intratuin Als ik een fout had gemaakt piekerde ik daar dagen over Trekker-trak-wedstrijd in boerenklasse in Aagtekerke MOTORRIJLES? FOTO Zomeractiviteiten voor kinderen worden dit jaar een heksenketel MUILWIJK SERVICE SCHARREL- Langeviele Middelburg autovrij TONNY VAN IERSEL VOOR 25E SEIZOEN IN EERSTE ELFTAL DOMBURG Buurtfeest Paauwenburg Vlissingen in De Stenge The Dubliners Met Oen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! UUR KWAl KODAK EXPRESS KWALITEITS KLEURENFOTO'S FOTO flVËRSCHOORE Zandbak (met 10 jaar garantie) KAMPERLAND "Dorp" Zaterdag 20 juli 1991 PZC WEEKBLADEN Vrijwilligers Samenleving Tonny van lersel voetbalt het komende seizoen voor het 25e jaar bij Domburg. Ook dit jaar in het eerste van de badplaatsploeg. De 41-jarige leraar lichamelij ke opvoeding aan basisscholen in Middelburg toont zich een sportman in hart en nieren, die het stappen en een pilsje drinken niet schuwt. Naast voetballen is hij ook nog een gelauwerd Zeeuws tennisser (Zeeuws kampioen), met liefde gaat surfen, de keu tevoorschijn haalt voor een potje biljart in het café, aan gaaischieten doet en als dat kan graag de ring steekt te paard. Liesblessure ST/CHT/NG SOCIAAL CULTUREEL WERK MIDDELBURG: Sfeer in de ploeg Vlissingen SCHARRELSLAGER TOPCLASS DEALER VOOR ZEELAND Gegarandeerde inruil voor uw oude nog spelende t.v. Bij aankoop JVC AV-S250 ALLEEN DEZE MAAND motorrijles praktijkboek rijbewijs a Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om! 17 JULI 1991 92e JAARGANG NUMMER 29 Voor de eerste maal zal op Wal cheren een trekker-trek-wedstrijd worden gehouden in de zoge naamde boerenklasse. Dat staat te gebeuren in Aagtekerke op donderdag 18 juli vanaf 17.30 uur. De training wordt gehouden vanaf 14.30 uur. Deze wedstrijd komt in de plaats van de tot nu toe gehouden trekker- behendigheidswedstrijden die echter steeds minder belangstel ling trokken. Dit spektakel zal plaatsvinden op een weiland op de hoek van de Pekelingseweg/Aagtekerkseweg in Aagtekerke. De dertig deelne mers aan deze boerenklasse zijn allen boeren en loonwerkers af komstig van heel Walcheren die zich met elkaar meten om het eremetaal op eigen trekkers. De organisatie is in handen van de regio Walcheren Noord-West van de ZLM en de plaatselijke VVV. Het houden van deze wedstrijd wordt mogelijk gemaakt dankzij de sponsoring van een groot aan tal bedrijven op Walcheren. Voordat aan de wedstrijd kan worden deelgenomen moeten de trekkers gewogen worden om te bepalen in welke gewichtsklasse zij zullen uitkomen. De weging wordt gedaan op de weegbrug van Cebeco in Aagtekerke en de deelnemers worden onderge bracht in zes gewichtsklassen: de lichtste klasse is die van 0 tot 2,5 ton en de zwaarste van 5,6 ton en hoger. Uit Tholen zal een originele sleepwagen worden aangevoerd, die is uitgevoerd met een zogenaamde sleepvoet aan zo gezond zo puur zo natuur Beter: niet duurder! Grote Markt 7 Goes, Lange Geere 28 (naast ANWB) Middelburg Een ideale speelplek. Maar ook een prima vijver of M yl plantenbak. Van 115,- voor y HET GROEN E WAR EN HU IS koudekerke Galgeweg 5, tel. 01185-1623 De gemeente Middelburg heeft besloten om bij wijze van proef de Langeviele gedu rende de zomermaanden au tovrij te maken. Tot 16 september geldt voor deze winkelstraat een inrijverbod voor gemotoriseerd verkeer op maandag t/m zaterdag van 10 tot 18 uur en op donder dag van 10 tot 21 uur. Voor het bedienend verkeer geldt het verbod vanaf 12 uur; voor het fietsverkeer is het verbod niet van toepassing. De afsluiting van de Langevie le maakt het noodzakelijk dat de verkeerscirculatie werd aangepast. Het autoverkeer rijdt van de Gortstraat naar de Vlasmarkt volgens de route Gortstraat, Plein 1940, Vlasmarkt, Kromme Weele, Herengracht en Volderijlaagte. In de praktijk betekent dat dat de rijrichting voor het autover keer in de Gortstraat en Plein 1940 tijdelijk is omgedraaid. Datzelfde geldt voor de rijrich ting in de Zusterstraat en de St. Jansstraat. De middenstand in de Lange viele haakt op deze wijziging in met een aantal speciale ac ties; zie daarvoor de adverten tiepagina's elders in deze krant. DEZE WEEK EXTRA VOORDELIG MAGERE PAARDELAPPEN kilogram 9.95 o.a.: - waterspektakel - motorenshow - Zeeuwse Hoogaarzen - brandweerdemonstraties met duikers - groots vuurwerk Info: V.V.V. Noord Beveland, 01107-1595 25)© Hfeasa Oplage: 23.755. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 47.705 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. Evenals voorgaande jaren houdt de Stichting Sociaal Cultureel Werk Middelburg ook dit jaar een week lang zomervakantie activiteiten voor kinderen van 4 t/m 12 jaar en wel in de week van 22 tot en met 26 juli. Het thema van 1991 is het sprookje en de bouwspeelplaatsen heten dan ook De Heksenketel. Op nieuw vinden de activiteiten plaats op twee verschillende ter reinen in Middelburg: het Meiveld bij de Kinderboerderij in de Ma- gistraatwijk en het speelterrein achter het wijkgebouw Het Tref punt aan de Nassaulaan in Nieuw-Middelburg. De kinderen die deelnemen aan de activiteiten op de bouwspeel plaatsen worden onderverdeeld in twee leeftijdsgroepen: de klei nere kinderen in de leeftijd van vier tot zes jaar kunnen er vijf da gen lang terecht van 10 tot 12.30 i uur; de leeftijdsgroep van 7 t/m 12 jaar speelt elke dag van 10 tot 15 uur. Namens de stichting wordt de spelweek gecoördi neerd door de sociaal-cultureel werksters Carien Box (Middelburg-Zuid) en Carla Cop- poolse (Trefpunt). Al vanaf het begin van het jaar zijn zij bezig met het treffen van de nodige voorbereidingen: „Het is een hele organisatie maar het is ook dank baar werk als je ziet hoeveel kin deren er een week lang van genieten. Het aantal deelnemen de kinderen wordt elk jaar groter en dat bewijst dat we hiermee duidelijk in een behoefte voor zien. Niet alle kinderen kunnen immers een paar weken met hun ouders op vakantie gaan en op deze manier hebben ze toch een week lang veel plezier." Voor het goede verloop van de activiteiten, waaraan in totaal zo'n 600 kinderen dagelijks deel nemen, is het noodzakelijk dat men de beschikking heeft over voldoende vrijwilligers: Carien: „En daar ontbreekt het op dit moment nog aan. We komen op dit moment nog zeker 25 men sen te kort die zich een week lang belangeloos voor de kinde ren willen inzetten. Op het Mei veld verwachten we elke dag ongeveer 400 kinderen en bij het Trefpunt is dat aantal nabij de 200. Maar men kan natuurlijk ook een halve of één hele dag meewerken. We stellen echter wel een minimumleeftijd van 16 jaar als eis." Van de activiteiten tijdens de spelweek is het bouwen van een hut wel de grootste trekpleister. Al maanden wordt er hout en an der materiaal verzameld en op geslagen in een loods van de gemeente Middelburg, die ook een subsidie verstrekt voor de or ganisatie van de spelweek. Maar ook van de zijde van het be drijfsleven ondervindt men volop medewerking. Carien: „We zijn daar erg blij mee want het bud get is elk jaar eigenlijk wat te krap zodat we geen gekke dingen kunnen doen. Het grootste ge deelte van de beschikbare gelden gaan op aan de kosten van het dagelijkse busvervoer aan het hu ren van een grote tent en aan het vervoer van de materialen." De jeugdige 'bewoners' van de bouwspeelplaatsen creëren in die week hun eigen samenleving; dat gebeurt niet alleen door het bou wen van hutten maar ook door sport en spel, handvaardigheid, muziek, dans en toneel, terwijl ook de meer serieuze kanten van de samenleving aan de orde ko men zoals het houden van verkie zingen, het opzetten van een reinigingsdienst, het uitgeven van een eigen krant en het stichten van een omroep. De kosten van deelname aan de activiteiten bedragen een gulden per dag; de kinderen worden geacht zelf een hamer, een beker en een lunchpakket mee te ne men. Het vervoer naar en van de speelplaats gebeurt door middel van een gratis busdienst. Elke dag rijden er drie bussen voor de kinderen van 7 t/m 12 jaar; de kleuters dienen door de ouders/verzorgers te worden ge bracht en gehaald. De eerste bus rijdt van Sint Laurens (9.30 uur bij R.P.C.Z.) via Griffioen (9.40 uur bij Euromarkt) en Klarenbeek (9.50 uur bij winkelcentrum Hoewel het wel had gekund, speelde Van lersel niet al die jaren in het eerste. Na een conflict met het bestuur - „Ik praat liever niet meer over die periode. Ik kon er bijna niet meer van slapen toen" - speelde hij op zondag alleen nog maar in het tweede elftal. Het eerste zakte door de scheu ring - er waren meer spelers ge nokt uit onvrede - echter zo laag, dat Van lersel het niet meer over z'n hart kon krijgen om het elftal dat als vlaggeschip van een sportclub fungeert in de modder te laten stranden. „Clubliefde", noemt hij de stap om z'n beslis sing om nooit meer in het eerste te spelen te herzien. „Dat was eind '89. Ze hadden na tien wedstrijden nog maar drie pun ten". Zijn voetbalcarrière begon be paald niet onder een gunstig gesternte. „Ik was vijftien toen ik voor de eerste keer in het eerste van Domburg mocht meedoen". Na een paar wedstrijden veroor zaakte een ogenschijnlijk on schuldig incident een ernstige blessure. „Ik hield er een zware liesblessure aan over, zodat ik ongeveer een jaar aan de kant moest blijven. Op m'n zestiende kwam ik gewoon weer terug. En eigenlijk ben ik sindsdien niet meer weggeweest. Misschien was ik als vijftienjarige net iets te licht voor een eerste elftal". Vijfentwintig jaar voetballen in het hoogste van de club is geen sinecure. Er zijn maar weinigen die dat met Tonny van lersel ge meen hebben. En wie die erva ring heeft, kan dat overbrengen op vooral jonge spelers. „Dat be schouw ik ook een beetje als m'n taak. Vooral de teamgeest is be- langrijk. Toen ik net met voetbal len begon was er in het eerste een soort kliekjesgeest. Dat is niet leuk. Vooral niet als je net begint. De ene speler gaf bijvoor beeld absoluut niet de bal af aan een ander. En omgekeerd gold hetzelfde. Ik was die eerste jaren enorm onzeker. Als ik een fout had gemaakt, piekerde ik daar 's avonds en de volgende dagen nog over. Ik was dan ook ver baasd als ik een week later weer opgesteld stond. M'n moeder heeft me vaak moeten opvangen. Trouwens bij ons thuis was toch een echte sportsfeer. Dat had ik dus mee". Toen de voetballer Van lersel dan ook wat ouder werd en hij tot aanvoerder werd gebombar deerd, zette hij het hoofdstuk 'sfeer in de ploeg' bovenaan zijn lijstje. Onder het motto 'moppe ren helpt net, praten wel', bleef hij allert op stemmingen van spe lers. „Als vroeger iets niet goed ging, werd er stevig gescholden. Ik heb er eerlijk gezegd altijd flink aan gesleuteld om problemen op tijd te zien. Ik ben vaak met jon gens buiten het voetbalgebeuren om gaan praten. Bijvoorbeeld ge woon een pilsje drinken en vra gen wat er aan scheelt. Zo bouw je een sfeer van onderling ver trouwen op, als de problemen maar uitgepraat worden. Ik denk zelfs dat we meer op teamgeest dan op kwaliteit in 1988 kampi oen zijn geworden en promoveer den naar de vierde klas. Ik weet nog dat Noute Francke bij het be gin van die competitie zei: 'Als jullie met dat stelletje kampioen worden, krijgen jullie allemaal nieuwe schoenen'. Die schoenen problemen op te lossen voordat ze uitbarsten. Ik durf gerust te stellen dat ik het leuk heb gevon den om van een verbrokkelde ploeg een eenheid te smeden". Kwalitatief staat Tonny van lersel in hoog aanzien. Tegenstanders vreesden hem. Een vroegere te genstander weet dat „als je die man maar even de vrijheid gaf, hij onmiddellijk scoorde". Toch heeft er nooit een hoge oom van een stadse club aangebeld om hem uit Domburg weg te kopen. „De Noormannen zijn eens komen praten. De Westkappelaars wa ren er al snel bij om een vergoe ding te geven aan spelers". Maar dat is lang geleden. „Ik vind het dan ook een goeie zaak dat Vlis singen profvoetbal speelt. Dat is vooral leuk voor ons Zeeuwse spelers. Er is nu voor getalenteer de voetballers meer kans om ooit profvoetbal te spelen dan voor heen. Als dat toendertijd al was geweest, dus de periode dat ik nog de goeie leeftijd had, had ik dat ook wel gewild. Ik denk trou wens dat er veel voetballers op zaterdagavond langs de lijn staan bij Vlissingen. We kunnen er van leren. Voorheen ging je niet zo een twee-drie naar Breda of Rot terdam om profvoetballers aan het werk te zien". Buurthuis De Paraplu in de Vlis- singse wijk Paauwenburg houdt vrijdag 19 juli een multicultureel buurtfeest van 18 tot 22.30 uur op het plein voor het wijkcen trum Open Hof aan de Alexander Gogelweg. Het programma omvat een rom melmarkt, kindermarkt, fancy- fair, damsimultaan, hapjeskraam en een optreden van de muziek groep Soto Pogo. Deze formatie brengt zonnige klanken en hun repertoir kan het best omschre ven worden als een mix van di verse muziekstijlen zoals Soca, Caraïbische en Aziatische muziek. In sporthal De Stenge in Hein- kenszand geeft de Ierse formatie The Dubliners op zaterdag 5 ok tober om 20.15 uur een concert. Eén onderdeel van de activiteiten op de bouwspeelplaats is het zelf bakken van stokbrood waarvoor een plaatselijke bakker de ingrediënten gratis levert. Scheldestraat 28 - Tel. 01184-12494 VLISSINGEN Het concert is een 'herhaling' van het grote succes van vorig jaar toen de folkgroep een optreden verzorgde voor een uitverkochte zaal. De voorver koop van de kaarten start op 1 augustus. Churchilllaan). De tweede bus vertrekt om 9.30 uur bij De Springplank in Nieuw en St. Joosland en de derde rijdt van de Stromenwijk (9.30 uur bij het winkelcentrum Maasstraat) via 't Zand (9.40 uur bij De Zandhof). Evenals voorgaande jaren wordt in Middelburg-Zuid samenge- hebben we trouwens nooit ge kregen. We kregen wel een klein geldbedrag. Na de problemen met het bestuur zijn we twee keer gedegradeerd, dus we spe len nu tweede klas afdeling". De Domburgse sportman Van ler sel begon als knaap in de achter hoede, tot het seizoen 1969/1970 als stopper. „Toen had ik er eigenlijk een beetje ge noeg van. Ik wilde gaan, zoals dat heet. Maar we hadden toen een veel scorende spits. Gelukkig voor mij vertrok die. De vraag werd toen gesteld wie de doel punten nu in vredesnaam moest gaan maken. Ik dus, zei ik. En ik scoorde inderdaad, tot op heden 180 competitiedoelpunten. Voor- werkt met de Sociaal Pedagogi sche Dienst Zeeland. Op deze bouwspeelplaats is een apart ter rein ingericht voor geestelijk ge handicapte kinderen die worden begeleid door de SPDZ. Alle ge wenste inlichtingen zijn verkrijg baar bij het centraal kantoor van de SKWM, Rentmeesterlaan 245, tel.nr.: 01180-29004. al met m'n hoofd. Ik ben natuur lijk ook vrij lang. Dit jaar stond ik voor het eerst als laatste man op gesteld. Al die tijd heb ik in de spits gestaan". Een kwart eeuw aan de bal van het eerste. Dat betekent ervaring, die - vaak - die van de trainer overtreft. Bovendien weet de sportpedagoog Van lersel wat in de theorieboeken staat. Hij ont kent dat dat van invloed is op zijn verhouding met de trainer, aan wiens eisen hij zich toch op ge geven moment moet onderwer pen. „Die samenwerking gaat goed. Ik heb een goeie verhou ding met onze trainer. Als aan voerder praat ik natuurlijk veel met die man. Ik probeer namelijk de voorzijde. Op de sleepwagen wordt een gewicht van twee ton geplaatst dat langzaam van de achterzijde naar de voorzijde wordt verplaatst waardoor er steeds meer druk op de sleep voet wordt uitgeoefend en het karwei steeds zwaarder wordt. De wedstrijd wordt gehouden op een baan van 100 meter lengte en gaat om tijd en afgelegde afstand. Nabij het wedstrijdterrein is een feesttent opgezet waarin vanaf 20.30 uur een drive-in-show zal worden gehouden en waarin de gehele middag en avond de in wendige mens kan worden gesterkt. Tevens is er die dag een show van oldtime-trekkers uit de jaren '30 tot '50 en zullen ter opluistering twee trekkers van 600 pk uit een internationale wedstrijdklasse hun krachten de monstreren. Zij zijn eigendom van de vereniging De Stille Kracht in Tholen. Tonny van lersel Om de aandacht te vestigen op de komende trekker-trek- wedstrijd heeft men in Aagtekerke een trekker in een bouwkraan van 20 meter hoog gehangen.

de Faam | 1991 | | pagina 1