Een rijmwoordenboek biedt uitkomst Warme dranken voor Sinterklaasavond Spaanse taarten voor Sinterklaasavond Wie kleurt er mee? Sint Nicolaas als kasteelheer bij Ondernemersvereniging Lange Delft HANDIGE HULP BIJ ONZE SINTERKLAASGEDICHTEN IEDER KIND EEN CADEAU OP 2, 3 EN 4 DECEMBER Te kust en te keur Peil omhoog Help uzelf! U maakt het zélf Kinderfeest Kandeel Punch Bisschopswijn Wiener melange Chocoladetaart Citroentaart Woensdag 20 november 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 27 Wie kan ons zeggen, hoeveel uren, ja hoeveel dagen er al besteed zijn aan het maken van sinterklaasgedichten? Jong en oud waagt zich dan aan de rijmelarij. De ouders moeten wel, gedwongen door jarenlange traditie in hun familiekring. De jongeren nemen het over als ze hun vrienden en geliefden willen verras sen. Er zijn schitterende sonnetten geworcht in luttele kwartiertjes, maar ook afschuwelijke kreupelrijmen van onafzienbare lengte. En toch zou niemand die romantische, vaak zeer persoonlijke en veelal 'opvoedkundige' rijmela rij willen missen als het weer 5 december is...Je kunt er je beste vriend mee op zijn fei len wijzen, maar ook je baas een hak mee zet ten. En het middel wordt geregeld aangegrepen om er een verborgen liefde mee te uiten. Helaas durft dan menig verliefd hart niet anders te ondertekenen dan met 'Sint' of 'Stoute Piet'. Zo gaat u voort met rijtjes woorden over het karakter van uw geliefde. Als die te zuinig is om zelf handschoenen te kopen, dan kunt u een keus maken uit: vrek, gek, cheque, ge brek, schandvlek, uittrek, overtrek, bedek, maar ook uit zuinig, gierig, zwierig, zielig, wraakgierig, vernietig, verdrietig, plezierig, nieuwsgierig, vrijwillig, onverschillig, moed willig, (on-)willig, eigenzinnig, waanzinnig, zachtzinnig, aanminnig, stompzinnig, pinnig, vinnig en innig. Om maar een greep te doen uit de mogelijkheden. En dan zult u eens zien, hoe gemakkelijk opeens het dichten wordt. Als u dón een regel opschrijft met aan het ein de één van de genoteerde woorden, kunt u er zo twee, drie op laten volgen met prachtig toepasselijke vondsten erin verwerkt. Het sue ces is dan verzekerd. Probeert u het maar. Met uw eigengemaakte rijmwoordenlijstjes. de. Dan schrijft u eerst alle woorden op die u maar kunt bedenken met de uitgang -oenen. Bijvoorbeeld zoenen, seizoenen, miljoenen, vi sioenen, bedsermoenen, legioenen, verzoe nen. Dan een rij woorden die rijmen op handschoen: fatsoen, aandoen, wat doen, ka toen, weldoen, meedoen enz. U ziet, er zijn al veel bruikbare woorden bij. HET dichten heeft zulke vormen aangenomen in ons land, dat menige uitgever zich al eens waagde aan een rijmwoordenboek. Het aardi ge van zo'n boek is de overzichtelijkheid van de rijkdom aan rijmmogelijkheden in onze taal. Zelfs opa die van zijn AOW alleen maar een stukje vlakgom voor zijn kleinzoon kan kopen, vindt er een overdaad aan toepasselijke woor den in, om de scholier toch een prachtig ge dicht te kunnen sturen. Hij kan bijvoorbeeld diens 'gestuf' laten rijmen op zijn gebluf, ge puf, gesnuf, gesuf, gesuf op school, op zijn getuf op de brommer en mogelijk is de jongen zodra hij heeft gesuft wel verbluft of versuft. Kiest hij dan nog het woordje gom, dan kan hij uit drie kolommen bijpassende rijmmogelijk heden zoeken, waaronder o.a. ik bekom, an dersom, 't draait erom, mensdom, ouderdom, buigt om en thuiskom. Zegt u nu nog eens, dat u geen sinterklaasgedichtje kunt maken! Met een klein, praktisch rijmwoordenboekje draait u daar uw hand niet meer voor om. De dichtregels vloeien u uit de pen met de snel heid van het omslaan van enkele bladzijden. U kunt met zo'n nuttige handleiding beslist het peil van uw poëtische ontboezemingen verhogen. U hoeft niet meer te vervallen in een cadeau 'voor 't wijf', 'vandaar dit ge schrijf' met een 'hand al stijf', de 'vingers alle vijf', want dat heeft 'niet veel om 't lijf' en voorkomt geen nieuw 'gekijf'. Een rijmwoor denboek stelt u straks in staat de goedheilig man een ode te laten richten aan uw 'gade', dat hij zich beraadde over een tirade. Die gaf hem wel te raden of zij niet wordt overladen met zoveel sieraden, maar uiteraard heeft Sint zijn schip beladen met de begeerde voorra den...En dan kunt u naar verkiezing nog iets invoegen over haar heldendaden of haar gru weldaden (doorhalen wat niet verlangd wordt) en uw ballade staat direct op hoger plan. Iemand die wil smullen laat u z'n buik niet vul len met vette spullen, maar voor de binnen vetter brengt Sint de banketletter van de letterzetter, dat klinkt netter, zelfs lemidden van geschetter en gespetter, geknetter (van radio-amateur) en gekwetter (van vogellief hebber). Aanduidingen voldoende voor de soorten ontvangers van de geschenken. MOGEN wij nog enkele vondsten aan de hand voor een aantal veelgegeven gebruiksvoor werpen in deze tijd van 't jaar? Koffie zetten - korte metten - aanbevolen - koffiemolen. Rijbewijs - lijkt niet wijs - eigenwijs - hoge prijs - sleegewiegel - autospiegel. Als 't lukte kouwe drukte - opgesmukt hart verrukt zeeprodukt. Ijdeltuiten mooie kuiten - zich bespuiten odeurkanon - zo'n geurlotion. Man ontstemd - borst beklemd - voelt geremd verkeer gestremd - nieuw overhemd. Camera - kijk eens na - ja, die dia - alle stadia - optima forma - lineau recta - naar C&A voor een beha. Sneeuw en ijs - hoge prijs - roest en pekel - grote hekel - geen autodrama - een au- Sinterk/aas in Middelburg. topyama. Barmeubelstuk - met hoge kruk - goed hu meur te kust en te keur de charmeur - bij dit interieur - past deze fles likeur. Wintermaanden ogen traanden uw aan staande - verregaande - weg gebaand zeer meegaand - bedoel niets kwaads rijdt scheve schaats - iets desolaats - snel verplaatsen nieuwe schaatsen. Hartversterking samenwerking - plichtsbe trachting - in verwachting 300 dagen lang gedragen - hinderlagen kinderwagen. Televisie - wereldvisie veel bekoring maar vaak storing beeld verduisterd - vloek ge fluisterd (afgeluisterd) voetbalwedstrijd - geen bal - wel spijt zeur niet langer kleure- nontvanger. MAAR...is een rijmwoordenboek werkelijk on misbaar? Ach nee, als u verstandig te werk gaat en niet meteen in het net schrijft, kunt u De Middelburgse ondernemersvereniging Lan ge Delft en omgeving heeft, evenals voor gaande jaren, weer een aantrekkelijke activiteit op het programma staan rond de viering van het Sint Nicolaasfeest. Vanuit een kasteel worden aan alle kinderen, die op drie dagen in het winkelgebied aanwezig zijn, ca deautjes uitgedeeld. Op de Lange Delft, ter hoogte van het pand van de Verenigde Spaarbank, wordt een grote tent opgebouwd die wordt omgetoverd tot een kasteel. In dat kasteel zal Sint Nicolaas met assistentie van Zwarte Pieten, op maan dag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 december cadeautjes uitreiken aan kinderen. Het is uiteraard de bedoeling dat ieder kind één cadeautje krijgt en wel op vertoon van een bon. Deze bonnen worden uitgedeeld in het winkelgebied van de ondernemersvereni ging: Lange Delft, Segeersstraat, Korte Delft, He renstraat, St. Janstraat en Koorkerkstraat. Op maandag 2 december start de actie om 13 uur en op de beide volgende dagen om 11 uur. Elke dag eindigt de actie om 17 uur. leder oneven uur begint de Sint met zijn ge volg aan een rondje van een uur door het ge bied en deelt aan ieder kind een bon uit. Na elke rondgang, dus vanaf ieder even uur, ver toeft de Goedheiligman in zijn kasteel waar de kinderen tegen inlevering van de bon een ca deautje ontvangen die per leeftijdsgroep op rijkbeladen tafels zullen staan uitgestald. De ondernemersvereniging heeft gekozen voor een actie waaraan geen enkele koopver plichting is gekoppeld vanuit de gedachte dat Sint Nicolaas een echt kinderfeest is en dat de kinderen dus verwend moeten worden. De ondernemersvereniging telt 88 leden waarvan 75% deelneemt aan de actie. Deze laatste groep draagt naast de reguliere contri butie een extra steentje bij voor de Sint Nicolaas-actie zodat men beschikt over een budget van ca 13.000 gulden. De leden van de ondernemersvereniging zullen herkenbaar zijn aan een raamposter; de deelnemers aan de actie krijgen bovendien een gele strook op het raam waardoor ze als zodanig herkenbaar zijn. Namens het organiserend comité vertelt Peter Gruijs waarom de ondernemersvereniging en kele keren per jaar een actie op touw zet: „We willen graag dat de Lange Delft en omgeving in Zeeland een begrip blijft als koopcentrum. Mede door het organiseren van activiteiten proberen we steeds een plezierige sfeer te creëren, zeker rond de feestdagen." Maar niet alle ondernemers in het gebied zijn lid van de vereniging en dat zou men graag anders zien. Gruijs: „We hopen dat deze actie voor de niet- leden een aanzet is om lid te worden van de winkeliersvereniging omdat het in de toe komst 'brood-nodig is om samen sterk te staan voor een sfeervolle Lange Delft en om geving en dat anderen niet profiteren van de betalende ondernemers." TRADITIEGETROUW wordt er op pakjesa vond veel chocolademelk gedronken. Een ty pisch Hollandse drank, die vooral bij de kinderen favoriet is. Voor de volwassenen ge ven we hier het recept voor enkele heerlijke ouderwetse dranken, naar keuze met of zon der alcohol. Wat gaat er in? 2 dl water, een citroenschil, 1 pijpkaneel, 6 kruidnagelen, 6 eidooiers, 100 gr. witte basterdsuiker, 1 fles witte wijn. ZET het water met daarin de gewassen ci troenschil, het kaneelpijpje en de kruidnagelen op een zacht pitje te trekken. Zeef na onge veer een uur het kruidenaftreksel. Doe de sui ker samen met de eidooiers in een kom en klop tot er een luchtig mengsel is ontstaan. Doe nu al roerende het kruidenaftreksel en de wijn erbij. Zet de pan op het vuur en blijf roe ren tot het mengsel gebonden is. Laat het nog even heel zachtjes doorkoken. WAT gaat er in? 2 citroenen, V2 I water, 200 gr. suiker, 400 dl tweedrank, 1 fles alcholvrije wijn. WAS de citroenen en schil ze zeer dun. Zet de schillen op met een halve liter water en laat ze een uurtje trekken. Zeef het aftreksel daarna en voeg de suiker, tweedrank en de wijn toe. Laat nog even zachtjes doorkoken. Indien de drank te zoet is kan deze heel goed verdund worden met wat kokend water. Goed warm serveren. WAT gaat er in? 1 fles rode wijn, 1 sinaasap pel, 5 kruidnagelen, 1 pijpkaneel, 100 gr. suiker. DOE de wijn in een pan en voeg daar een hal ve liter water aan toe. Was de sinaasappel goed en steek er de vijf (of meer) kruidnage len in en laat die zachtjes in het water- wijnmengsel zakken. Stel nu de warmtebron zo, dat de vloeistof op ongeveer 80-90 graden blijft en niet gaat koken. Na circa 2 uur neemt u de sinaasappel en de pijpkaneel er uit. De bisschopswijn warm serveren. WAT gaat er in? 2 eidooiers, 80 gr. suiker, 6 dl melk, sterke koffie, slagroom, cacaopoeder. KLOP de eidooiers samen met de suiker lekker luchtig. Breng de melk voorzichtig aan de kook en giet deze al roerende bij het suiker eimengsel. Voeg naar smaak warme sterke koffie (extract) toe en verdeel de drank over vier (eventueel voorverwarmde) glazen. Doe dan wat stijfgeslagen slagroom (of uit een spuitbus) over de glazen en strooi daar wat cacaopoeder over. Meteen serveren. wel een vlot sinterklaasgedicht maken zónder zo'n woordenlijst. Wat u dan wel moet doen, is zelf rijtjes woorden opschrijven met dezelf de uitgang als de sleutelwoorden van het ge schenk en die van degene die het krijgt. Stel, u wilt handschoenen schenken aan uw gelief IEDEREEN die wel eens in Spanje op vakantie is geweest weet dat ze daar dol zijn op de zo genaamde "dulces", vrij vertaald, "zoetighe den". In ieder restaurant kun je kiezen uit de meest heerlijke, over het algemeen eigenge bakken, taarten. De Spanjaarden hebben dus Soms mag het paard van Sinterklaas uitrusten en rijden Piet en Sint rond in een prachtige auto. Maak jij hem nog mooier door de kleurpotloden of stiften te gebruiken? Is de kleurplaat klaar, dan kun je een mooie prijs winnen door hem op te sturen naar de redac tie van deze krant. Het adres: Postbus 5017 KA in Middelburg. Een jury bekijkt de inzendingen en zoekt er dan de mooiste uit. Deze kleurplaat is gemaakt door: Naam: Adres: Postcode:Plaats: wat dat betreft een traditie hoog te houden. Uit deze overvloed hebben wij twee taarten gekozen die op Sinterklaasavond de sfeer ze ker zullen verhogen. Ten eerste een chocola detaart omdat chocolade en Sint onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Ten tweede een citroentaart omdat citroenen in zoveel Sinterklaasliedjes voorkomen als ge schenk. WAT GAAT ER IN? 100 gr. bloem, 45 gr. maï zena, 35 gr. cacaopoeder, 150 gr. basterdsui ker, 3 eieren, vanillesuiker naar smaak en een mespuntje zout. DOE bloem, maïzena, cacao en zout bij elkaar en zeef deze. Zet een grote pan op het vuur en vul deze zover nodig met water dat tegen de kook aan is. Plaats hierin een kom en doe hier in de eieren met de suiker en vanillesuiker. Klop met de mixer tot de eier-suiker-massa luchtig is en als stroop van een lepel loopt. Neem op dit moment de kom uit de pan en klop met een garde nog voorzichtig verder tot de massa weer dik geworden is. Nu schept u samen met een eetlepel kokend water het bloem-cacaomengsel er door met behulp van een spatel. Niet te hard roeren om de lucht uit het eiermengsel niet te laten ontsnappen. In tussen heeft u de oven voorverwarmd tot 190 gr. Doe het deeg in een beboterde springvorm en zet deze een half uur in de hete oven. Zet de ovendeur open en laat de taart even bekoe len. Haal hem daarna uit de vorm en laat hem uitwasemen op een taartrooster. De taart is nu klaar, maar voor de echte zoetekauwen kunt u hem overlangs doorsnijden, een laagje abrikozenjam aanbrengen en de helften weer op elkaar leggen. WAT GAAT ER IN? 2 citroenen, 200 gr. bloem, 6 gr. gist, 1 dl. melk, een mespunt zout. HET verdient aanbeveling om alle ingrediënten een uur voor gebruik vast op een warm plaatsje te zetten. Los in een eetlepel lauwe melk de gist op en maak, met de hand op het aanrecht of met een keukenmachine een soe pel deeg van bloem, melk en zout, dat gemak kelijk van de handen loslaat. Doe het deeg in een geschikte taartvorm en laat het circa een half uur rijzen. Intussen schilt u de citroenen en verdeelt deze in partjes. Het is lekkerder om zoveel mogelijk de harde velletjes van de partjes af te halen. Maak wat water warm, los hierin flink wat suiker op en kook de citroenen hierin zachtjes op. Laat ze afkoelen en uitlek ken. Als het deeg gerezen is drukt u de ci troenpartjes in het deeg en u bestrooit het geheel met witte basterdsuiker. Zet de vorm in een tot 230 gr. goed voorverwarmde oven en laat de taart in 20 minuten gaar worden. Neem de taart uit de vorm en laat deze op een rooster afkoelen.

de Faam | 1991 | | pagina 27