MkSMS Alsnog WWV voor gehuwde vrouwen! Negatief denken Milieustraat van start op recretieterreinen Particuliere bewaking op Walcherse IMS-stations 1 Wetenschaps winkel Zeeland sluit de deuren Demonstratie groenten en fruit in Westkapelle Opleiding kader Zwemmen voor Ouderen in Zeeland Buurt/wijk Vrije tijd Beurs Walcherse scholieren winnen goud en brons Gevonden Door drs. Thomas Klabbers HET HELDERE DENKEN (4) "Het zit ook nooit eens mee' PSYCHOCONSULT mmm Woensdag 24 juli 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Nieuwsbrief - Onlangs heeft de gemeente Vlissingen in samen werking met de woningbouwver eniging Basco en het wijkcomité Paauwenburg een nieuwsbrief over de stadsvernieuwing in Paauwenburg Zuid-Oost uitgege ven. De nieuwsbrief is verkrijg baar bij de afdeling voorlichting van het stadhuis in Vlissingen, tel. 01184-87337. Evenementendag - In Biggeker- ke wordt 27 juli van 9 tot 17 uur een bazar-rommelmarkt-evene- mentendag gehouden waarbij al lerhande handwerken en zelfge maakte producten ter verkoop worden aangeboden. Er zal ook worden gezorgd voor spelletjes en andere activiteiten voor jong en oud. Op de Internationale Chemie Olympiade voor middelbare scholieren in het Poolse Lodz hebben twee Walcherse scholieren ere-metaal be haald. Michiel van Vliet (18 jaar) uit Vlissingen behaalde goud en voor Arnoud de Vooys (18 jaar) uit Biggekerke was er een bronzen medaille wegge legd. De twee andere deelne mers uit Nederland, Chris- tiaan Kok uit Drachten en Maikel Wilms uit Kortenhoef, behaalden respectievelijk zil ver en brons. In Lodz deden 118 kandidaten mee uit 30 landen. In 1992 zal de Inter nationale Chemie Olympiade worden gehouden in de Ver enigde Staten. Het bestuur van de Stichting We tenschapswinkel Zeeland heeft zich genoodzaakt gezien om haar bureau, de Wetenschapswinkel in Middelburg, per 1 augustus te sluiten. De Wetenschapswinkel Zeeland is vijf jaar werkzaam geweest op het gebied van onderzoeksbe- middeling en advies voor minder draagkrachtige Zeeuwse groepen en organisaties. Voornamelijk door weigering van de meeste Zeeuwse gemeenten is er geen financieel draagvlak meer om de Wetenschapswinkel verantwoord te laten voortbestaan. De lopen de projecten zullen worden afge rond door de Wetenschapswin kels in Tilburg en Rotterdam. Daar zal men vanuit het Zeeuwse ook in de toekomst moeten aan kloppen wanneer er behoefte bestaat aan onderzoek of bege leiding daarbij. Origami - Origami Zeeland orga niseert het komende seizoen een aantal cursussen Japanse vouw- kunst in Middelburg. De start is op woensdagavond 18 septem ber en donderdagochtend 19 september in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Inlichtingen 01102-43207. Expositie - In de Gevangentoren in Vlissingen is t/m zondag 18 augustus de tentoonstelling van werken van Eddy Quitte te be zichtigen, dagelijks van 12 tot 21 uur. De expositie betreft de derde in de reeks hedendaagse kunst tentoonstellingen met het thema Tijdsbeeld. Tentoonstelling - In het souter rain van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is t/m 30 augustus de tentoonstelling 'Acryl op pa pier' van Philip Veurink te zien tij dens de openingstijden van de bibliotheek. Klederdrachten - In De Bewaer- schole aan de Weststraat 18 in Burgh-Haamstede wordt van 27 juli t/m 24 augustus een exposi tie gehouden over Zeeuwse kle derdrachten. De tentoonstelling is elke dag behalve zondag ge opend van 13.30 tot 16.30 uur en op de toeristendagen boven dien van 10 tot 12 uur. Luchtfoto's - In weefatelier en expositieruimte Multi Colour aan de Torenweg 4a in Middelburg wordt t/m 31 augustus een expo sitie gehouden van luchtfoto's en miniatuur-auto's. De luchtfoto's zijn gemaakt door Jaqueline Mi- davaine en de collectie minia tuurtjes is van Piet Oversloot. De openingstijden van de expositie, onder het motto 'Op de grens van Zuid-Beveland' zijn van dins dag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur. Vlissingen - Bij de gemeentepo litie van Vlissingen zijn in de pe riode van 10 t/m 17 juli de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: een jonge kat, sol- datenriem, knuffelpop, buitenlan taarn, horloge, herentrui, kinderportemonnee, nylon porte monnee met inhoud, idem met pasfoto, gymschoentje maat 25, wieldop en verschillende sleutels. Bij het dierenasiel zijn in die perio de aangegeven een cyperse kat en een oud bruin hondje. In navolging van het succes van vorig jaar wordt maandag 29 juli bij Sparmart Minnaard aan de Koestraat 14 in Westkapelle een productdemonstratie groenten en fruit in de winkel gehouden. De demonstratie wordt verzorgd door de Stichting Propaganda Groenten en Fruit en toont de be zoeker de mogelijkheden die groente en fruit te bieden heb ben. Alle vragen omtrent het ge bruik en de toepassing van deze producten worden ter plaatste door deskundigen beantwoord. Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg 01184-86400 01180-84000 Op 23 december 1984 werd de "kostwinners-eis" uit de WWV (Het Werkloosheidsvoorziening) geschrapt. Deze eis was namelijk discriminerend. Nu konden ge trouwde werkloze vrouwen van wie de man kostwinner was, voortaan toch recht hebben op WWV. Maar de vrouwen die vóór die tijd WWV geweigerd was dan? Voor deze groep vrouwen is nu, in juni 1991 ook iets gere geld: Zij kunnen alsnog hun WWV aanvragen. Dat kan tot en met 31 december van dit jaar. De Wet Werkloosheidsvoorzie ning bestond tot 1987. Het was een uitkering die volgde op de oude WW en meestal 2 jaar duurde. Een gehuwde vrouw kreeg alleen WWV wanneer ze kostwinner was. Deze discrimi nerende regel is nu met terug werkende kracht ingetrokken. Wat betekent dat? Wanneer U om deze reden (vóór 23-12-84) een WWV-uitkering geweigerd is of niet aangevraagd heeft, U die nu alsnog kunt aanvragen. Daar voor moet U bij de Gemeentelijke Sociale Dienst zijn. Houdt U wel rekening met het volgende! Kreeg U in plaats van de gewei gerde WWV een andere uitke ring? Dan worden beide uitkeringen met elkaar verrekerid. Heeft U vragen, of hulp nodig bij het verzamelen van de schriftelij ke gegevens? De spreekuurtijden zijn in Middelburg: Op maandag en woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en op dinsdag en don derdag van 9.00 tot 12.00. In Vlissingen: Op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 12.30 en op maandag ook van 13.30 tot 15.30. Tot ziens. Wandelen - De wandelgroep Kasporgo houdt zomeravonddrie- daagse wandeltochten. Op 29 ju li start bij La Paloma in Hein- kenszand, op 30 juli bij De Ge veltjes in 's Heerenhoek en op 31 juli bij Bar R2 in Ovezande. Telefo nische informatie: 01100-27179/ 30669. Fietstoertocht - De sportvereni ging Orion uit Heinkenszand houdt op zondag 28 juli een fietstoertocht langs de mooiste plekjes van de Zak van Zuid- Beveland. Gestart kan worden tussen 8.30 en 13 uur bij Jo's Café in Heinkenszand. Voetbaltoernooi - De s.v. Wis- senkerke houdt van 29 juli t/m 2 augustus het jaarlijkse camping voetbaltoernooi met wedstrijden vanaf 18 uur. De finaledagen zijn 1 en 2 augustus; daarvoor wordt er in poules gespeeld. Strandvolleybal - Donderdag 1 augustus wordt op het strand van Dishoek in Vlissingen het jaarlijkse strandvolleybaltoernooi gehouden. Het toernooi begint om 9 uur; inschrijving is mogelijk tot dinsdag 30 juli bij de VVV- Koudekerke en bij huisje 356 in Dishoek. Jeu de Boules - Op het strand van Dishoek, duinovergang cam ping Dishoek, wordt bij paviljoen De Zilvermeeuw op donderdag 25 juli vanaf 19 uur een open Jeu de Boules-toernooi gehouden. Ballen zijn ter plaatse te huren. Vrijdag 12 juli gaf mr. PA. Nou- wen, hoofddirecteur van de ANWB, op camping De Paarde kreek in Kortgene het startsein voor de zogenaamde milieustraat waarmee recreatie-ondernemers papier, glas, blik en klein che misch afval apart gaan inzame len. Wie deze zomer in Zeeland te gast is op een camping of in een zomerhuisje krijgt vier ansicht kaarten met daarop typisch Zeeuwse landschappen. Met de ze kaarten attenderen de recreatie-ondernemers hun gasten op de milieustraat op hun terrein. Aan het project nemen zo'n vijftig ondernemers deel; zij zijn goed voor tweederde van het aantal overnachtingsplaatsen in de provincie. De milieustraat is een gezamenlijk project van Recron-Zeeland, de Vereniging Afvalverwijdering Zeeland en de provincie Zeeland. In het komende najaar gaat in Zeeland een opleiding van start voor het diploma 'Leider Meer Bewegen voor Ouderen Zwemmen'. De afgelopen jaren heeft het pro ject Zwemmen voor Ouderen in Zeeland een grote vlucht geno men. Gebleken is dat met name watergymnastiek in een vaak ex tra verwarmd bad voor ouderen een heel plezierige en nuttige wij ze van bewegen is, waarbij men de zwemkunst absoluut niet machtig hoeft te zijn. Om te kun nen voldoen aan de vraag naar deskundige leiding organiseert de nationale zwembond KNZB in sa menwerking met de provinciale consulent een opleiding. Voor meer informatie kan men contact opnemen met de consulent in Zeeland, de heer Rongen; zijn te lefoonnummer is 01100-49218. Sinds maandag zijn de Neder landse Spoorwegen in de regio Zuid-West gestart met een proef waarbij particuliere bewakings diensten op elf stations extra toezicht houden. Op Walcheren is dat het geval op de stations in Middelburg, Vlissingen-Souburg en Vlissingen. Ook op het staion in Goes zal een dergelijke bewa kingsdienst opereren. Met name in de zeer vroege en late uren, wanneer de stations geopend en gesloten moeten worden, zal er sprake zijn van ex tra toezicht waardoor de veilig heid van het personeel gewaarborgd moet worden. De maatregel is een voortvloeisel uit toezeggingen van de NS-directie aan zijn personeel om concreet de agressie in treinen en op stati ons aan te pakken. De proef zal drie maanden duren waarna wordt besloten of de maatregel voorgezet zal worden. Deze be slissing is afhankelijk van de re sultaten van de inzet van particuliere bewakingsdiensten. Mensen verschillen in de wijze waarop ze situaties beoorde len. Sommige mensen hebben de gewoonte om de dingen vaak in een positief daglicht te zien. Anderen daarentegen, hebben vooral oog voor nega tieve ervaringen. Is het uw ge woonte om situaties positief te beoordelen, dan wordt u door uw omgeving vaak als "opti mist" beschouwd. Mensen met een overwegend negatieve denkwijze worden daarente gen vaak "cynisch" of "pessi mistisch" genoemd. Ze hebben gemeenschappelijk, dat ze de werkelijkheid geweld aan doen. Het is namelijk niet realistisch om situaties uitslui tend positief of negatief te in terpreteren. Daarmee komen we bij een derde denkwijze: realistisch denken. In dat geval heeft u zowel oog voor de po sitieve als voor de negatieve kanten van bepaalde voorval len en situaties. Drs. Henk C.M. Hermans Het is voor uw emotionele ge luk van belang, of u geneigd bent tot negatief denken, posi tief denken, of tot realistisch denken. Laten we beginnen met het negatieve denken. Het is een belangrijke bron van emotionele stoornissen zoals angsten en depressies. Als u behoort tot de groep der nega tieve denkers, kunt u zelfs posi tieve ervaringen veranderen in negatieve. U gaat niet enkel voorbij aan positieve ervarin gen, maar zet deze om in hun tegendelen. Dat doet u niet doelbewust -waarschijnlijk bent u zich er niet eens bewust van. Een alledaags voorbeeld daar van is de wijze waarop veel mensen reageren op compli menten. Wanneer iemand u complimenteert voor uw uiter lijk of uw werk, kunt u automa tisch tot de gedachte komen "Dat meent hij niet. Hij wil en kel aardig zijn". Met een enkele slag kwalificeert u de compli menten. Hetzelfde doet u, wanneer u tegen hem zegt: "O, het stelt niets voor hoor!" Wanneer u op deze wijze steeds elke positieve ervaring neutraliseert, is het geen won der dat uw gevoelens ver vlakken. Als u op deze wijze positieve ervaringen neutraliseert, lijkt u net een wetenschapper die uit sluitend steun zoekt voor een nepstelling. De stelling die in uw negatieve denkwijze over heerst is gewoonlijk een va riant op "Het zal me ook nooit eens meezitten". Bij elke nega tieve ervaring die u opdoet, concludeert u "zie je wel, ik wist het al lang. Het pakt steeds verkeerd uit". Een posi tieve ervaring neutraliseert u met "Dat stelde eigenlijk niets voor. Er zal beslist wel een (vervelend) staartje aan zitten". Als gevolg van deze negatieve denkgewoonte ontwikkelt u een pessimistische levenshou ding, die een gelukkig leven in de weg staat. Een negatieve denkgewoonte kan ten grondslag liggen aan een depressie. Een jonge vrouw, die was opgenomen in verband met een ernstige de pressie, vertelde me het vol gende: "Niemand kan echt interesse hebben in mij. Ik ben daarvoor een veel te vreselijk iemand. Ik ben een echte een ling. Er is niemand op deze we reld die ook maar iets om me geeft". Toen ik haar opmerk zaam maakte op het feit, dat er wel degelijk mensen belang stelling voor haar toonden, rea geerde ze als volgt: "Die tellen niet mee, omdat ze me niet echt kennen. Als ze me echt zouden kennen, zouden ze niks om me geven". Door op deze wijze positieve ervaringen te diskwalificeren, kon deze pa tiënte een irreële, negatieve kijk op zichzelf blijven handhaven; een kijk die duidelijk niet over eenkwam met de werkelijk heid. Misschien gaat u niet zover in negatief denken als deze patiënte. Toch kunt u tal rijke keren per dag positieve er varingen over het hoofd zien, hetgeen ten koste gaat van uw levensvreugde. Hebben positieve denkers dan het gelijk aan hun zijde! Helaas, ook zij bevinden zich op een dwaalspoor. Ofschoon schrij vers als Norman Vincent Peale (de kracht van positief denken) terecht wijzen op het gunstig effect van positief denken op onze emoties, geven positieve denkers blijk van een gemis aan realiteitszin. U gaat voorbij aan de schaduwzijden van het leven. Positieve denkers bezit ten dan ook dezelfde psychi sche oogkleppen als de negatieve denkers. Daarom heeft het ook vaak het karakter van een geloof, dat lijkt op kin derlijk wensdenken. Misschien begint de volwassenheid pas echt, als we in staat zijn om oog te hebben voor het positie ve zonder voorbij te gaan aan de negatieve kanten van het leven. Mededelingen voor deze rubriek melden vóór maan dag 15 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA MIDDELBURG, tel. 01180 81000. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. A.E. de Bruyn, 19 uur: ds. H.W.J. Faassen. ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 15 uur: ds. A. Beens. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", Westdijkstraat 5-7. Do. 20 uur, Zo. 10 uur. BIGGEKERKE Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. geen dienst. Nederlands Gereformeerde Kerk, Zo. 9.30 en 17 uur: ds. J. Schelhaas. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Remonstranten. Koorkerk. Zo. onbekend. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 2, Zo. 10 uur. De Hoeksteen, Roo- zenburglaan 22, Za. 19 uur. Waalse Gemeente (Eglise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. geen dienst. Evangeliege meente "de Wijngaard". LTS, Klarenbeek. Zo. 9.30 uur: br. A. van Heusden. NIEUW EN ST. JOOSLAND Hervormde Oostende. Gemeente. Zo. 9 uur: ds. H. van OOSTKAPELLE Hervormde Gemeente. Middelhoek. Zo. 9 uur: ds. Köther DOMBURG Hervormde Gemeente. Markt 8. Zo. 10 uur: ds. v. Tuyll, 19'uur: ds. H. van Oostende, gez. dienst in Geref. kerk. Rooms Katholieke Kerk H. Willibror- dus. Za. 19 uur, Zo. 10 uur. Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 en 19 uur: ds. C.W. Thijs. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10 uur: ds. PC. Schoonenboom, 19 uur: ds. J. Geers. RITTHEM Hervormde Gemeente. Zo. 10.30 uur: ds. H. van Oostende. GAPINGE SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. A.A. Kamermans, 19 uur: ds. A.A. Kamer mans, gez. dienst in Veere. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25, Zo. 10 uur: ds. A.A. Kamermans, gez. dienst in Geref. kerk. Gereformeerde Kerk. Ds. v.d. Wouwstraat 4, Zo. 9 uur: ds. D.C. Poleij, 19 uur: ds. mevr. C. Boon, SoW-dienst. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10 uur: ds. H.W.J. Faassen, 19 uur: mw. ds. C. de Boon. Pinkstergemeente. Pinksterkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, voorganger P. Buteyn, Wo. 19.30 uur: opwekkingsdienst, voor ganger P. Buteyn. Protestantse Ziekenhuispasto raat Streekziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. D. Coppool- se. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, zo. 11.15 uur. Ter Reede, Koude kerkseweg 81, za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur, zo. 9.30 uur. Streekziekenhuis, Koudekerkseweg 88, Zo. 11.15 uur. Der Boede, elke 3e, 4e en 5e za. 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur: samenkomst gebouw Beréa. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrou wenstraat 5.- Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, wo. 20 uur. VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente. Zo. 11 uur: ds. J. de Boer. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: mevr. ds. A. Spaans-Moolenaar knd., 19 uur: ds. Spaans. ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9 en 10.30 uur: ds. van Bo ven. Rooms-Katholieke kerk. Bosweg. Za. 19 uur, Zo. 10 uur. ST.LAURENS GRIJPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. B. Ridder, 19 uur: ds. H.W.J. Faassen. Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. C. de Boon, 19 uur: ds. A. de Bruijn, gez. dienst in Ge ref. kerk. Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10.30 uur: ds. B. Hoogenkamp. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 en 19 uur: ds. D. Westerneng. Do. 25 t/m wo. 31 juli. SOUBURG Huisartsen HOOGELANDE Christengemeenschap, Kapel van Sint Maarten, Zo. geen dienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: ds. J. de Boer. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: ds. E.V.E. Wijnands, 19 uur: ds. R.G. v.d. Zwan. Ned. Hervormde Kerk Dorpsplein 1. Zo. 9.30 uur: dhr. H.J. Schoenmaker. Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazer). Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Ge meente. Kanaalstraat, Zo. 9.30 uur: ds. R.E.R. van Buiren, gez. dienst, Oranjepleinkerk, 19 uur: ds. R.E.R. van Buiren, Bejaardenhuis "De Zoute Vie ver", Dongestraat 1, Zo. 19 uur: dhr. M. Allewijn, Streekziekenhuis Walcheren, Kouderkseweg 88, Zo. 10 uur: ds. D. Coppoolse. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, elke 1e en 3e zaterdag v.d. maand 9 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19, zo. 10 uur. MELISKERKE VEERE Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10 en 19 uur: ds. R.G. van der Zwan. Hervormde Gemeente. Torenstraat 8R. Zo. on bekend. Gereformeerde kerk. Zo. 9.30 uur: ds. A. Spaans, gez. dienst in Herv. kerk, 19 uur: ds. F.A. Petter, gez. dienst. Hervormde Kerk. Zo. 9.30 uur: gez. dienst, ds. A. Spaans. VLISSINGEN MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Ge meente. Kapel Bree 8. Zo. 10 uur: ds. M. Ezinga. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. J.G. Schenau. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11 uur: ds. Messie. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur. Gereformeerde Kerk. Getuigeniskerk, Adr. Lauwerijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: mevr. ds. Spoelstra, 19 uur: ds. J.H. Meijer. Hofpleinkerk, Hofplein, Zo. 9.30 uur: ds. K. Spoelstra, 14.30 uur: ds. P.J. Rebel. Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. zie Thomaskapel. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaanderen 75, Zo. 8.30, 10.30 en 16.30 uur: ds. A. de Snoo. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Verenigingsge bouw 't Zand, De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente.Nieuwe Kerk, Groenmarkt, Zo. 9.30 uur: mevr. ds. I. Schoorel. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 10 uur: ds. R. Oort. 'Ontmoe- tingskerk, Oosterscheldestraat, Zo. 10 uur: ds. O. Elseman. Engelse kerk, Simpelhuisstraat, Zo. 19 uur: ds. L. den Breejen. Thomaskapel, Zo. 9.30 uur: ds. P.J. Rebel, SoW-dienst. Oostkerk, Oost kerkhof, Zo. 10 uur: ds. Ph. Stoffels. Wijkgemeen- te Geref. Bond, Zo. (Nieuwe kerk) 11 en 18.30 uur: ds. H. de Jong. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62. Za. 10 uur: bijbelstudie, 11 uur: ds. C.E. v.d. Ploeg. Leger des Hei/s. Hoogstraat 20. Zo. 10 uur: kpt. B. de Heer. Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Morning Prayer, 19.30 uur: Holy Communion. Bethel- Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelij ke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. onbekend. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: ds. Messie. Gereformeerde Kerk (Vrijge maakt). De Lannoystraat 2, 9.30 en 16.30 uur: ds. H. Mostert. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Walstraat 23. Zo. 10 en 17 uur. Hervormde Ge meente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, Zo. 10 uur: ds. J.D. de Boer, Petrus- kerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 9.30 uur: ds. M. v.d. Linde, Johanneskerk, Bonedijkestraat 165, Zo. 9.30 uur: dhr. A. Jorritsma, Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 en 17 uur: ds. G. Kalksma, De Schaapskooi, Papegaaenburg, Zo. 9.30 uur: ds. J.B. van Bork, Streekziekenhuis Walcheren, Zo. 10 uur: ds. D. Coppoolse, Ter Ree- de, Zo. 19 uur: dhr. A. Jorritsma. Ophir, Bad huisstraat 186, Zo. onbekend. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissingen'. Van Dis- hoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen ge meente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, Za. 9.30 uur: ds. C.E. v.d. Ploeg, 10.30 uur: bijbelstudie. f2'Gereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: leesdienst. Leger des Hei/s. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 uur: kpt. B.P. de Heer. Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: R.R. Lank- horst, Seisweg 29, tel. 39933. zondag tot 24.00 uur: F.J.J. Buytendijk, Noordweg 353, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel. 12233. Zondag tot 24.00 uur: G. de Greef, Willem Klooslaan 1, tel. 68021. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuwland, Arnemuiden, Middelburg- Zuid: Zaterdag: J.F.M. Bergen, Kanaalstraat 89, Oost-Souburg, tel. 01184-61500, Zondag: J. Vis ser, Wachttoren 19, Middelburg, tel. 01180-37431. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: zaterdag en zondag: G.C.M. Rullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Domburg, Aagtekerke en Westkapelle: van vrij dag 18 uur tot zondag 24 uur: B. Vaandrager, Weststraat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Zoutelande, Meliskerke, Biggekerke en Koudeker- ke: van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur: A. van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, teI. 01186-1282. Oost- en Midden-Walcheren: gehele weekend: A. Stutterheim, Sivertstraat 40, Meliskerke, teI. 01186-1760. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: H.N.A. Picavet, Tramstraat 9, Koudekerke, tel. 01185-2660. Apotheken Middelburg: van vrijdagavond 17.30 uur tot vrij dagmorgen daaropvolgend: Apotheek Humme- len, Markt 69, tel. 12134. Vlissingen: van vrijdag 17.30 tot vrijdagmorgen daaropvolgend: Apotheek Souburg, C. v. Pe restraat 1, tel. 61593 Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: gehele weekend: A.M. Gaay, teI. 71768. Middelburg: zaterdag en zondag: J. Drijdijk, tel. 26045. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: Mw. C.J. Brink, Meanderlaan 326, Middelburg, teI. 01180-11011. Spreekuren zonder afspraak: za. en zo. 11.00-12.00 uur en 17.00-18.00 uur. Dierenarts kleine huisdieren: R. Roskam, Velders- weg 1, Meliskerke, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren. K. Noordstraat 61, Mid delburg, tel. 01180-37077. Spreekuur: Za. van 10 tot 11 uur, verder gehele weekend bereikbaar. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdie ren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom- burgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend tel. 01180-28288. Algemeen krisis opvangcentrum "Court Ox- hooft". Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding be reikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, tel. 01180-28800. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Middelburg, Molstraat 13, iedere werkdag bereik baar van 9.30 tot 11.30 uur, tel. 01180-12004. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Vlissingen, Vredehoflaan 42, ma. t/m vr. van 9.00 tot 11.00 uur, tel. 01184-10795. Christelijke Kindertelefoon, ma., wo. en vr. van 16 tot 20 uur, tel. 01102-44286. Christelijke Telefonische Hulpdienst voor Zeeland. Dagelijks van 10 tot 24 uur, weekends van 20 tot 24 uur, tel. 01180-36251. GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland): Middelburg, Koepoortstraat 6; Vlissingen, Rozengracht 6; Infectieziekten- bestrijding: tel. 01180-34085; Geslachtziekten- bestrijding: Koepoortstraat 6, iedere werkdag van 9 tot 10 uur. tel. 01180-34085; Informatielijn: tel. 01180-35616; Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384; Tu berculosebestrijding, afspraak maken via: tel. 01184-18395. Kinder en jeugdtelefoon Zeeland, elke dag bereik baar van 14.00 tot 20.00 uur, ook in het week end en de vakantie, tel. 01180-38080. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij cri sissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel. 01180-12000. Patiëntenplatform Zeeland: Magnolia 26, kamer 1.13/1.14, 4460 VB Goes, 01100-49389. tel. af spraak van 9 tot 12 uur. Stichting "blijf van m'n lijf Zeeland": Postbus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel. 01184-14645. Stichting La Leche League. Voor hulp en informa tie bij borstvoeding, tel. 01184-68419 01189-1691. Stichting Homecare Zeeland. Kraamzorg voor ge heel Zeeland, dag en nacht bereikbaar, tel. 01150-15595, wanneer u op de telefoonbeant- woorder enkel uw tel.nr. inspreekt roept u auto matisch de verantwoordelijke per semafoon op. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Wal cheren; Gezinszorg Algemeen Maatschappe lijk Werk, Middelburg e.o. bereikbaar van 8.30 tot 17 uur, tel. 01180-84000, Vlissingen e.o. bereik baar an 8.30 tot 17 uur, tel. 01184-86400; Spreekuren AMW, Arnemuiden ma. van 9.30 tot 10.30 uur tel 01182-1553, Middelburg Dauwen- daele dagelijks van 13.30 tot 14.30 uur tel. 01180-29146, Serooskerke do. van 9 tot 10 uur tel. 01189-2667, Westkapelle wo. van 9 tot 10 uur tel. 01187-2331; Bureau Sociaal Raadslieden, Middelburg e.o. ma. en wo. van 14 tot 16 uur di. en do. van 9 tot 12 uur tel. 01180-84000, Vlissin gen e.o. ma., di., do. en vr. van 9 tot 12.30 uur, di. van 13 tot 15.30 uur tel. 01184-86400. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulpdienst: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachten bemiddeling gezondheidszorg, Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. VBOK (Vereniging ter bescherming van het onge boren kind), tel.nr. 01180-35736. W.A.O. Belangengroep. Spreekuur elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur, p.a. Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84256. Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Ar nemuiden, Nieuw en St. Joosland): bereikbaar heid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost-Souburg, Ritthem, Platteland van Walche ren): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444.

de Faam | 1991 | | pagina 11