Geschiedenis van Flevoland in Informatiecentrum Nieuw Land A Wat maakt het Flevolandse landschap zo uniek? WAAR DE NATUUR OP HAAR BEST IS Dagtocht naar natuurgebied Oostvaardérsplassen en Batavia _ir» 1» ,3pi a/maap /tfnn/FP/ I Z 1 i HM***.* Flevoland ANWB-Fietsroutes VLIEGTUIGBERGINGEN EN -WRAKDELEN IN MUSEUM SCHOKLAND riflU'fr/'J ALMERE: VERRASSENDE HOOG STANDJES I*. Landelijk voorlichtingscentrum voor het volkstuinieren Woensdag 14 augustus 1991 DE FAAM 5 Flevoland Flevoland is een van de 'natuurlijkste' provincies van Nederland. Die natuur is vrijwel zonder uitzondering vrij toegankelijk. Hier geen prikkeldraad in de uitgestrekte bossen, in de wildere natuurgebieden of langs de vele waterwegen. Een dicht net van wandelroutes en fietspaden, picknickplaatsen en vele andere faciliteiten bieden volop gelegenheid om een zomer lang op ontdekkingstocht te gaan. Flevoland heeft in korte tijd zo'n rij ke natuur kunnen krijgen, omdat het hier gaat om de bodem van de vroe gere Zuiderzee. Vele eeuwen lang zijn daarop schaal- en schelpdieren afgezet. Die zorgen nu, in de drooggelegde polders, voor een bijzonder hoge concentratie kalk. Dat kalk vormt de voeding voor bacteriën. Hun uitwerpselen en andere resten zorgen op hun beurt voor een rijke humuslaag. De voedingsbodem voor heel die wondere plantenrijkdom. Bovendien, een groot voordeel in deze tijd, neutraliseert dat kalk de effecten van zure regen. Daardoor staan de Flevolandse bossen er veel beter voor, dan die op vele andere plaatsen. Waar bossen en planten zijn, zijn dieren in ongekende aantallen. Ko nijnen, hazen, muizen, vossen, her melijnen en vooral reeën. Lustoord voor vogels Laten wij er maar geen doekjes om winden: Flevoland is een volmaakt lustoord voor vogels. Je kunt het haast zo.gek niet bedenken of de vogel, die we willen zien, vliegt of zwemt wel ergens in de jongste pro vincie van Nederland. Een van de bekendste is de kiekendief. In alle klcurvarianten. Juist deze vogel heeft in het natuurreservaat 'De Oostvaar- dersplassen' volop kans gekregen, zich voort te planten. Nu leven in ons land, gelukkig maar, weer enige hon derden broedparen. Wie de Flevolandse bossen en na tuurterreinen de komende zomer doortrekt, ontmoet een verrassende wereld van plant en dier. Gewoon maar eens doen en. .ge nieten. Vrouwelijke Bruine Kiekendief. Informatiecentrum Nieuw Land aan dc Oostvaardersdijk te Lelystad is al sinds vele jaren dé vraagbaak voor wie meer wil weten over de boeiende geschiedenis van Nederlands nieuw ste provincie Flevoland. Die geschiedenis gaal terug tot dui zenden jaren voor onze jaartelling toen op rivierduinen langs de IJsscl en de Overijsselse Vecht al mensen woonden. Later kwam dit gebied on der water te staan en werd dc Zuider zee het domein van beurtschippers en vissers. Totdat in 1918 het Parlement besloot de Zuiderzee af te sluiten en gedeel telijk in te polderen volgens dc plan nen van ir. Cornells Lcly. In 1920 werd met dc werkzaamheden begonnen. Eerst werd de Wieringer- mecrpolder aangelegd. Daarna wer den achtereenvolgens de Afsluitdijk aangelegd (1932) en dc Noordoost polder (1941), Oostelijk Flevoland (1957) en Zuidelijk Flevoland (1968) ingepolderd. In nog geen 50 jaar tijd werd 145.000 ha land op de zee ver overd. Drie van de vier polders werden in 1986 bestuurlijk verenigd in de twaalfde provincie van Nederland: Flevoland. Informatiecentrum Nieuw Land biedt een expositie met diaklank beeld, teksten, uniek fotomateriaal, bodemvondsten en gebruiksvoor werpen die een rol speelden bij de inpolderingswerken in het voormali ge Zuiderzeegebied. In de buitenexpositie bij Nieuw Land staan machines en werktuigen opge steld die werden gebruikt bij het be woonbaar maken van pas droogge vallen gronden. Voorts beschikt het centrum over een goed geoutilleerde filmzaal waar op verzoek films worden getoond over de landaanwinning. Sinds kort is bij Nieuw Land een tijdelijke expositie te zien onder de titel 'Hollands Atlantis, polderland schap in perspectief. In deze boeien- Informatiecentrum Nieuw Land is van 1 april tot en met 31 oktober op werkdagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. In de weekends opent het centrum om 11.30 uur haar deuren. In de wintermaanden is Nieuw Land alleen op werkdagen geopend. De toegangsprijzen zijn 3,50 voor volwassenen en 2,50 voor kinderen tot 16 jaar en hoiiders van CJP en Pas65. De coffeecorner bij Nieuw Land is vrij toegankelijk. de en speels opgezette expositie wordt de bezoeker ingewijd in de geheimen van het unieke landschap van de IJsselmcerpolders. Er wordt getoond hoe dit landschap tot stand kwam, waarom het er uitziet zoals het is, waarom de ene polder anders is dan de andere. Flevoland is een jonge provincie met een jong landschap. Een landschap dat volop in ontwikkeling is. In feite elke dag groeit. Dat maakt de natuur in Flevoland nu juist zo boeiend. Neem bijvoorbeeld een bos. Op het 'oude' land zijn de bossen meer dan honderd jaar oud. Het zijn volwassen bossen. Zij groeien nog wel, maar de bosontwikkeling is voor de bezoeker minder duidelijk waar te nemen. Hier in Flevoland echter groeit het landschap mee met de inwoners. Jonge bosaanplant groeit in nog geen tien jaar tijd uit tot een heerlijk bos om in te recreëren. Stukjes ruigte die nog wachten op hun uiteindelijke bestemming worden alvast door de natuur in beslag genomen. Zaad ontkiemt - wilgen, ruigtekruiden, varens, orchideeën - het is een verrassing wat er gaat groeien en welke dieren er zich vervolgens nestelen. Maar de mens kan het allemaal van nabij volgen. Ieder jaar gaat zo dc natuurontwik keling verder in Flevoland. Met grote stappen. Zoals dc groei van een kind in zijn eerste levensjaren. Maar dit prille landschap, dat nog alle moge lijkheden in zich heeft, vraagt wel om een goede begeleiding. Als een ge bied uit zichzelf natuurwaarden ont wikkelt. als er vogels broeden die elders dreigen uit te sterven, of plan ten groeien die lang verdwenen leken te zijn, dan moet zo'n terrein be schermd worden. Dan moet het de kans krijgen in alle rust door te groeien. In de eerste plaats kan dit door zo'n gebied de bestemming na tuur te geven. Dan is het veiligge steld. Maar vervolgens moet het be heerd worden, en wel zo dat de na tuur alle kansen optimaal kan benut ten. Een beheer dus wat aangepast is aan het karakter van het terrein. Dc Stichting Flcvo-landschap is zo'n beheerder. Zij heeft op dit moment zes terreinen in beheer die alle hun Eén van de plassen Van het Toppad Urk. eigen karakter hebben. Het Wilgen reservaat, bijvoorbeeld, is een na- tuurbos. waarvan de ontwikkeling slechts op afstand gevolgd wordt. Op geen énkele wijze grijpt de beheerder hier in. In terreinen als 't Zand A72 bij Lelystad en het Toppad Urk is het beheer vooral gericht op de broedvo- gcls en dé unieke flora. Het Greppel- veld, tegenover Elburg, wordt ge schikt gehouden voor de weidevo gels. Hier wordt afwisselend vee in- geschaard en gemaaid om dc weidesi- tuatie van vroeger, toen pinkster bloemen en grutto's nog niet zeld zaam waren, terug te krijgen. Het Flcvo-landschap heeft daarnaast twee landschapskunstobjecten in be heer. namelijk het Observatorium Robert Morris en de Aardzec. Land schapskunst maakt eveneens deel uit van het door mensenhand gestuurde landschap van Flevoland. Deze vorm van kunst is het waard om behouden te blijven. Het onderhoud is echter intensief en kostbaar. Mensen die het Flcvo-landscluip wil len steunen, kunnen begunstiger worden a 25,- per jaar. Daarvoor ontvangen zij ieder kwartaal een Nieuwsbrief met informatie over het Flevo-landschap. De Stichting Flcvo-landschap organi seert regelmatig excursies in haar ter reinen. Van elk terrein dat de Stich ting beheert, zijn gratis informatie folders beschikbaar. Tevens is er een algemene folder verkrijgbaar over de Stichting Flevolandschap en haar doelstellingen. Inlichtingen en aanvraag folders: Stichting Flevo-landschap. Postbus 600. 8200 AP Lelystad, tel. (03200) 98989. Almerc is een nieuwe, veelbelovende stad met tal van verrassende hoog standjes op het gebied van architec tuur, natuur, sport en recreatie. On langs werd een inwoneraantal van 80.000 mensen bereikt, die wonen in de directe nabijheid van meren, stranden, bossen en andere aantrek kelijke natuurgebieden. Sport neemt in Almere een belangrij ke plaats in. Nieuwe initiatieven zijn in zo'n jonge stad natuurlijk aan de- orde van de dag. ook op sportief ge bied. Het is dan ook niet verwonder lijk dat een dergelijke omgeving de Nederlandse bakermat werd voor de triathlonsport. De Holland Triathlon in Almerc is intussen al jarenlang een begrip voor de vele liefhebbers van deze snel populair geworden duur- sport. Zaterdag 17 augustus is Almere weer triathlon-stad. Dit keer is het een evenement met een bijzonder karak ter, omdat de Europese kampioen schappen erin zijn opgenomen. De MMB hele dag is het een bruisend feest. De start van het eerste onderdeel (zwem men) is 's morgens om 07.00 uur in het Gooimeer in Almcre-Haven. De winnaar wordt vanaf 15.00 uur aan de finish verwacht bij het Indoorsport- complex. eveneens in Almere-I la ven. Naast dc natuur en de sport is ook de architectuur in Almere beslist de moeite waard. De Fantasie aan het Wecrwater en de Realiteit aan de Noorderpiassen zijn experimentele woningbouwprojecten, die sterk de aandacht trekken. Bovendien is er de opvallende voorbeeldexpositie bij het station Almerc Muziekwijk, waar vorig jaar duizenden bezoekers op afkwamen en die nog altijd een be zienswaardigheid vormt voor wie is geïnteresseerd in het nieuwe bouwen en wonen. In de Filmwijk in Alme- rc-Stad wordt gebouwd aan een tweede voorbeeldexpositie, die april 1992 open gaat. Wilt u meer weten van Almere? Be zoek of bel het gemeentelijk informa- tiecentrum/Almere Woonmarkl in het Stadhuis in Almere-Stad. Elke dag geopend, ook zaterdag, zondag en donderdagavond, lel 03240- 99885. De start van de jaarlijkse triathlon in Almere in het Gooimeer. In de provincie Flevoland zijn diverse ANWB-fietsroutes uitgezet. Dc rou tes zijn zo gekozen dat ze hun eigen sfeer hebben. Ze laten u kennisma ken met Flevoland en laten u onver wachte plekken zien. Daarnaast vindt u vooral rust en natuurschoon. De routes zijn voorzien van een be wegwijzering. U wordt de weg gewezen door dc bekende 6-kantigc bordjes. Als u deze volgt, moet u de gehele route kunnen volgen. Wel is het verstandig te zorgen dat u een goede gedetail leerde kaart bij u hebt die up-to-date is. De fietsroutes zijn (nog) niet op de- kaart aangegeven maar u kunt dan niet verdwalen in het geval dat u een bordje zou missen. Heel geschikt is bijvoorbeeld de kaart ..Vakantie en vrije tijd" die bij VVV-kantoren ver krijgbaar is. Deze kaart is in drie delen uitgegeven (noordelijk deel. oostelijk deel en zuidelijk deel). Windmolenroute. Deze route bestaat uit tweedelen. 1 Iel noordelij ke' deel voert u langs het windener gie-park van de IJsselmij. De route- gaat door Urk. Het zuidelijke deel gaat over de dijk in de richting van de Kelclbrug. De delen laten zich afzon derlijk fietsen. Kaart VVV: noordelijk gedeelte Schoklandroute. De route gaat over het oude eiland Schokland en langs Schokkerhaven. Kaart VVV: noordelijk gedeelte. Voorsterbosroute. Deze route bestaat uit twee afzonderlijk te fiet sen delen. Hij gaat door een mooi bosrijk stukje Noordoostpolder en door het aangrenzende Vollenhove en langs het Vollenhovermeer. Kaart VVV: noordelijk gedeelte. Nieuwlandroute. Deze lange route laat u een groot deel van Lely stad en omgeving zien. U komt door grote bossen en langs de Oostvaar- dersplassen. Kaart VVV: oostelijk gedeelte. Harderbosroute. Deze route biedt anders dan u misschien zou ver wachten veel afwisseling: strand, bos. natuurgebied Harderbroek, een keersluis en dc hier zeer fraaie oever van de Hoge Vaart, waar u vooral van rust kunt genieten. Kaart VVV: oostelijk gedeelte. Zeewolderroute. Deze route be staat uit drie afzonderlijk van elkaar te fietsen gedeelten. Het nieuwe dorp Zeewoldc heeft prachtige bossen in ile directe omgeving, waar het aange naam fietsen is. Dc route gaat voor t een groot deel langs het water. Kaart VVV: zuidelijk gedeelte. Almere-natuurroute. Ook deze route bestaat uit enkele afzonderlijk van elkaar te fietsen gedeelten. Al mere heeft wat betreft natuur een aantal bijzondere zaken zoals de Le- pelaarsplasscn. hel Kromsloolpark. liet buitencentrum De Kemphaan is alleen al door de fraaie.parkaanlcg een bezoek waard. Kaart VVV: zuidelijk gedeelte. Ver der is er een speciale fietskaart voor Almere. waarop de route is aangege ven. Deze is in Almere verkrijgbaar bij de gemeentelijke info-centra, de VVV-kantoren en de plaatselijke boekhandel. Tot november van dit jaar staat Mu seum Schokland in het teken van een aantal belangrijke vliegtuigbergingen in Flevoland. In de Tweede Wereld oorlog liepen er twee belangrijke bombardementsroutes over Flevo land, te weten de Berlijnroute en die naar het Ruhrgebied. Honderden toestellen, door motorsto ring, maar het merendeel aangescho ten door Duitse jagers kwamen in het IJsselineer terecht. Een aantal in de Noordoostpolder, welke juist droog was komen te liggen, werden 'tot op het bot' afgepeld, alles bleek bruik baar. Bij het droogvallen van Oostelijk en Zuidelijk Flevoland kwamen tiental len verongelukte toestellen tevoor schijn. Een groot deel hiervan is in alle omzichtigheid geborgen door dc Bcrgingsdicnst van dc Koninklijke Luchtmacht. De grootste klus werd geklaard aan de Oostvaardersdijk in de Oostvaardérsplassen. Van deze geborgen Liberator staat een groot aantal stukken opgesteld in deze ex positie o.a. de neuskoepel, cockpit dak. mitrailleurs en ander klein ma teriaal. Dc Bcrgingsdicnst heeft on dertussen de meeste vliegtuigwrak ken geborgen. Niet enkel ging het hierbij om het ruimen van gevaarlij ke stoffen zoals bommen, munitie enz. maar ook voor nog steeds ver miste vliegers en bemanningsleden waarvan de stoffelijke resten tussen dc wrakdelen werden aangetroffen. De gravendienst onderzocht deze restanten met zeergrote nauwkeurig heid om uiteindelijk tot identificatie van de vermiste personen te kunnen overgaan. Gebitsanalyse en/of op het lichaam aangetroffen persoonlijke eigendommen waren hierbij behulp zaam. Na te zijn geïdentificeerd werd ver volgens de familie in kennis gesteld. De praktijk heeft uitgewezen dal na bestaanden daardoor eindelijk rust vonden. Vermist is erger dan dood. Naast een aantal vliegtuigmotoren liggen er kromgcslagen propellers, hoofdwielen, mitrailleurs, een grote 500 ponder, restanten van de vlieg tuighuid, navigatiemiddelen, radio apparatuur en een reeds computerge stuurd richtvizier. In een groot aantal vitrines staan klei ne stukken van uiteenlopende aard opgesteld. Een zijden landkaart (ont- snappingskaart) ziet er, evenals ge borgen bankbiljetten, uit alsof het gisteren is gedrukt. Het allesbedek- kende water heeft deze stille getuigen optimaal geconserveerd. Naast deze vliegtuigexpositie kan de bezoeker ook nog kennis nemen van fraaie archeologische- en geologische vondsten in Flevoland. Voor de komst van het Zuiderzeegebied woonden hier reeds duizenden jaren geleden mensen die door het stijgen van dc oceaanspiegel moesten eva cueren. Eveneens is een fraaie wan del- en fietsroute over het voormalig eiland aangelegd. Museum Schok land is het hele jaar toegankelijk en is gelegen tussen de plaatsen Nagele en Ens in de Noordoostpolder. Deze keer een veilige buiklanding in de Noordoostpolder. De VVV Flevoland organiseer' we kelijks een dagtocht naar liet schitte rende natuurgebied de Oostvaar dérsplassen en het imposante VOC- schipde Batavia. De tocht voert door stukken natuurgebied die normaal niet voor het grote publiek toegan kelijk zijn. Op de werf van de Batavia is te zien hoe een zeventiende-eeuws koopvaardijschip tot op de nagel exact nagebouwd wordt. De gecombineerde dagtocht is geheel verzorgd en vertrekt iedere vrijdag vanaf het Centraal Station in Alme re-Stad met een luxe VADTÓURS touringcar. De tocht begint met een bezoek aan het Natuurinformatie- centrum De Trekvogel. Daarna is er een rit en een wandeling door het prachtige natuurgebied dc Oostvaar dérsplassen onder leiding van een deskundige gids. De lunch wordt ge bruikt in een observatiehut middenin de plassen. Op de werf van de Bata via is er 's middags een rondleiding in en rondom het schip cn een bezoek aan de Mississippi-raderboot Mark Twain. Rijkdom De Oostvaardérsplassen is een van de meest ongerepte natuurgebieden van Europa. Tienduizenden vogels vinden in het gebied een voedselplaats. Ruim 25U soorten zijn.al waargenomen waar onder enkele zeer zeldzame vogels. Vrije observaties zijn wel mogelijk maar wie het gebied verder wil leren kennen, kan dat uitsluitend onder begeleiding doen. Tijdens de dag tocht is dan ook de grootste aalschol verkolonie van West-Europa te zien. Batavia De oorspronkelijke Oostindiëvaar- der de Batavia is in 1628 gebouwd. Nu, ruim 360 jaar later, verrijst in Lelystad een waarheidsgetrouwe co- pie. Volgens zeventiende-eeuwse bouwmethoden wordt gewerkt aan dit voor Nederland unieke museum stuk. Tegenover de Batavia ligt de Mississippi-raderboot Mark Twain. Een showboot uit 1896 die geheel authentiek is gerestaureerd en nu als restaurant in gebruik is. De prijs voor de dagtocht, die duurt van 9.45 uur tot 16.45 uur, bedraagt 47,50 per persoon. Reserveringen en inlichtingen zijn verkrijgbaar bij: VVV Flevoland, tel. 03200-30500. Informatiemateriaal over Flevoland te verkrijgen bij: Prov. VVV Flevoland, Postbus 548 8200 AM Lelystad. Tel. (03200) 30500. Lepelaars. Oostvaardérsplassen. Even buiten dc bebouwde kom van Almcre-Haven ligt het voorlichtingscen trum De Kemphaan aan de Kemphaanweg 16. In het centrum kan elke amateurtuinder de meest uiteenlopende informatie krijgen over tuinieren. Voor De Kemphaan ligt daarbij het accent op de teelt van consumptiegewas sen op milieuvriendelijke wijze. In de grote hal is een permanente expositie, een informatiebalie en een winkel waar de groenten van dc voorlichtingstuinen worden verkocht. Achter de hal bevindt zich een complex model- en demon- stratietuinen ter grootte van 3 ha. Zo is er een demonstratietuin waar een groot aantal groentegewassen en hun teeltmethoden te zien zijn. Voorde liefhebbers is er een fruittuin. Op de kruidentuin zijn medicinale-, gcwasbeschermings-, verf- cn keukenkruiden te zien, terwijl de bijentuin vol staat met planten waar de bijen graag op vliegen. Aparte aandacht verdient ook de granentuin. de recent aangelegde vlindertuin, de siertuin met vijver en de zogenaamde Teleactuin waar te zien is hoe een aangepaste tuin is te realiseren voor minder- validen. Aktiviteiten Naast dc cursus milieuvriendelijk tuinieren worden er op De Kemphaan diverse cursussen gegeven. Óp 1 september a.s. organiseert De Kemphaan wederom een tuinmarkt. Naast lezingen en demonstraties toont een groot aantal standhouders produkten gericht op het volkstuinieren. De cursus- en evenementenkalender in zomer en herfst ziet er als volgt uit: 20 augustus start vervolgcursus kruiden 20 augustus start cursus milieuvriendelijke siertuin in dc nazomer 1 september tuinmarkt 21 september cursus inmaken en bewaren van groenten en fruit (één dag) 1 oktober start cursus wijnmaken 2 en 9 november snocicursus 12 november start cursus bloemschikken 2 Op afspraak verzorgt De Kemphaan rondleidingen over het complex cn worden er lezingen aan groepen in het land gegeven. In de groentewinkel zijn seizoengroenten en kleine consumpties verkrijgbaar. De Kemphaan ook op Floriade '92 In 1992 zal in Zoetermeer de Internationale Tuinbouwtentoonstelling Floriade plaatsvinden. De Kemphaan zal op deze expositie vertegenwoordigd zijn met een voorlichtingstuin ter grootte van ca. 600 nr. Gedurende de expositietijd zal de Kemphaantuin permanent bemand worden door medewerkers van De Kemphaan. Openingstijden Dinsdag t/m vrijdag van 10.00-16.30 uur. Van 1 mei tot 1 oktober tevens op zaterdag cn zondag geopend. De Kemphaan is aangepast aan minder-validen en de toegang is gratis! Landelijk Voorlichtingscentrum voor het Volkstuinieren De Kemphaan Kemphaanweg 16 1358 AB Almere Tel. 03240-11423

de Faam | 1991 | | pagina 5