uiLi..ih O De eerste weken Burgerzaken ook open op donderdagavond Overlegcommissie geïnstalleerd Laat eens wat minder van je horen Vergunning De chemocar komt weer in de buurt Staatssecretaris Kosto verricht officiële opening Commissies Open dag AZC zaterdag 13 juli Muziek-plezier van de één hindert de ander Uitlui!, k GEMEENTE MIDDELBURG iWeek Overzicht Tafeltje Dekje Woensdag 3 juli 1991 DE FAAM 5 >orhet oog van de Lange Jan JllllftMl/l Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. De chemocar rijdt steeds de eerste twee weken van de maand de ver schillende haltes in Middelburg langs. Kijkt u dus op uw "chemocard" wanneer u het chemisch afval kunt afleveren in de milieubox. Dat kan zijn vanaf vandaag (de eerste woensdag van de maand) tot en met de tweede vrijdag van de maand, afhankelijk van waar u woont. Mocht u de chemocar mislopen, dan kunt u altijd naar een andere halte of naar de Gemeentewerf Oude Veerseweg, geopend van maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot 16.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Heeft u niet (meer) zo'n geplastifi ceerde kaart waarop de halte plaatsen en -tijden staan, dan zijn bij bureau Voorlichting nog enke le exemplaren te verkrijgen. Voor de goede orde: de uitgereikte milieubox is niet uw eigendom, maar hoort bij het huis waarin u woont. (foto: Hendriksen-Valk) Opening asielzoekerscentrum Op dinsdag 9 juli wordt door de Staatssecretaris van het Ministerie van Justitie, de heer mr. A. Kosto, het Asielzoekerscentrum "De Een dracht" aan de Kruitmolenlaan te Middelburg officieel geopend. De bijeenkomst begint om 13.30 uur met de aankomst van de ge nodigden. Om 14.00 uur wordt de heer mr. A. Kosto verwacht en na toespraken door de directeur van het A.Z.C. de heer A. van Hoe pen, wethouder van onder meer minderhedenbeleid de heer mr. J.A.R.M. Douwes en staatssecre taris mr. A.Kosto, zal laatstge noemde om ongeveer 14.50 uur de openingshandeling verrichten. De bijeenkomst sluit om ongeveer 16.00 uur. Een kort overzicht van de belang rijkste momenten in de voorberei dende fase: In december 1989 wordt tijdens een drukbezochte informatie avond de eventuele komst van een asielzoekerscentrum in Middel burg toegelicht. In mei 1990 wordt de bestuurs overeenkomst lussen de Gemeente Middelburg en de Ministeries van WVC, Justitie en Binnenlandse Zaken getekend. In november 1990 wordt na een inspraaktermijn gestart met de bouwwerkzaamheden. In april 1991 arriveren de eerste bewoners. Op 21 juni 1991 wordt de overleg commissie geïnstalleerd. Directeur A.M. van Hoepen be schrijft in het hiernavolgend ver slagje de vier eerste weken in het asielzoekerscentrum "De Een dracht". Op dit moment wonen er onge veer 200 mensen in het centrum verdeeld over ongeveer 21 natio naliteiten. De eerste groepen die hier arriveerden waren afkomstig uit het "collega-A.Z.C." Blilters- wijk dat op I juni haar poorten moest sluiten. Voor veel van deze mensen was ons centrum een hele gewaar wording. In BI it terswijk was men gewend om te leven in een vakantiebunga low, terwijl ze bij ons de beschik king kregen over een kamer. Op de privacy lever je dan toch we! wat in. (foto: J. Sinke). "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op de ze dag. Menu van 8 juli tot en met 14 juli 1991 Maandag Rundergehakt, witlof, aard appelen Dinsdag Goulaèh, erwten, rijst Woensdag Kipfilet, gesneden boontjes, aardappelen Donderdag Franse vleesschotel, kriel- aardappelen Vrijdag Varkensoester, spinazie a la crème, aardappelen Zaterdag Bami goreng speciaal met saté Zondag Wat de pot schaft De afdeling Burgerzaken aan de Stadhuisstraat 2, waar u terecht kunt voor het afhalen van paspoorten en rijbewijzen en der gelijke, is geopend van 8.00 tot 12.30 uur en ook 's middags van 13.30 tot 15.00 uur. Vanaf 1 juli is deze afdeling ook 's avonds geopend op donderdag avond van 18.00 tot 20.00 uur. Volgende week wordt de volgende commissievergadering gehouden: Op 9 juli wordt om 19.30 uur een extra vergadering gehouden van de commissie voor Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer met als enige agendapunt hel Bestemmingsplan Buitengebied. De secretaris is be reikbaar op telefoon 75422. Deze vergadering is openbaar en wordt gehouden in het stadhuis. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij de commissiesecreta ris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. Deze avond-openstelling geldt uit drukkelijk niet voor aangiften van overlijden en huwelijksaangiften (ondertrouw). Vorenstaande houdt in, dat u er o.a. terecht kunt voor het doen van aangifte van geboorte, het verkrijgen van uittreksels uit de registers van de burgerlijke stand en het persoonsregister, inlichtin gen omtrent en inleveren van stuk ken betreffende voorgenomen huwelijk, aangifte van verhuizing of andere wijzigingen in het be volkingsregister, het aanvragen en afhalen van reisdocumenten en rijbewijzen, aangelegenheden be treffende en informatie omtrent nationaliteit, inlichtingen alsmede verzoeken om uitstel en vrijstel ling van militaire c.q. vervangende dienst, legalisaties en verklaringen zoals attestaties de vita, Pas 65, werkmappen Rijtijdenbesluit e.d. De openstelling op de donderdag avonden is ingevoerd bij wijze van proef en geldt voorlopig voor de duur van een jaar. Het Stadhuis, dus ook de afdeling Burgerzaken, is op donderdagavonden niet tele fonisch bereikbaar. Dat viel noga! wat mensen tegen, daar tegenover stond echter dat er op elke kamer een kleuren t.v. aanwezig was waarop de mensen hun eigen programma konden kiezen. Dat laatste maakte weer veel goed. Een veel gehoorde opmerking vanuit de bevolking in deze perio de was dat een k.t.v. een wel zeer overbodige luxe was voor asiel zoekers. Ik denk dat de mensen die een dergelijke uitspraak doen zich niet bewust zijn wat ze feite lijk zeggen. Immers het alternatief is met 300 mensen naar een pro gramma kijken. Over het algemeen is de sfeer in huis zeer ontspannen, en hebben enkele bewoners de weg naar de Middelburgse inwoners reeds ge vonden. Enkele zijn reeds op kof- fievisite geweest bij enkele vrijwilligers. Al met al een gezellige sfeer in huis, voorzover je in deze situatie van een gezellige sfeer kan spreken. Voor de diverse aktiviteilen in huis heeft zich reeds een groot aantal vrijwilligers gemeld. Zo zijn op dit moment de volgende aktiviteiten in huis in volle gang: Peuterspeelzaal, Bibliotheek, 2e hands kledingwinkel. Creatieve hand vaardigheid, sportaktivitei- ten. Dit is slechts een greep, daar naast bestaan er plannen achter aktiviteiten op te zetten. Een daarvan is een speciale aktivi- teit voor vrouwen, hiervoor kun nen we nog een aantal vrijwilligers gebruiken, evenals voor de Bibliotheek. Mochten er onder de bevolking van Middelburg mensen zijn die boeken in buitenlandse talen kwijt willen dan kunnen ze die bij ons kwijt. Zeker is dat cleze boe ken gretig door de bewoners wor den gelezen, evenals buitenlandse tijdschriften. Terug naar de sfeer in huis: hoe wel deze zeer ontspannen is lopen de mensen toch met een spanning rond vanuit de vraag of ze wel of niet definitief in Nederland zullen worden toegelaten. Die vraag laat zich niet zo eenvou dig beantwoorden. De beslissing daaromtrent ligt bij het Ministerie van Justitie. Velen van onze gasten zullen toch vroeg of laat te horen krijgen dat ze niet tot Ne derland kunnen worden toegela ten. Dat is erg triest maar het is nu eenmaal de realiteit van vandaag. Inmiddels heeft een aantal bewo ners dit negatieve antwoord ge kregen. Zij zijn inmiddels vertrokken. De definitieve opening van het centrum staat inmiddels vast, evenals de open dag, hierop zijn uiteraard alle bewoners van Mid delburg welkom om met eigen ogen te zien hoe de mensen hier wonen en teven. Leden van de overlegcommissie AZC bij de installatie. Van links naar rechts de heren E.D.K. Radi us, A. Kunst, F. van Beek, K. de Vos, J.A.R.M. Douwes en A.M. van Hoepen, (foto: J. Wolterbeek). Het "runnen van een asielzoeker scentrum vraagt om een grote zorgvuldigheid, zeker als het gaat om het begeleiden van contacten Op zaterdag 13 juli kan iedere belangstellende een bezoek brengen aan het asielzoeker scentrum "De Eendracht" tussen 14.00 en 17.00 uur. U kunt dan kennis maken met het centrum, de bewoners en medewerkers. Het centrum is gelegen aan de Kruitmolen laan 1. met omwonenden. Daarom wordt bij de start van ieder asielzoekerscentrum een zo genaamde overlegcommissie geïnstalleerd. U heeft kunnen le zen dat dat ook voor het Middel burgse asielzoekerscentrum "De Eendracht" aan de Kruitmolen laan geldt. Op vrijdag 21 juni is de overlegcommissie geïnstalleerd door de heer F. van Beek, hoofd afdeling Opvang Asielzoekers van het Ministerie van WVC. De leden van deze commissie zijn: de lieer A.M. van Hoepen, direc teur van het asielzoekerscentrum; de heer mr. J.A.R.M. Douwes, wethouder van de gemeente Mid delburg voor onder meer minder hedenbeleid; de heer K. de Vos, commissaris van politie; de heer A. Kunst, ambtelijk coör dinator minderhedenbeleid; namens de inwoners van Mid delburg: de heer drs. E.D.K. Radius, Gir- sesland 11, 4337 CE Middelburg, telefoon 01180-15948; de heer A. Meegens, Meestoof 22, 4331 VC Middelburg-, telefoon 01180-39624. Nog niet bekend zijn de volgende leden: een vertegenwoordiger van het Centrum Gezondheidszorg Vluchtelingen en de plaatsvervan gend directeur van het asielzoe kerscentrum. Mocht u over het asielzoekerscen trum of over de bewoners daarvan opmerkingen, klachten, vragen hebben dan kunt u uiteraard te recht bij het asielzoekerscentrum zelf: AZC "De Eendracht", Kruitmolenlaan 1, 4337 KN Mid delburg, telefoon 01180-76000. Ook met de bovengenoemde le den van de overlegcommissie na mens de inwoners van Middelburg kunt u contact opnemen. Als het zomer is kunnen de ramen en deuren open. We leven veel meer buiten en er gebeurt buiten ook meer. Dit artikel gaat over liet voorkomen van (buren)-overlast buiten door o.a. muziekgeluid. Geluidhinder, een gevoelig probleem Het is bekend dat twee op de drie Nederlanders regelmatig door één of ander geluid worden gehinderd. Circa 1 op de 4 tot 5 Nederlanders zelfs in ernstige ma te: Voorname hinderbronnen zijn daarbij, in rangorde: wegverkeer, buren, vliegtuigen, bedrijven, re creatie. Hinder door burenlawaai scoort dus hoog (2e plaats). Het aantal klachten i.v.m. burenlawaai neemt nog toe. Hieruit blijkt dat overlast door geluid zeer gevoelig ligt. Een re den temeer om onnodige overlast tegen te gaan. Het beste is om, in dit opzicht althans, zo weinig mo gelijk van je te laten horen. In principe kan geluid namelijk al overlast veroorzaken zodra het hoorbaar is. Het meest grijpbare is om bij je zelf te beginnen met de aanpak van dit (milieu)probleem. Buren- geluidhinder is iets waar je heel gemakkelijk zelf iets aan kunt doen. Niet gewenste muziek stoort Wanneer de ramen en deuren open staan, kunnen geluiden on belemmerd naar buiten (en naar binnen). Dat stoort anderen, b.v. de buren, die buiten rust zoeken al snel. Het gaat bijvoorbeeld om geluid dat we voor ons plezier ma ken: muziek van radio, TV, andere geluidsapparatuur, zelf musice ren. Het kan ook om geluiden gaan van voor ons nuttige bezig heden (stofzuigen en doe-het-zelf klussen in of bij huis b.v. aan een auto). Soms wordt de autoradio overdadig ingezet om het geluid van de werkzaamheden met mu ziek te overstemmen. Van zelf uitgekozen muziek genie ten we. Anderen blijken door gaans niet werkelijk mee te genieten. Muziek, zelfs je eigen favoriete muziek, hoor je liever niet van een ander. Vaak willen we die muziek op-dat-moment-niet of zelfs helemaal-niet horen. We ervaren het als hinderlijk. De kans daarop is groot, als we buiten juist in stilte en rust willen ontspannen. Dan ontpopt het menselijk oor zich als een gevoelig zintuig. Onderzoek heeft aangetoond dat muziek ook sneller hinderlijk is dan veel andere geluiden. Dit heeft te maken met de herken baarheid van tonen, zang en ritme e.d., waardoor muziek-geluiden eerder de aandacht trekken dan geluiden "zonder betekenis". Dat komt ook tot uiting in strengere wettelijke normen voor muziek geluid. Aanpak bij jezelf We hoeven er zelf meestal niet veel voor te laten, om anderen geluid hinder te besparen. Het gaat meestal om simpele oplossingen. Dat je je er bewust van bent en er rekening mee houdt, dat geluid al snel tot overlast kan leiden, is be langrijk Geluidproblemen zijn, zoals zo veel problemen, het beste bij de bron aan te pakken. Wanneer je zelf de geluidsbron in de hand hebt, is het (met het bovenstaande in het achterhoofd) goed om eens na te gaan (of in te denken) of jouw activiteiten ofwel muziek- geluiden hoorbaar zijn voor een ander. Ga bijvoorbeeld zelf even buiten luisteren en loop eens zover totdat jouw geluidsbron niet meer hoorbaar is. Dat kan een aanzien lijke afstand zijn, want geluid draagt buiten ver. Om de buren buiten zo min moge lijk geluidsoverlast te bezorgen, is het nodig om met gesloten ramen en deuren van je muziek (maken) te genieten. De versterker kon ook vaak best wat teruggedraaid wor den. Buiten naar muziek luisteren kan prima met een koptelefoon. Hiervoor zijn er prima lichte en draagbare oplossingen in de han del. In jouw oren hoeft het daar niet stiller van te worden. Eén radio buiten of voor een open raam in een woonbuurt kan echter voor de buren buiten (of in huis met open ramen) al een "ramp" betekenen. Zij kunnen zich zelfs genoodzaakt zien zich binnen te rug te trekken (of de eigen ramen te sluiten). Wanneer je zelf geluidsoverlast van anderen ondervindt, is over leg, uiteraard in de juiste sfeer, dé aangewezen weg. Overleg en afspraken Slechts 1 van de 3 Nederlanders praat met de buren ingeval van ge luidhinder. De meeste mensen zul len echter, als hen dat tactvol gevraagd wordt, geluidsoverlast willen voorkómen (dit is uit on derzoek bekend). Vaak beseffen buren niet eens dal zij geluidhin der veroorzaken. Redelijk praten met de buren heeft dus alle kans van slagen. Zorg wél voor een ontspannen sfeer. Opgekropte .boosheid of eisen stellen werkt averechts. Be denk samen oplossingen en pro beer afspraken te maken. Overleg effectloos Het kan zijn dat u ernstige geluidsoverlast blijft houden en dat u er met redelijk praten niet uit blijkt te komen. Dan kunt u het beste de wijk-politieagent om bemiddeling vragen. Deze is ook op de hoogte van de wettelijke re gels op dit terrein. Die zijn o.a. vastgelegd in de Algemene Plaat selijke Verordening (APV). Het is daarin b.v. "verboden geluidhin der voor de omgeving te veroorza ken door middel van een muziekinstrument of mechanisch of elektrisch werkend toestel, bestemd of geschikt tot het hoor baar maken van de menselijke stem of muziek" (art. 146 I, lid 1). Ook is het o.a. "verboden met huishoudelijke, ambachtelijke en doe-het-zelf apparatuur, hande lingen te verrichten, waardoor voor een omwonende of overigens voor de omgeving geluidhinder wordt veroorzaakt, of toe te laten dat deze handelingen worden ver richt" (art. 146 o, lid 1). Een der- Informatie De Nederlandse Stichting Ge luidhinder (Postbus 381, 2600 A.I Delft, telefoon: 015-562723) geeft voorlichting over geluidhinder. Bij de NSG zijn diverse brochures te bestellen o.a. over geluidhin der door buren, musiceren, huisdieren, wegverkeerslawaai en horeca. Ook heeft de NSG brochures over mogelijkheden van geluidsisolatie en lesmate riaal over geluid. De brochure over geluidhin der door buren en die over ge luidhinder door huisdieren zijn gratis verkrijgbaar bij Bureau Voorlichting en bij de milieuvoorlichter van Ge meentewerken, Vlissing- sestraat 21 (01180-82282). Alle bovengenoemde brochu res zijn op beide adressen in te zien. gelijk verbod geldt ook voor geluidhinder veroorzakende ge dragingen met een motorvoertuig of een bromfiets met draaiende motor (art. 146 m). Wanneer er wettelijke normen overschreden worden, behoort politie-optreden tot de moge lijkheden. Ingeval de veroorzaker van de overlast een bedrijf is, kunt u con tact opnemen met Bureau Milieu van Gemeentewerken (01180-82315). Van 5 tot en met 18 juli 1991 ligt op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie een aanvraag om een wijzigingsver gunning ter inzage voor het monumentenpand Wijngaardstraat 15. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg.

de Faam | 1991 | | pagina 5