Het Gemeente-Archief Middelburg Studiefinanciering Bezoek uit Polen Brand weerwedstrij den Stadsvernieuwing Vergunning Hinderwet Verkeer uiL».», Spreekuur in de wijk Bijeenkomst Walcherseweg Infomarkt Collecten Commissies VPRO-radio live vanuit stadhuis GEMEENTE M DDELBURG Week Tafeltje Dekje uw Woensdag 2 oktober 1991 DE FAAM 5 tor het oog van de Lange Jan JllVlIlllllfe Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. In de contacten rondom de Socia le Vernieuwing tussen Gemeente en wijkbewoners blijkt behoefte te bestaan aan een vaste plek in de wijk en een vast moment, waarop wijkbewoners met klachten op merkingen, vragen en dergelijke terecht kunnen bij een vertegen woordiger van de Gemeente. Kortom een spreekuur in de wijk. In twee wijken zijn er al spreeku ren van de wijkagenten, elke woensdagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur: wijkagent Henk Wijkslra is op dat tijdstip bereikbaar in de Woe lige Werf in 't Zand/Stromenwijk wijkagent Karei van de Beek is eveneens op dat tijdstip bereik baar in de Magistraatwijk. Bij wijze van proef houdt vanaf morgen 3 oktober ook wijkcoör dinator Rinus West veer spreekuur in 't Zand/Stromenwijk in de Woelige werf aan de IJsselslraat iedere donderdag van 10.00 tot 11.00 uur. Deze proef duurt twee maanden. Het is mogelijk dat ook in andere wijken van Middelburg een spreekuur wordt ingesteld. Bewoners uit de omgeving van de Walcherseweg hebben verzocht om hier verkeersrem mende maat regelen te nemen. Om over deze kwestie van gedach ten te wisselen wordt een bijeen komst gehouden op dinsdag 8 oktober om 19.30 uur in het stad huis, waarbij ook wethouder van verkeerszaken mevrouw E.M.J. van Brummelen-van Wilgen aan wezig zal zijn. Bewoners van een gedeelte van de Walcherseweg, President Wilsonlaan en Van Kleffenslaan hebben hiervoor een uitnodiging ontvangen. In de notitie, die ten behoeve van de bijeenkomst is opgesteld, staan mogelijke oplossingen aan gegeven. Dit zijn bijvoorbeeld de aanleg van een fietspad aan een of twee zijden van de Walcherseweg en het aanleggen van verkeersrem mers zoals een minirotonde of een "uitbuiging" ter hoogte van de begraafplaats en de Laurens Stommesweg. Ook wordt gespro ken over een nieuwe vormgeving voor de kruising met de Laan der Verenigde Naties. Tenslotte is ook de geluidsoverlast van het verkeer onderwerp van bespreking. Ook in Middelburg zijn er infor matiemarkten over meer dan 300 cursussen en opleidingen voor volwassenen op Walcheren. Op 2 oktober: Rentmeesterlaan 245, wijkgebouw het Zuiderba ken, 19.00 - 20.30 u.; Op 4 oktober: Vrijlandstraat 51, winkelcentrum Dauwendaele, 18.30 - 20.30 u. In Dauwendaele wordt de markt in samenwerking met de werk groep Sociale Vernieuwing geor ganiseerd. De werkgroep is in de wijk op de informatiemarkt aan wezig en geeft konkrete voorlich ting over de werkzaamheden. Stichting Welzijn Ouderen Platte land Walcheren zal bovendien een diaserie laten zien over aanvullend vervoer op Walcheren. Aanvul lend vervoer is voor mensen die niet van openbaar vervoer ge bruik kunnen maken. Verder is er informatie over o.a. het Kruiswerk, St. Maatschappe lijke Dienstverlening en Vak- bondsschool. Het Gilde Walcheren luistert de zaak op. Voor inlichtingen: REC Walche ren, 01180 - 34200. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 worden besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 7 oktober tot en met 13 oktober 1991 maandag zuurkoolstamppot met worst dinsdag vis in cardinaalsaus, rijst, groentemengsel woensdag rundvlees, gesneden boon tjes, aardappelen donderdag kipfilet tirolienne, krielaard- appelen vrijdag macaroni met ham en kaas zaterdag rundergehakt, andijvie, puree zondag varkensvlees in vruchten saus, rijstfantasie J'oto: E. Engel Door burgemeester en wethou ders is aan de volgende instellin gen toestemming verleend om in de komende maand een huis-aan- huis-collecte te houden: Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren tot en met 5 oktober; Nationale Collecte Geestelijk Ge handicapten van 7 tot en met 12 oktober; Stichting Manna Metterdaad van 14 tot en met 19 oktober; Nederlands Comité Unicef van 21 tot en met 26 oktober; Nederlandse Brandwonden Stich ting van 28 oktober tot en met 2 november. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verza meld worden in verzegelde collec tebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, die nen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs. Volgende week vergaderen de vol gende raadscommissies: Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 8 oktober om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. van der Mcijden, telefoon 75430. Commissie Stadsbeheer, woens dag 2 oktober en woensdag 9 ok tober om 19.30 uur. Secretaris is de heer P. Mee use n, telefoon 75425. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 7 oktober om 19.30 uur. Secretaris is de heer M.C. Ha- rinck, telefoon 75422. Commissie Financiën, dinsdag 8 oktober om 15.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Braam, telefoon 75533. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in hel stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij Bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. In het kader van de Nationale Archievendag zaterdag 12 oktober a.s. schenken we aandacht aan het Middelburgse Gemeentearchief. Vorige week kon u lezen wat er zoal in het archief te vinden is, deze week dui ken we in de historie. Geschiedenis van het archief Middelburg ging eigenlijk pas vrij Iaat tot het aanstellen van een stadsarchivaris over. Gemeenten als Aardenburg, Goes en Sluis wa ren hierin in het Zeeuwse al voor gegaan. In 1861 ontving het lid en latere hoofd van de rechtbank te Middelburg mr. J.H. de Stoppe laar een aanstelling als archivaris. In die lijd was het archivarisambt een erebaantje dat veelal door ju risten, predikanten e.d. werd uit geoefend. Over de huidige professionele opleiding aan de Rijksarchiefschool kunnen be langstellenden 12 oktober a.s. in het Rijksarchief in Zeeland, St. Pieterstraat 38, van de daar dan aanwezige directeur van de ar- chiefschool informatie krijgen. De Stoppelaar ordende en be schreef het Middelburgse archief over de jaren 1217-1581, hetgeen resulteerde in een dikke inventaris die in 1883 in druk verscheen. Ar chivaris De Stoppelaar was toen al lang niet meer in functie: hij was nl. in 1874 naar Egypte vertrok ken om aldaar lid te worden van een speciale internationale recht bank ter bescherming van de bui tenlanders! Na een vacature van drie jaar werd in 1877 mr. P.J. van der Feen, ambtenaar van het Open baar Ministerie, tot archivaris be noemd. Hij bekleedde die functie echter slechts kort. Van 1880 - 1890 was het ambt van gemeente archivaris wederom vacant. In 1890 werd M.H. van Visvliet, wiens oom provinciaal archivaris was, tot archivaris van Middel burg benoemd. Zijn opvolger was W.O. Swaving (1901-1918). Hierna trad de man aan die de bekendste van alle Middelburgse archivaris sen zou worden: dr. W.S. Unger, die aanvankelijk tevens als ge schiedenisleraar werkzaam was. In 1932 verliet Unger het onder wijs om zich helemaal aan het ar chivarisschap te kunnen wijden. Hij publiceerde zeer veel met be trekking tot zijn woon- en stand plaats. Zoals de "Bronnen tot de geschiedenis van Middelburg in den landsheerlijken tijd" (3 de len), "De monumenten van Mid delburg" en "De geschiedenis van Middelburg in omtrek", om de meest bekende publicaties van zijn hand te noemen. We kunnen hem daar niet dankbaar genoeg voor zijn, want bij het ver woestende bombardement van Middelburg op 17 mei 1940 ging vrijwel het gehele Gemeente archief in vlammen opUnger werd in 1944 benoemd tot rijksar chivaris in Zeeland. Een nieuw archivarisloos tijdperk brak aan. Een tijdperk dat tot 1966 zou duren. Toen werd de draad weer opgevat door de heer J.S. Hoek. Na zijn pensionering als wethouder legde de heer Hoek de grondslagen voor het huidige Gemeente-archief. Als onbezol digd beeld-conservator en archi varis bracht hij talrijke voor de Middelburgse historie belangrijke zaken bijeen. Ook door schenkin gen en door de gemeentelijke her indeling van 1966, waarbij de dorpen Sint Laurens en Nieuw- en In juni 1990 presenteerde minister Ritzen van Onderwijs en Weten schappen de 'Heroriënteringsnota Studiefinanciering'. De hierin voor gestelde en inmiddels door de Eerste Kamer goedgekeurde wetsvoorstellen brengen deels per augustus 1991 en deels per januari 1992 grote veranderingen met zich mee in het studiefinancierings systeem. Iedere student krijgt hier op de een of andere manier mee te maken. Zo krijgen aankomende studenten in het hoger onderwijs bin nenkort recht op vijf jaar basisbeurs en twee jaar lenen; de leeftijds grens wordt verlaagd van 30 naar 27 jaar; de bijverdienregeling verandert; de basisbeurs wordt bevroren; het collegegeld wordt jaarlijks met een vast bedrag verhoogd en het lenen wordt duurder. De minister hoopt met deze nieuwe wijzigingen de hoge kosten van het stelsel van studiefinanciering te kunnen drukken. Basisbeurs hoger onderwijs vijf jaar Binnen het vroegere studiefinan cieringsstelsel kwamen studenten Van 7 tot en met 11 oktober bren gen de heren Jerzy Sypniewski en Czeslaw Czesniuk, respectievelijk commandant van de brandweer en commissaris van politie van de Poolse zusterstad Glogow, een be zoek aan de brandweer en de poli tic van de Gemeente Middelburg. Het bezoek vindt plaats in het ka der van de zusterstadbetrekkingen tussen Middelburg en Glogow. De Poolse gasten willen kennisnemen van het functioneren van de brandweer- en de politie organisatie in Nederland/Middel burg. In het Poolse gezelschap be vindt zich tevens de gemeentesecretaris van Glogow, de heer Andrzej Kolinski. In het programma zijn bijvoor beeld het bijwonen van een brand- weeroefenavond opgenomen, evenals een bezoek aan een ME- dag te Schaarsbergen. Burgemeester mr. C.G.J. Rutten en wethouder mevrouw E.M.J. van Brummelen (onder andere verantwoordelijk voor het jumela- gebeleid) zullen de Poolse gasten op maandag 7 oktober in het stad huis verwelkomen. in het hoger onderwijs zes jaar in aanmerking voor een basisbeurs (die na afloop van de studie niet terug betaald hoeft te worden) en aanvullende financiering (waar van het gedeelte van de aanvullen de beurs eveneens een gift is). Dit is veranderd met ingang van I augustus 1991. Wie vanaf deze da tum voor het eerst studiefinancie ring aanvraagt voor een HBO- of WO-opleiding heeft alleen nog ge durende vijf jaar recht op een ba sisbeurs met eventueel aanvullende financiering. Daarna beslaat gedurende twee jaar nog recht op een rentedragende lening. Deze lening is overigens veelal even hoog als het bedrag waar de student daarvoor al recht op had. De student moet dan natuurlijk nog wel over inschrijvingsduur beschikken. Deze maatregel geldt niet voor studenten die voor 1 au gustus 1991 al in aanmerking kwamen voor studiefinanciering door het volgen van een HBO- of WO-opleiding: zij blijven onder de oude regeling vallen. Verlaging leeftijdsgrens van 30 naar 27 jaar Een belangrijke verandering in het studiefinancieringsstelsel be treft de 27-jarigen maatregel. De ze regeling houdt in dat aankomende studenten, die op of na 1 augustus 1991 met een voor hen nieuwe opleiding beginnen en op dat moment 27 jaar of ouder zijn, geen aanspraak meer kunnen maken op studiefinanciering. Dit geldt ook voor studenten die hun studie hebben onderbroken en 27 jaar of ouder zijn als zij hun stu die weer willen hervatten. In het verleden lag deze leeftijdsgrens bij 30 jaar. Studenten die zich op of na 1 augustus 1991 laten inschrij ven en tijdens hun opleiding de leeftijd van 27 jaar bereiken, heb ben recht op een basisbeurs en eventueel aanvullende financie ring tot en met de maand dat zij 27 worden. Vanaf de maand waar in zij 27 worden hebben zij alleen nog recht op een rentedragende le ning, die overigens weer even hoog blijft als het eerder toege kende bedrag. Deze studenten kunnen blijven lenen tot zij de studie beëindigen, onderbreken of tot zij van studierichting verande ren. Een uitzondering wordt ge maakt voor een onderbreking door ziekte of speciale familie omstandigheden. Bijverdienen wordt anders Per 1 januari 1992 verandert de re geling voor het bijverdienen. Elke student mag vanaf die datum 670 gulden per maand netto bijverdie nen, zonder dat dit leidt tot een korting op de studiefinanciering. Wie gedurende het hele kalender jaar studiefinanciering ontvangt mag zodoende 8040 gulden bij verdienen zonder dat dit leidt tot een korting. Wie meer verdient dan dit vrijlatingsbedrag krijgt te maken met een korting. Tot nog toe vond deze korting in eerste in stantie plaats op de rentedragende lening en vervolgens op de aanvul lende en de basisbeurs. Vanaf ja nuari 1992 wordt dit omgedraaid; eerst vindt een korting plaats op de basisbeurs, daarna op de aan vullende beurs en tot slot op de rentedragende lening. Blijft er na een volledige korting op de maandtoelagc toch nog inkomen over, dan telt dit mee voor een vol gende maand. Evenals voorgaan de jaren blijft het overigens mogelijk om een keuze te maken voor het inzetten van een maand- of jaarfranchise. Er kan pas ge kort worden als een student het Dit jaar bestaat de brandweer van de gemeente Middelburg officieel 60 jaar. Een hoogtepunt in dit jubileum jaar is voor de brandweer van Middelburg de organisatie van de landelijke finale brandweer wedstrijden in de hoofdklasse. Deze wedstrijden zullen op zater dag 5 oktober a.s. van 8.30 tot 17.00 uur plaatsvinden in de di- rekte omgeving van de bin nenstad. Een niet gering aantal medewer kers van het korps (ongeveer 50) verleent medewerking aan de or ganisatie van deze dag. Uit het gehele land zullen 6 korp sen strijden om de hoogste eer. De opdrachten worden uitgegeven op de brandweerkazerne aan de Looierssingel. Naast de blussing van een ingewikkelde brand in een moeilijk gebouwencomplex, de redding van diverse slachtoffers, zal een moeilijke technische hulp verlening moeten worden verricht. Deze klus, die ongeveer 1 Zi uur per ploeg in beslag zal nemen, zal de werkelijkheid benaderen en is daarom ook interessant om te zien voor belangstellenden. Burgemeester Chr. Rutten zal om streeks 18.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis de prijzen uitrei ken aan de finalisten. foto: E. Engel Sint Joosland bij Middelburg werden gevoegd, groeide het bestand aan beeldmateriaal en ar chivalia weer aan. Toen de heer Hoek in 1974 om leeftijdsredenen besloot zijn werk neer te leggen vond het gemeentebestuur dat die werkzaamheden gecontinueerd moesten worden. Het archief nu Na een korte overgangsfase (1974-76) werd in 1977 het Gemeente-archief Middelburg of ficieel (her)opgericht. De archief dienst is sederdien gevestigd in het kantorenpand Stadhuisstraat 2, pal achter het Stadhuis. U vindt er een studiezaal, vrij voor iedereen toegankelijk tijdens de openingsuren van het archief (maandag t/m donderdag van 09.00 - 12.00 uur en 13.30 - 16.30 uur en vrijdag van 09.00 - 12.00 uur), kantoorruimten en de ge meentelijke archiefbewaarplaats. Een groot probleem is dat het ar chief de afgelopen jaren uit zijn jasje is gegroeid: zowel de bewaar plaats als de studiezaal zijn tè klein...Een nieuwe ruimte voor het Gemeente-archief is dan ook hard nodig. Over de inhoud van de gemeente lijke archiefbewaarplaats bent u vorige week geïnformeerd. U bent hartelijk welkom om zelf een kijk je te komen nemen tijdens boven genoemde openingstijden of tijdens de "open dag" (Nationale Archievendag) zaterdag 12 okto ber van 10.00 - 17.00 uur. TTf f#k: ■feij M wm 'A\ if! ~7 **sj. 15.- De Lange Noordstraat in 1928. Op de plaats van het in 1940 ver woestte kantoorgebouw van de Amsterdamsche Bank en het er naast gelegen woonhuis is nu het Gemeente-archief gevestigd, (foto: Gemeente-archief Middelburg). Op vrijdag 4 oktober zal de VPRÓ-radio van 7.00 tot 16.30 uur het programma "Het Ge bouw" rechtstreeks uitzenden vanuit de Bur gerzaal van het Middelburgse stadhuis. In het kader van een ledenwerfactie die de VPRO de komende maanden voert om de A- status te bereiken wordt "Het Gebouw" gedu rende deze periode rechtstreeks uitgezonden vanuit unieke gebouwen in 10 Nederlandse ste den. Ook de Gemeente Middelburg zal als gaststad voor "Het Gebouw" fungeren. Naast de reguliere aktualiteiten zal in het pro gramma, dat te beluisteren valt op radio 1 en 5, ook bijzondere aandacht worden geschonken aan Middelburg. De gehele dag zullen op 4 oktober de deuren van het stadhuis geopend zijn voor belangstel lenden, die de opnamen van de VPRO willen meemaken. hele vrijlatingsbedrag heeft opge bruikt. Ook de partner van een student mag gemiddeld 670 gul den per maand bijverdienen, zon der dat dit invloed heeft op de hoogte van de studiefinanciering. Verdient de partner meer, dan vindt eveneens een korting plaats. Voor een financieel onafhankelij ke partner (die zelf geen studiefi nanciering ontvangt en geen kinderen jonger dan 12 jaar ver zorgt) geldt per maand een vrijla ting van 670 plus 736 gulden. Bevriezen van de basisbeurs Tot nu toe werd de hoogte van de basisbeurs jaarlijks aangepast aan de (steeds stijgende) kosten van le vensonderhoud. Vanaf 1 augustus 1991 zal dit niet meer gebeuren. Eventuele prijsstijgingen worden vanaf die datum alleen nog in de aanvullende financiering doorge rekend. l^nen kost meer Studenten kunnen naast hun ba sisbeurs aanvullende financiering aanvragen. Een gedeelte hiervan bestaat uit een rentedragende le ning, een ander gedeelte uiteen (gratis) aanvullende beurs. De rentedragende lening moet na af loop van de studie worden terug betaald. Tot nu toe werd er pas rente over deze lening berekend vanaf de eerste januari na het ein de van de studie. Met ingang van 1 januari 1992 gaat dit verande ren. Vanaf die datum wordt er al rente over het geleende bedrag be rekend in de maand nadat deze is uitgekeerd. Jaarlijkse verboging collegegeld Studenten in hel hoger onderwijs gaan meer collegegeld betalen. Voor voltijd studenten wordt het bedrag (nu 1850 gulden) de ko mende vijf jaar steeds met hon derd gulden verhoogd. Deze verhoging kan worden opgevan gen in de aanvullende financie ring. Dit geldt ook voor studenten die momenteel niet in aanmerking komen voor aanvullende financie ring vanwege het inkomen van hun ouders. Steunpunt Studiefinanciering De hier in het kort beschreven ver anderingen in het stelsel van stu diefinanciering zullen bij studenten de nodige vragen oproepen. Voor nadere informatie kunnen zij contact opnemen met het Steunpunt Studiefinanciering, dat gevestigd is in de Hogeschool Zeeland, Edisonweg 4,in Vlissin- gen. Het steunpunt is geopend op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur en telefonisch bereikbaar onder nummer 06-3212157 op de zelfde tijden. Burgemeester en wethouders van Middelburg zijn voornemens de gemeenteraad voor te stellen het verdeelbesluit van het stadsver nieuwingsfonds voor het jaar 1992 vast te stellen. Voor stadsvernieuwingsactiviteiten van natuurlijke of rechtsperso nen wordt voorgesteld een bedrag van f 1.640.000,— te bestem men voor: restauratie f 950.000,— woningverbetering f 450.000,— stimuleren wonen in de binnenstad f 135.000,— sociaal cultureel werk f 5.000,— steun aan woningcorporaties f 20.000,— onderhoud monumentale gebouwen f 80.000,— Het raadsvoorstel ligt met ingang van 4 oktober 1991 gedurende 14 dagen op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecre tarie (Lange Noordstraat 1) ter inzage. Binnen de gestelde termijn kunnen natuurlijke en rechtspersonen, die in de gemeente een be lang hebben, alsmede ingezetenen daarover schriftelijk opmerkin gen maken bij het college van burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 AL Middelburg. Nadere informatie over het ontwerp-verdeelbesluit wordt even eens verstrekt door de afdeling Algemene Zaken. Van 4 tot en met 17 oktober 1991 liggen op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie aanvragen om vergunningen op grond van de Monumentenwet 1988 ter inzage voor: a. het uitbreiden van het monumentenpand Blindenhoek 10; b. het bouwen van een tuinschuurtje op het perceel Breestraat 61. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. De vergunning ingevolge de Hinderwet wordt gewijzigd van: - Timmerfabriek en Interieurbouw Wondergem v.o.f. voor een verfspuiterij-inrichting aan de Kleverskerkseweg 20; - Fa. Gebr. De Klerk voor een herstelinrichting voor motorvoertui gen en stalling van motorvoertuigen aan de Elektraweg 21; - de Heer P. van Helleman voor een timmermanswerkplaats aan de Veerseweg 34. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroeps-) procedu re kunt u terecht bij de secretarie, afdeling Algemene Zaken, tel: 75432. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 2 okto ber 1991 staat de officiële kennisgeving. Burgemeester en wethouders hebben besloten het parkeren te verbieden voor een voor het perceel Torentrans 12 aangeduid par keervak, behalve voor de invalide waarvoor de parkeerplaats is bestemd. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden, als regel onder betaling van f 150,— aan rechten, beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledige verkeersbesluit ligt bij het bu reau voorlichting, Stadhuisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. <2

de Faam | 1991 | | pagina 5