Hard geluid eist te veel van je oren "Doof" door harde muziek of lawaai tl5 Tips voor fietsers Bestemmingsplan Hinderwet Proef "Langeviele autovrijverlengd Huurcom- missie Wethouder spijkert tien-actiepunten op stadhuisdeur Veerstraat Commissies arns to <5 Bijeenkomst- nieuwe inwoners Geluidsniveau )m gehoorschade GEMEENTE MIDDELBURG ■Week Tafeltje Dekje uw verblijftijd onbeschermd 110 dB(A) decibel VOOR K \Wij gaan weer naar school Woensdag 18 september 1991 DE FAAM 5 tor het oog van de Lange Jan iii Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Vanaf 15fjuli is de Langeviele bij wijze van proef gesloten voor auto's. Deze proefperiode zou ein digen op 16 september. Op verzoek van de winkeliersver eniging Langeviele/Geere wordt de proefperiode met vier volle we ken verlengd tot maandag 14 oktober. De huurcommissie is een onaf hankelijke commissie, die op ver zoek van huurder of verhuurder adviezen of antwoorden kan ge ven op allerlei vragen op het ge bied van huur en verhuur van woonruimte. Deze commissie houdt iedere der de donderdag van de maand spreekuur in Middelburg, dus ook morgen donderdag 19 september van 8.30 tot 12.30 uur in de B en W-kamer van het stadhuis. De huurcommissie is gevestigd in Goes, telefoon 01100 - 11891. Alle nieuwe inwoners, die zich in een bepaalde periode van het af gelopen jaar in Middelburg heb ben gevestigd, hebben een uitnodiging ontvangen voor een bijeenkomst in het stadhuis. Zij kunnen op dinsdag 24 september kennis maken met de "bestuur ders" van Middelburg, hel stad huis van waaruit Middelburg wordt bestuurd en met andere nieuwe inwoners. Op 24 september worden de nieu we inwoners vanaf 19.00 uur ont vangen in de Burgerzaal van het stadhuis, om 19.30 uur begint het officiële gedeelte. De burgemeester en de vier wet houders geven dan een toelichting op hun portefeuille. Deze toespra ken worden "verluchtigd" met een optreden van vocaal ensemble "OuocUibet Tijdens het hiernavolgende infor mele gedeelte van de avond is er gelegenheid om met de bestuur ders en de aanwezige raadsleden te praten. Er worden dia's en een film vertoond en er zijn rond- leidsters aanwezig, die de gasten graag het gotische gedeelte van het stadhuis laten zien. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 worden besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 23 september tot en met 29 september 1991 maandag jachtschotel, rode kool met appeltjes, puree dinsdag kip in kerriesaus, erwtjes, rijst woensdag varkensfilet, bladspinazie, aardappelen donderdag kalfssaucijsjes, bietjes, aard appelen vrijdag nasi goreng speciaal met saté zaterdag grillsteak, tirolienne, krielaard- appelen zondag kalkoenfilet, appel, rozijnen, aardappelen Het autovrij maken van de Lange viele gebeurde in het kader van de doelstellingen van het Beleidspro gramma van de Gemeenteraad van Middelburg voor de periode 1990 - 1994: terugdringen van de automobiliteit en het bevorderen van een goed bereikbare, maar auto-arme binnenstad. Actiepunten Sociale vernieuwing Een groot aantal gemeenten kwam dinsdag 10 september gezamenlijk in actie voor de Sociale Vernieuwing. In een open brief aan liet kabinet en de Tweede Kamer gaf het landelijk initiatiefcomité "Wij zetten door", ondersteund door vele tientallen wethouders en burgemeesters uit het land, uiting aan hun onvrede over de voortgang van de Sociale Vernieuwing bij het rijk. Ook wethouder mevrouw S. Smitskamp van de gemeente Middelburg heeft deze brief ondertekend. Om de actie kracht bij te zetten spijkerde wethouder S. Smitskamp dinsdag 10 sep tember om 10.30 uur de tien uitgangspunten van de Sociale Vernieu wing uit de open brief demonstratief aan de deur van het stadhuis van Middelburg. De volgende tien suggesties zijn op de deur van het stadhuis gespijkerd: DE SCHOTTEN WEG 1. Wij willen snel een wet op de sociale vernieuwing die: - breed is, dus inclusief onderwijs en kinderopvang; - in de plaats komt van bestaande wetgeving; - meerjarige zekerheid geeft aan gemeenten en partners over geldstromen. DECENTRALISATIE 2. Decentralisatie van alle project en experimentsubsidies op sociaal gebied per 1 januari 1992 (IPSV). 3. Decentralisatie betekent het overbodig maken van werkzaam heden bij hel Rijk en het overhe velen van middelen naar het lokaal niveau. De middelen van Onderwijs en W.V.C. komen als eerste in aanmerking. PRAKTISCHE AANPAK 4. Als er bezuinigd moet worden, dan eerder op staftaken dan op uitvoerend werk. 5. Prioriteit voor het basisonder wijs, de basiseducatie en de stads vernieuwing. Als er bezuinigd moet worden, zoek het dan bij de adviesraden, de circulaireprodu centen en begeleidingsinstituten. LIEVER EEN BAAN DAN EEN UITKERING 6. Regelgeving voor de banen pools radicaal versimpelen. 7. Jeugdwerkgarantiewet ook in de marktsector. 8. Alle RBA regio's op eigen ver zoek aanwijzen als regelvrije regio (IPSV). ZORGVERNIEUWING 9. Meer ruimte voor experimenten in de thuiszorg, zoals de invoering van cliëntgebonden budgetten. Mensen die hulp nodig hebben bepalen zelf. Meer bevoegdheden om te komen tot afstemming van de plaatselijke verstrekkers van gezondheidszorg. GELD 10. Alle onderdelen van het Con venant Sociale Vernieuwing uit sluiten van bezuinigingen. Wethouder mevrouw S. Smitskamp spijkert de actiepunten op de stadshuisdeur. Naast haar de ambtelijk coördinator voor Sociale Vernieuwing, de heer L.A. Vorthoren. Foto: J. Wolterbeek Popmuziek heeft schaduwkanten. Jaarlijks lopen minstens zo'n 22.000 voorheen goed-horende Nederlandse jongeren (jonger dan 30 jaar) een blijvende vermindering van hun hoorvermogen op door bezoek aan popconcerten, discotheken, luisteren naar popmuziek via hoofdtele foons en optreden in popgroepen. Juist 's zomers zijn er allerlei muziekevenementen in de open lucht en binnen (b.v. in disco's). Ook de walkmans komen weer uit de kast. Dit artikel gaat over het voorkomen van gehoorschade door hard niuzick- gcluid en lawaai op het werk. Popconcerten, disco's, walkmans, motoren Vooral jongeren stellen zich bloot aan allerlei "nieuwe" geluids bronnen. Denk aan: popmuziek, geluid van bromfietsen, motoren en speelautomaten. Uit onder zoek is gebleken dat dit op den duur tot gehoorschade kan leiden. Door gedurende een lange perio de en geregeld popconcerten te bezoeken in combinatie met dis- cotheekbezock en gebruik van hoofdtelefoons (o.a. met walk mans) verslechtert het gehoor van ruim 8% van deze groep jongeren blijvend. Van hen wordt 5% zelfs (enigszins) slechthorend. Bij lang en geregeld spelen in een popgroep is de kans op gehoor schade nog groter: ruim 20%. Ook motorrijden scoort hoog: ruim 20% bij 12 uur per week en 9% bij 4 uur per week. Intensief gebruik van een bromfiets (12 uur per week) is een stuk minder ris kant, maar kan wel leiden tot ge hoorschade. Andere (gehoor)risicovolle activiteiten zijn b.v. jagen en bezoek aan speelhallen en autoraces, afsteken van vuurwerk. Voorkom blijvende "doofheid": mijd gevaarlijk geluid Tijdelijk gehoorverlies is overko melijk, maar blijvende slechtho- renhéid niet. Er valt niets meer aan een beschadigd gehoor te doen. Er zijn dan namelijk zin tuigcellen in het binnenoor af gestorven en die worden niet vervangen. Niemand kan het weer herstellen, ook niet met hulpmiddelen zoals Op maandag 23 september wordt begonnen aan de reconstructie van de Veerstraat in Nieuw- en Sint Joosland. Liet werk begint aan de kant van de Wal ra venstraat en zal naar verwachting ongeveer 8 weken duren. De straat wordt voor het verkeer afgesloten. In de komende week vergaderen de volgende raadscommissies: Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 19 september om 19.30 uur. Secretaris is de heer M.C. West- veer, telefoon 75565. Commissie Stad son t wik keling, maandag 23 september om 19.30 uur. Secretaris is de heer M.C. Ha- rinck, telefoon 75422. Commissie Financiën, dinsdag 24 september om 16.00 uur. Secretaris is de heer J. Braam, te lefoon 75533. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij Bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. gehoorapparaten. Dus: voorko men is de enige aanpak, die werkt. Enkele symptomen die in het be ginstadium van geil oorbeschadi ging kunnen optreden zijn: je hoort geen hoge tonen of zacht geluid het kost je moeite een (tele foongesprek te voeren, vooral in een rumoerige omgeving. je hoort fluit-en bromtonen, als die er werkelijk niet zijn. het vervelende is dat het al te laat is, wanneer je dit merkt. Wel kan dan erger nog worden voorkomen. TIP: Wanneer je deze symptomen herkent, neem dan contact op met je huisarts/bedrijfsarts om je ge hoor te laten controleren en de oorzaak te achterhalen om erger te voorkomen. Decibel (dB), een maat voor ge luidssterkte De sterkte van het geluid (het ge luidsniveau) wordt uitgedrukt in decibels (dB). Normaal hebben we te maken met geluidsniveaus tus sen 0 dB (gehoorgrens) en 140 dB (pijngrens). Ons oor is niet voor alle toonhoogten even gevoelig. Bij geluidmetingen wordt daar mee rekening gehouden door een A-filter toe te passen. De waarde "dB(A)" geeft aan hoe hard ge luid klinkt (zie voorbeelden in fi guur) "Voorkom gehoorschade"). 80dB(A) 83 dB(A) 86dB(A) 89dB(A) 92 dB(A) 95d8(A) 8 uur 4 uur 2 uur 1 uur 'O uur V* uur Een verschil van 3dB(A) horen we maar net. Een vermindering van 10 dB(A) horen we als een halve ring van de hardheid van het ge luid; 10dB(A) meer als een verdubbeling. Er wordt vanuit ge gaan dat een onbeperkte blootstelling aan minder dan 70 dB(A) niet tot gehoorschade leidt. De gemeente beschikt over hand zame en eenvoudig te bedienen geluidmeetapparatuur. Daarmee kan snel een indruk worden ver kregen van het geluidsniveau. Harde muziek Hoofdtelefoons Walksmans Met de meeste hoofdtelefoons kan een geluidsniveau worden in gesteld, dat overeenkomt met dat van een popconcert. Walkmans maken het mogelijk om veel lan ger van hoge muziekgeluidniveaus ni|jD beochersxi 1/2 a>. .104 - 4 min 7 min IS Bin 30 Bin ONBEPERKT 70 dB(A) (kans op gehoorschade Binimaal 06(A) •140 420 46 - n - 77 (decibel dB) pi Jngrens op werk gehoor- bescherming WETTELIJK verplicht gehoor- beschermlng geadviseerd gehoorgrens voorbeeld startend straalvliegtuig (50 m) drilboor popconcercert, disco bij bozen disco koptelefoon of walkman hard rock passerende trein (25 m) drukke weg volledige stilte te genieten dan vroeger, nl. ook overal buiten. Tip: Voor je gehoor is hel slim om met mate naar harde muziek te luisten. Dat geldt net zo goed voor het beluisteren van harde muziek via hoofdtelefoons of walkmans. Disco's In disco's en bij popmuziek evenementen is zeer harde muziek gebruikelijk. Zelfs met flink hard praten kun je je daar niet ver staanbaar maken voor iemand vlak naast je. In de buurt van de geluidsboxen staan de bezoekers in de regel zelfs bloot aan geluids niveaus in de orde van 110 dB(A). Op een "stillere plaats" in de dis co, waar de muziek half zo hard klinkt (100 dB(A) kun je hooguit enkele minuten blijven zonder kans te lopen op blijvende ge hoorschade. Tip: Blijf uit de buurt van geluids boxen. Geregelde discobezoekers worden aangeraden bedacht te zijn op bovengenoemde sympto men van gehoorbeschadiging. Om de geluidsoverlast builen en disco aan banden te leggen, wordt door de gemeente Middelburg al tijd een verzegelde muziekbegren- zer voorgeschreven. De aanwezigheid daarvan garandeert overigens niet dat er binnen in de disco geen schadelijk geluidsni veau kan optreden. Evenementen Bij muziekevenementen in de open lucht wordt meestal ook zeer hard muziekgeluid ten gehore ge bracht. Voor dergelijke gelegenhe den moet er een APV-vergunning bij het gemeente aangevraagd worden. Daaraan verbindt het college van burgemeester en wet houders voorschriften, b.v.: - Om het publiek te beschermen tegen gehoorbeschadiging: drang hekken verplicht op een zodanige afstand van de geluidboxen dat daar het geluidsniveau van 100 dB(A) niet overschreden wordt. - Om overlast van omwonenden te beperken: begrenzing van de toe gestane geluidsbelasting voor de gevels van aangrenzende wonin gen (met strengere maxima na 18.00 u). - De politie kan te allen tijde het geluidsniveau terugbrengen tot een door haar gewenst niveau. In de praktijk kunnen genoemde maxima overschreden worden. Zoals bij snelheidslimieten voor auto's kan dit met incidentele controles niet voorkomen worden. Dus: het blijft oppassen voor de oortjes in de buurt de geluids boxen. Bij ernstig vermoeden van overschrijding van de normen, kun je, mede ter bescherming van anderen, contact opnemen met Bureau Milieu (01180-82315) of de Gemeentepolitie (01180-88000). Dan kan besloten worden een ge luidsmeting te verrichten. Bij een geluidsniveau van 100 dB(A) kan je overigens niet langer dan vijf minuten van de muziek "genieten" zonder kans te lopen op blijvend gehoorschade (Zie grafiek). Bij open muzickeven- menten in de buitenlucht, lopen anders dan in disco's ook jonge kinderen de kans op gehoorbe schadiging. Tip: Het is voor ouders en om standers dan ook raadzaam attent te zijn op het risico van gehoor schade voor kinderen. Houd kin deren uit de buurt van geluidsboxen. Lawaai op het werk De helft van de werknemers in de industrie werkt in een lawaaiige omgeving. Men ziet de noodzaak in om gevaarlijk geluid te beper ken. Sinds 1987 is er een wet die grenzen aangeeft voor geluid op de werkplek. De cruciale grenswaarde, de ge- vaargrens voor ons gehoor, werk dag, een arbeidsleven lang. Om aan het geven hoe hard dit is: bo ven dit geluidsniveau moet je hard praten om je voor iemand ver staanbaar te maken die op een meter afstand van je staat. Bij de beoordeling van een situatie is naast het geluidsniveau de bloot- stellingduur van belang. Boven de 80 dB(A) (Blootstellingsduur: 8 uur) is de veilige blootstellings duur bij een verhoging van 3dB(A) slechts half zo lang (zie figuur). Beneden de 75 dB(A) (40 jaar lang, 8 uur per dag) is de kans op gehoorschade minimaal. Enkele hoofdpunten uit die wet zijn: Geluidsniveaus boven 80 dB(A) worden schadelijk geacht voor de gezondheid. Bij geluidsniveaus boven 80 dB(A) moet de werkgever gehoor beschermingsmiddelen beschik baar stellen. Bij geluidsniveaus boven 85 dB(A) moet de werkgever maatre gelen nemen om het lawaai tot be neden deze grens te verminderen, tenzij dat om technische, prakti sche of econimische redenen niet mogelijk is. Bij geluidsniveaus boven 90 dB(A) zijn de werknemers wette lijk verplicht gehoorbescher mingsmiddelen te dragen. Tip: Vraag om aandacht (en ge luidsmeting) voor lawaai op het werk, zo die er nog niet is. Opmerkelijk Het is opmerkelijk dat mensen zich bij het genieten van harde muziek als vrijetijdsbesteding vrijwillig te langdurig in schade lijke geluidsniveaus begeven. Bij dezelfde geluidsniveaus op de werkplek is het dragen van ge hoorbeschermingsmiddelen wet telijk verplicht (zie figuur). Bij disco's en popevenementen beho ren die echter niet tot de stan daarduitrusting. Adressen en informatie Bij de Gezondheidsraad (Den Haag; 070-3471441) is in 1989 een rapport verschenen met de titel "Het gehoor van jongeren en blootstelling aan geluid". (108 blz). Voor dit artikel zijn gegevens daaruit gebruikt. Bij de Arbeidsinspectie te Breda (Vismarktstraat 8, 4811 WE Breda (076-223400) kunt u zich over ge luid op de werkplek laten infor meren. Het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Zeestraat 73, 2518 AA Den Haag, 070-3837700) heeft een brochure hierover uitgebracht ge titeld "Te veel lawaai op het werk maakt doof". Die interessante brochure kunt u gratis afhalen bij Bureau Voorlichting of op laten sturen (82282, milieuvoorlichter Gemeentewerken). Voor nadere informatie over ge luid kunt u terecht bij Bureau Mi lieu van Gemeentewerken (01180-82319 en 82282) ln de laatste week van de aktie "Wij gaan weer naar school" ge ven we "extra verkeersinforma tie" voor schoolgaande fietsers. WIE DEZE TIPS OI'VOIGT HEEFT Z'N EERSTE VOD DOENDE AL TE PAKKEN! Geef altijd duidelijk richting aan als je afslaat. Houd je aan de verkeersborden en de voorrangsregels. Zorg voor goede fietsverlichting en reflectie. Rijd niet door rood licht. Fiets.niet met meerdere mensen naast elkaar. Niet iedereen merkt je op als fietser. Ook niet als je voorrang hebt. Houd daar rekening mee. Houd altijd een rechte koers en kijk altijd eerst achterom bij het linksaf slaan. Laat ona? eerste «hco'Ojg n«t de laatste «jri 2,5 miljoen schoolkinderen Pas altijd je snelheid aan voor eer. kruispunt. VOORBEREIDINGSBESLUITEN De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 9 september 1991 een voorberei- dingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft vastgesteld voor: a. het perceel aan de Buitenruststraat, zoals aangegeven op teke ning S 207 31 d.d. 14 augustus 1991 (meubelhandel Jakobsen e.o.); b. een perceel langs de toegangsweg naar het sportpark Voor- borch, zoals aangegeven op tekening S 181-53 e.e. 9 augustus 1991; c. het perceel Belfort 69, zoals dat is aangegeven op tekening S 215-30 d.d. 27 juni 1991; d. een perceel aan de Noordweg, gelegen achter het perceel Noordweg 419, zoals aangegeven op tekening S 150-35 d.d. 7 au gustus 1991; e. een perceel aan de Laan der Verenigde Naties/Sandberglaan (voormalig slachthuisterrein), zoals aangegeven op tekening S 224-16 d.d. 8 augustus 1991; f. een perceel aan de Rentmeesterlaan (tegenover winkelcentrum Welsinge), zoals aangegeven op tekening S 156-39 d.d. 12 juni 1991. De besluiten treden in werking op 18 september 1991 en liggen met de bijbehorende pre-adviezen en tekening voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. Een aanvraag om een vergunning ingevolge de Hinderwet is bin nengekomen van - Van de Kroef Beleggings- en Exploitatiemaatschappij B.V. te Bad hoevedorp voor een loodgietersbedrijf aan de Elektraweg 17 te Middelburg; - de heer C. Kauffman voor een werkplaats annex verkoopruimte voor licht- en geluidsapparatuur aan de Nederstraat 19 te Mid delburg. Een vergunning ingevolge de Hinderwet wordt verleend aan Tim merfabriek en Interieurbouw Wondergem v.o.f. voor een machina le houtbewerkingsinrichting aan de Kleverskerkseweg 67 te Middelburg. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroeps-) procedu re kunt u terecht bij de secretarie, afdeling Algemene Zaken, tel: 75432. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 18 september 1991 staat de officiële kennisgeving.

de Faam | 1991 | | pagina 5