De Sandenburch, spoorwegovergangverlichting sporthal Het Gemeente-archief Leefbaarheidsonderzoek Vergunning Bouwplan Marktfeesten Commissies Infomarkt GEMEENTE MIDDELBURG ■Week Tafeltje Dekje uvv Nationale Archievendag Wat is een archief? Het Gemeente-archief Middelburg Wat kan het Gemeente archief u bieden? Bronnen en literatuur Dienstverlening Woensdag 25 september 1991 DE FAAM 5 tor het oog van de Lange Jan lllllllll/l ittWllllKvK. i Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag 28 september om 11.00 uur opent burgemeester mr. C.G.J. Rutten de Middelburgse Marktfeesten, georganiseerd door de Ceremoniemeesters Middel burg. Overal mogen straatmuzi kanten optreden en op de Markt zijn optredens van uitsluitend Zeeuwse artiesten mee te maken. De Markt is de gehele zaterdag niet beschikbaar als parkeer ruimte. Fietsenstalling De fietsenstalling Delta Cycle is op deze zaterdag geopend van 8.45 uur tot ongeveer 00.15 uur. In de maand oktober vergaderen de raadscommissies extra vaak in verband met de begrotingsbehan deling. Commissie Algemene en Bestuur lijke Zakendinsdag 8 oktober om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. van der Meijden, telefoon 75430. Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 10 oktober om 16.00 uur en vanaf 18.00 uur. Secretaris is de heer M.C. West- veer, telefoon 75565. Commissie Stadsbeheer, woens dag 2 oktober en woensdag 9 ok tober om 19.30 uur. Ook in Middelburg zijn er infor matiemarkten over meer dan 300 cursussen en opleidingen voor volwassenen op Walcheren. Op 30 september: Nassaulaan 2, buurthuis 't Trefpunt, 19.00 - 20.30 u.; Op 2 oktober: Rentmeesterlaan 245, wijk gebouw het Zuid er ba ken, 19.00 - 20.30 u.; Op 4 oktober: Vrijlandstraat 51, winkelcentrum Dau werulaele, 18.30 - 20.30 u. In Dauwendaele wordt de markt in samenwerking met de werk groep Sociale Vernieuwing geor ganiseerd. De werkgroep is in de wijk op de informatiemarkt aan wezig en geeft konkrete voorlich ting over de werkzaamheden. Stichting Welzijn Ouderen Platte land Walcheren zal bovendien een diaserie laten zien over aanvullend vervoer op Walcheren. Aanvul lend vervoer is voor mensen die niet van openbaar vervoer ge bruik kunnen maken. Verder is er informatie over a.a. het Kruiswerk, St. Maatschappe lijke Dienstverlening en Vak- bondsschool. Het Gilde Walcheren luistert de zaak op. Voor inlichtingen: REC Walche ren, 01180 - 34200. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 worden besteld. U kunt hierover bel len met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 30 september tot en met 6 oktober 1991 maandag boerenkoolstamppot dinsdag rundvlees, andijvie, aardap pelen woensdag twee ballen gehakt, erwten, wortelen donderdag bami goreng speciaal met sateh vrijdag vis in fantasiesaus, wortel blokjes, aardappelen zaterdag kipfilet, boontjes, aardappe len zondag rund/kalfsgehakt, witlof, aard appelen Secretaris is de heer P. Meeusen, telefoon 75425. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 7 oktober en maandag 14 oktober om 19.30 uur. Secretaris is de heer M.C. Ha- rinck, telefoon 75422. Commissie Financiën, dinsdag 8 oktober om 15.30 uur. Secretaris is de heer J. Braam, te lefoon 75533. Deze vergader ingen fijn open baai en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij Bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert Op maandag 30 september 1991 om 14.00 uur begint de vergadering van de gemeenteraad in de raadszaal van het stadhuis. U kunt deze vergade ring bijwonen vanaf de publieke tribune, die bereikbaar is vanaf de toren op de hoek Lange Noordstraat/Markt. Gehandicapten kunnen van te voren contact opnemen met de bodekamer van het stadhuis, telefoon 75402. I)e agenda en andere stukken liggen ter inzage bij Bureau Voor lichting. Gesproken wordt over de volgende voorstellen: 1. Mededelingen en ingekomen stukken. 2. Benoeming derde niet-raadslid in Raad van Toezicht van de Stich ting Beeldende Kunst Middelburg. De Raad heeft in zijn vergadering van 2 april 1991 besloten, door vaststelling van de ontwerp statuten, op te richten de Stichting Beeldende Kunst Middelburg. Eén van de twee organen van de stich ting is de Raad van Toezicht, inge volge artikel 4 van de statuten bestaande uit zes leden welke wor den benoemd door de gemeen teraad. Vijf leden voor de Raad van Toe zicht zijn thans reeds benoemd: a. drie leden zijn benoemd uit hoofde van hun raadslidmaat schap van de gemeente Middel burg. Het betreft de heren P.M. Bruinooge, H. Akdag en mr. R. Koper; b. twee leden, niet-raadsleden van de gemeente Middelburg zijnde, zijn benoemd grond van deskun digheid en/of belangstelling ten aanzien van de doelstellingen van de stichting. Het betreft de heren prof. M. Boezem en mr. A.J. Peeck. Als laatste niet-raadslid wordt voorgesteld de heer A.M. Kantte kens te benoemen. De heer Kanne- kens, wonende te Middelburg, is register-accountant en voormalig directeur van de PZEM en heeft belangstelling voor het betrokken beleidsterrein. 3. Voorlopige vaststelling werkelij ke uitgaven en inkomsten open baar basisonderwijs en overschrijding over de jaren 1988 en 1989. 4. Instandhouding o.b.s. "De San- denburch" per 1 augustus 1992. In de vergadering van 25 septem ber 1989 is een instandhoudings- besluit genomen voor de openbare basisschool "De Sandenburch", Baarsjesstraat 45, alhier voor de periode 1 augustus 1990 tot 1 au gustus 1993. Gedeputeerde Staten hebben dit besluit op 23 januari 1990 goedge keurd, met dien verstande dat zij de termijn hebben vastgesteld voor de periode 1 augustus 1990 tot 1 augustus 1992. Ten aanzien van ge noemde basisschool doet zich de instandhoudingsproblemaliek per 1 augustus 1992 wederom voor. "De Sandenburch" telde op de wettelijke teldata 16 januari 1990 en 16 januari 1991 respectievelijk 54 en 51 leerlingen. De o.b.s. "De Sandenburch" zal ook op 16 januari 1992 niet vol doen aan de in de Wet op het Ba sisonderwijs genoemde getalsnorm van 75 leerlingen. Desalniettemin is naar onze me ning de instandhouding van geno- mede basisschool noodzakelijk. Opheffing van de o.b.s. "De San denburch" per 1 augustus 1992 zou impliceren, dat in de toekomst de voorzieningen in de behoefte aan voldoende openbaar basison derwijs in dit gedeelte van Middel burg onder zeer zware druk zal komen te staan. Men acht een der- De studiezaal van het Gemeente-archief is voor iedereen toegankelijk Dit jaar bestaat de Vereniging van Archivarissen in Nederland (VAN) 100 jaar. Aan dit heugelij ke feit wordt uiteraard de nodige aandacht geschonken. Eén van de hoogtepunten van het eeuwfeest is de Nationale Archievenmanifesta- tie die van 9 oktober tot 3 novem ber met een grote tentoonstelling getiteld "Archiefschatten, 1000 jaar in 100 stukken" in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal plaatsvin den. Een ander hoogtepunt zal zijn de Nationale Archievendag op 12 oktober a.s. Die dag zullen vele archiefdiensten in den lande hun deuren voor publiek openen. Op Walcheren zullen de Gemeente-archieven Middelburg en Veere en het Rijksarchief in Zeeland "open huis" houden op zaterdag 12 oktober. Het Gemeente-archief Middelburg en het Rijksarchief in Zeeland ope nen hun deuren van 10.00 - 17.00 uur. Het Gemeente-archief Veere zal geopend zijn van 12.00 - 17.00 uur. We kunnen stellen dat bijna alle mensen archiefvormers zijn. Men sen bezitten diverse persoonlijke documenten zoals bijvoorbeeld een paspoort en diploma's. Ook brieven worden vaak bewaard. Al deze paperasseti vormen samen een persoonlijk archief. Particu liere instellingen zoals kerken, be drijven, verenigingen, e.d. hebben eveneens een archief. Ook de overheid vormt archieven. Over heidsarchieven bestaan uit de schriftelijke neerslag van het han delen van die overheid. Het rijk, de provincies, gemeenten en wa terschappen vormen hun eigen ar chieven. Zodra de overheidsarchieven 50 jaar oud zijn, worden ze overgebracht naar speciaal daarvoor bestemde ar chiefbewaarplaatsen. De archie ven van het rijk en de provincies worden overgebracht naar een rijksarchiefbewaarplaats. De ar chieven van gemeenten worden overgebracht naar een gemeente lijke archiefbewaarplaats. Het grootste gedeelte van het oud archief van Middelburg, dat te rugging tot 1217, ging op 17 mei 1940 in vlammen op! Vanaf de ja ren '70 heeft het Gemeente archief zich echter weer kunnen ontwikkelen tot een historisch centrum op het gebied van de ge schiedenis van de gemeente Mid delburg, waartoe sinds 1966 ook de voormalige gemeenten Sint Laurens (en Brigdammc) en Nieuw- en Sint Joosland behoren. In het archief kunt u informatie aantreffen over allerlei onderwer pen met betrekking tot de geschie denis van de gemeente Middelburg. Wilt u weten wie uw voorouders waren, zoekt u gege vens over de bouw en de vroegere bewoners van uw huis in de bin nenstad, hebt u belangstelling voor de geschiedenis van de stad of de beide dorpen en omgeving, bent u op zoek naar een oude schoolfoto, wilt u weten wie in het bestuur van een bepaalde vereni ging zaten, bent u geïnteresseerd in kerkhistorie of wilt u weten hoe de plattegrond van Middelburg er rond 1700 uitzag? U kunt het allemaal vinden in het Gemeente-archief Middelburg. 1. Archieven Hoewel het toenmalige stadsar chief in 1940 grotendeels verloren is gegaan zijn'thans nog diverse grote archieffondsen aanwezig en raadpleegbaar, zoals b.v. kerkar chieven, notariële archieven, stichtings- en verenigingsarchie ven, schoolarchieven, bedrijfsar chieven, persoonsarchieven en archieven van gemeentelijke dien sten en bedrijven. De archieven van de voormalige gemeenten Sint gelijke ontwikkeling ongewenst. In het kader van de in de toekomst uit te voeren schaalvergrotingsoperatie is het van het grootste belang dat alle 13 huidige openbare basis scholen instand kunnen worden gehouden tot het moment dat het fusieproces voor de gehele ge meente wordt geëffectueerd. 5. Aanvraag plan van scholen 1994-1996 ten behoeve van lyceum scholengemeenschap Schelde- mond te Vlissingen. Honorering van de aanvraag voor uitbreiding van de Scholenge meenschap "Scheldemond" met een lyceum zal voor de Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg ongewenste negatieve gevolgen zal hebben voor de toestroom van leerlingen en zal leiden tot een ver spilling van (financieële) middelen. Uit de prognoses blijkt dat de ver eiste norm voor stichting van een lyceum niet zal worden gehaald. Voorgesteld wordt de bezwaren bij de Regionale Commissie Zeeland van het Cogvo naar voren te brengen. 6. Voorlopige vaststelling jaarreke ningen over 1987, 1988, 1989 en 1990 van de Stichting voor Voort gezet Economisch Onderwijs. 7. Onttrekking aan het openbaar verkeer van de spoorwegovergang Nieuwlandseweg In 1971 werd op het industrieter rein Arnestein een tijdelijke, niet- openbare overweg in dienst gesteld in de Herculesweg voor een perio de van 15 jaar. In afwachting van de tracékeuze van Rijksweg 57 (Dammenweg) verleende NS een vijftal jaar geleden voorlopig uit stel van de verplichting deze over weg, danwel eventueel de overweg Nieuwlandseweg te sluiten. De beveiliging van het baanvak Roosendaal-Vlissingen wordt mo menteel gemoderniseerd. Naar thans mag worden aangenomen zal deze modernisering medio 1992 voltooid zijn. In verband met deze werkzaamheden moet één van de eerder genoemde overwegen wor den opgeheven. Ondanks aandrin gen van de zijde van het college bleek NS niet bereid te zijn verder uitstel te verlenen van de verplich ting één overweg te sluiten. In sa menhang met de planvoorbereiding door NS moest voor 1 maart 1991 duidelijkheid worden verschaft over de vraag welke van de twee overwegen ook in de toekomst gehandhaafd dient te blijven. De diverse mogelijkheden met de daaraan verbonden voor- en nade len zijn tegen elkaar afgewogen. Deze afweging leidde begin dit jaar tot de conclusie, dat de Mid delburgse hoofdwegenstructuur uiteindelijk het meest gebaat was met handhaving van de overweg bij km 66.740 (Herculesweg). Na een bezwaarsehriftenprocedure en nieuw overleg met de NS en Rijks waterstaat is deze keuze opnieuw overwogen. Gekozen wordt voor aanleg van een nieuwe gelijkvloerse spoor wegovergang in het verlengde van de Nieuwlandseweg. Zowel de spoorwegovergang in de Hercules weg als de huidige overgang in de Nieuwlandseweg moeten dan wor den gesloten. Wij hebben de dienst van Gemeentewerken op dracht gegeven het plan voor de aanleg van de nieuwe spoorweg overgang in het verlengde van de Nieuwlandseweg, inclusief Een vertegenwoordiger van het Consulentschap Samenlevingsopbouw overhandigt het rapport leef- baarheidsonderzoek aan wethouder mevrouw S. Smitskamp foto: J. Wolterbeek Afgelopen woensdag is tijdens de jaarlijkse raadsexcursie aan wet houder mevrouw S. Smitskamp een rapport overhandigd met daarin de resultaten van een leef baarheidsonderzoek in de wijken Slromenwijk en Nieuw Middel burg. Dit onderzoek is verricht door het Consulentschap Samen levingsopbouw in het kader van de Sociale Vernieuwing in de Ge meente Middelburg. Hieronder vindt u een gedeelte van de samenvatting van het rapport. De uitkomsten van bet onderzoek in beide wijken kunnen als volgt worden getypeerd: 1. Stromenwijk Slromenwijk is nog geen wijk in verval. Het samenleven van men sen leidt nog niet tot grote proble men die de gehele wijk aangaan, wel zijn er enkele brandhaarden te ontdekken. Stromenwijk is het best te typeren als een wijk in slij tage (een langdurig proces). Slijta ge dat op den duur tot verval kan leiden wanneer onderhoud uit blijft. kostenraming, op zo kort mogelij ke termijn af te ronden. De kre dietaanvraag voor de uitvoering van dit plan zal u in uw eerstvol gende vergadering worden voor gelegd. Eén en ander laat onverlet de noodzaak de huidige spoorweg overgang in de Nieuwlandseweg aan het openbaar vervoer te ont trekken. 8. Vaststelling nieuwe tabel voor de "Afschrijvingsverordening". 9. Vaststelling 15e begrotingswij ziging 1991. 10. Begrotingswijzigingen 1991/ 1992 Zeeuwse Muziekschool. 11. Beschikbaar stellen van een krediet ad 83.000,ten behoeve van bet vernieuwen van de verlich- tings- en ventilatie-installatie in de sporthal Nasssaulnan. 12. Rondvraag. Daarnaast zijn er kansen genoeg om de slijtage tegen te gaan: - de inzet van vrijwilligers vanuit de Woelige Werf; - het winkelcentrum is door de komst van een supermarkt aan trekkelijker geworden; - een actieve opstelling van wijk agent en instellingen; - een woningbouwvereniging die bereid is maatregelen te treffen die ook de woonomgeving aangaan; - de reactie van bewoners die een belangrijke betrokkenheid bij (de len van) de wijk doen vermoeden. Wat ontbreekt is een samenhan gende kijk op de wijk en een geza menlijk optreden. Een kans om daaraan le werken biedt de sociale vernieuwing. 2. Nieuw-Middelburg Nicuw-Middelburg is geen wijk in slijtage. De woonomgeving is na een ingrijpende renovatie in de be gin jaren tachtig en een grondige herbestrating zo'n vijf jaar gele den goed aangepakt. Met de reno vatie is echter de sociale structuur ingrijpend aangetast en weinig oude bewoners zijn er terug geko men. De wijk kent weinig geslaag de pogingen de sociale structuur weer op te bouwen en ook het plaatsingsbeleid van de woning bouwvereniging staat onder kritiek. Nieuw-Middelburg is een kwets bare wijk. Een wijk waarvan het niet duidelijk is of de vervalspi- raal zich gaat doorzetten. De so ciale structuur staat onder druk door te veel vandalisme, ergernis over de buren vanwege de gehori ge woningen, de in ogen van be woners toenemende concentratie van allochtonen en "minder so ciaal begaafden" en groepen jon geren die de wijk bedreigen. Het is ook een wijk met kansen: zijn aantrekkelijke ligging, zijn stedebouwkundige charme, het gesloten karakter van de wijk, waardoor identificatie met de wijk gewoon is én een actieve opstelling van bewoners vertegen woordigt in een wijkvereniging i.o. 3. Het optreden van gemeente en instellingen Uit gesprekken met bewoners en instellingen blijkt verder: Het optreden van de gemeente richting de wijken wordt door be woners en vertegenwoordigers van instellingen weinig actief en inspi rerend genoemd. Er wordt een duidelijke afstand tussen wijk en gemeente ervaren. De gemeente is sterk naar binnen gericht. Hier door bestaat bij bewoners en in stelling enig cynisme over sociale vernieuwing. Vakdiensten komen elkaar onvol doende tegen op beleidsmatig ni veau. Afstemming is onvoldoende. Instellingen functioneren nauwe lijks op wijkniveau, al hebben ze wel met de wijken te maken. Al leen de woningbouwvereniging en de Stichting Welzijn Ouderen heb ben een actieve opstelling richting de wijken. In de wijken zelf ont breekt het aan een kader waarbin nen gesprek, afstemming en samenwerking kan plaats vinden. Ook op stedelijk niveau lijkt dit te vaak het geval. Een plan van aanpak Kern van het plan van een aanpak is een organisatie-voorstel. Daar bij staat het beeld van een tafel in de wijk centraal. De tafel is een plaats waar in de wijk belangheb benden en beleidsverantwoorde lijken elkaar treffen. Voor Stromenwijk wordt een vier tal projecten voorgesteld. Sleutel project is de versterking van het winkelcentrum. Voor Nieuw- Middelburg wordt een zestal pro jecten voorgesteld. De uitwerking ervan geschiedt in nauw overleg met de wijkvereniging, die de be schikking krijgt over enige middelen. Laurens en Nieuw- en Sint Joos land zijn bewaard gebleven, even als de oud-rechterlijke archieven van deze twee dorpen. 2. Collecties Als aanvulling op de archieven be schikt het Gemeente-archief over verschillende collecties, onder meer knipselverzamelingen, een collectie oorlogsdocumentatie, een fotocollectie, een prentbrief kaartencollectie met oude ansich ten, een collectie audiovisueel materiaal (films, dia's en ge luidsopnamen) en de zgn. Historisch-Topografische Atlas. De laatsgenoemde bevat onder meer kaarten en prenten betref fende personen, gebouwen, histo rie en leven en plattegronden. De fotocollectie omvat enige duizen den foto's met betrekking tot de gemeente Middelburg van ca. 1860 tot heden. Daarnaast zijn ve le historische gegevens verwerkt in het zgn. Huisnamenproject Mid delburg (16e eeuw-1900). Op de tienduizenden fiches van het pro ject zijn gegevens te vinden betref fende huisnamen, huizen en hun bewoners/eigenaars te Middel burg (uitsluitend de stad binnen de vesten). 3. Bibliotheek De bibliotheek van het Gemeente archief omvat enige duizenden boeken - uiteraard vooral betref fende de geschiedenis van Middel burg, Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland - die men ter plaat se kan raadplegen. Naast de dienstverlening op de studiezaal, het beheren en toegan kelijk maken van archieven en col lecties en het beantwoorden van schriftelijke vragen treedt het Gemeente-archief ook met haar materiaal naar buiten. Zo wordt vaak medewerking verleend aan tentoonstellingen en worden op verzoek (dia)lezingen gehouden. Tevens wordt meegewerkt aan di verse cursussen. Om de informatie die is opgesla gen in de archieven en collecties onder de mensen te brengen wordt regelmatig medewerking verleend aan de totstandkoming van publi caties, zowel uitgaande van de ei gen dienst als van derden. Het Gemeente-archief Middel burg is gevestigd in liet pand Stad huisstraat 2 te Middelburg (Postadres: Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Tel: 01180 - 75459). De studiezaal is geopend van maandag-donderdag 09.00-12.00 uur en van 13.30-16.30 uur. Op vrijdagmorgen zijn de deuren geopend van 09.00-12.00 uur. Vrijdagmiddag is de studie zaal gesloten. Van 27 september tot en met,10 oktober 1991 ligt op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie een aanvraag om een vergunning op grond van de Monumentenwet 1988 ter inzage voor het monumentenpand Korendijk 46. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan Griffioen voor de bouw van een carport berging op het perceel President J.F. Kennedylaan 35. Het bouwplan ligt met ingang van 27 september 1991 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedu rende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uit voering van dat voornemen, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Post bus 6000, 4330 LA Middelburg.

de Faam | 1991 | | pagina 5