Zee van schelpen Film Verkeer en vervoer éIÉ, Plannen voor vestiging van een Dianetics-centrum op Walcheren Homo's en politie zijn angsthazen JAN HOP IS ER KLAAR VOOR JAN HOPII JAN HOP ÖBOVAG Regionale Indicatie commissie verhuist ZEELAND HEEFT EEN NIEUWE NISSAN-DEALER HET CJP NEEMT JE OVERAL Valkenisse NISSAN Het college van gedeputeerde staten dat na de statenverkie zingen van 6 maart is aangetreden, heeft zijn eerste provin ciale begroting gepresenteerd. Nieuw beleid Inkomsten Spectaculaire demonstratie motor cross in Aagtekerke I HARTGRONDIG Ad Hanneman ALS U VOOR DE ZEKERHEID EN GERENOMMEERDE SERVICE VAN EEN STERKE DEALER KIEST, WORDT UW VOLGENDE AUTO EEN NISSAN VAN BIJ ONS BENT U VAN HARTE WELKOM Dirk Dronkersweg 18 Poel III Goes. Tel. 01100-50858 Nissan dealer AZN Lease 4 WD Specialist Woensdag 24 juii 1991 ABDIJ Een zee van schelpen. Zo heet de tentoonstelling die tot 4 november 1991 is te zien in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Schelpen zijn in vele soorten en maten te vinden langs onze kusten. Die schelpen zijn de "behuizing" geweest van in zee levende dieren. Op de tentoonstelling wordt het dier in de schelp belicht vanuit vier invalshoeken. Allereerst, hoe zien de dieren er uit en wat kunnen ze. Hun manier van leven is het tweede onder deel. Antwoord wordt gegeven op de vragen op welke plaatsen leven ze, wat is hun voeding, wie zijn hun vijanden. Vervolgens wordt zichtbaar gemaakt hoe de dieren het milieu beïnvloeden en welke invloed het milieu op hen heeft. Tot slot wordt aandacht besteed aan de economische waarde van schelpdieren. Schelpdieren, zeeslakken horen daar ook bij, zijn onderling zeer verschillend. Modellen maken dat duidelijk. Bij sommige slakken- soorten zitten de tanden op de tong. Op een vergrote weergave van de tong van de Reuzechiton is dat in het museum te zien. Met zijn tong is het dier in staat zelfs graniet te slijpen. Op die wijze wordt een glad nestelplaatsje ge maakt. In werkelijkheid is de lengte van de tong van de in Oostkapelle getoonde Chiton- soort drie centimeter. De breedte slechts 3 millimeter. De verschillen tussen de vele soorten schelpdieren zijn ook zichtbaar in de manieren van le ven. Zo zijn er soorten die hun voedsel uit het water filteren en er zijn er die hun kostje grazend bij elkaar scharrelen. De Aliekruik of 'Krukel' is daarvan een voor beeld. Weer andere gaan op roof tocht. Zij vallen andere schelp dieren aan, boren een gaatje in de schelp en zuigen de inhoud eruit. Om zich te verdedigen worden ook verschillende methoden toe gepast. Sommige soorten slaan op de vlucht, andere sluiten hun .schelp in de hoop onbereikbaar te zijn voor hun belager. Mosse len hebben wel een heel speciale manier. Ze helpen elkaar en met z'n allen slaan ze hun aanvaller in de touwen door hem met draden die ze zelf produceren te omwin den. Vervolgens trekken ze hun aanvaller ondersteboven. Die is dan machteloos. Schelpdieren zijn niet alleen aan trekkelijk voedsel voor andere zeebewoners. Ook de mens doet zich tegoed aan verschillende soorten zoals mosselen, oesters, kokkels en alie-kruiken. Daardoor is de schelpdiervisserij een be langrijke bron van werkgelegen heid en inkomsten in Zeeland. De mens gebruikt de schelpdie ren evenwel op meer manieren. Door met enige regelmaat schelpdieren of hun ontlasting in hetzelfde gebied te onderzoeken kan worden nagegaan of het wa ter is verontreinigd en zo ja, in welke mate. Verder is het moge lijk schelpdieren in te zetten om water schoon te filteren. Op de tentoonstelling zijn werk bladen en spelletjes aan de hand waarvan kinderen kunnen na gaan wat zij weten van schelpen en schelpdieren. In het museum worden video banden over het leven in zee getoond. Het Zeeuws Biologisch Museum is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 17 uur, op zaterdag van 13.30 tot 17 uur en op zondag van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs is f 2— voor volwassenen en f 1,25 voor vier- tot zestienjarigen en 65-plussers. Hoe Zeeland er in vroeger jaren uitzag, is te volgen op de video films Oude Journaalbeelden 1946-1960 en Zeeland-Journaal 1964-1965. Beide films zijn sa mengesteld uit Polygoonbeelden die eertijds in de Nederlandse bioscopen werden vertoond. In Oude Journaalbeelden worden de wederopbouw na de tweede wereldoorlog, de watersnood ramp en het herstel daarna be licht. Zeeland Journaal geeft inzicht in een belangrijke periode van ontwikkeling in de provincie. Onderwerpen zijn industrialisatie, (weg)verbindingen en cultuur. De videofilms zijn in de systemen VHS, Betamax, VCC-2000 en U- matic te leen bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Een catalogus met al het beeldmateriaal in de pro vinciale uitleen is aan hetzelfde adres te verkrijgen. DE FAAM - DE VLISSINGER 13 IEUWS Provinciale begroting 1992 Volgens het beleidsprogramma voor de zittingsperiode 1991-1995 - tot de volgende ver kiezingen voor provinciale staten - moet 6 miljoen gulden worden bezuinigd. GS schrijven in de be- grotingsbrief dat zij zo vlug mo gelijk aan die taak willen voldoen. Voor volgend jaar wordt al aan een bedrag van ruim 3,7 miljoen ingeleverd, waarvan ruim 2 mil joen gulden bestaat uit personele kosten. Instellingen die met pro vinciaal geld worden (mee)be- kostigd, moeten ook bezuinigen, doordat de bijdrage van de pro vincie wordt gekort. Voor het provinciaal opbouworgaan Stich ting Zeeland gaat het voor 1992 om 1,5 ton, voor de Zeeuwse bi bliotheek om 2 ton en voor de Technische bibliotheek om 1 ton. De subsidies op het kopen van beeldende kunst door particulie ren en bedrijven wordt gestopt en die voor de gemeenten en musea gekort. Dat levert 1 ton op. Milieuvergunningen worden duurder, wat 2 ton in het laatje brengt. Ondanks de bezuinigingen moet er ruimte worden gemaakt voor nieuw beleid: zaken die zich aan dienen en waarvoor tot nu toe in de begroting geen posten zijn op genomen. De exploitatie van een Nationaal centrum sportvor- ming/Zeeuws sportcentrum, waarvoor provinciale staten al hun financiële medewerking heb ben toegezegd, kost de provincie 4 ton per jaar over de periode 1992-1997. Voorwaarde is wel dat de investeringen voor de een tra rond komen. Zeeuwse Bibliotheek moet volgend jaar 2 ton bezuinigen. Het onderhoud aan provinciale (kantoor)gebouwen en de aan schaf van materiaal wordt voortaan op een aparte post ge boekt, die jaarlijks 8 ton groot moet zijn. Uitgaven voor nieuw beleid die alleen voor volgend jaar nodig zijn, belopen een kleine 1 miljoen gulden. Een kwart daarvan wordt als extra bijdrage gevoegd aan het fietspadenfonds en 3 ton aan het toeristisch- recreatief ontwikkelingsfonds. Voor het emancipatiebeleid wordt 50 duizend gulden uitge trokken en voor de kinder- en jeugdtelefoon 52 duizend gulden. De SOS telefonische hulpdienst kan op bijna 25 duizend gulden rekenen. Het dagelijks bestuur van de provincie wil onderzoek doen naar uit breiding van het openbaar vervoer. Bekeken moet worden of het aan tal buslijnen kan worden uitgebreid. Ook moet worden nagegaan of in gebieden waar niet voldoende passagiers zijn voor een gewone bus alternatieve vormen van openbaar vervoer kunnen komen, zoals taxi bussen. Dat staat in de begrotingsbrief 1992 de nota, waarin gedepu teerde staten aanduiden welk be leid voor het komende jaar gestalte kan krijgen. Uit de begroting zelf blijkt, dat voor dit en andere onderzoeken op het terrein van verkeer en vervoer ruim 7 ton wordt uitgetrokken. Met het rijk wordt de mening ge deeld dat het autoverkeer moet worden teruggedrongen. Gs stel len evenwel, dat dit streven in een dunbevolkt gebied als Zee land moeilijker is dan in streken waar veel mensen wonen. Het openbaar vervoer is in Zeeland niet zo frequent voorhanden. Daarom willen gs hun activiteiten vooral richten op het recreatie- verkeer. De zomerbussen die dit seizoen rijden, zijn er een voor beeld van. Het gaat om een ex periment en aan het eind van het seizoen moet worden bekeken of het in volgende jaren vaste vorm kan krijgen. Met het bedrijfsleven en over heidsinstanties in de provincie moet worden nagegaan hoe het autogebruik in het woon-werk- Een belangrijke bron van in komsten is de bijdrage van het rijk uit het provinciefonds. Alle provincies krijgen uit dit fonds naar rato van inwoners, op basis van oppervlakte en nog enkele voorwaarden een deel uit het fonds. Voor Zeeland wordt voor 1992 gerekend op ruim 69 mil joen gulden, wat neerkomt op 5,7 procent van het totale fonds bedrag. Verder worden van het rijk bijdragen ontvangen die moe ten worden besteed aan met na me genoemde beleidsterreinen. Zo wordt ruim 44 miljoen aan in komsten geraamd voor de we gen, ruim 6 ton voor de muskus- rattenbestrijding, 70 miljoen voor de exploitatie van bejaardenoor den en 4,4 miljoen voor de bo demsanering. De provincie krijgt via de opcenten op de motorrij tuigenbelasting ruim 5 miljoen gulden. Andere inkomsten vloei en voort uit de vergoedingen die worden berekend, bij de afgifte van vergunningen (leges) en de verkoop van nota's. In de begrotingsbrief wordt per beleidsterrein aangegeven hoe de ontwikkelingen in het komende jaar worden gezien. Elders in de ze rubriek wordt het hoofdstuk verkeer en vervoer toegelicht. De begroting met bijlagen is voor f 27,60 te koop bij het provinci aal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. Wie alleen de begrotingsbrief met de toe lichtingen op het beleid wil heb ben, is f 7,75 kwijt. De begro tingsstukken kunnen worden in gezien in het informatiecentrum. verkeer kan worden verminderd. Het fietsen moet volgens gs wor den gestimuleerd. Die gedachte wordt kracht bijgezet door het fietspadenfonds extra te spekken met 2,5 ton. In totaal komt de voeding voor 1992 dan op 5 ton. Volgend jaar willen gs een nota verkeersveiligheid presenteren. Aanleiding daartoe vormt het aantal verkeersslachtoffers in de provincie. Op basis van de jaarcij fers van het aantal doden en ge wonden in het verkeer blijkt dat er in Zeeland meer verkeersslacht offers zijn dan gemiddeld in Ne derland. In Zeeland worden op 100.000 inwoners 14 verkeers doden geteld. Het gemiddelde voor het hele land is 9. De Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) analyseert het ongevallenbeeld in de provincie. Aan de hand van de uitkomsten willen gs de nota ver keersveiligheid opstellen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Het Dianeticscentrum Amster dam heeft plannen om zich op korte termijn met een dependan ce op Walcheren te vestigen. Het centrum op Walcheren zal onder leiding komen te staan van Adri Witte uit Oostkapelle. De Regionale Indicatiecommissie Walcheren, een adviescommissie voor opname in bejaardenoorden en verpleeghuizen, heeft met in gang van maandag 22 juli een nieuw adres. Het adres van de commissie is vanaf genoemde datum: Ge meenschappelijk Gezondheids dienst Zeeland, Regionale Indicatiecommissie Walcheren, Koepoortstraat 6, 4331 SL Mid delburg. Er is een telefonisch spreekuur op werkdagen van 08.30 tot 10 uur op het nummer 01180-24740 en de administratie is tijdens kantooruren bereikbaar op het nummer 01180-34085. Tot 22 juli was de commissie ge huisvest bij de Gemeentelijke So ciale Dienst. H- UJ CC Op verschillende plaatsen in Ne derland zijn al soortgelijke centra gevestigd op initiatief van Yvonne van Gerwen uit Amsterdam. Van Gerwen: „Dianetics moet je zien als een moderne wetenschap van de mentale gezondheid." Als voorbeeld noemt zij iemand die lijdt aan reumatiek: „De volksmond noemt dat al gauw pijnen tengevolge van vochtig weer. En dat wordt dan in bijna Vrijdag 26 juli wordt in Aagteker ke een motorcross-demonstratie gegeven onder auspiciën van de MC De Pekelinge. In de vorm van een supercross zullen een groot aantal cracks strijden om de pun ten die meetellen voor het supercross-kampioenschap van Zeeland. De wedstrijden worden verreden op een terrein dat is gelegen op de hoek van de Prelaatweg en de Aagtekerkseweg. Het parcours bestaat uit een 6 meter brede baan met veel spectaculaire hin dernissen, zoals zgn wasborden en tafelschansen; daardoor ont staat vaak een spectaculaire wedstrijd met veel persoonlijke duels. De wedstrijden worden verreden in twee manches door de klassen 80 cc en recreanten. Bij de superklasse, een combina tie van 125, 250 en 500 cc, kent men na de series herkansingen en een finalewedstrijd. De trainin gen beginnen om 16.30 uur en de wedstrijden omstreeks 18 uur. alle gevallen algemeen aanvaard. Dianetics gaat echter uit van een andere benadering en wel dat de persoon in kwestie in het verle den iets heeft meegemaakt waarbij sprake was van vocht en pijn." Dianetics wil beogen de pijn op te lossen door het bewuste voor val op te sporen, het opnieuw te beleven en te verwerken en daar door de pijnoorzaken weg te ne men. Niet alleen lichaamspijnen, maar ook talloze door de geest veroorzaakte kwalen worden door deze theorie verklaard. De grondlegger van deze theorie is de Amerikaanse filosoof I. Ron Hubbard die er in 1950 een boek over heeft geschreven waarvan al zo'n 700 miljoen exemplaren zijn verkocht. In het op te zetten centrum zullen wekelijks sessies worden gehou den met een lezing over een be paald gedeelte van de dianetics-gedachte. Ook zal er de mogelijkheid bestaan om een persoonlijkheidstest af te leggen. Alle inlichtingen over dianetics zijn te verkrijgen bij Adri Witte, Vronesteijn 27, 4356 AC Oost kapelle, tel.nr.: 01188-3287. Ik vind het laf. Stomweg laf. Zowel van het bestuur van de Walcherse homo's als van de Vlissingse politie. Zaterdag aan staande zouden de homosexuelen, verenigd in het COC, na melijk een feestje bouwen op het Nollestrand bij het aldaar gebouwde paviljoen. De nachtelijke fuif gaat niet door omdat een internationale groep skinheads wordt verwacht in Vlissin- gen. Tijdens een gesprek - zo meldt het COC in een brief - met de politie verzocht deze de beachparty voor homo's niet door te laten gaan, „gezien de houding van skinheads ten opzicht van homosexuelen". Einde bericht? Nee dus. Wat het COC betreft misschien wel. Ze fluiten de aftocht nog voordat er nog maar iets vaststaat. Want of die internationale skinheads nu echt komen weet nie mand, hoewel in sommige cafees affiches op stencil-niveau werden gestrooid. Ook niet of dat gezelschap nou echt een hekel heeft aan homo's. En wat de politie betreft: waarom ad viseren ze om een feestje af te blazen? Heeft de ME soms va kantie, of is er ergens een voetbalwedstrijd waar ze vijftien herrieschoppers in het gareel moeten rammen? Angst? Of zit er meer achter? Ik moet denken aan de spreuk (Van Randwijck) die het Natio naal Monument in Amsterdam siert en -ongeveer? - luidt: 'Hij die voor tirannen zwicht zal meer dan have en goed verliezen. Dan dooft het licht'. Vergelijk ik skinheads nu met tirannen? Zaterdag ga ik gewoon naar Vlissingen, naar de opening van het Straatfestival. Dat wordt niet afgelast. Ik wil er namelijk The Wall zien. En The Wall heeft iets strijdbaars en vredelie vends in zich. Ik durf te wedden dat de skinheads - als ze er zijn - met mij staan te swingen op de muziek van Pink Floyd. Er na ga ik lekker een pilsje drinken in een Vlissings café. Ik weet bijna zeker dat er niks aan de hand is en dat vooroorde len hier boekdelen spreken over het niveau van een politie die de ene groep zichzelf laat wegmoffelen voor een ander. een lijn hoort recht getrokken, een punt hoort stipt gezet. voor den boer drukkers is dat geen probleem, middelburg 01180-81000 Adri Witte uit Oostkapelle. Kortiag op o.a. theaters, ■■sea, fills, tijdschriften, CD's ea reizea. Het CJP is toer f 15,- serkrijgbaar bij theaters, 6BN- baakea ea de VVV. Of bel 68- «2.24.222. L v

de Faam | 1991 | | pagina 13