L Huishoudelijk afval in Middelburg Nieuwe rotonde EEN BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF Hinderwet Bestemmingsplan i\. Geen chemocar Geen koopavond Gemeente verhuist Kantoren gesloten Borstonderzoek Commissies Info-bus nieuwe verkeers regels Halte verplaatst NIEUWE "MILIEU-PARKJES" OP 10 PLAATSEN IN DE STAD GEMEENTE MIDDELBURG ■Week Tafeltje Dekje Aanpak afvalprobleem landelijk Gescheiden afvalinzameling in Middelburg Wat er gaat veranderen Milieu-parkjes Glasinzameling Oud papier Conservenblikken Algemeen Woensdag 4 december 1991 DE FAAM 5 Door het oog van de Lange Jan Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 750Q0, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. In de maand december rijdt de chemocar niet in Middelburg. De eerste weken van januari staat de chemocar weer voor u gereed op de gebruikelijke haltes. Bij de gemeentewerf aan de Oude Veerseweg kunt u op werkdagen van 7.30 tot 16.30 uur en op zater dag van 10.00 lol 12.00 uur klein chemisch afval afgeven. Morgen, donderdag 5 december, is er in Middelburg in verband met het "heerlijk avondje" geen koopavond. Afval staat de laatste tijd sterk in de belangstelling. Terecht, want we verspillen veel ruimte, grondstoffen en energie met ons afval. De ver werking van het afval brengt allerlei milieuproblemen met zich mee. Nog steeds groeit de jaarlijkse afvalstroom. Om die groei allereerst af te remmen en het afval zo verantwoord mogelijk te verwerken, zijn er ingrijpende maatregelen nodig. Dit raakt ons allemaal. Dat zal merk baar worden in de kosten, b.v. verbranden wordt belangrijker dan stor ten en beide worden steeds duurder. Ook zal er op iedereen steeds meer een beroep gedaan worden om ons afval bij de bron te scheiden om her gebruik mogelijk te maken. In verband met de reorganisatie van de Gemeente Middelburg worden kleine verbouwingen ver richt in de gemeentelijke gebou wen aan de Lange Noordstraat I, Stadhuisstaat 2, Simpelhuisstraat en de Vlissingsestraat 21. In de cember vinden verschillende ver huizingen plaats. Deze activiteiten kunnen tot ge volg hebben dat bezoekers in deze periode enige overlast ondervin den. Het bestuur en de medewer kers van de gemeente Middelburg vragen begrip voor deze situatie en zullen trachten de overlast tot een minimum te beperken. In de loop van december kan uit gebreide informatie worden ver wacht over de nieuwe organisatie van de gemeente Middelburg, die op 1 januari 1992 van start gaat. Onderdeel daarvan is een folder, die huis-aan-huis wordt verspreid, en waarin een overzicht wordt ge boden van de nieuwe organisatie compleet met trefwoordenregister. Op donderdag 5 december zijn de gemeentelijke kantoren en dien sten gesloten vanaf 16.00 uur. De afdeling Burgerzaken is deze donderdagavond niet geopend. UW "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 worden besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 9 december tot en met 15 december 1991 maandag gepaneerde varkensschnitzel, zigeunersaus dinsdag bami goreng met kipsateh woensdag blokjes kip, spruitjes, aard appelen donderdag runderstoofpotje, andijvie, aardappelen vrijdag visfilet, cremespinazie, aard appelen zaterdag stamppot zuurkool, rook worst zondag wat de pot schaft Foto: Persbureau Hendriksen-Valk Eén dezer dagen ontvangen vrou wen van 50 jaar en ouder uit Kla ren beek, De Griffioen en Sint Laurens een uitnodiging om deel te nemen aan het landelijk Bevol kingsonderzoek Borstkanker. Afspraak Vrouwen uit bovengenoemde wij ken die mee willen doen aan dit bevolkingsonderzoek moeten zelf een afspraak maken voor het eer ste onderzoek. Dit kan via een gratis telefoonnummr 06-022 56 56, of door het gele aanmeldingsformulier terug te zenden aan het afspraakbureau van hel Borstonderzoekcentrum. Zij ontvangen dan een bevestiging van de afspraak met datum en tijd Volgende week vergaderen de raadscommissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 10 december om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. van der Meijden, telefoon 75430. Commissie Stadsbeheer, woens dag II december om 19.30 uur. Se cretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75435. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij Bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. Er blijken nog veel vragen te leven bij de weggebruikers over de ge volgen van de nieuwe verkeersre gels, die sinds 1 november van kracht zijn. Daarom haalt de gemeente een voorlichtingsbus naar Middel burg die op zaterdag 7 december van 10.00 tot 17.00 uur op de "gele steentjes" op de Markt vóór het stadhuis zal staan. Deze bus is in gericht op initiatief van het regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), Veilig Verkeer Nederland (VVN) en het Stichting Verkeers Educatie Zeeland (VEZ). Er wordt een videofilm vertoond, er zijn folders en posters beschik baar en u kunt uw vragen kwijt aan mensen van bovengenoemde instanties. Ook wordt informatie gegeven over te volgen verkeers- cursussen. De toegang is gratis. De "RVV-bus" (Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens) zal ook op woensdagmiddag 15 ja nuari 1992 op de Middelburgse Markt staan. De verkeerskaart, die gemaakt is door de ROVZ, ANWB en Rijks waterstaat Directie Zeeland en die huis-aan-huis is verspreid, is nog gratis verkrijgbaar bij Bureau Voorlichting, evenals een foldertje over de nieuwe verkeersregels. waarop ze voor het onderzoek verwacht worden. Het onderzoek, dat bestaat uil hel maken van röntgenfoto's van de borsten, vindt plaats in het Borstonderzoekcentrum, Schut tershof 17, Goes. Het is mogelijk om samen met een kennis of buurvrouw een afspraak voor het onderzoek te maken. Voorlichting en informatie Voor alle vrou wen die meer infor matie wensen over het onderzoek, worden een aantal voorlichtings bijeenkomsten in bovengenoemde wijken georganiseerd: Maandag 6 januari, 's middags om 14.00 uur, Wijkcentrum Sint Laurens, Van Cittersstraal 64, Sint Laurens. Maandag 6 januari, 's avonds om 19.30 uur, Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg, Sir Winston Churchill-laan 8, Mid delburg. Donderdag 9 januari, 's avonds om 19.30 uur, "Oranje Nassau- school", Olmenlaan 8, Mid delburg. Het is ook mogelijk om telefo nisch vragen te stellen over het Be volkingsonderzoek Borstkanker. Bij de GGD Zeeland, telefoon nummer 01100-49472, is op maan dag, dinsdag en woensdag van 9.00-11.00 uur, mevr. Renée Poebnan-Nonnekes, voorlich ter/verpleegkundige Bevolkings onderzoek Borstkanker hiervoor direct bereikbaar. Wanneer de volgende wijken in Middelburg aan de beurt zijn om deel te nemen aan het Bevolkings onderzoek zat hierover tijdige be richtgeving plaats vinden. De aanpak die de rijksoverheid voor ogen staat is te vinden in het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) en het NMP De Provin cie Zeeland werkt dit beleid uit in het nieuwe provinciaal afvalstof- fenplan. De hele afvalketen (inza meling, verwerking en afzet) ^ordt in de komende jaren ingrij pend aangepakt. In eerste instan tie moeten we zoveel mogelijk voorkomen dat er afval ontstaat (preventie). Dat kan door bewust koopgedrag en afspraken met het bedrijfsleven (verpakkingsin dustrie). Het toch ontstane afval dient, voor zover het echt niet kan wor den hergebruikt, in eerste instan tie te worden verbrand en niet gestort. Het knelpunt ruimte beslag vormt bij dit beleid een be langrijk argument. Door de sterke volumevermindering na verbran ding wordt het ruimtebeslag door afval beperkt. Door het stimuleren van preventie en hergebruik wil men ondanks de jaarlijkse groei van het afvalaan- bod het milieu minder belasten. Voor hergebruik is bij de bron scheiden noodzakelijk om zuivere en verwerkbare afvalstromen te verkrijgen. Circa 60% van ons huishoudelijk afval is bruikbaar. Hergebruik is b.v. composteren van uw groente, fruit- en tuinafval (GFT), wat bij na de helft van uw afval uitmaakt. Dit natte afval staat overigens ver antwoord verbranden van huisvuil in de weg. Thuis apart houden van uw pa pier, glas en textielafval maakt hergebruik mogelijk. Schadelijk probleemstoffen (Klein Chemisch Afval) moeten ook apart worden gehouden in uw milieu-box. Deze worden ook apart verwerkt en dienen nooit via een huisvuilzak of container in een gewone huisvuiloven of stort plaats terecht te komen. Op verzoek van de wijkvereniging zal de halteplaats van de chemo car in Nieuw- en Sint-Joosland worden verplaatst naar de Van Akenstraat ter hoogte van de Van Randwijckstraat. (Foto: E. Engel) In de Laan der Verenigde Naties is bij de kruising met de Europalaan een zogenaamde "mini-rotonde" aangelegd. Deze kruispunt-vorm is nieuw voor Middelburg. Het is daarom belangrijk nog eens te melden, dat ALLE VERKEER OP DE ROTONDE VOORRANG heeft. Onderzoek heeft opgeleverd dat de rotonde een relatief veilige kruispuntvorm is, die wellicht minder ongevallen, maar zeker minder ernstige ongevallen oplevert dan diverse andere kruispuntvormen. De veiligheid blijkt tenminste zo goed als die van met lichten geregelde kruispunten. Voordelen zijn verder: gemiddeld korte wachttijden, permanent functi oneren (ten opzichte van niet permanent werkende verkeerslichten) en geen overbodig wachten. Ook op andere plaatsen in Middelburg wordt gedacht aan aanleg van dergelijke minirotondes: bij de Torenweg en bij de Nederstraat. De prioriteiten op een rijtje: 1. Preventie: voorkomen dat afval ontstaat 2. Hergebruik: opnieuw ge bruiken van afval als grondstof of voor nuttige toe passing 3. Verbranden in huisvuil- ovens met energie terugwinning en rookgasrei niging 4. Storten op stortplaatsen, die aan strenge milieu-eisen voldoen. In Middelburg kennen we de vol gende vormen van gescheiden in zamelen en verwerken van huishoudelijke afvalstoffen: Glas. Hiertoe staat er een 35-tal glasbakken in onze stad. Glas is prima te hergebruiken. Landelijk wordt 60 a 65% van alle glasafval gescheiden ingezameld. In Mid delburg zitten we iets boven dit landelijk gemiddelde. Dit is een goede zaak. Oud papier. De inzameling van oud papier is in Middelburg ge heel in handen van verenigingen, scholen of kerkgenootschappen. Zij komen graag bij u aan de deur om uw oud papier op te halen. Dit geldt ook voor bedrijven en win kels. U kunt met een van de ver enigingen altijd een afspraak ma ken. De twee instanties, die het meest inzamelen' zijn de korfbal vereniging Swift en de Zendings commissie der Gereformeerde Ge meente. Ook staat er een 10-tal papiercontainers in de stad, welke ook door toedoen van deze in stanties worden geledigd. In 1990 werd ruim 1500 Ton oud papier ingezameld. Textiel. Vier keer per jaar wordt er huis-aan-huis kleding ingezameld door een charitatieve instelling. U kunt uw kleding ook altijd afge ven bij het Leger des Heils of in hun kledingcontainer aan de Hoogstraat deponeren. K.CA. en afgewerkte olie. Dit ge beurt sinds 1 april 1991 met de chemo-kar en de milieu-box. Zo als onlangs is vermeld in dit blad is er een verdrievoudiging te constateren aan ingezamelde hoe veelheden t.o.v. dezelfde periode van het jaar daarvoor. Koelkasten en vriezers. Als u een oude koelkast of vriezer heeft, kunt u deze uiterlijk op donder dagmorgen telefonisch opgeven bij de stadsreiniging. Op vrijda gen worden de koelkasten geschei den ingezameld. In januari zal er een aantal wij zigingen worden ingevoerd In Middelburg. Samengevat komt dit neer op het volgende: - De ijzeren glasbakken zullen worden vervangen. - Glas zal op kleur moeten worden gescheiden. - De papiercontainers zullen wor den vervangen. - Er zullen blikcontainers worden geplaatst om conservenblikken gescheiden in te zamelen. - De nieuwe glas, blik en papier containers zullen worden gegroe peerd in 10 milieu-parkjes. - Er zullen 10 milieu-parkjes wor den opgericht. - Elke grote wijk krijgt zijn eigen milieu-parkje in de direkte nabij heid van een winkel(centrum). Een milieu-parkje bestaat mini maal uit vier 3-hoekige con tainers: - 1 witte voor wit(ongekleurd) glas - 1 groene voor bont(gekleurd) glas - I blauwe voor oud papier - 1 grijze voor conservenblik- ken(Nieuwl) De parkjes zullen op de volgende plekken komen: - Winkelcentrum Magistraatwijk - Winkelcentrum Dauwendaele - Winkelcentrum Maasstraat - Breewijk - Euromarkt - Klarenbeek - Damplein - Nieuw Middelburg - Nieuw en St. Joosland - St. Laurens De ijzeren glasbakken zijn niet langer geschikt voor hun doel. Deze zullen worden vervangen door nieuwe. De overheid wil de gescheiden in zameling van glas, die nu dus op zo'n 65% ligt, nog veel verder op krikken. De glasrecycling krijgt dan problemen. De glasrecycling kan een grotere stroom glasafval alleen verwerken, als het geschei den op twee, liefst drie, kleuren wordt aangeleverd. Daarom zullen in Middelburg voortaan altijd 2 glasbakken bij elkaar worden geplaatst. Een wit te voor wit (ongekleurd) glas en een groene voor bont (gekleurd) glas. U wordt voortaan verzocht om uw glas te scheiden op kleur. Dit is erg belangrijk voor de recycling. Deze industrie kan alleen onge kleurd glas produceren van onge kleurd glasafval. Als zij het zelf zouden moeten scheiden, werd het veel te duur. We noemen dit schei den aan de bron. Behalve bij de voornoemde 10 milieu-parkjes, zullen er op de volgende plaatsen glasbakken ko men te slaan: - Karei Doormanplein - Parkeerterrein Maxis - Molenwater - Kinderdijk - Kousteense dijk - Plein 1940 - Bodenplaats - Erasmuswijk - Torentrans - Meanderlaan Dit betekent helaas, dat u er op enkele plaatsen glasbakken zullen verdwijnen en u dus in sommige gevallen verder zult moeten lopen dan u gewend was. Nog een paar tips: - ook klein glas(jampotjes e.d.) hoort in de glasbak. - spoel het glas schoon, alvorens in de glasbak te werpen. Dit voor komt stank en schoonmaakpro- blemen bij de recycling. - gooi uitsluitend echt glas in de glasbak en geen andere zaken zo als aardewerk, ijzer of kruiken e.d. Deze vervuiling van het glas afval maakt de verwerking steeds duurder. De kosten komen uilein delijk toch ten laste van de be woners. De regeling voor oud papier blijft in principe onveranderd. Het is het beste om een regeling te tref fen met een van de inzamelende instanties, (een lijst met namen en telefoonnummers kunt u even tueel bij de gemeente opvragen). Zet oud papier dus niet bij het overige huisvuil. Natuurlijk kunt u gebruik maken van de papier containers bij de milieu-parkjes, maar dan moet u kleine stapeltjes tegelijk in deze containers te de poneren. Zet u nooit een doos met oud papier naast deze containers. Dit werkt erg vervuilend. Bij een windvlaag is de direkte omgeving onmiddellijk al niet meer om aan te zien. En dat allemaal door dat ene doosje of stapeltje papier. De containers zullen tijdig worden geledigd. Bij klachten kunt u altijd de stadsreiniging bellen, die de be treffende vereniging zal verzoeken om de containers (tijdig) te ledigen. Nieuw is hei gescheiden inzame len van conservenblikken. Er komt dus een 10-tal blikcontainers in de milieu-parkjes. Hier kunt u al uw lege conservenblikken in de poneren. Bij elkaar heeft een ge middeld huishouden een fors aantal blikken in zijn huisvuil (groente, fruit, soep, honde- en kattevoer enz. enz.). Blikken zijn heel goed te herge bruiken. De containers zullen door de stadsreiniging worden geleegd. Ook een aantal tips: - Om stankproblemen te voorko men, wordt u dringend verzocht om de conservenblikken schoon te (foto: J. Wolterbeek) spoelen alvorens ze in de contai ners te deponeren. - Papieren wikkels mag u laten zitten. - Ook deze afvalfractie dient zo zuiver mogelijk te blijven. Gooi dus uitsluitend conservenblikken in de containers. - Verder kunt u er natuurlijk ook de deksels van de blikken en meta len deksels van glazen potten in doen. De Gemeente hoopt hiermee weer een bijdrage tot een beter milieu te leveren. De gemeente kan niet alles regelen. Veel hangt af van uw eigen bereidwilligheid, oftewel: "Een beter milieu begint bij jezelf". Het aanzien van de containers en de direkte omgeving is vaak een bron van klachten. De Stadsreini ging doet haar uiterste best om de omgeving schoon te houden. Maar alles heeft zijn grenzen. Be denk dus dat elk stukje papier of glaswerk dat u laat vallen en waarvoor de reiniging apart dient te komen, uiteindelijk wel heel duur wordt. Ook aanplakbiljetten op de con tainers roepen vele klachten op. Dit is verboden. Als de verant woordelijke instantie kan worden achterhaald, zal deze aansprake lijk worden gesteld. Dit geldt ook voor vandalisme. De milieu-parkjes kunnen even tueel worden uitgebreid. Zodra er goede afzetmogelijkheden zijn, kunnen er bijvoorbeeld contai ners bij worden geplaatst voor kunststoffen. De Gemeente zoekt volop naar mogelijkheden daarvoor. Een andere nieuwe vorm van ge scheiden inzamelen, waar we mee te maken zullen krijgen, is het groente, fruit- en tuinafval (GFT). Dit zal ook gevolgen hebben voor de bewoners. Hierover moet nog politieke besluitvorming plaats vinden. Uiteraard zult u hierover uitgebreid worden voorgelicht. Tijdens de overgangsfase naar de nieuwe situatie kunnen er wat on gemakken zijn. De containers staan niet allemaal op hetzelfde tijdstip op hun nieuwe plaats. Wij vragen hiervoor uw begrip. Bij bureau Voorlichting is de fol der "Minder afval heb je zelf in de hand" verkrijgbaar met veel nuttige tips. Een vergunning ingevolge de Hinderwet is gewijzigd van - Aannemingsbedrijf J.D. Janse B.V. voor een herstelinrichting voor wegenbouwmaterieel aan de Kleverskerkseweg'13 te Mid delburg; - de heer J. Castel voor een auto-, uitdeuk- en spuitbedrijf aan de Oude Veerseweg 22 te Middelburg; - Constructiebedrijf Hillebrand B.V. voor een staalconstructiebe drijf aan de Grenadierweg 21 te Middelburg. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroeps-) procedu re kunt u terecht bij de secretarie, afdeling Algemene Zaken, tel: 75432. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 4 de cember 1991 staat de officiële kennisgeving. Tijdelijke kantoorunits Groenewoud 1 (kantoor Prov. Waterstaat) (toepassing artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat van het provinciaal bestuur van Zeeland het verzoek is ontvangen om medewerking aan de bouw van tijdelijke kantoorunits bij het kantoorgebouw van de Provinciale Waterstaat, Groenewoud 1 te Middelburg. Dit bouwplan voldoet niet aan het bestemmingsplan Achtersingel-Blauwedijk. Gelet op het tijdelijke karakter van de kantoorunits kan aan het verzoek medewerking worden verleend door met toepassing van artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor een periode van maximaal 5 jaar vrijstelling te ver lenen van het genoemde bestemmingsplan. Het bouwplan ligt in het kader van de procedure op basis van de Wet op de Ruimtelijke Ordening met ingang van 6 december tot en met 19 december 1991 voor een ieder ter inzage bij het bureau voorlichting, Stadhuisstraat 2 te Middelburg. Gedurende deze ter mijn kan een ieder schriftelijk bezwaren kenbaar maken aan bur gemeester en wethouders, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan Erasmuswijk voor het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Amnestylaan 39. Het bouwplan ligt met ingang van vrijdag 6 december 1991 gedu rende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Post bus 6000, 4330 LA Middelburg. l

de Faam | 1991 | | pagina 5