 uur. DINSDAG 10 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Out for justice' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nobodys perfect' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Switch' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Thelma en Louise' 20 uur. Grand theater Goes, 'Dying young' 20 uur. Electro Middelburg, 'Prince of thieves' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middelburg, 'Texasville' 20.30 uur. WOENSDAG 11 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Out for justice'20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nobo dys perfect' 14 en 20 uur. Al hambra III Vlissingen, 'Prince of thieves' 14 uur, 'Switch' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Thel ma en Louise' 14 en 20 uur. Grand Theater Goes, 'Dying young' 20 uur. Electro Middel burg,. 'Prince of thieves' 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Texasville' 20.30 uur. DONDERDAG 12 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Out for justice' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nobodys perfect' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Switch' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Thelma en Louise' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Dying young' 20 uur. Electro Middelburg, 'Prince of thieves' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Texasville' 20.30 uur. ZATERDAG 7 DEBEMBER Alhambra I Vlissingen, 'de Red- dertjes in kangoeroeland' 14 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Assepoester' 14 uur. ZONDAG 8 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'de Red- dertjes in kangoeroeland' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Beertje Sebastiaan' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Assepoester' 14 uur. WOENSDAG 11 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'de Red- dertjes in kangoeroeland' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Beertje Sebastiaan' 14 uur. Het thema van de tentoonstelling is het landschap. Er is werk te zien van kunstenaars die werken in de natuur, met de natuur of naar aanleiding van de natuur. Om de jeugdige bezoekers te sti muleren om actief met het thema van de tentoonstelling aan de slag te gaan heeft de educatieve dienst van het Zeeuws Museum samen met het Middelburgs In stituut voor Kunstzinnige Vor- Na bezichtiging van de ten toonstelling kan met het doosje een eigen landschap worden ge maakt. Dat kan onder begelei ding in het museumatelier of in de eigen school. Desgewenst kan de educatieve dienst van het mu seum en/of het MIKV in school extra begeleiding geven. Het ligt in de bedoeling om in 1992 een tentoonstelling in te richten met de bereikte resultaten. Zaterdag 14 december geeft het vocaal ensemble Sint-Laurens mmv het Karolingenkoor om 20 uur een kerstconcert in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Uitgevoerd wordt onder andere het Klein Kerstoratorium van Huub Oosterhuis en Antoine Oo- men. De begeleiding is in handen van het Karolingencombo, be staande uit piano, hobo, dwars fluit en basblokfluit. Het vocaal ensemble Sint-Laurens werd op gericht in 1985 en bestaat uit ne gen mannen: 3 bassen, 2 baritons, 2 tweede tenoren en 2 eerste tenoren. Zowel het Karo lingenkoor als het Karolingen combo werden speciaal voor dit concert opgericht. Het vocaal en semble Sint-Laurens zal vooral a- capella te beluisteren zijn. De avond staat onder leiding van Hans van den Broeke. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij Corrin's Mode aan de Nieuwe Burg 31 in Middelburg. Het vocaal ensemble Sint-Laurens. WEMELDINGE Atelier L. Rijks. (Chozeeweg 27). schil derijen. tel. 01192-1373. Dagelijks geopend. Het Middelburgse musical- en operettegezelschap 'Groep Papil- Ion' brengt in het kader van de viering van haar twintigjarig bestaan op vrijdag 13 december om 20 uur een 'winterconcert' in de kleine zaal van de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Op het programma omvat enkele operawerken en de uitvoering van operette-melodieën en liede ren in kerstsfeer. Omdat het jaar 1991 op muzikaal gebied de geschiedenis in zal gaan als het Mozart-jaar krijgt de ze componist tijdens het concert volop de aandacht. Er worden onder andere het lied 'Das Veil- chen' en werken uit de opera's 'Don Giovanni' en 'Le Nozze di Fi garo' ten gehore gebracht. Het koor en de solisten zijn voorts sa men te horen in het drinklied uit 'La Traviata' van Verdi. De Weense stijl is terug te vinden in de wals 'Gold und Silber' van Franz Léhar terwijl de liefhebbers van een Engelstalig repertoire worden onthaald op een voor de ze tijd passend aantal vrolijke Christmas Carols zoals 'Sleigh Ride', 'Winter Wonderland' en 'Christmas Waltz'. Behalve dat het publiek kennis De aankleding van de zaal en de aangepaste kleding van de leden van het Musical- en Operettegezelschap 'Groep Papilion' uit Middelburg willen de bezoekers in feeststemming brengen. De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland houdt vrijdag 13 decem ber in het kader van de reeks 'Herlezen' een bijeenkomst in de Koorkerk in Middelburg met me dewerking van de auteur Maar ten 't Hart. De 'Namiddag met Maarten 't Hart' wordt gehouden van 16.30 tot 19.15 uur en bestaat uit twee delen. Voor de pauze zal Maarten 't Hart zijn persoonlijke visie ge ven op het thema 'herlezen'. Na de pauze zal zijn eigen werk en in het bijzonder zijn laatste boek 'Onder de korenmaat' centraal staan. Het geheel wordt omlijst met orgelmuziek van J.S. Bach door Bram Beekman. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij boek handel Fanoy aan de Nieuwe Burg 28 en bij de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. kan maken met de kwaliteiten van de vaste solisten van het ge zelschap kan er ook genoten worden van de kundigheid van 'Papillon'-pianist Jaap Edel; hij treedt tijdens het concert onder meer op als solist. Kaarten voor het concert zijn vooraf verkrijgbaar bij Kunsthuis 'De Vier Windekes' aan de Lange Delft 90 en bij Boetiek 'De Oesterschelp' aan de Gra venstraat 7 in Middelburg. Tot en met 10 januari exposeren tien, van oorsprong Zeeuwse, kunstenaars in de Expogang van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes een vijftigtal werken. Het tentoongestelde werk omvat olieverfschilderijen, aquarellen, foto's, gemengde technieken en etsen. De deelnemende kunste naars zijn Binicewitz, Debets, Van Klaveren-Polfliet, De Koning, Van Maurik, Pronk, Rijk, Smolders, Welzenes-Van Buren en Welze- nes. De tentoongestelde werken zijn te koop. In het Zeeuws Museum in Mid delburg wordt t/m 17 januari de educatieve tentoonstelling 'Een Hollandse Tentoonstelling' ge houden. De expositie richt zich in de eerste plaats op leerlingen van basis- en voortgezet onderwijs. ming (MIKV) een zogenaamd Hollands Doosje bedacht en ge maakt. In dit doosje bevinden zich verschillende materialen, die inspiratie bieden tot het denken over en het maken van een Hol lands landschap. BURGH-HAAMSTEDE De Bewaerschole. Fantasieën in textiel "Groei". Janneke Wessels. Ma. t/m za. van 13.30 tot 16.30 uur. (t/m 7 de' cember). GOES Galerie llona Schmit. Ilona Schmit, schilderijen en andere werken. Za. •14-17 uur, hele jaar. Lunchcafe. (Grote Markt) Dhr. C. Wor- telboer. olieverven en aquarellen. Di t/m za. van 9 tot 18 uur. Bibliotheek. (Oostwal 34) Anki van de Kamp, Taal en Teken. Openingstijden bi bliotheek. Galerie Van den Berge. Groepsten toonstelling, View Indicator. Oosterscheldezieken huis. (Gravenpolderseweg) Honderd gulden expositie. Openingstij den ziekenhuis. Regionaal Educatief Centrum. (Zusterstraat 11) Natuurfoto's Tonni Outermans. Gemeente Archief. Rino Visser, aqua rellen uit het Zeeuws platenboek. Ra bobank. (Grote Markt). Rie Baauw, Zicht op Zeeland, olieverven. Tijdens openingstijden. Prins van Oranje. Janny de Witte-de Regt, schilderijen en aquarellen. Gezondheidscentrum "Magnolia", Paul Bartels en Truike van Maurik, Zeefdruk ken en etsen. Museum voor Zuid- en Noord- Beveland. (Singelstraat 13). Rien Poort vliet, schilderijen. Di. t/m za. van 11 tot 17 uur, Za. van 11 tot 16 uur. VRIJDAG 6 DECEMBER Het Politie Mannenkoor Zee land, concert, m.m.v. de Rijkspo- litiekapel, Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13, Middelburg, 20 uur. Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14 en 20 uur. Mijne Heren, muziektheater- groep, Jongerencentrum Bro- gum, Julianastraat 46, Zierikzee, 20 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER Het Zeeuws Vokaal Ensemble, kerkconcert, Nederlands Her vormde Kerk, Kapelle, 20 uur. De Swingstones, jump en jive, Jongerencentrum De Piek, Helle bardierstraat 11-13, Vlissingen, 21.30 uur. Gotcha!, Haarlemse band, 't Beest, Beestenmarkt 3, Goes, 22 uur. House Party, Danstheater Cosmo, Voltaweg 3-5, Vlissin gen, 21 uur. Jam-Sessie, jongerencentrum Midgard, Kuiperspoort 12, Mid delburg, 21 uur. Solistenconcours, Muziekver. Vlijt en Volharding, Ver.gebouw "de Blazer", Ritthemsestraat 45, Oost-Souburg, 12 uur. DINSDAG 10 DECEMBER KAMPERLAND Restaurant Papillon. Lydia Klop- Steendijk, acquarellen en portretten. Ma t/m za. v.a. 10 uur, zo. vanaf 17 uur. MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum. (Abdij). Le ven en werk van drie Roosevelts: presi dent Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Wer ken van J.W. van Tri rum, Dingemans, Rob de Haan, olieverfschilderijen, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op afspraak. Kunsthandel De Witte Swaen-t Zeepaardje. (Vlasmarkt 7-9). Permanente expositie oude- en moder ne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Galerie Dauvillier. (L. Noordstraat 56). schilderijen, tel. 01180-29419. Da gelijks geopend. Galerie Willem Vader. (L. Noordstraat 56). schilderijen, tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Ate lier Anneke Ruimschotel. (Grootmede 66). Staal/touw plastieken, op tel. af spraak geopend, tel 01180-16323. Zeeuwse Bibliotheek. fKousteensedijk 7), Expositieruimte: Drukwerk in de marge, bibliofilie van A tot Z. Ope ningstijden bibliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteensedijk 7). Tweede verdieping: Winter in Zeeland. Openingstijden bi bliotheek. Zeeuws Museum. (Abdij 3). Balansza len: Een hollandse tentoonstelling. Ko ninklijke vertrekken: David van de Kop. Za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur, di. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Stichting Beeldende Kunst Zeeland. (Kuiperspoort 22). Antoine Mes. Zeeuwse landschappen/schilderijen in acryl. Christian Wisse, keramische ob- jekten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur. Het Middelburgs Koffiehuis. (Langevie- ie 61). S. Baaijens, foto's "Parijs '91". Elke dag van de week. Rabobank. (Lange Geere 3). JuulKorte- kaas, schilderijen. Tijdens openingstij den bank. Galerie B. Witte. (Vlasmarkt 11). Helmi ter Horst, foto's. Di. t/m za. 10.30 tot 12.30 en 13.30 tot 18 uur. (t/m 6 de cember). De Vleeshal. (Markt). Andreas Techier, het geheim. Di. t/m zo. 13 tot 17 uur. (t/m 8 december). Galerie Balans 17. Sleutelwerken vam.Jan van Munster, Johan Kappetein, Ronald van Dokkum, Nico van de Boe zem. Henric Borsten, Peter Terhorst, Harry Vandevliet, Fedde van der Velde. Wo. t/m vrij. 12-17 uur, zat. 11-16 uur. Multi-Colour. (Torenweg 4a). Poppen- tentoonstelling, handgemaakte poppen van Ellen v.d. Hoek, Anita Cevaal en Trudy Kiewiet. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. Francois Ryckhalshuis. (Dam 71). Rei- noud Karssenberg, tekeningen met ge dichten. Do t/m Za 13 tot 17 uur, en op afspraak. tlEELTJE JANS Delta Expo. Zeespiegelrijzing, een be dreiging. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Koffieshop Delta Expo. Grafiekmap Werkland Neeltje Jans. Wo. t/m Zo. 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch museum. Tien zeeuwen zien de natuur en Natuurbel eidsplan. Di t/m vrij en zo. 10 - 17 uur.zaterdag 13.30 - 17 uur. VLISSINGEN Iguana. (Bellamypark 35). Levende rep tielen, amfibieën en insekten. Zo. ma. en do. van 14 tot 17.30 uur, di. wo. vr. en za. van 10 tot 12.30 en 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Julia na' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als thema het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor iedereen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Sterrenkunde, Zeeuws Planetarium. DAS-Zeeland. (Verlengde Bonedijkestraat 277-279). De droom- tekens van Johan Adriaanse. Dagelijks van 8.00 tot 15.00 uur, s'avond van 18.00 tot 22.00 uur, behalve op vrij dag, zaterdag en zondag gesloten. Jamsessie, Frapo's, Bellamy park, Vlissingen, 22 uur. WOENSDAG 11 DECEMBER Poppentheater Parabel, schim menspel "De vier lichten", de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteen sedijk 7, Middelburg, 15 uur. Gerard Ammerlaan, Nieuwe Muziek, Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 20.30 uur. Het poppentheater Parabel geeft op 11 en 18 december twee openbare voorstellingen om 15 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Op het programma staat het schimmenspel 'De vier lichten', een kerstspel dat pop penspeler Sjaak Vereist ten tone le brengt. De vier lichten is een bewerking van het gelijknamige verhaal van Gerda Maria Scheidl; de kunste nares Bo de Jong maakte speci aal voor deze voorstelling de decors. De voorstelling duurt on geveer 50 minuten en is bedoeld voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Kaarten zijn uitsluitend te bestel len bij poppentheater Parabel, 01185-2566. Tot 1 maart exposeren vijf kunstenaressen in de koffieshop van Delta Expo in het ir. J.W. Topshuis op Neeltje Jans. Hun werk heeft betrekking op de si tuatie op het voormalige werkeil- and, vlak voor de opruiming. Maaike Alma, Margriet Pijnap pels, Maria Strik, Paulien Witten- rood en Elsbeth Zimmerman bezochten het eiland Neeltje Jans in 1988 vlak voordat daar een grote opruiming werd gehouden van verspreidliggend, overtollig en gedumpt materieel. Tussen de spullen liet de natuur haar ge zicht zien in de vorm van struik jes, stugge grassen en taaie vogelsoorten. Samen met de lucht en het vele water vormden deze ingrediënten de bron van in spiratie voor de kunstenaressen om de kracht van de natuur weer te geven. De expositie is geopend van woensdag t/m zondag van 10 tot 17 uur voor bezoekers van Delta Expo. in Aagtekerke en Meliskeke en een in 1770 verbouwde 14de eeuwse kerk in Grijpskerke. In Hoogelande staat de bekende kapel, die in 1965 is gerestau reerd, zeg maar gereconstru eerd, tot het huidige kapeltje. Veere tenslotte heeft natuurlijk in de eerste plaats zijn ma jestueuze dom, de Onze Lieve Vrouwe Kerk, daterend uit de 15de-16de eeuw. De kerk kwam onlangs in het nieuwe vanwege de onzalige plannen van de rijksbouwmeester: woonappartementen in dit unieke kerkgebouw, je moet er toch niet aan denken! En ver der een laat-gotische kerk in Gapinge, een 15de eeuwse kerk in Serooskerke en een 17de eeuws kerkje in Vrou wenpolder. De 19de eeuwse kerken in Arnemuiden, Klevers- kerke en Nieuw- en Sint Joos- land laten we hier buiten beschouwing. Na deze opsomming van inte ressante kerkgebouwen op Walcheren, u ziet het zijn er heel wat, wandelt of fietst u er eens langs, gaan we in de ko mende afleveringen - zoals be loofd - in op hetgeen er zoal in het interieur van deze oude monumenten is aan te treffen.

de Faam | 1991 | | pagina 7